HEI ZWARTE P(ARD Buyen opnieuw nationaal kampioen. DE VUURRODE SCHOENTJES. „Wij zijn present FEUILLETON DE HOEVE KERK EN SCHOOL ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 9 FEBRUARI 1912. Pagina 3. Schaatsen Havekotte verrast iedereen. Eindelijk dan zijn de rationale kampioenschappen langebaan ver reden kunnen worden, dank zij de activiteit van de Zutfensche IJs club. En weer werd Buyen kam pioen, zij het dan ook slechts na groote krachtsinspanning en met miniem verschil vóór Havekotte en Keizer. Waarbij we nog mogen bedenken, dat Buyen slechts één onderdeel heeft gewonnen, n.l. de 1500 mieter. Wat de wedstrijden zelf betreft, moeten we kort zijn. Zij begonnen Zaterdag over de 500 en 5000 meter. Het sprintnummer werd gewonnen door Roos, die vermoedelijk wel de beste sprinter van het oogenblik is Tenzij Buyen en Keizer de wed strijden van Bergen nog in de bee- nen hadden zitten! Roos had bijna geen tegenstand en zijn tijd van 48.7 sec. mag er zijn, temeer als men bedenkt, dat start en finish beide in den wind lagen! Buyen had ook geen partij en woi onbedreigd in 49.7 sec., wat hem de tweede plaats bezorgde. De uitslag was: 1. J. Roos 48.7 sec., 2. H. Buyen 49.7 sec., 3. IJ. v. d.' Heide 50.2 sec., 4. en 5. Havek tte en v. d. Kommer 50.7 sec. De 5000 meter zou spannende ge vechten opleveren. Men was algemeen zeer benieuwd naar de prestaties van P. Keizer. Zou hij opnieuw de 5000 meter voor zich opeischen, evenals in Amster dam? Zoover is het niet gekomen, want de Amsterdammer Havekotte bleek sneller. Hij liep tegen 't einde op den tijd van Buyen in, die voor dien den snelsten rit had gemaakt, met 9.31.1. Havekotte, die gelijk met den Zwollenaar Muller reed, onder vond bovendien nog hinder van de zen bij het passeeren, waardoor laatstgenoemde werd gediskwalifi ceerd. Hij noteerde een tijd van 9.18.6 sec.! J. Akerboom uit Bergen, gaf aan vankelijk den toon aan. Hij kwam in de eerste serie uit tegen J. Bos man ;t Breukelen. In dezen rit werd de man uit Breukelen echter weer achterhaald door pech, waar door hij genoodzaakt werd op te ge ven. Akerboom zette echter zijn beste beentje voor en maakte 'een tijd van 9.31.9, welke lang een mijl paal vormde voor de andere rijders, die hiernaar hun tempo richtten. 190. Moeder Eekhoorn had voor baby een lekker warm bedje erin ge maakt. En daar sliep hun jongste in, als een prinsje. Het ondeugende kopje stak heel parmantig boven het dekentje uit. O, wat was dat grappig! Buyen had echter een eigen sche ma opgesteld en na 600 meter was hij inderdaad dan dék al 2 sec. snel ler dan Akerboom, en deze voor sprong steeg naarmate de rit vor derde. Zijn tijd was 9731.1 dus 0.8 sec. beter dan Akerboom. Vervolgens kwtun Keizer in de baan, die het tegen den boven- genoemden tijd van Havekotte moest opnemen. Het enthousiasme van de talrijke toeschouwers ver ried de groote belangstelling, wel ke men voor dezen rijder heeft. De Elfstedenreüs had zelf een schema opgesteid van het record van Dolf van der Scheer. Opval lend was, dat de stijl van Keizer verbetering vertoont. Hoewel zijn eindspurt zeer snel- was, kon hij toch niet onder den tijd van Ha vekotte komen. Hij maakte 9.20.5. Op het eind van den middag steeg de spanning nog eéns tot het uiterste. De Rotterdammer Zwanen burg, die reeds eerder op den mid dag van start was gegaan, doch toen pech met zijn schaats had gehad, mocht nu overrijden. Langen tijd bedreigde hij den tijd van Havekot te; hij maakte