DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bolsjewistische formatie aan het Oostfront vernietigd. Na de overgave van Singapore. Brifsch convooi met succes aangevallen. De oorlog in Oost-Azië W1 De strijd in Ned.-Indië. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 40. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheeie Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie '3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 17 Februari 1942. Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 16 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In den centralen sector van het Oostelijk front werd een der in gesloten vijandelijke formaties vernietigd. Achthonderd gevange nen en 42 kanonnen vielen ons in handen. Ook in de andere front sectoren leed de vijand nieuwe zware verliezen. In den strijd te gen de bolsjewistische luchtstrijd krachten werden gisteren bij twee eigen verliezen 46 vijandelijke vliegtuigen vernield. In het Kanaalgebied plaatste een blokkadebreker in een kort gevecht met vijandelijke motortor- pedobooten verscheidene treffers. De ondergang van een Britsche motortorpedoboot is waarschijn lijk. In Noord-Afrika hadden plaatse lijke aanvallen van Duitsch-Ita- liaanschè- strijdkrachten een ge slaagd verloop. Op Malta werden door bomtref- fers van Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen aanzienlijke ver nielingen onder de militaire in stallaties en kade-inrichtingen van de haven van La Valetta aange richt. Bij luchtaanvallen op vlieg velden van het eiland werden drie op den grond staande Britsche bommenwerpers vernield en foen- zine-depöts in brand geworpen. In luchtgevechten boven Malta en in het Oostelijk deel van dé Cyrenai- ca schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen 15 Britsche vlieg tuigen neer. In het slagen van den door braak onzer zeestrijdkrachten" door het Kanaal hebben de onder bevel van kapitein-ter-zee en com modore Ruge staande mijnvegers alsmede escorte-vliegtuigen een groot aandeel gehad. Japansche troepen rukken de stad binnen. Maandagochtend om 8 uur (Jap. tijd) zijn de eerste gesloten Japan sche colonnes, de tankformatie Kita- jama aan de spits, de stad Singapore binnengerukt. Op het vroegere pa léis van den Britschen gouverneur en op talrijke andere belangrijke gebouwen wappert de Japansche vlag. De onderhandelingen over de capitulatie. Omtrent de onderhandelingen over de capitulatie publiceert de To kio Asahi Sjimboen in een extra bericht belangwekkende bijzonder heden. Nadat overeengekomen .was, dat generaal Percival persoonlijk aan de besprekingen zou deelnemen, begon nen deze om 6.40 uur in een fa brieksgebouw, dat uitzag op het brandende Singapore. Van Japan sche zijde verscheen de opperbevel hebber aan het front van Malakka, generaal-luitenant Yamasjita, met zijn staf. Alle Britsche officieren schenen erg vermoeid te zijn en zagen er terneergeslagen uit. Het gelaat van generaal'Percival, zoo meldt de cor respondent, was rood gezwollen en ook zijn oogleden waren erg rood. Generaal Yamasjita reikte den Brit schen officieren de hand en ver klaarde kort: „Wanneer de door Ja pan gestelde voorwaarden wprden aangenomen, zal Japan het Britsche voorstel aannemen. Wij wenschen een duidelijk ja of neen". Percival nam terstond den Japanschen eisch tot onvoorwaardelijke capitulatie aan. Afgesproken werd, dat Percival en de Britsche gouverneur-generaal om 10- uur 's avonds naar het Ja pansche opperbevel zouden komen en dat een uur later de Britten ont wapend zouden worden. 