acf \c im I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. nfeest met TAM LIER Duitschland strijdt voor Europa Nieuwe aanvallen aan het Oostfront afgeslagen. De oorlog in Oost-Azië.. Malta opnieuw gebombardeerd. De oorlog in Ned.-lndië. De val van Singapore. Intensieve controle op persoonsbewijzen. Spanje en Portugal. DISTRtBUTIE-NIEUWS. De nieuwe bonnen. Toch voldoendeaardappeleri Pagina ^OGAAT IN ij et hunne Ouders. U tevens aan 5 7 uur. voor 7. het D. de Vlieger. van N VOOR Landbouw en ling van peul- bij de n. ende de maand detaillisten- wekelij Ic- RS. deelt gedurende nscht is de toe- ioen geschieden veehouders ten e 22 Februari I 1942 nog kun- rundveevoêder II Januari 1942 istributietijdvak een hoeveelheid et de toe wij zin- in herialgemeen een toewijzing e in de periode n aan de daar- voor ven. en han- van de noodigp toewijzings- - leveranciers, ékjes, brokjes), oog op het ge it, dat de vee- •aan, aangezien at de hande- staat zijn aan ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 37. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 13 Februari 1942. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 12 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel de weermacht van maak b bekend: „In het Oosten werden nieuwe, talrijke aanvallen van- den vijand afgeslagen. Aan het Donetzfront wierpen Duitsche, Remeensche en Kroatische troepen tijdens de voortzetting van hün aanval den vijand in weerwil van den taaien tegenstand verder terug. In den centralen sector van het front werd een sinds dagen inge sloten groep na hevige gevechten nog nauwer ingesloten. In Noord-Afrika aan beide zij den levendige activiteit van ver kenners. Duitsche formaties jachtvliegtuigen en gevechts vliegtuigen bestookten doeltref fend gemotoriseerde colonnes van den vijand. In het zeegebied mdom Malta werd een kruiser van de Dido- klasse door bommen van Duit sche gevechtsvliegtuigen getrof fen. Aanvallen van de luchtmacht overdag en des nachts waren ge richt op vliegvelden, havenwer ken en benzineopslagplaatsen van het eiland. Aanvallen van Britsche bom menwerpers op het Zuidweste - lijke Duitsche gebied veroorzaak ten in den afgeloopen nacht ge ringe verliezen) onder de burger bevolking. In de periode van 31 Januari tot 10 Februari verloor de Britsche luchtmacht 67 vlieg tuigen, waarvan 38 boven de Middellandsche zee en in Noord- Afrika. In dezelfde periode gin gen in den strijd tegen Groot- Britannië 13 eigen vliegtuigen verloren. Kapitein Bar, „Staffelkaptan" van een jachteskader behaalde zijn 89e en 90e verwinning in de lucht. De strijd op Singapore. Het keizerlijke hoofdkwartier deêlt mede, dat sterke Japansche leger eenheden, bijgestaan door het lucht- wapen, een krachtig zuivermgsoffen- sief hebben ondernomen. De Japan sche troepen zijn Woensdag diep doorgedrongen in de vijandelijke posities uit de richting van Boekit Timah, waarbij zij de volkomen heerschappij veroverden over de voornaamste defensieve fortificaties van het eiland. Volgens de laatste frontberichten van Singapore spelen zich in de eilandvesting twee hoofdoperaties af. In de eerste plaats zijn de Japansche strijdkrachten van alle kanten de stad binnengedrongen. Japansche eenheden, die van het Z. de stad zijn binnengedrongen, hebben daarmede den vijand de mogelijkheid ont nomen, zich naar de haven terug te trekken. Den vijandelijken strijd krachten zal slechts overblijven, te capituleeren, als zij zich niet aan algeheele vernietiging willen bloot stellen. De tweede hoofdoperatie speelt zich af ten N. der stad in het gebied van de daar gelegen water reservoirs, waar ongeveer 