DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. mDuiischland strijdt voor Europa Militaire doelen in Leningrad beschoten. De strijd in Ned.-Indië. Hevige luchtaanvallen op Malta. Verdere beperkingen personenauto's. voor gebruik van De oorlog in Oost-Azië Doodstraf voor geweld dadig optreden tegen Duitschers. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De nieuwe weekbonnen. Boter voor acht dagen. Zeep voor Maart. Eenheid brandstoffen extra voor gezin met baby tot 6 maanden. 1° Strenge straffen voor luisteren naar verboden zenders. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 49. l/eze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h, Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn.,. adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 27 Februari 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 26 Febr. (D.N.B.). Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „Aan het oostelijke front zijn talrijke aanvallen van 'vrij zwak ke strijdkrachten afgeslagen. Zware artillerie van het leger heeft voor den oorlog belang rijke installaties te Leningrad op doelmatige wijze onder vuur ge nomen. In het hooge noorden hebben afdeelingen gevechts vliegers Overdag en des nachts gedeelten van den Moerman spoorweg gebombardeerd en treffers geplaatst op de stations te Kandalaksja en Loehi. Van 15 tot 24 Februari verloor de Sovjet-luchtmacht 403 vlieg tuigen. Daarvan werden er 265 neergeschoten in luchtgevechten en 44 door luchtdoelgeschut. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het oostelijk front 28 Duitsche vliegtuigen verloren. In N.-Afrika hebben Duitsch- Italiaarische verkenningsafdee- lingen Britsche verkenningsde tachementen teruggeworpen. De achterwaartsche verbindingen van den vijand tusschen Tobroek en Sidi Barani werden gebom bardeerd., Bij luchtgevechten werdén drie Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers neerge schoten. De luchtaanvallen op militaire doelen op Malta werden voort gezet. Zooals reeds in een extra be richt gemeld, hebben Duitsche duikbooten midden in den Atlan- tischen Oceaan in hardnekkige gevechten, die dagenlang hebben geduurd, van een krachtig be schermd convooi zeven schepen, waaronder twee groote tank schepen, in total 52.000 ton, tot zinken gebracht. Voorts werden zes groote schepen, waaronder een tankschip, zoo zwaar'bescha digd, dat aangenomen kan wor den, dat ook deze verloren zijn gegaan. Bij deze aanvallen heeft de duikboot, die onder bevel van kapitaen-leutnant Krech staat, zich bijzonder onderscheiden. Britsche bommenwerpers heb- ben in den afgeloopen nacht eenige plaatsen aan de Oostzee kust, onder meer de stad Kiel, aangevallen. Het aantal slacht-, offers onder de burgerbevolking is gering. De vijand verloor vijf vliegtuigen". De luchtaanvallen op Nederl.- Indië. Stockholm, 26 Febr. (DNB). Naar de Britsche berichtendienst meldt hebben volgens een officieel bericht uit Batavia Japansche vliegtuigen op 25 Febr. behalve de vliegvelden in de nabijheid van Palembang ook een vliegveld op West-Java aange vallen. Zij lieten daar vele bommen vallen. Volgens hetzelfde communiqué is in twee petroleumtanks brand ont staan bij een Japanschen aanval op de haven van Tandjoeng. Ook de haven van Soerabaja is opnieuw aangevallen. De Japanners hebben Sinkawang op W.-Borneo bezet en men neemt aan, dat ook Bankja, de residentie Benkoelen op W.-Sufna- tra en Tandjoeng in Japansche han den zijn. Residentie Benkoelen vrijwel geheel bezet. Batavia, 26 Febr. (ANP). Van Nederl.