HET ZWARÏI KIJKEN KOOPEN eu CLQECK Uw Zenuwen AGENDA LAATSTE BERICHTEN. SPORT Elke kraan dicht draaien RADIOPROGRAMMA AMSTERDAMSCHE BEURS N.V.V. vergade te Haarlem. DE VUURR SCHOENT .Or. X FEUILLETON DE HOEVE ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1942. JUBILEU3Ï A. J. TER HORST. Zocais te verwachten viel, heeft het den heer A. J. ter Horst, adju dant van politie alhier, Zondag bij de herdenking van zijn 25-jarig ju bileum niet aan belangstelling ont broken. Door den burgermeester werd hem reeds Zaterdag met eenige waardeerende woorden de zilveren penning der gemeente uitgereikt. Een commissie uit het Alkmaarsch politiecorps bood den jubilaris na mens het geheele personeel een fraaie salon-lamp aan. Voorts ontving hij geschenken uit de politie-sportwereld (het hoofdbe stuur van den Nederlandschen Poli- tiesportbond was vertegenwoordigd door een deputatie), van de Alkmaar- sche brandweer, bij monde van den ondereommandant, den heer ir. C. Keesman en den hoofdbrandmeester, den heer R. Hamstra, zoomede van tal van vereenigingen en particulie ren. De woning van de familie ter Horst was in een bloementuin her schapen, terwijl het den geheelen dag een komen en gaan was van talrijke belangstellenden. Vermelding verdient nog een prachtige bloemenhulde van den officier van justitie, mr. H. B. de Brueys Tack. Verschillende sprekers hebben de verdiensten van den jubilaris in het licht gesteld, zoodat het voor hem en de zijnen zeker een onvergetelijke dag zal blijven. JONKER'S KOORKLASSEN. Corn. Jonker's koorklassen heb ben andere lesuren gekregen in verband mét de gewijzigde school tijden. Thans zullen de lessen alle worden gegeven d<es Zaterdagmid dags. Men zie voor de juiste uren de advertentie in dit nummer. INVENTARISATIE STAPEL PRODUCTEN. Bij de inventarisatie van stapel- producten op 9 Februari waren te Koedijk aanwezig: 138 wagons roode kool, 11 wagons gele, 28 wagons witte kool en, 1 wagon uien, alles per wagon van 10.000 kg. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking 'n zwarte Bouvier, reu, 414 jaar oud. Dit dier, dat zeer geschikt is voor een boerderij, moet spoedig geplaatst worden an ders moet hij gedood worden. Het mag geen kettinghond worden. Adres inspecteur: C. Verver, Baan- straat, Alkmaar. BONTE AVOND KATHOLIEKE KUNSTKRING. Gisteravond werd in het Gulden Vlies een herhaling gegeven van den Bonten Vastenavond van den Kath. Kunstkring Alkmaar. Ook nu was het succes, door de uitvoe renden met hun zang-, muziek-, dans- en tooneelnummers voor een uitverkochte zaal behaald, zeer groot. Het luide applaus, dat na elk nummer en vooral aan Jt slot klonk, was voor leiders en mede werkenden een groote voldoening. CHR. GÏMVER. ADVENDO. Het bestuur dezer vereeniging deelt mede, dat de gymnastieklessen op normale wijze zijn hervat. ONGEVALLEN, De heer N. G. te ©udkarspel is Maandagmiddag aldaar zoodanig komen te vallen, dat hij naar het ziekenhuis te Alkmaar moest wor den overgebracht. Zeer waarschijn lijk heeft hij een been gebroken. De fabrieksarbeider A. W. te Zuidscharwoude is Maandagmiddag hij zijn werkzaamheden in de zuur- koolfabriek van de fa. Kramer Al daar op een zuurkoolvat gevallen, met het gevolg, dat hij een snee in zijn onderlip opliep, terwijl tevens een stuk van zijn kaak is afgebro ken, een tand verloren ging en zijn rechterbovenarm gekneusd werd. HAND AFGEKNEPEN. Maandagmiddag had de heer Kliffen, bedrijfsleider van het pro vinciaal proefbedrijf in