HET ZWAKTE ii Meisje Prima dr. voedsters Woonhuizen n.r:VJM, Alkmaar. Buifengew. Lichtb.avond. ballet „t1lly sylon DE VUURRODE SCHOENTJES. Tuindersknecht Goed tehuis gevraagd het Eiken Woonschip THEA. Woning te huur flink Burgerwoonhuis, 1AMSCJE JRS ib KLEINE TUINEN Rijwielbandenprijsvraag. Kolonisatieplannen voor de Joden Duitschland en de opiossing van hef Jodenvraagstuk. FEUILLETON Aduectentiën WERKSTER DAGDIENSTBODE, MEISJE Kapster gevraagd, MEISJE Werkster, SPORT RADIOPROGRAMMA net Dagmeisje Net Dienstmeisje zoekt betr., Woningruil. PENSION Pagina 2 ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1942. Pagina Kookt 1/2 K.Q. aard appelen in 3/4 L. wa ter tezamen met 1 BOU1 FIX groentensoepblok. Wrijft dè aardappelen fijn en U hebt een ge bonden voedzame soep nin of meer waren i Dinsdag terecht, stig voorlichtings- x>g daarop en om- r goed werk heb- ie officier twee enisstraf, met de lij geen bezwaar •rting van de straf eventueel gratie- dagen. raken van 24 Febr. kellner en banket- ar, inbraken al- i en 3 maanden ge- innis: aanhouding ;rapport. E. C. rommenie, fietsen- aar en 3 maanden onnis: 1 jaar. C. ie, fietsendiefstal, maanden, vonnis: straf. li. T„ los- Heloer, fietsen- vonnis als voren. - te Bergen, fietien- onpis als voren. HOLIEKE KERK K KEERT ZICH -BOLSJEWISME LLISME. q Haagschen indent). ben de Fransche rrachtig tegen het zet en aan de ken in Frankrijk rgehouden om zich aan de illusie, die oaganda tracht te een hervorming, ie zou hebben op langen, die Frank- ij een Russische ns heeft het epis- jkheid last gege- igelijk op de bur- e Katholieken te het onvoorwaar- maarschaik Pétain, :lijke overheid, op iteld. Tevens heeft ilieken een vol- imheid opgelegd autoriteiten, wier rnaionaal recht en tandsovereenkomst ust; dit o.m. door lugschrift van den l van hef seme- arijschen Karmel c meest gezagheb- t het Fransche ce professoraat. De mis van dit vlug- iterke wijze waar- s tegen het Gaul- den van de Engel stelling neemt, te opstapd tegen het wettig gezag n misdadige op- ischen te mislei- icht ar te houden, ieobende stem als van het Parijsche verbonden aan de [oogeschool, waar- laudrillart rector i op deze wijze jan de publicatie eekenis. Van dit plegen de officieu in der hoogere e gaan, indien te- aren naar haar dient te worden. A VB !HE BANK KT, Alkmaar. 5 Februari 1942 EN. Voi k. lu. 40 1 9U/s 9 «Au 11 lOLli/jc 100%, 10 U u u/s i00u/13 1938 95=>/8 953/4 7 84ty16 84 t'^147 145 V. 100 100 '95 92 iank 69 68 •NL. ie .14tVs .491/, 9Z 91 3 10 300 11b 129 ezit js 221-15 LH. 2 .181 180 .120 120 126 125 tl 5b 57% .190 188 lri 102 75 57 «51 60 55 jn 10i'/5 107 ijn 81'/, 82 ot 1 <9 V, 125 110 109 s 93 104 .112 116 .10' 107 en Buitenland :maar. ofdred. D. A> Daalder, Bergen. G. H. W. ter 113. Kabouters, dat waren héél kleine mannetjes. Je zag ze nooit maar ze deden veel goeds aan de mensen. Je merkte het alleen niet, omdat je ze nooit zag. Ook konden de kaboutertjes wei eens erg on deugend zijn! Maar het moesten toch wel erge leuke mannetjes zijn. ALS HET EENMAAL ZAAI- WEER WORDT. Wanneer we het stukje grond, waar binnenkort onze groentenge- wassen zullen prijken, omgespit en bemest hebben, harken we het keu rig gelijk en verdeelen het met be hulp van een touwlijn in bedden. Een hoofdpad ter breedte van een kruiwagen zal uiterst gemakkelijk blijken, want al zullen we er zoo weinig mogelijk ruimte voor paden af willen nemen, als we van plan zijn onze lap grond onkruidvrij te houden, zullen wfe tusschen de bed den eenige ruimte noodig hebben. Als we de bedden een breedte geven van een