AGENDA. Glimlachje. ARRONDISSEMEN IS- RECHIBANK VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels uitsluitend contant, AMS TERDAMSCdE BEURS in ib 57 51 55 ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1942. Pagina z VERANDERING STRAATNAMEN. De burgemeester van Alkmaar, waarnemende de taak van burge meester en wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat hij bij zijn be sluit van heden, waarnemende de taak van den gemeenteraad, in opdracht van den commissaris-ge neraal voor bestuur en justitie voor het belette Nederlandsche gebied krachtens diens besluit van 3 Jan. j.l., de namen van de hieronder vermelde straten heeft gewijzigd als daarachter is aangegeven: Julianast.raat in Bosboomstraat Wilhelminalaan in Harddraverslaan Prinses Julianalaan in Kruislaan Prins Bernhardlaan in Zuiderhoutlaan Alkmaar, 24 Febr. 1942. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, A. KOELMA. VAN TWEE GOUDEN HUWELIJKSFEESTEN. Het echtpaar Schrier. Zaterdag herdacht het echtpaar D. Schrier en S. SchrierKaan, Eerste Kanaalstraat 20 alhier, den dag, waarop het voor 50 jaar te Edam in den echt werd verbonden. De heer Schier is 74, zijn vrouw 72 jaar. Dank zij den feestdag was er wat brandstof gekomen, waarmede mevr. Schrier, die onder doktersbe handeling is en desondanks dagen in de kou had gezeten, wel het meest was ingenomen. De feestdag werd in gezelligen familiekring gevierd. Het huwelijk werd gezegend met 6 kin deren, waarvan er twee kwamen te overlijden en drie trouwden, terwijl een dochter thuis nog de steun van haar oudërs is. Door veel bloemen en gelukwen- schen werd voorts de dag voor het gouden, paar tot een onvergetelijken gemaakt. Het leven van deze arbeidersmen- schen is er een van hard werken en soberheid geweest en wij begrijpen dat de heer Schrier, die nog zeer flink is, ons uit den grond van zijn hart verzekerde, dat hij, als dit mogelijk was, dit leven niet wilde overdoen. De heer Schrier werd in Warmond geboren, zijn vrouw in Edam, waar hij stoker werd aan de daar toen nog gevestigde zoutziederij, die in 1900 werd opgeheven en een filiaal werd .van de Alkmaarsche, waar Schrier in het bedrijf hier ter stede te werk wérd gesteld. Week in, week uit, zoo vertelde hij ons, werkten wij daar van 's morgens 4 tot 's avonds 9 uur. Week om v/eek hadden wij nachtdienst. Wij moesten dan 's avonds om 9 uur beginnen tot 's morgens vier uur, hadden van 4 tot 9 rust en werkten daarna tot 's avonds 9 uur. 21 jaar heb ik dat gedaan. Toen werd ik tijdelijk ontslagen en kreeg ik werk bij de cacaofabriek, dat echter spoedig opraakte. Toen mijn kameraad en ik bij de zout ziederij terugkwamen, volgde defini tief ontslag en sindsdien werd 'ik handlanger op bouwwerken. Zoo ging het vroeger, merkte de man bitter op. U zult begrijpen, dat wij dit niet terug wenschen. Als men met deze menschen uit de practijk van het verleden spreekt komt men toch tot de erkenning, dat- door den strijd der arbeiders, op sociaal gebied reeds veel ver beterd is. Het echtpaar van Keulen. Gister was het den dag van het gouden huwelijksfeest van het echt paar A. van Keulen en M. van Keulenv. d. Kolk, Julianastraat 22, alhier. Dit echtpaar is nog vol levens- vitaliteit. De heer van Keulen is 74 jaar en werd op Terschelling ge boren. Op mijn 17e jaar, zoo ver telde hij, verliet ik Terschelling, maar in mijn karakter ben ik