zelfs snellere ronden dan de Amsterdammer, doch later zakte hij af en plaatst zich derde achter Havekotte en Keizer met 9.21 sec. De uitslag van de 5000 meter is als volgt: 1. J. Havekotte 9.18.6, 2. P. Keyzer 9.20.5, 3. P. Zwanenburg, 9.21, 4. J. Langedijk 9.28.3, 5. II. Buyen 9.31.1. Het algemeen klassement na den eersten dag luidde: 1. Havekotte 106,56 pt., 2. Buyen 106.81 pt., 3. Keizer 106.95 pt., 4. Roos 107.9 pt., 5. Langedijk 107.73 pt., 6. Zwanenburg 109 pt. De tweede dag. De eerste belangrijke serie van den dag was die tusschen Keizer en van Hoorn. De Westlander maakte den goeden tijd van 2.36.8, waarvan het uitstekende partij geven van den Zaandijker wel niet vreemd zal zijn geweest. Deze deed er slechts 0.1 sec. langer over. Doch toen kwam Buyen tegen J. Roos uit Amsterdam in de baan. Het was te voorzien dat de kampioen zijn uiterste best zou doen, den tijd van Keizer te verbeteren. De krachten ontliepen elkaar aan vankelijk niet veel. Fel werd er ge sprint en even vóór de laatste bocht wist Buyen iets uit te loopen en als eerste over de eindstreep te gaan Hij maakte inderdaad een beteren tijd naar later bleek (jen snelsten tijd op dezen afstand dan Keizer en wel 2.33.2. Roos maalde 2.36.4 en bleef dus ook nog binnen den tijd van Keizer Voorwaar een goede prestatie voel den Amsterdammer. Inhet alge meen klassement lag Buyen daar door thans nr. 1 met een totaal van 157.87. Keizer en Roos lagen onge veer gelijk met respect. 159.21 en 159.22. Keizer had dus een flin ken. achterstand op Buyen, welken hij dan ook niet meer heeft kunnen in- loopen. Nu was slechts nog het wachten op Havekotte. Hij moest starten in een van de laatste series en luide aangemoedigd door het steeds tal rijker wordende publiek, won hij zijn serie in 2.37.8. De uitslag van den 1500 m waren: 1. Buyen 2.33.2, 2. Roos 2.36.4, 3. Keizer 2.36.8, 4. van Hoorn 2.37.8, 5. Havekotte 2.37.8. Toen kwam de 10.000 meter, die met groote spanning werd tegemoet gezien. Zouden Keizer en Havekotte toch nog voor een verfassing zor gen? Havekotte en Keizer startten teger elkaar en de eerste ronden werden in snel tempa gedraaid. Havekotte reed weer een prach- tigen langen slag; Keizer meer korte vinnige slagen. De tusschen- tijden bleven snel en het was dus te voorzien, dat er een goeden tijd zou worden gemaakt. Bij het uitgaan van de laatste bocht werd Keizer echter door het noodlot achterhaald. De Westlander kwam te vallen en Havekotte ging nu als eerste over de streep, hetgeen anders nog te bezien zou zijn ge weest. Zijn tijd was 19.03.6, inder daad een prachtige tijd. Keizer maakte nu 19.12.1. De wedstrijd, welke de beslissing zou brengen was die van Buyen, die tegen Akerboom uit Bergen uit kwam. Buyen had zijn schema op gemaakt naar Langendijks tijd van dezen middag, die 19.20 reed. Als hij zich hier maar aan hield, dan was hij veilig, zelfs mocht hij er nog bo ven blijven. De Amsterdammer reed met zelfvertrouwen, dat was direct te zien. Rustig draaide hij door de baan. Al spoedig liet hij Akerboom achter zich, hoewel hij toch niet zeer hard reed. Zijn rondentijd was eerst 2 sec. sneller dan Langedijk, doch te gen het einde van den rit was hij zelfs 3 s. op den tijd van dezen ach ter. Tenslotte ging hij over de eind streep in den tijd van 19.23.5, hier mee zijn kampioenschap van Neder land veilig stellend. Akerboom liet 19.44.7 noteeren. Buyen, die met zfn succes begrij pelijk zeer in zijn schik was, reed tenslotte met