vmwm hoest parels AGENDA. Dubbele moord te Amsterdam. SPORT BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONSI HVRUERLlJKE STAND. De veranderde situatie in den indischen Oceaan. LAATSTE BERICHTEN Distributie van boter, margarine en vet. AMSTERDAMSCHE BEURS MARKTBERICHTEN ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1942. Faglna 2. 25 JAAR BIJ DE TELEFOON. Op Maandag a.s. zal de heer W. Visser zijn 25-jarig jubileum viqren als vakwerkman aan de rijkstelefoon te Alkmaar. Hij is zijn loopbaan als .longen begonnen bij den vroegeren telefoondienst van den heer Pot. Na eerst in Alkmaar werkzaam geweest te zijn en later in Den Helder, volgde zijn benoeming als vakwerk- man te Haarlem aan de rijkstelefoon. Enkele jaren heeft hij daar als zoo danig gewerkt, totdat hij werd uit gezonden voor het maken van nieuwe telefoonnetten. Zoo heeft hij eerst Den Helder helpen bouwen en later Alkmaar, waar hij daarna eenige jaren standplaats had, totdat hij door den minister van koloniën werd uitgezonden naar Curagao CWest- Indiëj, om daar toezicht te houden bij het te bouwen landstelefoonnet. Wij gelooven te mogen aannemen, dat de dag van Maandag voor den heer Visser een onvergetelijke zal worden. Moge hij de Alkmaarsche telefoon-abunné's nog lang van dienst wezen. DE KAASMARKT. Na eenige weken zonder aanvoer, werden heden ter markt twee pan tijtjes kaas en wel één van 150 en één van 20Ö stuks aangevoerd. Voor de handelaren, die toch regel matig fer markt verschijnen om met elkander te praten over de mogelij k- lieid van de oplevipg van htm zaken, was dit verschijnsel hoopvol, omdat hierin toch weer een aanwijzing valt te zien, dat de kaasproductie, nu de koeien beginnen te kalven, weer ter hand zal worden genomen. EGMOND AAN ZEE. Benoemd. - De burgemeester heeft genoemd tot ambtenaar ter secretarie den heer J. Velzeboer te Heiloo. Busdienst. - Met ingang van 1 Maart a.s. wordt de dienstregeling van den autobusdienst Egmond aan ZeeAlkmaar gewijzigd. De diensten van 11 u. en 15 u. uit Alkmaar en van 11.30 u. en 15.30 u. uit Egmono aan Zee komen dan te vervallen. GESLAAGD. Op het te Utrecht gehouden exa men van de vereeniging van mode vakscholen in Nederland slaagde voor coupeuse mej. Y. Breeuwsma te Stompetoren. Voor het practijkexamen boekhou den is geslaagd de heer P. Peters, alhier. VOLKSZANG. A.s. Dinsdag zal wederom onder leiding van den heer Corn. Jonker een volkszangavond worden gehou den. Voor nadere bijzonderheden zié men elders in dit blad. SOLUS NEMO SATIS SAPIT. De lezing met lichtbeelden over de Melkweg, die door dr.,M. Minnaert uit Utrecht voor bovengenoemd ge nootschap zal worden gehouden is nu vastgesteld op Maandag 2 Maart Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. TE HOOGE PRIJZEN BEREKEND.' Hooge boeten opgelegd. De kruidenier W. O.' B. te Aker sloot verkocht eenigen tijd gele den een aantal pakjes shagtabak voor 1.10 per pakje, terwijl hij hoogstens 28 cent had mogen bere kenen. Een boete van 100 hem op gelegd door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam, werd zijn deel. De koopman G. K. te Alkmaar werd beboet met 250, omdat hij magere melkpoeder verkocht voor bijna driemaal den toelaatbaren prijs. PRIJZEN NOODZAKELIJK. Een groenten- en fruithandelaar, die in zijn winkel zijn artikelen niet voldoende had geprijsd, werd geverbaliseerd. TE HOOGE PRIJZEN. Wegens het verkoopen van turf tegen veel te hooge prijzen is tegen een persoon wonende- te Limmen, proces-verbaal opgemaakt. NEDERLANDSCHE S.S. Woensdagavond hield de Neder- landsche S.S. in de Harmonie een druk bezochte propagandabijeen- komst. De door de kameraden tot stand gebrachte zaalversiering ver wierf aigemeene bewondering. De avond werd geopend door den onder-Schaarleider S.S. Heubel, die een speciaal