ILETTEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hij ND OLLEN Alkmaar s Vï"s IURKEN PONNEN Bloedige verliezen der bolsjewisten aan het Oostfront. De strijd in Ned.-Indië. De oorlog in Oost-Azië. Duitsche bommenwerpers in actie. De Diplo over Grtekenlands voedselvoorziening. Pagina 4. ENTRAMEISJE I hulp in de uishouding. I en koopt bij He 100 procent 8 boodschappen ^AD! j zijn voorraad sn Centra-Gros- Inkoop-Centrale Tel. 2872. 16. Tel. 3188. 78. Tel. 3516. Tel. 3312. Tel. 2552. Tel. 4188, Tel. 2068. Tel. 2524 EP. g beter voor- net ■Complex) Griepbestrij- ïdel. tkïng- 75 ets. 45 ets. en Drogisten. 100 cm*, series. winterstoffen, ia V> en zwart. Tel. 4209. ACH s? Om- st zijn: bel zoo rt met I bevöt zoowel ér don leding I ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 44. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 21 Februari 1942 Duitschland strijdt voor Europa Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 20 Febr. (DNB). Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In he Oosten heeft de vijand bij aanvallen die geen succes ople verden weer zware bloedige ver liezen geleden. In den centralen frontsector mislukten hernieuwde uitvalspogingen van de ingesloten vijandelijke strijdkrachten. In de gevechten van 18 en 19 Febr. wer den 79 vijandelijke pantserwagens Luchtaanval op vliegveld van Buitenzorg. Tokio, 20 Febr. (Domei). Het kei zerlijke hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat Japansche legervlieg tuigen, die boven Sumatra en Java opereeren, gisteren het vliegveld van Buitenzorg hebben aangevallen. 27 Amerikaansche- en Nederlandsche vliegtuigen werden neergeschoten of op den grond vernield. De Japansche vliegtuigen leden geen enkel ver lies. Japansche landingspoging op Bali. Stockholm, 20 Febr. (ANP). Naar de Britsche berichtendienst uit Ba tavia meldt, wordt officieel bekend gemaakt, dat de Japanners een lan ding trachten uit te voeren op Bali. In afwachting daarvan zijn belang rijke installaties vernield. Luchtaanval op Bandoeng. Tokio, 20 Febr. (Domei). Het kei zerlijke hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat vliegtuigen van het Japansche leger gistermiddag een aanval hebben ondernomen op het W.-vliegveld van Bandoeng, waarbij 19 Nederl.-Indische en Amerikaan sche vliegtuigen werden neerge haald. Voorts, wordt in deze mededeeling gezegd, dat bij de luchtaanvalten op Java 46 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond ver nield zijn. 2 Japansche vliegtuigen zijn van de gisteren ondernomen aanv allen niet teruggekeerd. De strijd in de omgeving van Palembang. Tokio, 20 Febr. (DNB), Volgens een Domei-bericht hebben de Japan sche valschermtroepen, die in de omgeving van Palembang zijn neer gekomen, de ten W. van Palembang gelegen olieraffinaderij geheel be zet. Zij hebben thans 't contact met de Japansche luchtlandingstroepen herseld. De olieraffinaderij in het O.-deel staat in lichterlaaie, daar de terugtrekkende vijand deze klaar blijkelijk in brand heeft geschoten. - Buitenlandsche troepen op Java. Stockholm, .20 Febr. (DNB). De Amerikaansche berichtendienst pu bliceert een bericht, volgens het welk buitenlandsche troepen op Java zijn aangekomen. In dit bericht wordt gezegd, dat onder deze troe pen zich ook „een klein aantal N.