meter, zullen zij van alle kanten gemakkelijk te bewerken, en later ook te oogsten zijn. Hier en daar een smal dwarspaadje zal ons veel omloopen besparen, want waar we in het begin nog wel over de bedden heen kunnen stappen, zal dat naarmate het gewas hooger wordt, steeds minder gemakkelijk kunnen geschieden. Het zaaien zelf, kan zoowel breed- werpig als op rijen gebeuren. De eerste manier is minder geschikt voor beginners, omdat hier de moei lijkheid zich voordpet dat het zaad zoo regelmatig mogelijk over het bed verdeeld moet worden, terwijl het inharken daarna minstens even 7 veel oefening eischt. Laten we dus maar liever het zekere voor het on zekere nemen en op rijen gaan zaaien, waarvoor we met behulp van een schoffel geulen maken, die we netjes langs een gespannen lijn trek ken. Op deze wijze wordt het zaad overal even diep gestrooid, waar door we op een regelmatiger op komst mogen rekenen. Daarbij heeft het op rijen zaaien het gemak, dat het opgekomen zaaisel goed uitge dund kan worden, terwijl de grond tusschen de rijen met de schoffel veel beter onkruidvrij gehouden kan worden. Het spreekt vanzelf, dat de kwali teit van het zaad een'voorname fac tor is, en zoo moeten we volkomen kunnen vertrouwen op onze zaad handelaar. Voor bladgroenten, als ook voor erwten, boonen, uien, prei en schorseneeren is eenjarig zaad noodzakelijk. Voor komkommers en meloenen verdient overjarig zaad de voorkeur, terwijl hierbij tevens ver meld kan worden, dat het zaad van tomaten, peen, Brusselsch lof, poste lein en augurken, als het droog be waard^ wordt, zijn kiemkracht een paar jaar kan behouden. Allemaal bijzonderheden, die zoo op het oog van geen belang zijn voor den lief hebber, maar die hun nut kunnen hebbeii wanneer men er toe over gaat zelf zaad te winnen. A. C. Muller-Idzerda Voorloopige uitslag van het C.I.V.I. Verleden jaar Augustus heeft-het Centraal Bureau voor Industrialisa tie in Den Haag een prijsvraag uit geschreven naar een nieuwen rij wielband ter vervanging van den schaarsch geworden rubberband. In verrassend grooten getale hebben be roeps- zoowel als amateur-technici aan dezen oproep gevolg gegeven. Bijna 2000 inzendingen werden ont- vangen.- Thans is de jury tot zekere beslis singen gekomen. Er bestond een stille hoop, dat uit den stapel brieven een verlos sende gedachte te voorschijn zou ko men voor een band, die zoo moge lijk nog beter zou voldoen dan een luchtband. Helaas, het ei van Co lumbus is niet gevonden. Tot een al te groot pessimisme behoeft dit evenwel niet te stemmen, want dat resultaten mogelijk zijn, zij het dan ook slechts béseheiden resultaten, hebben de oplossingen buiten twij fel gesteld. De weersomstandigheden hebben verhinderd dat op de juiste wijze met de voor bekroning in aanmer king komende voorstellen practijk- proeven konden worden genomen. In deze omstandigheid heeft de jury aanleiding gevonden voorloopig al leen vast te stellen, welke van de inzenders een' prijs ontvangen, maar nog niet aan wien de eerste, de tweede of een volgende prijs zal worden toegekend. Hierover wordt na de practijkproeven, te houden in samenwerking .met den A.N.W.B., beslist. De bekroning beteekant thans nog slechts, dat de jury de ge dachte van het ontwerp levens waard vindt maar houdt niet tevens in, dat zulk een band, aan alle eischen van de praktik zal voldoén. Tegenvallers, welke niet aan het principe doch aan uitvoeringsmoei lijkheden moeten worden toege schreven, konden nog niet worden uitgesloten. Evenmin beteekent het toekennen van een prijs, dat de band in grooten omvang zal