woord van welkom richtte tot de aanwezige Duitsche kameraden, de functionnarissen van de N.S.B., de W-A., den N.J.S., als mede tot die van andere nevenorga nisaties. Hierna werd het woord gevoerd door den voorman ,Veldmeyer, die in een uitvoerig betoog het wezen van de S.S. uiteenzette, waarbij hij in het bijzonder wees op den strijd van de kameraden aan het Oostfront. Na een korte toelichting door den heer Veldmeyer werd een propa- ganda-film vertoond, waarin het droevig lot werd belicht van de Wolga-Duitschers, tijdens de om wenteling in Rusland. Na afloop van de film werden door de S.S.-formatie strijdliederen ge zongen. Aan het einde van de bijeenkomst werden de verwanten van de aan het Oostfront strijdende kameraden door den voorman Veldmeyer toegespro ken. De organisatie van dezen avond kan schitterend geslaagd genoemd worden. KOEDIJK. Helpt Elkander: - Woensdagavond vergaderde de vereeniging „Helpt Elkander. Aanwezig waren 25 leden van de 36, waarover de voorzitter zijn genoegen uitsprak. Medegedeeld werd, dat in een voortgezet geval 20 dagen was uitgekeerd. Besloten werd dat hieraan nog 14 dagen voor 1942 zullen worden toegevoegd, om het bedrijf in drukken tijd te steunen. Het jaarverslag gaf aan dat in 5 ziektegevallen bij 4 leden 85 dagen arbeid was verricht en dat het leden tal met 2 was vooruitgegaan. De aftredende bestuursleden G. Jlart, D. de Waal en Jn. Kooi werden herkozen, NIEUWE NfeüORP. „Excelsior". - Dinsdagavond hield het fanfarecorps Excelsior haar jaarvergadering in het lokaal van den heer H. J. Kossem. Er waren 12 leden aanwezig. De rekening over het afgeloopen jaar gaf aan een ont vangst van 516.66, uitgaaf 514.83 saldo 1.83. De heeren W. C. van Rossum eiy C, Koorn werden herkozen als be stuursleden. Dezen zomer zal zoo mogelijk iedere maand een concert worden gegeven, eventueel in samenwerking met plaatselijke vereenigingen. Het jaarverslag werd goedge keurd. De vereeniging heeft 83 do nateurs. Ten aanzien van deelname aan een concours werd nog geen definitief tesluit genomen. De verplichte num mers zullen evenwel worden inge studeerd. Begrafenis-vereen. - Woensdag avond vergaderde de begrafenisver eeniging Nieuwe Niedorp ten huize van den heer Kossen. Aanwezig wa ren 14 leden. De voorzitter memo reerde, dat het afgeloopen jaar on gunstig is geweest voor de vereeni ging ten gevolge van het abnormaal hooge aintal sterfgevallen. Aan het jaarverslag ontleenen we het volgende: ontvangsten 1872.46 uitgaven 2627.20," verlies f 754.74. De vereeniging verleende haar medewerking bij 23 begrafenissen: 21 voor leden, 2 voor niet-leden. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1.1 841. De heer Jb. B. de Jong werd her kozen als bestuurslid. De bestuursvoorstellen: a. De kos ten van één volgrijtuig worden door de 'vereeniging voldaan en b. 'kosten van het luiden der klok wor den niet meer door de vereeniging vergoed, werden zonder stemming aangenomen, BERGEN. Rundvéefokver. „De Duinstreek". - Woehsdagmcrgen hield genoemde vereeniging een alg. ledenvergade ring in café Nieuwendijk onder voor zitterschap van den heer N. Kaag. Als afgevaardigde naar de a.s. bonds vergadering werd benoemd de heer A. Dapper uit SchcorL De rekening van den penningmeester sloot in ont vangsten en uitgaven met 3333.32; batig saldo 620.77. Een begrooting, voor 1942 is, in verband met de uit zonderlijke omstandigheden, niet op gemaakt. De omslag van f 3 zal ech ter wel tot 3.50 of meer verhoogd moeten worden. Een voorstel om den secr.