DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JDuitsehland strijdt voor Europa Duitsehe successen aan hét Q,-front. De strijd in Ned.-Indië. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Verlenging bon „06" t/m „09" melkkaavt. Zuurkoolprijs ,10 cent per half kg. h ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 45. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.28, elke regel meer 0.26, groote. contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Maandag 23 Februari 1942 VSemrSOKSKrekJV; N Duitsch legerbericht. Het Duitsehe legerbericht van 21 Febr. luidt als volgt: Hoofdkwartier van den Füh- rer, 21 Februari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend In den centralen sector van het oostelijke front heeft 't.leger van den generaal der pantsertroepen Model in verwoede gevechten, die vier weken hebben geduurd, on der de moeilijkste weersomstan digheden, het gros van een vijan delijk leger ingesloten en vernie tigd, alsmede sterke deelen van een ander vijandelijk leger ver slagen. Daarbij verloor de vijand rond 5.000 gevangenen, 27.000 dooden, 187 pantserwagens, 615 kanonnen, 1.150 granaatwerpers en machinegeweren, alsmede een groote hoeveelheid ander oorlogs materiaal. Tegelijkertijd heeft dit léger voortdurende zeer hevige ontlas- tingsaanvallen van den vijand af geslagen en ook hierbij den vijand zware verliezen toegebracht. In de overige sectoren van het oos telijke front hebbenformaties van het leger, gesteund door ster ke strijdkrachten der luchtmacht, den bolsjewisten bij hun vrueh- telooze aanvallen, zware verlie zen berokkend. In het Hooge Noorden bestookten duikbommen werpers deelen van den Moerman spoorweg met bommen van zwaar kaliber. In Noord-Arika werden in oos telijk Cyremaica Britsche verken ningsafdeelingen teruggeslagen. Op het eiland Malta plaatsten Duitsehe gevechtsvliegtuigen bomtreffers op troepenverblijf plaatsen en vliegveldinstallaties. Zooals reeds in een extra be licht is medegedeeld, hebben- Duitsehe duikbooten op den At- lantischen Oceaan weer 17 sche pen Van 102.000 brt. dn totaal tot zinken gebracht. Daardoor wordt het resultaat, dat onze duikbooten tot dusverre door de Amerikaan- sche kust hebben behaald, ver groot tot 80 schepen van 532.900 'brt. in totaal. Ter voortzetting van de operaties in de Caribische zee is een onzer duikbooten de golf van Paria, ten westen van Trinidad, binnengedrongen en heeft öp de reede van de Britsche haven Port of Spain tweg sche pen, waaronder eem tankschip, tot zinken gebracht. In het tijdvak van 11 tot 20 Februari heeft de Britsche lucht macht 99 vliegt ligen verloren, waarvan 38 boven de Mitideil- landsche zee en ir. Noord-Afrika.. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britannië 28 eigen vliegtuigen verloren. Het legerbericht van 22 Febr. luidt als volgt:' Hoofdkwartier van den Führer, 22 Febr. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Aan het O.-front zijn talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In den centralen sector heeft de luchtmacht alleen gisteren meer dan 200 vijandelijke voertuigen vernield. Andere zware luchtaan vallen waren gericht op spoorwe- gen transporttreinen, vliegvelden en garnizoenen der' bolsjewisten."4 Aan de O.-kust va'n Engeland hebben gevechtsvliegtuigen over dag zware bomtreffers op een .fa brieksgebouw geplaatst. In Noord-Afrika wederzijdsche bedrijvigheid van verkennings- afdeelingen. Stuka"s hebben sche pen en laad- en losinstallaties in de haven van Tobroek gebombar deerd. Jagps deden aanvallen op Britsche gemotoriseerde colonnes in de streek van Ain El Gazala. Ten O. van Solloem plaatste een Duitsehe duikboot twee treffefs op een'stoomschip en een torpedo- bootjager. Een schip van 4.000 ton, getorpedeerd bij Ras Azzaz, kap seisde. Op vliegvelden op Malta hebben afdeelingen gevechtsvhegers zes Britsche vliegtuigen en verschil lende militaire installaties ver nield. De vijand heeft in den .argeloopen nacht zonder systeem storingsaan- vallen gedaan op West- en Zuid- West-Duitschland. Twee Britsche bommenwerpers werden neerge- schoten", Aanval op Ned. Indische vlootmacht. Tokio, 21 