Hoes STAD EN OMGEVING Besluiten van den burgemeester AGENDA PtUULMA'litm DE NOORöHOLUNDSCHE WOLVEREENIGING. X n een van de handigste* uit de RetsU-femilie! Departemer Samerismeltin en C. Beveiliging vc in voorr teie ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 88 FEBRUARI 1948. Pagina 8. De burgemeester heeft de volgen de besluiten" genomen; a. tot het verleenen van medewer king aan verzoeken van het bestuur der vereeniging St. Joseph voor de r.k. jongensscholen alhier, om gel den uit de gemeentekas té verstrek ken voor de aanschaffing van ieer- en hulpmiddelen voor het vak licha melijke oefening ten behoeve van onder zijn beheer staande scholen; b. tot het veranderen van eenige straatnamen; c. tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met Je gemeente Egmond-Binnen inzake hulpverlening bij brand aldaar; d. tot het toekennen van een bij drage in de kosten van verbetering 'van de arbeiderswoning Keizer straat 18 aan W. van Duin te Alk maar. BOND VAN STAATSPENSION- NEERING. De voor a.s. Donderdag aange kondigde feestavond van de Afd. Alkmaar van den B. v. S. gaat niet door. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. BENOEMD. De heer L. M. van. der Bijl, onder wijzer aan de openbare U.L.O. school alhier, is benoemd tot hoofd eener openbare U.L.O. school te 's-Graven hage. ARNOLDUS TONNEMAN Bij het vernemen van het over. lijdensbericht van Arnoldus Ton neman zullen de gedachten van 'vele Alkmaarders terug zijn gegaan naar de openbare school aan de Nieuwesloot, waar thans de brand weerkazerne is gevestigd en des tijds het zoo populaire schoolhoofd v. d. Berg, de man van Bilderdijk, nog de positie innam van school hoofd zonder klas. 'Deze school was wel de sterkst bezette openbare school in Alk maar. Ze bestond uit 12 klassen, voor meisjes en 6 voor jongens Meester Tonneman is bijna een menschenleeftijd als onderwijzer aan deze school, waarin hij in de 5e klasse les gaf, verbonden ge weest. Als hoofd van een tamelijk groot gezin de onderwijzerssa larissen waren toen nog zeer laag zag hij zich genoodzaakt na schooltijd' veel arbeid te verrichten Jarenlang werkte hij tot 's avonds laat aan het kadaster,- waar veel werk aan zijn keurige schrijfhand herinnert. Meester Tonneman smaakte de voldoening zijn kinderen tot waar dige leden der maatschappij te zien opgroeien. Met Mei zou hij 91 jaar zijn geworden, zoodat dee popu laire Alkmaarder vele jaren van een welverdiende rust heeft kunnen genieten. DE VRÏJZ. HERV. DIENSTEN IN DE KAPELKERK. Met ingang van morgen is er in de diensten, welke gehouden worden in de Kapelkerk, een wijziging ge bracht. Zij zullen voortaan plaats 'hebben om 10, 5 en 7 uur. De vrijzin nige diensten zullen, voor zoover zij niet des voormiddags worden ge houden. plaats vinden ,om 7 uur, dus om de andere week om 10 en 7 uur, Morgenavond om 7 uur zal ds. Prins van Wijngaarden den dienst leiden. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 1 Maart is de „Apotheek Wanna Bitsevoort", Ritsevoort 5, geopend. Van 1 Maart af zullen de apo theken hier ter stede weer geopend zijn van 8 uur 's morgens tot 8 uur dé® avonds. VRIJZINNIG HERVORMD ZANGKOOR. Voor een volle Harmonie-zaal werd dit concert gisteravond gege ven, waarin de taak van het koor bestond in het ten gehoore brengen van „Hymne aan de Kunst" van Jac. Bonset, een tamelijk omvangrijk werk, waarin de koorzang onder broken wordt door korte sopraan solo's. Frisch en jubelend klonken de forte's, doch nog meer indruk maakten de prachtige pianissimo's, waar blijkbaar onder Jonker's lei ding dahig op gestudeerd was, het geen dan ook niet zonder uitwerking gebleven was. Aan die koorzang ging het ningswoord van den voorzitter, heer J. Dalenberg vooraf, die dank bracht voor het aanwezig van mevr. van Kinschot, de schermvrouwe van het koor, v mevr. M; Cohen StuartWichers, ds. Prins