Ter- schelfinger gebleven. Na zwerftoch ten door het land, zoo ging hij voort, werd ik aangesteld tot rijksveld wachter te Den Helder. Voorts was ik als zoodanig in Amsterdam, Wie- ringen. Alkmaar, Hoorn en Schagen werkzaam. In Schagen werd ik be vorderd tot brigade -commandant, hetgeen ik 7 jaar ben geweest. Door een ongeval zag ik mij- in 1924 gedwongen met pensioen te gaan en aangezien Alkmaar mijn langdurigste standplaats was ge weest ik werkte daar 12 jaar vestigden wij ons sindsdien weer in de kaasstad. Ook het leven van den heer van Keulen is niet gemakkelijk geweest en met gevoel spreekt hij van de gebeurtenissen in zijn ambtsperiode, waarin de ingevingen van het men- schenhart door hetgeen de wet eischte, moesten worden terugge drongen. Mevrouw van Keulen is 75 en vol ■levensblijheid. Dit paar haalt stellig nog zijn diamanten huwelijksfeest, dat dan, naar mevr. van Keulen hoopte, in een nieuwen tijd gevierd zal worden. Het gouden paar was zeer inge nomen met de groote deelneming, die het uit alle kringen der bevol king mocht ondervinden. Vele bloemstukken getuigden eveneens van de belangstelling van kameraden en vrienden. Den dag werd in familiekring doorgebracht. HEILOO. Ontslag gevraagd. - Met ingang an 1 Maart a.s. heeft den heer L. Hoekstra, arts alhier, ontslag aan gevraagd als gemeente-arts. Verhooging legeskosten. - De burgemeester heef, besloten over te gaan tot verhooging van de leges- bosten. Voor een huwelijk is men thans verschuldigd: le klasse ƒ,50, 2e kl. J 25 en 3e kl. t 10, VADERLANDSLIEFDE. Wy allen hebben ons vaderland lief, op 't oogenblik -r onder den druk der tijden nog liever dan ooit te voren. Men kan spreken van een hausse in vaderlandsliefde; ja er is zelfs concurrentie op dat gebied. Allen eischen •xor zich het recht op, de eenig goede vaderlanders te zijn, ook talloos velen, vcor wie vroeger alleen gold het „Waar ik mijn brood heb, daar is mijn vaderland". Hoe het ook zij, wij houden allen op onze wijze van ons land, ons volk, onze historie. Wij houden allen van ens land met zijn blonde duinen, zijn machtige stroomen, zijn vruchtbare landouwen, zijn heiden en bosschen, zijn groote mannen in het verleden en in het heden. Maar tot dit volk behooren ook de armen en behoeftige n. Ook zij behooren bij ons en wij kun nen hen bij onze vaderlandsliefde niet uitsluiten, evenmin als in de gezin nen het misdeelde kind van de ouderliefde wordt uitgesloten*. In tegendeel, dat misdeelde kind zal door de ouders, zoo mogelijk, nog warmer gekoesterd worden dan de andere. Zoo behoort het ook in ons groote gezin, dé volksgemeenschap, te zijn. De armen en behoeftigen maken deel uit van ons groote gezin en heb ben onze bijzondere zorgen van noode. „Winterhulp Nederland" biedt u Vrijdag en Zaterdag speldjes aan met de beeltenissen van enkele onzer groote mannen uit het verleden. Zij kijken u aan en vragen van u, ook groot te zijn, dus alle bene penheid van u af te schudden. Zij verlangen van u, uw ware vaderlandsliefde te toonen, niet met woorden, maar met dadén. Koopt speldjes, natuurlijk voor meer dan den kostenden prijs; doe dat met een blij gemoed en schaamt u niet dit speldje te dragen; de beel tenis van een onzer grooten staat er op. Zoudt gij die beeltenis wegstop pen in uw zak? Schaamt u. als gij u voor hen schaamt. Namens de buurtschapshoofden W. H. N. te Alkmaar, J. BARKMAN. Zijn er onder degenen, die een of meer uitkeeringen van Winterhulp hebben gehad, geen flinke mannen en vrouwen die Vrijdag of Zaterdag willen deelnemen aan de collecten? Laten zij zich ten spoedigste aan Bureau Winterhulp aanmelden. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek) i Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 1.30 uur, hoofdnummer Vluchtelingen (rom, s„ens.) Alle leeftijden. Victoria-Theatêr, 7.30 uur, hoofd nummer Robert en Bertram (kom.) 14 jaar, Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer 's Avonds op de Heide (rom.) 18 jaar. Woensdag 25 Februari 7.30 uur, dancing Harmonie, voor drachtavoni Nut. Donderdag 26 Februari Harmonie, donateursavond vrijz, herv. zangkoor. Vrijdag 27 Februari 2 uur, 't Gulden Vlies, verg, NoordholX Wolvereëniging.' 8 uur, 't Gulden Vlies, N.R.V. avond. GESLAAGD. De heer P. Groot te Heiloo is ge slaagd voor het examen boekhou den vanwege de Associatie voor practijkexamens. SELSKIP „FRISO". Opvoering van „In Tiezeboel". De I riesche vereeniging „Friso" heeft Dinsdagavond in het Gulden Vlies alhier een opvoering gegeven van het blijspel „In Tiezeboel", een spel in vier bedrijven, van R. W. Canne, onder leiding van den heer Kupejus. De zaal was verbluffend gced bezet met de trouwe aanhangers van Friso en haar genoodigden; wel een bewijs, dat de vereeniging nog steeds oloeit. Vandaar ook, dat het wel komstwoord van voorzitter Brink zeer optimistisch klonk. De heer Brink wees er verder op, hoe noodig het was, om de Friesche taal en de zeden en gewoonten in stand te houden en was er van overtuigd, dat, wat ook zou gebeuren, de taal zou blij een. (Maar wat te denken van de Friesche kleederdracht en kapsels, als men weet, dat nog dezer dagen een oorijzer werd verkocht voor 1000 gulden? Zullen we Weldra alleen in musea het Friesche Oorijzer zien?) Friso had haar „generale" gehou den in Lutjewinkel, waar de heer Rauweraa het presteerde, om met twee dagen van voorbereiding een der hoofdrollen te spelen en goed te spelen. Hem werd door den voor zitter daarvoor apart hulde gebracht. Nadat de muziek tal van Friesche melodieën (wat is Friesland toch rijk aan muziek en zang!) had gespeeld en het Friesche Volkslied was ge zongen, ging het doek open en het spel begon. In Tiezeboel" is een verhaal van eenvoudigen, maar aannemelijken inhoud. Alles draait hier om twee compagnons, waarvan de een een echte doordrijver is. Hij is niet ge- t*ouwd, woont bij zijn getrouwden compagnon, in enregeert de zaak en de huishouding. Hij heeft kritiek op alles, wat er daar anders gebeurt; hij is een ongezellige, on vriendelijke, eigenwijze kerel. Zelfs met het aardige onderwijzeresje, dat m hetzelfde huis kamers krijgt, krijgt hij ruzie. (Nu was dat meisje boven dien zonder zijn toestemming in de huishouding opgenomen! Hoe durfde ze!!), maar juist dat onderwijzeresje brengt Bergsma (zoo heel de gezel lige kwant) tot rede. Heel geleide lik verandert hij en langzamerhand ijkt, dat die harde Bergsma toch wel een man is „van kwaliteiten"' en dat de vrouw, die hem krijgt, „heele- maal niet ongelukkig behoeft te zijn". Dat hij een vrouw krijgt, en dat deze het onderwijzeresje is, spreekt vanzelf. Dat tenslotte de algemeene sfeer zeer verbeterd wordt, is ook ai heel normaal in een stuk als dit. Het blijspel werd zeer goed ge speeld. Misschien had -het tempo hier en daar wat hooger moeten zijn, maar