-Indische zijde wordt thans toegegeven, dat de Japansche troe pen vrijwel de geheele residentie Benkoelen (Z. W.-kust van Suma tra) hebben bezet. Luitenant-gou verneur-generaal van Mook 'heeft -een radiorede gehouden, waarin hij deed uitkomen, dat de geallieerde krachtsontplooiing nog lang kan uit blijven. De toestand op Bali. Sjanghai, 26 Febr. (DNB). Ook thans heeft men te Batavia nog geen berichten omtrent den toestand op Bali. Algemeen wordt echter aange nomen, dat de Japanners stevig in het bezit zijn van het Z.-deel van het eiland, terwijl op het N.-deel de Nederl.-Indische troepen naar men veronderstelt nog tegenstand bie den. Versterkingen noodig. Sjanghai, 26 Febr. (DNB). De woordvoerder der Nederl.-Indische strijdkrachten heeft, volgens een be richt uit Batavia, verklaard: „Ne- derlandsch-Indië heeft dringend ver sterkingen noodig, want de toestand iss uiterst ernstig". Hij wees erop, dat Java thans van alle kanten in gesloten is en dat de Nederl.-Indi sche weermacht te zwak is om een Japanschen aanval af te slaan. Mededeelingen van Japansche zijde. Tokio, 26 Febr. (DNB). Het kei zerlijke hoofdkwartier maakt be kend, dat een vijandelijk vlieg kampschip op 21 Febr. vermoedelijk tot zinken is gebracht bij een door Japansche marinevliegtuigen onder nomen aanval. Het vliegkampschip VALSCHERMJAGERS. De sprong uit het vliegtuig. De treklijn is met de machine verbonden. Automatisch opent het valscherm zich bij den sprong in dg diepte, (Qrbis-Hoiland), voer met een sterk vlooteskader eenige honderden mijlen ten N. O. van. Nieuw-Guinea. Het werd, naar in het communiqué verder gezegd, wordt, zwaar beschadigd en vloog in brand. Gezien -den omvang der scha de is het niet uitgesloten, dat het schip verloren is gegaan. Een ander vijandelijk oorlogsschip werd zwaar beschadigd. 10 vijandelijke jagers zijn neergeschoten, terwijl 9 Japan sche vliegtuigen tot dusver niet zijn teruggekeerd. Tokio, 26 'Febr. (DNB). Het vlieg* kampschip, dat ten N. O. van Nieuw- Guinea vermoedelijk tot zinken is gebracht, is volgens de meening van Japansche deskundigen waarschijn lijk het Amerikaansche schip York- town, dat 19.900 ton meet en een snelheid van 34 knoopen heeft. Dit schip werd in 1937 in dienst gesteld. De luchtmacht van het Japansche leger heeft haar grondige actie tot vernietiging van de overgebleven luchtstrijdkrachten op Java voortzet en daarbij op 25 Febr. bij een ver nietigenden aanval op het vliegveld van Kalidjati in totaal 37 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Slechts enkele honderden Britsche vrouwen en kin deren in Batavia. Berlijn, 26 Febr. De A. N. P.-cor- respondent schrijft: Volgens den Londenschen radiodienst heeft mi nister Eden in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Britsche consul-ge neraal in Batavia reeds sinds Dec. van het vorig jaar doende was, de vrouwen en kinderen vóorzoover die niet bij de verdediging werden ingeschakeld naar Australië te' evacueeren. Het aantal Britsche vrouwen en kinderen in de Ned.