van Wijngaarden, de pers, en de heer en mevr. Bonset. B. verscheen na de uitvoering van zijn compositie op het podium om Jonker te danken voor de sublieme vertolking, als ook mevr. S. Taschvan Daalen, aan wié bloemen werd aangeboden voor haar zeer goede voordracht der solo's. Mej. Wijn en Nico Akkerman de laatste als accompagnateur gaven „Vieille Chanson" van Bizet, „Ein kleines Haus" van Haydn en „Out liedken" van mej. van Rennes; als solist speelde A. het Rondo in D groote terts van Mozart. Zang en spel werden zeer verzorgd, muzikaal weergegeven. Men trad op in de kleedij van Mozarts tijd en het was niet moei lijk zich te verbeelden dat de jeug dige Mozart zelf aan den vleugel zat. Bij monde van den voorzitter ontving A. voor zijn steeds welwil lende hulp de partituur van Bach's Matthëus Passion. Met begeleiding van Jonker zong G. de Nijs, ver dienstelijk drie Jtaliaansehe liederen van Teni, di Capua en Tosti, en -luisterde het Alkmaarsch Sympho nic orkest, dirigent de heer D. de Vlieger het concert op door het zeer beschaafd voordragen (pittig rhyt- misdh in de "marschen) van ver schillende orkestnummers. Voor het overige werden er voordrachten, dansen, enz. gegeven; mevr. Tasche van Daalen zou na de pauze nog eer. lied .van Schubert en eer van Schumaan zingen. A. Kooger ope- den o.m. zijn be- LINGERIEVAK. Bij de gehouden examens van dé C. M. V. V. te Den Haag slaagden voor onderwijzeres linger ie vak de dames I. Polman te Heiloo en A. Hardijzer uit Alkmaar. tijd de ge pas IN BLIKSEMVAART DOOR EUROPA. De afdeel ing Alkmaar van de N.R.V. hield Vrijdagavond een lezing in het Gulden Vlies. De zaal was goed bezet, maar moest zich eerst een uur bezig houden met onderling gebabbel, omdat de spreker van dien avond, de heer Nijnanten, niet op aanwezig kon zijn, daar hij treinaansluiting in Haarlem mist had. Het gevolg daarvan was, dat na 9 uur de heer Sietsma, voorzifter der afdeeling, de eigenlijke bijeen komst opende en dat de spreker slechts een zeer beknopte inleiding hield, om daarna in uiterst snel tempo de aanwezigen mee te voeren dwars door Europa. De heer Nijnanten deed zich ken nen als een zeer vlot causeur, die aan de hand van een groote serie lantaarnplaatjes België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Zweden, Noor wegen, Duitschland, Zwitserland en Italië de revue liet passeeren. Hij iiet\ons kiekjes pen uit al deze lan den en ver-telde tal van bizonder- heden over stad en land. We zagen stadsgezichten van vele bekende Europeesche steden, we zagen berg- andschappen in velerlei variatie, we zage de rotskust van Spanje, de fjorden van Noorwegen, de Alpen van 'Zwitserland, de Ardennen van België, we hebben Zuid-Duitsche landschappen kunnen bewonderen en zijn meegevoerd naar de Vesusius en naar de bergtoppen op Sicilië. En dat allemaal in een zeer snel tempo 1 Tot slot eenige foto's uit Neder land en als slotopmerking: Europa is mooi, maar ook Nederland is rijk aan natuurschoon, aan bouwwerken aan folklore. 't Was eerder kwart voor elf dan men dacht; de avond was omgevlo gen. En zoo werd deze lezing, on- dnks eenige reis- en tijdmoeilijk- heden, een succes voor spreker er afdeeling. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, ver schillende Holl. films. Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Victoria-Theater, 7.30 'uur, hoofd nummer Moederliefde (rom.-zang- film). 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af, Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theafer, 7.30 uur, hoofd nummer Gasperone (operette). Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee, o Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer De vuurdoop (oorlogs film). 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 28 Februari. 3 uur, Harmonie, ballet „Tilly Sylon". 4 uur, Geref. kerk aan de Oude- gracht, orgelconcert Feike Asma. Zondag I Maait. 