STAD EN OMGEVING Wegruimen van sneeuw. AGENDA BURGERLIJKE STAND Sneeuw., vuile modder. RADIOPROGRAMMA PVBLiGAÏlES 45-jarige vertegenwoordiger vermoord. offe overvol op 2 meisjes. AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN De oorlog in Oc FEUILLETON DE HOEVE I ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1942. Pagina 2. Voorkomen van gladheid. De vervangend Commissaris van Politie te Alkmaar brengt namens den Burgemeester dezer gemeente ter algemeene kennis, dat hij inge volge artikel 184 sub. 2e der Alge meene Politieverordening heeft be paald, dat hoofdbewoners van be woonde perceelen en eigenaars van onbewoonde of ongebruikte percee len verplicht zijn tusschen zoaisop- gang en zonsondergang: a. binnen 4 'uur, nadat een sneeuw val heeft plaats gehad, de sneeuw of het daardoor gevormde ijs op den openbaren weg langs hunne perceelen en erven en wel ter breedte van één meter weg te ruimen; b. bij gladheid, binnen 2 uur, na dat deze gladheid is ontstaan, het onder a bedoelde weggedeelte met zand, asch, turfmolm, zaag sel en andere daarvoor bruikbare stoffen te bestrooien en wel zoo danig, dat de gladheid verdwijnt, met dien verstande, dat de uren geleger; tusschen het tijdstip van zonsondergang en zonsopgang niet medetellen voor de bereke ning van den hiervoorgenoemden termijn van 4 en 2 uur. Alkmaar, 12 Februari 1942. De vervangendCommissaris van Politie voornoemd, MAARLEVELD. GESLAAGD. De heer A.„Hoogcarspel alhier is geslaagd voor diploma boekhouden van de Associatie. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). EIGENMACHTIG BOOMEN KAPPEN. De politie alhier heeft tegen een twectail personen procesverbaal op gemaakt terzake van strooperij onder verzwarende omstandigheden. Zij werden op heeterdaad betrapt bij het kappen van een boom. INSTALLATIE BOERENRAAD EN GOUW-BOERENLEIDER. De persdienst van den Neder- landsthpn omroep meldt: In® den „Spiegel van den dag" zal heden een reportage worden gegeven van de installatie van den boerenraad van 'NoordhaUand en van de installatie varr den gouw-boeren leider van dit gewest, den heer J. Saai, welke installatie heden ge schiedt in de Harmonie door den boerenleider J. Roskam. „RONDOM DE RUITERTJES". Radiouitzending over Alkmaar. Vrijdag- a.s. van 10.40 tot 11 uur brengt de Nederlandsche Omroep over Hilversum II een programma over Alkmaar als economisch e:i cul tureel centrum van een* uitgestrekt boerenland, onder den titel „Rond om de ruitertjes, wie heeft van Alk maar niet gehoord". Dit programma handelt nu eens niet speciaal over- de kaasmarkt en ook is met de traditip gebroken Alkmaarsche autoriteiten aan het wpord te laten komen, doch het is opgezet als een muzikaal geïllustreerd vertelsel, waarin o.a. een boer en een boerin hun visie op Alkmaar als koopstad -n plaats voor amusement zullen geven. Verder wordt een korte beschouwing gege ven over de verhouding van den Westfrieschen boer tot „de stad" in verleden en heden. Samenstellers van en spreker in dit programma zijn oud-Alkmaarders. De heer Fred. Groot te Schagen, komt als West- friesche boer voor de microfoon; de jeugdige Freddy Groot ((Maaike) als plaatsvervangster van „Mcraike" die wegens ziekte verhinderd is aan de uitnoodi'ging gevolg te geven en verdere medewerking wordt ver leend door een der omroeporkesten dat o.a. den bekenden „Landbouw- feestmarsch" van den Alkmaarschen toonkunstenaar H. A. Maas zal uit voeren. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Annelie (rom.-dram.) 14 j (Geprolongeerd). Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Gier Waily (rom.-dram.) 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, De misdaad van Fabreani (sens.- detect.) 14 jaar. Donderdag 12 Februari. 7 uur, Harmonie, donateursconcert muziekvereen. Excelsior. Zaterdag 14 Februari. 2.30 uur, Harmonie, adspiranten feest' van Turnlust. 