kunnen wor den vervaardigd. De beslissing over de vraag of de voor massale produc tie vereischte grondstoffen beschik baar kunnen worden gesteld, ligt in handen van de desbetreffende Rijks- bureaux. Uit hoofde van de goede grond gedachte zijn de volgende inzendin gen, vermeld in willekeurige volg orde, onder de prijswinnaars ge- rangsohikt: de inzendingen onder de motto's Libra, Flexifix, Gertro en Stark. Voorts kwam het voor, dat meer dan een inzender een zelfde constructiewij ze, die een prjjs waar dig werd gekeurd, hebben ingezon den. Zij zullen derhalve him prijs met elkaar moeten deelen. Dit is het geval met de volgende drie pa ren van inzenders, wier motto's lui den: Zwartsluis en Bloemendaal, Veer- rond en Kurvenas, Ressort en Apel doorn. Vervolgens is wegens keurige verzorging een troostprijs toegekend aan de inzending onder het motto ,',Ook voor na den oorlog"^ waaron der een in leer gebonden boekje schuil gaat, waarin talrijke metho den worden aangegeven, zeer zorg vuldig "geschetst en met toelichtin gen door geteekende letters. Voor bekroning leenden de gedachten zich niet, de groote moeite, die de zen inzender zich heeft getroost, mocht echter niet onbeloond blijven. Den inzenders wordt verzocht hun namen aan het Centraal Instituut voor Industrialisatie bekend te ma ken. Over de wijze, waarop de be kroonde inzenders het bandenpro bleem hebben opgelost, kan nog niets worden medegedeeld, daar het CI-VX ontwerpen in verband met oc trooikwesties onder geheimhouding in ontvangst heeft genomen en dus slechts na overleg met de prijswin naars tot publicatie zou kunnen overgaan. MATTHAEUSPASSION. Op Zondag 29 Mrt. (Palmzondag) zal in 't Concertgeb. de jaarl. uit voering van de „Matthaeuspassion" van Johann Sebastian Bach onder leiding van y/illem Mengelberg wor den gegeven. Medewerkenden zijn: Jo Vincent (sopraan), Theodora Versteegh (alt), Karl Erb en Louis van Tulder (tenor), Laurens Bogt- man en Willem Ravelli (bas), Hubert Barwahser (fluit). Georges Blanchard en W. Peddemors (hobo), Ferdinand Helmann (viool), Piet van Egmond (orgel), Gerard Hengeveld (cem balo), het Concertgebouworkest, het Toonkunstkoor, afd. Amsterdam, en het Jongenskoor der vereeniging „Zanglust" (dir. Willem Hespe). ALKMAAR. GEBOREN: Kornelius H., z. van Jacob E- Koster en M. van Wieren. GETROUWD: Johannes A. F. van der Hall en Margaretha Bijl. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Febr. (Lang. Groen ten veiing). 12000 kg Roode kool 7.80; 31000 kg Gele kool 7.20; 85000 kg D. witte kool 5.40; 12500 kg Uien 66.10; 5600 kg Peen 3.50—5.40. PURMEREND, 24 Febr. 1942. Kaasmarkt. 1 stapel, wegende 158 kg, Kleine Boeren 56 per 50 kg. Veemarkt: 241 Geldekoe'en f 300 435, 150 Melkkoeien 460-1-620, 542 Nuchter kalveren (fok 3040, 21 Magere varkens f 2854, 170 Biggen 18—35, 225 Schapen 4862, 62 Bokken 1565, handel matig; 1100 Oude kippen en hanen (wit en rood) '8090 cent per kg. Voor de levering: 280 Vette koeien, 18 Stie ren, 30 Kalveren, 9 Vette varkens, 22 Schapen en een gedeèlte van 542 Nuchtere kalveren. WARMENHUIZEN, 24 Febr. 1942. 