DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bolsjewistische formatie afgesneden en vernietigd. De strijd in.Ned.-Indië. Britsche kruiser gezonken. Burgemeestersbenoemingen, Ervaringen van de W.A. te Den Haag. Mussert sprak voor het kader van den N.A.D. te „Den Haag. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 42. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele R«k 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag 19 Februari 1942 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 18 Febr. (D.N.B.) In den centralen sector van het Oostelijk front werd wederom een vijandelijke formatie van haar verbindingen afgesneden en vernietigd. Talrijke gevange nen, 11 kanonnen, vele machine geweren en groote hoeveelheden ander oorlogsmateriaal vielen ons in handen. Meer dan 1000 dooden van den vijand werden op het slag veld geteld. De luchtmacht bracht ter on dersteuning van het leger vooral in den centralen en noordelijken sector van het Oostelijk front ster ke formaties gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvlieg tuigen in. den strijd. Zij dreef ver scheidene vijandelijke colonnes uiteen en vernietigde groote hoe veelheden rollend materiaal. Bij de gevechten van gisteren werden 28 vijandelijke pantserwagens ver nield en 51 vliegtuigen van den vijand neergeschoten. Voor de Engelsqhe Oostkust be schadigden gevechtsvliegtuigen overdag een klein koopvaardij schip. Andere luchtaanvallen wa ren gericht tegen ravitailleerings- installaties in de haven Great Yarmouth. In Noord-Afrika verkennings actie in Het gebied ten Z.O. van El Mekili. Tien. Britsche panteerver- kenningswagens werden buiten ge vecht gesteld. Formaties van de Duitsche en de Italiaansche lucht macht bombardeerden Tabroek, alsmede een Britseh vliegveld, en vielen vijandelijke colonnes met bommen en boordwapens aan. In de wateren rond Kreta werd een Britsche duikboot waarschijn lijk tot zinken gebracht. Enkele Britsche'bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht vruchtelooze stoiingsaanval- len op N.W. Duitsch gebied. Vluchtelingen in Palembang. Batavia, 18 Febr. (ANP). Vele vluchtelingen uit Palembang zijn heden hier aangekomen. Zij deden aangrijpende verhalen over de /branden, welke in de olie-installa ties woedden. Volgens de mededeeling van Euro- peesche vluchtelingen bleven de in- heemschen nagenoeg onverstoorbaar onder de bezetting van Palembang. De ambtenaren van het binnenland- sche bestuur in Palembang en om liggende streken zijn op hun post gebleven. De stemming te Batavia. Sjanghai, 18 Febr. (DNB). De at mosfeer in de hoofdstad van Java is, volgens berichten uit Batavia, sinds den val van Singapore plotse ling totaal veranderd. "Jroepen en oorlogsmateriaal worden in groote hoeveelheden door de straten der stad gevoerd, terwijl ook de oefe ningen van de luchtmacht aanzien lijk zijn uitgeoreid. Bijna iedere in woner draagt thans het een of an dere militaire of hulpdienstuni form. De stad zelf, die nog kort ge leden zoo ver van den oorlog ver wijderd lag, neemt meer en meer een frontkarakter aan. Japanners rukken op vanuit Palembang. Stockholm, 18 Febr. (DNB). Vol gens een United Press bericht uit Batavia in de Nya Dagligt Allehan- da rukt de Japansche voorhoede van het op Sumatra gelande leger van "Palembang uit op langs de spoorlijn naar Telok Betong. Vol gens hetzelfde bericht hebben Japan sche bombardementsvliegtuigen een aantal aanvallen gedaan op ver schillende plaatsen op de Kleine Soenda-eilanden. Van Kleffens vraagt om onmiddellijke hulp voor Java. New York, 18 Febr. (ANP). Dins dagavond heeft de vroegere