7 uur, Harmonie, feestavond Turn lust. TURNLUST VIERT FEEST. Twee feestelijkheden op één dag! Zaterdag geeft Turnlust een feestmiddag aan haar adspiranten in de groote zaal van de Harmonie en" noodigt tevens hiervoor de ouders uit. Zooals blijkt kan een ieder, die zich bij Turnlust aansluit, gratis dezen middag bijwonen. 's Avonds een feestavond voor de werkende leden en donteurs, waar aan mede werken: het Alkmaarsch Symphonie-orkèst en De Vier van Tholen en van Lier. De aandacht wordt er op geves tigd dat de feestavond om 7 uur be gint met een populair concert, ter wijl kwart vóór 7 de deuren open gaan. met datgene, wat ons hier tezamen brengt. Op de vraag nL wat mij als vertegenwoordiger der bezettende overheid in dit land aanleiding heeft gegeven met de instelling van den Nederlandschen Kultuurrqpd een daad te stellen, welke ook naar mijn bedoeling uitsluitend de bevordering en ontwikkeling van het Nederland sche volk moet dienen. De daad, die wij heden hebben verricht, komt slechts in zooverre voort uit een belang van de bezet tende overheid, als deze bij een zoo geregéld mogelijken voortgang van het geheele leven in het bezette ge bied ook onder de veranderde om standigheden geinteresseerd is en hiertoe behoort in de eerste plaats ook het geheele kultureele leven, dat buitengewoon sterk uit het evenwicht was geraakt en derhalve een bevordering, die met veel be- 1 grip te werk moet gaan, van noode had. De dieperen en verdere betee- kenis van deze daad evenwel leert tij dan kennen, wanneer gij hem iet als een bestuursmaatregel der bezettende overheid beschouwt, maar indien gij mij daarnaast als den vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk als het Germaansche kernland ziet. Als zoodanig heb ik U gezegd, dat wij U niet alleen de practische maar ook de diepere en essèntieele ervaringen ter beschikking willen stellen, waarbij ik, als vertegen woordiger uitsluitend ,van de bezet tende overheid, nauwelijks.een in teresse zou kunnen laten gelden. Wahneer de instelling van den Nederlandsche Kultuurraad in de toekomstwerkelijk een mijlpaal in de ontwikkeling van het Ne derlandsche kultureele leven be- teekent, wanneer zijn arbeid ertoe bijdraagt, dat de Nederlandsche kuituur uit den voedingsbodem van het ras en het volkseigene vruchtbaar groeit, dan opent cieze daad tegelijk en noodzakelijker wijs ook den weg naar de gemeen- scchap van het gelijke bloed, die reeds heden door de gebeurtenis sen der laatste jaren tot een Uiter lijke lotsgemeenschap is gewor* den. In dezen zin heb ik als verte genwoordiger van het Duitsche Rijk tot U gesproken én de wen schen voor een vruchtbaren en succesvollen arbeid, die ik U zou willen medegeven, zijn wenschen uit het diepst van mijn hart, want hun vervulling is een vervulling voor ons allen. Rede van Professor Snijder. Na de réde van den Rijkscommis saris sprak Prof. Snijder, die consta teerde, dat de Ned. Kultuurraad te recht het kultureele geweten van ons volk is genoemd. Hij wees op de verwijdering gedurende de laatste eeuwen tusschen het, Nederlandsche en het Duitsche volk, dat van onzen aard en van ons bloed is. Deze ver vreemding leidde tot een boven matige waardeering van het begrip „staat", waardoor de beteekenis van het volk miskend werd. Het is daarom verheugend, dat' ook de zorg voor de volkswaarden als behoorend tot het gebied der Ned. Kulturraad 'is aangewezen. De Nederlander moet teruggeleid worden tot de ruime binding aan'zijn volk. De verbonden heid als volk, die tusschen het Duitsche volk en het onze bestaat, moet'weer tot bewustzijn worden gebracht, wat geenszins een ver smelting beteekent. Immers, de Führer wil in de menigvuldigheid en verscheidenheid van de Germaan sche ruimte in Europa de oude Nederlandsche kuituren tot een nieuwen en hoogen bloei zien ont luiken. Verhooging der eigen kracht op grond der volkswaarden, aldus spr., schijnt mij de taak der N. K. R. te zijn. Spr. betoogde, dat het onmogelijk is