6900 kg Uien 6.10; 60300 kg Roode kool 7.80; 200 kg Gele'kool 7.20; 46000 kg D. witte kool 5.40. VERBETERING VEESTAPEL IN INUNDATIEGEBIEDEN. Bijzondere schadeuitkeering. De algemeen gemaentigde voor de defensieschade besloot boven en be halve de schadevergoedingen, inge volge de. wet, voor de inundatiege- bieden beschikbaar te stellen een be drag per stuk vee, dat tengevolge van de evacuatie ernstig heeft gele den. De uitvoering der regeling ge schiedt door het bureau Ontruiming. Het uit te keeren bgdrag moet wor- den aangewend voor veeverbete ring. De provinciale voedselcommis- saris voor Noordholland, in wiens smbtgebied dit voor de veehouders belangrijke werk thans is begonnen, beschikt over de gelden voor dit gewest. Deze heeft besloten -voor elk der inundatiegebieden, in Noord - holland gelegen, de administratie te doen plaats hebben door een compta bele, waartoe door den provincialen voedselcoiïimissaris, met instemming van het bureau Ontruiming, is aan gewezen burgemeester W. R. Drost te Kwadijk voor het „oude land", om vattende: „De Zeevang", den „Zuid- palder" en „Den Katwouderpolder". Voor andere gebieden zullen de comptabelen der administratie als nog worden aangewezen. Er zal samenwerking worden be- yorderd tusschen zuivelfabrieken, melkcontrolen, fokvereenigingen en andere vereenigingen, die in dit ge bied verbetering van den veestapel beoogen, ten einde de gegevens te verkrijgen, die voor de uitvoering ncodig zijn. Door gebruik te maken van een voudige model-formulieren, die bij de administratie in de gebieden wor den beschikbaar gesteld, zal het mogelijk zijn op practische wijze het voor de toekomst van den in de inundatiegebieden beschadigden vee stapel belaijgrijke doel te bereiken. INBREKERS „OP KARWEI" GESNAPT. Twee surveilleerende Amsterdam- sche agenten hoorden gisternacht verdacht gestommel in een portaal van een bovenhuis in de Jan Evert- senstraat. Op hun sommatie, de deur open te doen, troffen zij een man m het portaal aan, die naast een groote losse ruit stond. Deze bleek afkom stig uit de winkeldeur van een in het benedenhuis gevestigde lingerie zaak. De grootste verrassing wachtte hun echter in den winkel. Daar von den zij n.l. vier mannen, die zich in der haast achter de toonbank en in eenige kasten hadden verscholen. Reeds was een gonje zak klaar ge zet, geheel gevuld met onderbroe ken, luiers en andere manufacturen De vijf inbrekers werden opgesloten. WAAR GESCHIEDENIS GEMAAKT WORDT. In het Oosten wordt geschiedenis gemaakt. Daar bouwen moedige mannen me', inzet van hun leven aan een nieuw, betenpEuropa. Dikwijls warden deze mannen het slachtoffer, geraken in oen verwoe den strijd gewond en het komt eri dan op aan die helden zoo spoedig mogelijk te helpen. Warkt er aan mede, dat de hulpverieening tan de bouwers van het nieuwe Europa volkomen voor haar taak berekend is. Steunt de Nederlandsche Ambulance, stort Uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlai.dscbe Ambulance Koninginnegracht 22, r-Gravenhage. Brandkast geplunderd. - Te Rotterdam is in het gebouw van de firma Lemm en Co, aan den Sluisjes- dijk met een in een der bureaux ge vonden sleutel een brandkast ge opend en leeggeroofd. Een bedrag van rond 7500 is verdwenen. (Van onzen Haagschen correspondent.) Op de Duitsche persconferentie is onlangs aan de vertegenwoordigers der Nederlandsche dagbladen een boekje uitgedeeld, waarin het Jo denvraagstuk in beknópten vorm wordt belicht. Het is de vertaling van een werkje van Dr. Rudolf Kommoss, leider van de persafdee- ling der Anti-Komintern en van het Instituut ter bestudeering van het bolsjewisme en-' het jodenvraagstuk. De Nederlandsche titel is „Joodsghe Wereldpolitiek". De schrijver, ken nelijk geen theoloog en derhalve niet altijd op goeden voet staande met de exegese van het Oude Testa ment, betoogt hierin eerst, op grond van de bekende argumenten en be schuldigingen tegen het Jodendom, dat er in de wereldgeschiedenis één volk het Joodsche is, dat bui ten de organische ontwikkeling van een normaal volksleven staat. Na