3 uur, 't Gulden Vlies, kindervoor stelling „Het prinsesje en de roode toovenaar'' 7.30 uur, 't Gulden Vlies, cabaret- revue Bokkesp. ongen. Jubileum-uitvoering gymnastiek- vereen. Be Quick te Bergen Maandag 2 Maart. 8 uur, in De Nachtegaal, lezing dr. Minnaert voor het Genootschap S. N. S. S. Dinsdag 3 Maart. 7.30 uur, Volkszangavond in 't Gul den Vlies. V- H.B.S. TE HOÖRN. Tot leerares aan de H.B.S. te Hoorn is benoemd mej. A. Scholtens te Haarlem. EENPANSMAALTIJD. Vleeschbon A inleveren De laatste éénpansmaaltijd van dit seizoen zal plaats vinden öp Zóndag 8 Maart te 1 uur in het Wapen van Heemskerk. (Kaarten (voor volwassenen 0.50 en kinderen 0.20) zijn aan het Bureau Winterhulp tot Donderdag 5 Maart a.s. 12 uur te verkrijgen. Vleeschbon A moet aan het Bureau worden ingeleverd. Kinderen zonder geleide van de ouders worden niet toegelaten. Een beperkt aantal gra tis kaarten is beschikbaar voor menschen, die dezen winter een uit- keering van Winterhulp hebben ge had. VOEDERING VEE, PAARDEN EN VARKENS. Wij ontvingen vanwege de dep. van H., N. en S. en van L. en V. een door de directie van den landbouw samengesteld boekje, dat de bedoe ling heeft den boer voor te lichten omtrent de wijze, waarop hij het voer, dat hem voor zijn vee, paar den en varkens ter beschikking staat, het beste kan benutten, een en ander volgens aanwijzing van ir. Leignes Bakhoven, inspecteur van de veeteelt. Het ligt in de bedoeling deze handleiding op ruime schaal te verspreiden onder de boeren. VERGADERING STREEKLEIDERS IN NOORDHOLLAND. (Persdienst Ned. Landstand.) De provinciale boerenleider van Noord holland, J. Saai, heeft met de streek- leiders uit zijn gewest' te Alkmaar, vergaderd.. Na een welkomstwoord; in het bijzonder tot den Landwirt- schaftsrat Ufer gericht te hebben, informeerde de provinciale boeren leider naar de stemming onder de bevolking in Noordholland na zijr. installatie. De streekleiders bleken hiervan een indruk gekregen te hebben, die uitermate gunstig genoemd kan wor den. Met voldoening werd geconsta teerd, dat er, behoudens enkele uit zonderingen, ob de medewerking van de bevolking van het geheele gewest kan worden gerekend. Boer Saai deelde hierop mede, dat de streekleiders een raad van advies zullen vormen voor den prov. boe renleider. De dorpsboerenleiders daaren 'tegen zijn verantwoordelijk voor het goed func'Jonneeren van het produc tiewezen. Door Landwirtschaftsrat Ufer werd vervolgens een uiteenzetting gegeven van de taak en de werk- -wijze der streekleiders. Hij wees er niet klem op, dat zij dé bevoegdheid^ hebben om op-te treden en voor den' goeden gang van zaken verantwoor delijk zijn. PREDIKBEURTEN. ALKMAAR. Kapelkerk, 10 uur, ds. Veenhuy- sen, van Egmond (vac,-ds. Warners); uur, ds. Kleyne; 7 uur, ds. Prins van Wijngaarden.— Remonstr. geref. gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. *erk, (Oudegracht), 10.30 uur, ds. Keuning, in de Consistoriekamer (extra coll. syn. fonds verb, pred.- tract.) Doopsgezinde kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. kerk, 10 uur, ds. von Meyenfeldt (voorb. H. A.); 5 uur, cand. J, van Eerden (Heidelb. Catech. Zondag 21); in beide diensten extra coll. diaconie. Herst. Apost, Gem., Toussaintstr. 9.30 en 4 uur, dienst. Ned. chr. Gemeenschapsbond, 3.30 uur, jonge- liedensamenomst Houtweg 8; Don- derdagav. 8 uur, bijbelbespr. man nen Houtweg 8; Vrijdagav. 8 uur, idem vrouwen Oudegracht 208; Za terdagmiddag 4.30 uur, bidstond Oudegracht 208. Vrije ev. geref. gem., Dpelenstr. 15, 10.15 uur (on- derw.: „In de tunnel") en 5 uur (onderw.: „De nieuwe wereld"), ds. Ruys; Woensdagav. 7.30 uur, St Jacobstr. 22. G.' G. Het Leger des Heils, Limmerhoek no. 40, 10 uur opdrachtdienst, 3.30 uur jeugddienst (boven 12 jaar), 7.30 uur verlos- singsdienst, leiders districtleider en mevr. de Jong, van Groningen; Don- derdagav. 