DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bolsjewistische aanvallen met succes afgeslagen. De oorlog in Qost-Azië. Luchtaanvallen door slecht weer belemmerd. De Britsche koopvaardij De strijd >in Ned.-Indië. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 50. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van F5 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 28 Februari 1942 Duitsehland strijdt voor Europa Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 27 Febr.' (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op de Krim hebben Duitsche en Roemeensche formaties vijan delijke aanvallen op het front van Sebastopol en op het schiereiland Kertsj met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook aan de overige fronten mislukten talrijke aanvallen van de bolsjewisten als gevolg van het weerstandsvermo gen van onze troepen, die door sterke luchtstrijdkrachten werden gesteund. In Noord-Afrika levendige ac tiviteit van Duitsche en Italiaan- sche verkenningsstrijdkrachten aan het Cyrenaica-front. In weer wil van het ongunstige weer war den de havenwerken van Tobroek gebombardeerd en gemotoriseerde Britsche colonnes met bommen en de boordwapens aangevallen. An dere luchtaanvallen waren gericht op Britsche vliegvelden op het eiland Malta. De vijand viel ook in den afge- loopen nacht enkele plaatsen in het N.-Duitsche kustgebied aan. Twee Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. De strijd op de Philippijnen. Tokio, 27 Febr. (DNB). Groote formaties van het Japansche leger hebben volgens een frontrapport van gisteren vijandelijke stellingen bij Mariveles op het schiereiland Ba- taan aangevallen en zware schade berokkend aan een vijandelijke ar tilleriestelling aldaar. Japanners dringen Rangoon binnen. Sjanghai, 27 Febr. (Domei). Radio- Saigon heeft vanmorgen meegedeeld, dat de Japansche troepen de buiten wijken van Rangoon zijn binnenge drongen. Verder deelde het radio station op grond van berichten uit Mandalay mede, dat de verbinding met Rangoon is verbroken. Aanvallen op vliegveld in Birma. Tokio, 27 Febr. (DNB). Naar of ficieel wordt meegedeeld, hebben Japansche legervliegtuigen op 25 Febr. in Birma het vliegveld Min- galandon aangevallen en 43 vijande lijke vliegtuigen vernietigd. Slechts drie Japansche machines zijn niet op haar basis teruggekeerd. Ontruiming van Tsjittagong. Bangkok, 27 Febr. (ONP). De ra diozender Madras heeft medege deeld, dat de Britsche autoriteiten de ontruiming hebben gelast van Tsjittagong, aan de N. W.-kust van Birma, aan de Golf van Bengalen. Het Italiaansche legerbericht. Rome, 27 Febr. (Stefani). Het 636e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het front in Cyrenaica lange- afstandsverkenning door Italiaan sche en Duitsche pantserafdeelin- gen. De aanvallen der luchtmacht werden door slecht weer belem merd. Zij waren gericht op de ha venwerken- van Tobroek en de vliegvelden op Malta, die herhaal delijk met succes werden bestookt. Nieuwe vijandelijke aanvallen op Tripolis en Benghazi veroorzaakten geen ernstige schade. Te Benghazi werden eenige Ara bische huizen getroffen.' Onder de Mohammedaansche bevolking waren er 8 dooden en 7 gewonden. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. In den vroegen ochtend van 27 Febr. trachtte een vijandelijk vlieg tuig oven Messina te vliegen. Door 't welgerichte vuur van het afweer geschut werd het toestel, een Wel lington, gedwongen bij Kaap Peloro te dalen. De uit zes Canadeezen be staande bemanning, die ongedeerd was, werd gevangen genomen. D STRIJD AAN HET OOSTFRONT De strijd op de Krim. Berlijn, 27 Febr. (DNB). Ten aan zien van de afweer gevechten op de Krim worden nog de volgende bij zonderheden bekend: De aanvallen der bolsjewisten op beide fronten van de Krim zijn Donderdag vroeg in den ochtend na artillerievoorbereiding begonnen en hebben