uitsluitend uit een beschouwing Van het verleden het wezen van het Nederlandsche volk weer te geven. Historisch bezien toont de Neder landsche kuituur de meest verschil lende scheppingen, maar zij weer spiegelen den tijd, waarin zij vorm kregen en het bewijst juist hoe vol het antwoord van ons volk op den roep des tijds klonk. Juist de veel heid van vormen bewijst, dat het niet op den vorm maar'-op het wezen aankomt. Spr. betoogde, dat wij zelf voor alles lid eener gemeenschap moeten zijn. Wij zullen misschien moeizaam onzen weg moeten zoeken, maar missen zullen wij hem niet. Ons volk staat thans aan een keer punt, maar wie begrijpt, dat hier een 'nieuwe wereld ontstaat, heeft den plicht den nieuwen weg te zoeken en te helpen banen. Wij zien de gebeurtenissen niet als „veranderde tijdsomstandigheden", maar gclooven aan een hoogere lei ding, die zich daarin verwerkelijkt. Wij zullen, aldus spr., steeds doen wat ons dienstig schijnt tot het hoo gere doel en in overeenstemming met de richting van het geheel. Spr. noemde het verheugend, dat ook de Rijkscommissaris overtuigd is, dat voor het nieuwe Europa een zelf standige Nederlandsche kuituur een waardevol en onóntbeelrijk bestand deel zal zijn. Vervolgens richtte spr. zich in het bijzonder tot de leden van de eind 1940 door hem opgerichten Ned. kui tuurkring en zeide, dat men de Duitsche leiding in het nieuwe Europa te gereeder kan aanvaarden, omdat onze kultureele zelfirinndig- heid is toegezegd. De N. K. R. is allerderst een Ne derlandsche instelling, die een waar schuwende stem lpat hooren, wan neer onze kultuurbelangen worden bedreigd. De taak van den N. K. R. is raad gevend in alle opzichten, maar an derzijds zijn maatregelen getroffen, dat zijn raad niet lichtvaardig ter zijde wordt gelegd. Over de samenstelling van den N. K. R. zeide spr., dat deze niet volgens het evenredig' kiesrecht is samengesteld, maar dat men daarbij rekening heèft gehouden met de toekomst en niet met het verleden. Spr. had hier gaarne enkelen gezien, die zich uit persoonlijke .overwegin gen aan hun taak onttrokken, maar juist te meer waardeerde hij de be reidwilligheid ^er anderen. Op den duur zal het aantal leden worden uitgebreid. Allen moeten openstaan voor de verlangens en wenschen die in ons volk leven. De medewer kers van den Ned. Kuituurkring, die destijds den moed hunner overtui ging bezaten, nemen een bijzondere plaats in. Spr. eindigde met de ver zekering, dat zij in het bijonder steeds een open oor voor hun ge dachten en wenschen in de N. K. R. zullen vinden. De redevoeringen van- den Rijks commissaris en van prof. Snijder werden met grooten bijval ont vangen. Na afloop was er een ontvangst in de zalen van Pulchri Studio, N.V. NOORDER BANK. Aan de op 25 dezer te houden jaar lijksche Algemeene Vergadering van aandeelhouders zal worden voorge steld het dividend over het boekjaar 1941 te bepalen op 6% (v.j. 5%). SIEM NIEUWENHUIZEN ZONDAG IN 'T GULDEN VLIES. Zondagavond 15 Februari half acht wordt in 't Gulden Vlies een Variété-Revue vertoont, waarin o.m. de bekende komiek Siem Nieuwen- huizen zal optreden. De revue is samengesteld door den Dekenden auteur Jacq. v. Tol en draagt den titel Hooren, zien en lachen. Mede werkenden zijn o.m. Stoet' Haspel, ce gezusters Edelwys, oe pianist Nico de Rooy, Colin Poldi, Wim v. Heik en het danspaar Lou en Bonny. Het geheel belooft een avond van groote vroolijkheid te worden. DIERENBESCHERMING. Zwervende is aangetroffen een zwart en een sypersch poesje, pl.m. 4 maanden oud. Liefhebbers kunnen zich vervoegen, beslist vóór het in vallen der duisternis, bij den heer C. Verwer, inspecteur dierenbe scherming, Baanstr., Alkmaar. KINDERVOORSTELLING VAN „LEVEND SPEELGOED". Het is avond. De kinderen in huis slapen en ook in de speelkamer is alles rustig tot de klok 12 slaat en de muziek van de speeldoos het speelgoed wekt, dat nu voor enkele uren zijn eigen