60.000 man Britsche troepen op het eiland. Naar Domei meldt, zouden de vijandelijke strijdkrachten,"die op de eilandvesting Singapore tot de over gave genoodzaakt werden, ongeveer 60.000 man sterk zijn, van wie onge veer 15.000 Engelschen en 15.000 Australiërs, de overige 30.000 In diërs. Voorts wordt bekend, dat zich in de stad Singapore op het oogen- blik van de bezetting nog ongeveer een millioen menschen bevond, on der wie 120 Engelsche vrouwen en kinderen. Het Japansche opperbevel te Sin gapore is door de Engelschen inge licht over de mijnversperringen voor de haven. Voorts is een over eenkomst tot stand gekomen over het gebruik van in de haven liggen de Britsche oorlogsschepen. De vluchtelingenstroom. In een speciaal bericht uit Bata via meldt de Daily Mail, dat Batavia op het oogenblik door vluchtelingen uit Singapore en van het Maleische schiereiland wordt overstroomd. De-Schepen zijn onderweg door de Japanners getorpedeerd of minstens uit de lucht aangevallen. De meeste vluchtelingen bezitten nog slechts de kleeren, die zij dragen en zelfs deze ontbreken nog bij velen. Tenslotte meldt de Daily Mail, dat de militairen in Batavia reeds er van spréken, dat het opperbevel van de geallieerden in Oost-Azië spoedig naar Australië zal worden overge plaatst. Japansche persstemmen. Tokio, 16 Febr. De geheeie Japan sche pers uit haar vreugde over de capitulatie van Singapore en be stempelt den 15den Febr. als „den dag, waarop de wereldgeschiedenis een beslissende wending nam". De beteekenis van deze gebeurtenis, zoo schrijft de Tokio Asahi Sjimboen, wordt duidelijk als men bedenkt, dat eensklaps het Britsche imperium hi Uost-Azië zijn einde heeft gevon- Pt'actisch heeft opgehouden ïfL n: Singapore zal thans een steunpunten van Japan worden voor de voortzetting van zijn Stat Engeland en dc Ver Italiaansch legerbericht. Rome, 16 Febr. (Stefani.) Het ïta- liaansche legerbericht luidt als volgt: Lucht- en zeestrijdkrachten der as hebben in succesvolle, welbekende samenwerking een schitterend ?uc- ces behaald door op te treden vanuit de verschillende steunpunten in de Middellandsche Zee. Het groote vijandelijke convooi, dat gesignaleerd werd door. onze ver kenning bij zijn poging om, verdeeld in verscheidene groepen en onder sterk escorte van Alexandrië uit Malta te bereiken, werd weer her haaldelijk aangevallen. Een deel van het convooi werd vernietigd, een an der deel gedwongen rechtsomkeert te maken. Tijdens de gevechtshandelingen van 13 tot 15 dezer zijn in totaal, naar is geconstateerd, zeven koop vaarders, een torpedojager en een klein escorteschip in den grond ge boord. Acht koopvaarders, vijf krui sers en twee torpedojagers werden beschadigd, twee vliegtuigen vernie tigd. Ook in Cyrènaica heeft de Duit sche en Italiaansche luchtmacht bij zonder levendige bedrijvigheid ont plooid. Zij bestookte in scheer vlucht op stoutmoedige wijze auto's, artilleriestellingen en troepencon centraties van den tegenstander met mitrailleurvuur ep bracht hem zeer zware verliezen toe. Escadrilles van onze jaggers 'heb ben in den strijd met een groot aan tal Curtiss-toestellen 4 tegenstanders neergeschoten en vele andere getrof fen. Een onze teestellen is niet teruggekeerd! Duitsche en Italiaansche formaties heben herhaalde malen de doelen op Malta met zichbaar succes met bom men bestookt. Omvangrijke branden werden nog op groeten afstand van het eiland tijdens den terugtocht door de vliegers waargenomen. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De vijand heeft zonder succes aan vallen gedaan op Tripolis en Bengazi. Talrijke bommen, die in de eerste ochtenduren' van gisteren 'werden uitgeworpen boven Augusta, Cyra- cuse en Floridia, beschadigden en kele gebouwen zwaar. Deze aanval len eischten enkele dooden en ge kwetsten onder de burgerbevolking. De toestand in Birma. Bangkok, 16 Febr. (DNB). Radio Rangoon heeft hedenmiddag den toestand in Birma uiterst ernstig ge noemd. Door het vertrek der bur gerbevolking is Rangoon ree'^s een ledige stad geworden. De Japansche troepen hebben de omgeving van Thaton bereikt, dat 60 km. ten N. van Martaban ligt en men ver wacht een spoedigen aanval der Ja panners op de stad. De Birmaansche pers oefent scher pe critiek uit op de berichten van het Britsche opperbevel in Rangoon. De weermachtberichten spreken op één dag, aldus de bladen, van een rustigen toestand aan het front, ter wijl den volgenden dag de ontrui ming van een belangrijke plaats be kend gemaakt wordt. Men kan de dagen wort weer gesproken van succesvolle operaties, terwijl 'kort daarop een nieuwe terugtocht be kend gemaakt wrodt. Men kan de Birmaansche bevolking niet voor de mal houden. In Thailand heerScht reusachtige vreugde en geestdrift over de overgave van Singapore. Ge heel Bangkok is versierd met Ja pansche en Thailandsehe vlaggen Sjanghai,' 16 Febr. (DNB)..'In Britsche berichten uit Rangoon wordt toegegeven, dat de Japansche troepen over de Selwien zijn getrok ken bij Paan, ongeveer 120 km. van de riviermonding, en op den W.- oever reeds vasten voet hebben ge kregen. Tegelijkertijd, zijn kleine Japansche afdeelingen de Selwien beneden Paan overgestoken. De strijd in China. Sjanghai, 16 Febr. (ANP). Meer dan 10.000 Japansche troepen zijn weer mef een aanval bonnen op de Ch'ineesche strijdkrachten, die hun kfK. «Pil 1 i- iii V, W/'V, mêmmm 9ÊÊÊÊÊÈ1 Dili. SNELBOO'XEN OP JACHT NAAR SCHEPEN. Dicht onder de kust vernietigd. Dit bolsjewistische visschersvaartuig verwis selde steeds van koers, maar vóór het kon ontsnappen, waren de snel- booten er bij. Een torpedo was het schip niet waard, dus: in de lucht laten vliegen! Op den achtergrond een snelboot. (Transatlantic-Recla) „DE DAG DER DUITSCHE POLITIE". Overzicht van de tentoon stelling van kinderspeelgoed in den Dierentuin in Den Haag. De speel goederen zijn gemaakt door de manschappen van de Duitsche politie. (Polygoon-Meyer) EEN VERKLARING VAN TOJO. Tokio, 16 Febr. (D.N.B.) De pre mier, Tojo, heeft in een uitvoerige verklaring in den Rijksdag zijn standpunt bepaald omtrent de situa tie in Oost-Azië na de capitulatie van Singapore. De val van Singapore, zoo ver klaarde hij, beteekent de bezetting van alle belangrijke Britsche en Amerikaansche steunpunten in Oost-Azië door de Japansche troe pen. De Japanners zullen voortdu rend de operaties in Burma voortzet ten om de Britsche militaire steun punten te veroveren en om dezen Anglo-Amerikaanschen ravitaillee- ringsweg voor Tsjoengking te blok- keeren. Als de Burmaansohe bevolking bereid is met Japan samen te wer ken bij de afschudding van de oude Britsche kluisters, zal Japan' aan de bevolking gaarne zijn positieve medewerking verleenen bij de vor ming van een „Burma voor de Bur- meezen". Japan verwacht, aldus de premier, dat Voor-Indië den status van „Indië voor de Indiërs", waarop het land recht heeft, zal herstellen en dat fret bij de verleening van steón aan de patriottische inspanning der In diërs'niet schriel zal blijken. Tojo verzekerde voorts, dat Japan ook de wenschen en de traditie der'bevolking van Ned.- Indië zal respecteeren, indien deze de bedoelingen van Japan begrijpt en bereid is aan den opbouw van een grooter Oost- Azië mee te werken. Het'bewind van Tsjang Kji S'jek is geïsoleerd en hulpeloos en Japan is voornemens dit bewind met alle vastberadenheid den do'odsteek toe te dienen. De staatsman gaf evenwel de ver zekering, dat Japans standpunt jegens de bevolking van China dus danig is, dat het streeft naar broe derlijke aaneensluiting, want Japan is voornemens den nieuwen opbouw van Oost-Azië in samenwerking met WEfS ZUINIÖ «ET uw KUECfte» de bevolking van China tot stand te brengen. Nopens Z.