46.000 man, de hoofdmacht van den vijand, practisch ingesloten zijn. Naar de laatste berichten van bet front melden, zijn de straatgevechten practisch reeds geëindigd en is het geheele stedelijke gebied, met inbe grip van de groote installaties van de handelshaven in het zuidwesten hecht in Japansche handen. Het aan tal gevangenen neemt voortdurend toe. Militaire kringen wijzen er op, dat met de verovering van de stad en vooral van het havengebied het lot van de geheele eiland-vesting prac tisch bezegeld is. Men heeft het lot van de geheele eilandvesting reeds militair als be zegeld kunnen beschouwen op het oogenblik, dat Japansche stoottroe pen de Singapore beheerschende hoogste heuvel bij Boekit Timah had den veroverd. Een Japansch ultimatum. Luitenant-generaal Yamasjita heeft tot de Britsche strijdkrachten, die in de vestingwerken in het N. der stad ingesloten zijn, een ultimatum ge richt, zich over te geven. De Britten hebben aan dezen eisch geen gevolg gegeven. De strijd in Burma. De Japanners hebben thans alle •stellingen langs de Salwien, die 'de Britten een „onneembare natuürlijke vesting" noemden, volkomen in de hand. Terstond na den overtocht der Japanners over de Salwien waren de Britten ter sterktevan omstrèeks 4000 man uit Mataban gevlucht. Japansche vliegtuigen boven Papoealand. Naar uit Canberra gemeld wordt, hebben Japansche vliegtuigen Sa- marai, aan de zuidoostkust van Papoealand (Britsch-Nieuw-Guinea) gebombardeerd. Japansche verken ningsvliegtuigen hebben herhaalde malen boven de Z.-kust van Papoea land gevlogen. Het Italiaansch legerbericht. Rome, 12 Febr. (Stefani.) Het 621 Italiaansche weermaehtsberieht luidt: In Cyrenaica niets belangrijks te imelden. Concentraties van vijande lijke gemotoriseerde middelen in de buurt van El Adem werden doof formaties van de luchtmacht aange vallen en gedeeltelijk vernield. Een Curtiss werd door Duitsche jacht vliegtuigen neergehaald. Ondlanks de ongunstige weersom standigheden hebben Duitsche vlieg tuigen overdag en des nachts vernie tigingsacties ondernomen tegen vliegvelden op Malta en in de nabij had van het eiland met bommen van zeer zwaar kaliber het voorschip van een Britschen kruiser getroffen. Vijandelijke toestellen hebben zonder succes een aanval onderno men op enkele onzer eilanden in de •Eg^cjie Zee, Makassar geheel door Japanners bezet. Tokio, 12 Febr. (Domei.) Het kei zerlijke hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat een speciale landings divisie der marine op 9 Februari vol ledig Makassar bezet heeft. Ook Gasmata aan de Zuidkust van Nieuw-Britannië is geheel bezet. Naar de Londensche zender gister ochtend meldde, worden op Celebes, waar de Japanners nieuwe landin gen hebben uitgevoerd, op het oogenblik felle gevechten geleverd. Bezetting van Bandjermasin. Tokio, 12 Febr. (D.N.B.) Het kei zerlijk hoofdkwartier heeft meege deeld, dat Japansche troepen op IC Februari de bezetting van Bandjer masin aan de Z.kust van Nederl.- Borneo hebben voltooid. Bandjer masin, een versterkte havenstad aan de samenvloeiing van de rivieren de Martapoera en Barito, op 20 km van de zee, is de hoofdstad van Ned.- Borneo.. De stad, die zetel is van den resident van Z.- en O.-Borneo, heeft ongeveer 65000 inwoners. De voor naamste uitvoerproducten van de residentie Bandjermasin zijn petro leum, steenkool en rubber. Tokio, 12 Febr. (D.N.B.) Naai aanleiding van de bezetting van Bandjermasin op Nederl.