minister van Kleffens per radio het Ameri- kaansche volk om onmiddellijke hulp voor Java verzocht. Hij zeide dat Java dan alleen stand kon hou den, indien het het oorlogsmateriaal waar Nederlandsch-Indië reeds zoo lang om heeft verzocht, eindelijk van de Ver. Stat.en krijgt. Italiaansch legerbericht. Rome, 18 Febr. (Stefani.) Het 627e legerbericht luidt: In liet gebied ten Z.O. van Mekili gevechten tussehen wederzijdsc'he verkeimingsafdeelingen: een tiental Vijandelijke pantserwagens werd vernield. Italiaansche en Duitsche luehtfor- maties bombardeerden de vesting To- broek en een vliegveld in de buurt van Mersa Matroeh, schoten met ma chinegeweren en plaatsten bomtref- fers van klein kaliber op autocolon- nes, die troepen en materiaal ver voerden. Den vijand werden aan zienlijke verliezen aan manschappen en materiaal, toegebracht. Vier onzer jagers, die aan de bovengenoemde acties hadden deelgenomen, zijn niet teruggekeerd. Als gevolg Van een gisteren op Bengasi ondernomen luchtaanval hebben eenige gebouwen onbelang rijke schade gekregen. De vliegvelden op Malta zijn op nieuw en doeltreffend door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Een Wellington-toestel werd bij een luchtduel neergeschoten. Een Britsche kruiservan de „Cairo"-klasse (4.300 ton) waarvan in het legerbericht no. 624 was ge meld, dat hjj door het optreden van een onzer torpedovliegtuigen tegen convooien was beschadigd, is later gebleken te zijn gezonken. Roosevelt biedt Sovjet-Unie uiewe leening aan. (D.N.B.) - Presi dent Roosevelt heeft, naar de United Press uit officieele bron meldt, de Sovjet-Unie een nieuwe omvang rijke leaning aangeboden. In de persconferentie van Dinsdag weiger de Roosevelt zich uit te laten om- trejit den DE OORLOG IN OOST -AZIE. De strijd aan het front in Birma. Stockholm, 18 Febr. (A. N. P.) De Britsche berichtendienst meldt ten aanzien van den toestand aan het front in Birma, dat de hevige ge vechten aan de rivier Bilin voort duren. Er is nog geen bevestiging van het Japansche bericht, dat de Japanners de rivier zouden zijn overgetrokken. Het is mogelijk, aldus de berichtendienst, dat enkele Japansche verkenningstroepen in derdaad de rivier zijn overgestoken. De spoorweg door Malakka. Singapore, 18 Febr. (Domei). De 1130 km lange spoorweg over Ma lakka paar Singapore is vandaag heropend voor het verkeer, nu de herstelwerkzaamheden op den ver- bidningsweg naar Johore gereed zijn gekomen. De eerste trein passeerde den verbindingsweg om 13 uur en binnenkort zal een geregelde dienst hervat worden. Bij de herstelwerkzaamheden heb ben de genietroepen gemiddeld 30 kilometer per dag afgelegd, niet minder dan 500 bruggen, die door de Engelschen opgeblazen waren, wer den door de Japanners in orde ge bracht. EERSTE HULP AAN HET FINSCHE FRONT. Terwijl de Finsche Infanterist (links) een der velen van uit zijn in de sneeuw uitge graven dekking medewerkt aan het afslaan van een aanval der bolsje wieken, zijn twee Roode Kruissoldaten naar zijn gewonden kameraad gekropen om hem te verbinden. Met de eigenaardige rendierslede, dé Puolti, welke een derde Roode Kruissoldaat voor hei vervoer gereed maakt', wordt de gewonde even later naar de meest nabijzijnde verband- plaats gebracht. (Atlantic-Holland-Veaskamer) 's-Gravenhage, 18 Febr. Het Rijks commissariaat maakt bekend: De commissaris-geripraal voor be stuur en justitie heeft op grond van par. 3 der verordening 108/40 (vier de verordening op bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) teza men met par. 4 al. 1 der verorde ning 3/40 op de uitoefening der re- geeringsbevoegdheden in Nederland benoemd: den bedrijfsleider A.,J.:M. Tendyck in Roermond tot burge meester van Haerlen en Buggenum en den landeigenaar P. J. E. Bekker in Berg en Dal tot burgemeester van Oude Tonge. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 19 Febr. Heden avond van 19.45—20 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilver sum 2 in de serie brandende kwes ties over het onderwerp: „Ouders en kinderen antwoorden den acht tienjarige". Algemeene verkiezingen in Egypte. (A.N.P.) - Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft koning Faroek -een decreet ooderteekoit. dat bepaalt, dat in Egypte op - 24 Maart algemeene verkiezingen zullen worde». gehouden. Verklaring heerban leider Feenstra. 's-Gravenhage, 19 Febr. De heer banleider der W.A., J. E. Feenstra, heeft o.m. het volgende medege deeld over zijn bevindingen bij het inzetten van de Haagsche W.A. bij de bijzondere omstandigheden in de laatste weken: „De weerafdeeling der N.S.B. be staat uit politiekg. soldaten, die zich in dienst van het algemeen belang willen stellen, die willen dienen en offeren. Zij willen het volksbewust zijn wakker maken met betrekking tot de begrippen en daarmede sa menhangende vraagstukken van den nieuwen tijd. Om dit te bereikpn zijn zij te allen tijde bereid zich persoonlijk met da den in te zetten. Zij doen dit met volkomen wegcijferen van persoon, van eigen ik. Ons volk was en is nog in breede lagen politiek onmondig. Het verzet zich tegen de opdringende woorden en begrippen van den nieuwen tijd. Onze taak is het om het op veelzij dige' manier den wil tot medewer- kig te geven. Onze taak is het, door het geven van een voorbeeld, door het zich steeds weer in dienst stel len van de volksgemeenschap, dit volk de oogen te openen voor den nieuwen tijd. In tegenstelling hiermede doet de negatieye houding van verschillende lichamen en organen, die uit hoofde van het door hen bekleede gezag en het in hen gestelde, vertrouwen be last zijn met de belangen der ge meenschap, zeer onaangenaam aan. Niet alleen worden de aan hen toe vertrouwde belangen niet of onvol doende door hen behartigd, maai' zij schromen zelfs niet, door hun ne gatieve en afwijzende houding een gevaar op te leveren voor de volks gemeenschap. Onder hen bevinden zich lieden, die uit politieke vooringenomen heid niet alleen weigeren mede te werken met de W.A. in het belang der volksgemeenschap, maar die; wanneer zij van de zijde der W.A. op hun tekortkomingen worden ge wezen, wanneer hun .aangetoond wordt, dat zij in hun eigen arbeid te lsort zijn geschoten, blijven volhar den in hun afwijzende houdipg en daardooi' een misdaad begaan aan ons volk en zijn toekomst." Over de ervaringen te Den Haag zeide de heer Feenstra o.m.: Aangezien de aardappelenvoorzie ning geheel dreigde mis te loopen bij gebrek aan voldoende transport middelen epnerzijds en door gebrek aan organisatie-inzicht van de V.B. N.A., stelde ik mij in verbinding met den heer van Zaanen, secretaris der V.B.N.A., wien ik mijn hulp aan bood in den vorm van het beschik baarstellen van vrachtauto's en eenige honderden weermannen. Deze hulp werd geweigerd onder óe jngde^elip, djö eUes voortref felijk functionneerde en dat men over voldoende transportmiddelen beschikte. Toen bij een persoonlijk onderzoek bij enkele depóts bleek, dat alles bij het oude was gebleven, heb ik onmiddellijk ingegrepen, weermannen als trekkrachten inge schakeld en daardoor bereikt, dat op verschillende punten der stad de m lange rijieri wachtenden bediend konden worden. Den heer van Zaanen heb ik daar op in het belang der volksgemeen