HET ZWARTE PAARD HOEST ABDIJSIROOP KNEUZINGEN FILMNIEUWS. in a/ie vormen AKKER'S De radio legt ver antwoording af. BURGERLIJKE STAND. RADIOPROGRAMMA Het noodlotsuur van Ned.-Indië. FEUILLETON DE HOEVE DE VUURRODE SCHOENTJES. ÜOSSTERBALSEM PUZZLE DAMMEN m m ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 FEBRUARI 1942. EEN AFWISSELEND PROGRAMMA Harmonie-Theater. 't Is wel een zéér aantrekkelijk programma, wat het Harmonie theater de eerstvolgende dagen, (t. e. m. Donderdag) zijn bezoekers biedt. Het begint als altijd met de interessante journaals van binnen- en buitenland (o.a. de installatie van den Landstand in Alkmaar en nieuws van den oorlog aan het O.- front en in N.-Afrika), waarop dan volgt een zestal films van Neder- landsch fabrikaat, w.o. twee in- dustriëele rolprenten, n.l. een bezoek aan de glasindustrie en het maken Van gramofoonplaten.. De eerstgö» noemde leidt den toeschouwer roncf in de beroemde glasfabriek te Leer dam, waar glas voor - erschillende doeleinden wordt gefabriceerd; de tweede film laat zien hoe een gra- mofoonplaat tot stand komt. Dat het hier de populaire Ramblers zijn o.l.v. Theo Uden Masman verhoogt de aantrekkelijkheid. Verder zijn er nog een teekenfilm met Tijl Uilenspiegel als bakkersge zel; de befaamde danseres Winja Marova in een „Noorschen boeren dans" en „De stervende zwaan" (zóó mooi, dat aan het eind zelfs een applaus weerklonk); „Zeven maal zeven", een humoristische schets van Piet Bakker en „Eerst denken en dan spreken", een detective verhaal van F. R. Eckmar. In deze film werd door tal van bekende Holl. acteurs en actrices uitstekend gespeeld. We gelooven stellig, dat dit pro gramma, juist omdat het zooveel verscheidenheid biedt, vele bezoe kers zal trekken. DE VUURDOOP. Alkmaarsch Bioscoop Theater. In de rij der documentaire oor logsfilm is De Vuurdoop een der eerste geweest. Het is een filmrepor- tage van den oorlog tegen Polen en er wordt dus natuurgetrouw weer gegeven hoe de Poolsche troepen an der de verpletterende slagen der Duitsehe luchtmacht moesten capi- tuleeren. Men ziet hoe in den beginne een gouwleider in Dantzig de menigte in een redevoering met Duitschlands eischen bekend maakt en kan dan den grooten tocht der Duitsehe legers volgen het bombardement en den brand van Warschau tot de over gave van de stad door de Poolsche autoriteiten. In het bijzonder kan men in deze film de Duitsehe luchtmacht in actie zien en daaruit concludeerer, hoe geweldig de kracht van dit on derdeel van een modern leger kan zijn. Wie zich voor militaire opnamen interesseert, mag deze film niet verzuimen. v Vooraf Tobis- en Ufa-nieuws en een film over beeldhouwkunst. MOEDERLIEFDE. Victoria-Theater. Mario Sarni (Benjamino Gigli) komt met zijn jonge vrouw uit Amerika en in Italië, op het land goed van zijn overleden vader, wacht hem in groote spanning zijn moeder (Emma Gramatica). Allen op het landgoed zijn verheugd, dat Mario terug is, maar weldra eischen zijn concerten hem weer op en tij dens zijn lange afwezigheid ontmoet de jonge vrouw Donata (Carla Höhn) een jongen man, die op het naastgelegen landgoed woont en met wien zij op de boot reeds heeft ken nisgemaakt. De oude moeder door ziet haar en er volgt 'n scène waar door Donata 't huis verlaat en op 't pun staat met den buurman (Frie- drich Benfer)" te vluchten, maar als Mario thuis komt, zijn vrouw niet. vindt en zijn moeder bezweert, dat hij zonder Donata niet leven kan, is het de oude vrouw, die haar schoondochter opspoort en in de ar men van haar zoon terug voert. Zij sterft door uitputting, maar