-penning- meester een vergoeding van 1 per bedrijf toe te kennen, werd aange nomen. De door het bestuur inge stelde commissie van advies tot op lossing van het paringvraagstuk was van oordeel, dat de oude manier te veel tegenvallers heeft opgeleverd. Dit risico kon men naar hare mee ning ontloopen door voortaan in eigen vereeniging te zoeken, waar uitstekend fokmateriaal aanwezig is. Het bestuur verzoekt den leden om in het komend seizoen minstens 4 melkkoeien bij stieren uit de eigen vereeniging 'te presenteeren. Het periodiek aftredende bestuurs lid, de heer N. Kaag, werd met alg. stemmen herkozen. In de keurings commissie werden gekozen de hee ren C. Mienes en H. Mulder. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). Alle Vrouw en zoon mei messteken gedood. Opnieuw is Amsterdam'opge schrikt door een gruweldaad, waarvan ditmaai een 63-jange weduwe en haar 38-jarige zoon het slachtoffer zijn geworden. Moeder en zoon, G. geheeten, dre ven samen een zaak in schoenma- Kersfourniluren, in het perceel Haarlemmerstraat 106. Wijl de win kel Dinsdag en Woensdag zonder eenige kennisgeving gesloten was gebleven en men van de bewoners ook niets had gehoord of gezien, be- gpnnen de buren onraad té vermoe den en waarschuwden Woensdag laat in den namiddag de politie. Te gen 6 uur kwamen 2 agenten orn een onderzoek in te stellen en wijl zij aan de voordeur geen gehoor kregen, klommen de politiemannen uit een naastgelegen woning aan de achterzijde over de heining, braken een ruitje van de keukendeur en wisten zoo het benedenhuis binnen te komen. In de achterkamer tevens de huiskamer deden zij een afschu-, welijke ontdekking: vlak bij de deur,'die naar de keuken voert, lag het lichaam van de bewoonster, met steekwonden in den hals. Er wachtte hun echter nog meer: in het gangetje, dat de verbinding vormt tusschen de achterkamer en den winkel, vonden zij het lichaam van den zoon, dat dezelfde verwondin gen vertoonde. De beide slachtoffers bleken reeds geruim en tijd overle den te zijn. Het onderzoek van het parket heeft reeds uitgewezen, dat de 'dubbele moord waarschijnlijk Dinsdagochtend j.l. te ongeveer 9 uur is gepleegd. Dg slachtoffers wa ren beide volledig gekleed. Vermoe delijk is roof de drijfveer van.den misdadiger geweest. Men heeft al thans een leeg geldkistje in de wo- ing gevonden, alsmede sporen, dai Je kasten en laden doorzocht zijn» Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, ver schillende Holl. films. Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagav. geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Moederliefde (rom.-zang- film). 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Gasperone (operette), leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer De vuurdoop (oorlogs film). 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 27 Februari. 2 uur, 't Gulden Vlies, verg. Noordholl. Wolvereeniging. 8 uur, 't Gulden Vlies, N.R.V.- avond. Zaterdag 28 Februari. 3 uur, Harmonie, ballet „Tilly Sylon". 4 uur, Geref, kerk aan de Oude gracht, orgelconcert Feike Asma. Zondag I Maart. 3 uur, 't Gulden Vlies, kindervoor stelling „Het prinsesje en de roode toovenaar". 7.30 uur, 't Gulden Vlies, cabaret revue Eokkesp. ongen. Jubileum-uitvoering gymnastiek- vereen. Be Quick te Bergen. Inbraak in confectiezaak. - Gis ternacht is uit een vitrine van de dames- en heerenconfectiezaak van de firma Kofa té Oss een groot aan tal damesmantels gestolen tot een waarde van 7 a 8 honderd gulden. Betrapt bij frauduleus slachten. - De politie"van Velsen heeft gister morgen een aantal personen op fieeterdaaad betrapt bij het fraudu leus slachten van twee koeien in een schuur nabij de Kalverstraat te IJmuiden. Eenige personen werden gearresteerd. Het vleesch van de beide koeien werd in beslag geno men. Tot nu toe kon da verpakking van Kruschen hier te lande nog regel matig. els voorheen voortgang vinden. De voorraad Kruschen Is nog voor geruimenf tijd vgldoende, (joch glas schaarschte bemoeilijkt thans de levering. Daarom kan voortaan Uw apotheker