TOOMEN. E PAUW HT- EIM I KLOOSTERBALSEM t van Hoesten RTCLUB tooneel DE VUURRODE SCHOENTJES. DDEHUIS EN-FRANKE HL 60? ARIA rELLING F. 2439 Alkmaar. ater Karl", loeder". sterven Haagsche politie-agent schoot en trof W.A.-man. Het oordeel van het Vrede-gerechishof. LAAT U NIET PAAIEN! FILMXIEUWS. WAT GOED IS BLIJFT SPORT AMSTERDAMSCHE BEURS Brieven van Nederlandsche soldaten in het Oosten. Pagina g. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1342. Pagina 3. geweest bij j» ior het maken van dANTELS, KIN- en PATRONEN. bontwerk, en modern iseeren. —1 uur gezellig n. apjes. ffet. Bier. onze iat, a.s. Zondag erobe verzorgen ires. Halen en Verven. 5,50—6,50 4,50—5,— 5,00—5,50 4,50—5,50 5,00—6,50 4,50—5,50 3,50—4,50 4,00—5,— 4,00—5,— 3,00—3,50 3,50—4,50 1,75—3,75 jl,75—3,75 ladders ophalen, lagavond oruari uur le opvoering en diep- wiens ierwijl ent 3l. inbegr.j 11-1 uur. (A.N.P.) In den middag van 13 Februari van het vorige jaar, tegen 5 uur, werd .een wachtmeester van de W. A. bij een conflict tusschen het vendel Peter Ton, waarin hij zich bevond, en eenige agénten van politie, op den hoek van de Te- niersstraat en de Rembrandtstraat te 's-Gravenhage, door een revol verschot getroffen. De 26-jarige ex-agent P. van Reenen, thans werkzaam bij Maat schappelijk Hulpbetoon, had zich deswege voor het Vredegerechts hof te 's-Gravenhage te verant woorden ter zake van poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling. Bij de behan deling van deze zaak heeft de fun- geerend procureur-generaal bij dit Hof veroordeeling van den agent tot veertien dagen hechtenis ge vraagd. Het Vredegerechtshof, uit spraak' doende, heeft conform dezen'eisch arrest gewezen en den verdachte een hechtenis- straf van veertien dagen opge legd. f In de motiveering van zijn arrest heeft het Hof als bewezen aan vaard, dat Van Reenen, terwijl hij zich op korten afstand vanden W.A.-man bevond, hoogst onvoor zichtig en roekeloos een met scherp geladen pistool,-hem door zijn ambt geschonken, in de richting van dezen W.A.-man heeft afgevuurd, tengevolge waarvan de W.A.-man zoodanig lichamelijk letsel heeft opgeloopen, dat hij tijdelijk ver hinderd is geworden in de uitoefe ning van zijn beroepsbezigheden. Het Hof heeft hierbij overwogen, dat de verklaringen van de gehoor de 21 getuigen behalve die van de deskundigen De Graaff en Walt- man zoowel op hoofdpunten als in bijzonderheden onderling in tegenspraak zijn, zoodat het onder deze omstandigheden niet verant woord is eenige keuze daaruit te doen, teneinde willekeur te ver mijden. Naar aanleiding van het verweer van verdachte, dat hij niet bepaal delijk de bedoeling zou hebben ge had iemand te treffen, neemt het Hof uit de verklaringen van den agent en die van genoemde des kundigen aan, dat verdachte inder daad zijn vuurwapen bij het schie ten op de straatsteenen heeft ge richt, zoodat de kogel, na eerst op de straatsteenen te zijn geketst, het lichaam van den W.A.