-Indische hoofd stad met inbegrip van de Pamanoe- kan- en Tjiasemlanden bedraagt hoogstens eenige honderden. Het aantal van alle Europeesche en met deze gelijkgestelde vrouwen en kin deren in Batavia mag men zeker op 35.000 schatten. Italiaansch legerbericht. Rome, 26 Febr. (Stefani.) In zijn legerbericht no. 635 maakt het Ita- Iiaanscïie opperbevel het volgende bekebd: In Cyreniaica: Verkenmngsactivi- teit van onze vooruitgeschoven pos ten. Tusschen Tobroek en Sidi El Barrani vielen luehtformaties van de as linies en verbindingscentra van den vijand aan. Drie Wellington ma chines werden door het luchtdoel geschut van Deroa neergehaald. Tal rijke andere vliegtuigen werden op den beganen grond getroffen en on bruikbaar gemaakt of ernstig door de Duitsche jagers beschadigd. Gol ven bommenwerpers volgden elkaar op bij de aanvallen op Malta, waarbij de vlootbasis La Valetta en de vlieg velden Halfar en Luka gebombar deerd werden. Een Hurricane werd in een luchtgevecht neergehaald. De vijand ondernam aanvallen op Benghasi en Tripolis gedurende den nacht. Geen enkele schade van be- teekenis en geen slachtoffers. Een Engelsch vliegtuig, dat door het luchtddelgesdhut van Benghasi in brand geschoten was, stortte in zee. Nederlander in Noorwegen ge fusilleerd. (D.N.B.) - Naar het Noor- sche telegraaf-agentschap bekend maakt, zijn de Nederlandsdhe onder daan Winnemüller en Se Noorsche onderdaan Versen door' een -mili taire rechtbank te velde wegens be gunstiging van den vijand verbon den met diefstal ter dood veroor deeld. Het vonnis is met den kogel ygltrgjiken, DE BRITSCHE TERUGTOCHTSWEGEN. Ontzettend was de uit werking van de wapens der verbonden strijdkrachten van de As op de terugtrekkende Britsche colonnes. Op de foto: één der vernielde Britsche (Luxe-Atlantic-Holland) voertuigen in de Cyrenaïca. HET NIEUWE STADHUIS TE MEDEMBLIK zal dezer dagen in gebruik genomen worden. Een'kijkje in de monumentale raadzaal. De smeedijzeren lamp in de zaal is een geschenk van het bestuur van den Wieringermeerpolder. (Polygoon-Kuiper) Oude vergunningen per 1 April Ingetrokken. 's-Gravenhage, 26 Febr. De seere- taris-genepaal van het departement van waterstaat maakt het volgende bekend: Teneinde het gebruik van per sonenauto's zooveel mogelijk te doen geschieden ten algemeenen nutte en ten behoeve van ge wichtige belangen moeten ver dere beperkingen worden inge voerd. Personenauto's zullen, zoowel in den openbaren dienst als in het economische leven en het overige verkeer, slechts mogen worden gebruikt ter wille van vitale belangen. Tijdsbesparing alleen rechtvaardigt het gebruik van een personenauto idet. Dit geldt in het bijzonder ook voor ritten over groote afstanden. Ritten, welke slechts ten doel heb ben,-. op gemakkelijker of aangena mer wijze te reizen, zijn te eenen male ontoelaatbaar. Het ligt in het voornemen alle vergunningen voor personenauto's, welke verleend zijn op grond van bet eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het depar tement van waterstaat betreffende het vervoer van pefsonen, met in gang van 1 April, 1942 in te trekken en te overwegen, in hoeverre een nieuwe vergunnning kan worden verleend. Voor zoover nieuwe vergunningen gegeven worden, zal dit geschieden onder nadere aan de vergunning te verbinden voorwaarden. Waarvoor geen auto's gebruikt mogen werden. -- Deze voorwaarden zullen inhou den, dat geen personenauto's zullen mogen worden gebruikt voor: a. ritten op Zaterdag na 18 uur of op Zon- en feestdagen; b. ritten, over meer dan 75 km van de standplaats (hemelsbreedte ge meenten) c. ritten binnen stedelijk gebied, voor zoover openbare vervoer middelen kunnen worden ge bezigd; d. ritten tot het bezoek van theaters, concerten, bioscopen, lezingen, vergaderingen, café's, restau rants e.d.; e. ritten uitsluitend tusschen woon huis en plaats van werkzaam heid. Deze voorwaarden, gelden ook voor het gebruik van personenauto's in den openbaren dienst, vóór zoo ver niet