DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bolsjewistische aanvallen mislukten. De betrekkingen van de Vereenigde Staten met Frankrijk. Üe strijd in Ned.-Indië. Nieuwe aanvallen op Malta. Nieuwe burgemeesters benoemd. Dader van roofmoord in arrest. i. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 47. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon'- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320,: Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 25 Februari 1942 _Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 24 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op verschillende plaatsen aan ihet Oostelijke front deden forma ties van het leger en de lucht macht ook gisteren vijandelijke aanvallen mislukken. Gevechts formaties van de luchtmacht zet ten de vernieling van bolsjewisti sche spoorwegeft voort. Hierbij werden ten Z.O. van het Ilmen- meer verscheidene transporttrei nen vernietigd en deelen van den Moermanks spoorweg zwaar ge troffen. Bij nachtelijke aanvallen van Duitsche gevechtsvliegers op de vesting Sebastopol ontstonden groote branden. In de periode van 20 tot 23 Februari verloren de bolsjewisten 83 pantserwagens. In Noord-Afrika werd tijdens acties van verkenningstroepen en kele Britsche gepantserde verken- niijgswagens vernield. Succesvolle luchtaanvallen waren gericht ,op de achterwaartsche verbindingen en gemotoriseerde colonnes van den vijand. Duitsche jagers scho ten ten Oosten van Solloem vier Britsche vliegtuigen neer. Op het eiland Malta werden vliegveldinstallaties en luchtaf- weerstellingen overdag en 's nachts met bommen bestookt. Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten van convoofen op den Atlantischen Oceaan en voor de Amerikaansche kust wederom acht schepen met een gezamenlijken in houd van. 63.000 ton, waaronder vijf tankschepen, tot zinken ge bracht. Tijdens het vliegen van enkele Britsche bommenwerpers boven de Duitsche bocht heeft de artillerie der marine op 24 Februari des ochtends vroeg een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Genève, 23 Febr. (D.N.B.) Het Amerikaansche tijdschrift Saturday Evening Post publiceert, een zeer be langwekkend artikel over de betrek kingen van de Vereenigde Staten met Frankrijk. Daarin wordt be weerd, dat reeds voor het uitbreken van openlijke vijandelijkheden tus- schen de Ver. Staten en Duitseh- land een onderaardsche oorlog tus schen beide landen op Franschen bodem.is uitgevochten. De Ameri kanen 'hadden daarbij twee doelein den op het oog: 1. de Duitschers te verhinderen om, het Fransche schip van staat in de haven eener nieuwe Euxopeeschg ordening binnen te eleepen en 2. de strategischè posities van Frankrijk in Noord- en West- Afrika te bezetten. Den Engelschen wordt daarbij ver weten, dat zij militair niet sterk ge noeg geweest zijn om Fransch Noord Afrika, Syrië en de Fransche havens aan de Westkust van Afrika met in begrip van Dakar te bezetten. De Engelschen, zoo vervolgt het artikel, zijn, zooals bekend, in dezen oorlog zoo goed als nooit bij machte geweest het initiatief te nemen, wan neer zij het gaarne wilden. In dit ge val ontbraken hun vliegtuigen, schepen en soldaten. De Ver. Staten aan den anderen kant bevonden zich tegenover Frank rijk in eeh onaangename positie. In de Ver. Stpten heeft men h.l.met land slechts denkbare middelen ge probeerd de sympathie voor dé Franschen aan te wakkeren. Deze propaganda is na de ineenstorting van Frankrijk een boemerang voor de Ver. Staten gebleken. Na eerst iederen Amerikaan de deugden der Franschen voor oogen te hebben gevoerd, kan men thans niet plotse ling tot het tegenovergestelde over gaan. De Ver. Staten hebben nu een admiraal als ambassadeur naar Vichy gestuurd. Het eenige doel treffende wapen, dat daarbij voor de Ver. Staten in Frankrijk is overge bleven, was