HEI ZWARTE PAA DE VUURRODE SCHOENTJES. IVOROL De Nederlandsche Tandpasta STAD EN OMGEVING AGENDA Handel in kolenbonnen. Moordaanslag te Amsterdam Op alleenwonend* ▼rouw. SPORT Het proces van Kiom Uit de<wereld van den arbeid. RADIOPROGRAMMA AMSTERDAMSCHE BEURS Sensationeel d FEUILLETON DE HOEVE «e» ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1942. Pagina 2. ERNSTIG ONGELUK. Gistermorgen ongeveer half 12 is de werkman der Gemeente Reini ging Bierman bij het uitrijden van -de Be-t met zijn wagen tegen een paaltje gereden waardoor hij van den bok viel en onder de wielen van rijn wagen terecht kwam. Met een gebroken bovenbeen en een .gekneusden rug wervel is de man naar het Sint Elisabethzieken huis overgebracht, waar zijn toe stand hedenmorgen redelijk wel werd bevonden. GESLAAGD. Mej. A. A. Eriks alhier is te Lei den geslaagd voor het examen voor medisch analyste, uitgaande van de Ned. chem. vereéniging. BEHEER GEMEENTELIJK SPORTPARK. Reeds lang bestond er behoefte aan een wijziging in het beheer van het gemeentelijk sportpark, tenein de een intensiever gébruik van het sportpark te bevorderen. Bij het vraagstuk van de concentratie der bedrijven was ook het beheer van het sportpark ten nauwste betrok ken en het gemeentebestuur was ook reeds vroeger van meening,-dat in da vacature van directe van hel sportpark niet weer behoefde te worden voorzien. Sinds het aan den heer B. Hoek verleende eervol ont slag, is de vacature -dan ook niet meer vervuld. Met de administratie vah het sportpark was ook reeds vóór het hiervoor genoemde ontslag de gemeente-ontvanger belast Uiteraard kon dit niet anders be schouwd worden dan als een provi- sorischen maatregel. Ook van de zij de der Sportvereenigingen is reeds geruimen ti'J aangedrongen op méér invloed Van de direct belanghebben den op het gebruik en de' inrichting van het sportpark. De burgemeester heeft in verband met een en ander een commissie van advies voor het beheer van het sportpark in het leven geroepen, waarin vertegenwoordigers van de belangrijkste takken vah de in het sportpark beoefende sport zitting hebben. De commissie bestaat uit 6 leden, die voor den duur van drie jaar door den burgemeester worden benoemd' Voorzitter is de wethouder van het sportpark mr. C. A. de Groot; secre taris mr. Q. Rovers, adj.-commies ter secretarie. Leden zijn de heeren T. Bonsema (voetbalsport), mr. A V. M. 'Leesberg (hockeysport), W Schuddeboom (athletiek), mr. H. Schuurman (tennissport), A. Blom (paardensport) en J. H. Weil, com' mies ter secretarie, afd. onderwijs. De secretaris der commissie is be last met de administratie van het sportpark, terwijl hem voorts zijn opgedragen de werkzaamheden, voorheen verbonden aan de functie van directeur van het sportpark, een en ander volgens aanwijzingen, van den voorzitter der commissie. HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE ARNHEM GEÏNSTALLEERD, (ANP). In aanwezigheidvan' een groot deel van 't politiecorps heeft gister in 't hoofdbureau van politie te Arnhem de installatie plaats gehad van den nieuw benoemden hoofdcom missaris van politie, den heer C Cht Walraven. De burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers, stelde het corps aan den hoofdcommissaris voor. Zal de bevolking aldus spreker --- to een politiecorps niet alleen de bewaking zien van haar veiligheid, maar tevens den bevorderaar van ordelievendheid en den opvoeder tot gemeenschapszin, dan behoort da', corps te staan onder een krachtige, zich de sociale beteekenis der poli tietaak bewuste en naar buiten en binnen vertrouwen wekkende lei ding. En binnen het corps zal die leiding slechts vertrouwen kunnen hebben, wanneer de leden ervan zeker_ zijn van de onbaatzuchtige toewijding van den corpschef aan de hem toevertrouwde belangen van corps en personeel, van zijn strikte onpartijdigheid, zijn menschelijkheid en zijn rechtvaardigheid. Spr. wenschte den hoofdcommis saris ten slotte toe, dat hij de Arn- hemsche politie in dezen, voor haar zoo moeilijken tijd, in den door hem aangegeven geest leiding mocht geven. 