ot drogist slechts Kruschen afleveren, indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van gelijke grootte. Hij vergoedt U daarvoor 5, 3 of 2 ets., naar grootte. Kruschen wordl uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. Sc-haatsen DE SCHERMERTOCHTEN. Vanmorgen zijn de Schenner tochten begonnen en al is deze eerste dag niet zoo druk men had ook niet anders verwacht! toch viel de belangstelling mee, Echter, uit ontelbare telefoontjes bleek, dat er voor Zaterdag en Zondag een veel grootere belang stelling beptaat. Dan zullen onge twijfeld ontelbaren uit Amster dam en Haarlem en de tusschen- liggende plaatsen naar Alkmaar komen om de Schermer eens van een andere zijde te zien: een pol der in het wit gedoken, omringd door kleine dorpjes, bezaaid met boerderijen. Het ijs is behoorlijk berijdbaar, Men mag natuurlijk niet een baan verwachten als op dien schitteren den Zondag van 18 Januari, toen eigenlijk alles ideaal was, maar de goede rijder en de werkelijke bet' hebber is heusch niet bang voor wat minder goed ijs. Van Allernaar tot Akersloot ia het ijs uitstekend be rijdbaar, dan wordt het tot West graftdijk wat minder en daarna komt de Schermeryingvaart. die ovet het algemeen heel goed is, al is het ijs bij de bruggen wat hobbelig, Verder gaat het weer goed tot Oter- leek, waar een stukje weer hobbelig is zonder dat dit echter al te groote zwarigheden met zich meebrengt, En verder gaat het dan vanzelf naar Alkmaar terug. De Dorpentochtcommissie van den U.H.N. heeft tenslottenog kans ge zien, om vóór Zondag a.s. ook een grooteren tocht uit te schrijven, n.l. een van 65 km. Deze tocht is eigen lijk dezelfde als de Schermertocht, maar er is een verlengstuk aan ge maakt, "zoodat de rijders van dezen tocht eerst naar Purmerend gaan, over Spijkerboor. In Alkmaar kan dus Zondag ge start worden voor twee tochten: een van 40 en een van 65 km. Hetzelfde is ook het geval met Ursem, waar een startbureau gevestigd is voor Zaterdag en Zondag, zulks ten rieve van de rijders uit Westfries land. Verder kan er Zondag voor den 65 km-tocht gestart worden in Purmerend en Spijkerboor. Voor Zondag zijn voor beide Alk maarsche afstanden vapaf heden middag tot Zaterdagavond ook "start kaarten verkrijgbaar bij J. Werk man, Rippingstraat 33, Alkmaar, tel, 2491, alwaar tevens mogelijke in lichtingen zijn te bekomen. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Koedijk. Bij de verkooping van een dub bel- en een enkel woonhuis voor de erve U. Jongsma was de uitslag, dat de beide perceelen, na in bod te zijn gebracht op resp. 1620 en 910, in combinatie werden gemijnd door den heer Jb. Ruis te Sint Pancras voor 2581. ALKMAAR. ONDERTROUWD; Arie Nap en Sijtje Tol. Jacob P. Schotsman en Jannetje Hoppe. Wijpko Wijp- kema en Nelly E. Bijl. Anthonius Schoonhoven en Lena van Dijk: Laurens van der Voet en Anna E. Marinus. OVERLEDEN: Jan de Beurs, wedr. van A. Swager, 80 jaar. Gosewijn H. Zoll, gehuwd met M. Wolff, 64 jaar. Arnoldus Tonneman, wedr. v. W. Ke'sler, 90 jaar. Nieuwe moeilijkheden teekenen zich at. (Van ónzen Haagcchen correspondent). Niet alleen de Middellandsche Zee heeft een in- en een uitgang, die van groote beteekenis zijn; ook de Indi sche Oceaan ligt tusschen twee be langrijke machtsposities: de Roode Zee met het Suezkanaal aan de eene, Singapore aan de andere zijde. Deze korte samenvatting is voldoende om zich de beide zeeën met den keten van steunpunten: Gibraltar, Malta, Alexandrië, Suez, Aden, Ceylon, Sin gapore voor oogen te stellen als ruggegraat en hoofdverbindingslijn van het Britsche Empire. Dat de In dische Oceaan naar het Zuiden open ligt en dat er nog de scheepvaart route om de Kaap is, doet aan het vitale karakter, aan de primaire be langrijkheid van het noordelijk ge deelte van