-man heeft getroffen. Op grond hiervan acht het Hof wettig én overtuigend de schuld bewezen van verdachte, die immers op zeer korten afstand vóór een volksmenigte op de straatsteenen schoot, zonder zich van de uitwer king daarvan rekenschap te geven. Wat het beroep van verdachte op noodweer (noodweer-exces) be treft, dit kan het Hof niet aanvaar den en wel op grond van de vol gende overwegingen: Het Hof geeft zich rekenschap van het onloochenbare feit, dat zich zij het ook onder bijzondere omstandigheden in Nederland een revolutie in nationaal-socialis- tischen zin voltrekt, hetgeen met zich medebrengt de erkenning van dé noodzakelijkheid, dat veelal an dere maatstaven moeten worden aangelegd dan in normale omstan digheden- gebruikelijk en geboden zijn, waar het geldt de beoordee ling van gedragingen van den kant van hen, die zich voor de doorwer king van den revolutionnairen geest hebben ingezet. Bij een revo lutie ook zooals deze zich onder de bestaande omstandigheden in Nederland voltrekt kunnen nu eenmaal de beginselen van orde en geleidelijkheid niet steeds in dezelfde mate als voorheen in acht worden genomen. Dit is bepaalde lijk ook het geval, wanneer de re- volutionnaire spanning zich in zoo danige feitelijkheden openbaart, die in normale tijdsomstandigheden als ordeverstoring zouden moeten worden beschouwd, waartegenover dan een dienovereenkomstig op treden van de met de handhaving der orde belaste openbare organen gerechtvaardigd zou zijn geweest. Feitelijke hotsingen als hier bedoeld kunnen echter, naar het oordeel van het Hof, in de bestaande omstandigheden niet zonder meer als .ordeversto ringen worden beschouwd en een ingrijpen daarbij van de zijde derepolitie acht het Hof hier slechts in beperkte mate gerechtvaardigd. Het ligt naar 's Hof s mee ning inderdaad niet op den weg der politie, onder alle omstandigheden, ook ifidien zij op den openbaren weg plaats vinden, op zoodanige wijze in te grijpen als in nor male omstandigheden geboden zou zijn geweest ter bescher ming van de veiligheid van personen en goed. Aan de revolutionnaire spanning moet binnen zekere, met begrip te trekken, grenzen haar loop worden gelaten, zonder dat de openbare or ganen der ordehandhaving daarbij als voorheen behooren in te grijpen. In verband met voorgaande over- veging is het Hof van oordeel, dat in het onderhavige conflict verdach te niet had behooren in te grijpen op de wijze, waarop hij zulks heeft gedaan, toen een aantal tot de W.A. behoorende personen handgemeen was geworden met een klaarblijke- lijken tegenstander, ook al trof deze laatste in de oogen van verdachte geenerlei schuld en achtte hij diens veiligheid ernstig bedreigd. Onder dezg, omstandigheden kan het Hof de wederrechtelijkheid der persoonsaanranding welke toch alleen voor verdachte aanleiding kon zijn geweest voor zijn ingrij pen nipt langer als vanzelfspre kend en vaststaand aanvaarden op de wijze, waarop dit onder normale omstandigheden het geval zou zijn- geweest. In zooverre is het Hof van oor deel, dat verdachte, optredende ter verdediging van bovenbedoelden persoon, hier geacht kan worden bevoegdelijk te zijn opgetreden, ter wijl bepaaldelijk geen beroep op noodweer kan worden gedaan ten behoeve van dezen persoon, van wien overigens .zelfs niet is geble ken, dat hij eenig letsel heeft gekre gen in het handgemeen. Voorts is uit de verklaring van verdachte komen vast te staan, dat hij zich persoonlijk eerst bedreigd is gaan gevoelen, nadat hij zelf was begonnen de W.A. te bedreigen door tusschenheide te komen zooals hij heeft gedaan. Het Hof wil daar laten of en in hoeverre tegenover de on- rechtm'atige bedreiging. door ver dachte een bedreiging van den kant der W.A. gerechtvaardigd zou kun nen worden gedacht. Het Hof is ech ter van oordeel, dat de bedreiging van den kant der W.A. ten opzichte van verdachte niet is gebleken van zoo ernstigen aard te zijn geweest, dat redelijkerwijs het gebruik van zijn vuurwapen voor verdachte als agent van politie was geboden, om dat is komen vast te staan, dat na de door verdachte geloste schoten de W.A. ondanks haar niet geringe getalsterkte ter plaatse zonder eenig verzet uiteen is gegaan. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het Hof overwogen, dat ver dachte heeft verklaard dien dag van zijn meerderen uitdrukkelijk de opdracht te hebben gekregen volks- oploopen en ongeregeldheden tegen te gaan, aan welke opdracht hij heeft gemeend te moeten voldoen door zoo mogelijk nog krachtiger op te treden dan anders. Uit de verklaring van verdachte is het Hof gebleken, dat de leidende politie-instanties, die voor deze op dracht verantwoordelijk zijn, 'daarbij niet of althans onvoldoende op de gewijzigde omstandigheden hebben gewezen welke het aanleggen van andere beoordeelingsmaatstaven vorderen. Dit ware toch naar 's Hofs meening de plicht der politie leiding geweest, die zich er van had te overtuigen, dat op plaat sen, waar ongeregeldheden als de onderhavige te duchten wa ren, slechts agenten met vol doend begrip voor de nieuwe toestanden optraden. Al ontheft het nalaten daarvan verdachte niet geheel van zijn eigen verantwoordelijkheid, heeft het Hof toch termen aanwezig geacht, ten aanzien van verdachte met een ern stige waarschuwing te kunnen vol staan, hetgeen het tot uitdrukking heeft gebracht in het opleggenvan een in verhouding tot de zwaarte van het gepleegde misdrijf lichte straf. DR. FREDERIKS ONTSLAG VERLEEND. 's-Gravenhage, 20 Febr. Het Rijks commissariaat deelt mede: De Rijscommissaris van de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn ver ordening nr. 108/40 (vierde verorde ning betreffende bijzondere bestuurs rechtelijke maatregelen) den secre taris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken dr. K. J. Frederiks van de gegeven opdracht tot waarnemen van de loqpende za ken, onder dankzegging voor de be wezen diensten ontheven. Op- zijn plaats heeft de Rijkscom missaris voor de bezette Nederland sche gebieden, op grond van dezelf de verordening den secretaris-gene raal in het departement van justitie dr. J. J. Schriecke, belast met het tijdelijk waarnemen van de zaken van den secretaris-generaal in het departement voor algemeene zaken. BENOEMINGEN IN HET GILDE VOOR THEATER EN DANS. 's-Gravenhage, 20 Febr. De afdee- ling voorlichting van de Nederland sche Kultuurkamer deelt ons mede, dat door den president van de Ne-, derlandsche Kultuurkamer, prof. dr. T. Goedewaagen, de volgende benoe mingen in het gilde voor theater en dans zijn geschied: tot leider van de vakgroep 'Kleinkunst, de heer W. Caron te Hilversum; tot leider van de vakgroep Gezelschapsdansleer- aren: de heer H. Kwekkeboom te Haarlem en tot bestuurder: de heer W. J. N. van Dalen, Thomsonlaan 23 te 's-Gravenahge; tot leider van de vakgroep Tooneèl: de heer J. Koet sierMuller te Hilversum en tot bestuurder: de heer H. v. d. Werff te 's-Gravenhage; tot leider van de groep tooneelschrijvers: de heer A. T. A. Heyting te 's-Gravenhage; tot lei der van de groep Rederij kerstooneel: de heer L. Thijssen te Voorburg; tot leidster van de vakgroep Kunstdans: mevr. P. C. Rochat te Bussum en tot bestuurder van deze groep: de heer W. Bosboom te Amsterdam. Redder beloond. De Neder lander Jeroen Dijkhuizen, wonende Menninckstraat 