den geheelen dag geduurd. De bolsjewisten gingen steeds weer, ter sterkte van een compagnie of een bataillon over tot aanvallen op Duitsche- en Roemeensche stel lingen van het omsingelingsfront van Sebastopol en het schiereiland Kertsj. Zij werden echter overal door de verbonden troepen, deels in terstond ondernomen tegenaanval len, teruggeworpen. De vijand leed hierbij bijzonder zware en bloedige verliezen. DE VERLIEZEN VAN DE ENGELSCHE VLOOT. Stockholm, 27 Febr. (DNB). „Op alle zeeën bezitten wij thans 'nog maar de helft van het aantal groote oorlogsschepen, dat wij in den laat- sten oorlog' alleen op de Noordzee, in den strijd konden werpen, zoo ver klaarde de bekende Engelsche radio commentator Patrick Lacy. Toen de oorlog tegen Japan uitbrak, zoo zei- de hij verder, werd de toestand nog erger. Op het oogenblik staan wij in het Z. W.-deel van den Stillen Oce aan tegenover een zéér sterke Ja pansche vloot. Onze 'scheepsverlie- zen waren zwaar. Wanneer de vliegvelden van Java verloren gaan, zoo besloot Lacy, dan is dit nog er ger dan toen eenigen tijd geleden de vliegvelden op Singapore verlo ren gingen, daar er geen andere vliegvelden zijn, van waar Britsche jagers ter bescherming van Java kunnen opstijgen. Genève, 26 Febr. (D.N.B.) Uit Londen wordt gemeld: Omtrent den toestand der En gelsche koopvaardij schrijft de Daily Telegraph, dat thans de straf volgt op het feit, dat men, na den wereldoorlog van 1914/1918 de be- teekenis van een sterke koopvaar dijvloot voor Engeland heeft ver geten en het lot der Engelsche zee lieden niet heeft verbeterd. Een sterke koopvaardijvloot geeft steeds de basis der veiligheid van Groot- Britannië. In 1939 echter was En geland in dit opzicht zwakker dan in' 1914 den oorlog ingegaan. Enge land heeft steeds nog niet het grootste gevaar, dat het bedreigt door het gebrek aan koopvaardij- ruimte, overwonnen. Integendeel, door het toetreden van Japan tot den oorlog is dit gevaar nog grooter geworden. Wanneer na een groote militaire catastrophe in het open baar gevraagd wordt naar de oorzaak, kan men in ieder geval als antwoord wijzen op de schaarschte van handelsschepen. Wanneer Engeland den oorlog wil winnen; moet alles in het werk worden gesteld om nieuwe koop vaardijschepen te bouwen. De Engelsche pers over de scheepsverliezen. Genève,., 26 Febr., (D.N.B.) De „Evening Standard'' schrijft omtrent de scheepsverliezen: Dit is een slag, dien wij niet verliezen mogen, want zijn resultaat kan doodelijk zijn. Thans wordt onze zeemacht bedreigd als nooit te voren sedert de Neder landers tegen ons zeilden. De „Evening News" schrijft: In dit" jaar naderen onze scheeps- reserves wanhopig dicht de uiterste grens. Als dit zoo verder gaat, moet het invloed uitoefenen op onze eco nomische situatie. Wij moeten onze buikriemen nauwer aanhalen. Geen schip mag verspild werden door het aanvoeren van onnoodige goederen. HET PROCES TE RIOM. Riom, 27 Febr. (D.N.B.) Tijdens het verder verloop der zitting van heden begon het gerechtshof met een uitvoerig verhoor van Daladier. De beschuldigingen zijn: 1. onvoldoende voorbereiding van den oorjog; 2. de houding van Daladier in de bijeenkomst van den t 23 Augustus 1939 van den oppersten oorlogsraad. De president stelde Dai-dier dr. vraag „hoe komt het, dat gij, die van 1936 tot 1939 voorzitter van den oppersten oorlogsraad zijt geweest in die drie jaren slechts een keer aan de bijeenkomsten van dien aard hebt deelgenomen?" Daladier ant woordde daarop, dat de voorzitter' slechts aan de bijeenkomsten hoefde deel te nemen indien er veranderin gen in de organisatie van het leger ter sprake kwamen./Hij verklaarde voortdurend van de werkzaamheden op de hoogte te zijn gehouden. On dervraagd over „gebrekkige organi satie en instructie van het leger" zeide Daladier o.a., dat hel aantal der actief dienende Fransche offi eieren in September 