leven gaat leven. Een bont gebeuren vol afwisseling, lied-' jes en grappen speelt zich af voor de oogen der jeugdige toeschouwers die zuchten van teleurstelling ais het levend speelgoed weer slapen gaat. Zoo zal het ook Zondag 15 Febr. zijn, als „Het Nederl. Jeugd- tooneel" aangemoedigd door het succes, dat dit gezelschap ook te Alkmaar met „Asschepoester" had om half drie in ,,'t Gulden Vlies" een opvoering geeft van „Levend Speel goed". Aan deze voorstelling, die zeer begrijpelijk is voor de kleintjes, is weer alle zorg besteed; het gezel schap komt met eigen décor en costumes. In het middelpunt van de handeling staat Joep, de Clown, ge speeld door Rob. Geraerds die ook de regie heeft; verdere mede werkenden zijn o.m. Rie Beyer (als Poppenfee), Tilly van Vliet (als een Friesche pop), Diny Heynes (als een echte kwajongen), Heddie Bouber (als de Spanjaard met z'n gitaar, die de liedjes begeleidt). De voorstellingen van „Het Nederl. Jeugdtooneel" beteekenen steeds een feest voor de kinderen- HALTER-REVUE: WIJ ZIJN PRESENT. Gisteravond gaf de Alkm. Gymn. Ver. de Halter haar tweede uit voering voor een uitverkochte Harmoniezaal. De aanwezigen hebben volop genoten, en het geheel is voor de Halter een groot succes geweest. Een, dergelijke gymnasiiekuit- voering in revue-vórm met zang en dans- en uitstekende turn- nummei's valt wel bij de toeschou wers in den smaak. Vooral de tal rijke ballet-nummers, waarbij de dames zich van haar beste zijde deden kennen dienen met eere genoemd. Aan de uiterlijke verzor ging was alle zorg besteed en het was opmerkelijk hoe goed de da mes er in geslaagd, waren zooveel verschillende costumes te toonen. Rhytmische dansen, springballet, waaierdans enz. verwierven een luid applaus, evenals het hoogrek- turnen van de heeren en het rin- genzwaaien van de dames. De zangnummers van mej. Kaas, van mej. Schot en den heer'Klinkert werden zeer gewaardeerd. De refreinzang: Wij zijn present, ging er best in en de heer Loevens zorgde voor conference en imita ties. Het acrobatennummer van vijf turners was zeer goed. Gaarne vermelden wij ook het groote aandeel dat het Alkm. Sym- phonieorkest (dirigent de heer de Vlieger) in het succes had. Ook de heer Boot, de directeur van "de Halter, toonde zich een goed orkest leider en zorgde voor een goede samenwerking tusschen de muziek en hetgeen op het tooneel gebeurde. De heer Reurslag, voorzitter van de Halter, die den avond met een kernachtig propagandistisch woord voor de turnzaak en de lichame lijke opvoeding had geopend, sprak aan 'tslot een hartelijk woord van dank tot allen, die tot het welsla gen hadden medegewerkt. In het bijzonder dankte hij den heer Boot, den heer Groothuizen, die voor de décors had gezorgd, de medewer kers achter de coulissen, die voor een vlot verloop zorgden, en hok het orkest, dat hij gaarne wilde huldigen. Hij bood elk der drie mtedewerkende dames in het orkest een bloemenhulde aan. De Halter kan over de uitvoerin gen ten zeerste voldaan zijn en de toekomst met vertrouwen tegemoet zien, j JAARVERGADERING BRANDWEER. In huize London hield dé Alk maarSche Vrijwillige Brandweer on der leiding van haar commandant, den heer F. Ringers, Woensdagavond haar jaarlijksche algemeene verga dering. Vroeger, toen onze brand weer nog 65 leden telde, bood de nieuwe zaal voldoende ruimte voor de leden en de genoodigden, thans nu het oorps is uitgebreid en vér over de 100 leden telt. moest ook het andere gedeelte van het café bij de vergaderzaal getrokken worden. Zooals steeds, waren ook nu weer verschillende gasten uitgenóodigd en zoo zagen we aan de hoofdtafel o.m. zitten den heer en mevr. van Kinschot (de laatste meer speciaal als eere-commandante der brand weer!), ar. Koelma, gemeente-secr., mevr. Ringers, dr. Moolhuijzen, den heer'Hanegraaf (als hoofd van den L.B.D.), de eere-leden van Dijk en Lutjeharms en de oud-brandmeesters Buis en M. Ringers. En