-Borneo wordt nog medegedeeld, dat de Ja panache strijdkrachten van Ta- nan-gro-g-ot, aan de O. kust van Bor neo en ten Zuiden van Balikpapan. over land in Z.W. richting over een gebied van 400 km tot aan Bandjer masin zijn opgerukt, waarna zij de stad op 10 Februari des middags ge heel hebben bezet. De aanvallen op de vliegvelden van Batavia. Tokio, 12 Febr. (D.N.B.) Het kei zerlijke hoofdkwartier heeft van daag medegedeeld, dat Japansche marinevliegtuigen bij den grooten aanval op de vliegvelden van Bata via op 9 Februari twintig vijande lijke vliegtuigen hebben vernietigd en militaire installaties hebben ver nield. Generaal YVavell terug naar Java. Stockholm, 12 Febr. (D.N.B.) De Londensche correspondent van Nya Dagligt Allehanda meldt, dat gei raai Wavell na zijn bezoek aan het front van Birma teruggevlogen is naar zijn hoofdkwartier op Java. De correspondent wijst er op, dat hem dJaar moeilijke problemen wachten want Java bereidt zich voor op een Japansch offensief van grooten stijl dat elk oogenblik kan beginnen. Wat de pers er van zegt. Duitsche commentaren. Berlijn, 12 Febr. (D.N.B.) De bla den staan geheel in het teeken van de bêslorming en- den val van Sin gapore. De pers noemt deze gebeur tenis een - feit van historische betee- kenis, dat de grootste -gevolgen zal teweegbrengen. De eerste gedachte, welke Groot-Duitschland op dézen dag bezielt, schrijft de Völkischer Béobachter, is de uit het hart voort spruitende behoefte, jegens den dap peren strijdmakker in Oost-Azië de bewondering te uiten, die- Duitsch land voor hem gevoelt. De Berliner Börsen-Zeitung noemt het verlies van Singapore een ramp voor Engeland, dat zich er echter van zal moeten overtuigen dat dit pas het begin eener ontwikkeling is, aan welker einde de ineenstorting van een wereldrijk staat. Italiaansche perscommentaren. Rome, 12 Febr. (D.N.B.) De val van Singapore heeft onder het Ita liaansche volk geestdrift en voldoe ning verwekt. De bladen juichen de schitterende overwinning van den bondgenoot toe en uiten hun be wondering jegens de Japansche strijdkrachten. Engeland heeft met Singapore den sleutel tot Oost-Azië verloren, schrijft de Fopolo di fto- ma. De gevolgen voor het Engelsche wereldrijk zullen rampspoedig zijn. Commentaar uit Amerika. De val van Singapore, zoo schrijft de Baltimore Sun, is een catastrofe van de grootste beteekenis. De op- Hitier wenscht Japansche kei zer geluk. (D.N.B.) - De Führer heeft den keizer van Japan telegra fisch een hartelijken gelukwenseh doen toekomen bij de inneming van Singapore. Minister von Ribbentrop heeft den Japansche premier en den minister van buitenlandsche zaker, namens de Duitsche regeering ge- lukgewenscht. De strijd in de lucht. (D.N.B.) - Naar van militaire zijde wordt medegedeeld, zijn door de Duitsche wapens sedert het begin van den oorlog tot den 31sten December 1941 8.593 Britsche vliegtuigen vernie tigd. In hetzelfde tijdvak verloor de Duitsche luchtmacht in den strijd tegen Groot-Britannië slechts 1.786 vliegtuigen. Een Japansche verklaring. (D N.B.) - De Japansche woordvoerder te Bangkok, Tanaka, heeft op een persconferentie verklaard, dat de in neming van Singapore een einde zo' maken aan den oorlog in Oost-Azië en het begin zou vormen van den' oorlog in geheel Azië. Japan zal te zamen met het Duitsche voorjaars offensief nieuwe succesvolle aanval len doen, die de volkomen ineen storting der Britsche machtspositie in geheel Azië tot gevolg zullen heb ben. De woordvoerder verklaarde, dat Tsjoengking indien het bereid was, het bondgenootschap met Enge land en de Vereenigde Staten op te geven, welkom zou zijn in den bond -der Aziatische volken, INSTALLATIE VAN DEN NEDERLANDSCHEN KULTUURRAAD. De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart, tijdens zijn rede bij de installatie van dén