deze Aziatisch-Afrikaan- sche wereldzee niet af. Trouwens, Churchill heeft het, in zijn jongste radiorede, zelf moeten toegeven, dat een- schip om de Kaap slechts drie reizen per jaar kan maken. Nu is Singapore dan gevallen: de gepantserde vuist tegen Japan" is machteloos neergezonken, en van En- gelsche zijde moet men dit verlies meten naar de groote beteekenis, welke men steeds aan dit steunpunt, deze onneembaar geheeten zeeves ting, heeft toegekend. De „Daily Mail" heeft er dezer dagen aan her innerd, dat Engeland Singapore steeds de poort naar het Oosten heeft genoemd, maar dat het nu voor de Japanners een poort naar het Westen zal worden. De poort naar het Westenwan neer men zich dit voor oogen houdt, behoeft men ook niet meer te vra gen, wat de bedoeling is, wanneer een officieele militaire zegsman in Tokio verklaart, dat Japan zoolang moet strijden tot het de hand kan reiken aan zijn bondgenooten Duitschland en Italië. Door den val van Singapore krijgen de Japanners tevens en da' is voor de naaste toekomst en zeker voor ons Neder landers hét belangrijkste een sterke basis voor de verdere mili taire, maritieme operaties naar het Zuiden, tegen Sumatra en Java, en verder tegen Austtallë. Men zou Singapore dok met een draaischijf kuur en vergelijken, -net behulp waarvan Engeland zoowel Jen, Zuid westelijken Pacific als het Indische Empiregebied aan den Indi schen Oceaan kon beheersehen. Nu uit den ruggegraat van het Empire deze belangrijke wervel is. gebroken, wankelt het Britsche Wereldrijk, dat toch aj zoovele slagen heeft moeten i-.casseeren. Singapore immers was een der hoeksteenen van het gebouw van het Britsche imperialisme en al dreigt er niet terstond een ineenstor ting, Japan heeft, strategisch en'feco nomisch, een niet - gemakkelijk te zwaar te schatten winstpunt be haald. Ook de Japansche premier heeft onlangs, vooruitloopend op den toen reeds te verwachten val van Singal po-re, welken hij belangrijk noemde voor de bevrifding va de Aziatische volken, gewezen op de bijzondere be teekenis van het met de andere As- genooten gesloten militaire bondge nootschap, dat voorziet in een hechte gecoördineerde militaire actie op alle oorlogstooneelen. Blijkbaar mag deze uitlating achterna ook al wel worden uitgelegd als een zinspelen op toe komstige gezamenlijke operaties in den Indischen Oceaan. Het bekende Ai erikaansche tijd schrift Life, schrijvend over de mo gelijkheid van Singapore's val,, heeft dan ook reeds het volgende toe komstbeeld opgehangen: door de verovering van Singapore zou Japan beslag leggen op de halve werelci. Het zou dan de controle hebben over de belangrijke Straat van Malakka en tevens het cenrum van het spin- neweb der Oost-Indigche ejlanden bezet houden. Het zou dan 'kunnen beschikken over al de minerale oliën, het tin en de rubber, welke het noodig heeft. De Japanners zou den dan ook de Brjjsche handels wegen nau. Kaapstad en de, Rcode Zee afsnijden en zoodoende den In dischen Oceaan beheersehen. Hier aan ligt ver over de helft van het Aziatisch Empiregebied, de bezittin gen, welke 90 van de Engelsche rubberconsumptie leveren, 96 van het zinkerts, 71 van het tin, 86 van-de salpeter en 63 van 't rijst- verbruik. Er is voor Japan dus wel eenige aanleiding om hier, van zijn kant, een bijdrage te gaan leveren in de blokkade op verren afstand van het Britsche eiland, zoodoende naast den slag om den Atlantischen- een slag om den Indischen Oceaan ontkete nend. Dat hierdoor de Amerikaan- sche transporten> van oorlogsmate riaal naar Roode Zee en Perzische Golf, bestemd voor de legers van het Midden-Oosten en, vooral ook yoor Voor op reis en op Uw <9 werk. Siroop Bonnema in /ST\ geconcenf leerde vorm. \Mf) Éven ..werkzaam. Gemak- kelijk in te nemen. (Ongecorrigeerd.) 