met de gedachte, dat haar kinderen el kaar in het geluk hervonden hebben. Men geniet in deze film voorna melijk van den prachtigen zang van Gigli er is o.a. een prachtige op voering van de opera „Othello" van veroorzaakt door 'n kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd bö hoest» Srtep, bronchitis, asthma. Verdi en van het schitterend spel van Italië's grootste actrice Emma Gramatica als de moeder. Vooraf: Tobis- en Ufa-nieuws' en prachtige natuur-opnamen uit de Alpen met de musicale bewoners. v GASPARONE. Cinema-theater. De inderdaad bijzonder geslaagde operettefilm Gasparone is weer eens in Alkmaar teruggekeerd en verdient in alle opzichten de belangstelling van hen, die de Siciliaansche roover- en smokkelaarsgeschiedenis nog niet za-- gen. De vroolijke opwekkende muziek van Carl Millöcker komt in de bewer king van Peter Kreuder zeer mooi tot haar recht en aan de uiterlijke verzor ging en de bezetting der hoofdrollen is door den regisseur Georg Jacoby alle aandacht besteed. De fraaie balletten, waarin Marika Rökk als solodanseres zoo'n voorname rol speelt haar dan sen in de eerste en laatste acte waren bijzonder geven de film een groote charme. Maar ook als actrice en zan geres mag Ita, het nichtje van den smokkelaar Massaccio er zijn. Doch dan gaat de belangstelling uit naar onzen landgenoot Johan Heesters en naar Edith Schollwer, als Bondo, den regeeringscommissaris en de gravin Ambrat. Een schitterend operette-duo, dat voor menig muzikaal en goed ge speeld tafereel zorgt. Leo Slezak vindt in de rol van den gouverneur juist iets, dat hem bijzonder ligt, maar ook de uitbeeldingen van Oscar Sima, Heinz Schorlemmer (een goed danser en zan ger) de gouverneurszoon, Elsa W-agner (de tante). Rudolf Platte en Ursula Herking mochten er zijn. Het geheel gaf grootè voldoening. Het voorprogramma bracht een Bo- bis Holl. Nieuws, een uitgebreid en zeer gevarieerd Ufa-journaal en een aardige eenacter over Kinderspeelgoed. Op den dag van den omroep. Hilversum, 27 Febr. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Duizend maal per jaar vraagt de radio de aandacht van haar luis teraars voor de schoone scheppingen van kunstenaars uit binnen- en bui tenland. Zij voert ons bliksemsnel naar alle tooneelen der aarde, waar het nieuws „heet van de naald" komt en legt ons oor te luisteren bij den eeuwig bruisenden levensstroom. Wij hooren de stem van de jeugd, we zijn getuigen van de groote sportgebeur tenissen en verrijken onze kennis bij lezingen, kooklessen, en zoo 'veel andere onderwerpen, die dagelijks in den aether worden aangesneden. Niemand zal bij het inzien van de waardevolle programma's, die den luisteraars wekelijks worden voor gezet, de Nederlandsche Omroep van ijdelheid betichten wanneer hij op 1 Maart zelf eens in den spiegel kijkt en iedereen laat hooren wat er moet gebeuren voor alel uitzendin gen eenmaal in kannen en. kruiken zijn, en wat er Sinds de concentratie der voormalige omroepvereenigingen tot stand is gebracht. Voor dit doel is de „da-g van den omroep" inge steld, die jaarlijks zal wederkeeren en bij welke gelegenheid steeds ver antwoording aan het Nederlandsche volk zal worden afgelegd bver het in het afgeloopen jaar .verrichte werk. Ter gelegenheid van den „dag van den omroep" zal de directeur- generaal dr. ing. W. A. Herweijer des middags tijdens 'een feestelijke bijeenkomst in studio-A in tegen woordigheid van talrijke autoriteiten en gencoaigden een rede uitspre ken, waarin hij verslag uitbrengt over het werk van den Nederland schen Omroep in de afgeloopen