den proef- polder bij Koedijk, het ongeluk bü het na de vorst weer in orde bren gen van hef gemaal van dien polder met zijn rechterhand tusscLen den vijzel te geraken. Het lichaamsdeel werd boven het polsgewricht geheel afgeklemd. De doktoren Wilbrink uit Langendijk en Den Hartog uit Koedijk verleenden de eerste hulp, nadat de vaste arbeider op het be drijf het bloedverlies zooveel mo gelijk had tegen gegaan. Hef slacht offer is hierop naar het Centraal ziekenhuis alhier overgebracht, VERDACHT VAN DIEFSTAL. Als verdacht van diefstal van een groote hoeveelheid witte boonen werd door de marechaussee te Wie- ringen een arbeider aangehouden en ingesloten in het huis van bewaring te Alkmaar. Een partij boonen werd ten huize van den verdachte in be slag genomen. URSEM. Vaccinatie. - Op Woensdag 18 Februari zal wederom gelegenheid gegeven worden tot kostelooze in enting van daarvoor in aanmerking komende kinderen. DONATEURSCONCERT EXCELSIOR. Dorrderdag zal de muziekver- eeniging Excelsior een donateurs concert geven in de Harmonie. Een uitgebreid en afwisselend program ma van muzie£, zang en dans zal worden uitgevoerd. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv, hoofdred, D. A, Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G, H. W. ter lloo'vcn. Alkmaar. LANGEDIJK. Nieuwe verdeeling der groenten. - Aan de veilingen is door de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale een cuculailde gezonden, waarin wordt medegedeeld t. a. v. de leveranties van kool en andere stapelproducten ten behoeve van het Bureau Groen ten en Fruitvoorziening, dat dit e-ureau is belast met de levering van stapelproducten aan de centrale keukens en aan den handel in be paalde gemeenten. Al eerder is door ae Centrale medegedeeld, dat deze levering prevalent is, waarop nog maals de aandacht gevestigd wordt. Om een regelmatige voorziening voor het geheele land te bevorde ren, moet worden voorkomen, dat, wanneer een gemeente via het bu reau Groenten en Fruitvoorziening producten ontvangt, daarnaast de handel in die gemeente ook nog eens zelfstandig inkoopt. Anders wordt de regeling met de betrokken gemeenten verstoord en de voor- zoéning in de overige gemeenten in gevaar gebracht. Daarom stelt de NGFC de volgende regeling voor: De veiling verdeelt als normaal het voor de binnenlandsche markt bestemde gedeelte over de recht hebbende commissionnairs en gros siers met het verbod om te leveren aan handelaren in gemeenten, die hun producten via het bureau Groenten- en Fruitvoorziening ont vangen, tenzij de betrok ken commissionairs of grossiers van of namens datbureau eenopdracht tot levering aan een dier gemeenten hebben ont vangen. De namen van de ge meenten, Welke momenteel van groenten worden voorzien door het bovengenoemde bureau zijn de volgende: Almelo, Amsterdam, Arnhem, Baarn, Beverwijk, Breda, B u s s u m, Delft, Enschede, GoTida, Groningen, Haarlem, Den Helder, Helmond, Hee renveen, Hengelo, Hilversum, Hoo- geveen, Hoogezand, Kampen, Lei den, Nijmegen, Rotterdam, Schie dam, Sneek, Soest, Utrecht, Vlaar- dingen, Zeist, Zutphen. Wanneer blijkt, dat koopers zich aan de gegeven voorschriften niet houden, zullen zij van verdere toe wijzing worden uitgesloten. Aan de veilingen wordt verzocht, medewerking te willen verleenen, door middel van controle op de ver- ladingspapieren, opdat deze rega ling juist wordt uitgevoerd. Tengevolge van deze nieuwe re geling is aan het op bonnen koopen door de handelaren