1939 37.000 be droeg, terwijl Duitsehland is slechts over 27.000 becshikte. Hij stelde der vroegeren Fransche-n generalen sta: voor de gebreken in de uitrusting .er opleiding van het leger verant woordelijk en bestreed de juistheid van een reeks naar voren gebrachte cijfers. Hij was er niet verantwoos- dielijk voor, wanneer de opdrachten door de.fabrieken en bedrijven niet uitgevoerd konden worden door om standigheden, die hem niet bekend waren en waarvoor de technici ver antwoordelijk zi,jn. Hij verklaarde te kunnen aantoonen, dat het aanwezi ge materiaal door den. generalen staf deels in het geheel niet gebruikt is, en dat het op die wijze op het be slissende oogenblik aan het front ontbrokeft heeft. Vervolgens stelde Daladier opnieuw den generalen staf verantwoordelijk voor het niet cpstellen van pantserdivisies, waar bij hij wees op de «meningsverschil len,^ die ontstaan waren over het ge bruik van het tankwapen. Toen de „pantserdivisies" ter sprake kwamen, betichtte Daladier degenen, die de inlichtingeji hadden verstrektervan gelogen te' hebben. De procureur-generaal, Cassagneau, noemde de namen van een aantal genei'&als als zegslieden die later pok In de expeditie van Winterhulp Nederland te, Amsterdam heerscht groote drukte met het distribueeren Vhn de speldjes, noo- dig voor de heden te houden straatcollecte. (Pol.-Zeylemaker) EEN INTERVIEW MET - VAN KLEKFENS. Washington, -26 Febr. (A.N.P.) De minister van buitenlandsche zaken in de Néderlandsche emigranten- regeering, -van Kleffens, heeft de Amerikanen gewaarschuwd, dat zij den oorlog zouden verhezen, wan neer de Ver. Staten niet terstond al hun strijdkrachten -mobiliseerden. Van Kleffens legde deze verkla ring af in een belangrijk interview, waarin hij verder een samenvatting gaf van zijn waarnemingen tijdens Zijn werk in de Ver. Staten. Hij zei- de, „da't hetAmerikaansche volk een tragischè fout zou maken, wan neer het de lyacht van de spilmo- gendheden onderschatte, of wanneer het dacht, dat het nog tijd had om zijn voorbereidingen voor een be- OTssenden slag te kunnen beëindi gen. Wanneer de zaken op de Stille Zuidzee voortgaan als thans, zullen de Ver. Staten den oorlog verliezen. Het is thans geen tijd om de gebie den, die opgegeven zijn, te ontzien, want het zal moeilijk zijn verloren gebied te heroveren, wanneer de vijand zich daar eerst eenmaal heeft genesteld. Het zal veèl menschen- levens kosten om het verlorenë te heroveren. Onderschat dén vijand niet. Wij moeten het onaangename feit erkennen, dat wij allen het te licht hebben opgevat. 'Wij hebben de fout gemaakt te denken, dar, aangezien wij ons verheugen in een beschaafde levenswijze, die leven» wijs ook eeuwig zou blijven". Vtrn Kleffens sprak in zijn eerste interview ook over de kwestie van een grootere politieke vrijheid voor Nederlandsch-Indië na den oorlog Hij zeide, dat hij vdorstander is var. een grootere autonomie der eilanden, maar niet van een volstrekte onaf hankelijkheid. Van Kleffens kan in de Ver. Sta ten beschouwd werden als „de vriend, die de feilen toont". Het is een zeer rbekeloozé politiek, op oor log aan te sturen en onvoldoende voorbereid en bewapend te zijn, wanneer die oorlog is uitgebroken Men moge den Japanners thans schijnbaar een voorsprong willen geven, het is maar al te duidelijk, dat deze voorsprong uitsluitend te zoeken is in de meerdere kracht der Japansche strijdkracht en het is even vanzelfsprekend, dat het land, dat in het begin van.den strijd be- Jagrijke steunpunten kan bezetten, een zeer grooten voorsprong krijgt, daar herovering van verloren gegaan gebied een extra .verzwaring van lasten beteekent. BIJ DE VAART VAN DE DUITSCHE SLAGSCHEPEN DOOR HET KANAAL beschermden voor postenbooten het eskader. Op de foto: de-bemanning van( één dezér schepen heeft een Britschen bom menwerper neergeschoten- en neemt den vlieger aan boord. (Hoffmann-P:K. Demmer) als getuigen gehoord zullen wor den, waarop Daladier zeide: „gij noemt me slechts overwonnen gene raals". Aan het slot van het eerste deel der behandeling zeide Daladier, dat men niet kan spreken van ge brek aan vooruitzien, indien men een crediet van 27 milliard francs besteedt Riom, '27 Febr. (D.N.B.) Op den vierden procesdag heeft president Caous bekendgemaakt, dat het hof die formeei'e excepties der verdedi gers van Blum en Daladier heeft af gewezen. De vliegtuigverliezen in Ned.