Havekotte een eere rondje, waarna de uitreiking van de prijzen volgde in het restaurant van de Zutphensche ijsvereeniging, door den voorzitter van den Ned. Schaat sen rijdersbond, mr. Eecen. De uitslag van den 10.000 m was: 1. Havekotte 19.03.6, 2. Keizer 19.12.1, 3. Langendijk 19.20.1, 4. Buyen 19.23.5, 5. Strijbis 19.35.1. He totaal-klassement ziet er als volgt uit: Buyen 216.052 pt., 2. Ha vekotte 216.340 pt., 3. Keizer 216.822 'ot., 4. Langedijk 219.168 pt., 5. Roos 219.853 pt., 6. Zwanenburg 220.5,50 pt., 7. Scheer 221.868 pt., 8. Aker boom 222.292 pt., 9. v. Hoorn 223.455 pt., 10. v. d. Heiden 224.123 pt. KAMPIOENSCHAP VAN NOORDHOLLAND VOOR PAREN. De uitslagen van de nationale wedstrijden om het kampioenschap van Noordholland voor paren wa ren: 1. C. P. Timmerman en mevr. Schoorl-Keetman, 2. J. Kuperus en mevr. Loggers-Boontjes, 3. G. Blaauwboer en mej. L. Schipper. Juniores: 1. J. C. Klerk en mej. T. Koelemey, 2. J. J. Blauboer en mevr. Noels-Balcker, 3. J. Kolf en mevr. de Jager-Wortenhorst, 4. Bakker en mevr. Haak. De belangstelling voor de wed strijden was enorm. De baan was schitterend en er waren veel mede dingers. P Turnen Gymnastiek-revue van „De Halter". Sinds de Langedijker Boot «fel woont hij dan tegenwoordig in Ber gen de leiding heeft van de Alk- maarsche gymnastiekvereeniging De Halter, zijn de jaarlijksche uitvoe ringen van een geheel ander karak ter geworden. Hier geen „openbare les", waarbij alle afdeelingen een of meer beurten krijgen op zich zelf heelemaal geen gek idee, overi gens! maar een van tevoren zorg vuldig uitgezocht programma, gego ten in revue-vorm, zoodat de noodi- ge zorg kan (en moet) worden be- steeds aan de costumes, aan de aan kleeding van het tooneel en de korte pauzes tusschen de nummers worden aangevuld met scènes op het voor ste plan. Een en ander heeft tot gevolg, dat het publiek meer geboden wordt dan enkel gymnastische oefeningen en demonstraties en dat oor en oog bijkans voortdurend geboeid wor den. Waardoor zoo'n uitvoering waarschijnlijk méér tot de aanwezi gen spreekt. Een gevaar zóu kunnen zijn, dat de gymnastiek wat te veel verwaarloosd zou worden, maar dat is niet noodzakelijk. Laten we even opnoemen, wat we Zaterdagavond de Harmoniezaal was meer dari vol! op gymnastiekgebied zagen vrije oefeningen door de dames A Haltergroepen (zeer fraai opge bouwd met voortdurende activiteit op het tooneel), „In de sportschool' (een keur van oefeningen, hoogrek- heeren (bravo Veldstra c.s.!), rin- gen-dames (alsof 't een keurploeg was), brug-heeren, klassikaal hrug- dames, keur-oefeningen-heóren ('t leek wel acrobatiek, 't was in elk ge val verbluffend goed), om nog niét te spreken van de diverse balletten die we min of meer verwant kun nen beschouwen aan rhythmisehe gymnastiek. Om dit .laatste nog t jen aan te stippen: een jong Halter meisje maakte haar debuut als solo danseresje en 't was, alsof een ge routineerde op het tooneel stond; en dan het groepje jongere meisjes, dat met een prachtige voetentechniek in hoog tempo een springballet uit voerde. Zoo zouden we nog verder kunnen gaan met het gymnastische gedeelte, maar het is voldoende. Wat de entr'actes betreft, we hoorden een heel goed trio „de Lubelaja's" eeni- ge moderne nummers zingen, ,en verder werd uitstekend gezongen door een jongedame, Rie Kaas. Piet Loevens verleende assistentie als imitator en in verschillende num mers, Jan Klinkert en W. de Wit de den wat van hen verwacht werd en tenslotte veroverde Truus Schot al ler harten met haar zang. Voorzitter Reurslag opende na de opmarsch en vaandelgroet wat was dat begin goed! den avond met een algemeen welkomstwoord had speciale begroetingswoorden voor den directeur der ambachts school, op welke school straks de gymnastiek ook zal worden inge voerd,'voor de heeren Louis en Snel (H.L.O.