een einde ge komen. Hiervoor zal geen vergun ning meer worden gegeven, zoodat alles weer over de veiling moet worden aangeboden en gekocht. Er kwamen den laatsten tijd nogal eens klachten over de aflevering van de producten, welk niet geheel aan de eischen voldeed. Dat er wel eens een „koude" kool doorloopt, kan er nog voor door, maar voor het overige dienen de producten toch aan de eischen te voldoen. Men moet de kool niet rommelig afle veren. Beroering aam den Langendijk. Onder da groente-handelaren aan den Langendijk is nogal beroe ring verwekt dooi deze circulaire. Tot nu toe werd door een belang rijk aantal handelaren van den Langedijk geleverd aan grossiers in de bedoelde steden. Wanneer nu werkelijk alles over het bureau Groenten- en Fruitvoorziening moet gaan, zouden zij dus geheel worden uitgesloten. Dat zulks echter niet behoeft te geschieden, is af te lei den uit een anderen zin uit de cir culaire, nl. dat de mogelijkheid be staat, dat aan handelaren een spe ciale opdracht wordt verstrekt tot levering aan de bedoelde steden. Wanneer het bureau Groenten- en Fruitvoorziening zich alleen zou bepalen tot het regelen van den aanvoer in de bedoelde steden en aan de handelaren per speciale dp- dracht zou opdragen de benoodigde groenten te leveren, konden de handelaren blijven ingeschakeld en had men toch het beoogde doel, de controle over de ingevoerde hoe veelheid, bereikt. Een deputatie van den handel zal naar Den Haag trekken, om deze aangelegenheid met de betrokken instanties te bespreken. Met belangstelling wordt het re sultaat tegemoet gezien. Schooltijden en gas. - In ver band met de afsluiting van den gas druk om drie uur 's middagf is een nieuwe schooltijdenregeling ge troffen voor die scholen, welke gebruik maken van gasverwarming. Er zal voor die scholen nu iederen dag, ook Zaterdag, school zijn van half tien tot 1 uur. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Annelie (rom.-dram.) 14 j. (Geprolongeerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Gier Wally (rom.-dram.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, De misdaad van Fabreani (sens.- detect.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Ha rmonie-Theater, 7.30 uur. hoofd nummer Vracht van Baltimore (rom.-sens.) Alle leeftijden. Op 11 en 12 Febr. geen voorstelling, stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 11 Februari. 7 uur, Harmonie, tweede uitvoe ring van De Halter; revue „Wij zijn present". Donderdag 12 Februari. 7 uur, Harmonie, donateursconcert muziekvereen. Excelsior. NOORDSCHARWOUDE. Onderling Hulpbetoon. - Maan dagavond hield de vereen. Onder ling Hulpbetoon haar algemeene jaarvergadering ten lokale van den heer J. de Bakker, onder leiding van den heer J. Kuiper. Aanwezig waren o. a. eenige vertegenwoordi gers van de vereen Hulp in Nood uit Oudkarspel. De rekening sloot op een totaal van 2395,01, met een kassaldo van 100,26. Het bezit der vereen, is met 447,09 teruggeloopen tot 3804,59. Aan ziektegelden werd 1837,38 uitgekeerd in 59 geval len, waarvan 16 voor halve leden. Het aantal ziektedagen was 1071 voor volle leden en 411 voor halve leden. Het ledental is verminderd van 184 tot 177, waarvan 45 voor halve uitkeeringen. Bij de bestuursverkiezing wer den de heeren J. Kuiper, J. Lange dijk en C. Kuiper Sz. herkozen. Tot afgevaardigden naar de bondsvergadering werden de hee ren J. Kuiper en J. Lindeboom ge kozen. Het voorstel om de uitkeering ongewijzigd