9 te Scheveningen, heeft op 1 September 1941 een sol daat van de Duitsche weermacht gered van den dood door verdrin ken. Voor deze redding looft de com mandant van de troepen in Neder land in het openbaar dezen redder. Bovendien is hem een belooning in geld overhandigd. IN MAART BEGINT WEER DE RENSPORT! Stal Prospero nabij Duindigt is reeds druk aan 't trainen. Een van de paarden onder den man aan de longe! - (Schimmelpenningh) (Van onzen Haagschen correspondent). Het is voor onze overburen aan de andere zijde van de Noordzee natuur lijk een bittere pil, dat zij thans overal ter wereld, op alle fronten, de verliezende partij zijn. Maar dat rechtvaardigt toch geenszins, dat -zij nog altijd hardnekkig blijven trach ten een winstpunt zij het dan een wel heel pocver winstpunt te maken ten koste van de bevolking in de bezette Europeesche gebieden. Zélf niet bij machte, hun Duitschen vijand op het Europeesche continent nadeel te berokkenen, laat staan: te verslaan, zouden zij de bevolking dier bezette gebieden hier gaarne willen vóórspannen. Maar al te graag „vergeten" -zij daarbij, dat zij op deze wijze die be volking voor de tweede maal de kas tanjes uit het vuur zouden laten ha len, om ook vooi: de tweede maal voor deze „eer" het gelag te moeten betalen. Even goed als wij, weten zij echter, dat de Duitsche overheid zich door dergelijke dolzinnige daden van sabotage niet. in de wielen zal laten rijden, omdat zij immers vol ledig over de macht en de midde len beschikt om zulke daden te kee- ren of er, naar internationaal erkend oorlogsrecht, compensatie voor te eischen; een compensatie, waardoor mede onschuldige landgenooten wor den getroffen. Niettemin gaat men kalm door met deze onwaardige en laffe wijze van oorlogvoeren. Zoo werd dezer dagen naar ons ,van bevoegde zijde werd medegedeeld door Radio-Londen een oproep voorgelezen van het Anglo-bolsjewistisch Comité (een dergelijk wangedrocht bestaat dus ook reeds!), waarin alle mannen en vrouwen in de bezette Europeesche gebieden worden opgewekt om mede te werken in „den strijd tegen het Hitlerisme". Als middelen werden genoemd: het vernielen van trans porten, sabotage van het spoorweg verkeer en aan machinerieën, enz. Ter aanbeveling werd nog gezegd, dat „ook wij offers brengen voor Uw vrijheid". Afgezien van het feit, dat wel nie mand meer den indruk zal hebben, dat men zich aan de overzijde veel gelegen laat liggen aan onze „vrij heid", dient toch nogmaals ernstig gewaarschuwd te worden tegen zulk gehits. Laten wij nuchter en ver- standig blijven: zulke daden, als waartoe men ons wil aanzetten, heb ben afgezien van het immoreele en onrechtmatige karakter geen enkelen zin en zij leiden tot niets andei's dan tot ellende voor onszelf en onze landgenooten, terwijl de aan- stichtei's aan de ovex'zijde rustig bui ten schot blijven en er geen uur korter om slapen of geen boterham minder om eten. Daarmee alléén zijn zulke oproepen voor verstandig- denkende menschen reeds veroor deeld. Wat wij overigens van die „vrij heid", waarvooronze voormalige bondgenooten zoo gaarne „offei's" brengen* kunnen verwachten, blijkt eens te meer uit een beschouwing in het bekende tijdschrift „John Buil", waarin wooi'delijk wordt gezegd: „Rusland zal ten dage van den vrede een groote rol spelen". Het is jam mer van die „offers", maar op deze manier zijn zij bij voorbaat tever geefs gebracht! Door het gebruik van Hoestival. verdwijnt Uw hoest geheel en al! „Wat Mijnhardt maakt is goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DISTRIBUTIE VAN YOGHURT. 