's-Gravenhage, 27 Febr. De secr. generaal van het dept. van land douw en visscherij maakt bekend, dat in verband met de huidige sei zoensomstandigheden de volgende maatregelen zijn genomen met be trekking tot de distributie van bo ter, margarine en bak- en braadvet. In plaats van één bon voor de distributieperiode van 28 Fe bruari tot en met 7 Maart a.s. en één bon van de distributie periode van 8 Maart tot en met 16 Maart a.s., worden ditmaal voor het tijdvak van-28 Febr. tot en met 16 Maart a.s. twee bonnen van de boter-, en vet- kaart tegelijk aangewezen. Gedurende genoemd tijdvak va 28 Febr. tot en met Maandag 16 Maart a.s. geeft bon 11 zoowel van de boterkaart als van de vetkaart naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen boter, zonder reductie, of margarine, of vet. Ge- durendè genoemd tijdvak geeft voorts bon 12" zoowel van de boter kaart als van de vetkaart naar keu ze recht op het koopen van het nor male rantsoen margarine of vet. Bo ter is derhalve, voor wat bon 12 be treft, noch op de boterkaart noch op de vetkaart verkrijgbaar. De bonnen 08 en 09 van de boter kaart én van de vetkaart, welker geldigheidsduur wordt verlengd tot en met 16 Maart, geven met ingang van Zaterdag 28 Febr. naar keuz; recht op het koopen van het norma le rantsoen boter zonder reductie, of margarine, of vet. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het naar kepze beschikbaar stellen van meer artikelen op bovengenoemde bonnen niet beteekent, dat men nu ook op alle bonnen, waarover men beschikt, het artikel zal kunnen verkrijgen, waaraan men eventueel de voorkeur geeft. De bovenbedoelde omstandig heden zijn oorzaak, dat men voors hands genoegen zal moeten nemen met dat artikel, waarover de winke lier beschikt. Ten slotte wordt medegedeeld, dat bon 10 van de boterkaart en van de vetkaart niet zal worden geldig ver klaard en derhalve kan worden ver nietigd. de Sovjet-Unie ernstig bedreigd zouden worden, laat zich hooren. En ook voor Sjang Kai Sjek's leve ranties zou het er dan benauwd be ginnen uit te zien; nog geheel daar gelaten het feit, dat het Japansche leger te land ook nog maar ruim 100 K.M. behoeft door te stooten om den beroemden Birmaweg te kunnen af- snoeren. Wat dar nog over twee oceanen zou overkomen, zou voort aan den moeilijken omweg door Thibet moeten maken om Tsjoen- king-China te bereiken. Wel moest Churchill Zondag in mineur spreken, toen hij Engeland en de overige wereld in een over zicht van ve huidige s'tuatie der Ge allieerden den val van Singapore mededeelde. Wanneer men het Fmpire zou wil len vergelijken met een huis dan heeft dit een,suite van vier vertrek ken acluei elkaar: de huis- of Atlan tische kamer, dé"binnen- of Middel- andsqhe zaal, de Indis -he wintertuin en daarachter neg een kas met tropi sche gewassen, waaronder stekelige cactussen en mimosa. Hoe moei de bewoner van zulk een paleis zich gevoeld hebben, toen hij vrij dopr al die wijdsche ruimten kon loopen, van voor naar achteren, van achteren naar voren, niet lettend op ontevreden buurtbewoners en zon der aandacht te schenken aan door een open raam hier of daar wel èens naar binnen komende steenen. Nu kunnen "de deuren tusschen de huis kamer en de binnenzaal en die tus- schenzaal en wintertuin maar halt meer open, het dak van de winter tuin lekt en. de ramen klepperen. Verderop is de toegang naar de kas door 'den achterbuurman, met wien de verhouding den laatsten tijd toch al niet goed meer was, dichtgetrok ken en vastgespijkerd. Is het te verwonderen, dat die be- voner af en toe maar eens aan de q.erzijde gaat „buurten?" OPOAVB AMSTERDAMSCHE BANK N.V, By kantoor Alkmaar: van Vrydag 27 februari 1942 STA ATS LEUNINGEN. Vor.k. Nederland 1941 98 4 Nederland 1941 101% 4 Nederland 1940 II lUOH/io 3—3'/, Nederl. 