te laten, werd na eeni ge besprekingen aangenomen. Be sloten werd nog om een ledenwerf actie te gaan voeren. DE 8000e. Vanmorgen is ten gemeentehuize van Langedijk aangifte gedaan van de geboorte van Simon Wagenaar, zoon van Jan Wagenaar en Teetje Plugboer te Broek op Langendijk. De jonge Simon is blijkens de be volkingsregisters de 8000e inwoner der gemeente Langedijk. De bur gemeester heeft den gelukkigen vader gecomplimenteerd en een spaarbankboekje aangeboden ten name van den jonggeborene. KOEDIJK. Ondersteuningsfonds. - Zater dagavond hield het onderling onder steuningsfonds bij ziekte zijn 40e jaarvergadering. De voorzatter deel de mede, dat het bestuur ervan had afgezien om er een feestbijeenkomst van te maken. Tevens werd medege deeld, dat men was aangesloten bij den Bond van ziekenkassen en dat de kring Langendijk was opgeheven. Het jaarverslag stond in het tee- ken van het jubileum en bracht hul de aan hen, die het onds hebben op gericht. Eén hunner, de heer C. Bregman, was gedurende die 40 ja- en onafgebroken óf lid van het be stuur óf lid van de Raad van Toe zicht. Het ledental ging met één voor uit en kwam cp 157. Er werd in 49 gevallen tezamen 1157 ziektedagen uitkeering gedaan. Het financieele bezit van de ver eeniging liep 361,65 terug en kwam op 6393,34. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren P. Hart en H Visser her kozen. i Besloten werd de leden boven de 65 jaar wederom vrijstelling van contributiebetaling te geven en de wachtdagen weer op 3 te houden. Bij de rondvraag besprak de heer P. Mulder de noodzakelijkheid van toetreding van jonge leden, vooral voor de zelfstandigen. Bij de propaganda daarvoor kan worden gewezen op de sterke progressie bij toetreding van personen boven de 25 jaar. Zooals het thans is, n.L dat slechts 8 leden beneden de 25 jaar staan ingeschreven en 22 boven de 65 jaar, is een ongewenschte verhou ding. De secretaris gaf nog enkele cij fers uit het afgeloopen tijdperk, waarbij het groote verschil in uit keering per jaar sterk tot uiting kwam. INGEKOMEN PERSONEN. C. de Vries, N.H., z. b., van Oost huizen naar Kanaalkade 45. C. J. J. Smit, geen, z. b., yan Den Helder naar Stuartstraat 12. M. W. van Boohoven, Chr.Ger., leerL verpleeg ster, van Harderwijk naar Wilhel- minalaan 11. M. Pronk, R.K., dienstbode, van Warmenhuizen naar Vam der Meijstraat 16. P. C. van der Wal, geen, dienstbode, van Haar lem naar Nieuwesloot. T. Huis man, R.K., dienstbode, van Won- seradeel naar Bisschop Bottemanne- straat 78. A. E. Baltus, R.K., dienstbode, van Oudorp naar Spoor straat 45. O. P. Meijer, H.A.Z., echtgen. van J. Otto, dienstbode, van Heiloo naar Korte Landstraat 31. G. A. Heijmans, R.K., dienstbode, BRAND OP DE LAFAYETTE. Stockholm, 10 Febr. (D.N.B.) Bij den brand op dt vroegere Nor- mandië zou volgens den Britschen nieuwsdienst voor zoover thans be kend slechts een arbeider zijn omge komen, hoewel zich bijna 2200 man personeel aan boord bevonden, toen het vuur zich vertoonde. Ten minste 110 menschen liggen in het ziekenhuis, aldus vervolgt de nieuwsdienst, en omstreeks een zelf de aantal is wegens zware brand wonden en kwetsuren in behande ling. Zes leden der bemanning zijn naar het Marinelazeret gebracht. De commandant van het derde marinedistrict, schout-bij-nacht An drews, verkl; arde dat de vrees, dat 200 arbeiders in het schip zijn op gesloten, ongegrond is. Het schip maakt slagzij. Uit nadere berichten uit New York over den brand blijkt, dat het schip Maandagavond 7 uur New Yorksche tijd ongeveer 25 procent slagzij maakte. Het blusschingswerk werd door de groote hoogte van het schip en door de zware rookontwikkeling bijzonder zwaar belemmerd. ACHT KOOPVAARDIJ SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Extra-bericht van het Duitsche opperbevel. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 10 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben in den Atlantischen Oceaan 8 vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 50.5CK) brt. alsmede een korvet tot zinken gebracht. Een ander groot schip werd door torpedo treffers zwaar beschadigd. Van deze schepen werden er 6 met een totalen inhoud van 34.500 brt. voor de Noord-Amerikaan- sche kust vernietigd. van Nijmegen naar Nassaulaan 4. J. Tromp, R.K., z. b., van Heiloo naar Zeglis 74. J. Otto, geen, kruideniersbediende, van. Koedijk naar Korte Landstraat 31. J. van Leijen, N.H., hulp in de huish., en zoon, van Barsingerhorn naar Popel- rnanslaan 21. N. Sonneveld, N.H., verpleegster, van Pijnacker naai Wilhelminalaan 11. E. J. Baart, R.K., z. b., van Sohiedam naar Roe mer Visscherstraat 10. L. C. Izaks- sen, R.K., wed, van V. F. Pollé, huishoudster, van Den Helder naar Oudegracht 31. K. van Eeten, geen, z. b„ van Barsingerhorn naar Stuartstraat 4a. J. W. Oostrom, R.K., kinderjuffrouw, van Breda naax Lyceumstraat 9. T. F. J. Don ker, R.K., z, b., van Abcoude naar Tuinstraat 33. P. N. de Blécourt, R.K., los arbeider, en gezin, van 's-Gravenhage. - T, Nijhuis, geen, hulp in de huish., van Leeuwar- deradeel van Wilhelminalaan 7. M. de Gier, Gerk., chauffeur, en echtg., H.A.Z., van 's-Gravenhage nar Heemraadstraat 12. H. C. Stam, R.K., dienstbode, van Haren- karspel naar Van Everdingenstraat 18. M. P. Groen, N.H., kantoor bediende, en gezin, van Schoorl naax Scbermerweg 99a. L. Gerling, N.H., wed. v. P. Smit, z. b., en doch ter, van Harenkarspel naar Tienen- wal 60. A, N. Kos, geen, echtg. v. G. Kegge, z. b., en kinderen, van Den Helder naar Vondelstraat 5a. H. van Zandbergen, geen, echtg. J. H. van Schaik, z. b„ en kinderen, van Den Helder naar Emmastxaat 52. M. de Vries, geen, z. b., van Den Helder naar Pr. Julianalaan 14. E. M. Jonker, geen, dienstbode, van Münohen (Did.) naar le Kabel straat 21. A. M. Dekker, R.K., dienstbode, van Harenkarspel naai' Spoorstraat 54. J. J. Best, N.H., boekhouder, van Bergen naar Eg- mondersitraat 20. S. W. van der Molen, Ger.K., meubelmaker, en ge zin, van Smallingerland naar Gas houderstraat 2a. M. J. Charmant, R.K., huishoudster, van Almelo naar Nassaiulaan 4. W. Licht, N.H., scheepsmaker, en gezin, van Den Helder naar Eilandswal 6. A. M Modder, Ger.K., echtg. van M. A. Marbus, z. b., van Heiloo naar Tulp straat 10a. G. Boots, geen, zand- blazer kachelfabr., en echtg. van Brussel naar Houtmanstraat F C. Stam, R.K., tuinbouwer, van Hei loo naar Heilooërdijk 44..'J. Mol, N.H., spoorwegarbeider, en echtg., van Uitgeest naar Visscherslaan 2. J. J. M. Breukhoven, geen, leerl. verpleegster, van Blaricum naar Wil helminalaan 11. J. Bak, N.H,. dienstbode, van Apeldoorn naar Pr. Julianalaan 14. T. Bloothoofd. N.H., wed. van P. Wester, van Heiloo naar Veerstraat 1. S. Compas, N.H., dienstbode, van Heiloo naar Lanigestraat 70. Glimlachje. De man dien U zoekt is gevlucht ik ken zijn arme veriaten vrovuv, laat me toch alleen,,. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw weer rustig door het slaap wordt gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DE OORLOG IN NED.