's-Gravenhage, 20 Febr. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en vissiftierij maakt bekend, dat met ingang van 22 Fe bruari a.s. yoghurt, welke is bereid uit gestandaardiseerde melk (z.g. melk-yoghurt) uitsluitend tegen af gifte van de geldig verklaarde bon nen der melkkaarten of de ter ver krijging van melk bestemde rant soenbonnen gekocht kan worden. Gedurende het tijdvak van <2 Febr. tot 21 Maart geven de voor genoem de periode aangewezen bonnen van de „DM" en „DT" melkkaarten recht op het koopen van een hoeveelheid yoghurt; welke is bereid uit 3 Y» liter gestandardiseerde melk. De dis tributie van yoghurt geschiedt ge heel als voor melk gebruikelijk is. De uit taptemelk bereide yoghurt valt buiten de distribu tie en is dus zonder bon ver krijgbaar. HET GOUDEN MASKER. Hai'monie-'fehater. Een filmverhaal, dat zii^h afspeelt tijdens de carnavalsdagen te Mün- chen. In het middelpunt staat de schilder Alexander, die zijn kunst eenigszins achteraf gesteld heeft en is overgegaan tot het schilderen van damesportretten, waardoor hij een welgestéld man is geworden. Zijn vriendinnetje Nora kan hem weinig meer boeien, maar wels trekt een onbekende vrouw, die hij eerst in een warenhuis en later op het kun- stenaarsfeest (waar zij een gouden masker draagt) ontmoet, hem sterk aan. Er ontstaat een vriendschaps band, maar Alexander komt alleen te weten, dat zij Maria heet. Verder mag hij niets vragen. Wie deze Maria- is en hoe deze boeiende geschiedenis zich verder op zeer interessante wijze ontwikkelt, ga men eens in deze afwisselende film zien. Zeer goed spel van Hilde Weissner (Maria). Albert Matterstock (Alexan der) en Fita Benkhoff (Nora). Tal van zeer geslaagde feestopnamen- zijn een'attractie. Het hoofdnummer wordt vooraf gegaan door een uitgebreid Ufa- journaal, een Tobis Holl. Nieuws van Polygoon, een goede opname van de fabricatie van potlooden en een film over Nederlandsche zwemsport. VLUCHTELINGEN. Al km. Bioscoop-Theater, 't Is niet voor de eerste maal, dat deze film hier ter stede wordt Ver- toond, maar desondanks zal zij toch nog wel velen trekken, omdat zij tal van sterk gespeelde scènes bevat. Zü behandelt een episode uit 1928, toen Chineesche generaals elkaar beoorloogden in Mandsjoerije, de stad Charbin werd beschoten en de inwoners in paniekstemming tracht ten te vluchten. Onder Ken zijn ook tal van Duitschers, wier geslachten reeds een paar eeuwen in het Rus sische Wolga-gebied woonden, maar die zich niet meer thuis gevoelden in dat land sinds de bolsjewiki daar de heerschappij voerden. De film laat dan zien hoe een Sovjet-com missaris deze menschen liet vervol gen tot zelfs in het niet-Russische Charbin. Onder de leiding van den ingenieur Laudy zoeken zij een schuilplaats in de internationale ne derzetting, maar als dan blijkt, dat de Volkenbondscommissaris niets voor hen kan doen, probeeren zij met een trein te ontkomen. Dan komt een Europeaan ten tooneele, Arneth, die militair instructem- was in dienst van de Nanking-regeering, maar nu ook vluchten wil, hoe dan ook. De vlucht gelukt, dank zij sa menwerking met Laudy en de zij nen, maar eerst moeten er heel wat moeilijkheden worden overwonnen en zelfs sabotage-daden worden be straft. Dat zich tusschen de opwin dende