periode. De muzikale omlijsting hier» van wordt verzorgd door het Om roep-Symphonie-Orkest, o.l.v. Pierre Reinards, met de „feestouverture" van H. Badings, door" den componis'1 opgedragen aan den Nederlandschen Omroep en de „Piet Hein-Rhapsodie" van dr. P. van Anrooy. Voor de eerste maal zal bij deze gelegenheid de nieuwe omreepfilm „Scherven brengen geluk" vertoond worden. Om 15.00 uur wordt over Hilver sum I een actueel luisterspel van Jef Popelier uitgezonden onder der: titel „Muzen en menschen", waarin op pakkende wijze geschilderd wordt hoe een jong, veelbelovend toon dichter dank zij den omroep uit de onbekendheid tot succes in het open baar komt. In dit spel is het concertino voor klavier en strijkorkestvan Johan Kolvers verwerkt. Daar deze jonge componist mede aan het initiatief vana den Nederlandschen Omroep te danken heeft, dat zijn werk on der de aandacht van het publiek is gekomen, heeft deze muzikale om lijsting van de overigens gefin geerde handeling ook een zekere actualiteit gekregen. Om half vijf hebben ir. W L. Z. van de Vegte, Ernst Voorhoeve en Max Blokzijl over den zender Hil versum I een gedachtenwisseling over den eultureelen taak van den omroep. „Wat zouden wij zonder radio zijn" is de titel van hun ge sprek en wij meenen, dat de luis teraars, die zich zelf ook wel eens deze vraag heeft gesteld, een bevre digend antwoord zal ontvangen. Wat de radio voor ieder van ons in het dagelijksche leven beteekent zal hem dan klaar en duidelijk vOor oogen staan. In aansluiting hierop hoort u om 19.20 uur over beide zenders in den „Spiegel van den omroep" een repor tage, waarin de cultureele taak van den omroep met feiten wordt belicht. De samensteller van deze reportage, Karei van Heusden, wijst op voor treffelijk scherpe wijze op den rol, welke de radio in de Nederlandsche cultuur speelt en laat u tevens hoo ren wat er gedaan moet worden voordat een kultuurgoed, zooals bij voorbeeld een concert, kan worden uitgezonden, welke typische volk- sche muziekuitingen er in ons land leven, welke nieuwe wegen de radio voor de taal als cultuurgoed opent en wat vele jonge kunstenaars aan de radio te danken hebben. Dank zij de radio wordt de luis teraar in staat gesteld om de cultu reele ontwikkeling van ons volk op den voet te volgen. Deze interessante reportage wordt door den geheelen reportagestaf van den omroep uitgevoerd. Hierna zal de directeur-generaal over beide zenders het woord richten tot alle luisteraars in Nederland. BERGEN. (20—26 Febr.) Geboren: Rudi, z. v. Koenraad Dirk de Haan en Cato van Beek. Theodorus, z. v. Johannes Schotten en van Adriana Cornelia van Hom- mert. Grietje Guurtje, d. v. Wil lem de Vet en van Frouke Oosten. Margaretha Seraphina Maria, d. v. Hubertus Wilhelmus van Korn en van Margaretha Cornelia Krijgs man. On der tr oud: Gerard Chris- tiaan Johan Ros en Adriana Geer- truida van Wonderen. Cornells Troost te Leeuwarden en Johanna Tielenburg. Gerrit Drieënhuizen en Aaltje Kragt. Overleden: Gerrit Schoorl, oud 78 jaar. Dirk Nap, oud 82 j. De Koningin voor den Londenschen zender. (Van onzen Haagschen correspondent.) Niet zonder smart, en met een ge voel van diep medeleven en sterke vertxmdheid met zoovele verwanten en vrienden in ons eens zoo trotsche Insulinde, dwingen de naakte feiten ons, te constateeren, dat voor Neder- landsch-Indië blijkbaar het laatste uur geslagen heeft. Niemand onzer is nog in staat, de volle beteekenis en draagwijdte van dezen gang van zaken voor ons land ën volk te overzien. Alleen reeds het zich realiseeren, dat straks Indië