over 't geheel kon het spel zeer gewaardeerd worden. Zoo zeifs, dat we direct na het begin van het vierde bedrijf eigenlijk een open doekje verwacht hadden! Hulde aan het zevental, dat dezen avond verzorgde. Vlak vóór de pauze werd de oud penningmeester Hamstra gehuldigd en hem werd het eerelidmaatschap ea dito insigpe aangeboden,, terwijl HET BALLET TILLY SYLON IN ALKMAAR. A.s. Zaterdagmiddag om 3 uur zal het bekende Haarlemsche- Ballet van Tilly Sylon een dansmatinee geven in de Harmonie. In den loop der jaren heeft dit ensemble zich een uitstekenden naam verworven in Nederland. In alle groote plaatsen is het steeds met veel succes opgetreden. Jaarlijks worden in samenwer king met de Haarlemsche Orkest- Vereenigingen Ballet-uitvoeringen gegeven die steeds zeer veel be langstelling hebben. De dansgroep bestaat uit 9 ge schoolde krachten en wordt vaak uitgebreid tot een grootere groep, Het programma dat uitgevoerd zal worden bevat een reeks dansen en uitbeeldingen op muziek van Chopin, Grieg, Schubert, Brahms, Schumann, Julius Röntgen, Ravel en Marinus Adam. Iedere dans zal door Marinus Adam, den muzikalen adviseur van het Ballet, worden toegelicht. Te vens zal hij een korte causerie over de danskunst in het algemeen geven. Carolien Luitjes, een jonge be gaafde pianiste, zal de dansen be geleiden. Het zeer interessante program ma, waarin ook hét komische dans spel „De School" van Marinus Adam zal worden uitgevoerd, zal zeker voor velen aanleiding zijn, de uitvoering bij te wonen en kennis te maken met het Ballet „Tilly Sylon". N. R. V. AFD. ALKMAAR. „Met den heer A. L. C. A. van Nynanten kris-kras door Europa" beteekent voor de bezoekers: oude bekende plekjes terugzien en ge nieten van prachtige opnamen Men weet wel hoe de heer Nynan ten dit-op boeiende wijze kan doen. In bonte afwisseling volgen de béelden elkaar op; men bereist Zwitserland, Italië en vele en inte ressante bijzonderheden worden er verteld over allerlei landen van Europa, over natuur, kunst, enz. enz. Een avond van de N. R. V., die zeker uw aandacht verdient. VERTROKKEN PERSONEN. P. M. Kuiper, dienstbode, R.K., van Boterstraat 7 naar Bergen. M. Suiker, dienstbode, R.K., van Kennemerstraatweg 31 naar Hoog karspel. H. van Praag, koopman in fhetalen, N.I., en echtg., van Em- mastraat 49 naar Amsterdam. M. Rijswijk, wed. van H. Bakker, z.b., N.H., van Verdronkcnoord 105 naar Amsterdam. M.' A. Moras, R.K van Emrnastraat 12 naar Haren- karspel. C. Stam, dienslb., R.K., van Roemer Visscherstraat 4 naar Amsterdam. C. Vogels, verpleeg ster, geen, van Wilhelminalaan 11 naar Leiden. P. Kooiman, z.b., geen, R.K., van Tulpstraat 19 naar Wormer. S. Dekker, bediende. G.K., van le Landdwarsstraat 9 naar Haarlem. G. D. van der Slok, cor respondente, geen, van van Houten- jtade 13 naar Bergen. F. A. Gou- driaan, leerling bankwerker, R.K., van Hekelstraat 23 naar Amsterdam. N. B. Goudswaard, bouwk. ambt., N.H., van Corfstraat 12 naar Zwolle. M. Kwant, dienstbode, R.K., van Nieuwstraat 24 naar Oostwal. G. Groen, grondwerker, N.H., van Heul 15a naar St. Pancras. H. J. M. Hofstee, directêur levensverz.mij R.K., en gezin, van Kennemerstraat weg 73 naar Heiloo. W. Tengna- gel, z.b., N.H., van Bierkade 18 naar Bergh (Gld.) ,-C. G. Frijn, z.b., geen, van Egmonderstraat 20 naar Heemstede. H. Mastenbroek, ar chitect, geen, en gezin, van v. Hou tenkade 14 naar