108. Een klein, zacht kinderhandje ging omhoog en streelde langs het gezicht van de fee en een helder kinderstemmetje vroeg heelver legen; „Heeft U verdriet?" Maar o schrik, daar kv. 'men grote tranen in de mooie ogen. Na een dankwoofd tot defi burge meester sprak d® hoofdcommissaris den leden van het Arnhemsehe poli tiecorps toe, waarbij hij o.m. het vol gende zeide: Ik ben nat.-eocialist en zal volgens deze belijdenis mijn taak hier volbrengen. Ik vertrouw, dat ik hierbij op uw aller medewerking zal kunnen rekenen, dat u zieh geheel zult geven In den geest van den nieuwen tijd, en met mij de Arnhem sehe politie zult opbouwen tot een corps, zooals dit in de nieuwe orga nisatie behoort te zijn. Zooals u be kend is, behoort de politie te zijn „de vriend en helper" van de volks- genooten en wij hebben ons dus te beijveren om aan dit doel te beant woorden. Wij moeten hierbij goed begrijpen, dat wij hebben te dienen en dat wij er zijn voor onze volk% genooten. Ten opzichte van de be zettende macht heb ik steeds 't stand punt ingenomen van de meest loyale medewerking en ik zal dat ook hier voortzetten. Ook hierbij' verwacht ik van u een gelijke op vatting en aanpassing. CAUSERIE MET LICHT BEELDEN. De heer ten Bruggencate vertelt over Atjeh. Gisteren was een filmavond geor ganiseerd in het Gulden Vlies, De belangstelling was zeer groot': de zaal was geheel gevuld. De heer ten Bruggencate Opende den avond met er nog eens zijn spijt over uit te spreken, dat de film: Kleur en Glorie onzer Tropen niet vertoond kon Worden hij hoopte, dat de film spoedig terecht zou zijn maar hij was verheugd over de groote opkomst en heette allen har telijk welkom. Hij begon daarna met zijn causerie over Atjeh, waar hij 13 jaar is werkzaam geweest. Geen wonder, dat hij heel wat bijzondere dingen en merkwaardigheden van dit deel van Indië, dat eigenlijk pas in 1918 definitief onder- ons bestuur kwam, wist te vertellen. En zijn causerie werd verlevendigd door een uitgebreide collectie mooie lan taarnplaatjes, waarbij spr. zeer on derhoudend, soms met tal van komi sche intermezzo's wist te vertellen, Een duidelijke projectie van de resi dentie Atjeh maakte het volgen van een en ander gemakkelijk. Belang rijke personen, die in Atjeh geweldig werk hadden verricht, werden ge projecteerd, zooals van Heutz, dr, Snouck Hurgronje en dr. Eyckmann. Ook noemde spr. in dit verband pastoor van Braak. Hij teekende de Atjehers zooals ze. werkelijk zijn en nam vele onjuiste opvattingen weg De Atjehers zijn n.l. Mohamedanen en zeer aan hun godsdienst gehecht. Ook het werk van den bekenden dr. Tijssen werd in beeld gebracht, ter wijl aan- de hand der geprojecteer de plaatjes de geheele weg langs de kust werd gevolgd.'' Interessante avonturen werden verteld en tal van bijzonderheden Uit het leven in Atjeh kwamen naar voren. In het tweede gedeelte van zijn causerie behandelde de heer ten Bruggencate vol. den Gajoeweg, tij- geravonturen, hars- en terpentijn- industrie en nog tal van andere on- derdeelen, die nier niet alle geme moreerd kunnen worden. Aan 't slot dankte spr. de aanwezi gen voor hun belangstelling en hen die-tot het slagen van dezen avond hadden medegewerkt, alsook ue pérs. De kaarten voor dezen avond bleven geldig voor den vol genden filmavond. Een luid applaus beloonde den spreker voor zijn zeer interessante en geslaagde causerie. G. C. van Gulik. NEGEN SCHAPEN GESLACHT. Te Medemblik zijn twee uit die gemeente afkomstige personen ge arresteerd wegens het frauduleus slachten van 9 schapen. Het on- cierzoek heeft uitgewezen, dat het vlêesch grootendeels naar Amster dam is getransporteerd en aldaar verkocht. Het onderzoek wordt voortgezet. FIETSENDIEVEN AAN GEHOUDEN. Te Schagen werden Zondag in een rijwielbewaarplaats twee da mesfietsen. vermist. Het door de marechaussee ingestelde onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat twee jongemannen, waarvan één te Den Helder woonachtig, konden worden gearresteerd, die bekenden zich aan deze beide rijwieldiefstallen