een al te kort overzicht van het Joodsche volksleven in oudheid en middeleeuwen, behandelt Dr. Kom moss dan uitvoerig de drie groote centra van Joodsche wereldmacht- politiek: Duitschland van 1812-1932. de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten van Amerika. Wat dit geschrift echter belang rijk maakt, is, dat aan het slot ook de mogelijkheid wordt besproken van eèn positieve oplossing van het Jodenvraagstuk, na den oorlog. Hier kan men eenige suggestiës vinden over de wijze, waarop Duitschland wellicht zal trachten, deze kwestie tot een goed einde te brengen. De in Duitsche kringen in dit opzicht deskundige schr. betoogt, dat het Jodendom Palestina niet wil heb ben om alle Joden uit' de verschil lende landen daarheen te brengen. Dit zou z.i. bovendien een onmoge lijkheid zijn, omdat de 400.000 die er nu al wonen, daar staan tegenover een front van 900.000 Arabieren (en een totaal aantal van meer dan 900.000 Arabieren in de r omliggende landen!) terwj.il het een onbillijk heid moet worden geacht, deze Pa- lestjjnsche Arabieren, die dit land langer zouden bezitten dan de Jo den, terwille van deze laatsten te verwijderen; wat tenslotte ook niet ■baten zou, omdat Palestina geen noemenswaard gedeelte van alle Jo den ter wereld kan opnemen. De bedoeling van het Zionisme met Pa lestina is dan ook volgens Dr. Kom moss, om er een nieuwe machtscen trale te vestigen, die den Joden in de andere landen een waardevollen ruggesteun op politiek en volken rechtelijk gebied verschaft; want door het bestaan van een volkomen J.oodschen staat zouden de Joodsche machtsgroepen in de overige lan den het karakter van te respectee ren minderheden krijgen; verder de voordeelen van asylrecht, diploma tieke vertegenwoordiging, enz. De schr. komt dan tenslotte tot de vol gende conclusies; „Het Jodendom wil niet koloni- seeren; want indien het dat wilde, dan was het voor een volk van 17 millioen menschen (en als men de rasjoden meerekent misschien dub bel zooveel), een volk bovendien, dat in alle landen over enorme geldmiddelen beschikt en dat niet meer of minder dan de wereldheer schappij nastreeft, en daarin zelfs reeds gedeeltelijk was geslaagd, toch waarlijk niet moeilijk 'om eén geschikt terrein daarvoor te vin den. Hier zou eèn mooie taak liggen voor het Joodsche wereldkapitaal. Maar de rijke en machtige Joden in de kliek van despoten in de Sovjet- Unie, in de reusachtige trusts der Ver. Staten, in de internationale banken in Engeland, Frankrijk en de meeste andere landen, hebben het in de tegenwoordige situatie veel te goed, dan dat zij interesse zouden hebben voor een dergelijk moeizaam, onrendabel en hun heden nog zoo overbodig toeschijnend plan, als de kolonisatie van alle Jo den in een nieuw te ontginnen land. De ontwikkeling zal er echter op den duur toe dwingen. Amerika zal eens ontwaken, en ook Enge land, Frankrijk en Rusland. En dan zullen zij dezen laatsten uitweg, die hun dan blijft, en tevens de eenige eerlijke manier om het Jodenvraag stuk op te lossen, moeten gaan. Dan zal de Jood voor het eerst sedert 3000 jaar onverbiddelijk op eigen bodem aangewezen zijn, dien hij volgens zijn eigen scheppingsver haal „in het zweet zijns aan schijns" zal moeten bebouwen, wat hij tot dusver nooit gedaan heeft. Er „is plaats genoeg op de wereld 'om alle Joden onder te brengen. Er zijn al vaak plannen voor ont worpen, o.a. in het Britsche keizer rijk: Kenya, dat 2% maal zoo groot is als Engeland en slechts door 18.000 blanken, eenige Indiërs en Arabieren en 3.1 millioen negers bewoond wordt; Rhodesia, drie