-Amerika en andere neutrale landen verklaarde Tojo, dat hij de vaste overtuiging koestert, dat zij de werkelijke' bedoelingen van Japan begrijpen - en zich niet onder pressie van Amerika en Enge land genoopt zullen zien voor deze landen de kastanjes uit het vuur te halen.1 Japan zal nog nauwer samenwer ken met zijn bondgenooten en de militaire operaties krachtig voort zetten •om de vernietigendste slagen toe te brengen-aan de Ver. Staten, Groot-Britannië en hun satellieten. Instemming met Tojo's rede. Toen Tojo in het parlement ver scheen, werd hij met spontaan ge juich verwelkomd. Zelden heeft het parlement een zoo gedenkwaardige bijeenkomst gehouden. Beide huizen waren overvol, evenals de diploma tenloges. De rede van Tojo werd steeds weer door bijvalsbetuigingen onderbroken. Als minister -van oor log hield Tojo zich ook bezig met de militaire beteekenis van den val van Singapore, waarna de minister van mrine rapport uitbracht over de sucdessen der vloot. Prins Tokoe- gawa las het dankadres van den senaat, gericht tot de geheeie weer macht, voor. Later las de voorzitter der Kamer een dankadres voor. ORAAO OP T K.v, OUO T'Spa^t Wtl feoe&E pa<. Pplygoon-Leemker) operatiebasis in het Tai-Sjan-ge- bergte hebben. De Japansche bewegingen dienen blijkbaar ter bevrijding van de, ge bieden, gelegen aan weerskantn van de spoorlijn Tsinan-Tsingtau, van den Chineeschen druk. Volgens de laatste berichten zijn de gevech ten in alle sectoren in'vollen gang. BERLIJNS REACTIE OP CHURCHILL'S REDE. Berlijn, 16, Febr. (ANP). In Duit sche politieke kringen is de geresig neerde toon opgevallen van Chur chill's rede ter gelegenheid van de capitulatie van Singapore, waaruit de politieke, militaire en organisato rische onbekwaamheid van den Britschen staatsman spreekt. De bewering, dat Churchill de doodgraver van het Empire is ge worden, wordt volgens toonaange vende kringen in de Wilhelmstrasse ten volle bevestigd door zijn laatste rede. Op de vraag, of de oppositie in Engeland, die Churchill ondubbel zinnig heeft gedreigd, te Berlijn van bijzondere beteekenis wordt ge acht, verklaarde men, dat de oppo- sitioneele, stroomingen uiteraard met belangstelling worden waarge nomen. Het heeft evenwel geen zin beschouwingen ten beste te. geven of Churchill blijft dan wel moet gaan, want onafhankelijk daarvan blijft het feit bestaan, dat Engeland zoo wel in het eene als in het andere ge val den oorlog zal verliezen. Japansch commentaar. Tókio, 16 Febr. (DNB). De woord voerder der regeering, Hori, heeft de jongste rede van Churchill ge kenmerkt als een herhaling van de zelfde verontschuldigingen, die hij reeds in zijn rede van 27 Jan. heeft geuit. Hori wees erop, dat de Lon- densche Dailyy Mirror in een hoofd artikel Churchill voor het verlies van Singapore verantwoordelijk heeft gesteld onder het opschrift „arresteert dezen mah". DISTRIBUTIE-NÏEUWS. UITREIKING KAARTEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID. De Leider, van den Distributie- dienst, kring Allernaar, maakt be kend dat op Woensdag 18, Donder dag 19 en Vrijdag 20 Febr. 1942 kaarten JA 03, JB 03 en JC 03 voor bij zonderen arbeid voor de 3e perio de zullen worden uitgereikt aan personen, die hun arbeid verrichten in de gemeente Alkmaar (alleen voor schippers wordt hierop een uit zondering gemaakt). De kaarten zullen worden uitge reikt in het schoolgebouw aan de Brillesteeg (2e lokaal), tusschen 9'A uur v.m.4 uur n.m. De distributiestamkaart moet wor den overgelegd. Alkmaar, 17 Februari 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. UITREIKING VAN INLEG VELLEN DER DISTRIBUTIE STAMKAART. 's-Gravenhage, 14 Febr. De secr.