7.30 uur, lichtbeelden. Doopsgezinde gemeente Broek op Lapgerudyk, geen dienst. VERGOEDING VOOR VERLEENDE INKWARTIERING TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. De Burgemeester van Alkmaar .brengt ter kennis van belanghebben den, dat degenen, die gedurende de maand FEBRUARI ten behoeve van de DUITSCHE WEERMACHT in kwartieringen hebben verleend, zich onder overlegging van-de desbetref fende inkwa'rtieringsbiljetten ter ge- meentesecretarie, afd. Militaire Za ken, kunnen vervoegen teneinde be taling voor deze verrichtingen te verkrijgen. De verzoeken om vergoeding moe ten vóór 6 MAART a.s. zijn inge diend. OP VERZOEKEN, WELKE NIET BINNEN DEZEN TERMIJN ZIJN INGEDIEND, WORDT GEEN ACHT GESLAGEN. Overige inlichtingen omtrent het voorgaande kunnen worden inge wonnen aan de afdeeling Militaire Zaken ter Gemeentesecretarie, alhier, dagelijks tusschen 91 uur. Alkmaar, 28 Febr. 1942. De Burgemeester van Alkmaar, 'F. H. VAN KINSCHOT. Waardig gekeurde rammen krijgen een premie. De Vereeniging tot Verbetering van den Wolhandel' is opgeheven en omgezet - in de Noordhollandsche Wolvereeniging. Van handel in wol is geen sprake meer, aangezien alle wol aan het Rijksbureau tegen een maximumprijs moet worden ingele verd. Voor N.-H. was de Noordhol landsche Wolvereeniging belast ge weest met de invordering van de vachten van de wol van 5700 scha penhouders van de scheer 1941. Slechts 7 schapenhouders die 17 vachten hadden behooren in te le véren, Radden niets van zich laten hooren. In totaal was voor de inge leverde wol aan de schapenhouders 969784 uitbetaald en wel voor 442000 kg wol. Door een zuinig beheer had de vergoeding die voor de invordering was uitbetaald een saldo van 4051.26 opgeleverd, aldus de secre taris de heer Zuurbier in zijn jaar verslag in de algemeene vergadering die gistermiddag in het Gulden Vlies werd gehouden. De vergadering werd geleid- door den vice-voorzitter den heer K. Hoo- geboom die een herdenkingswoord sprak tot huldiging van de nage dachtenis van den op hoogen leef tijd gestorven eere-voorzitter den "heer Zuurbier, Sr. en den in den kracht van zijn leven ontslapen voorzitter den heer D. P. Timmer man. Het bestuur, aldus de voorzitter was van oordeel, dat het verkregen saldo aan de schapenfokkerij ten goede moest komen en stélde daar om voor een fonds te vormen om te bereiken, dat zooveel mogelijk ge- premeerde rammen worden aange houden. De heer E. Dz. Govers gaf een toe lichting op dit voorstel. Het geld mag niet als uitgesteld wolgeld be schouwd worden en daarom wensch- te het bestuur, in overleg met het Texelsche Schapenstamboek, dit goede schaap door selectie nog meer te verbeteren, om te bereiken, dat de aangehouden fokdierep uitslui tend dieren zijn van erkende pres tatie. Het plan is aan schapenhouders voor het aanhouden van door. het Schapen Stamboek gekeurde rammen een premie toe te kennen en wel voor ly-jarige rammen van 10 en voor 2K- en 3 K -jarige van 20. Vermoedelijk zal ook de Federatie in dit fonds bijdragen. De vergade ring hechte algemeen haar goed keuring aan dit plan en machtigde het bestuur om het bedrag daarvoor vast te stellen. De wenschelijkheid kwam naar voren om de A-wol op een hoogeren prijs te stellen, doch aangezien in totaal de maximumprijs niet over schreden mag worden, zoo het nood zakelijk gevolg daarvan zijn, dat de andere soorten verlaagd moesten worden, met als eindresultaat, dat in totaal een kleiner bedrag in 'de zakken van de boeren terecht kwam, die daarvoor niets gevoelden. Voorts werd er op aangedrongen, het schaap, dat een zindelijk beest is, naar zijn aard te behandelen en de wol niet te scheeren bij dauw of felle zonnehitte, omdat daardoor het rendemefit wordt beinvloed Het rendement van het Texelsche schaap in N.