1938 9b 3 Ned.-lndië 1937 84 BANK-INSTELL. Amsterd. Bank 14CV« Handel Mij. Cert. v. t 2.50108 Koloniale Bank 99U, Ned. Ind. Handelsbank 75 IND. OND. BINNENL. Alg, Kunstzijde Unie 146 Calve Delft Cert. 971/, Nederl. Ford .310 Lever Brosl35'/5 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 234 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. 195 Java Cultuur .132 Ned. Ind. duiker I'm. 44 Verg. Vorstenlanden 60 PETROLEUM. Kon Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Ueb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Den Batavia Oude üeii -«■n»rnhah .200 11' 87 65 60 57 113 87 1J5 .120 .110 .128 108 lu.40 t)A/s 106", i0C3/„, 96% S4>,. 141 108 103 78 146% 102 310 137 240 197 137 145 61-2 200 113 90 67 60 114 88 144 120 115 133 114 Hypotheekbank Noord-Hollandsch Grondcrediet N.V. Alkmaar. é'/zX PANDBRIEVEN a 99 °/0. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 27 Febr. 1942. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 3 stapels, wegende 724 kg kaas aangevoerd, waarvan soort en prij zen als vólgt: 40-f Kleine Fabrieks baas ,c 55 en 4u-f Kleine oBerenkaas 56. Alles m. rijksmerk. Handel vlug. LEEUWARDEN, 27 Febr. 1942: Veemarkt:1125 Melk- en Kalf- koeien 270510; 152 Pinken 120 -170; 32 varkens: mageie f 80140, drachtige 130200 en loopers f 25 40; verder: 49 Stieren, 620 Vette koeien,1120 Nuchtere kalveren, 93 Weide én vette schapen, 25 Vette varkens, 75 Bokken en geiten en 29 Paardèn. Totaa aanvoer 3321 stuks. Eierhandel: Kipeieren 6%10,45 ct. per stuk, handelsprijs per kg 1.32 1.87. Eendeneieren 7,68,1 cent per stuk. Pluimvee: Slachthanen 1.502.50, Slachltkippen 1.252.25, Jonge ha- nén ,12, Jonge duiven 2540 ct. Konijnen (per kg) 1. Vereen, van Zuivelmaatschappijen: Edammeskaas 20 plus 87 cent, 40 pL 1.12; Goudsche kaas 20 plus 87 ct., 40 plus 1.12 en Broodkaas 40 plus f 1.12 per kg. PUBLICATIES AAN SCHAFT'ING LEER- EN HULPMIDDELEN VOOR HET VAK LICHAMELIJKE OEFENING ST. JOSEPHSCHOOL (ULO), ST. ADELBERTUSSCHOOL (GLO) EN ST. BAVOSCHOOL (GLO). De Burgemeester van Alkmaar brengt ter aigemeene kennis, dat hij op 26 Febr. 1942 heeft vastgesteld het volgende besluit: Gelezen twee adressen d,d. 8 De cember 1941 van het Bestuur der Vereeniging „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscholen alhier, verzoe kende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aan- ihaffing van leer- en hulpmiddelen voor het vak lichamelijke oefening ten behoeve van de onder zijn be heer staande St. Josepschool (ulo), St Adelbertusschool (glo) en St. Ba- voschool (glo) alhier; Overwegende, dat de aanvragen voldoen aan de in artikel 73 der La- ger-onderwijswet 1920 gestelde eischen en de Commissaris der pro vincie Noordholland heeft medege deeld, dat noch bij den Secretaris- Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, noch bij hem bezwaar bestaat tegen het in willigen der aanvragen, zulks over eenkomstig punt 8, eersten zin, der Aigemeene Voorwaarden, verbon den aan de toekenning van Rijks- steun aan noodlijdende- gemeenten; Gelet op de artikelen 3, 13 en 28 van de Achtste Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op admini stratiefrechtelijk gebied d.d. 11 Aug. 1941 (Verordeningenblad 1941, nr. 152); Gelet voorts op de artikelen 72 en 75 der. Lager-oriderwijswet 1920; Besluit: I. de gevraagde medewerking te verleenen; II. de uit het besluit onder I voortvloeiende uitgaven te zijner tijd nader te regelen bij suppletoire be^rooting.. Binnen dertig-vrije dagen, te re kenen van heden, kan ieder ingeze tene en het schoolbestuur van dit besluit in beroep komen bij den Commissaris der provincie Noord holland. Alkmaar, 27 Febr. 1942. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov,: G. H. W. ter j. loeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2