-Indië. Tokio, 27 Febr. (D.N.B.) In een blik terug op den Uden Januari be gonnen veldtocht tegen Nederl.-Indië hebben Japansche militaire deskun digen verklaard, dat de luchtstrijd krachten van' den tegenstander in het Z.W. van den Stillen Oceaan zoo zwaar verslagen zijn, dat zij „niet veel ronden meer kunnen door staan". Ruim 460 Engelsche, Ameri kaansche en Nederl.-Indische vlieg tuigen zijn in de zeven weken sedert het begin van dit offensief vernield. Ofschoon de Japansche luchtstrijd krachten op. tegenstand stieten, heb ben zij toch ongetwijfeld de superiori teit in de lucht boven het geheele ge bied' van Ned.-Indië, met inbegrip van Java, Bali, Flores, Timor, de kleine Soenda-eilanden en Nieuw Guinea binnen enkele dagen ver overd. Omtrent de activiteit van de marinevliegtüigen in de negen dagen van 18 tot 27 Februari verklaarden de deskundigen, dat 44 vliegtuigen van den tegenstander zijn neerge schoten en 55 op den grond zijn ver nield, waarbij zich nieuwe Engelsche en Amerikaansche modellen bevon den, zoodat aangenomen kan wor den, dat het grootste deel van de luchtvloot van den tegenstander is vernield. De strijd op Sumatra. Tokio, 27 Febr. (D.N.B.) Naar het keizerlijke hoofdkwartier bekend maakt, hebben op Zuid-Sumatra ooereerendë legereenheden op 23 Februari een belangrijke marine basis. aan de Samangka-baai geheel bezet". Voorts wordt bekend gemaakt, dat Jaoansche marinevliegtüigen bo ven Batavia- vier Spitfires van den tegenstander hebben neergeschoten. Tegelijkertijd is het vliegveld van Tjililitan, buiten Batavia, gebombar- deeerd, waarbij twee zware vijande lijke machines op den grond werden vernield. De Japansche vliegtuigen leden geen verliezen. Soldaten naar Ned.-Indië teruggeroepen. Sjanghai, 27 Febr. De regeering van Nederl.-Indië heeft alle Nederland- sche'soldaten, die zich op het oogen blik in Engeland en in Canada be vinden, bevolen onmiddellijk naar Ned.-Indië terug te gaan om onder de wapenen te komen. Optreden van Japansche vlieg tuigen ter hoogte van Timor. Tokio, 27 Febr. (D.N.B.) In de wateren van het eiland Timor heb ben Japansche marinevliegtuigen', naar het Japansche keizerlijke hoofd kwartier meldt, Zondag j.l. een vij andelijk vaartuig van 20.000 ton tot zinken gebracht en een Nederland- schen mijnenlegger van 3000 ton in brand, geschoten. Een ander .vijande lijk schip werd eveneens door de Japansche bommen 'getroffen en vloog in brand. Verklaring van generaal Terpoorten. Lissabon, 27 Febr. (A.N.P.) De opperbevelhebber van het Nederl.- Indische leger, generaal Terpoorten, heef^ Donderdagavond, naar de Brit sche nieuwsdienst uit Bandoeng meldt, voor de radio verklaard, dat „duizenden Britsche, Australische en Amerikaansche troepen" 'zich op Java bevinden'. Voorts verklaarde hij, dat de toestand ernstig is en er geen aanleiding bestaat tot een licht zinnig optimisme. „Evenwel", zoo meende Terooorten, „bestaat er ook geen aanleiding voor pessimisme. De komende slag om Java zal zich „vol gens de gestelde plannen" afspelen". Japansche troepen bezetten Benko'elen. Tokio. 27 Fe!?r. ((D.N.B.) Naar het Japansche .hoofdkwartier mededeelt, heeft het Japansche leger op 24 Fgbr. het belangrijke steunpunt Benkoelen aan de W.