gebeurtenissen een sterke lief de ontwikkelt tusschen Arneth en de zuster van Laudy, die aanvankelijk alles behalve sympathiek tegenover elkaar stonden, maakt de geschiede nis nog spannender. „Vluchtelingen" is een film, waar in Hans Albers in de rol van Arneth en Kathe von Nagy in die van Krist- ia (de zuster van Laudy) vooral meermalen sterk spel leven; Eugen Klöpfer was op. zijn best als Laudy. Opmerkelijk is in deze 'film de schitterende massa-regie. Behalve de binnen- en buitenland- sche journaals met o.a. kieken op liet gebied van sport, politiek en den ooi-log, wordt ook nog de klucht „Vier meisjes en een man" vei'toond. ROBERT EN BERTRAM. Victoria-Theater. Robert en Bertram zijn even on afscheidelijk als Watt en Half Watt, maai; hun bekendheid dateert van een eeuw geleden, toen zij als de lustige vagebonden zeer geliefde volksfiguren zijn geweest. Zij wa ren in uiterlijk even verschillend als Oliver Hardy en Stan Laurel, zij waren arm, maar vr'oolijk, dief achtig maar eerlijk in zooverre zij den rijke bestolen en den arme weer voorthielpen. In deze bonte film treden zij nu eens als vagebonden en dan weer als voorname heeren op. Zij leiden het lustige leven van menschen die niets te verliezen hebben ^lan hun goed humeur en zijn even latei- weer „professor" en „graaf" in welke vermomming zij in het kasteel van den fabelachtig rijken Ipelmeijer, den gastheer, diens omvangrijke echtgenoote en lief tallige dochter van ringen en col liers bevrijden, om alles te sturen aan den waard van de „Zilveren Zwaan", die door'een laaghartig individu op straat gezet zal wor den,als hij dezen zijn beeldschoon dochtertje Leentje niet tot vrouw wenscht te geven. Zoodoende komt alles terecht en gaat ieder tevreden naar huis, niet het minst door de vele alleraar digste scènes in deze kostbare speelfilm waarin Rudi Godden als Robert en Kurt Seiffert als Ber tram voor bijzonder goede creaties van de lustige vagebonden zorgen. Vooraf een prachtige film over bergen en gletchers, Tobis-opna- men en een interessante Ufa-oor- logsfilm, Reeds in oude tijden gebruikte men als balsem voor kwetsuren de stoffen, die deel uitmaken van AKKER's Kloosterbalsem! Wie de verrassende werking er van heeft ondervonden, blijft deze gebruiken en zegt altijd: Doe er Kloosterbalsem op I Onovertroffen als huidmiddel hij wonden, blaren, wintervoe ten, gesprongen handen, schrale huid; als wrijfmiddel bij stram heid, rheumatiek en splfcrpijnen. 's-AVONDS OP DE HEIDE. Cinema-Theater, Jürgen Holsten (Heinz Engel- mann). een Berlijnsche componist, is door zijn schlager „Am Abend" auf der Heide" plotseling be'roemd ge worden. D001- de groote feesten, die hij geeft, komt hij echter in geld nood èn besluit zijn erfenis een boer derij „Holstenhof" te verkoopen. Daarom vertrekt hij uit Berlijn en neemt zijn intrek op Holstenhof. Hier leert hij Anne Brandt (Magda Schneider), de huishoudster, kennen. Zij heeft zco'n invloed op hein, dat hij zijn plannen opgeeft en de boer derij niet van de hand doet. Nu bre ken zware tijden voor Jürgen aan. Hij wordt achtervolgd door zijn h.y- potheekgevers, die hem de Holsten hof' afhandig willen maken. Jürgen's Berlijnsche vrienden willen hem aan geld helpen en door iiun toedoen maakt een filmmaatschappij een groote opname op zijn boerderij. Alles schijnt nu in orde te konaen, maar Anne Brandt, ,die van Jürgens is gaan houden, betrapt hem in een omhelzing