-afgevaardigden), voor dei voorzitter der medische sportkeu ring, de vertegenwoordigers van den turnkring, voor de afgevaardigden der zusterverenigingen, herinnerde aan de Haltersuccessen van het afge- loopen jaar (twee kringkampioenen o.a.D, dankte de donateurs voor hun financieelen steun en deelde verder mee, dat de Halter ondanks de tijds omstandigheden sterk was vooruit gegaan. In zijn slotwoord huldigde hij di recteur Boot, het Alkmaarsch sym phonie-orkest (ó.l.v. den heer de Vlieger), dat het muzikale gedeelte verzorgde en had bloemen en ca deautjes voor 'verschillende perso nen. En nu a.s. Woensdag een herha ling van deze revue. Wat zullen er velen „weer present zijn!" Nederlandsche Volltsdienst wil: Een gezond gezin Een bloeiend volk! door N. K. 38 „Dat kan ik heusch niet doen, me neer Barso, zelfs niet om u te gerie ven", zei Windman. „Zij is mijn smaak niet". De waarheid was, dat Louis al lang geleden om de hand van zijn nicht had 'gevraagd en dat zij hem toen had gezegd, dat ze niet met hem trouwen wilde, al was hij de eenige man op aarde. Barso begreep, dat er iets dergelijks gebeurd was. „Maar ik zal je een geheim ver tellen, Barso", vervolgde Louis ge wichtig. „Ik befi verloofd. Het is een schattig meisje en als je haar ontmoet, zul je me gelukwenschen. En wat meer terzake doet 2e is onmetelijk rijkl" „Is het haar eigen geld of be hoort het aan iemand anders en hoopt ze enkel om het te zijner tijd te krijgen?" vroeg de geldschieter, daarmede zijn vinger met doodelijke nauwkeurigheid op de zwakke plek leggend. „Elke cent is van haar zelf, Bar so!" loog Windman. „Ik neem geen risico. En luister nu eens naar mij, ouwe jongen. Het is je eigen schuld, dat ik zoo in de val zit. Als dieriom- kop van een bediende van jou geen brief aan „Groen en.Windman" ge adresseerd had inplaats van aan mij persoonlijk, zou de oude Groen niets van mijn schulden geweten hebben en zou ik nu nog zijn deelgenoot zijn. Ik heb nog een paar duizend gulden noodig, Barso!" „Je krijgt nog geen paar stuivers van me!" was het antwoord. ,.Ik moet met dit meisje uitgaan en ik heb nog nooit zoo'n verkwis tend kind gezien", ging Louis voort. „Zij verwacht van mij dat ik met geld smijt, alsof het aan de boomen groeide, en ik wil niet dat ze be grijpt dat ik krap zit". „Vraag maar aan je vrienden of ze je helpen", zei de ander kortaf. „Goeden morgenl" Louis Windman verliet het kan toor zonder dat hij zeer onder den indruk van de weigering was. Hij had het wel gedacht, maar had de kans willen wagen. Toen Nora aankwam op het Cen traal Station, zag zij' haar verloofde op haar staan wachten. Louis had een tientje geleend en moest daar mee den heelen dag doorkomen. „Een spoorwegperron is niet de geschiktste plaats om te kussen, maar ik kan niet wachten", zei hij jongensachtig. „Je ziet er schattig uit, liefste zooals altijd!" Nora had nieuws en toen zij in een wat goedkooper restaurant dan an ders gingen koffiedrinken, kwam ze ermee voor den dag. Het was een brief uit Batavia van haar oom. „Je wilt hem misschien lezen?" stelde zij voor. De oude Brakman vertelde zijn •nicht