-H. was trouwens gun stig gebleken omdat 100 kg vacht nog 60 kg droge wol had geleverd. In de plaats van den heer Govers werd tot bestuurslid gekozen de heer J. J. E. Kamer te Burgerbrug (de heer Govers was niet herkies baar). Tot voorzitter werd de vice- voorzitter de heer K. Hoogeboom gekozen. EXAMEN COSTÜMIERE. Bij het in Haarlem gehouden exa men slaagden voor costumière de dames: V. Keijsper, N. Bakker, A. Thesing en R. de WSél te Alkmaar. G. Klein en R. Metzelaar te Wie- ringen, A. Konijn en R. Koning te Beemster, R. v. d. Berg te Heilzo, R. Kloosterboer te Oudorp, A. de Groot te Castricum, L. Reijne te Akersloot, N. Rol te Graft en C, Blok te Broek op Langedijk. DOODELIJKE ONGEVALLEN TE VELSEN. Donderdagmiddag is op het land goed Waterland te Velsen de 25-ja- rige van H. uit Beverwijk bij het rooien van een boom uit den boom gevallen. De jongeman kwam op zijn rug terecht en was op slag dood. Gistermorgen is op den rijksweg onder Velsen de 19-jarige mej. M., wonende te Velsen-N., terwijl een vrachtauto' haar passeerde, met haar fiets geslipt. Zij kwam met het hoofd tegen de auto en bleek deerlijk ge wond. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. TE DURE GROENTEN EN FRUIT. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam heeft in de afgeloopen week weder 18 klein handelaren en 6 groothandelaren gestraft met boeten welke varieer den tusschen 25 en 500, alsmede sluiting van het bedrijf gedurende geruimen tijd wegens- het niet vol doende nakomen van de prijsvoor- schriften. Bovendien werd een uitgebreide clandestiene handel in ongesorteerde aardappelen te Bloemendaal be recht, waarbij acht particulieren betrokken waren en boeten tot 125 werden opgelegd. Wegens niet-naleving van het prijsaanduidingsbesluit 1941 werden 21 overtredingen geconstateerd en berecht. De opgelegde boeten be droegen 20, 25, 40 en 50. HEILOO. De Kleuterschool. - Het bestuur van „Volksonderwijs" heeft aan de kleuterschool, die vanaf October j.l. is gevestigd in de voormalige hoofd onderwijzerswoning aan de School- laan, met ingang van 1 Maart a.s. een tweede leerkracht verbpnden. Dit zal voor het hoofd der school, mej. Rab, zeker verlichting van haar werkzaamheden met zich mee bren gen, terwijl tegelijkertijd een ideale toestand is geschapen, n.l. een goed leslokaal met een goede bezetting van leerkrachten. Tevens brengt deze verandering met zich mede, dat enkele kleuters, waarvoor tot nu toe geen plaats was, thans toegelaten kunnen worden. „Houthakkers". - De laatste da gen werden, uit het Heilooërbosch en het gemeentebosch nabij de mu- zieknis vermoedelijk in den avond verschillende jonge hoo rnen gekapt. De koude en de brand- stoffenschaarschte zullen hier wel niet vreemd dan zijn, maar het valt betreuren, dat de „houthakkers" niet alleen doode en leelijke meene men, doch ook mooie, jonge boomp jes niet ontzien. Geneesheer benoemd. - De bur- meester dezer gemeente heeft met ingang van 1 Maart tot gem.-genees- heer benoemd den heer D. W. L. Hoekstra, arts alhier. I KOEDIJK. Een Indië-avond. - Donderdag avond werd door de afd. Koedijl: van den Bond van Ned. boerinnen en andere plattelandsvrouwen een filmavond gehouden, waar. de heer C. ten Bruggencate uit Heiloo een causerie met lichtbeelden hield over het onderwerp „Ons mooie Indië zooals het in werkelijkheid is". Aan de hand van tal van mooie opnamen heeft de spr. op prettige en leerzame, meermalen ook humo ristische wijze het belang van Ne derland bij Indië uiteengezet en een indruk gegeven.van de grootheid van Insulinde. Het geheel was een prettige leer zame avond, helaas door te weinig volwassen publiek bijgewoond; de aanwezige jeugd genoot volop, LANGEDIJK Uitreiking bonkaarten aan zelf- verzorgers. - Op onderstaande dagen zullen bonkaarten voor voedings middelen worden uitgereikt aan de volgende categorieën zelfverzorgers 1. Zij, die wegens gebruik van eigen oogst thans niet in het bezit