-INDIE. SSaigon, 9 Febr. (Domei). Naar uit Batavia wordt vernomen, wordt in het Nederl.-Indische weermachts- bericht medegedeeld, dat Japansche vliegtuigen voor het eerst Batavia hebben aangevallen. De Japansche troepen, die de bezetting van Balik- papan op Borneo hebben voltooid, rukken,thans naar het Z. op. Kolven LANGEDIJKER KOLF- VEREENIGING. De uitslagen van de wedstrijden van de Langedijker kolfvereeniging waren als volgt: Baan de Bakker te Noordscharwou- de: korpswedstrijd, le klasse: Vol harding te Oudkarspel, 403 pt.; 2e klasse: Volharding te Oudkarspel, 378 pt.; 2. Ons Genoegen te Noord- scharwoude, 357 pt.; 3e klasse: Vol harding, 367 pt. Baan 't Huis de Brederode: korps wedstrijd, le klasse: Op Maat te Zuidscharwoude, 330 pt.; Vrien denkring te Noordscharwoude, 2e korps, 397 pt.; 2e klasse: 1. Vrien denkring, 311 pt.; 2. Vriendenkring, 2e korps, 357 pt.; 3. Op Maat te Z.- scharwoude, 319 pt.; derde klasse: Op Maat te Zuidscharwoude, 256 pt.; sajetkorpsen: Op Maat te Zuidschar woude, 309 pt.; persoonlijke wed strijd, 3e klasse: P. Hof, Gez. Sa menzijn, 106 pt.; C. Schuddeboom. Op Maat, 84 pt.; C. Jongsma, Vrien denkring, 109 pt.; St. de Rijke, id., 86 pt. De heer G. Deutekom van Vrien denkring te Noordscharwoude is kampioen met 758 pt. Gaslooze uren. De gaslooze uren stellen de huis vrouw voor een nieuw probleem: Wat doen, als de toevoer wordt stop gezet terwijl er nog 'n vlam brandt? Hier zij opgemerkt, dat het nooit zoo ver mag komen. Men moet zorgen, dat op de fatale uren: 15 en 21 uur er geen gas brandt. Op die oogen- blikken dient elke kraan gesloten te zijn. Uiteraard denkt een gemakzuch tige terstond aan de hoofdkraan. Als men deze dichtdraait is er immers nergens toevoer! Toch moet met den meesten nadruk gewaarschuwd worden tegen het vertrouwen op de hoofdkraan. Het afsluiten hier van kan tot groote ongeluxken aan leiding geven, want naar de di recteur van het gemeente energie bedrijf te Amsterdam, ir. M. van der Horst mededeelt hier schuilt een ernstig gevaar, namelijk voor die huishoudens, waar men over een gasgeyser beschikt. Zop'n gasgeyser is voorzien van een z.g. waakvlammetjt, dat er voor zorgt, dat wanneer de geyser ont stoken wordt, dus gas krijgt dit gas onmiddellijk ontvlamt. Door het afsluiten van de hoofdkraan gaat ook dit vlammetje uit, met het ge volg, dat „natuurlijk" vergeten wordt eerst het waakvlammetje aan te steken, alvorens het gas van den geyser vrijgegeven wordt. Het meng sel gas en lucht, dat in zeer korten tijd ontstaat, kan een zeer ernstige ontploffing tot gevolg hebben. Natuurlijk loopt men kans, ook als er geen gasgeyser is, bij het af sluiten van de hoofdkraan een an dere kraan te vergeten. De gevolgen blijven gelijk! Dus men sluite zorg vuldig tijdig elke kraan van gas stel of fornuis. (Crt.) DR. R. A. KOLLEWIJN In den ouderdom van bijna 85 jaar is Zondag te Helmond na een lang durige riekte overleden de bekende spellinghervormer, schrijver en on derwijsman dr. R. A. Kollewijn. De thans overledene werd 30 Maart 1857 te Amersfoort geboren. Hij pro moveerde in 1880 te Leipzig in de philosophie. Na eenige jaren als leeraar te Deventer en Amsterdam werkzaam te zijn geweest, volgde in 1892 rijn benoeming tot directeur van de vierde H.B.S. met 3-jarigen cursus aan de Mauritskade te Am sterdam, welke functie hij tot 1916 vervulde, toen ziekte hem noopte ontslag te nemen. Van de hand van