het middel der omkoo- ping, n.l. de belofte, den honger lijdenden Franschen levensmiddelen te verschaffen, „niet uit overwegin gen van vriendschap" maar om deze belofte als een „wapen der onder aardsche oorlogvoering tegen Duitschland" te gebruiken. De, phi- lantropische Amerikaansche organi saties als het Roode Kruis en de Quakers moesten bij deze propa ganda der Ver. Staten in Frankrijk de instrumenten zijn. Dit geheele' plan is echter in dui gen gevallen door de starre opvat ting der Engelschen van de blok kade. In dit verband maakt het tijd schrift melding van militaire en strategische plannen in Fransch Noord Afrika, die echter mislukten, omdat generaal Weygand de be trekkingen met Vichy niet wilde verbreken en weigerde, zich bij de Gaulle aan te sluiten. Terwijl deze kwestie nog tusschen Washington en- Londen besproken werd, bewees de Britsche geheime dienst zijn onbe kwaamheid door te melden, dat de Fransche officieren een gemeen schappelijke Britsche en Gaullisti sche landingsmanoeuvre zouden toe juichen. Dit valsche bericht heeft tot het bekendp Engelsche fiasco te Dakar geleid. In tegenstelling tot de destijds verspreide berichten, was er te Dakar geen enkele Duitsche sol daat, toen de Engelschen hun onder neming begonnen. De Amerikaan she regéering .is na dit fiasco zelfstandig te werk ge gaan. Als een nieuw middel tot om- kooping noemt het artikel in dit ver band het in Amerika liggende Fran sche goud, waarvan de Ver. Staten zich thans tegenover Frankrijk wil len bedienen. Daarom heeft de regee ring der Ver. Stten het, goud ook niet an de beweging van de Gaulle ter beschikking gesteld. Doch ook deze manoeuvre is mis lukt. Van Fransche zijde heeft men verklaard: „wij willen uw levens middelen gaarne ontvangen, doch daarmede willen wij geen verplich tingen jegens u op ons nemen. Wij willen die levensmiddelen met ons nog ia de Sgr, States, liggende goud DE REDE VAN ROOSEVELT. Duitsch commentaar. Berlijn, 24 Febr. (ANP). Wat be treft de jongste rede van president Roosevelt, is hetin Berlijn voöral opgevallen, dat de president en zijn naaste politieke adviseurs de bluf der laatste maanden hebben laten varen en zich strict genomen zeer bescheiden hebben uitgedrukt. Daar Roosevelt den geboortedag van George Wash-'ngton heeft benut om te herinneren aan Washingtons oproep van 1776 tot zijn verslagen, troepen, acht men het te Berlijn niet onjuist den president te herin neren aan de politieke nalatenschap van George Washington. Deze stelt het snoode verraad in het licht, dat Roosevelt gepleegd heeft aan de be ginselen van de N.-Amerikaansche politiek, omdat voor hem niet deze beginselen, doch het Joodsche kapi talisme toonaangevend zijn. Roose velt zou bij het lezen van het 'docu ment tot de conclusie komen, hoe zeer hij de verstandige raadgevingen van George Washington in den wind heeft geslagen Italië en de rede van Roosevelt. Rome, 24 Febr. (DNB). De radio rede van president Roosevelt bevat, naar in toonaangevende Romeinsche kringen word't verklaard, geenerlei nieuwe gezichtspunten met betrek king tot de oorlogvoering der Ver. Staten. De president heeft -eén wei nig bemoedigend beeld van den toe stand gegeven. Zijn motiveering van de deelneming van Amerika aan den oorlog wordt als uiterst zwak beschouwd, daar zij voorna melijk bestaat in het gevaar, dat de Amerikaansche volken van de zijde der spilmogendheden zouden loopen. Verderl is het hier opgeval len, dat de Amerikaansche presi dent bij het vermelden van het Amerikaansche oorlogspotentieel zeer gematigd was. Drie Britsche bommenwerpers boven Duitschland neergeschoten. (D.N.B.) - Een gering aantal Brit sche vliegtuigen is in den afgeloopen nacht naar de Dutische bocht ge vlogen. Voor zoover thans bekend, werden drie Britsche bommenwer pers door den Duit'schen afweer neergeschoten Kustplaats in