Zwolle. J. Re- mijnse, dienstbode, L.d.H., van, Ma dame Pontstraat 37 naar den Hel der. C. van der Lèer, bouwk. tee kenaar, N.H., van R. Visscherstraat 10 naar Zwolle. J. H._. Tijssen, leerl. verpleegster, R.K., van van Everdingenstraat 18 naar Rotter dam, C. van Duijne, bouwkundi ge, N.H., van Houtweg 3 naar Zwol le. J. Noback, bouwk. teekenaar, N.H., van Spoorstraat 55 naar Zwol le. J. van Lit, fabrieksarb., geen. van Kennemerstraatweg 152 naar den Helder. IC. J. Verwer, geen, teekenaar van Koningsweg 67a, naar Zwolle, J. W. Jansen, N H., loonadmi mstrateur, van Weslerweg 33Q, naar De-venter. B. Winnips, R.K, huishoudster, van Steynstraat 7 naar Egmondbinnen. M. C. Lob bert,. R.K., zonder beroep, van Korte Landstraat 25, naar Amers foort. C. Tros, R.K., vertegen woordiger levensmiddelen, van Scharloo 14b, naar Enkhuizen. N. Sneek, R.K., los arbeider, van Berg-si*weg, 38, naar Schermerhorn, C. Bakker, N.H., los arbeider, van Voormeer 35, naar Koedijk. G, M. Corilmandeur, R.K., dienst bode, van Laat 194, naai- Bloemen daal.'P. Smit, N.H, smid bank werker, van le Kanaalstraat 8, naar St. Pancras. D. P. Zwakman N.H., banketbakker, en echtg. en kinderen, van Koningsweg 4, naar Den Helder. M. Kool, Ger.kerk hulp in de huishouding, van Kruislaan 14, naar Langendijk, C A. Smi-, echtg. van P. Buur R.K., van Nieuwesloot 73b, naar Haarlem. G. E. Molenaar, N.H. hulp in de huishouding, van Mr. P J. Troelstrakade 20, paar Schagen C. van der Leun, N.H., leeraar Nijverheidsonderwijs, van Lyceum- straat 73, naar Utrecht. A. M. J A. Janssens, R.K., priester, van Nassaulaan 4, naar Huissen (Gld.) G. A. Ruitenburg, EK., chauf feur en e-chtg., van Spoorstraat 76 naar Den Helder. A. Vreeker, echtg. van P. C. Kaandorp, R.K van Kennemersingel 7, r.aar Heiloo. J. Wulffelé, echtg. van G. Not- telman, geen, van Heul 3a, naar Den Helder. B. H. E. Konczalski, NH., godsdienstonderwijzeres, van Rippingstraat 13, naar 's-Graven hage. W. J. P. Russcher, Rem. adj commies Dept. van Financiën en" echt gen., van Blaeustraat 23 naar 's-Gravenhage. A. Greef- horst, N:H.,, tuindersknecht, van Heilooërdijk i0, naar ouda. J. de Gier, geen, spoorwegarbeider en echtg. en zoon, van Heemraadstraat 12, naar Langedijk. D. Groen, R.K., stoker stoomtrawler, en kin deren, van Noorderkade, Noodwo ning 5, naar Den Helder.F. Bos echtg. van J. C. D. Call,'geen, en zoon, van Schermerweg 99, naar Heiloo. G. Zinneniers, R.K., dienstbode, van Bierkade 13, naar Zwaag. M. H. Boekei, R.K., zonder beroep, van Baansingel 37b, naar Bussum. H. J. de Kimpe, N.H., bouwkun dig opzichter, van Schoutenstraat 9a, naar Zwolle. N. L. Besse, geen, winkelchef, en echtg. en zoon, van van der Woudestraat 42, naar Den Helder. M. J. van Tiel, D.G., magazijnbediende, van Nieuwesloot 37, naar Huizen N.H, T. Boon, geen, zonder beroep, van Blaeustr. 23, naar 's-Gravenhage.. A. A. Stuijt, R.K., zonder beroep, van V-erdronkenoord 55, naar Bergen. H Kooy, Ger.k., dienstbode, van Wilhelminalaan 20, naar Sint Pan cras. M. Boender, N.H., dienst bode, van Oudegracht 114, naar Heiloo. M. C. J. Himmelreich, R.Kvan Costerstraat 7, naar Am sterdam. BERGEN. Algemeene Onderlinge Begrafenis- vereeniging. - Deze vereeniging hield haar jaarlijksche bijeenkomst in café Nieuwendijk. De voorzitter, de heer C. Groot, wgnschte in zijn openingswoord den secr.