dr. Kollewijn zijn tal van werken en eenige too- neelstukken en letterkundige studies verschenen, gedeeltelijk gepubli ceerd onder het pseudoniem van „C. P. Brandt van Doorne", terwijl hij onder het pseudoniem „K. Holt- vast" een schoolgrammatica het lioht deed zien. In 1891 begon hij zijn bekende actie voor de hervorming van de schrijfwijze van de taal, waarbij hij pleitte voor de grootst mogelijke ge lijkvormigheid tusschen het gespro ken en geschreven woord. Hij sloot zich hierbij aan bij Buitenrust, Hette- ma en van den Bosch, die dit na streefden in de redactie van „taai en letteren", welk tijdschrift in 1891 opgericht werd. In een geruchtma kend artikel „Onze lastige spelling" deed hij een oproep om medewer king, die gehoor vond. In 1892 werd een commissie benoemd om voor stellen te formuleeren, welke aan leiding gaven tot de stichting van een „Vereeniging tot vereenvoudi ging van onze schrijftaal". Sedert 1921 woonde dr. Kollewijn te Hel mond. Door koude omgekomen. - Gis teren vond de arts K. bij een schuur op de heide achter zijn woning aan den Joh. Geradtsweg te Hilversum een oude man, die door de koude omgekomen was. Het bleek te zyn de 73-jarige J. B., wonend in de De Bazelstraat, die tegen den zin van zijn familieleden des nachts in die schuur verbleef om er rijn geiten en koulijnen te bewaken. WOENSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr pi. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.Voor de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.Orgelconcert. 12.25 Gr. pl. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.De groententuin bij de boerderij. 13.15 Het Oost-Nederlandsch Strijkkwar tet. 14.15 Gr.pl. 14.25 Het groote Omroeporkest. 15.Voor de vrouw. 15.20 Klarinet, piano en gr.pl. 16.— Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.— Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Nat. Jeugd storm-kwartier. 17.45 Zang met pianobegeleiding en gr.pL 18.15 „De organisatie van het bedrijfsleven in actie", tweegesprek. 18.30 Roe- meensch orkest Gregor Serban. 19.— Act. halfuur. 19.30 Amus.-orkest en solist. 20.15 De Romancers. 21— Gr.pL 21.15 De Ramblers. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Gr.pl. 22.30 'Boyd Bachman en zijn orkest (opn.) 23.15 —24.— Gr.pl. HILVERSUM n, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie H'sum I. 8.45 Gr.pl. 10.Mor genwijding. 10.15 Zang met piano begeleiding. 10.40 Voordracht. 11— Pianovoordr. 11.35 Gr.pl. 12.Orkest Willy Eberle. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Frans Wouters en zijn orkest. 13.40 Het groote Omroep orkest. 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.35 „Un ballo in maschera", opera (opn.) 16.Viool, piano'en gr.pL 17— Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 De Romancers. 18.Omroeporkest. 18.40 Luistersnel. 19.BNO: Bra- bantsch praatje. 19.20 Omroepvolks- zangkoor met pianobegeleiding. 19.45 „In en om de N.S.B." (voorbereid door de N.S.B.) 20.Omroepsym- nhonie-orkest (opn.) 21.Gr.pl. 21.15 Omroepsymnh.-orkest en so liste (opn.) 21.25 Omroepsymph.- orkest (opn.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.1022.15 Avondwij ding. OPGAVB AMSTERDAMS CITE BANK N.V, Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 10 Februari 1942 STAATSLEENINGEN. 3)4 Nederland 1941 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 33'/j Neder 1. 1938 3 Ned.