- Amerikaansche soldaten" bevindt. Landingen op Timor. Tokio, 20 Febr. (Domei). Het kei zerlijke hoofdkwartier heeft om 13 uur medegedeeld, dat strijdkrachten van leger en vloot in nauwe samen werking heden bij het aanbreken van den dag landingen hebben uit gevoerd op niet nader aangeduide punten in de nabijheid van Dilli en koepang, de hoofdsteden van resp. Portugeesch en Nederlandsch Timor. Het Nieuws van den Dag over den oorlog. Batavia, 20 Febr. (ANP). In een hoofdartikel dringt „Het Nieuws van den dag van Nederlandsch- Indië" aan op meer 'fcenheid en zin tot opoffering onder de bewoners van Nederlandsch-Indië, nu een aan val op Java voor de deur staat. In een radio-causerie, gisteravond in Nederlandsch-Indië uitgesproken wees de spreker er op; dat de weer stand van Nederlandsch-Indië groo- ter had kunnen zijn, indien Amerika en Engeland voldoende activiteit hadden betoond. Zooals de zaken thans staan, zoo zeide spreker, moe ten wij strijden met de wapens, die wij hebben, desnoodsmet de bloote vuist. Van IVJook in Nederlandsch- Indië terug. Batavia, 20 Febr. (ANP). Luite nant-gouverneur-generaal van Mook - is na een vrij langdurig bezoek aan de Vereenigde Staten en daarna een kort oponthoud in Australië, in Ne derlandsch-Indië teruggekeerd. vernietigd of buitgemaat. De Sow- jet-luchtmacht verloor gisteren 39 vliegtuigen. Vier eigen toestellen worden vermist. In Noord-Afrika geen gevechts handelingen van beteekenis. Duit sche gevechtsvliegers vielen on danks de moeilijke weersgesteld heid gemotoriseerde Britsche af- deelingen in het Oostelijk deel van Cyrenaica aan. Afzonderlijke Britsche bommen werpers zijn in dén afgeloopen nacht West-Duitschland binnen gevlogen, doch niet ver daarin doorgedrongen. De Japansche opmarsch in Birma. Bangkok, 20 Febr. (D.N.B.) Na de bezetting van de stad Bilin, waarvan de val door de Engelschen wordt toegegeven, zijn de Japanners dreigend dicht gekomen bij het Westelijk voortoopend hoofdspoor- wegtraject van Rangoon naar Man- dalay. Zij zijn nog slechts 40 km af van de rivier Sittoeng, de laatste natuurlijke barriere voor Rangoon. Het gevechtsterrein biedt voor de oprukkende troepen geen bijzondere moeilijkheden meer, met uitzonde ring van de talrijke waterwegen, die, behalve de Sittoeng, geen groote breedte of diepte hebben. Tokio, 20 Febr. (Domei) Van een Japansch luchtbasis in Birma wordt gemeld: Een formatie bommenwerpers er. jagers heeft gisteren gevlogen over Mandalay, de eerste raid sedert het ■begin van den oorlog, en ernstige schade toegebracht aan de militaire installaties der stad. Treffers werden geplaatst op de doelen. Een ander eskader heeft gisteren het station Pyimmana gebombar deerd op 20 km ten Zuiden van Mandalay, waarbij 80 vrachtwagens in brand vlogen. Alle Japansche vliegtuigen zijn op hun basis terug gekeerd zonder .een enkel vijande lijk vliegtuig te hebben ontmoet. Italiaansch legerbericht. Rome, 20 Febr. (Stefani), Het 629e weermachtbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica geen belangrijke gebeurtenissen. Het bui tengewoon slechte weer, dat in het Middellandsche zeegebied heerscht, heeft de activiteit in de lucht nog verminderd. Gemotoriseerde middelen van den vijand, die zich over den „via Bal- bia" befvogen, werden doeltreffend door Duitsche bommenwerpers aan gevallen. Levensmiddelen voor Grieken land. (D.N.B.) - De Turksche mi nister-president Saydam heeft den afgevaardigde van het internationale Roode Kruis, Juna. ontvangen. Het hulpschip voor Griekenland, de „Dumlupinar", heeft order ^gekregen, bij haar terugkeer naar Turkije dui zend Grieksche kinderen mee te nemen. Het schip zal in \lerband hiermede dokters, verpleegsters, alsmede bedden meenemen. Het hulschip zal heden voor zijn eerste reis vertrekken. De lading, in totaal 2000 ton, bestaat uit boonen, eieren, \isch, aardappelen en vijgen. JAPAN EN DE! LANDINGEN OP TIMOR. Tokio, 20 Febr. (Domei) Het bu reau voor de inlichtingen heeft de volgende mededeeling beleend ge maakt: „Op 17 December j.l. zijn Britsche en Nederlandsche troepen Portu geesch Timor binnengedrongen on danks het protest van den Portugee- schen gouverneur-generaal en heb ben genoemd Portugeesch gebied bezet. Sindsdien zijn onderhandelin gen gevoerd tusschen Groot-Britan- nië en Portugal betreffende het terugtrekken van genoemde troepen. De Portugeesche regeering heeft, naar het schijnt, gestreefd naar een verbetering van den toestand, die echter tot dusver zonder eenige ver-1 betering is gebleven. Met de vorde ring van de Japansche operaties op Nederlandsch Timor zijn de Japan sche troepen thans komen te staan voor de noodzakelijkheid om uit zelfverdediging de Britsche en Ne derlandsche troepen, die Portugeesch 'imor bezetten, te verdrijven. De Japansche regeering heeft volle waardeering voor de positie van Portugal, dat onderworpen is ge worden aan ernstige moeilijkheden door daden, die gepleegd zijn door Groot-Britannië en Nederland met miskenning van het internationale vertrouwen, en verklaart hierbij, dat zij bereid .is de territoriale inte griteit van Portugeesch Timor te verzekerenden dat zij de Japansche troepen van genoemd gebied zal terugtrekken na het bereiken van het doel, dat uit zelfverdediging wordt nagestreefd, zoolang de Por tugeesche regeering een neutrale houding handhaafd, aangezien Japan geen bedoelingen heeft jegens Por tugal." Berlijn, 20 Febr. (A.N.P.) De Ja pansche maatregelen worden in Ber lijn met belangstelling waargeno men. De van Japansche zijde in ver band hiermede afgelegde verklaring wordt in Duitsche politieke kringen, volkomen onaantastbaar in, militair en jiohtiek opzicht, zoowel als ten aanzien van het volkenrecht. In de zelfde leringen wijst men erop, dat Engeland overal, waar het den strijd' durft aan te binden, aangevallen en verslagen wordt. IN DE RIJK VERSIERDE ZAAL VAN PEJLCHRI STUDIO IN DEN HAAG sprak Woensdagmiddag ir. A. A. Mussert, de Leider der N.S.B., voor het kader van den Nederlandschen Arbeidsdienst. (Pol.-Fotodienst der N.S.B.-A.G. Swart) Berlijn, 20 Febr. (D N.B.) „De bewering, dat Duitschland en Italic aan de voedselvoorziening van Grie kenland eenigerlei moeilijkheden in den weg leggen, is een gemeene leu gen", zoo constateert, de Deutsche diplomatisch-politisehe Korrespon- denz, ten aanzien van de bewering van den Britschen minister voor blokkade, Dalton, in het Lagerhuis, dat Groot-Britaqnië ondanks her haalde stappen van het internatio nale Roode Kruis nog geen vrijgè- leide' van Duitschland en Italië voor de zendingen levensmiddelen naar Griekenland zou ontvangen hebben. Aangezien de vroegere Grieksche regeering, zoo vervolgt dit orgaan, dat nauw. contact onderhoudt met de Wilhelmstrasse, geen enkelen voor zorgsmaatregel genomen had om de voedselvoorziening des lands door bevoorrading eenigermate te garan deeren, en aangezien de Britsche troepen op hun aftocht, waar zij maar konden, de aanwezige