maa zoo groot als Engeland en daarbij slechts bewoond door 10.000 Euro peanen en 1 yt millioen negers; Britsch Guyana," een vruchtbaar land met rijke bodemschatten, dat nog geheel ontgonnen kan worden en de grootte heeft van Joegoslavië, het nog altijd dun bevolkte Austra lië, in het Fransche koloniale ge bied in de eerste plaats Madagas car, en nog andere plannen. Zonder bij deze plannen in de tails te treden, kan men toch vast stellen, dat het vraagstuk der kolo nisatie van alle Joden bij elkaar in een daartoe geschikt land, slechts afhangt van den ernstigen wil daar toe van de Joden zelf en hun be schermers. Die wil is er tot ,op he den nog niet; de toekomst der Jo den hangt er van af, of die wil on der den druk der omstandigheden nog ontstaan zal". door N. K. 51 Als hij niet zoo bekrompen en laag was geweest^ had Louis Wind- mkn kunnen inzien, dat hij een ge vaarlijke kracht tegenover zich had. Een wanhopige vrouw kan een ont zaglijke vijandin zijn. Louis lachte om haar uitval. „Je moet me dat later allemaal maar eens vertellen, liefste", zei hü luchtig. „Misschien dacht je, dat ik voor dien lieven ouden heer in den rouw ging. Maar ik heb het nu te druk om er verder over te praten. Ili moet Van Waveren eens spre ken". „Ik raad je aan voorzichtig te zpn!" Haar stem steeg tot gillen. .Als jo een enkel dier van deze i .oerduij vei hoopt ga Ik naar de po litie. Het is diefstal rechtstreek - sche diefstal! Dat is het!" „Houd je mond!", siste hij drei gend, met een van woede verb.eekt en verwrongen gelaat. „Die oude vrouw daarbuiten hoeft niet alles te hooren". Hij greep Nora bij de schouders en schudde haar heen en weer. „Ik ben de baas over dit huis en jij bent mijn vrouw Je hebt niets anders, të doen dan mij te gehoor zamen. Als je dat nalaat, zal ik wel een middel vinden om je er toe te dwingen. Begrijp je dat goed?" Hij duwde haar ruw -.van zich af en zij viel op een divan. Toen zij zich ,wat hersteld had, zag ze hem nog iuist door den tuin naar het melkhuis loopen, waar hij Van Wa veren zeker vinden zou. Nora bleef met gebalde vuisten staan. Wat kon zij doen? Wat kon een vrouw tegen zoo'n man doen? Ze wist, wat haar nu te wachten stond. Bevrijd van de vrees voor de terugkomst van Jacob Brakman, zou Louis de boerderij gewoonweg leegha len en alles wrarop hij de hand kon leggen in geld omzetten, om daar plezier van ie maken, Deze gedachte vervulde haar met vernederen. Daarom was hij met haar getrouwd. Hij had in geldnood gezeten en had den gemakkelijksten weg genomen om geld te krijgen. Nora had echter een dieperen in druk op haar echtgenoot gemaakt dan zij vermoedde. Toen hij de melkschuur bereikte, was Van Wave- ren daar nog niet teruggekeerd van de tweede rit naar Hontersberg. In vroeger dagen zou Maarten al veel eerder terug geweest zijn om toe te zien'on het werk op de boer derij, maar Van Waveren hield zijn gemak. Hij bracht altijd een uur in De Zwaan door, waar hij de ont vangsten van dien morgen bereken de en naging hoeveel hij zich zon der gevaar kon toeëigenen. Tevens "moest het kasboek, dat hij bij zich droeg, „gecureerd" worden, zooals hij het noemde, zbodat zijn diefstal len niet spoedig zouden worden ont dekt. Van Waveren verviel van kwaad tot erger. De slapheid van Nora had hem op het verkeerde pad gebracht en thans betrad hij dit zonder aar- Zelen, daar hij wist dat de nieuwe baas even schuldig was als hij zelf. Louis Windman kreeg tijd tot na denken en zijn gedachten maakten hem onrustig. „Ik zal naar de poli tie gaan", had Nora gezegd en het woord „politie" had in