tenslotte mej; Ringers, die hoofd is van de fabrieksbrandWeer van de chocolade fabriek Ringers! Commandant Ringers heeft in zijn openingswoord al zijn gasten verwel komd, herdacht den overleden hulp brandweerman Jac. Pool én wees er op, dat de geheele brandweer klaar staat om hulp te bieden, waar dit noodig is. Het jaarverslag, -uitgebracht door den secretaris, den heer Keesman, wees uit, dat Alkmaar op het oogen blik 132 geoefende brandweerlieden heeft (daarbij gerekend de fabrieks- brandweer van Ringers). Herinnerd werd aan het overlijden van den hoofdbrandmeester P. Wayboer en aan het met pensioen gaan van bode Jac. Tjeertes. Eervol ontslag werd verleend aan Huib Kreb (wegens vertrek naar elders) en in diens plaats benoemd Jb. Schot. Bij de reserve-brandweer waren tal van mutaties. Er werd regelmatig geoefend, het materiaal is in orde. Onder leiding van dokter Moolhuijzen wordt een cursus in E.H.B.O. gehouden. De hooistekers controleerden 53 bedrijven met totaal 115 bezoeken, Wat de branden betreft, in onze gemeente werden 55 branden ge- bluscht, w.o. een zeer groot aantal schoorsteenbrandjes. In de buiten gemeenten werd 7 maal hulp ver leend. De commandant deed vervolgens mededeeling van eenige berichten van verhindering, om op deze verga dering te komen; o.a. van den heer Tjeertes, hetgeen spr. betreurde, omdat hij hem gaarhe in deze verga dering dank had willen brengen voor den meer dan 20-jarigen trouwen dienst. Burgemeester van Kinschot heeft vervolgens een korte rede gehouden, waarbij hij putte uit de historie van Alkmaar en waarin hij wees op het onveranderlijke: evenals eeuwen ge leden bezit Alkmaar ook thans bur gers, die zich bereid hebben ver klaard, hun medemenschen te hel pen, als deze in nood zijn: de leden der brandweer. Aan mej. Ringers bood spr. een wandbordje mét de afbeelding van de Waag aan. Hierna sluiting. KOFFIE, DIE GEEN KOFFIE WAS. De kruidenier P. D. V. te Koedijk verkocht eenigen tijd geleden een hoeveelheid gemalen koffie, ge mengd met koffiesurrogaat tot een verhouding 1 4 voor niet minder dan 7 per half kg. De koffie was uit zijn persoonlijke hamstervoor raad; het koffiesurrogaat had hij op zijn toewijzing verkregen. De koo- per van deze koffie, de caféhouder v, O. te Alkmaar, die reeds eerder in overtreding van de prijsyoor- sehriften was geweest, trachtte de koffie voor 11.5-0 per half kg van de -hand te doen. De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft beide mannen veroordeeld tot boeten van respectievelijk 150 en 40. LANGEDIJK. „De Koophandel" vergaderde. - In de zaal van den heer P. Kramer te Zuidschaïwoude é/erd Woensdag middag een vergadering gehouden van de vereeniging De Koophandel. De voorzitter, de heer H. Stenne- berg, deed mededeeling van een on derhoud dat een commissie uit „De Koophandel" en de groothandelaars- vereenigingen te Bovenkarspel en Medemblik, met den directeur van den Ned. Groenten en Fruit-Cen- trale hebben gehad. Het resultaat 'ervan was, dat de directeur van de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale verzocht om met een welomschreven voorstel te komen voor het inscha kelen van de veilinghandelaars bij de gecentraliseerde leveringen. De commissie heeft een uitgebreid voorstel uitgewerkt en bood dit aan de vergadering ter beoordeeling aan. Het ontwerp voorzag in een regeling ongeveer gelijk aan die welke voor den export geldt, zoo dat de financiering en de verant-, woordelijkheid tegenover den afne mer bij den handel blijft. De verga dering hechtte haar goedkeuring aan dit ontwerp. - EGMOND AAN ZEE. Aanbesteding. - D© burgemees ter heeft aanbesteed het gemeente werk voor 1942. Voor timmerwerk was hoogste inschrijver C. Wijker met 150, laagste J. Blaauboer met 88.50; voor metselwerk hoogste gebr. de Graaff met 120, laagste G de Graaff met 98; voor schil derwerk hoogste J. Koeman met 317, laagste H. A. de Goede met 285. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Een record. - De vereeniging Ziekenzorg heeft met de verpleging van zwakke kinderen in Huis ter Duin in 1941»een record gehaald, met verpleging van 297 kinderen me* 10.722 verpleegdagen. Het hoogste aantal veTpleegdagen was tot nu toe 10.022 dagen. HOUTDIEFSTAL. De laatste paar weken wordt er herhaaldelijk zonder toestemming hout gekapt in het gemeentebosch te Heiloo, meestal zwaar opgaand eigen hakhout. De politie neemt aan, dat men hier te doen heeft met diefstal uit brandstoffennood; des ondanks is het op deze wijze toch verboden zich te voorzien van brandstof. Een ernstig onderzoek wordt naar de daders ingesteld. BEEN GEBROKEN. Gistermiddag, te omstreeks half drie, is de 65-jarige heer M., tenge volge van de gladheid van den weg, in de Bergertunncl gevallen. Hij brak hierbij zijn linkeronderbeen. Toen de politie ter plaatse verscheen was hem door spoorwegpersoneel de eerste hulp verleend. De heer M. is per ziekenauto overgebracht naar het centraal ziekenhuis. VERDUISTERING KAAS BONNEN. Alhier is een persoon aangehou den, die zich schuldig had gemaakt aan verduistering van kaasrantsoe nen. Tegen hem is procesverbaal op gemaakt. ALKMAAR. GEBOREN: Paulus M., z. van Gerardus Kenter en C. M. Spruit. Floris A., z. van Simon van der Meulen en C. Schoen. Alida, d. van Petrus M. van Veen en C. Wokke. Geraidus, z. van Petrus J. Kraakman en M. A. M. Castricum. GETROUWD: Petrus Apeldoorn en Cornelia van Dijk. Petrus C. Kaandorp en Anna Vreeker. Aal- dert Talens en Antje Bakker. Adrianus H. Godijn en Cornelia E, Bek. Adrianus C. Henneman en Evelina M. Groen. OVERLEDEN: Clara J. F. M. Smits, gehuwd met A. L. Visse#, 78 j „in uil... Buisje a 20 tabletten 55 et. Zakje i 2 tabletten 7 t| KEURING EN AANMELDING ALS VRIJWILLIGER BIJ DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat de keuringen van gegadigden voor vrij williger bij den Nederlandschen Arbeidsdienst in deze gemeente zul len plaats vinden in de voormalige Christelijke Kleuterschool, Doelen straat nr. 15, alhier, op de hierna volgende dagen: 16, 17 Februari, 2, 3, 16, 17, 30, 31 Maart. 15, 16, 29 en 30 Aprü 1942, dagelijks van 9.16.uur en op de data 30 Maart en 29 April bovendien des namiddags van 18.21.uur. Degenen, die zich als gegadigden voor vrijwilliger bij den Ned. Ar beidsdienst hebben aangemeld, ont vangen een oproeping, ter verschij ning voor een Keuringsraad. Ook de gegadigden, die zich nog niet hebben aangémeL kunnen zich tot een keuringsraad wenden ter aan melding, waarbij tegelijkertijd ge neeskundig onderzoek geschieden kan. Reiskosten, berekend naar de laagste tariefklasse van het te bezi gen openbaar middel van vervoer, worden vergoed. De opkomst van degenen, die ge durende vorenvermeld tijdvak wor den'gekeurd en geschikt bevonden, moet per 1 Juni 1942 geschieden. Alkmaar, 12 Februari 1942. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Oorzaak onbekend Een gruwelijk misdrijf is te Am sterdam gepleegd op een 45-jari-gen vertegenwoordiger. De man, die alleen woonde in de Hilliga-ertstraat, placht zijn middag eten behalve des Zondags te gebruiken ten huize van zijn broer, die eveneens te-Amsterdam woont. Maandag was hij echter niet ge komen en toen hij ook gisteren niet verscheen, ging deze des avoncls naar de van Hilligaertstraat, ver moedende, dat zijn broer ziek zou zijn. Op zijn bellen kreeg de man geen gehoor. Daarop ging hij op de waranda en liet zich in den tuin zakken, sloeg een raam van de slaapkamer in en kwam zoc de wo ning binnen. Daar wachtte hein een gruwelijke ontdekking: in de zitkamer trof hij het lichaam van zijn broer aan, liggende in een plas bloed; ook het hoofd was geheel met bloed bedekt. Daar de politie op den grond een verkreukeld Zondagochtendblad heeft gevonden en het avondblad van Maandag nog in de bus-zat, wordt vermoed dat de moord Zon dag jl. is gepleegd. Diefstal is waar schijnlijk niet