met een der filmactrices. Zij zoekt haar troost bij een oom. Ook Jürgen verschijnt hier, op zoek naar Anne en oom weet .wonderen te verrichten. Door zij toe'doen ko men Jürgen en Anne voorgoed bij elkaar. Ook weet oom het klaar te spelen Jürgen's voornaamsten schuldeischei- tot goede gedachten te brengén en de hypotheek in handen te krijgen. Dit alles heeft een goeden invloed op Jürgen en weldra com poneert hij op Holstenhof weer zijn succesvolle Schlagers. Vooraf Ufa- en Tobisnieuws en de Tobis cultuurfilm „Bezige handen" Waterpolo D.A.W.'S POLOTORNOOL Zondag a.s. organiseert D.A.W. een groot sportevenement voor Alkmaar. Zooals reeds eerder vermeld, zal voor de eerste maal een waterpolo- tornooi worden georganiseerd in de Overdekte. Er wordt nu officieel deelgeno men door de vereeniging H.V.G.B. te Haarlem (Ned. oudste polospelende club), Neptunus te Zaandam, R.K. Z.V. Amstel te Amsterdam en D.A.W. vAlle vereenigingen komen uit met twee zeventallen: de eerste in een hoofdafdeeling, de tweede ze ventallen in een tweede afdeeling. Na loting zijn voor de eerste ron de de volgende wedstrijden vastge steld: Neptunus II-D.A.W. II, Amstel II- H.V.G.B. II, HVGB I-Neptunus I, D.A.W. I-Amstel I. Daarna spelen de winnaars en verliezers tegen elkaar. De D.A.W.-zeventallen zijn als volgt samengesteld: I. A. D. Imhülsen H. Meiman K. v. d. Pol J. H. Ooyevaar D. A. Imhülsen P. Vogtschmidt J. C. v. Bennekom II. J. Vrijhoef G. Wulp H. P. M. Caarls F. Mooy D. Leek C. H. de Wandeler N.N. Het belooft een middag te worden van zeer goede sport. OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANS N.V. Bijkantoor Alkmaar: van Zaterdag 21 Februari STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3X Nederland 1941 97% 4 Nederland 1941 100'/16 4 Nederland 1940 H 100% 33>/j NederL 1938 95% 3 Ned.-Indië 1937 Sb% BANK-INSTELL. Amsterd. Bank 155 Handel Mij. Cert. v. 2.50.104 Koloniale Bank 100% Ned. Ind. Handelsbank 77 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 152 Calve Delft Cert. .114% Nederl. Ford .335 Lever Bros159% Phil. Gloeil. Gem. Bezit 284 CULTUUR MAATSLH. H. V. A. .234 Java Cultuur .140 Ned. Ind. Suiker I'm, 14. Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rübber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Den Batavia 64 219 137 97 71 60 60% Senembah 1942 lu. 40 9i% 10ü%6 100% 95% 84% 155 104 104 75 151 113 334 154% 279 205 135 140 60-1 207J-8 118-9 90 69 119 115% 88 85 143 139-42 124 118 116% 108 12» 118 114 108 110. De fee lachte door haar tranen heen naar het lieve meisje en zei, terwijl ze haar dichter tegen zich aantrok: „Luister eens, Anneke, ik zal je een lange geschiedenis ver tellen. S.S.-Schütze A, V. H. van Maarse- veen schrijft: Het,is vandaag Allerzielen. Dat is altijd 'een bijzondere dag, nu zoowel als vroeger. Buiten sneeuwt het on afgebroken en steeds ftooger hoopen de witte vlokken zich op. Het wordt een wonderbaarlijke einde- looze vlakte. Dit witte kleed dekt vele, ja tallooze helden, die zichzelf .hebben geofferd voor het vaderland, voor geheel Europa. Deze dag stemt ons- weemoedig. Niet omdat zoovele broeders vielen, want deze rouw dragen we met trots. Neen, we zijn weemoedig, omdat in ons eigen land nog zooveel men schen deze ontelbare offers, welke, ook voor hen worden gebracht, niet waardeeren, omdat zij nog vastge roest zitten in hun grenzeloos egoïs me en verstard zijn in hun betwete rij. Wij zijn weemoedig, omdat zij niet willen zien en niet willen hoorei.. Zij marcheeren niet mee in onze rijen, doch waar zullen zij morgen, wanneer de strijd voorbij is, staan, wanneer wij datgene be vochten hebben, waarop onze na komelingen trots zullen zijn? Zullen zij zich dan niet hun geheele leven schamen en spijt hebben? Zullen zij zich dan niet bedrogen voelen? SS.