de ooren van Louis Windman een onaangenamen klank. Alleen een geheel wanhopige vrouw kon er aan denken om naar de politie te gaan en te vertellen dat haar echtgenoot een dief was en al klonk het aanvankelijk als een dom dreigement, hoe meer hij ér over nadacht hoe minder hij dit denkbeeld waardeeren kon. Louis was zelf advocaat er. hij had een gezonden afkeer van justitie. Hij had zich aan vele handelingen van twijfelachtig karakter schuldig gemaakt, maar hij had er steeds zorg voor gedragen, alles te vermij den wat aan de gevangenis denken deed, en hij besefte, dat zijn positie nu veel gevaarlijker was. (Wordt vervolgd.) WESTERWEG 258. gevraagd voor den Vrijdag. Aanmelden na 6 uur. Mevrouw WAGENAAR, Emma- strlat 27, Alkmaar, zoekt, liefst '.egen 1 Maart, een niet onder 18 jaar als 2e meisje, van 95 uur. Zich aanmelden'tusschen 12 en 1 en 7 en 8 uur. gevr. plm. 16 jaar, in gezin z. k. voor de middaguren. BREELAAN 126, Bergen N.H. goed kunnende Onduteeren en .Watergolven, Intern. Goed loon, goed verval. N. SPIERDIJK, Molenstraat 33, Schagen. Gevraagd een voor den morgen. Donderdag en Vrijdag tot 5 uur. Adres LUTTIK OUDORP 5. Gevraagd 2 morgens per week. Adres WESTERWEG 340. Schaatsen DE IJ.H.N. ORGANISEERT EEN SCHERMERTOCHT. Men moet schaatsenrijden, als er ijs is! Dit indachtig, organiseert de IJ.H.N. een nieuwe ijstocht en hoe wel op vele plaatsen het ijs onbe rijdbaar geworden is, is het dezen Bond toch gelukt, om al vast één rondrit samen te stellen en wel die rondom de Schermer". Het is een tocht van 40 km, die in Alkmaar be gint en aldaar eindigt. Het geheele traject, dat gaat van Alkmaar over Akersloot naar West- graftdijjs en daarna langs de ge heele Schermer Ringvaart, over Oterleek en Oudorp terug naar Alk maar, is per schaats gecontroleerd. De kwaliteit van het ijs is verras send goed en zonder eenige moeite kan deze tocht in een kleine 3 uur gereden worden, waarbij men nog een overvloed van tijd heeft, om on derweg te rusten. Zelf hebben wij den tocht gereden zonder te rusten, in 2 uur; wat wel een bewijs is, dat deze rit geen eiikele moeilijkheid oplevert. Rekening houdend met het weer en met den tijd van het jaar zal deze tocht gehouden worden Vrij dag 27, Zaterdag 28 Febr. en Zon dag 1 Maart. Plannen, om voor Zondag a.s. ook nog epn grootere tocht te organisee- ren, zijn in voorbereiding. f He startbureau zal al deze dagen "gevestigd zijn in café de Boer, Frie- schebrug, Alkmaar, en wel van 9 uur des morgens af. Inlichtingen enz. zijn te bekomen bij J. Werkman, Alkmaar, tel. 2491, J. Boot, Purmerend, tel. 112 en J, Trouw, Abcoude, tel. 205. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gr.pL 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.30 Oude muziek (gr.pl.) 11. Voor de kleuters. *11.20 Zang met pianobegeleiding. Als intermezzo: 2 piano's (opn.) 12.— De Ramblers. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Hoe worden onze groenten bewaard? 13.15 Een mu ziekcorps van de Duitsche weer macht. 14.-»- Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solist.* 15.Gr.pl. 15.30 Voor de zieken. 16.Lezing „Zondag I van den Heidelbergschen Catechismus". 16.20 Gr.pl. 16.30 Or gelconcert. 17.Gr.pl. 17.15 BNO Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Amus.-orkest en soliste. 18.15 Sport en lich. opvoeding. 18.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. 19.Act. halfudr. 19.30 Inleiding tot het vol gende concert. 19.35 Omroepsymph.- orkest en soliste. 20.15 Gr.pL 20.45 „Paul Graener 70 jaar", -eauserie. 21.Omroepsymph.-orkest. 