zijn van broodkaarten; 2. zij, die we gens een verrichte huisslachting niet in het bezit zijn van vleesch- kaarten; 3. kinderen van melkvee houders geboren na 1 Jan. 1928 en waarvan de stamkaarten in het vak je V 4 niet zijn gewaarmerkt e, zij die wegens eigen aardappelen niet in het bezit zijn van aardappelkaar- ten. Op de uit te reiken kaarten staat de datum vermeld, waarop de zelf- verzorger de volgende .naand zijn kaarten behoort af te halen. De stamkaarten met inlegvellen dienen te worden overgelegd. Zelfverzor gers voor brood en vleesch moeten in ieder gevat de stamkaart van het hoofd van het gezin meebrengen. Zelfverzorgers voor brood, vleesch of melk, woonachtig te Langedijk (4 dorpen) moeten hun kaarten afhalen in de o. 1. school te Zuidscharwoude inwoners van Noord- en Zuid scharwoude van 912 K uur en van Broek op Langendijk en Oudkarspel van 1-Jé—3 uur. Zelfverzorgers voor brood, vleesch of melk en tevens voor aardappelen worden tegelijk voor aardappelen geholpen. Zelfverzorgers voor brood, vleesch of melk en niet tevens voor aardappelen dienen op Maandag 2 Maart aan het Kringkantoor te Zuidscharwoude tusschen 9 en 12 K uur een formulier voor aanvrage aardappelen af te halen en dit op het aangegeven tijdstip ingevuld mede te overhandigen. Woensdag 4 Maart in de o.l. school te Zuidscharwoude voor zelfverzor gers aardappelen wonende te Noords charwou d e: 910K uur A en B, 10 K11 K uur C t/m G 11 K12 y, uur L t/m R, IK3 uur H t/m K 34 uur, S t/m V en 45 uur W t/m Z; Donderdag 5 Maart in het voorrn. gemeentehuis te Broek op Langendijk voor zelfverzorgers Aardappelen woonachtig te B r o op Langendijk: 910.30 A en B, 10K—UK C t/m G, \\y2—12y, T t/m Z, IK3 uur H t/m K, 3—4K uur L t/m S; Vrijdag 6 Maart in het voorm. gemeentehuis te Oud karspel voor zelfverzorgers aard appelen te Oudkarspel: 911 uur T t/m D, 1112 K uur K t/m L; Zaterdag IK—2K uur E t/m J; 2K3K uur M t/m R; 3y5 uur, S t/m Z. 7 Maart in de o.l. school te Zuid- schatwoude voor zelfverzorgers aard- appélen te Zuidscharwoude 910uur A en B, 10K12K uur H t/m K. IK2K uur C t/m G, 2K 4 uur L t/m T; 45 uur V t/m Z. Distributie van schoenen en rijwielbanden. Zij, die een aanvraag om schoenen bonnen of rijwielbanden hebben in gediend en geen antwoord hebben ontvangen, kunnen hun aanvraag als afgewezen beschouwen. Nieuwe aan vragen kunnen gedurende de eerste 10 dagen van Maart aan de kantoren worden afgehaald op vertoon van de stamkaart. Niet volledig en onnauwkeurig in gevulde formulieren zullen in den vervolge niet in behandeling worden genomen. R.K. E.H.B.O. - De R.K. E.H.BO, hield haar jaarvergadering in „De Burg" onder voorzitterschap van den heer B. J. Wilmink. x De donateursactie is uitstekend ge slaagd, deelde de voorzitter mede. Medegedeeld werd voorts, dat de vereeniging de beschikking heeft gekregen over een lokaal in de open bare school te Zuidscharwoude. De jaarverslagen werden goedge keurd. Het ledental bedraagt thans 40. Bij de bestuursverkiezing werd de heer S. Tromp herkozen; in de vacatures werden gekomen de dames M. Tesselaar en J. Mettes. CASTRICUM. Ziekenfonds „Onderlinge Hulp" In de zaaj van hotel Borst hield de vereeniging hgar jaarvergadering. De voorzitter wijdde bij de opening eenige waardeerende woorden aan de nage dachtenis van den/ overleden voorzit ter, den heer Hemmer. Hierna volgde het financieel jaarverslag, het boekjaar 1941 heeft een batig saldo van 0,73; aan kapitaal is thans aanwezig 3244,82. In de vacature-Hemmen werd als bestuurslid gekozen de heer H. Hogen- steijn; het aftredend bestuurslid, de heer Jos. Hageman, werd bij acclama tie herkozen. Als voorzitter werd ge kozen de heer D. de Winter, voorheen 2e voorzitter. Er waren dit jaar drie jubilarissen, n.l. de heeren S. Portegies, Th. Bak- küm en A. Castricum, die allen 25 jaar bestuurslid waren, eerstgenoemde pen ningmeester, d^ beide anderen als commissaris. Zij werden door den voorzitter geluk gewenscht. De pen ningmeester ontving als cadeau een schildersezel, terwijl aan de commis sarissen een bescheiden bedrag aan geld werd overhandigd. Besloten werd wederom voor de maanden Maart en April vrijstelling van contributie te geven en de uitkee- ring per dag met 0.25 te verhoogen voorloopig met ingang van 1 Mei a.s. HENSBROEK. „Helpt Elkander". - Het zieken fonds „Helpt Elkander" hield Don derdag een algemeene vergadering in café Kossen. De voorzitter, de heer D. Kort, betreurde de geringe op komst. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat ontvangen is in clusief kassaldo vorig jaar 1542,95 en uitgegeven 240,79, zoodat er op 1 Januari j.l. een saldo was van 1331,98, een vooruitgang van 53,03. Er hebben zich ln het afgeloopen aar 6 ziektegevallen voorgedaan, met 175 ziektedagen. De vereeniging bézit nog 8 steunende leden. Hei In iedere fomilie is zoo'n haantje de voorste. Bij de Persil-familie is het Ata. Waar dat Joch overal bij is en wat die allemaal kan.... 't Is ongelooflijk ge wóón. Hij helpt bij de vaat, hij4 schuurt de pannen, hij verzorgt hef' houtwerk, hij polijst aluminium, Kij....ö! het i* te veel om op te noemen. Alles doet Ato. Geen wonder dan ook, dat dit handige joch het troetelkind var* iedere huisvrouw. Vooral daar Ata nog overal te vinden is. aantal trekkende leden is 31. Er hebben 4 leden bedankt. De aftredende voorzitter werd met algemeene stemmen herkozen. Het voorstel van het bestuur om de salarissen onveranderd te laten, werd aangenomen. Het loon van'den bode met 0.50 per keer verhoogd. De contributie en de uitkeeringen bleven op voorstel van het bestuur onveranderd.* Dé voorzitter deelde nog mede, dat de herverzekering na 1 Januari 1942 is opgeheven. Geslaagd. - De heer C. Koppenol Jr. alhier is geslaagd voor het examen 3de stuurman Groote Vaart. WARMENHUIZEN. Nutsavond. - Woensdagavond werd in de zaal van den heer Slik-, ker de tweede avond gegeven, uit gaande van het Nutsdep. Warmen- huizen. De opkomst- was zeer bevre digend. De heer Visser uit Rotterdam, oud-gezagvoerder van de Rotter- damsche Lloyd, de spreker van den avond, had als onderwerp gekozen: Een reis door Oostersche gebieden. Bezienswaardigheden van Ceylon, Birma, Sumatra, Bali en Java pas seerden de 'revue. De spreker had alles op zijn vele reizen naar Irrdië zelf gezien. Op schitterende wijze heeft hfj verteld over zeden en ge woonten in deze Oostersche gebie den en aan 'fle hand van lantaarn plaatjes een en ander verduidelijkt. Voor de bezoekers was het een leer zame en genotvolle avond. Bij het beëindigen dankte de voorzitter hem voor het gebodene. EGMOND AAN ZEE. Nutsavond. - De afdeeling Eg- mond van de'Maatschappij tot nut van 't algemeen hield Woensdag avond een bijeenkomst. De heer G. Pilger uit Amsterdam hield een lezing ovér „Een vroolijke, zonnige Hawaiï-avond", die zeef interessant was en met- belangstelling door de anwe-zigen werd gevolgd. De voor zitter, de heep vön. Elven, dankte den spreker voor zijn onderhoudend be toog. FOMOLOGISCHE VEREENIGING AFD. WEST-FRIESLAND. Onder leiding van den heer J.- Boot van Schellinkhout hield de afd. Westfriesland van de Ned. Po- mologische vereeniging haar alge meene jaarvergadering in café „De Witte Engel" te Hoorn. De ambtenaar van den Planten- ziekténkundigen dienst, den heer W. J. Drost, heeft een inleiding gehou den over de thans beschikbare ziek- tebestrijdingsmiddelèn en de wer king daarvan. Van verschillende is nog voldoende uporraad. Het is zeer gewenscht, een goed plan op te ma ken, opdat zoo doelmatig mogelijk kan worden gewerkt. Nicotine-prae- paraten zullen uitsluitend, worden beschikbaar gesteld voor die bedrij ven, welke niet anders dan daarmee kunnen werken voor bepaalde doel einden. De koolverbouwers zullen, het voor de