Nederlandschen Kultuurraad. (Polygoon-Zeylemaker) 's-Gravenhage, 12 Febr. Bin nenkort zal in het geheele land een zeer intensieve controle op de persoonsbewijzen worden, ge houden. Wie nu nog niet in het bezit van een persoonsbewijs mocht zijn, geve zich onverwijld ter gemeente-secre- taTie schriftelijk op. Hij ontvangt dan een uitnoodiging, zijn P.B. op een bepaalden datum te komen af halen. Ieder, die na 1 Januari zonder P.B. wordt aangetroffen, is straf baar. Hier en daar zrijn reeds door de plaatselijke politie overtredingen ge constateerd en processen-verbaal op gemaakt. Wie tot nu toe door de mazen is geglipt, doet verstandig zich van een P.B. te voorzien voor de hierboven gemelde groote controle begint. DE BEGRAFENIS VAN DR. TODT. Berlijn, 12 Febr. (D.N.B.) Na de officieele plechtigheid, die vandaag voor dr. Todt werd gehouden, en waaraan ook door generaal veld maarschalk Göring werd deelgeno men, vond een parade plaats. Be- haive door de weduwe, den zoon en drie dochters van dr. Todt werd deze o.a. bijgewoond door de generaals veldmaarschalken Miich en Keitel en grootadmiraal Rader. Een toespraak van den Führer. Berlijn, 12 Febr. (D.N.B.) Bij de ofiicieele plechtigheid van heden voor ar. Todt in de Rijkskanselarij noemde de Führer .den overledene een scheppende persoonlijkheid, in wien Duitschland tegelijkertijd een trcuw man en een onvergetelijken kameraad heeft verloren. De Führer beschreef vervolgens het optreden van dr. Todt voor het nationaal- socialisme reeds in den eersten tijd van den strijd. In het vervolg van zijn toespraak beschreef de Führer dr. Todt als de eenige man, die in staat was tegen over de Magino'.ürue een ves'irg te bouwen, die onder alle omstandig heden het vitale Westen van het Rijk tegen iederen aanval kon bescher men. Hetuitbreken van den oorlog gaf dr. Todt een nieuwe taak. In zeer korten tijd moest een systeem van groote opmarschwegen gereed ko men. Toen de strijd begon, mar cheerden de door dit unieke organi satietalent in het leven geroepen for maties achter en met de troepen op, ruimden hindernissen op en her stelden bruggen, verbeterden wegen, bouwden nieuwe overgangen over dalen, kloven, rivieren, kanalen enz. Todt, intusschen tot minister van wapening en munitie benoemd, kreeg bovendien tot taak, de ver overde kusten tegen vijandelijke aanvallen te beschermen door den aanleg van geweldige versterkingen. Hij was ongetwijfeld de grootste or ganisator, die het Duitsche volk heeft bezeten. Veel van wat hij tot stand heeft gebracht, zal eerst na den oor log ter kennis van het Duitsche volk komen en dat zal zich daarover ver bazen. Hitier sprak daarna over Todt als mensch en zeide dien mensch niet beter te kunnen typeeren dan met de verklaring, dat Todt in de bewe ging noch onder zijn medewerkers ooit een vijand heeft gehad. Ter er kenning van de hoogste verdiensten, die een Düitscher jegens zijn volk kan hebben, verleen ik thans, aldus de Führer, de nieuwste orde aan dr. Todt. Ik zelf heb in dezen man een mijner trouwste medewerkers en vrienden verloren. Ik beschouw zijn dood ook als een bijdrage der nat.