- generaal van „het departement van landbouw en visscherij vestigt er met nadruk de aandacht op, dat ieder er in zijn eigen belang voor zorg dient te dragen, dat hij de op de daartoe door de plaatselijke distributiediensten bekend gemaak te tijdstippen het inlegvel voor de distributiestamkaart afhaalt of doet afhalen. Bij de uitreiking van bon kaarten voor voedingsmiddelen zal namelijk voortaan zoowel de distri butiestamkaart als het bijbehooren de inlegvel dienen te worden mede gebracht. Daar de eerstvolgende uitreiking van bonkaarten voor voedingsmid delen reeds in de maand Maart 1942 zal plaats vinden, is het noodzake lijk, dat ieder er voor zorg draagt 'in de maand Februari' in het bezit te zijn van het vereischte inlegvel. In dien men zich hieraan niet houdt, loopt men de kans de in Maart uit te reiken bonkaarten niet of te laat te zullen ontvangen. Personen, die verzuimd hebben op de door den plaatselijken distribu- tiedienst bekend gemaakte tijdstip pen hun inlegvel af te halen, dienen zich zoo spoedig mogelijk alsnog rnet den distributiedienst in verbin ding te stellen. Zooals bekend, dient de distributiestamkaart en de bon reserve „13a", reserve „18b", reserve „13c" of reserve „13d" bij het afha len der inlegvellen te worden mede gebracht. Naar aanleiding van de in de pers verschenen mededeeling dat wie verhinderd is het inlegvel af te ha len, de stamkaart met bon 13 van de bonkaart „reserve" aangeteekend kan opzenden naar het distribute- kantoor, wordt er nog op gewezen, dat dit uitsluitend geldt voor het geval het den belanghebbende ten eenenmale onmogelijk is in zijn woonplaats het hem toekomende in legvel af te halen of te doen afha len. Dit zal dus slechts bij hooge uitzondering voorkomen. VERDUISTER GOED ZON 17 Febr. onder: 18.57 18 Febr. op: 8.51 MAAN 17 Febr. op: 9.46 onder: 21.36 23 Febr. Eerste kwartier. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Alle veenproducten vallen voortaan onder de distri butiebepalingen. 's-Gravenhage, 14 Febr. De secr.- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in den vervolge dariekluiten, veenbonken, Limmer- turf en andere soortgelijke veenpro ducten, hoe deze ook worden ge noemd, niet meer zonder bon mogen worden verkocht. Slechts- aanmaak- turf en bolsterturr mogen zonder bon worden verkocht. Op bonnen of toewijzingen mag per eenheid van deze producten ten hoogste 200 kg (luchtdroog) worden afgeleverd. De maximumprijs van één een heid is gelijk aan die van één een heid baggerturf derde soort. Indien het product niet luchtdroog wordt afgeleverd, mag in geen geval deze maximumprijs worden gevraagd. Voor het vervoer van deze veen- producten gelden dezelfde voor schriften als voor andere turfsoorten d.w.z., dat het vervoer (ook voor eigen verbruik) slechts mag plaats hebben, nadat daarvoor vergunning is verleend door of vanwege het ver koopkantoor Fabrieksturf N.V. te Assen. Voor bijzonderheden betreffende de inschrijving van producenten van bovengenoemde - veenproducten wordt verwezen naar de elders in dit blad opgenomen officieele pu blicatie. OBDAM—HENSBROEK. Extra kaarten zwaren arbeid. - Tegen inlevering van een inge vuld aanvraagformulier worden de extra kaarten voor zwaren arbeid uitgereikt op morgen Woensdag van 910 uur' voor wijk A. en van 1011 uur voor wijk C ten gemeentehuize; voor wijk B in de oude school te Spierdijk van 23 uur. Voor inwoners van Obdam vindt de -uitreiking plaats ten gemeente huize op Woensdag van 910 uur voor wijk A, en van 1011 uur voor wijk C; voor inwoners van wijk B in de oude schoöl te Spier dijk van 23 uur. Uitreiking inlegvellen. - De in legvellen voor de distributie-stam kaarten worden uitgereiktop on- sterstaande dagen en uren: Obdam:' Donderdag ten gemeen tehuize van 910 uur wijk A 1— 30, 1011 uur wijk A 3070, 11— 12 uur wijk A 70110, 23 uur wijk A 110150, 34 uur wijk A 150190, 45 uur wijk A 190 230 Vrijdag van 910 uur wijk A 230 en hooger, 1011 uur wijk C geheel; in de oude school te Spierdijk: van 12 uur wijk B I40, 23 uur wijk B 40 en hooger. Voor Hensbroek