Febr. (Domei) Het kei zerlijke hoofdkwartier heeft meege deeld, dat Zaterdag 2 Nederlandsch- Indische torpedojagers tot zinken ge bracht zijn en een andere zwaar be schadigd is bij een gevecht tusschen twee Japansche torpedojagers en een Nederlandsch-Indische vloot macht, bestaande uit 2 kruisers en 3 torpedojagers in straat Lombok tusschen de eilanden Bali en Lom bok. Aanval op Java verwacht. Stockholm, 21 Febr. (D.N.B.) De slag om Batavia is begonnen, zoo meldt Exchange Telegraph. De zee engte, die de sterke Japansche con tingenten bij Bali van Java scheidt, is slechts 2>jkm breed. De invasie van Java. zoo vervolgt het Engelsche persbureau, wordt van uur tot uur verwacht. Wavell moet er rekeping mee houden, dat zij uit vier richtin gen kan komen, namelijk van Bali, alsmede van Sumatra, Borneo en Celebes. De Japanners hebben hun landingsvaartuigen, die zij indertijd op Malakka hebben gebruikt, stelsel matig op Sumatra en Celebes gecon centreerd. Japansche luchtaanvallen op vliegveld Kalidjati. Tokio, 21 Febr. (D.N.B.) Het kei zerlijke hoofdkwartier maakt be kend, dat 27 vijandelijke vliegtuigen brandend zijn neergeschoten of op den beganen grond vernield werden, toen bommenwerpers van het Ja pansche leger op 20 Februari een aanval ondernamen op het vliegveld Kalidjati, 160 km ten Oosten van Ba tavia, en vele tonnen brisantbom men onilaag wierpen. In de militaire deelen werden groote verwoestin gen aangericht en ontstonden zware branden. Sjanghai, 21 Febr. (D.N.B. Naar het legerbericht uit Batavia meldt, hebben Japansche bommenwerpers Zaterdag een vliegveld in West-Java, en een vliegveld in Oost-Java ge bombardeerd. Op beide plaatsen is „eenige schade" aangericht. Bij een bomaanval op Banjoe- wangi, aan de Oostelijke kust van Java, zijin door voltreffers op een schuilplaats 39 man gedood en 19 gewond. Toenemende Japansche lan dingen op Bali. Lissabon, 21 Febr. (A.N.P.) Uit Batavia wordt gemeld, dat de Japan sche troepen, die op het eiland Bali geland zijn, in Westelijke richting optrekken en dat na de eerste lan dingen nog versterkingen voor de Japansche strijdkrachten aan land zijn gespt, De verbinding tusschen Jaw: en Sumatra verbroken. Tokio, 22 Febr. (D.N.B.) Naar Domei meldt, is een volkomen vet breking van de verbinding tusscliei, Java en Sumatra door de Japansche strijdkrachten bereikt. Japansche formaties, die op 21 Februari van Palembang naar het Zuiden zijn op gerukt, hebben n.l. het belangrijke spoorwegkhooppurit Tandjoeng Ka- rang in de nabijheid van Telok Betong bezet. r LuchtaanvaUen op steunpunten bij Java. Tokio, 22 Febr. (D.N.B.) Naai Domei meldt, hebben Japansche marinevliegtuigen op 19 Februari bi., een verkenningsvlucht boven Bah een luchtbasis aangevallen en 5 „vliegende forten" op den grond vernield. Een andere afdeelmg bom'- bardeerde een basis op het eiland Bawean ten Noorden van Java zou nevig, dat aan herstel niet gedacht kan worden. Landing op Banka Tokio, 22 Febr. (Domei) Het Ja pansche hoofdkwartier meldt: „Japansche strijdkrachten heb ben, gesteund door. oorlogsschepen, op 15 Febr. bij ljet aanbreken van den dag een geslaagde landing on dernomen in de nabijheid van Mun tok op het eiland Banka. Op der: avond van denzelfden dag hadder, zij Pngkalpin aan de O.kust gehee: bezet. Het eiland wordt thans' van vijandelijke strijdkrachten gezui verd". Jpanners verijdelen geallieerd tegenoffensief. Tokio, 22 Febr. (D.N.B.) Naar Do mei meldt, hebben Japansche vlieg tuigen een beoogd groot tegenoffen sief der gecombineerde Engelsch- Amerikaansch-Nederl.-Indische vloot tegen de Japansche vloot op 19 dezer verijdeld. De Japansche vliegtuigen opereerden ten Z. van de Marshall eilanden. Het bovenstaande bl kt uit de ver klaringen van een Ned.