over de luchtreis naar Indië, en hoe het hem bevallen was-. Over zijn toekomstplannen zei hij niets, maar énkele regels bevielen Louis niet. „Ik hoop, dat je nu voor de boer derij zorgt zooals het behoort. Als ik terugkom, wil ik weten hoe het ermee staat, en als ik dan merk, dat je de zaak hebt verwaarloosd, moet je naar Amsterdam terug en krijgt Maarten de boerderij". Nora had een moedigen stap ge nomen. Zij had besloten, dat Louis de waarheid zou kennen vóór zij trouwden. In het algemeen had zij ijdele en hebzuchtige eigenschappen; ze was uiterst zelfzuchtig toch kon zij zich wel goed gedragen, als ze rustig nadacht. Als Louis nooit op het tooneel verschenen was, had ze zich misschien ingespannen om de boerderij tot den vroegeren bloei terug te brengen. De brief van Jacob Brakman deed Louis boos opzien. „Wat moeten we doen?" mompel de hij. „Als we spoedig trouwen, vind ik dat we moetén probeeren om den toestand van Het Zwarte Paard te verbeteren. Als ik hard werk en jij een beetje helpt, ben ik er zeker van dat het mogelijk is. En ik denk niet, dat oom ons al te streng zal behandelen!" (Wordt vervólgd). Dammen WEDSTRIJD KAMPIOENSCHAP VOORLOOPIG AFGELAST. Besluiten der bestuurs vergadering. In „De Kroon" te 's-Gravenhage zou gisteren de wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap 1942 aan vangen, doch in verband met de om standigheden werd deze afgelast. In de bestuursvergadering werd beslo ten, dat de clubcompetitie voor het landskampioenschap in een enkele ronde verspeeld zal worden. Eerst zullen daartoe demi-finales worden vastgesteld. De ingediende protesten van de Zuider damclub te Rotterdam be treffende het uitkomen van een niet gerechtigden speler en van Y.D.C. te IJmuiden betreffende den - wed strijd H.D.C.-Oosterkwartier werden afgewezen. Medegedeeld werd, dat verschil lende clubs, o.a. Helmond, Bergen op Zoom, Wormerveer, het geheels district Leerdam en de Limburgsche damkring tot den bond zijn toegetre den. Ter beëindiging van de jubileum wedstrijden zal in 1942 een extra- meesterwedstrijd worden georgani seerd, waarin de finalisten van de voorwedstrijden zullen uitkomen. Als tiende speler in den wedstrijd kampioen van Nederland 1942 werd de heer G. Pors, districtskampioen \'an den dambond Dordrecht, aange wezen. Biljarten TEEGELAAR KAMPIOEN 3E KLASSE. De jonge Leidenaar Teegelaar is kampioen geworden derde klasse groot biljart kader 45/2. De uitslag was: 1. Teegelaar 6 140 1305 71 9.32 12 2. Beekhof 6 204 1394 55 6.83 12 3. Niessen 5 202 1293 57 6.40 10 4. Keyzer 4 164 1129 54 0.88 5. Verloop - 3 211 1228 72 5.82 6 6. Barzilay 2 222 1135 40 5.11 4 7. Baay 1 192 1049 40 5.46 8. de Blank 1 231 1041 35 4.50 De cijfers beteekenen resp.: gew. partijen, beurten, punten, hoogste serie, alg. gemiddelde, ma.tchpunten. Teegelaar is de eenige, die het ge middelde om te promoveeren (8.01) heeft behaald en derhalve naar. de tweede klasse overgaat. BRIEFWISSELING TUSSCHEN KONING FAROEK EN NAHAS FASJA. Tunis. 