bestrijding van de draai- hartigheid in de kool moeten doen met piridine, bij gebrek aan nico- preen. Spr. ried aan, bij het gebruik van oude Californische pap een product toe te voegen, dat de bladverbran ding tegengaat. Ten aanzien van de door vogels aangerichte schade in de uitgezaaide artikelen ried spr. aan, het zaad te vermengen met b.v. Morkit, dat de vogels, die er eenmaal van geproefd, hebben, wel weerhouden zal, méér zaadjes te pikken. Ontsmettings middelen voor zaaizaden zullen er voldoende zijn. Tenslotte besprak de heer Drost de rattenbestrijding, waarvoor pre mies worden betaald. Het jaarverslag van den secreta ris, den heer J. Zee, vermeldde, dat hét ledental is gestegen van 191 tot 234. Er zijn 253 grondmonsters bij de leden genomen. Voor bijenvolken om ln de boomgaarden te plaatsen bestond een groote belangstelling. De fruilteeltscholen verheugen zich in een uitstekende belangstel ling. Aan alle 15 leerlingen kon het di ploma worden uitgereikt. Voor de nieuwen cursus was veel meer aan vraag dan er plaatsen zijn. De rekening over het afgeloopen aar sloot op 517.94, met een saldo van 110.52. De fruitteeltscholen rimnen zichzelf bedruipen. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Broertjes Pz. en J. Zee werden herkozen. ALKMAARSCHE O 's-Gravenhage, taris-generaal va: van volksvoorlich brengt ter algen het departement gang van 28 Febi der des Zaterdags BUREN PAKT BIJ DEh Tijdens afwezig kwamen gistermi met behulp van e ning aan de Vaai dam binnen. Zij niet gerekend op een buurvrouw, nauwlettend had onmiddellijk and< schuwde. Deze va post. Toen na ee ven naar buiten 1 buren hen aanhoo gen op de vlucht klopjacht en op de weg slaagde men sluipers te grijpei dief kon des avor haald. Op hun vlucht dieven den buit gezin vermist tha aantal distributieb De per 1 Oct. samensmelting va Vakcentrale (N.V voeren van bespr de verschillende I behartiging van c langen van Overl C.O.P.) en de Ce Overheidspersonee gesloten bonden v hadden: de samen bonden van werl heidsdienst tot de personeel in overl sie van acht amb den ambtenaarsboi drie bonden tot bond en de fusie van spoor- en trai de Ned. vereenigir tramwegpersoneel, mee en met de April 1941 van de van spoor- en trai het A.C.O.P. werde tegenwoordigers u het C.N.CJ.P. in he A.C.O.P. opgenomi de dus practisch fusie tusschen A.C Tusschen de be O.P. en C.N.O.P. stemming bereikt mensmelting van meit ingang van 1 nieuwe comité zal Comité van C Hierbij zijn dus v ten de Ambtenaa vef. van spoor- ei neel, de Ned. bond ovérheidsdienst en Ned. onderwijzers. 's-Gravenhage, 2 huidige omstandigh boden, dat van de ducten ten dienste voorziening in geei loren gaat. In dit verban^ bureau voor de v in oorlogstijd er de zij, die graan of duet, dat voor de van belang is, in hapden hebben, vo het voedselvoorziei plicht zijn, daarvoo wenden, welke re hen verlangd kan Dit houdt in, dai bovenvermelde pro raad of voorhandei plicht zfjn voor af liging tegen brand, e.d. zorg te dragen ten verloren gaan, doende voorzorgsr getroffèn, zal vervo ben op grond van 1 zieningsbesluit. Het is noodzakel het bijzonder in de aandacht te vestige plichting. Nalatighe straft met hechtenü een jaar en jeldboe mum van 25.000 gu hen, die opzettelijk len met het hier schrift, langdurige fen kunnen worden DOOR GASVE OMGEK< Gistermiddag zijn 51-jarige H. N. en echtgenoote H. M. door de werkster, di aan de woning in vervoegde en op h gehoor kreeg, en d: openmaken van naar binnen ging, aangetroffen. Het bleek, dat be dwelmd door uitstn oorzaakt door het f hanteeren van een slang van' de fittini was gesprongen, zijn door den genee naar het ziekenhuis -wal overgebracht. WINTERHULP Winterhulp wil* graag met beide Zorgt gij, dat ledig zijn. Door het gebruik verdwjnt Uw hoes „Wat Mljnhardt Flacon 60 ct. Bil Aor

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2