te hebben schuldig gemaakt. De beide rijwielen werden, van de bannpn ontdaan, in de woning van een hunner aangetroffen. Ook de ban den konden nog worden achter haald. Beide verdachten zijn ter be schikking van de justitie gesteld EGMOND AAN ZEE. Witte Kruis. - De afd. Egmond aan Zee van Het Witte Kruis hield Dinsdag in het wijkgebouw haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den héér J. A. J. van Zanten, die in zijn openings woord het vele herdacht dat de heer J. H. van den Berg als secre taris voor de vereeniging had ge daan, totdat hij wegens vertrek uit de gemeente moest bedanken. De nieuwe secretaris, de heer J. J. Jager uit Egmond aan den Hoef, bracht de jaarverslagen over 1941 uit voor de verschillende onderaf- deelingen. Hieruit bleek, dat het ledental vrijwel gelijk gebleven was op ruim 320. Met de financiën stond het er niet rooskleurig voor: voor de verschillende onderafdee- lingen dooreen genomen steeg het tekort, ondanks meerdere in komsten, met ongeveer 1100, yoor- (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Jongens van de koopvaardij (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, De laatste ronde (rom.-sens.) 18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Watt en Half Watt als dak-' loozen (kom.) Alle leeftijden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De man op den achtergrond (rom.-sens.) 18 jaar. Donderdag 19 Februari, 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden Charlotte Kohier met „Pension Rustig". Zaterdag 21 Februari. 3 uur, Harmonie, concert Haarl. Orkestvereeniging. 7 uur, dancing Harmonie, feest avond A.V.V. Go-ahead. 8 uur, 't Gulden Vlies, optreden André du Lancêlle. namelijk door. den zwaarderen druk van belasting en sociale lasten. De afd. Witte Kruis sloot mei een batig saldo Van rond 850, terwijl de afdeeling wijkverpleging een tekort had van 247,50 en de afd, t.b.c.-bestrijding een tekort van 1513. Uit de jaarverslagene bleek voorts, dat de wijkverpleegster in 1941 zeer veel werk heeft verricht op het gebied van de gewone zie kenverpleging. Op het terrein der t.b.c, bleef de toestand stationnair. Er werden 2 patiënten naar sana toria uitgezonden met een totaal aan verpleegkosten van 396 (v. j 1340). Het rijk gaf weer 396 subsidie voor t.b.c.-bestrijding. De gemeente, verhoogde het subsidie voor de wijkverpleging van 700 tot 800. De penningmeester mr. J. J. Spit werd herkozen, terwijl in de vaca ture-van den Berg werd gekozen de heer L. de Graaff. ECONOMISCHE RECHTER. Zitting van 18 Februari. Zware straffen geëischt. Wegens het handelen in kolen- bonnen moesten verschillende Alk- maarders terecht staan. De eerste verdachte was de brandstoffenham delaar J. A. A. Husken, die in Octo ber 1941 aan verschillende van zijri klanten, tegen een prijs Van onge veer 3.50 per stuk, kolenbonneh had verkocht. De grootste afnemer was wel de 23-jarige koopman J. Boom, die 30 bonnen had gekocht, Verdachte H. die toegaf in totaal 60 bonnen te he-bben verhandeld, waarvoor hij 173 had ontvangen, zei, dat hij verschillende van zijn ki an ten had w.illen helpen en het geld had willen bewaren om de bonnen later terug te koopen. Hij moest echter toegeven, dat J. B. de bonnen niet alleen voor eigen ge bruik, maar ook voor den zwarten handel had willen bestemmen. Hij zeide verder uit medelijden met B. gehandeld te hebben, daar deze indertijd werkloos was en gaarne wat wilde bijverdienen. De officier, mr. de Brueys Tack, vond, wat verdachte gedaan had, heel erg, Deze had n.l. door het ge knoei later aan zijn verplichtingen als kölenhahdelaar niet meer kun nen voldoen, zoodat vele menschen in de koude moesten zitten. Dat er geen winstbejag aanwezig zou zijn geweest, geloofde de officier niet. Hij vorderde vijf maanden gevan genisstraf. s Verdachte voerde aan, dat hij slechts filiaalhouder was van den V. B. en dat het niet zijp schuld was, dat hij op het laatst niet voor kolen zorgen kon, wan de V. B. kon eenvoudig nipt leveren. De officier: „Door uw geknoei kon de V. B. niet leveren." Verdachte: „Het lag niet aan mij, er zijn bonnen genoeg maar er wor den geen kolen aangevoerd. Boven dien zijn de door mij gekochte bon nen allemaal in beslag genomen, zcodat er in het geheel geen kolen op geleverd zijn." Verdachte zeide nog veel spijt te hebben van zijn daad. De rechter bepaaflde de uitspraak op Maandag a.s. De genoemde koopman J. B., die vervolgens terecht stond wegens het koopen van 30 bonnen van den vorigen verdachte, hoorde door den Officier 4 maanden gevangenisstraf tegen zich vragen. Ook in deze zaak bepaalde de rechter dei uitspraak op Maandag a.s. De Alkmaarder A. Vroegop, die van den kolenhandelaar H. voor zijn zieke schoonmoeder twee mud ko len zonder bon had gekocht voor 12, wérd veroordeeld tot 75 óf 15 dagen, nadat de officier 200 of 40 dagen had gevorderd. De Alkmaarsche winkelier C. Schoen, die aan H. 15 pond rijst had verkocht zonder bon en van dezen 2 mud anthraciet en 50 kg briketten had betrokken zonder hiervoor bonnen te geven, weTd na een eisch van 50 of 20 dagen, ver oordeeld tot 40 of 10 dagen. De winkelier E. C. Bilars had 5 bonnen van H. gekocht, omdat hij tekort brandstof had Voor zijn gezin en zijn zaak. De kolen waren echter niet op de bonnen geleverd. De officier: „Uw zaak is toch evengoed maar doorgegaan.'' Verdachte: „Nee, mijn winkel 18 vanwege de koü drie weke i geslo ten geweestp Dinsdagavond heeft te Amsterdam een 17-jarig jongmensch een moord aanslag gepleegd op een 40-jarige vrouw, die alleen een benedenhuis in de Frans Halsstraat bewoont. Tegen 8 uur vervoegdj de jongén zich met een naar later bleek ge fingeerd briefje aan de woning, waar de vrouw, niets kwaad ver moedend, hem binnenliet. Nauwe lijks was de buitendeur achter hem gesloten, of hij haaide achter zijn rug een bijl te voorschijn en voor dat de vrouw besefte, wat zijn be doeling was, bracht de jeugdige mis dadiger haar eenige slagen op het hoofd toe. Hoewel de vrouw zware wonden bekwam, zag zij nog kans een kamer binnen te vluchten en daar de politie te bellen. De dader had onmiddëllijk na zijn misdrijf de woning verlaten. De vrouw, die veel bloedverlies had geleden, werd door den G. G. en G. D. naar het Westergasthuis gebracht. Dank zij het feit, dat het slacht offer den jongen eenigszins kende, kon de politie er reeds spoedig in slagen hem te arresteeren. Even eens werd een 15-jarige jongen aan gehouden, wonende in de Uiter waardenstraat, die het gefingeerde briefje - waarin verzocht werd, wat syiker voor zijn moeder te leenen had geschreven. Verder heeft de politie nog een man gearresteerd, in wiens woning de jongen n& zijn misdaad den bijl zou hebben gerei nigd. Omtrent het motief van den da der tast de politie nog in het duister. RAADHUIS TE EDE VERBRAND Gisteren is brand uitgebroken in het gemeentehuis van Ede, Het ge heele gebouw is verloren gegaan. Het is echter gelukt, een gedeelte van den inventaris, w.o. de archie ven, in veiligheid te brengen. IJ s s p o r t. KAMPIOENSCHAP HEEREN SCHOONRIJDEN. De Berger IJssport Vereeniging krijgt Zondag a.s. het nationale kampioenschap schoonrijden heeren te verrijden.' Aan dezen wedstrijd zullen de beste schoonrijders van osn land deelnemen, waaronder ver scheidene uit onze directe omgeving Zoo zal als een der groote favorieten de Alkmaarder Kuperus aan den start komen en velen zullen hem Zondag op de Berger Ijsbaan willen zien rijden. De strijd zal zeer zwaar zijn, omdat Kuperus vele concurren ten heeft. De wedstrijd wordt gevolgd door een junióren-kamp voor heeren. Aangifte voor beide wedstrijden bij den heer J. v. Exter, Bergen, tele foon 2230. De banen zijn perfect in orde, zoo dat alles er op wijst, dat deze wed strijden zullen slagen. KINDÉRWEDSTRÏJD TE KOEDIJK Dinsdagmiddag hield de ijsclub Koedijk een wedstrijd op schaatsen voor schoolkinderen op het N.H. ka naal. De uitslag was: Meisjes le en 2e klas: 1. Nel Dis sel, 2. M. Stevens, 3. N. Korver; id. 3e en 4e klas: 1. A. Mulder, 2. G. Nieuwenburg, 3. A. Turkstra; id. 5e en 6e klas: 1. N. Stam, 2. G. Convert, I..S. de Boorder; id. 7e en 8e klas: x. L. Pander, 2. M. Lammerschaag, 3. K, Kooi; jongens le en 2e kl.: 1. A. Nieuwland, 2. G. Mulder, 3. N. Koedijker; id. 3e en 4e klas; 1. Jb. ZWetsman, 2. G. Sloof, 3. W. Lek; id. 5e en 6e klas: 1. Jn. de Wit, 2. Jn. Barsingerhorn, 3. D. Snip; id. 7e en 8e klas: 1. Jn. Beets, 2. D. Haring huizen, 3. C. Barsingerhorn. De acte van beschuldiging Vichy, 19 Febr. (D.N.B.) In de acte Van beschuldiging van het pro ces van.. Riom wordt aan Daladier o.a. verweten, dat Frankrijk onder zijn regeering zonder voldoende voorbereiding den oorlog is inge gaan. Voorts verwijt de acte: slech te organisatie van het opperbevel, laakbare onderwerping aan politieke invloeden, levering van tal Van vliegtuigen aan het Spaansche „Volksfront", toelating van meer dan 100.000 „gevaarlijke" Spanjaar den op Fransch gebied, laakbare zwakte tegenover de agitatie onder de arbeiders en tegenover de ern stige invloeden .daarvan op de bewa peningsindustrie. Als gevolg van dit falen heeft Frankrijk zich in den oorlog moreel en materieel ontwa pend gezién, en heeft het niet be schikt over de middelen welke voor het opperbevel onontbeerlijk zijn om zijn taak te vervullen. Tegen generaal Gamelin wordt verweten, dat hij als chef van den generalen staf door gebrek aan energie en karakter heeft toegela ten, dat de gebreken bij de bewape ning en bij de voorbereiding tot den oorlog meen toe- dan afnamen. Tij dens den oorlog heeft hij door zijn rampspoedige beslissingen het op perbevel gedesorganiseerd. Leon Blum wordt ervan beschul digd zijn plicht te hebben verzuimd en nagelaten, aan de bewapenings industrie een stimulans te geven, welke door den toestand dringend vereischt'werd. Pierre Cot, oud-minister van Nadat dé officier 200 of 40 dagen had gevorderd, werd B. veroordeeld :ot 75 of 15 dagen. Tot 60 of 12 dagen werd ver oordeeld de Alkmaardei- J. Hulse- feöa, directeur Van een radióschool, omdat hij 4 bonnen van H. had ge kocht. Ook in dit geval was de eisch 200 of 40 dagen, luchtvaart, heeft nagelaten, Frank- rijlt de luchtmacht te geven, die door de omstandigheden vereischt werd. t Aan Guy Ia Chambre wordt ver weten, dat hij als minister van luchtvaart geën open oog heeft ge had voor den toestand dien hij van zijn ambtsvoorganger had overge nomen. Ten aanzien van den controleur voor de bewapening, Jacomet, wordt gezegd, dat hij bij de geheele voor bereiding van den oorlog, een laak bare nalatigheid aan den dag heeft gelegd. In afwijking van de gebruikelijke rechtspleging wordt in de openings zitting de acte van beschuldiging, di^ 180 bladzijden omvat, slechts in een uittreksèl voorgelezen. Het proces zal hedenmiddag ge opend worden. Van de zes beklaag den bevinden er 'zich slechts vijf in Frankrijk. De vroegere minister van luchtvaart, Pierre Cat, is naar (le V_-r. Staten gevlucht. De laatste mi nister-president var de derde repu bliek, Paul Reynaud, en de toenma lige minister van binnenlandsche za ken, Mandel, treden in h£t proces slechts als getuigen op. De aan klacht tegen Reynaud en Mandel wordt afzonderlijk behandeld en luidt voor Reynaud: verduistering van openbare middelen en voor Mandel: omkooperij en speculatie tegen de Fransche valuta. De zittingen van het proces zullen de komende weken in het algemeen gehouden worden op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag! ÏS?' ov®r sociale nooden. 19.10 BNO: OCT 1 1 A'" MllillTVcflfir IQ 9 A nrrfftlnrtwn' ml 1(1 A X Op 25 Febr. zal een begin gemaakt worden met het 'verhooren van de getuigen. DE FEESTELIJKHEDEN IN JAPAN Tokio, 18 Febr. (D.N.B.) Terwijl in Singapore de Japansche strijdkrach ten staan aangetreden voor den plechtigen intocht in de veroverde stad, zijn tezelfdertijd te Tokio vele tienduizenden nad? het groote plein van het Hibiyapark samengestroomd. Overeenkomstig de groote historische gebeurtenis viert het Japansche volk van Sachalin in het Noorden tot in het Zuiden, in de tropische gebieden van Nederl,-Indië en overal, waar thans de Japansche vlag waait, met trots dezen nationalen gedenkdag van den val van de Engelsche