de drijfveer van de misdaad geweest. Op den Datemschen dijk bij Gor kum is Maandagavond een laffe aanslag gepleegd op twee jeugdige meisjes, de 14-jarige Tina van Dijk en haar 12-jarig zusje Fietje. De meisjes, die op weg waren naar Dalem, werden op den donkeren dijk ingehaald d-oor een man, die hen onverhoeds aanviel en beiden met messteken verwondde. De jong ste werd in den rug getroffen en Tina in de arm. De heer V. uit Gorkum heeft hen later op den weg gevonden en naar Dalera gebracht, wadrna zij in -het ziekengasthuis te Gorkum zijn opgenomen. Bij het ongste meisje werd vermoedelijk een long geraakt. De steek, die haar zusje werd toegebracht, heeft haar arm geheel doorboord. Van den dader bestaat geen. enkel spoor. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl, 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pt 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.Voor de kleuters, lj.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.Ensemble Joan Lance^l2.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- er. econ. ber. 13- Productieslag. 13.15 Omroeporkest en soslist. 14.Haarl. Orkestver., solist en gr.pl. Ca. 15.40 Gr.pL 16 Godsd. lezing. 16.20 Zang met piano begeleiding. 16.45 De Ramblers. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Haarlem's •Kamermuziekensemble. 18.10 Sport- wetenswaardigheden. 18.30 O. Hen driks en zijn orkest. 19.--- Act. half uur. 19.30 „Gardenia's", muz. progr. 20.Gr.pl. 20.15 Causerie „De Europeesche kunst der Renaissance". 20.45 Gr.pl. 21.-7- Ensemble „De Kwintslag". 21.45 BNO: Nieuwsber. 22—24.— Gr.pl. Hilversum ii, 301,5 m. 7.15—8.45 Zie H'sum I. 8.45 Gr.pl. 10.Mor genwijding. 10.15 Zang met piano begeleiding. 10.40 „Rondom de- rui tertjes: Wie hoeft van Alkmaar niet gehoord?" 11.Pisr.ovoordr. 11.30 Gr.pl. 12— Molto Cantabile. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Gev. middagprogr. 15.Voor do vrouw. 15.45 Amabile-sextet. 16.30 Voor de jeugd. 17.Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Salonorkest en gr.pL 18.30 De Heeren van der Aa en Boom, zaken lieden, aan het woord. 18.45 Gr.pl. 19.BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 19.10 BNO: Nieuws ber. 19.20 Orgelconcert. 19.45 Rep. 20.R'damsch Philh. orkest en solist. 21.Boekbespr. 21.15 Rot- terdamsch Philharmonisch orkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.1022.15 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijn verbinding mqt de'-•tudio beschikken. OPGAVB AMSTERD AMSCHE BANK N.Y. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 12 Februari 1942 STAATSLEENiNGEN, Vor-k. 3J4 Nederland 1941 4 Nederland 1941 10ü'/s 4 Nederland 1940 II 10L'/< 33Vj Nederl. 1938 95 3 v-i io Ned.- Indië 1937 &9>/s BANK-1NSTELL, Amsterd. Bank .155 Handel Mij. Cert. v. t 2.50 125 Koloniale BaAk 14öi/s Ned. Ind. Handelsbank y8 IND. OND. BINNENL. Aig, Kunstzijde Unie 156'/» Calve Delft Cert. 124>/s NederL Ford 344'/, Lever Bros -lK'/s Phil. Gloeil. Gem. Bezit 299V, CULTUUR MAAXSCH. H. V. A293V, Java Cultuur ,173 Ned. Ind. Suiker Uni. j73 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot 168'/j Scheepvaart Unie 15.5/« TABAKKEN. Deir Batavia ,140 Oude Deii 165 Senmibah 143i/s 64'/, .245 17S'/4 -ill 98 87 77 131V, 110'/* lu. 40 9«i6/lf-8 10üib/]6 IOC/s 95Vi« 891h 155 120 140 95V, 155 125 344 172'/, 299'/, 287.91 170 170 83 240J-2 172-3 115 86 72 131 110 168-9 1514-2 140 164 143 NA DEN VAL VAN SINGAPORE. Geneve, 12 Febr. (DNB). In Lon den wordt op de toenemende nervo siteit in Batavia en Melbourne ge wezen, waar het gevoel reeds toe neemt, dat ook de Wavell-linie</ on danks alle proclamaties reeds moet worden afgeschreven. De openbare meening in de beide genoemde hoofd steden verwijt Londen en Washing ton, dat zij hun „strategie van den Stillen Oceaan" op 20.000 km. van het brandpunt van het oorlogster rein opstelden, zoodat deze nog voordat zij werd uitgevoerd mee- rendeels