schap verzocht, zich persoonlijk op de hoogte te stellen .van het slechte functionneeren van zijn dienst en maatregelen fe willen treffen, dat de aardappelvoorziening in een vlotter tempo geregeld werd, eensdeels door het inschakelen van méér transport middelen, waartoe ik mijn bemidde ling had verleend door mij in ver binding te stellen met het bureau van den Rijksvoedselcommissaris, anderdeels' door het tewerkstellen van meer personeel voor de distri butie. Dank zij dezen door de W.A. uitgeoefenden druk, is in de aard appelvoorziening van de bevolking in de volgende dagen eenige verbe tering gekomen. Behalve de aardappelvoorziening dreigde ook de groentenvoorziening geheel mis te loopen. Ook hier drong ik, na van te voren advies te heb ben ingewonnen bij ter zake bevoeg den, op verbetering aan. Van de zijde van het gemeentebestuur is een ver gadering van groentenhandelaars bijeengeroepen, uit welker midden een commissie van samenwerking werd samengesteld. Toen o.m. in deze commissie een grossier zitting nam, die nationaal-socia'list was, weigerde een zekere Vogelaar (voor zitter Binnenlandsch Koopliedenver- bond), daartoe ook aangezocht, hier in eveneens zitting te nemen, omdat hij als „man van eer" niet met een nat.-soc. wensohte samen te werken. De houding van dezen Vogelaar heeft ten gevolge gehad, dat hierdoor in Den Haag de groentenvoorziening voor twee dagen geheel gestagneerd is geweest. Welke twijfelachtige individuen zich vaak in dergelijke omstandig heden het recht aanmgjigen rück- sichtlcs als schender van het volks belang op te treden, moge blijken uit het geval van den „man van eer": Vogelaar. Men wete, dat dit individu reeds vijfmaal is bestraft, o.a. wegens diefstal, valschheid in geschrifte en „dood door schuld". V. is onmiddel lijk in arrest gesteld, niet om zijn beleedigend optreden tegen de W.A., welke door een dergelijk persoon niet beleedigd kan worden, maar wegens het schaden van Ket volks belang. Ook in de groentenvoorziening is thans eenige verbetering gekomen. Als laatste en meest frappante voorbeeld van iemand, die, met ge zag en met verantwoordelijkheid bekleed, totaal in gebreke is geble ven de hern toevertrouwde belangen te behartigen, diene het geval van den wethouder yaR iööaki den Haag, Buurman. Deze heeft bij de door de bijzondere amstamdïg- heden geboden tijdelijke verminde ring van het melkrantsoen, geen rekening gehouden met de moe ders met zuigelingen en kleuters, maar door een zuiver schematische indeeling voor allen hetzelfde rant soen gegeven. Hierdoor liep de volksgezondheid ernstig gevaar. Dank zij, tijdig ingrijpen van de zijde van den Beauftragte voor Zuidhol land, kon erger worden voorkomen. Voorts heeft hij bepaalde catego rieën arbeiders, die door het inval len der vorst werkloos waren, gewei gerd té steunen én hun den raad laten geven te trachten hiin diensten aan particulieren voor sneeuwopruimen aan te bieden en op deze wijze fatsoenlijke arbeiders gedwongen te gaan bedelen. Boven dien is hij in gebreke gebleven, acti viteit te ontwikkelen, toen ernstige ontstemming onder de bij het sneeuwruimen te werk gestelde ar beiders heerschte over het uitbeta len van het loon, daar niet 2/3 van het „meerloon" werd betaald. Buur man antwoordde tijdens een telefo nisch onderhoud, waarbij hem o.a. gevraagd werd of hij' de gunstige be paling, uitgevaardigd door het dept. van sociale zaken, niet in de krant had gelezen, letterlijk: „dat hij nooit krahten las. en nooit naar de radio luisterde". Hij verklaarde zich ver der incompetent stappen te onder nemen. Ten slotte heeft B. zich niet overtuigd, dat werkloozen bij het sneeuwruimen werden ingescha keld, wier kleed ing en schoeisel hen hiei me niet in staat stelde. Waar als gevolg van dit a-sociale optreden van den wethouder van sociale zaken bij de duizenden gedu peerde arbeiders groote verbittering heerschte, dat nog gevoegd bij -het veelal nijpend gebrek aan brand stoffen en het groote tekort aan ardappelen en groenten, was dit voor mij aanleiding, mij te wenden tot den Bauftragte voor Z.