Californië gebom bardeerd. (A.N.P.) - De Britsche nieuwsdienst publiceert het bericht, dat een kustplaats ii}. Californië is gebombardeerd. Er zouden ten min ste 25 granaten zijn afgevuurd. betalen". Op deze wijze is de Ame rikaansche levensmiddelenpropagan- da doorkruist en doelloos geworden. Wat in den zomer van 1940 nog mo gelijk was, is in den winter van 1941 niet meer mogelijk. Opnieuw is weer eens gebleken, dat de Ameri kaansche en de Britsche regeering te laat gehandeld hebben. Het is niet verwonderlijk, dat men van Amerikaansche zijde het Britsche voorbeeld vo'lgt en de Fran sche bevolking opzet tot daden van terreur 'en sabotage. Men zou te graag het thans weerlooze volk tot openlijken opstand willen bren gen, daarbij maar al te goed weten de, dat het daarvan zeer zwaar de dupe zou moeten worden. Welke middelen daarbij worden gebruikt, blijkt hier duidelijk uit de zinsnede, dat het eenige doel treffende ''wapen, dat voor de Ver Staten in Frankrijk is-overgebleven het middel der otnkooping is, n.l. de belofte den hongerlijdenden Fran schen levensmiddelen te verschaffen. Men begrijpt maar -el te goed, dat elk gevoel van vriendschap of zelfs van medelijden is uitgesloten, maar dat het opnieuw een wapen is om de onderaardsche oorlogvoering van het Fransche volk tegen Duitsch land aan te wakkeren. Het zijn de Britsche methoden van onthouding van voedsel met de gedachte, dat honger een scherp zwaard is en dat men daarmede wel iets zal kunnen bereiken. Gelukkig zijn de toestanden in Frankrijk niet van dien aard, dat het volk van dergelijke minderwaar dige practijken de dupe dreigt te worden. DUIKBOOT KOERS WEST. Smal, slank en paraat voor actie, het sil houet slechts even boven water uitstekend, jagen de U-boot'en op den Atlantischen Oceaan op den vijand. (Weltbild-Polygoon-P.K. Buchheim) DE OORLOG IN OOST-AZIE. De positie van Rangoon. Stockholm, 24 Febr. (D.N.B.) Vol gens een United Pressbericht uit Tsjoengking verneemt men van toon aangevende Amerikaansche zijde in Tsjoengking, dat de telegrafische verbindingen met Rangoon zijn ver broken. De Londensche correspon dent van Stockholms Tidningen meldt, dat de regeering naar het N. is vertrokken en dat de Britsche oor logscorrespondenten thans hun tele grammen vanuit Mandalay verstu ren. De correspondent van de Daily Ex press meldt, dat de opperbevelheb ber der Britsche troepen in Birma, generaal Hutton, van plan is alleen het militaire gedeelte van Rangoon te behouden en overigens bereid is de stad systematisch door brand te vernielen op een wijze, zooals de wereld het buiten de Sovjet-Unie nog nooit gezien heeft. Dit nnmmer bestaat uit vier pagina's. ZIEKEN EN LICHTGEWONDEN VAN HET DUITSCHE AFRIKA- CORPS begeven zich in een Afrikaansche haven aan boord van een 'Italiaansch hóspitaalschip; zonder hulp loopen zij de valreep over. (Hoffmann-P.K. Kratochivil) EEN GEDULD WERKJE. Bij Winterhulp Neder land kent men drukke dagen, bij voorbeeld als het geld, binnengeko men door de huis aan huis-collectes, geteld moet worden. Tellers, voorzien van witte mouwen, in actie. (Polygoon-Noske) Vliegveld bij Koepang in Japansche handen. Tokio, 24 Febr. (D.N.B.) Bij Koe pang op Timor gelande Japansche valschermjagers hebben, volgens Domei, op 21 Februari om 2 uur des middags een belangrijk vliegveld op 15 K.M. ten Z.O. van Koepang bezet. Stockholm, 24 Febr. (D.N.B.) Moeilijk is het thans, volgens de Times, zonder Timor vliegtuigen van Australië naar Java te zenden. Als di'Japanners het eiland als vlieg tuig- en vlootsteunpunt gebruiken, hebben zij een ideale basis, zoowel voor aanvallen op Noord-Australië als op de zeeverbindingen tusschen Java en Australië. De bezetting van Banka. Tokio, 24 Febr. (D.N.B.) Naar uit berichten van het front blijkt, is het eiland reeds de vorige week Woens dag, drie dagen na de Japansche