-administra- teur geluk met zijn herstel van een zware ziekte. Uit het jaarvers.ag van den secretaris over het 22ste boek jaar bleek, dat het ledental van 1187 tot 1208 is gestegen; 8. leden zijn overleden en 3 kinderen beneden 10 jaar. De rekening van den penning meester sloot in entvangsten en uit gaven met 4578.08. Het saldo op 1 Jan. '42 bedroeg 3616.58. Het saldo over 1941 bedroeg 288. Als bestuurslid werd de heer J. Nederveen met groote meerderheid van stemmen herkozen. Aangenomen werd een voorstel van den heer C. Ellis om door een desundige te laten onderzoeken ot de finantieele regeling, zooals deze thans geldt, verantwooid 'is. Een voorstel om reglementair vast te leggen dat bestuursleden geen peveninkomsten van de vereeniging mogen genieten, Werd afgewezen. Uitvinding voor menschen die te lang telefr.neeren. HEERHUGOWAARD (Januari). Geboren: Wilhelmus, z. v. C. J. de Vries en E. J. Groot. Adria- nus Cornells, z. v. C. Dekker en D van Schagen. Willem Gerard, z. v C. Wagenaar en A. Wagenaar. Catharina Mrgaretha, d. v. C. A. Oudhuis en M. C. Does. Afra An na, d. v. P. Spaans en J. M. Meijer Catharina Wühelmina Juliana, d, v. P. Kok en C. A. Rood. Corne lls Wijhelmus, z. v. W. Appelman en E Kenter. Geradus, z. v. G. Ap pelman en A. A. Ransijn. - Cornells, z. v. C. Haeck en M. A. Zoeter. Conielia Maartjë, d. v. D. P. Dirk- maat en T. Schoo. Theodoras Jo hannes, z. V. A. Vlaar en A. Bier steker. Agnes Maria Margaretha, d. v. M. C. Kfaver en A. C. Roozen- daal. Wilhelmina Geertruida, d. v. N. P. Molenaar en E. C. Beem- sterboer. Ondertrouwd: Geza Lajos Warlam te Alkmaar en Afra Martha Bot^ Ove rieden: Jan Peereboom. 50 jaar. wednr. v. C. Bakker. Gijs- bertus van de Kamp, 62 jaar, ongeh., v. G. v. d. Kamp en C. Nijenhuis Klaas Ploeger, 90 jaar, wednr. v. M. Hartog. Maria Divera -van Schagen, 8 jaar, d. v. J. van Schagen en C. M. de Moei. Margaretha Maria Molenaar, 17 jaar, d. v. G. Molenaar en T. Kieft (overleden te Alkmaar). Overwint toch die schroom, Blijft niet langer dralen. Geeft U op als collectant, En gaat een W. H. N.-bus halen. er bloemen waren voor mevr. Ham stra. Uit de woorden van den voor zitter bleek, hoe Hamstra de spil is geweest, waarom Friso draaide en hoe Hamstra in moeilijke jaren de zaak gered heeft. Thans laat hij een hechte en bloeiende vereeniging achter, maar hij zal zijn Friso wel nimmer vergeten. Aan het slot heeft de heer Brink spelers en andere medewerkenden a<ui dezen avond hartelijk bedankt. J, .Werkman, CASTRICUM. E.H.B.O. - In hotel Broksma werd Maandagavond de jaarverga dering gehouden van de plaatselijke afd. der E.H.B.O. Medegedeeld werd dat door het hoofdbestuur f 50 was gezonden ter tegemoetkoming in de kosten voor de geleden schade aan de strandtent. Door den secretaris werd een- zeer uitgebreid jaarver slag gegeven waaruit o.a. bleek, dat voor de cursussen diploma 15 (14 geslaag) en voor den herhalingscur sus 63 deelnemers waren. De afd. telde 1 Jan. j.l. 181 leden, 60 adsp.