met betrekking tot de ritten, bedoeld onder a en b rtadere dienst voorschriften wérden gegeven. De voorwaarden onder a, c en e gelden niet voor artsen en veeartsen, mits zij .op de voorruit het gebrui kelijke kenteeken voeren, vroed vrouwen, verplegers en verpleeg sters, in de uitoefening van hun beroep. Voorts kunnen door den Rijksin specteur van het verkeer op verzoek uitzonderingen op de voorwaarden onder a, b,c en e worden toege staan. Er wordt in het bijzonder op gewezen, dat deze voorwaarden ook gelden voor personenauto's, die op gas of op vaste brandstof rijden. Teneinde de bovengenoemde voor waarden feeds voor de uitgifte van de nieuwe vergunningen toepassing te doen erlangen, wordlen zij door dezen als aanwijzing ingevolge de verordening nr. 15 1940, betreffende het vervoer van personen en goede ren bekend gemaakt. De aandacht wordt er op geves tigd, dat overtreding van deze aan wijzing er toe kan leiden, dat geen nieuwe vergunning wordt verleend. De naleving van bovengenoemde voorwaarden zal door verscherpt politietoezicht worden gecontro leerd. Engelschen in Birma trekken terug. Stockholm, 26 Febr. (D.N.B.) Vol gens een bericht van United Press trekken dé Britsche troepen, die na bloedige bajogetgevechten aan den O. oever van de Sittang terugge drongen zijn, zich verder terug om nieuwe stellingen te betrekken. Het gevaar bestaat, naar verder gemeld wordt, dat zij anders door den in aantal sterkeren vijand zouden kun nen worden omsingeld. Zeker is, dat een algemeene terugtocht der Britten aan den gang is. Japansche vliegtuigen boven Port Darwin. Stockholm, 26 Febr. (D. N. B.) Naar de Britsche berichtendienst uit Canberra meldt, hebben, volgens het officieele bericht der Australische luchtmacht, Japansche vliegtuigen Donderdag omstreeks het midden van den dag op groote hoogte ver kenningsvluchten boven de omge- ying yan Port Darwin gemaakt, NA DEN AANSLAG OP VON PAPEN. Ankara, 26 Febr. (D. N. B.) Hef onderzoek naar aanleiding van den aanslag op von Papen wordt voort gezet. Naar men verneemt zijn zoo wel te Ankara als te I^tanboel een aantal arrestaties geschied. De bewa king in de. grensplaatsen is versterkt. De arrestaties werden verricht in verband met de anti-Duitsche pam fletten, dje half Februari in Istan- boel zijn verspreid. De Turksche politie zou intusschen hebben vast gesteld, dat de pamfletten niet in Turkije vervaardigd zijn, doch langs bijzonderen weg het land binnen zijn gebracht. De Turksche regeering heeft haar organen opdracht gegeven alle verstoringen der openbareorde zonder pardon te vervolgen en te onderdrukken, onverschillig van welke zijde' zij uitgaan. U weet, wlat W H N beduidt, Welnu, j^lp dan mee en stelt niet uii. Giro Winterhulp; Nederland 5553, 's-Gravenhage, 26 Febr. Een Nederlander heeft op deni och tend van 25 dezer in Den Haag twee Duitsche ambtenaren bij de rechtmatige uitoefening van hun functie handtastelijk aan gevallen en door vuistslagen aanmerkelijk gewond. De dader moest zich nog den zelfden dag voor het Duitsche gerechtshof verantwoorden, dat hem wegens misdrijf volgens art. 1 der verordening tot be scherming van de orde (geweld dadig optreden tegen Duit schers) ter dood veroordeelde. MISSTANDEN IN HET KAMPLEVEN. Hilversum, 26 Febr. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: In de uitzending „Spiegel van van den dag", op Vrijdag 27 dezer, zal een vraaggesprek worden uitge zonden, waarin de gelmachtigde voor de Jeugdherbergen in Neder land, de heer G. A. van Dieren, in teressante mededeelingen zal doen in verband met de misstanden in het kampleven. BRITSCHE DEBATTEN. Debatten in het Lagerhuis. Stockholm, 26 Febr. (D.N.B.) Bij de Lagerhuisdebatten heeft Donder dag na verklaringen van den eersten lord der admiraliteit, de afgevaar digde Ammon van Labour gevraagd, welke maatregelen men wil hemen om een betere samenwerking tus- sfchen de Engelsche marine en het Jnchtwapen te verkrijgen. De bewe ring van Churchill, dat.de doorvaart van de Duitsche slagschepen door het Kanaal een voordeel voor Enge land is, noemde Ammon zeer verras send. Hij verklaarde, dat dergelijke opvattingen niet gepast zijn. Het volk' heeft daar ook zeer slecht op gereageerd. Een andere afgevaardigde wensch- te, dat een speciaal onderzoek, zou worden ingesteld naar de Engelsche slagschépenverliezen. Weer een an dere afgevaardigde zeide, dat Enge- sche marineofficieren en scheepsbe manningen zich vaak geërgerd neb ben over- 't door hen zelf waargeno men langzame arbeidstempo op de werven. De onafhankelijke afge vaardigde Topkinsón zeide, dat er nog te weinig torpedovliegtuigen zijn en dat het zeer moeilijk is sa menwerking te krijgen tusschen de jacht- en bommenwerpersformaties eenerzijds en de marine anderzijds. De Londensche correspondent van Nya Dagligt Allehanda meldt, dat de tweede dag der debatten in het Lagerhuis, voor zoover mogelijk, nog vervelender was dan de eerste. In het parlement heerschte een ge drukte stemming, toen Cripps, de nieuwe voorzitter van het Lager huis, begon te spreken. Debatten in het Hoogerhuis. Stockholm, 26 Febr. (D.N.B.) Tij dens de debatten in het Engelsche Hoogerhuis heeft admiraal lord Chatfield verklaard: „Wanneer het noodzakelijk was de Prince of Wales en de Repulse zonder beschermend geleide uit te zenden, hadden zij even goed in de. haven kunnen blij ven, waar zij niet zouden zijn bloot gesteld aan gevaar. Het zou vol strekt mogelijk zijn geweest admi raal Phillips het bevel te geven on der geen omstandigheden deze sche pen op het spel te zetten". Luchtmaarschalk lord Trenchard gaf uitdrukking aan de meening, dat het bombardeeren van Duitschland niet voldoende intensief en vastbe raden werd uitgevoerd Terwijl Duitschland aan den eenen kant met het Sovjetleger bezig was, moest het naar zijn meening door de 'Britsche bommenwerpers zonder onderbre king in den rug worden aangeval len Er zijn vele redenen er voor, aan te nemen, zoo beweerde hij, dat hierdoor de overwinning tenslotte zou kunnen worden behaald. Antwoordende op een vraag tij dens de debatten, zeide lord kanse lier-lord Simon, dat er langdurige en harde inspanning noodig zou zijn om alles te overtreffen, wat tot dus ver gepresteerd is, vóór de toestand verbeteren kon. ZEESLAG TER HOOGTE VAN BALI. Tokio, 27 Febr. (D.N.B.) Het Ja pansche hoofdkwartier maakt be kend, dat tijdens een zeeslag ter hoogte' van het eiland Bali twee Amerikaansche en twee Nederland- sche torpedojagers door Japansche strijdkrachten tot zinken zijn ge bracht, terwijl twee kruisers en een torpedojager zwaar beschadigd wer den. Deze mededeeling van het, hoofdkwartier is een aanvulling op een officieel bericht van 21 Febr., waarin reeds over den slag ter hoog te van Bali gemeld werd. Luchtalarm iu Washington. (D. ÏJ.B.) - Volgens een bericht van As sociated Press heeft Washington Woensdag omstreeks 1 uur lucht alarm gehad. Na 13 minuten werd weder afgeblazen. Ook in Hampton- roads (Virginia) is luchtalarm ge weest. Een reden werd niet opge geven, Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! .jZON 27 Febr. onder: 19.15 28 Fébr. op: 8.30 MAAN 27 Febn. op: 15.3-6 t onder: 6.22 3 Maart Volle Maan. 