reeds door de nieuwe ge beurtenissen achterhaald was. Voorts verwijt men den Engelschen, veel te beloven, maar weinig hulp te sturen. Naar verder verluidt, heeft de nieuwe „inspectiereis" van Wavell naar Rangoon en zijn aan komst te New-Delhi, Batavia nog nerveuser ge.maakt Niet alleen daar, doch ook te Melbourne wordt ver klaard, dat Wavell in Batavia veel harder noodig is dan in Britsch- Indië. Men vreest ook, dat de opper ste geallieerde legerleiding opnieuw onder den druk der jongste ramp spoedige gebeurtenissen de tevoren opgestelde rangorde der verdedi gingsplannen in het Z. W. deel van den Stillen Oceaan omvergooit, en dat de „veiligheid" van het rijke Britsch-Indië den Engelschen nader aan het hart ligt dan de verdediging van „buitenposten", zooals zij Ne- derlandsch-Indië en zelfs Australië thans reeds voorstellen. ALKMAARSCHE COURAI Duitsch 1' Hoofdkwartier van d 11 Febr. (D.N.B.) Het der weermacht .maakt De gevechten in net l bil afnemende vorst vc Aan het Donets-fron vijand sinds gisteren a den sector van een Dm corps verloren: 1639 meer dan 7500 dooden, stukken geschut, 164 weren en granaatwerpt vangrijk andgr oorlogst Aan onze eigen aai sen in den Zuidelijken het Oostelijk front hee matie Roemeensche sk aandeel gehad. Bij Leningrad zijn valspogingen van den het afweervuur van b omsingelingsfront bezw Aan de Zuidwestkust land hebben gevecht; in den afgeloopen nach men twee koopvaardei ton in totaal tot zinke Een derde groote vracl De strijd on Japansche troe] Singapore binn. Naar uit Tokio wo.i zijn de Japansche troe middag om twee uur I deel der stad Singapoi drongen. De Tenno heeft gis zettingen van het h< over de situatie in Sings hoord. Hierbij gaf hij uit vreugde en voldoening, thans op den dag d; van het Rijk aan de dap sche weermacht een zoc gende zege beschoren is, pan wacht op de officiei ging, dat de stad is inge Dc val vsu Over Singapore meldt sche hoofdkwartier: „D troepen, die sadert g in weerwil van het vijai zet voortdurend vorderir ten, hebben des ochtends '-stad Singapore bestormd op verschillende punten wonnen Engelsche troep; namen". Hoe de Japan; Singapore bin In 52 uur hebben w veroverd, aldus meldde woordiger van Domei stad Singapore. Toen vanuit Tagah in Oostel op Boekit Timah aanru onze soldaten elkander t moeten wij in Singapor groote geestdrift, aldus woordiger van Domei, de Japansche soldaten stelling en dreven de Engelschen voor zich u cheerden in twee afzoi lonnes, bijzondere stoott: lichte aanvalswapens aa die elkander in snelheid overtreffen. Toen wij zeven uur de eerste Singapore aan den Wes den, laaide de vijande! stand nog eens op, doch gebroken. Kort na acht een kort rust gehouder buitengewoon uitgeput reeds na enkele minutei troepen niet meer te hc geestdriftig geroep groepsgewijs de straten pore binnen en begonni lijk met de opruimings' den, geholpen door de l stad. De Engelsche, Australische troepen we pend en in groote gro; voerd. Overal weerkloi geroep voor keizer en Intusschen stroomen s we troepen Singapore door de Maleiërs en kleine Japansche vlagj begroet. Boven ons 01 waarmede wij geestdrif wisselen. Ons werk is g besluit de Domei-corres wij denken met trots ai aan. ons tehuis aan Jap; Groote geestdri Het bericht van de be; Singapore heeft op het pansche volk een buitei Door hun kou, kc uitdrijvende werking h altijd veilig en vlug e< cachet van Mijnhard Mijnhardt's Poeders peT Doos 45 cent. Cachel „Mijnhardtjes" Doos 10 Haar zelfzuchtige neij ijdelheid en haar hebzi alle tegenover haar. De king had ze over haar gebracht. - „Ga eens vijf minute luister naar rede", stel bloedig voor. „Jij en il noeg plezier maken al dig bent en doet wa wordt. Mijn plannen stï zullen niet falen". Ze bleef hem met oogen aanstaren. Missel niet eens gehoord wat „Jij en ik gaan geld 1 rij halen", vervolgde h er zqoveel mogelijk,ui

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2