eiland vesting Singapore. Sedert de vroege morgenuren trok ken uit alle 'deelen der stad groote optochten met vlaggen en reusach tige transparanten naar het centrum der stad, om zich te verzamelen Op het Hibiyaplein. Feestelijk uitgedoste ruitercolonnes omringen groote co lonnes vrachtauto's en fietsers. Groe pen studenten, semi-militaire orga nisaties en nationale vereenigingen marcheeren. Formaties vliegtuigen kruisen boven dc stad. Voor het kei zerlijke paleis staan de reservisten opgesteld, om hier aan den Tenno hun eerbied te betuigen. Tegen den middag was de opmarsch naar het Hibiyaplein geëindigd. Een onover zienbare menschenmenigte stond hier opgesteld. Op de eere-tribune zag men minister-president Tojo en de leden van het kabinet, hooge offi cieren van het leger, de marine en de luchtmacht, de ambassadeurs van Duitschland, Italië, China, Mands- joekwo, Thailand en talrijke andere diplomaten. Toen bij het begin der groote demonstratie nogmaals de kei zerlijke boodschap van 8 Dec. werd voorgelezen over de oorlogsverkla ring aan Engeland en de Vei'. Staten, heerschte er een plechtige stilte. Na dat verscheidene toespraken waren gehouden, werd de demonstratie be sloten met een spontaan drievoudig „Banzai" op den Tenno en het volk, Arbeidsdienst voor vrouwen in Engeland. (A/N.P.) - Volgens een mededeeling van den Engelschen berichtendienst moetep alle vrou wen in Engeland, getrouwd of onge trouwd, die in het jaar 1907 geboren zijn, zich a.s. Zaterdag opgeven voor den arbeidsdienst. m. (AtN.P.) Ook in de best geordende gemeenschap zullen geschillen over arbeidsverhoudingen voorkomen. De actie der vakvereenigingen leidde in zoo'n geval onder hét liberaal- kapitalistische systeem, tot ver scherping der tegenstelling tusschen „arbeid" en „kapitaal". Het beginsel der bedrijfsgemeenschap houdt dat der bedrijfsvrede in. Tegenstellingen blijven ook binnen de bedrijfsge meenschap bestaan natuurlijk, ook de. tegenstelling, welke voorkomt uit het verschil tusschen leiding en ge leiden. Maar deze natuurlijke ge schillen zullen nooit meer ertoe mo gen leiden, dat de bedrijfsgemeen schap verscheurd wordt. De afdee ling „Rechtsberatung" (wij zouden zeggen „rechtsbescherming") van het D.A.F. nu, heeft tot taak te wa ken voor het recht der werkers (werknemers en, werkgevers) en te gelijkertijd de eenheid in de bedrijfs gemeenschap en de bedrijfsvrede te handhaven. De N.V.V.-leiders heb ben geconstateerd, dat een dergelijk probleem wel degelijk op te lossen is, zonder eenig compromis ten aan zien van rechten en beginselen, in dien er slechts een overheidsorgaan is, drager van de beginselen eener socialistische gemeenschap, dat van beide zijden gezag en vertrouwen geniet en zich tot taak stelt de ge schillen te bezien vanuit hét hooger belang der volksgemeenschap en der bêdrijfsgemeenêchap. Bij een .geschil stelt een deskundige van dé afd. „Rechtsberatung" van het D.A.F. een Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. PlaatsVerv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Qr pl. 8.20 Ochtendgymnastiek. .30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pL 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pL 11.Voor de kleuters. 11.20 Joan L&ncé. 12.— De Ramblers. 12.4C Almanak. 12.45 BI "O: Nieuws- en econ. ber. 13. Productieslag. 13.15 Amabile-sextet. 14.Arnh. Orkestver., soliste en gr.pl. 16.Godsd. lezing. 16.20 Zang met pianobegeleiding. 16.45 Gr.pl, 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Orgelconcert. 18.10 iportwetens- waardighecien. 18.30 Melodisten en solist. 19.— Act. halfuur. 19.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 20.15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 20.45 Boekbespr. 21.— Ensemble De Kwintslag. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22—24— Gr.pl. HILVERSUM n, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie H'sum I. 8.45 Gr.pl. 10— Mor genwijding.. 10.15 Grpl. 10.40 Zoo is Katwijk. 21.Zang met pianobege leiding en gr.pl. 10.40 Zoo is Kat wijk. 21.Zang met pianobegelei ding en gr.pl. 11.25 Gr.pl. 12Ro mancers en soliste. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Gev. mid- dagprogr. 15.Voor de vrouw. ,15.45 Revida-sextet. 16.30 Gr.pl. 16.45 Voor de schoolgaande jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Sa lonorkest en gr.pl. 18.35 De economi sche rechter houdt zitting (II). 18.50 Gr.pl. 19.BNO: De Jordaner ver- Nieuwsber. 19.20 Orgelconcert. 19.45 Rep. 20.Zang met Röntgenkwartet en gr.pL 20.15 De Europeesche kunst der Barok, lezing. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.10—22.15 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor dé radio-centrales die over een lijnver binding met de sjtudio beschikken. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK KT. Bp kantoor Aikmaaft. van Donderdag 19 Februari 1942 STAATSLKENINGEN. Vor k. 3H Nederland 1941 97% 4 Nederland 1941 101,5/, 4 Nederland. 1940 II 10<y/lc 3—3'/, Nederl. 1938 95»/, 80 .153 3 Ned.-Indië 1937 BANK-INSTELL. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. t 2 50103 Koloniale Bank .101 Ned. Ind. Handelsbank 741 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde linie .150'/, Calve Delft Cert. .114 Nederl. Ford .344 Lever Bros157 Phil. Gloeii. Gem. Bezit 283 CULTUUR MAATSUH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. -.inker Uni. Verg. Vorstenlanden -PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber beb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Seróadjadi SCHEEPVAARTEN. Hoi land-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Den Batavia .1131/9 Oude Dell 134 -ion jmhah .119 245 >142 14. 6 21/, 216'/, •138 93 72 601/, 63 MO% 93 150 123 lu. 40 10Cif/JO iooty, ff" 155 100 100 70 151 114 342 156 282 235 142 115 63-'/, 216'/, 134 04 71 55 115'/, 90 145 119 108 123 110 onderzoek ih en soms is e^n tele foontje aan de bedrijfsleiding een telefoontje waar het gezag van en. het vertrouwen in het D.A.F. achter staat al voldoende om de zaak te regelen. Bij moeilijker gevallen vindt een onderlinge bespreking plaats in het bureau van het D.A.F., waarbij werknemer en werkgever worden op geroepen en de besprekingen gaan tusschen twee ambtenaren van het D.A.F., waarvan de een de belangen en het standpunt van den arbeider, de ander die van den ondernemer verdedigt. Deze scheiding tusschen werkgevers- en werknemersbelangen 13 in de geheele organisatie der „Rechtsberatung" doorgetrokken. Ook getuigen kunnen worden opgeroe pen, Een regelrechte „rechtszitting" dus, waarbij echter de pleitbezorgers beiden het belang der gemeen schap vertegenwoordigen en in het oog houden. Meestal wordt aldus overeenstemming bereikt. Zoo niet, dan staat de weg tot het „Arbeits- gericht" nog open, waarvoor alleen de genoemde ambtenaren van het D.A.F. pleiten mogen. Alleen in een geval van hooger beroep wordt de zaak in de gewone rechtsbanen ge leid. Maar ook dan staat het D.A.F. volledig achter den man, welks zaak het als rechtvaardig beschouwt; het neemt alle kosten van het proces voor.zijn rekening. Het resultaat is, dat sinds 1934 het aantal gevallen, dat de „Rechtsberatung" te behande len kreeg, daalde tot op een derde en nog geen 8 der zaken wordt naar het Afbeitsgerecht verwezen, hétgeen wijst op eer. toeneming der bedrijfsvrede. RIJDEN VAN STADSBUSSEN OP ZONDAG VERBODEN. 's-Gravenhage, 18 Febr. Op last van hooger hand is. thans het rijden van stadsbussen des Zondags over het geheele land -'erboden. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Febr. (Lang. Groenten veiling). 60500 kg Roode kool 7.80; 43000 kg Gele kool 7.20; 203200 kg D. witte kool 5.40; 11700 kg Uien 6.10; 4000 kg Peen f 5.40. WARMENHUI2EN, 18 Febr. 1942. 