graan- opslagplaatsen vernield hebben, werd van de zijde der Duitsche en Italiaansche regeering hoewel zij daartoe volkenrechtelijk in geen en kel opzicht verplicht'waren niets nagelaten, om de verzorging van de Grieksche bevolking zooveel moge lijk te verlichten. Niet alleen wer den levensmiddelen uit eigen voor raden verstrekt, neen, ook in ander opzicht waren zij volkomen bereid om zendingen levensmiddelen, welke van buiten af werden aangevoerd, met alle vereischte waarborgen ter stond aan den Griekschen verbrui ker te laten toekomen. Dit geschied de en daardoor is groote erkente lijkheid op haar plaats van Tur kije uit, hoewel ook hier jdoch niet door de asmogendheden een reeks belemmeringen dit werk van menschlievendheid in den weg ge legd werd. Het waren Engeland, en de aan Engeland hoorige Grieksche t emi- grantenregeering met haar agent te Ankara, Raphael, die verhinderde, dat dè in Tur.kije aanwezige Griek sche scheepsruimte voor het vervoer der levensmiddelen naar het vader-, land gebruikt werd. Het Engelsehe spel niet het lijden van andere vol keren, zoo besluit de Korrespondenz, moet dus worden voortgezet, want occasioneele beloften van hulpver- leening zijn altijd weer niet anders gebleken dan propaganda-phrasen. Er is reeds bij het bekend worden van deze sabotage der Grieksche voedselvoorziening op gewezen hoe zeer het Grieksche volk thans de dupe is geworden van een al te groote bereidheid goed en bloed voor de Britsche zaak ten offer te bren gen. Nu Griekenland als militaire mo gendheid geen gewicht meer in de schaal legt, laat Groot-Britannië het volkomen in den steek en bekommert zich niet om het lot der bevolking, die de vroegere Britsche vriendschap thans wel heel duur zal moeten be talen. Uit de mededeelingen van de Deutsche diplomatisch-poli.tische Kor- i esperrdenz blijkt thans wel, dat de Britsche bewering, dat de asmogend heden Griekenlands voedselvoorzie ning zonder stagneeren volkomen onjuist is. Het zijn juist Duitschland en Italië die tot dusver niets hebben nagelaten om de verarmde bevolking- van het door hen bezette gebied zoo doeltreffend mogelijk te helpen. Het Griekst^he volk zal langzamerhand Wel zijn vrienden van zijn vijanden ïeeren onderscheiden. DE BRITSCHE REGEERINGS- REO.RGANISATIE. Engelsch commentaar. Genèire, 20 Febr. (D.N.B.) De parlementaire correspondent van de Times noemt de wijzigingen in de Britsche regeering een bijdrage tot vermindering dér spanning bij de komende Lagerhuisdebatten en kondigt, evenals de. News Chro nicle, nieuwe wijzigingen in de eerstvolgende dagen aan. De News Chronicle, die het nieuwe oorlogskabinet een „-ver betering noemt, vreest, dat het aftreden van Beaverbrook de wa- penfabricage zal vertragen. De Daily Herald verklaart: Chur chill, die ook de portefeuille van defensie heeft behouden, heeft zijn positie niet vergemakkelijkt. Uit de benoeming van Cripps maakt het blad op, dat Churchill niet lan ger geregeld bezoeker van het La gerhuis zal zijn. De Daily Mail schrijft, dat ook buiten het oorlogskabinet regee- ringswijzigingen noodig zijn en dat die .zeker ook zulten komen, om dat men „nog betere menschen kan vinden". Duitsch commentaar. Berlijn, 20 Febr. (A.N.P.) De plotselinge reorganisatie van de Engelsehe regeering wordt in Ber lijn beschouwd als uitvloeisel van een situatie, die Churchill alleen nog geloofde meester te kunnen worden door concessies