vindt de uitreiking plaats ten gemeentehui ze op 19 Febr.: van 910 uur wijk A 130, 1011 uur wijk A 3060, II12 uur wijk A 6090, 23 uur wijk A 90120, 34 uur wijk A 120 en hooger, van 45 uur wijk C geheel; dn de oude school1 te Spierdijk op 20 Febr.: van 34 uur wijk B 140, van 45 uur wijk B 40 en hooger. f EGMOND AAN ZEE, Uitreiking distributiebescheiden. - De uitreiking van inlegvellen voor distributiestamkaarten zal te Eg- mond aan Zee morgen plaats vinden voor de letters A t.m. L en Donder dag voor de overigen. Beide dagen wordt op de gewone uren, 's mor gens en 's middags zitting gehouden in de Vergulde Valk. Japan geeft speciale postzegel uit. (D.N.B.) - De Japansche post kantoren zullen af vandaag post zegels verknopen met den opdruk: ',Ter herinnering aan den val van Singapore". De postzegels zullen met een toeslag van 'een sen worden verkocht. ADMIRAAL HART GESNEUVELD. Sjanghai, 16 Febr. (D.N.B.) Ad- mraal Thomas Hart, die den 7en Februari naar men zeide wegens ziekte het opperbevel over de ge allieerde vloot in den Stillen oceaan aan den Ned.-Indisehen vice-admiraal Helfrich moest over geven, is volgens een bericht uit Soerabaja aan boord van den Amerikaanschen kruiser Houston gesneuveld. De kruiser Houston werd den 4en Febr. in den zeeslag bij Java met twee Ned.-Indische kruisers tot zinken gebracht. 175.000 negers in Amerikaan sche leger (A.N.P.) - Het aantal negers in de Amerikaansche weer macht zou volgens een bericht van een New Yorksch persbureau reeds 175.000 bedragen en nog stijgen. Vol gens dit bericht zouden de negers groote geschiktheid bezitten voor het soldatenhandwerk en bijzondere bekwaamheid hebben betoond als vlieger en tankbemanning. Spoorlijn op Malakka hersteld. (D.N.B.) - De snelheid, waarmee het hersfel in de oorlogsgebieden ge schiedt, blijkt uit de omstandigheid, dat het .verkeer op de spoorbaan van 1700 km, die de grens van Burma verbindt met Singapore, gisteren is hervat,'nadat in de afgeloopen.week de dijk, die het vasteland verbindt met het eiland Singapore was her steld. - Hooge onderscheiding voor An- tanescu. (D.N.B.) - De Führer heeft den Roemeensdhen staatsleider maar schalk Antonescu, naar aanleiding van zijn bezoek in het hoofdkwartier van den Führer, hel grootkruis van den Duitschen adelaar in goud over handigd. HET VERLIES VAN PALEMBANG „EEN ZWARE SLAG". Stockholm, 17 Fer. (DNB). De Britsche nieuwsdienst noemt het verlies van het Ned. Indische olie centrum Palembang „een zwaren. slag". Deze dienst meldt verder, dat het grootste deel van Sumatra, vooral de olievelden in het Noorden, reeds zijn afgesneden. Den geallieerden blijven mitsdien nog slechts de pe- troleumvelden van Java over, die echter, naar de Britsche nieuws dienst constateert, niet toereikend zijn om hun behoeften te dekken. DE STEMMING IN AMERIKA Madrid, 16 Febr. (D.N.B.) Naar uit New York gemeld wordt, erken nen de Amerikanen, dat htm zaak er op het oogenblik zeer slecht voor staat. Zij stellen daarom hun ge heeie hoop op hun bewapening. "Vol gens een uitspraak van den voorzit ter van het nationale arbeidscomité, Nelson, zal het jaar 1942 het gevaar lijkste zijn voor het bestaan van Amerika. Ieder stuk geschut, dat dit jaar nog vervaardigd wordt, zal de be teekenis hebben van tien kanonnen, die het volgend jaar gereed komen, Roosevelt moet om die reden allen arbeiders hebben verzocht vrijwillig den arbeidstijd te vergrooten. De 10.000 arbeiders der Ford fabrieken schijnen de meening van Nelson en Roosevelt niet te deelen, want zij hebben, naar verder gemeld wordt, htm productie, in plaats van haar te vergrooten, opzettelijk laten dalen, hetgeen de New York Times er aan leiding toe geeft te spreken van tee ltepen van demoralisatie, 4}

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1