21.35 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. Gr.pl. 22.15 Ensemble Joan Lancé en solisten (opn.) 23.24.Gr.pl. HILVERSUM n, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie progr. H'sum I. 10.Morgenwij ding. 10.15 Zang mqt pianobegelei ding. 10.40 Voor de vrouw. 11. Gr.pl. 11.20 Sylvestre Trio. 12.— Or kest Willy Eberle. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.De Melo disten en solist. 13.45 Voordracht. 14.Otto Hendriks en zijn orkest en gr.pL 15.Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordr. 16.Omroeporkest en solisten (opn.) 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beurs ber. 17.30 Viool, piano en gr.pL 18.15 Gr.pl. 18.30 Vijanden van ons volk. 18.45 Gr.pl. 19.— BNO: Wat Neder- 'and schrijft. 19.10 BNO: Nieuws ber. 19.20 Klaas, van Beeck "en zijn orkest. 20.15 Gev. avondprogr. 20.40 Radiotooneel. 21.Gev. Jvond- orogr.- (verv.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Toelichting op het weermachtsber. 22.1022.15 Avond- wijding. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnver- •binding met de studio beschikken. U wordt nu toch ook collectant Voor de Winterhulp Nederland? gevr. v. d. en n. leeft. 1517 j. SCHOENMAKER, Tienenwal 40. B. z. a. voor d. of d. en n. liefst Schoorl of Bergen. Brieven onder letter D 745 bureau van dit blad. Gevraagd een net MEISJE, voor de morgenuren. Adres A. ALPHENAAR, Westerweg 112. gevraagd voor den dag of voor dag en nacht. Gezin van 2 personen. Mevr. LAKEMAN, Kennemer- straatweg 43, Alkmaar. Ond.off. K.M. (wachtgelder b.v. Agent voor tuinzaden. Huur incasseeren of iets dergelijks voor Derf Helder. Brieven onder no. 424 Bureau Heldersche Crt. niet beneden 20 j., gevraagd, bij L. PEPPING, Boekelermeer 129 B. voor meisje en jongen, middel bare school bezoekend. Br. met inlichtingen onder letter C 744 bureau van dit blad. TE KOOP bij H. SCHOLTENS, Heerenweg F 235, ffeiloo. TE KOOP: Te bevr. bij W. DRIJVER, Kwa- kelpad bij Friesehe brug. te Bergen, op goeden stand, voor 1 of 2 pers., bevatt. zitkamer, slaapkamer en keuken, 5 p, w. Brieven letter M, DE HAAN's Boekh'., Bergen (N.-H.) TE KOOP: staande Nieuwpotrtslaan, koopsom 4800. Bevragen Kennemersmgel 26. Ter ruiling aang. kl. huis met schitt. uitz. huurpr. 5.50 tegen grooter huis. Prijs f 5.tot 7.—.. Br. lett. A 733 bureau van dit bL Juffrouw zoekt (geen beroeps) voor 4K dag per week. Brieven onder letter Z 732 bureau van dit blad. TE KOOP. CLARISSENBUURT 15. Enkele goed onderhouden. te koop gevraagd. Br. met prijs en ïgging onder lett. A 710 b. v. d. bl. KOOLLAND gevraagd voor 1942, 2 H.A. op contract, liefst ge scheurd grasland. Adres D. DE BOER, Rusten- burgerweg G 186, Heerhugowaard. VRIJDAG 27 FEBR. Aanv. 8 uur in 'T GULDEN VLlES Met dhr. v. NIJNANTEN kris-kras door Europa. Entree leden en een introducé 0.25 p. p. Overige niet-leden 0.40; jeugdleden en gymna siasten 0.20. SCHOUWBURG „HARMONIE" ZATERDAG 28 FEBRUARI 3 UUR, Optreden van het "Uitgevoerd zullen worden werken van: Chopin, Schubert, Ravel, Brahms, Marinus Adam e, a. Aan den Vleugel: CAROLINE LUITJES, De verschillende uit te voeren dansen zullen worden toegelicht door MARINUS ADAM, die tevens een Causerie over Danskunst zal geven. Entree 1.plus rechten. Abonné's op de Abonnements concerten der H.O.V. kunnen drie gereduceerde plaatsen bekomen, op vertoon van, hun Abonne- men'.skaart, a 0.60 plus belasting. Voorverkoop bij den Muziek handel Klooster en Kiebert, Mient 22. Telefoon 2853 en voor Bergen bij den Boekhandel de Haan, Stationsstraat.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 3