te doen aan de oppositie. Onder den drang der omstandigheden heer Churchill een zondenbok moeten zoeken en gevonden in den met hem nauw bevriende lord Beaverbrook. Aan den anderen kant heeft hij onder denzelfden drang zijn persoonlij ken tegenstander, sir. Stafford Cripps, dus den vertrouwensman van Stalin en den ijverigsten pro pagandist van bolsjewistische ge dachten in de regeering opgeno men. Afgewacht moet, naar in Berlijn Verklaard wordt, worden, of een poging van een der felste critici der regeering thans haar schildknaap te maken, kan geluk ken. Zeer in het algemeen ziet men in Berlijn in de nieuwe Engelsehe regeering,, de twaalfde sedert het begin van den oorlog -"de laat- HET PROCES TE RIOM. Riom, 20 Febr. (D.N.B.) Tijdens de zitting van heden verklaarde de verdediger van Daladier, Ribet, dat de aanklacht „vervalscht", dat de op dracht aan het gerechtshof onjuist opgevat was en dat een deel der ge tuigenverklaringen tijdens het voor onderzoek uit de geheime archieven verdwenen was. De verdediger van Leon Blum, Sa muel Spanten, was van meening, dat thans „een proces tegen het regiem" wordt gevoerd. Leon Blum was van Vieening, dat Frankrijk vroeger had moeten gaan bewapenen: Sarraut heeft in een radiorede verklaard: „Wij dulden niet, dat Duitsche ka nonnen Straatsburg bedreigen". „Waarom, zoo zeide Blum, gaat het onderzoek niet verder terug, waarom wordt eerst begonnen met de regee ring van Juni 1936?" Blum was van meening, dat men het bij de behan deling gemunt had op het werk en de sociale politiek van heb Volks front. De procureur-generaal Cassagneau wees de in het eerste deel van de uiteenzetting van den verdediger van Daladier gedane verzoeken om het onderzoek verder uit te strekken en om de door de wet omschreven taak van 't gerechtshof nietig te ver klaren wegens zoogenaamde later aangebrachte veranderingen in den tekst van de hand en legde er den nadruk op, dat de instructie slechts een van de oorzaken van de neder laag, nl. de gebrekkige voorbereidin gen van de bewapening, behandelt. De vraag',waarom het proces zich niet bezig houdt met andere oorza ken kan men zeer eenvoudig /be antwoorden door te zeggen, dat de desbetreffende wet dit niet toestaat, doch voorziet in het vervolgen van bepaalde personen en het naar voren brengen van bepaalde handelingen. De opmerking dat een wettekstver anderd is betreft een andere uitleg ging van een wettekst door de ver dediging. Het openbare ministerie en de rechtbank hebben zich bepaald tot een bepaalden tekst. De kwestie om het proces ook uit te strekken tot militairen, wordt niet tijdens dit proces behandeld, zooals de wet uit drukkelijk bepaalt. ste ontwijkingsmogelijkheid voor Churchill. Verdere politieke en strategische tegenslagen zouden het nieuwe kabinet voor onover winnelijke moeilijkheden plaatsen. Om die reden trekt ook in Berlijn de sluipende crisis in Engeland de belangstelling. DE PETROLEUM VAN NED.-INDIE. Stockholm, 20 Febr. (D.N.B.) Be richten van de Times uit Batavia, die weergegeven worden door Svenska Dagbladet, spreken over de, naar ge zegd wordt, „geweldige" vernielin gen, die de autoriteiten in Ned.-In dië hebben aangericht. De Times noemt het vernielingswerk iets „be wonderenswaardigs". Alleen, in de olieindustrie van Ned.-Indié zijn waarden tot een bedrag van ruim 1142 mill, pond vernield. Ruim 60 pet.'van de Nëd.