90600 kg Roode kool 7.80; 4200 kg Gele kool 7.20; 34000 kg D. witte kool J 5.40, ALKMAARSCHE COURANT V Berljjn, 18 Febr. (DNB). Onde: papiecem van den vroegeren F schen minister-president Daladie een rapport gevonden van Frawschen gezant te 's-Gravenh de Vitrolles, dat het authentieke wits levert, dat de vroegere Ned. geering" met een weergalooze daad dei kroon wilde zetten op 1 schending der neutraliteit en i huurlingenpolitiek. Het rapport van den Franst gezant, dat deze op 12 Oct. 1939 koerier naar Daladier stuu brengt het feit aan het-licht, da -vroegere Ned. minister van bui landsche zaken, van Kleffens, p n ent koesterde om een aanslag plegen op den Führer en op Duitschen ambtgenoot en dat trachtte de Duitsche regeering ver te werpen. Om het plan voor deze aansla waarachter de Engelsche regee en haar intelligence service st in samenwerking met alle vijar van Duitschland uit te voeren, beerde van Kleffens zich te ve keren van de hulp van de Fran regeering. De medeplichtigheid de hulp van president Roose achtte hij hierbij vanzelfsprekend Uit het document blijkt, dat verband bestaat tusschen de plar van den Nederl. minister en het kende incident te Venlo, waan destijds de kuiperijen van de 's-Gravenhage gestationneerde trale van de Britsche intellig» service voor West-Europa ont] werden. Deze centrale trachtte Duitschland complotten te smi en probeerde hiertoe in contact komen met zoogenaamde in 1 kelijkheid niet bestaande r lutionnaire organisaties. Deze omwentelingsplannen de Engelsche intelligence ser te Den Haag waren de Duitsche geering natuurlijk bekend. Om alle bijzonderheden d plannen te weten te komen, kr« destijds ambtenaren van den ve heidsdienst der S. S. opdracht uit te geven als leden van re organisaties in Duitschland en op ze wijze contact te verkrijgen de Britsche terreur- en revolt centrale te Den Haag. Deze opdracht had tot gevolg, de Britsche intelligence service de opgestelde val liep en dat chef en consorten, ook de hem gezellende officier van den 1 generalen staf, aan de Duitsch- derlandsche grêns bij Venlo geai teerd konden worden. Het rapport van de Vitrolles Daladier bewijst opnieuw de mo plannen van de intelligence ser1 doch toont tevens aan, dat 1 plannen door den toenmèj: Nederl. minister persoonlijk op nadrukkelijke wijze werden be derd en uitgevoerd. Van Kleffens liet den Franse gezant weten, dat hij naar meendebetrekkingen onderh met vooraanstaande nationaal-sc listische kringen, die hij zijn „gc diensten'.' had aangeboden. In kelijkheid waren deze „voors staande nat.-soc. kringen" de ge machtigden van den Duitschen ligheidsdienst, die, om deze H; sche centrale onschadelijk te mal daarmee contact hadden verkre welke centrale op haar beutt nauw samenwerkte met toonaai vende Nederlandsche leringen, ei naar thans blijkt ook met toenmaligen Nederl. minister buitenlandsche zaken. Van Kleffens knoopte aan denkbeeld van eén toekomstige menwerking" met Duitschland voorwaarde vast, dat „rijksnansi Hitler en von Ribbentrop op de of andere wijze niet meer aan macht waren". Van Kleffens st' den Franschen gezant er verder in kennis, dat hij reeds enkele 1 bekende Fransche persoonlijkhe van zijn plannen tot het plegen een aanslag op de hoogte had steld en dat hij deze ook reeds de Belgische regeering ter ke: had gebracht. Toen de Fransche gezant de merking maakte, dat een vrede elk nat.-soc. regime moeilijk daar de Führer en zijn minister buitenlandsche zaken later toch a aan de macht zouden kunnen kot maakte van Kleffens, naar uit rapport verder blijkt, enkele om belzinnige toespelingen, „als deze uitschakeling definitief" kur zijn. Deze woorden zijn niet anders een alleszins doorzichtige omsc ving voor een. in Engelsche opdr voorgenomen politieken moord voorbedachten rade, w&araan Fransche en Belgische regee hand in hand met den voornaam door Ia 47 HOOFDSTUK XXIX. Scheiding. Het groote warenhuis, waar werkte, maakte zich klaar om -sluiten. De deuren waren dicht daan, zoodat er geen klanten t binnen konden komen, en de dienden borgen de goederen op, Eva, die in het restaurant w te, waar thee en lichte maalti werden geserveerd, was venr van een langen en drukken da; voelde zich ontpaoedigd. Het a in een warenhuis was nog al vreemd voor haar, na, zoo lang ten te hebben gewoond. Zij n thee en gebak aan een onnoei aantal klanten brengen, waa sommigen onaangenaam en 0

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2