-Indischen zeeofficier, die in Straat Lombok door een Japansch oorlogscship aan biord genomen werd als gevangene. Zijn schip was bij een gevecht met een Japanschen torpedojager in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Java Zee tot zinken gebracht. Deze officier verklaarde, dat de geallieerde vloot in actie was geko men voo-r een aanval op de Japan sche vloot en koers zette naar de Marshall-eilanden. De Amerikaan- sche marinestrategie beoogde een verrassenden aanval, die nog moest Worden gedaan, alvorens Roosevelt den 23sten zijn voorgenomen „Praatje bij den haard" zou houden. Den 19den werd de geallieerde vloot evenwel ontdekt en door hevi ge bomaanvallen tot den terugtocht gedwongen. Terstond na ontv: HET ENGELSCHE BOMBARDEMENT OP EEN STAD IN LiST OOSTEN van het land heeft onder de burgerbevolking veel aak- loozen gemaakt. De Nederl. Volksdienst heeft zich over deze gezinnen ontfermd en o.a. hiervan zes gezinnen volledig ondergebracht in een hotel. Al de.kamers van dit hotel zijn door den Nederlandschen Volks dienst afgehuurd en hierin zijn de gezinnen, op de meest huiselijke wijze ondergebracht. Een der hotelkamers is ingericht als ziekenkamer, onder leiding van een gediplomeerd verpleegster van den. Nederland schen Volksdienst. (Polygoon-Sagers) VOORTDURENDE OPMARSCH VAN DUITSCHE TANKS IN NOORD- AFRIKA. Ontelbare Duitsehe tanks en andere voertuigen door kruisen de Nofard-Afrikaansche woestijn. Zonder bezwaar gaat het over heuvels en door dalen. (Atlantic-Holland-P.K. Zwilling) VERZORGING VAN DE DUITSCHE TROEPEN DOOR MIDDEL VAN- SLEDEN. Over de hardbevroren wegen en door besneeuwde dorpen glijden steeds'nieuwe colonnes sleden met proviand, winterkleeding en munitie voor het Duitsehe front in het Oosten. (Atlantic-Holland-P.K. Maltry) Matige hervatting der luchtoperaties. ituliaannch legerbericht. Het Italiaansche legerbericht van 21 Februari luidt als.volgt: Rome, 21 Fsbr. (Stefani). Het 630e weermachtsbericht luidt: Onze voorhoeden hebben ten zui den en Z.W. van Tmimi er. Mekili tegenaan vallen .ondernomen op vij andelijke verkenningsafdeelingen en deze teruggedreven. Ook gisteren werd de activiteit, van de lucht macht noor het slechte weer be perkt. Onze vliegtuigen bombar- ct-brden het vijandelijke achterland. Afzonderlijke vijandelijke vlieg tuigen hebben een beperkt aantal bommen geworpen in de omgeving an Zuai a en Horns zonder schade aan te .richten. Een onzer duikboo ten is niet op haar basis terugge keerd. Voigens belichten, afkomstig van den vijand, werd een groot deel der bemanning gevangen genomen en naar Gibraltar overgebracht. De torpedoboot Sagittario onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Lanfranco Lanfranchi heeft een vijandelijke duikboot ge ramd, die in enkele seconden zonk. Het legerbericht van 22 Febr. luidt als volgt: „In Cyrenaica de gewoner, bedrij vigheid van verkenningsafdeelingen. De vrij wat verbeterde weersom standigheden veroorloofden een ma tige hervattig der luchtoperaties. Havenwerken en spoorwegen achter de vijandelijke linies werden met succes gebombardeerd door de luchtmacht der spilmogendheden', die ook met goed gevolg bases en vliegvelden op Malta aanviel. Eeni- ge vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Bij de achtervolging van Britsche duikbooten door onze vlootstrijd- van het bericht over-dezen Japan schen aanval werd de Amerikaan- Ned.-Indische vloot .in de Javazee den 20sten door een Japanschen nachtelijken aanval eveneens ver nietigd. krachten heeft de topedoboot Circe, onder bevel van korvetkapitein Ste- fanoPalmas, een vijandelijken bo dem gedwongeh naar de oppervlak te te komen na hem beschadigd te hebben. Nadat 23 opvarenden ge red waren, bracht de Circe de duik boot met kanonschoten tot zinken". VERMOGEN VAN BEDRIJFS ORGANISATIES. Toelichting organisatie-com missie t.a.v. bcschikkings- verbotl. 's-Gravenhage, 23 Febr Ter toe lichting van de beschikking, hou uende verbod om over het vermo gen van bedrijfsorganisatie te be schikken, stelt de organisatie-com missie voor het bedrijfsleven er prijs op het volgende te berichten. In artikel 2 van het eerste uitvoe ringsbesluit van den secretaris-gene raal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart be treffende den opbouw van een zelf standige organisatie ter ontwikke ling van het bedrijfsleven, is aan de organisatie-commissie onder meer tot taak gesteld om, waar noodig, bestaande organisaties of vereeni-' gingen van ondernemers te ontbin- cen of te vereenigen en voorschriften omtrent het beheer en het