niet meer óns Indië zal zijn, kost voorloopig moeite genoeg. Gezwegen nog over de bange vragen naar het lot van al diegenen daar, die ons lief zijn, waaromtrent wij waar schijnlijk voorloopig nog wel in het onzekere zullen moeten blijven. Juist in een noodlotsuur als dit dringt zich de vraag, of dit alles nu werkelijk niet te vermijden ware geweest, met benauwenden nadruk naar voren. Onze me en mg daarover hebben wij reeds eerder uitgespro ken. Maar nu schijnt men ook in Nederlandsche kringen in Londen hier én daar in beginsel iets te gaan gevoelen van de onontkoombaarheid van deze vraag. Van bevoegde zijde werden wij altham in kennis gesteld van een rede, die da Koningjn Zater dagavond voor de X. mdensche radio heeft gehouden en het wil ons voor komen, dat achter de hierin uitge sproken diepe bezorgdheid over den ernst der gebeurtenissen toch ook eènige twijfel, schuil gaat Over het antwoord op de vraag, of de eenmaal gekozen weg eigenlijk wel de eenig- juiste' is gebleken, ondanks de tevens met kracht uitgesproken verbonden heid met het Anglo-Amerikanendom. Hoe zou dit -laatste trouwens voor een Engelsche microfoon anders kun nen? Men weet de mislukking van van Kleffens' reis naai- Roosevelt om hem tot snelle hulpverleening op te wekken. De Amerikaaitsche pre sident bleef er onberaerd'en „Oost- Indisch doof" onder. Ook dit zal on getwijfeld ertoe hebben bijgedragen, dat de Nederlandsche oogen in Lon den, ofschoon stellig lichtelijk ont- ZONDAG. u&g van den omroep. HILVERSUM I, 415,5 M. 8.— Gr.pl. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gr.pL 9.BNO: Nieuwsber. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gr.pl. 10.15 Cau serie: „De Bachconcerten bij den Ne derlandschen Omroep". 10.20 Het Amst. Bach-Ensemble en soliste. 11.30 Berichten van Nederlandsche soldaten aan het Oostfront. 12. „Aan weerszijden van de Karpathen" muz. progr. (met inleiding). 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsehe Volksconcert. 14.Stafmuziekcorps van de Haag- sche politie (met inleiding) en gr.pl. 15.Luisterspel: „Muzen en Men schen". 15.45 Omroep-Operettekoor en -orkest en solisten. 16.30 Wat zou den wij zonder radio zijn? 17. Zondagmiddagcabaret. 17.45 BNO: Sportuitslagen en militair weekover zicht. 18.Marschen en koormuziek. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Mar schen en koormuziek. 19.BNO: Nieuwsber. 19.20 Zie H'sum II. 4) 20.15 Romancers en zang met orgel begeleiding. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.24.Gr.pl. HILVERSUM II, 301.5 M. 8— Gr.pl. 9.BNO: Nieuwsber. 9.15 Studio- dienst. 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 Omroep-Jeugdkoor. 12.Cyclus: „Twijfel en Geloof". 12.15 Collegium Musica Divina (in leiding: Toespraak over doel en stre ven van het Collegium Musica Divina). 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.— Gr.pl. 13.05 Nederl. Verbond voor Sibbekunde. 13.20 Gr. pl. 13.35 Accordeonver. „Hoorn" (met inleiding). 14.Cyclus: „Nederland sche schrijvers spreken over eigen werk". 14.20 Concertgebouw-orkest en .solist, o.l.v. prof. dr. Willem Men» gelberg. 15.Vraaggesprek met prof. dr. Willem Mengelberg. 15.15 Zang met pianobegeleiding (opn.) 15.25 Concertgebouworkest (verv.) 16.— „Op den steiger", lezing door prof. dr. T. Goedewaagen. 16.15 Luister spel: „Hier is de stem van het land". 17.— Duitsehe taalcursus. 17.25 Voor dracht. 