-Indische olie kwam van de productie op Sumatra. Der halve is het verlies van Palembang, het groote oliecentrum van Sumatra, van de grootste beteekenis. Rond 22 pet. der olieproductie kwam uit Ne derlandsch Borneo, vooral van Balik Papan en Tarakan. Ook deze gebie den zijn, zooals men weet, <jtoor de Japanners bezet. De^bejde eenige oliedistricten, die nog® niet door de Japanners bezgt zijn, Java en Ma- doera, produceerden vroeger, nadr de Times schrijft, slechts 10 pet. der Ned.-Indische olie. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Berlijn, 20 Febr. In aanvulling op het legerbericht van heden verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Het is den bolsjewisten bekend, dat Jtet grootste deel van den winter voorbij#is. In een artikel in de Times van den 12en Febr. werd er op ge wezen, dat de werkelijk strenge vorsten, behalve "dan in het Noor den, niet langer dan de maand Febr. zouden duren. Daarom 'beproeven de bolsjewisten thans een vertwijfelde eindspurt met telkens nieuwe massa- aanvallen op de Duiteche linies. De ze soort gevechtstechniek der bolsje wisten herinnert aan 'de aan verlie zen zoo rijke aanvallen der offensie ven van Broessilof der jaren 1916/ 1917. Het resultaat van deze zinlooze stormlóopen is steeds weer hetzelf de. De aanvallen loopen te pletter op den superieuren Duitschen af weer en veroorzaken zeer bloedige verliezen bij de bolsjewisten. Naar uit het legerbericht van heden blijkt zijn deze verliezen ditmaal zelfs bij zonder zwaar geweest. DE KABINETSWIJZIGING IN ENGELAND. Berlijn, 20 Febr. (D.N.B.) Onder het opschrift „Londen capituleert voor Moskou" levert de B.Z. am Mittag comihentaar op de wijziging van het Engelsehe kabinet. Churchill heeft thans, schrijft het blad, na dagenlange schijnma noeuvres, die het Britsche volk nog verder onderwerpen en chlorofcr- meeren moesten, onder het mom van een „kabinetswijziging'' de agenten van Stali'n het kabinet binnenge haald. Doch juist daardoor wordt de steeds verder om zich heen grijpen de crisis i.a Engeland nog meer on derstreept. Er verandert niets, alles blijft bi.i het oude: Engeland zeilt, zooals niets anders te verwachten, verder onder Churchill. Alleen wordt het Britsche schip van staat onder zijn oudep kapitein Churchill thans met den stuurman Cripps met volle zeilen het bolsjewistische vaar water binnengeloodst. Het optreden van Duitsche duikbooten op de Caribische Zee. (D.N.B.) - Naar uit Lissabonsche scheepvaartkringen verluidt, heeft de succesvolle activiteit van de Duit sche duikbooten op de Caribische Zee het-Amerikaansehe publiek bui tengewoon opgewonden. Volgens de gegevens van de Amerikaansche dagbladen vreest men, dat reeds tot J7 Februari bij Aruba een Cur'agao tien tankschepen ten offer gevallen zijn aan de Duitsche duikbooten. Oostende weigert in het Franseh geschreven brieven. (A.N.P.) - Het gemeentebestuur van Oostende heeft besloten, dat alle brieven, die dooi de stedelijke diensten worden ver zonden, voortaan uitsluitend in de Vlaamsche taal mogen worden ge schreven. Brieven in de Fransche taal aan de stad Oostende gericht, zuilen aan de afzenders worden teruggezonden met het verzoek ze, in de Vlaamsche taal geschreven, opniew in te zenden. VOOR 'T EERST OP POST MET EEN UIT DUITSCHLAND GEZON DEN PELSJAS. De winter in het land dei- bolsjewieken heeft nu voor hem veel aan grimmigheid ingeboet. (Transatlantic-Recla-P.K. Schürer) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 21 Febr. onder: 19.04 22 Febr. op: 8.43 MAAN 21 Febr. op: 11.26 onder: 0)56 ZON 22 Febr. onder: 19.06 23 Febr. op: 8.40 MAAN 22 Febr. op: 11.55 onder: 2.