- socialistische beweging aan den vrijheidsstrijd van ons yplk. vatting, dat Singapore onneembaar was, is een mythe gebleken.,De New York Sun schrijft: Wij moeten erop voorbereid zijn, nog meer harde slagen van Japan te krijgen, alvo rens wij bij machte zijn terug te slaan. De Philadelfia Record schrijft: Do val van Singapore bewijst de waarheid, dat niets onneembaar en niets onmogelijk is. De bron van de Japansche kracht; zoo meent de Washington Post, moet in het Ja pansche karakter worden gezocht. De toewijding van den Japanner aan keizer en land hebben een won derbare eenheid geschapen. Deze psychologie heeft gezegevierd over de verwachtingen der Ver. Staten, dat Japan zich een oorlog met de Ver. Staten niet zou kunnen veroor loven. Fransche commentaren. Parijs, 12 Febr. (D.N.B.) De Pa- rijsche ochtendbladen vermelden met opschriften over de geheele pa gina de inneming van de stad Sin gapore door de Japanners. De Petit Parisien schrijft hierover in een commentaar: Het trotsche Britsche wereldrijk, waarin de zon niet on derging, heeft in zijn geheele ge schiedenis een ramp van zulk een afmeting nog niet beleefd. Den Ja- staat thans de zeeweg naar Indie open en niets kan meer hun operaties in Insulinde verhinderen. Ook het China van Tsjang Kai Sjek ziet zich doodelijk bedreigd. Heel Ned.-lndië wordt door de Ja pansche wapens bedreigd, schrijft de Oeuvre. Het blad sluit met de op merking: „Het aanzien der wereld is gisteren veranderd". Persstemmen uit Londen. Geneve, 12 Febr. (D.N.B.) Met bloedend hart verneemt het Brit sche volk het bericht over den val van Singapore, zoo constateert de Daily Express. Men ziet thans in, dat men met een machtigen en ster ken vijand te maken heeft. De strijdkrachten die Japan aan land neeft gezet, waren voortreffelijk op geleid. Zij waren uitstekend thuis m den tankoorlog en de straatge vechten, methoden van oorlogvoe ring dus, die de Britsche legers nooit goed hebben geleerd. De doodsstrijd van Singapore verwek' onder het Engelsche volk gevoelens van rouw. Engeland moet op harde slagen blijven rekenen en op nieu- we zware verliezen aan gebied en prestige. De Daily Mail verklaart, dat zoo wel het Britsche Rijk als de demo- cratische wereld tegenover een groote oorlogsramp" staat. Te Lon den heerscht dte overtuiging, dat veie routen zijn gemaakt, waarnaar vol - strekt een onderzoek dient te worden ingesteld. Het blad schrijft o.a.: De mach tige bouwwerken van staal en cement hebben bewezen machteloos te zijn, zooals' verouderde volken onmachtig zijn tegenover superieure snelheid en beweeglijkheid. Singa pore valt omdat onze vloot de heer schappij verloor en die ging op haar beurt verloren omdat wij nooit een iuchtmacht bezaten gelijkwaardig aan die der Japanners". De Daily Mail en de News Chro r.icle houden nog rekening met de mogelijkheid, dat de troepen uit Sin gapore wegtrekken, hoewel dit een „risquante manoeuvre" vormt. DE OORLOG TER ZEE IN HET VERRE OOSTEN. Stockholm, 12 Febr. (A.N.P.) Reu ter meldt, dat in Londen officieel bekend is gemaakt, dat de comman dant der gecombineerde A B.DA - marinestrijdkrachten (d.w.z. de vlootstrijdkrachten van Engeland, Amerika, Nederl.-Indië, Australië en Nieuw-Zeelandde Amerikaansche admiraal Hart, om gezondheidsrede nen van zijn commando is ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd de commandant van de zeemacht in Nè derlandsch-Indië, vice-admiraal C E. L. Helfrich. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft de woordvoerder der Amerikaansche marine verklaard, dat vice-admiraal Helfrich op grond van de overeen komsten, die geleid hebben tot zijn benoeming, waarschijnlijk de opera ties van een plaats te land zal lei den, terwijl schout bij nacht Glass- ford, ds commandant der Ameri kaansche vlootstrijdkrachten in het Z.W. van den Stülen Oceaan de operaties ter zee zal leiden, UITGESLOTEN SLAGERS. 's-Gravenhage, 12 Febr. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deélt mede, dat wederom eenige slagers wegens frau duleuze slachtingen of het voorhan den hebben van niet gekeurd vleesch van het verkrijgen van een toewij zing van vleesch, vleeschwaren en lot afvallen werden uitgesloten. Het zijn: H. Ravenhorst, Naarderstraat 27, Hilversum (N.H.); J. Blanken- burgh, Lewedorp H. 124c, 's-Heer Arendskerke (Zld.)L. Fo-pma, No. 479, oude Bildtdijk (Fr.); J. P. G- Groot, Dusartstraat 30, Amsterdam; W. van Schijndel Waalwijk (N.B.); C. J. H. v. d. Griend, Wijk A-no. 30, Engelen (N.B.); R. Rezelman, Mo lenvaart 59, Anna Paulowna (N.H.); Joh. Verbeek, Dorpsstraat A 15, Eethen (N.B.); D. J. Nicolai, no. 32, Woudsend (Fr.); H. Boer, Kapel straat 14, Bedum (Gr.); H. de Bres- ser, St. Elisa-bethstraat 31, Vught (N.B.); Chr. W. de Gier, Helvoirt- schenweg no. 115, Vught (N.B.) NIEUWE NAMEN VOOR WATERSTAATSWERKEN. 's-Gravenhage, 12 Febr. De secr.- gen. van het dep. van waterstaat heeft in de Staatscourant bekend ge maakt, dat in het vervolg de hierna genoemde waterstaatswerken zullen worden aangeduid, zooals daarachter is aangegeven: het Wilhelminakanaal als „Het kanaal van de Zuid-Wil lemsvaart naar de Donge"; het Ju- iianakanaal als het „Kanaal van Maastricht naar Maasbracht"; de Beatrixsluis te Vreeswijk als „De Oostelijke sluis te Vreeswijk"; de Wilhelminasl-uis te Andel als „De sluis te Andel"; de Wilhelminasluis te Vianen als „De kleine sluis te Vianen" en de Wilhelminabrug te Maastricht als „De nieuwe brug te Maastricht". WIJZIGING ARBEIDSUREN DOOR BEPERKING GASTOEVOER. 's-Gravenhage, 2 Febr. De secr.- gen. van het dep. van sociale zaken heeft aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, in wier fabrie ken of werkplaatsen tengevolge van dc gaslooze uren tusschen 3 uur des namiddags en 5 uur des namiddag en tusschen 9 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags geen arbeid kan worden verricht, zoolang de be paling van de gaslooze uren van kracht blijft, toegestaan dat, in af wijking van de arbeidswet, de nor male arbeidstijden mogen worden gewijzigd, in dier voege, dat de uren, waarop tengevolge van deze gaslooze uren arbeidsverlet zou plaatsvinden, voor zoover mogelijk, worden ingehaald in de resteerende tijdsruimte en in aansluiting aan het begin of einde van den normalen arbeidstijd. Officieele nato's gepubliceerd Madrid, 13 Febr. (D.N.B.) De chef van het diplomatieke kabinet, Xmenez de Sandoval, heeft gisteravond te Sevilla den journalisten een offi cieele nota van den volgenden in houd overhandigd: In vervolg op het vriendschaps- er. niet-aanvalspact van 17 Maart 1939 en de aanvullende overeenkomst, welke de regeeringen van Spanje en Portugal onderteekend hebben, waarin tot een rechtstreeksche ge- diachtenwisseling tusschen beide regeeringen besloten wordt, hebben het hoofd van den Spaanschen staat, de generalissimus Franco, alsmede de minister van buitenlandsche zaken van Spanje, Serrano Suner, en de ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken van Portugal, Oliveira Salazar, Donderdag te Se villa een ontmoeting gehad. Bij deze ontmoeting werden in den geest van vriendschap en gelijkvor migheid, welke de betrekkingen der "beide landen van het Iberische schiereiland kenmerkt, zoowel de al- gemeene politieke als de economische vraagstukken besproken, die een ge volg zijn van dien toestand, waarin de wereld op het ©ogenblik ver keert, alsook de interne aangelegen heden der beide staten. Men besloot in de toekomst een zoo nauw moge lijk contact te onderhouden, ter be scherming van de gemeenschappe lijke belangen en wel in den geest van de gesloten overeenkomsten. Een nota van den-zelfden inhoud is tegelijkertijd door het secretariaat voor de propaganda gepubliceerd te Lissabon. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 13 Febr. onder: 18.49 14 Febr. op; 8.59 MAAN 13 Febr. op: 7.30 onder: 16.47 15 Februari Nieuwe Maan 's-Gravenhage, 13 Febr. Voor de volgende week zpn ter ver krijging van de gebruikelijke rantsoenen brood en vleesch aangewezen de bons 09 van de daartoe bestemde kaarten. Ook voor aardappelen is bon 09 aangewezen, doch deze bon zal geldig zijn tot 28 Febr. Het normale rantsoen zal worden verstrekt. 's-Gravenhage, 12 Februari. De vorige week is medegedeeld, dat het tengevolge van de heerschende noodzakelijk was, met de bij de zeer moeilijke om sla ndigheden groote bevolkingscentra opgeslagen reservevoornaden aardappelen zui nig om te gaan, daar hieruit reeds vier tot vijf weken- was geput. Daar om werd bepaald, dati de thans gel dige bon van de aardappeikaart niet één, doch twee weken geldig zou zijn. Het d-oor d!e tijdelijke halveering van het rantsoen ver oorzaakte tekort zou worden ge compenseerd door het beschikbaar stel-len van 75-0 gram. peulvruchten op een bon van de aardappel-kaart. Dit beteekende echter niet, dat van overheidswege niets werd ge daan om voor voldoende aardappe len in de steden te zorgen. Met man en macht is -gewerkt om het aard- appelenvervoer, ondanks de vrijwel ongewijzigde omstandigheden, voortgang te doen vinden. Dank zij deze goede zorgen-, is het Rijksbure-aiu voor de voedsel voorziening in oorlogstijd thans in staat de verheugende mededeeling te doen, dat de aanvoeren weer zoo danig zijn, dat het normale rantsoen aardappelen kan worden- verstrekt. Er is hedenavond op de gebruike lijke wijze een boni van- de aardap- pelkaart aangewezen, waarop het normale weekran-tsoen verkrijgbaar zal zijn. Daar men op de thans gel dige bon dus het normale rantsoen van 3'A kg per week kan verkrijgen en derhalve de tijdelijke halveering van het aardappelenrantsoen geen door gang zal vinden, zal de aange kondigde extra bon voor 750 gram peulvruchten deze week nog niet worden aangewezen. PRIJZEN VAN GORT, GORTMOUT EN GORTBLOEM. 's-Gravenhage, 13 Febr. De prijs van gort, gortmout en gortbloem is thans opnieuw vastgesteld en zelfs lager dan hij tot nu toe geweest is. Per rantsoen, d.i. per 250 gram, zijn gortproducten 1 tot 5 cent goedkoo- per geworden al naar gelang het om mindere of betere soorten gaat. NED. VOLKSDIENST ZENDT WEER KINDEREN UIT. 's-Gravenhage, 11 Febr. Door be middeling van den Ned. Volksdienst zal op 14 Febr. a.s. een 30-tal meisjes worden uitgezonden naar Heim Bonnschlössel. Dit tehuis ligt vlak bij Traunstein op de lijn München Salzburg en behoort tot het rayon hooggebergte. Eveneens zal op 18 Februari een 25-tal jongens worden uitgezonden naar Heim Hasen- winckel. Dit tehuis ligt in Westfalen bij Amsberg en behoort tot het rayon middelgebergte. De kinderen, die door de afd. jeugduitzendingen van den Ned. Volksdienst worden uitge zonden, zullen daar 6 weken ver blijven. Maximumprijzen haring. - Met ingang van 15 Febr. zijn er maxi mumprijzen vastgesteld voor haring en haringproducten, die aanzienlijk lager liggen dan die, welke tot nu toe in den winkel werden gevraagd. In beslag genomen. - De C.C.C. D. heeft bij een groentendrogerij in Z.-Holland 15.000 kg frauduleus ge droogde peen in beslag genomen. In Zeeland werden wegens verkoop bui ten de veiling' otn o.a. partijen van 250.000 kg uien en 200.000 kg peen in beslag genomen. Een 103-jarige. - Gisteren vier de de oudste inwoonster van Den Haag, de weduwe van Nelckde Rooij onder groote belangstelling haar 103en verjaardag. Textieldiefstal. - Uit een tex tielzaak aan de Ceintuurbaan te Am sterdam is voor pi .in. 3000 aan stof fen gestolen. f'

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1