7 Febr. Radio Cairo heeft de briefwisseling bekend gemaakt tusschen koning Faroek - en Nahas Pasja, welke voorafging aan de sa menstelling van het nieuwe kabinet door den leider van de Wafdisten. In zijn brief van 4 Febr. schrijft koning Faroek, dat Egypte zich in een „uiterst mopilijke positie" be vindt. Daarom is het noodige alle krachten te vereenigen tot redding der belangen des lands. Daartoe is een sterke man noodig,. die ver van alle egoisme de verantwoordelijk heid op zich neemt. Uit het antwoord van Nahas Pas ja van 5 Febr. blijkt, dat hij, alvo rens de koning hem bevel tot het vormen van een kabinet gaf, een dergelijke opdracht reeds van de hand had gewezen. Ik kan U ver zekeren, zoo deelde Nahas Pasja den koning mede, dat ik tot de crisis, waarin het land verkeert, niet heb bijgedragen, doch dat zij valt te wijten aan den kwaden wil van mijn ambtsvoorgangers. Voorts schrijft hij een brief gestuurd te hebben aan den Britschen ambassadeur, sir Miles Lampson. met het verzoek de houding van zijn land tegenover Ce binnenlandsche aangelegenheden van Egypte uiteen te zetten. De Britsche ambassadeur heeft Nahas Pasja daarop !n een brief verzekerd, dat Engeland zich niet in de binnen landsche aangelegenheden van Egypte zal mengen. De buitenland- sche politiek van Egypte, zoo schrijft Nahas Pasja ten slotte, zal gebaseerd zijn op het Engelsch Egyptische verdrag. BRITSCHE AANVAL OP GRIEKSCH LEVENSMIDDELEN SCHIP. Athene, 7 Februari. (D.N.B.) De gehieele Grieksche pers publiceert opvallend ooggetuigeberichten van Grieksche -zeelieden omtrent den overval van een Britsche duikboot op het Grieksche zeilschip Maria, dat met een lading graan naar Calamata onderweg was en door torpedeering tot zin-ken -gebracht is. Het is Enge land ni-et geeo-eg, dat het Grieken land in het verderf heeft gestort Het ziet, n-aar de bladen betoogen, thans volkomen onbewogen het langzame sterven van het Grieksche volk, welks lijden de asmogendheden naar vermogen trachten te verzachten. In ctlit verband wijzen de bladen op de aankomst van een Italiaansch graanschip, waardoor de broodvoor ziening van Athene hervat kan wor den. DE JEUGDDIENST IN NOORWEGEN. Oslo, 7 Febr. (D.N.B.) De Noor- scbe jeugdleider, minister Axel Stale, heeft in een interview met de pers verklaard, dat d<e staat door de nieuwe wet op den jeugddienst zich eindelijk bewust is geworden van zijn verantwoordelijkheid jegens de jeugd. Thans is de Noorsche jeugd zeker van een stelselmatige opvoe ding tijdens haar belangrijkste levensjaren. De natiomaal-soeialisti- c'he .jeugdorganisatie legt het zwaar tepunt op lichamelijke flinkheid en karaktervorming der jeugd, waar door deze zich bewust wordt van hear verantwoordelijkheid en plichts gevoel jegens het' volk. Er moet een jeu-gd gevormd worden, dip. het als haar voornaamste taak Êëschouwt het welzijn en de veiligheid van het volle te bevorderen. - De oorlog ter zee. (D.N.B.) - De Britsche berichtendienst geeft toe, dat een Amerikaansche tank schip van 8000 ton en een ander schip van de geallieerden voor de kust van den Atlantischen Oceaan tot zinben zijn gebracht N PROTESTDEMONSTRATIES IN BRITSCH-INDIE. Tokio, 8 Febr. (DNB). Naar Do mei uit Saigon meldt, heeft de Australische radio medegedeeld, dat een reusachtige massabetooging te gen de Britsche regeering in Britsch- Indië is gehouden, welke eerst on derdrukt kon worden toen honderd Indische leiders gearresteerd waren. De onlusten zijn te Bahroe uitgebro ken. De demonstratief begonnen met een optocht, welke bedeeld was als een protest tegen de heffing van een omzetbelasting door de Britsche re geering. ENGELAND EN DE SOVJET UNIE. Lissabon, 8 Febr. (AN.P.) In zijn Zondagavond gehouden rede, heeft sir Stafford Cripps, de voormalige Britsche ambassadeur te Moskou o.a. gezegd: De bolsjewistische verliezen zijn zwaar en het verbruik van mu- nutie, vliegtuigen en pantserwagens is inderdaad zeer aanzienlijk. Wan neer wfj hun