— 23 Febr. Eerste kwartier. DE TRANSPORTOVEREENKOMST MET TSJANG KAI SJEK. Bangkok, 20 Febr. (D.N.B.) Inzake het officieele bericht uit Tsjoeng king, volgens hetwelk het bezoek van Tsjang Kai Sjek aan Britsch- Indië geleid heeft tot een transport overeenkomst tusschen Indië en Tsjoengking betreffende de recht- streeksce levering van oorlogsmate riaal uit Britsch-Indië aan Tsjoeng king, wordt in welingelichte lerin gen alhier verklaard, dat de nieuwe weg voor deze aanvoeren blijkbaar de lange Assam-weg is. Naar hier over in bevoegde militaire kringen verluidt, staat de Assam-weg pas op papier en zal het nog verscheidene jaren duren alvorens hij gereed is. De sluiting van de haven van Ran goon en het staken van het verkeer langs den Birma-weg van Rangoon over Lshio naar Tsjoengking, is dus, naar men hier verklaart, niet te wij ten aan het bezoek van Tsjang' Kai Sjek, maar veeleer aan den vul van Singapore en aan het snelle opruk ken van de Japansche strijdkrachten naar Rangoon. DE CHRISTELIJKE SOVJET UNIE. (Van onzen Haagschen correspondent). Stalin is een zeer welwillend bondgenoot. Aan hem zal het niet liggen, wanneer de verbroedering- met de Anglo-Amerikanen toch nog' eens mis mocht loopen. Hij, Rusland's Godlooze Nr. 1, moorde naar van tallooze geestelijken en vernietiger van kerk en godsdienst, is zelfs bereid, zich in een reli gieus pakje te steken, ïhdien dat in het land van zijn vóórbidder, den aartsbisschop van Canterbury, een beteren indruk maakt en wellicht de bolsjewiseering van den En gelschen geest, ónder opperleiding van den gewieksten saloncommu nist Cripps, kan bevorderen.» Der halve heeft nu de voorzitter der Baptistische Wereldalliantie, in Londen, een Schrijven uit Moskou ontvangen van den „Unieraad der evangelische Christenen" in de Sovjet-Unie. Hierin wordt uit drukking gegeven aan „groote vreugde" over het feit, dat „onze beide dappere naties zich aaneen gesloten hebben tegenover den gemeenschappelijke!! vijand. Wij, Russische geloovigen, beschouwen Groot-Britannië als de citadel van het tegenwoordige Christen dom. Wij gelooven, dat het bond genootschap, dat door onze regee ringen gesloten is, ook een nauwe re samenwerking tusschen de jon- geren van Christus onzer beide landen zal bevorderen. In uw persoon willen wij alle kinderen Gods in Engeland groeten". In Engeland kan men tevreden zijn over zoo'n volgzamen bondge noot, zij het dan, dat Eden tevoren aan Stalin het vaderschap over Europa heeft moeten aanbieden, hetgeen tenslotte een kleinigheid is voor zooveel christelijk-bolsjewis- tische deugdzaamheid. Jammer, dat er nog altijd zoovele tientallen getuigenissen en geschriften, ook uit den jongsten tijd vóó£ het uit breken van den Duitsch-Russi- schen oorlog, in omloop zijn, af komstig van hoogst betrouwbare en geachte personen, deels zelfs ooggetuigen, waaruit wij meenden iets geheel anders te moeten opma ken. Maar het kan verkeeren, naar Brederode reeds lang geleden heeft qpgemerkt. At- Kunt U nog zoo Goso PiexsemJ toch anagU NIET oiNoera «et HyoeM het STuutt «ET aei&e >umcu:n cos L.A.TE.N OP CSC VOETEN VAN CSC -noppes? N6«teN? AQ.T. 22 (Polyguon-Seym) ea

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1