landing, geheel bezet. Eerst werd een vliegveld genomen, dat in de bos- schen in het N.W. verborgen lag. Daarna werden ondanks de hitte Pangkalan Pinang, Koba en andere belangrijke plaatsen veroverd. De Japanners beheerschen thans straat Karimata, tusschen Banka en Borneo. Bezetting op Sumatra. Tokio, 24 Febr. (D-N.B.) Het Ja pansche hoofdkwartier meldt, dat Japansche strijdkrachten in den och tend van den 20sten Februari de strategisch belangrijke stad Tand- joengkarang op Zuid-Sumatra heb ben bezet. De machineinstallaties bij Palembang. Tokio, 24 Febr. (A.N.P.) Pas thans wordt bekend, dat het aan Japan sche landingstroepen uit de lucht op 14 Februari gelukt is, de kostbare machineinstallaties der groote olie raffinaderijen bij Palembang, welke de tegenstander gepoogd had in, brand te steken, te behouden. Aan den strijd om de raffinaderijen werd, behalve door Nederlandsch-Indische troepen, ook deelgenomen door En gelsche en Amerikaansche soldaten. Japansch eskader brengt ruim dertig schepen tot zinken. Tokio, 24 Febr. (D.N.B,) Domei maakt melding van groote successen van êen Japansch eskader, dat in Straat Banka opereert. Sedert 17 Februari werden in drie dagen meer dan dertig "Britsche en Ned.-Indische schepen tot zinken gebracht of be schadigd. Meer dan 500 gevangenen, waaronder de commandant van een formatie Britsche patrouillevaartui gen in Singapore, vielen in Japan sche handen. De meeste der vijan delijke schepen waren onderweg van Singapore naar Java of Australië. Italiaansch legerbericht. Rome, 24 Febr. (Stefani.) Het-633e Italiaansche legerbericht luidt: Bij gevechten tusschen verken- ningsafdeelingen,' die in ons voor deel'geëindigd zijn, hebben wij eeni ge pantserwagens van den vijand vernield. De weersomstandigheden, die op nieuw slechter waren geworden, hebben de luchtmacht niet belfet doeltreffend op te treden tegen de achterwaartsche verbindingen van den vijand en mitrailleurvuur te richten tegen groote opeenhoopingen van gemechaniseerde middelen, waarvan een groot gedeelte in brand vloog of beschadigd werd. De aanvallen op Malta werden voortgezet-en havenwerken en vlieg velden werden krachtig bestookt. De doelen werden herhaaldelijk getrof fen door bommen van zwaar kali ber, die met zichtbaar vernietigende werking ontploften. Vier Engelsche vliegtuigen werden door de Duitsche luchtmacht in luchtgevechten boven het eiland neergeschoten. De vijand ondernam met weinig talrijke formaties luchtaanvallen op Zuara, Bengazi en Tripolis. Er wordt geen noemenswaardige schade ge meld. Een Italiaansche torpedojager, die éen uit Libye terugkeerend con- vooi begeleidde, trof een vijandelijk vliegtuig, dat brandend neerstortte QUNSTIGE POSITIE DER DUITSCHE TROEPEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. Berlijn, 23 Febr. (D.N.B,) De door het opperbevel van de weermacht gepubliceerde cijfers over de bolsje wistische verliezen in den tijd van 1 Januari tot 20 Februari worden te Berlijn het beste bewijs geacht, wat men moet gelooven van de berichten ever z.g. Sovjet successen der laatste weken. Volgens het eensluitende oordeel van deskundige waarnemers is de positie aan het Oostelijke front voor de Duitsche legerleiding zoo gun stig, dat zij in de gegeven omstan digheden nauwelijks beter had kun nen zijn. BOMBARDEERING VAN EEN PLAATS OP DE CALIFORNISCHE KUST. Stockholm, 24 Febr. (DNB). Een communiqué van het departement van marine heeft hekend gemaakt, dat een rechtstreeksche treffer is geplaatst op een oliebron. Volgens verhalen van ooggetuigen werd de beschieting door een duikboot on dernomen. In totaal werden 12 scho ten geteld. CHURCHILL GEEFT OVERZICHT IN HET LAGERHUIS. Stockholm, 24 Febr. (DNB). Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill .heden in het Lager huis een overzicht gegeven van den stand van den oorlog. Hij sprak daarin van een „vrij lange periode van nederlagen" waardoor Enge land „als gevolg van den plotse- lingen aanval van Japan" zich heeft moeten heenworstelen. De premier gaf uiting aan de hoop, dat de toe komst voor Engeland gunstiger zou worden en wel vooral op grond van de „geweldige kracht en macht van de Sowjet-Unie, alsmede van de Amerikaansche deelneming aan den oorlog". Vervolgens sprak Churchill over de wijzigingen in het kabinet en gaf hij te verstaan, dat in de functies van de onderstaatssecretarissen nog meer verschuivingen zullen plaats hebben. Daarna bracht hij de „zware belasting van de Engelsche scheepvaart" ter sprake, die ont staan is uit de geweldige uitbreiding van den oorlog. Vooral de laatste twee maanden zijn „de scheepsver- liezen op zéér ernstige wijze toege nomen" daar de Britsche flöttUle duikbootjagers en de lichte marine strijdkrachten maximaal in beslag werden genomen. Zinspelend op de capitulatie van Singapore en de ge beurtenissen in den Stillen Oceaan merkte Churchill op, dat de vijand de superioriteit in de lucht heeft en dat de Engelschen derhalve „nog vele harde, onaangename erva ringen" zullen moeten opaoen. OPRICHTING N.S.D.A.P. HERDACHT. Boodschap van Hitier. München, 24 Febr. (D.N.B.) De oudste medestrijders van den Führer hebben vandaag in de feestzaal van het Hofbraeuhaus een plechtigheid gehouden ter gelegenheid van het feit, dat 22 jaar geleden de N.S.D. A.P. werd opgericht. Op dezen ge- denkwaardigen dag had Adolf 'Hitler voor de eerste maal voor een dui zendkoppige menigte de 25 punten van het pati'ijprogram afgekondigd. De Führer had groeten gezonden, welke door gouwleider Wagner wer den voorgelezen. Hitier zegt in deze begroetingswoorden o.a.: Voor de eerste maal sedert vele jaren is het mij niet mogelijk aan der. herinneringsdag van mijn oudste meestdrijders deel te nemen. Ik kan echter het hoofdkwartier juist in den tijd, waarin een .winter zijn einde nadert, niet verlaten. Deze winter zooais er sedert een eeuw geen is voorgekomen heeft ons leeds eind November 1941 ovérval- len. Sneeuw en vorst brachten daar mede den in de historie uniken zege vierenden opmarsch der Duitsche weermacht tijdelijk tot staan. Nu hoopten onze tegenstanders het Duit sche leger het lot van den Napoleon te bezorgen, maar dit is jammerlijk mislukt. Vooral door de dapperheid en de 'offervaardigheid van onze weergalooze mannen. Nu de zwaar ste koude voorbij is,, op de Krim en in het Z. van Rusland de sneeuw, reeds begint te dooien, is het mij niet mogelijk jnijn plaats te verlaten, waar de voorbereidingen worden getroffen voor de definitieve uit eenzetting en afrekening met hen die nastreven: uitroeiing der arische volken en mensehen. Het zijn ook thans alleen Joden, die verantwoordelijk gesteld moeten worden voor de volkeTenvervreem- ding. In tegenstelling met 1918 heb ben de gedachten van onze natio- naal-socialistische en die der fascis lischen revolutie thans groote en ge weldige staten veroverd en mijn voorspelling zal worden vervuld, dat door dezen oorlog niet de arische mejischheid vernield, maar de Jood uitgeroeid zal worden. Wat eertijds een partijprogram was, zijn thans reeds de thesen van een nieuwe en beter wordende wereld. Amerikaansche tankschip ge torpedeerd. (D.N.B.) - Naar uit Washington gemeld wordt, heeft het departement van marine bekend gemaakt, dat het tankschip Repu blic door een vijandelijk schip aan de Atlantische kust is getorpedeerd. De Republic, groot 5287 brt„ behoor de tot de Petroleum Navigation Com pany. De overlevenden zijn in een Atlantische haven aan land gebracht. VERDUISTER GOED! ZON 25 Febr. onder: 19.11 26 Febr. op: 8.34 MAAN 25 Febr. op: 13.49 onder: 4.50 3 Maart Volle Maan. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft op grond van par. 3 der verordening no. 108/40 (vierde verordening betr. bijzon dere bestuursrechtelijke maatrege len) tezamen met par. 4 aft. 1. van verordening no. 3/40 inzake de uit oefening van de regeeringsbevoegd- heden in Nederland benoemd: den candidaat-notaris J. G. L. Harloff te Doetinchem tot burgemeester van Amersfoort, den secretaris van het arbeidsbureau H. Froonhof te Utrecht tot burgemeester van Baarn en den heer A. H. Th. Nijland te Bunnik tot burgemeester van Bun- nik, Odijk en Werkhoven. Bekentenis afgelegd. Dank zij het onvermoeid speuren van d.e politie te Voorburg en Den Haag, bevindt de dader van den Donderdag j.l. in den vooravond op de Bilderdijklaan te Voorburg ge- pleegden moord op den 57-jarigen machinezetter C. van' der L., zich thans achter slot en grendel. Het is de 28-jarige loswerkman P. L„ wo nende in de Retiefstraat in den Haag, die heden, na .een streng ver hoor, een volledige bekentenis heeft afgelegd. P. L. was gisterochtend van zijn bed gelicht en naar Voorburg over gebracht, omdat sterke aanwijzin gen tegen hem bestonden. De aan gehoudene ontkende hardnekkig iets met den moord uitstaande te heb ben. .De 34-jarige groentenhandelaar R., die na het misdrijf den dader staande had .gehouden, en die een worsteling met hem heeft gehad, herkende hem echter na confronta tie dadelijk: Bovendien werd bij een huiszoeking in de woning van P L. een slagersmes in een kast verbor gen gevonden, waarmee kennelijk het misdrijf was gepleegd. Dit mes is in beslag genomen. Het rijwiel van den getuige R., waarop de dader was gevlucht, blijkt door P. L. verkocht te zijn aan iemand in de Jacob Catsstraat in den Haag. Reeds Vrijdagavond j.l. werd op dit rijwiel beslag gelegd. Na zooveel materiaal, dat tegen den aangehoudene werd ingebracht, viel hij tenslotte door de mand. Gebleken is, dat de dader het slachtoffer behalve de portemonnaie die 3.50 inhield en die de. getuige R. dadelijk aan de politie ter hand stelde, nog een bedrag van 5 aan los geld afhandig had gemaakt, welk bedrag hij aan eenige verteringen heeft besteed. PROF. HUIB LUNS. f Amsterdam, 24 Febr. Prof. Huib Luns, hoogleeraar aan de techn. hoogeschool, kunsthistoricus en schil der, is vanmorgen op 60-jarigen leeftijd overleden. Prof. Huib Luns was reeds geruimen tijd ziek en werd verpleegd in de ziekenverple ging aan de Prinsengracht alhier. De uitvaart en begrafenis zal plaats hebben Vrijdag a.s. op de r.k. begraafplaats Buitenveldert aan den Amstelveenscheweg te A'dam. Voor 12.000 gestolen. - Een sigarenwinkelier .aan den Postjes weg, die er tevens en grossierderij in rookartikelen op na houdt, had: een kamer gehuurd in de le. Hel- mersstraat, welke hij als opslagplaats gebruikte. Dezer dagen bleek, dat de verhuurster van de kamer tesa- men met haar zoon en stiefzoon voor ongeveer 12.000 aan sigaren en sigaretten heeft ontvreemde Alle drie werden gearresteerd. i POLITIEKE UITEENZETTING VAN MINISTER LORKOWITSJ. Agram, 24 Febr. (D.N.B.) De uit eenzetting betreffende de buiten- landsche «politiek van den minister van buitenlandsche zaken, dr. Lor- kovitsj, in de Zabor kwam neer op vriendschapsbetoogingen jegens Duitschland en Italië en de overige bevriende landen. Zuidslavië werd, zoo zeide hij, in het leven geroepen om het Kroatische volk te straffen voor zijn eeuwenoude banden met de centrale mogendheden van Euro pa, Duitschland en Italië, en om de pan-Slavische wereld aan de Adria- tische Zee te brengen. Het bolsjewistische Oosten heeft de Kroaten er niet toe kunnen bren gen hun nationale verleden en toe komst te verraden en zich te keeren tegen het hart van Europa. Zoo heeft Kroatië na 837 jaar wederom zijh volkomen souvereiniteit vermogen te verwerven. Lorkovitsj sprak vervolgens over het toetreden van Kroatië tot het Driemogendhedenpact, de betrekkin gen met Bulgarije, Hongarije en Roemenië.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1