op het oogenblik niet met manschappen kunnen helpen, zoo kunnen en moeten wij hen met wapens, grondstoffen en levensmid delen helpen. In dit verband zeide Cripps, dat president Kalinin hem igezegd had, dat' Engeland zijn in spanningen om de Sovjet-Unie te helpen, niet mag verminderen en dat het niet mag gelooven dat de Sovjet- Unie Duitschland zou kunnen over- Britsch slagschip beschadigd. (D.N.B.) - Overeenstemmende ver klaringen. van Engelsche gevangenen- bevestigen, zoo meldt een oorlogs correspondent van de „Stampa", dat het Britsche slagschip Queen Elisa beth bij den aanval van Italiaansc-he marine-eenheden op de haven van Alexamdrië zwaar is beschadigd, zoodat het als volkom-en buiten ge vechten gesteld kan worden be schouwd. De pantserkruiser Valiant ligt geheel op één zij. Amerikaansche duikboot gezon ken. (D.N.B.) - Reuter meld't uit Balboa (Panamakanaal), dat de Amerikaansche marine heeft be kendgemaakt, dat de duikboot S 86 na een botsing met een beveili- gingsvaartuig is gezonken. Drie leden der bemanning zijn gered. De „S 86" werd na vijf dagen op 100 meter diepte gesignaleerd. Er zijn evenwel geen levensteekenen meer en voor de rest der bemanning be staat geen hoop. Nieuw Egyptisch kabinet. (D N.B.) - Naar de Egyptische radio meldt, is in Egypte een nieuw kabi net gevormd. Nahas Pasja is behalve minister-president minister van bui- tenlandsche zaken en van binnen landsche zaken. Wolvenplaag in Spanje. (D.N. B.) - In de omgeving van Almaden hebben zich als gevolg van de hevige koude wolven vertoond, die groote schade onder het vee hebben aange richt. Tot dusver heeft men vier wolven kunnen neerleggen. Andera berichten over een wolvenplaag ko men uit Mora de Toledo, waar even eens het vee door wolven is aange vallen. De bevolking heeft in de ge- heele streek drijfjachten op touw gezet. Amerikaansche modeproble men. (D.N.B.) - Volgens een bericht van United Press uit Kansas City- heeft een aansporing der Amerikaan sche autoriteiten om in het belang van de oorlogvoering beperking te brengen in de velerlei scheppingen op het gebied der damesmode en slechte don-kere kleeding te dragen in geheel Amerika volgens alle des kundigen somber pessismisme doen ontstaan. Derhalve spopen thans de medesdeskundigen, die een congres te Kansas City houden, de mannen aan de goede stemming van hun vrouwen te bevorderen door het koo- pen van mooie, vroolijke kleeding. JUBILEUMNUMMER VAN HET SCHOOLBLAD. Ter gelegenheid van het 100-jarig bes,taan van het N.O.G. is het offi- cieele orgaan: Het Schoolblad na tuurlijk met een jubileumnummer verschenen, dat een uitstekenden indruk maakt. De Redactie opent met een artikel: Het N.O.G. jubi leert, waarna tal van vooraanstaan de personen uit het N.O.G., wij noe men slechts voorzitter Kleiterp, H, J. Blom, Th. Lancee, R. Schoema- ker, schrijven over het N.O.G. en zijn verschillende onderdeelen. Sedert 1842 met 323 leden telt het N.O.G. thans 6958 d-us bijna 7000 leden, wat wel een geweldige groei is. Tot slot vestigen wij nog de aan dacht op artikelen van den voorzit ter van Volksonderwijs, mr. Wende- laar, van den heer G. v. Veen, van den voorzitter van de Unie v. Clir. Ond. in Nederland den heer T. C. Bos en van den heer M. H. Visser, den oudsten directeur van de On derwijzers-Spaarbank. Glimlachje. Kunt U me dan niet bevrijden? Ik denk er niet aan, hij wordt altijd kwaad, als je hem een been afneemt,,,.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 3