's-Gravenhage, 27 Febr. De ge bruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aardappelen zijn de volgende week verkrijgbaar op de bonnen 11 van de daarvoor bestemde kaarten. Voor het tijdvak van 28 Februari tot 16 Maart zijn voorts geldig ver klaard: bonnen 11 boter- en vetkaart, waarop boter, margarine of vet ver krijgbaar is en de bonnen 12 boter- en vetkaart, waar op alleen margarine of vet gekocht kunnen worden. .Tenslotte geeft gedurende de maand Maart bon 228 van de bon kaart algemeen, recht op het koo- pen van een rantsoen zeep, -terwijl eveneens zeep resp. toiletzeep ver krijgbaar is op de H-bon van de kaarten voor zeep en toiletzeep. 's-Gravenhage, 27 Febr. De se cretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid' en scheepvaart maakt het volgende bekend: inzake de distributie van vaste brandstoffen. Om de meest ernstige gevol gen van den huidigen brand- stoffennood te voorkomen is, in overleg met .den geneeskundig hoofdinspecteur van de volks gezondheid, besloten, ten be hoeve Van huisgezinnen met een zuigeling van zes maanden of jonger één eenheid brand stoffen extra ter beschikking te stellen. De zeer zorgelijke ko- lenpositie maakt het helaas on mogelijk, ook voor andere groepen der bevolking, extra onnen ter beschikking te stel en of thans bonnen geldig te vefklaren, daar de daarvoor benoodigf|e kolen niet aanwezig zijn; de bovengenoemde leef tijdsgrens van zes maanden is dan ook mede met 't oog op de beschikbare hoeveelheden, be paald. Om de in aanmerking komende gezinnen zoo spoedig mogelijk ini het bezit van kolen, te stellen, kan op 2 en 3 Maart a.s. op vertoon van de distributie-stamkaart „hoofd" en de stamkaart van de zuigeling, die na 31 Augustus 1941 geboren is, een bon voor één eenheid vaste brand stoffen bij den plaatse-lijkeni distri- butiedienst worden afgehaald. Te vens zal die dienst dan een bewijs van voorrangslevering afgeven. Ieder handelaar is, indien hij over voorraad beschikt, verplicht, om, tegen inneming van een bon en d'it bewijs, bij voorrang te leveren, ook al is de klant niet bij hem inge schreven. 'lei ,PE PRIJS VAN GEFILEERDE SCHAR. 's-Gravenhage, 26 Febr. De dienst van den gemachtigde voor de prij zen deelt mede: s Het blijkt bij het publiek verwon dering te hebben gewekt, dat gedu rende de afgeloopen Weken de prijs voor de scharfilet niet onbelangrijk is gestegen. Veelal is, deze prijsstij ging den winkelier verweten, die echter den fileerder aansprakelijk stelde. De oorzaak moet echter wor den gezocht in de moeilijke weers omstandigheden, waardoor de visch- aanvoer is teruggeloopen en de nog vrije zeevischprijzen zijn gestegen. Wordt het weer weer minder koud en nemen de aanvoeren weer toe, dan zal ook de prijs van gefileerde schar weer tot het oude peil dalen. 's-Gravenhage, 26 Febr. Het Duit sche Landesgericht heeft den Neder lander I. B. P. uit Amsterdam we gens het luisteren naar en het ver spreiden van radioberichten van den vijand tot twee jaar tuchthuis straf veroordeeld. Hetzelfde gerechtshof legde aan den Nederlander P. de Gr. uit Den Haag, die herhaaldelijk, ondanks het verbod, geluisterd heeft naar het uitzenden van vijandelijke radiobe richten, en zich bovendien aan anti- Duitsche uitlatingen heeft schuldig gemaakt, .een' gevangenisstraf op van jaar.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1