-kust. van Zuid-Sumatra bezet. DE STRIJD IN CHINA. Sjanghai, 27 Febr. (DNB). Naar de woordvoerder van het Japansche leger alhier heeft medegedeeld, hebben Japansche strijdkrachten in de omgeving van Sjanghai tusschen 26 en 26 Febr. over een oppervlak te van 50 vierkante kilometer een zuiveringsactie ondernomen tegen aanzienlijke daar geconcentreerde strijdkrachten van Tsjoengking. De ze leden groote verliezen. Vele of ficieren werden gevangen genomen en 1700 gesneuvelden der strijd krachten van Tsjoengking bleven op het slagveld achter. Aan Japan sche zijde had men slechts, één doo- de en vijf gewonden. U weet, wat W H N beduidt, Welnu, help dan mee en stelt niet uit Giro Winterhulp Nederland 5553. BRIEVEN VAN NEDERLANDSCHE SOLDATEN IN HET OOSTEN. SS-Schütze J. C. Siegburgh schrijft: Het gaat mij uitstekend, al leen vind ik het niet prettig, dat het nog zoo lang duurt, voor wij worden ingezet, op zijn vroegst zal dit in Januari of Februari 1942 gebeuren. Zoo zie je, dat je je nooit aan voor spellingen moet wagen, uit de twee weken opleiding, welke je ons had toegedacht, zijn vijf of zes maanden gegroeid. Stel je voor dat de man nen, met wie ik hier tezamen dien, reeds zeven maanden onder de wa penen zijn. Nee, een man als Adolf Hitler zet zijn menschen niet in als kanonnenvleesch, hij weet veel te goed, wat een oorlog is. Hij is tege lijk vader en moeder van hen, die de Duitsche uniform dragen. Het is grappig, dat ik, hoewel ik met hart en ziel Hollander ben en blijf, hem toch vereer als mijn hoogsten Füh rer. Op de eerste plaats niet als Duitsch, doch als Germaansch Füh rer. Ik begrijp niet, dat men hij ons in Holland niet in wil zien, wat voer edh ongelooflijk werk deze man heeft verricht. Hij heeft een volk van vele millioenen, dat in zichzelf verdeeld was, weer tot een geheel gemaakt en nu stelt hij alles in het werk om geheel Europa de oogen te openen en te laten zien, wat een on gelooflijke bende het in den loop der- tijden geworden is. Ik zou zoo zeg gen, dat hij nu toch genoeg bewij zen in handen heeft en toch willen de menschen het maar niet inzien SS-Schütze J. B. de Boer schrijft: Wij staan bier onder de lei ding van mannen, die reeds in Rus land hebben gevochten. Zij hebben in dit groote land van Joden en tar taren zooveel beleefd, waarover men zich verwonderd afvraagt hoe dit in de twintigste eeuw nog mogelijk is. Het bolsjewisme heeft van de vroe gere zoo trotsche Russische men schen, verdierlijkte benden gemaakt, wreed, moordlustig en zonder een grein menschelijk gevoel. De kerken in Rusland zijn gebruikt om er likeurstokerijen of godloozen ten toonstellingen in te vestigen. De geestelijkheid en ieder, die in God geloofde, is op de meest gruwzame wijze vermoord. Het gezin bestaat in het Roode Rusland niet meer. De vrouw is een gebruiksartikel gewor den (de zoogenaamde „vrije liefde"). Ik zou nog langer hierover kunnen sehrijjgen. Ik blijf er bij, dat het een géluk is voor geheel Europa en ook voor ons land, dat dit verschrikke lijke gevaar voor de wereld einde lijk door Duitsehland en zijn bond- genooten Finland, Roemenië, Hon garije, Italië, Kroatië, Slowakije en de legioenen uit Spanje, Nederland, België, Noorwegen, Zweden, Dene marken en Frankrijk onschadelijk wordt gemaakt, zij het dan ook met groote offers. Eigenlijk moest ieder Nederlander dankbaar zijn voor elk offer, want wanneer Rusland vlug ger geweest zou zijn en de geweldige oorlogsmachine, welkte Stalin heeft laten bouwen, zou aan het rollen zijn geslagen voor Duitsehland toe sloeg, dan zou -geheel Europa en ook ons land door de roode pest over stroomd zijn. Ik neem aan, dat je weet, wat de bolsjewistische bescha ving voor de menschheid betee kent Japansche luchtactie aan de Westkust van Amerika. (D.N.B.) - De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft omtrent de Japansche luchtacties aan de West kust der Ver. Staten medegedeeld, naar Associated Press meldt uit Washington, dat een aantal nog niet geïdentificeerde vliegtuigen Woens dag