17.45 Roemeensch Orkest stoken door het staren in de vlam men van het ondergaande Britsche imperium, beginnen open te gaan, zooals deze bij mannen als de mi nisters Weiter en Steenberghe ongetwijfeld de meest representa tieve en bekwaamste figuren in de uitgeweken regeering' reeds eer der zijn opengegaan; met het resul taat, dat zij het roekelooze spel met de Nederlandsche koloniën niet lan ger wenschten mee te spelen en deswege liever heengingen. Ook het feit, dat onze admiraal Hefrich tenslotte aan het hoofd werd gesteld van een desolüten inboedel, nadat de Amerikaan Hart eerst de gelegenheid had gekregen, de zaak in de soep" te rijden, moet wel een slechten indruk gemaakt hebben Terecht wijst men er van Duitsehe zijde op, dat Helfrich een ruïne „baufahig" mocht maken, hetgeen zelfs een wonderkind moeite zou kosten. Gerbranciy en de zijnen hebben wel een zware verantwoordelijkheid op zich geladen; en stellig niet min der' de G.G. in Batavia, die wel wat al te haastig was om zich aan Ame- irka's' zijde in den oorlog tegen Ja pan dat nog geen blijken van oorlogszuchtigheid jegens Indië ge geven had, al of niet onder vreem den druk! te storten. Behalve eenige generaals 'en admiraals, die hij zelf beter en bekwamer ter be schikking had, heeft de G.G. van Amerikaansche hulp niet, veel ge zien, ondanks herhaalde noodkreten, en alle persoonlijke familierelaties met de Vereenigde Staten ten spijt. Wanneer de Koningin in haar toe spraak dan ook, naast uitingen var, ernstige bezorgdheid en mogelijk op- kómenden twijfel, tevens zegt: „zij de aan zijde, nauw verbonden, strij den wij met onze bondgenooten", zal een dergelijke uitlating gedeel telijk ook wel op rekening van de dwangpositie, waarin zij verkeert, geschreven moeten worden. Want in Batavia moet men hieromtrent on- dertusschen gezien bovengenoem de dingen onder den druk der feiten wel een andere meenirag ge kregen hebben! Tenslotte heeft de Koningin alle Nederlanders opgeroepen tot een biddag voor Nederlandsch-Indië, op 1 Maart a.s. Ook hieruit kan men moeilijk iets anders afleiden dan een vertwijfelde bezorgdheid omtrent Indië's lot en den ingeslagen weg. Misschien is het op 1 Maart ï-eeds te laat om zelfs nog te bidden voor het lot van Indië. Of het moest zijn voor al diegenen, daar en hier in het moederland, wier bestaan geruïneerd is door de „gunstige" resultaten van de „politiek der verschroeide aarde", waarbij Nederlandsch bezit door Ne derlandsche handen, in hoofdzaak rog ten voordeele van de trouws- looze bondgenooten, werd vernie tigd. door N. K. 54 Dit waren ruitelijke woorden en zij stelden hem voor de vraag, of hij in zfjn zwijgen mocht volharden. Den volgenden dag, toen hij naar gewoonte in een openbare leeszaal de krant las om een baan te vinden, zag hij het bericht van den dood van Jacob Brakman. Het was een verschrikkelijke schok. Onmiddellijk schreef hij Eva en vertelde 'haar, welk een slag hem getroffen had. .Mijnheer Brakmpn was als een vader voor me, en ik voel me thans geheel verlaten, Eva", schreef hij. „Ik kan niet langer zwijgen, liefste". Hij vertelde haar dat hij in het ziekenhuis gelegen had, maar dat hij hu al haar lieve brieven had gele zen. Zij moest er niet aan twijfelen, dat hij haar uit den grond van zijn hart beminde en dat hij zich goed hield ondanks alle moeilijkheden, zooals zij dit van hem verwachten mocht. Maaf hij kon niet toestaan, dat zoo'n aardig meisje als zij, jong en aantrekkelijk en in staat om zelf haar brood te verdienen, haar ge dachten zou" verspillen aan een man, die haar nooit een eigen huis zou kunnen aanbieden. Hij verlangde van haar, hierover te denken en hem te zeggen, wat haar meening hierover was. Deze brief stemde Eva tot naden ken en verschafte haar