-Holland en zijn medewerking in te roepen om een einde te maken aan bovenge schetste ontoelaatbare toestanden. Bijzondr verheugend voor de W A en een bewijs hoe de arbeidersbevol king na het stellen van enze daad vertrouwen in ons kreeg, is, dat de klachten over de slechte uitkeering der sneeuwopruimers te mijner ken nis gebracht werden door een aantal vrouwen, geen van allen lid der N.S.B., die onafhankelijk van elkaar, zich aan het W.A.-tehuis aan het Spui vervoegden. Re door de W.A. der N.S.B. ge voerde actie, waarbij de W.A., zich steeds op het standpunt heeft ge steld als voorvechter, van een nieu wen tijd, zich volledig in dienst van het volk te stellen, heeft tot gevolg gehad, dat, mede dank zij den krach- tigen steun van» de Duitsche autori teiten, de aardappel- en groenten voorziening van den Haag, welke geheel dreigde spaak te loopen, thans beter is geworden en dat aan de ge gronde klachten der arbeiders gevolg is gegeven, Naar mijn meening moet, op grond van het bovenstaande, de heer Buur man zoo snel mogelijk verdwijnen als wethouder van sociale zaken, omdat hij als a-sociaal element -vol komen in gebreke is gebleven de volksbelangen te dienen, neen erger, zich gétoond heeft als iemand, die schadelijk is voor het volksbelang". Dit nummer bestaat uit vier pagina's. (Foto A. Peperkanjp). Dezer dagen had de oprichting plaats van het District Noordholland van den Nederlandschen -Landstand te Alkmaar. Aanwezig waren boeren en boerenarbeiders en vele genoodigden oit staat en partij. Foto tijdens de rede van den Leider van den Landstand, Roskam. Radioverkeer met Australië. (D.N.B.) - Volgens een bericht uit Canberra heeft de Australische regeering medegedeeld, dat met in gang van Zaterdag het radiotelefo- nische verkeer met de Vereenigde Staten en Nederlandsch-Indië ge staakt wordt. Het oorlogskabinet hééft daartoe besloten op gronden van veiligheid. Er wordt aan herin nerd, dat het telefoonverkeer met andere landen reeds eerder was ge staakt. VERDUISTER GOED! ZON 19 Febr. onder: 19:00 20 Fefef. op: 8.47 MAAN 19 Febr. op: 10.36 onder: 23.5*2 23 Febr. Eerste twartier. Nederlandsche yolksdienst wil: Een gezond gezin Een bloeiend volk! 's-Gravenhage, 18 Febr, (A.N.P.) In de zaal van-Pulchri Studio spx'ak hedenmiddag Mussert, de leider der N.S.B., voor het kader van den Ned. Arbeidsdienst. Aanwezig waren, be halve het hooger en midden kader van den N.A.D., een aantal function- narissen van het hoofdkwartier der N.S.B. Aan zijn rede wordt ont leend: „In den tijd van 10 jaar ge leden, waarin de leuzen opgeld de den: „liever bloojan dan doojan „liever lui dan moe", „godsdienst is opium voor het volk", „proletariërs hebben geen vaderland" werd voor het eerst het woord Arbeidsdienst te midden van het Nederlandsche volk geworpen als èen gebiedende eisch voor de hernieuwing van dat volk, n.l. öp 14 December 1931 in het pro gramma der N.S.B." Zelf voortdu rend naast zijn schoolopleiding ge oefend in handenarbeid, heeft spre ker grondige minachting voor lap zwansen en ligt de Arbeidsdienst, wiens eerste en meest ijverige pro pagandist hij is, hem zeer na aan het hart. De leider der