gebruik van haar vermogen te geven. Nu de nieuwe organisatie van het bedrijfsleven gereed begint te ko men (drie van de zes hoofdgroepen werken reeds, een vierde en vijfde zullen zesr spoedig volgen), is het noodig, dat üe organisatie-commissie ook de hierboven vermelde taak ter hand neemt.. Zij zal moeten onderzoeken welke organisaties of vereenigingen zullen kunnen blijven bestaan, b.v. omdat zij behalve een economisch ook nog een ander (sociaal) doel hebben en welke zullen moeten worden ont bonden of overgeleid in de overeen komstige bedrijfsorganisatie. Het is de bedoeling, dat in het laatste geval het vermogen van een orga nisatie of vereeniging wordt overge bracht naar de bedrijfs- of vak groep, waartoe de bedrijfsgenooten van de ontbonden organisatie of ver - EXTRA BERICHT. De Bolsjewistische verliezen, aan het Oostelijke front. Overzicht van het opperbevel der weermacht. Berlijn, 22 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Sedert het invallen van den winter en dei daarmede verband houdende stopzetting van de Duitsehe aanvalsoperaties heb- ben de bolsjewieken zonder rekening te houden met verlie zen aan menschen en materiaal getracht ons front in het Oosteh door voortdurende massa-aan vallen te doen instorten. Ondanks ontzaglijke, bloedige offers is het voornemen mis lukt, Op de onbuikbare hard heid der Duitsehe troepen en de superieure samenwerking van de formaties van het leger en het luchtwapen zijn talrijke aanvallen, van den vijand vóór onze systematisch betrokken wintel-stellingen gestrand. Waar echter de tegenstandei tenge volge-van de langgerekte front sec.oren plaatselijk kon binnen dringënj is de Duitsehe leiding er steejls weer in geslaagd: door vastberaden tegenaanval de wet der actie aan zich te trekken en den vijand vernietigde slagen toe te brengen. In den tijd van 1 anuari tot 20 Februari 1942 werden aan 't Oos.elijke front 56.806 gevange nen binnengebracht. De bloedige verliezen van den vijand bedra gen een veelvoud van dit aantal gevangenen. In denzelfden tijd werden 960 tanks en 1:789 ka nonnen buitgemaakt of ver nield, Talrijke andere tanks en kanonnen werden door lucht aanvallen achter het vijandelijke front vernield. Het luchtwapen vernietigde in den tijd van 1 Januari tot 20 Februar' 1942 8.170 voertuigen van allerlei aard, 59 lbcomotieen en' 43 spoortreinen. Talrijke spoonveg- trajecten der Sovjets werden door systematische bomaanval len verbroken. Het Sovjetkicht- wapen verloor in denzelfden tijd: 699 vliegtuigen tijdens luchtgevechten 159 vliegtui gen door afweergeschut en 331 vliegtuigen door vernieling op den grond. Tegenover dit ver lies van 1189 vijandelijke vlieg tuigen staat een verlies van 127 Duitsehe vliegtuigen. MAX BLÖKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 23 Fer. Heden avond van 19.45—20.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilver sum II in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Het briefje was echt". HET PROCES IN RIOM. Vóór eind Augustus een vonnis. Parijs, 21 Febr. (D.N.B.) Naar de „Matin" uit Riom meldt, zouden zich onder de meer dan 300 getuigen, die in den loop van het proces verhoord zullen worden, ook de generaals Weygand, Georges, Armengaux, Vuillemin, Difieux en de voormalige .secretarissen-generaal der ministers voor luchtvaart Guy le Chambre en Pierer Cot bevinden. Van de beken- depolitici heeft men, naar het blad verder meldt, ook Bonnet, Herriot. Sarraut en anderen als getuigen op het oog. Dit getuigenverhoor zal zoo snel mogelijk plaats vinden. Men neemt aan, dat het gerechts hof in staat zal zijn voor eind Augus ius het vonnis uit te spreken. Vichy verzet de klok. (A.N.P.) Maandag 9 Maart a.s. zal in het on bezette gebied van Frankrijk de klok een uur vooruit worden gezet. Een decreet in het Fransche staats blad heeft hiervan kermis gegeven. Daarmede zal dan de tijd van Vichy gelijk worden aan dien van Berlijn en Parijs. eeniging behooren, zoodat de gelden ook beschikbaar blijven voor de be vordering van de algemeene belan gen van die groep en van hare le den. De controle op de besteding van deze gelden zal berusten bij de hoogere organisaties vanhet be- dx-ijfsleven. Teneinde doorvoering van den hierboven bedoelden maatregel over de geheele linie» mogelijk te maken, 'heeft de organisatiecommissie in haar be.