- leden, 62 gew. leden en 59 buiten gewone'leden. Het ledental was me< 64 gestegen, terwijl 19 leden werden afgevoerd. Het aantal donateurs be draagt 94. Uit het financieel verslag bleek een batig saldo van 123.21 hi De aftredende bestuursleden, de beer C. M. Juffermans en mej. K. Bakker, werden bij acclamatie her kozen, terwijl, met groote meerder heid van stemmen tot 2en: secretaris werd gekozen de heer Bleijs. WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alleen 2de handscb goederen. Hun patroon bestolen. Voor verscheidene winkeliers en caféhouders in Noordholland was het een buitenkansje bezoek te krij gen van zekerer. J. Sch. uit Volen- aam, die voorgaf vertegenwoordiger te zijn van de koekfabriek van de firma J. Wigmans en (Schouten te Hoorn en allerlei soorten koekjes aanbood voor 1.30 a 1 80 per bJik, zond-er dat men'verplicht was bij aankoop bonnen of toewijzingen „e geven. Achteraf bleek die koekhandel niet zoo onschuldig als de afnemers misschien wel hadden gedacht. Sch. was niet een officieele vertegen woordiger van genoemde fabriek, doch een lid van het bakkerijperso- neel en de koek was niet van een samenstelling, die verkoop zonder ontvangst van bonnen geoorloofd maakte. Zij was door Sch., in sa menwerking met zijn collega Th, B. uit de fabriek gestolen. In tdxaai benadeelden zij hun firma voor on geveer 1500. De officier, mr. de Brueys Tack, vorderde tegen Seh. zes maanden en tegen B. vier maanden gevan genisstraf. Nadien stond nog terecht H. Th. W' te Hoorn, die zich belast haa met en verkoop van de ledige blikken Hij had echter van de 360 blikken die hij in voorraad had, niet één verkocht. Wel had hij den anderen it eigen zak een voorschot van 20 gegeven. Tegen hem vorderde de officier drie maanden gevange nisstraf. Distributiebonnen gestolen. In Mei van het vorig jaar werd uit een kast in een cafétaria te Alkmaar een bundel distributiebon kaften gestolen, zijnde de complete serie van den eigenaar en diens vrouw en van het zes man sterke personeel. Al§ verdacht va~i dezen diefstal werd aangehouden de or- Araakr J. P. B. uit Alkmaar, die een-volledige bekentenis aflegde. Hij had de bonnen te Amsterdam voor 70 in totaal verkocht. e De officier vorderde tegen B. 1 jaar en '3 maanden gevangenis straf. Door den verdediger, mr. Zeiler, .verd dementi- bepleit. Uitspraak over 14 dagen. Ondoordachte daad. Twee chauffeurs uit Heiloo, M. B. er. E. v. d. Z., wafren door hun pa troon, den garagehouder B te Heiloo,^ontslagen, omdat zijn auto's .n beslag waren genomen. Feitelijk was M. B. niet direct ontslagen, maar die was uit solidariteit met v. d. Z. mee weggegaan, althans volgens den patroon. Uit wrok over dit alles en omdat de patroon huns inziens in strijd had gehandeld met zijn beloften, hadcfèn ze een week' na het, ontslag ingebroken in de garage en van den zolider vijf auto banden gestolen, die. ze verkochten voor samen 350. Het bleek, dat zij door een derden man, die achter de Kookt 1/2 K.O. aard appelen in 3/4 L. wa ter tezamen met I BOUi FIX groentensocpblok. Wrijft dfe aardappelen fijn en U hebt een ge bonden voedzame soep schermen bleef, min of meer waren opgestookt. Beiden stonden Dinsdag terecht. Er was een gunstig voorlichtings rapport. Mede met het oog daarop en om dat beiden weer goed werk heb ben, vorderde de officier twee maanden gevangenisstraf, met de verklaring, dat hij geen bezwaar had tegen opschorting van de straf ten bate van eert eventueel gratie verzoek. Vonnis over 8 dagen. Uitspraken van 24 Febr. D. R. en W. R., kellner en banket bakker te Alkmaar, inbraken al daar; eisch 2 jaar» en 3 maanden ge vangenisstraf, vonnis; aanhouding voor voorlichtingsrapport. E. C. V., koopman te Krommenie, fietsen diefstal; eisch 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, vonnis: 1 jaar. C. V. te Krommenie, fietsendiefstal, eisch 1 jaar en 3 maanden,, vonnis: 1 jaar gevangenisstraf. E. T„ los- werkman te Den Heiver, fietsen diefstal; eisch en vonnis als voren. - A. B., goudsmid te Bergen, fietsen diefstal; eisch en onpis als voren. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK IN FRANKRIJK KEERT ZICH TEGEN ANGLO-BOLSJEWISME EN GAUULISME. (Van onzen Haagschen correspondent). Meermalen hebben de Fransche kardinalen zich krachtig tegen het communisme verzet en aan de Roomsch-Kathblieken in Frankrijk als hun plicht voorgehouden om zich piet over te geven aan de illusie, die een vijandige propaganda tracht te wekken omtrent een hervorming, die het bolsjewisme zou hebben on dergaan en de belangen, die Frank rijk zou hebben bij een Russische overwinning. Thans heeft het epis copaat de geestelijkheid last gege ven zoo actief mogelijk op de bur gerplichten van de Katholieken te wijzen. Daarbij is het onvoorwaar delijk volgen van maarschalk Pétain, chef van de wettelijke overheid, op den voorgrond gesteld. Tevens heeft het aan de Katholieken een vol strekte gehoorzaamheid opgelegd aan de bezettingsautoriteiten, wier gezag op het internaionaal recht en op de wapenstilstandsovereenkomst onaantastelijk oerust; dit o.m. door middel van een vlugschrift van den Supérieur-generaal van hef seme- narie van den Parijschen Karmel Lesaunier, een der meest gezagheb bende figuren uit het Fransche Roomsch-Katholieke professoraat. De bijzondere beteekenis van dit vlug schrift ligt in 'de sterke wijze waar op deze geestelijke tegen het Gaul- lUme en de invloeden van de Engel- sche propaganda stelling neemt, waarvan het eerste opstapd tegen eri beleediging van het wettig gezag is en de laatste een misdadige op ruiing om de Franschen te mislei den en van hun plicht ar te houden. Dat een zoo gezagheobende stem als die van den leider van het Parijsche seminarie, nauw verbonden aan de Katholieke Vrije Hoogeschool, waar van kardinaal Baudrillart rector magnificus is, zich op deze wijze laat hooren, geeft aan de publicatie een bijzondere beteekenis. Van dit seminarie namelijk plegen de officieu se waarschuwingen der hoogere geestelijkheid uit te gaan, indien te gen bepaalde gevaren naar haar oordeel opgetreden dient te worden. opgavb amstfri>amsi:he bank n.V, By kantoor Alkmaar. van Woensdag 25 Februari 1942 STAATSLfcfcNINGfcN. Vork. lu.40 JH Nederland 1941 9/'/8 9 l4/,g 4 Nederland 1941 lOoli/m lütu/,8 4 Nederland 194U U ll 11/8 i(l(P/16 3—3'/s Nederl. 1938 *5*/, 95'/, 3 Ned-lndie 1937 b4i/,s 84 BANK-INSTELL. Amsterd. Bans 147 145 Handel My. Cert. v. t 3.50 100 100 Koloniale Bank 95 Ned. Ind. Handelsbank &y 68 (ND OND. BINNfc.NL, Aig. Kunstzyd< Ume 14W. i49i/. Calve Ueiit Gert. 9z yl Nederl. Ford .31a 300 i.ever Bros'jjö 129 Phit. Gloen Gem. Bezit 38 221-15 CULTUUR MAATötu.2 h. V. a. 1 sva Cultuur Neu. Ind. -inker I Verg Vorstenlanden petrolfcum. Kon Petr. RLBHfcKS. Amsterd. Rubber Del) Bat. Rubber tiessa RubJaer Oostkust Beroadjadi SCbfcfcl* vaarten, kolland-Amerika lijn Java-China Japan lyn Kon Ned Stoomboot Set,eepvaart Ume tabakken. Den Batavia Oude Den .112 -'•n 3rr Hab 10 181 .120 120 5b ISO 10"/, 81'/, 1<91/S 110 93 180 120 12S 571/, 188 102 75 60 107 82 125 109 104 lib 102 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D, A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Frov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2