N.S.B. zette vervol gens de beteekenis uiteen van de re.volutie, welke zich in Europa yol- trekt, niet Alleen als reactie op de z.g.n. Fransche revolutie, maar als een nieuw tijdvak in het leven der volkeren, waarin klassenstrijd en klassenwaan worden uitgeroeid om te komen tot de noodzakelijke volkseenheid en het besef dat arbeid de grondslag is van 's menschen bestaan. De revolutie van heden heeff me de ten doel de eer van den,arbeid te herstellen, en een van de midde len daartoe is de Arbeidsdienst. Voorts behandelde Mussert de be teekenis van den Arbeidsdienst als schakel in de opvoeding van den modernen jongen, mensch', door het bijbrengen van orde, tucht en disci pline, door de opvoeding tot netheid en frischheid, door de ontwikkeling van den eerbied voor den arbeid en door de ontwikkeling tot gémeen- schapsmensch. Na de opvoeding aanvankelijk door de moedei'alleen, daarna dooi de ouders, in de scholen, waar ouders en kerk hun natuurlijken en rechtvaardigen .invloed hebben, maar waarbij de jeugdstorm het- volksbindende element zal worden, en vervolgens in den Arbeidsdienst, komt als sluitstuk de militaire dienst. In het nieuwe Europa zal er een streng onderscheid zijn tussehen degenen die al of niet de wapenen mogen dragen, en het Nederlandsche volk als -Germaansch volk zal dit recht stellig ontvangen. - In het komende Europa zullen de Germaansche volkeren, als zijnde van éénen bloede, lotsverbonden op leven en dood, schouder aan schou der naast elkander staan. Velen ver staan dit nog niet, maar het is een historische noodzakelijkheid en het Nederlandsche volk worde zich van deze roeping bewust. De dagen van 10-14 Mei hebben getoond, dat een afzonderlijke Nederlandsche weer macht geen reden van bestaan heeft. In de-toekomst zal de Neder landsche soldaat deel uitmaken van de groote Germaansche weermacht om zijn vaderland te verdedigen waar dit behoort te geschieden, nj. aan de grenzen van Europa. Zooals in Rusland gebeurd is,, zal hij toonen een even goed soldaat te zijp als de Duitsche. Aldus den jeugdstorm doorloopen hebbend, in den Arbeidsdienst ge schoold, deugdelijk militair opge leid, grootgebracht in godsvertrou wen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid, zal straks de jonge Nederlander op zijn 21sten jaar plechtig en feestelijk worden opgenomen als volwaardig staatsburger in de Nederlandsche volksgemeenschap. Door (je wijze waarop wij ons ko loniaal bezit aan Engelsche garanties hebben gebonden, zal mogelijk ook de laatste rest verloren gaan. Arm en berooid zullen wij dus uit dezen oorlog komen en van den grond af aan moeten herbeginnen. De Ar beidsdienst zal onze jonge mannen en meisjes moeten leeren, dat wij voor ons volk opnieuw een weg moeten banen en hen daarvoor ge schikt moeten maken. Aan het slot van zijn rede sprak Mussert een woord van dank tot den General-Arbeitsführer Bethman, die zich zooveel moeite geeft om het in stituut van den Arbeidsdienst ook hier te maken tot een voorbeeldig opvoedingsinstituut, voor al zijn moeite en zorgen. DE FUHRER ONTVING IN DE NIEUWE RIJKS KANSELARIJ DEN NOORSCHEN MINISTER PRESIDENT VIDKUN QUISLING, tot het houden van een bespreking. In. aansluiting op. de entvangst WPS Quisling de gast* van den Fühl'eiv De Führer in gesprek met .Yidkun Quisling. .(Hoffmann) DE BURGEMEESTER VAN BOXTEL heeft het doode hout uit de bosschen ter beschikking gesteld van de ingezetenen zijner gemeente. De arme in woners 'krijgen het hout geheel gratis, terwijl de anderen een kleine vergoeding moeten geven. .(Pplygoon-Zeylemaker)

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1