-hikking van heden be paald, dat over het vermogen van bestaande organisaties en vereeni gingen van organisaties, welke de .behartiging van de bedrijfsbelangen van ondernemers en ondernemingen tot taak hebben, niet meer mag wor den beschikt behalve voor zoover zulks voor de voortzetting van de loopende werkzaamheden noodig is. De bestuurders der organisaties en vereenigingen van organisaties blij ven echter gehouden het hun toe vertrouwde vermoge»" als goede be stuurders te beheeren. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED/ ZON 23 Febr. onder: 19.08 24 Febr. op: 8.38 MAAN 23 Febr. op: 12.28 onder: 3. 23 Febr. Eerste kwartier. 1 's-Gravenhage, 21 Febr. De secr.- gen. van het dep. van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de bonnen „06" tot en met ,09" van de melkkaart met vier weken wordt verlengd. Ge noemde bonnen kunnen derhalve nog tot en met Zaterdag 21 Maart a.s. voor het koopen van het ge bruikelijke rantsoen melk worden gebruikt. 's-Gravenhage, 21 Febr. De win kelprijs voor zuurkool is met in gang van heden met twee cent ver hoogd tot een rond bedrag van tien cent per half kilogram. De gemach tigde voor de prijzen deelt mede, dat deze verhooging noodzakelijk is gebleken in verband met het stijgen der koolprijzen ten gevolge van de bewaarkosten. Zoowel voor fabri kant als grossier als voor den win kelier zijn de prijzen herzien, doch de nieuwe ï-egeling is in belangrijke mate gunstiger voor den kleinhan delaar uitgevallen. DISTRIBUTIE VAN YOGHURT. 's-Gravenhage, 21 Febr. Van be voegde zijde wordt medegedeeld, dat in het bericht, waarin is bé kend gemaakt, dat yoghurt,'welke is bereid uit gestandaardiseerde melk, uitsluitend verkrijgbaar is tegen afgifte van de voor melk aangewe zen bonnen, ten onrechte zijn ver meld de „DT"-melkkaarten. Het be richt moet luiden, dat yoghurt ver krijgbaar is tegen afgifte van daar toe aangewezen bonnen der „DN"- en „DM"-melkkaarten en de ter verkrijging van melk bestemde rant soenbonnen. DISTRIBUTIE VAN RUNDVET. "s-Gravenhage, 21 Febr. De secr.- gen. van het dep. van landbouw en visscherij maakt bekend, dat op bon 13 van de boterkaart^ wel ke geldig zal zijn gedurende het tijdvak van Dinsdag 1-7 Maart a& tot en met Woensdag 25 Maart 1942, naar keuze boter of rundvet ver krijgbaar zal worden gesteld. Per twee bonnen zal men een hoeveel heid van 250 gram boter of 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die op genoemd bonnummer rundvet wenschen te betrekken, dienen de met 13 genummerde bonnen vooraf bij hun s la g e r in te leveren in de week van Zondag 22 Februari tot en met 28 Februari 1942. De slagers moesten de in laatst genoemd tijdvak van hun klanten ontvangen bonnen op Maandag 2 Maart a.s. ter verkrijging van een toewijzing voor vet bij den plaatse lijken distributiedienst inlevei'en. Mijt nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de aflevering zoo wel van rundvet als van boter op bon 13 eerst geoorloofd is met in gang van Dinsdag 17 Maart a.s. Duitschland strijdt voor Europa. EXTRA BERICHT. Nieuwe Duitsehe duikboot- successen op den Atlantischen Oceaan. Hoofdkwartier van den Füh- rei», 21 Februari (DN.B.) Het opperbevel dei' weermacht maakt bekend: Duitsehe duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan weder 17 schepen van 102.000 brt. in totaal tot zinken ge bracht. Daardoor wordt het resultaat, dat onze duikbooten tot dusver voor de Amerikaansche kust hebben behaald, vergroot tot 80 schepen van 532.900 brt. in totaal. Ter voortzetting' van de dpera- ties in de Caribische zee is een onzer duikbooten de golf van Paria, ten westen van Trinidad, binnengedrongen en heeft op de reede van de Britsche haven Port of Spain, 2 schepen, waar onder een tankschip, tot zinken gebracht. Temple aartsbisschop van Can terbury. (A.N.P.) - Officieel is te Londen bekend gemaakt, dat dr. William Temple te benoemd tot aartsbisschop van Canterbury,

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1