-lndië 1937 BANK-INSTELL. Amsterd. Bank Handel Mij. Gert. v. 1 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Caive Delft Gert. Nederl. Ford Lever Bros Phil. Gloeil. Gem. Bezit CULTUUR MAATS LH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. ^uiker t)ni, Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Hol land-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart linie TABAKKEN. Den Batavia Oude Deli Sen=mbah Vor.k. 9>V8 100% 1005/s 95% 88 153% 129% 153 10A/j 156% 126 340 174% 300% 300 i/s 187 185 8/% 253% 186 140 99 95 86 135 113% 10% 159% 145% 172 153 lu. 40 9716/i6 ioou/u 100% 95% 88% 152% 128% 151 101 156 12S% 339 1741-3} 301 298'/, 183 183 86 250-49 183 148 90 133 113 170 157 143 169 150-49 RECTIFICATIE. In het bericht nvan gisteren „i restaurants voortaan ook vleeschge- rechten verkrijgbaar tegen afgifte van een half rantsoen vleeschbon- nen" (pag. 2, 4de kolom onderaan) leze men op één na de laatste alinea „hetzij zonder, hetzij met 50 gram vleesch" in plaats van 10 gram vleesch. STOOMTRAWLER VERSPEELDE 130 MANDEN VISCH. Op de laatste reis van den stoom trawler Mary IJm. 189 is, terwijl men den kuil met naar schatting 150 manden kostbare visch aan boord heesch, de takel gebroken. Hierdoor scheurde de kuil van het net af, met het gevolg dat deze met de visch in de diepte verdween. Met schepnetten heeft men nog onge veer twintig manden visch aan boora weten te krijgen, de rest ging met den kuil verloren. ALKMAARSCHE COE Volle en Fuhrer, arl ondernemer zijn In tegenspoed met elki verbonden. Het N. V. V. heeft Vri een oriënteerende vergi het Concertgebouw te H; houden. Hier spraken de van den Rijkscommissaris provincie Noordholland, G teur Unger, de Gau-obman Duitsche Arbeids Front gouw Mecklenburg, de en voor den arbeid van de organisatieleider ae Kampen. Onder de aanw den opgemerkt de Comr Provincie Noordholland, Backer, de burgemeester lem, S. L. A. Plekker, ciaal gemachtigde voor jand der N.S.B., de heer met zijn staf. De N. t werd vertegenwoordigd i Ortsgruppenleiter van Hi heer Gerisch. Voorts burgemeesters en bedrijfs de provincie verschenen. De provinciale vertegei van het N. V. V., de heer opende de vergadering e de na een begroetingsw Beauftrafgte van den saris, den heer Unger, Deze zeizde o.m., ik spr vertegenwoordiger van commissaris voor de Noordholland, om Uwirn levendigen in de politieke lijkheden op ieder gebied bedrijfsleven. Europa is geworden. De nieuwe ore Europeesche bedrijfsleven men met den oorlog. De Europa vormen een lots heid en behooren thans den in voor- en tegenspo Ook Nederland moetecoi gaan in het geme.enschapp ven. Het gaat er cm, den dagelijksch brood te hem het recht op arbeid borgen én hem en zijn blijde én verzekerde verschaffen. Doch dit c bedrijf, den arbeid en de een harmonische doening toe hebben wij vorm ge 101. Ja, nu wisten ze schoentje was. Maar daa het nog niet terug. „Kon fee, „laten we maar weer terug gaan. Daar kunnen goed nadenken, wat ons staat". 99 99' door Maz. (57) 39 „Het is jammer dat niet in slaagt om zijl ken", snauwde hij. „I niet aan dat jij, als ziji verwant, alles erven ten we waar we aan 1 Maarten de Roever s1 den weg!" „Daar ben ik niet z schijnt iets met Maa hebben en in iede het verstandigst, dat ken en alles trachter Ik heb gemerkt, dat houden weinig terec daar kun jij me wat Van Waveren, mijn door een man wordi Balman en ijn vrou kei eveneens". „Ik ben bang, scho dat je veel te goedgf mistisch bent", zei I „Laat die mooie v.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2