-radiotelegrafist Eduard Schip horst schrijft: De Russen zien er in werkelijkheid nog tienmaal verschrikkelijker uit, dan men ze op de foto's in de kran ten en tijdschriften ziet. Het zijn eenvoudig geen menschen meer. Wanneer een van ons een sigaretten peukje weggooit, dan storten zich onmiddellijk tien van deze zwijnen er op. Wat zij aan hun lijf dragen, zijn slechts lompen. En wat een boeventronies. Verder zijn ze even lui als smerig. En die moesten ons de beschaving brengen. Dat zijn de bondgenooten van onze, hoogbe schaafde, koningin en consorten. Deze smerige moordenaarsbende moest ten slotte tezamen met de Joden- troep uit .Engeland en de vrijmetse laars en plutocraten uit Amerika ons geliefd Nederland bevrijden van de Duitsche overheersching. Jullie, die allen nationaal-socialist bent, moest er een weèk kunnen ver toeven, dan zou je zien, welke on begrijpelijke denkbeelden men eigenlijk orts nuchtere volk heeft in gegoten. Een ding staat evenwel vast: „Wanneer wij terugkomen, dan is het daarmede uit". Alleen jongens met veel idealen en met grooten moed komen hier naar toe. Alleen zij hebben vertrouwen in hun leiders en zijn tot ieder offer bereid. Wie hier vandaan komen, zijn evenwel staalharde, door -en door krachtige nationaal-socialistische sol daten. Dat zal de redding worden voor ons Dietsche land en dat vormt een bedreiging voor de landver raders. Denk daar eens over na. Er bestaat geen middenweg meer tusschen af wachten en neutraliteit. Het parool luidt thans: Met ons of tegen ons. Ik heb niet voor niets geschreven. BENZINE VOOR HET BESPUITEN VAN FRUFTBOOMEN. De aandacht van de fruitkweekers wordt er op gevestigd, dat door hfet Rijksbureau V. V. O. Bureau Grond stoffen reeds thans de toewijzingen zijn verstrekt voor het uitvoeren van de bespuitingen vóór den bloei, die gewoonlijk einde Maart begin April worden uitgevoerd. De reden hiervan is, dat thans een hoeveelheid benzine hiervoor be schikbaar is en dat niet zeker is of diat ten tijde van de bespuitingen het geval zal zijn, waardoor stagnatie in de uitvoering hiervan zou kunnen optreden. De fruitkweekers moeten in de maand Februari de "hen verstrekte machtiging inwisselen tegen bonnen en deze tegen benzine, die dan be waard moet worden tot d'e bedoelde bespuitingen kunnen wonden uitge voerd. Verder wordt er op gewezen, dat het aanvraagformulier dat voor de winterbespuiting werd ingeleverd, eveneens dient voor de volgende be spuitingen, zoodat geen nieuwe aan vragen behoeven te worden inge diend. Bij den plantenziektenkundigen dienst is een sproeischema voor fruitboomen verkrijgbaar. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ZONDAG 22 FEBRUARI. G. G. Het Leger des Heils, 10 uur heiligingsdienst, 3.30 uur jeugd dienst boven 12 jaar, 7.30 uur ver- lossingsdienst, o.l.v. den heer H. Reuling, van Haarlem; Maandag 2.30 uur vrouwenbond; Woensdag 7.30 uur jeugddienst. Stompetoren, evangelisatie, 10 u„ dg heer Kammies, van Amsterdam. r%B> ijï-fffi

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 5