in de vroegte boven Los Angeles zijn geweest. De luchtdoelartillerie beeft daarop hevig geschoten, geen der vliegtuigen werd evenwel om laaggehaald en er werden ook géén bommen uitgeworpen^ De radiozen der van New Yórk heeft medege deeld, dat van nu af geen bijzonder heden over schade als gevolg van luchtaanvallen meer zullen worden bekend gemaakt. Vanecuela neemt deel aan ver dediging van Curasao en Aruba. (D.NB.) - Uit Venezuela wordt ge-, meld," dat dit land de uitnoodiging der uitgeweken Nederlandsche re- geering om deel te nemen aan de verdediging van Curagao en Aruba heeft aangenomen. Venezuela zal een civiele en een militaire commissie uitsturen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. VERDUISTER GOED ZON 28 Febr. onder: 19.16 1 Maart op: 8.28 MAAN 28 Febr. op: 16.3'8 onder 7.02 ZON 1 Maartonder: 19.18 2 Maart op: 8.25 MAAN 1 Maart op: 17.45 onder: 7.36 3 Maart Volle Maan. PROF. GOEDEWAAGEN LEIDT DAG VAN DEN NED. OMROEP IN. 's-Gravenhage, 27 Fer. Ter gele genheid van den dag van den Ne- derlandschen omroep te Hilversum op Zondagmiddag ar?, zal de secre taris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, - persoon lijk aanwezig zijn en op de feeste lijke bijeenkomst een inleidend woord spreken. J. C. PLATE PROGRAMMA DIRECTEUR VAN DEN NED. OMROEP. Hilversum, 27 Febr. De persdienst van den Nederlandsehen Omroep meldt: De directeur-generaal 'van den Nederlandsehen Omroep, dr. ing. W. A. Herwijer, heeft met ingang van 1 Maart tot directeur van den pro- grammadienst van den jNederland- schen Omroep den heer J. C. Plate benoemd. De heer Plate werd 25 April 1895 te Haarlem geboren. Nadat hij de H.B.S. in zijn geboortestad had ge volgd, diende hij tijdens den wereld oorlog zijn vaderland als reserve- officier bij de artillerie. Na den oorlog was hij op verschil lende bankinstellingen werkzaam, waarna hij in 1929 naar Zuid- Duitsdhland vertrok om in dienst ta treden van een Hollandsche onder neming, het Jod-und-Schwefelbad te Wiessee. In den zomer van 1933 werd hij de oprichter en groepsleider van de N.S.B. voor de in Beieren wo nende Nederlanders. In 1941 keerde de heer Plate naar Holland terug om zijn krachten be schikbaar te stellen in dienst van de beweging als verbindingsofficier tusschen het hoofdkwartier van de N.S.B. te Utrecht en het departe ment van volksvoorlichting en kunsten. In October van hetzelfde jaar ging hij over naar den Nederlandscheu Omroep, waar hij verbonden werd aan het bureau van den directeur- generaal. In een vraaggesprek met den nieuwbenoemden directeur van den proigranrmaidienst, die een goede kenner is van de muziek, de letter kunde en kunstgeschiedenis, wees de heer Plate er op, dat 't zijn grootste streven in de toekomst zal zijn om de programma's in gezonden volkschen zin te doen samenstellen. „Mijn grootste taak zal zijn", al dra de heer Plate, „om een gezonde verhouding te scheppen tusschen de ontspanning en de voorlichting, welke in de radio geboden wordt, zoowel op het gebied van de muziek als op dat van de letteren. Mijn bij zondere belangstelling bij al deze werkzaamheden gaat zoowel naar .het land als de stad en ik ho.op een zoo nauw mogelijk contact tusschen beiden te bereiken". KJJK OW LNPPENMArta aott Pgh4S NA II1 VAN "ZULKE OUO& VOBOSJ-4 AAKUN ze WeEf^, NIEUWE TEXTIZUSOeoEliSM (Polygoon-Leemker) DE HEER DE VRIES TE OOSTERZEE (Fr.) wilde zijn hond kwijt. Het dier werd op 25 Decem ber 1941 'naar ken nissen in Putten (Gelderland) ge bracht. Na enkele dagen echter ver dween de hond. Men had den hond reeds als verloren beschouwd, toen dezer dagen het dier weer bij den heer de Vries voor de deur stond, ge heel vermagerd. Het is een raadsel, hoe de trouwe vier voeter den bijna 100 K.M. langen 100 K.M. tangen weg naar zijn oorspronkelijk tehuis heeft gevonden. .(Fol,-y. Bilsen)

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1