tevens groo te vreugde. Ze was verstandig ge noeg om de moeilijkheid te begrij pen. Het ging hier om den natuur lijken trots van een man, die des te gevoeliger wordt, naarmate hij het moeilijker heeft. Na een of twee dagen te hebben laten voorbijgaan schreef Eva, dat het ',t beste zou zijn, als zij elkaar ontmoetten en alles eens bepraatten. Zij zou het weekeind naar Amster dam gaan en verwachtte dat hij haar dcnzelfden dag waarop bij den brief ontving, aan het station zou op wachten. Zoodoende had hij geen tijd om terug te schrijven, wat zij moedwil lig zoo geschikt had. Waarschijnlijk was Maarten er onverzorgd gaan uit zien en deinsde hij terug om haar zoo te ontmoeten, maar zij gaf hem niet de gelegenheid om dat te zeg gen. Toen de trein binnenliep, ontdek te Eva zonder moeite den grooten man tusschen de wachtenden op het perron. Maarten had besloten, dat de ont moeting vriendelijk, maar geheel zakelijk moest zijn. Zij moesten de situatie zonder valsche gevoelens onder oogen zien en hij wilde op zijn stuk blijven staan. Daar kreeg hij natuurlijk niet de kans voor. Eva was even zakelijk, maar in anderen zin. Hij zag er nog slechter uit dan zij verwacht had en hij was schrikwekkend mager, maar zij lachte, alsof hij er niet an ders dan gewoonlijk uitzag en kwam hem tegemoet met een „Hallo, mijn lieve Maarten!" Zjj hief cte lippen op om gekust te worden, overhandigde hem haar koffertje en nam zijn a m. Arme goeie Maarten! Hij wilde eerlijk en zakelijk zijn, maar was in de eerste ronde reeds geslagen. Zij begaven zich naar een café dichtbij het station om te eten, en Eva keek met stralende oogen om zich heen. Als zij in een beroemd hotel waren gaan eten, zou zij niet gelukkiger zijn geweest. „Dit is voor het eerst, sedert ik maanden geleden afscheid van je nam, dat ik weer echt blij ben", zei zij. „Vind je het niet heerlijk?- Wil je dat ik een werkelijk volmaakt weekeind heb, Maarten?" Dit was geen aangename vraag en hij zag haar aarzelend aan. „Natuurlijk wil ik dat, Eva, maar „Dan moet je mij in alles mijn zin geven", vervolgde zij. „Eerst moet ik een paar vragen stellen. Wil je met mij trouwen, Maarten? Of wil je liever een -ander meisje nemen?" (Wordt vervolgd.) Gregor Serban en gr.pl. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.BNO: Nieuwsber. 19.20 Spiegel van den Omroep. 19.45 Toespraak door den Directeur-Generaal van den Neder landschen Omroep, dr. ing. W. A. Herweyer. 20.Omroep-Operakoor en -orkest en het Omroep-Symph.- orkest en soliste (opn.) 20.15 Vo caal kwartet met piano-vierhandig. 20.45 Gr.pl. 21.Hobo, viool en harp. 21.40 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Toelichting op het weer- machtsbericht. 22.1022.15 Gr.pl. MAANDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pL 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pL 11.Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.Gr.pL 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Practische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 14.— Syl- vestro Trio en gr.pl. 15.Voor de vrouw. 15.45 Gr.pL 16.Godsdien stige lezing. 16.20 Fluit en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Omroeporkest. 18.Landmans Lust. 18.30 Omroeporkest. 13.50 BNO: Nieuwsber. 19.BNO: Internatio naal econ. praatje. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.10 Cello en piano. 19.50 Zang en piano. 20.30 Om- roep-Symph.-orkcst (opn.) 21.De Europeesche kunst der Barok, lezing. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.24. Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie H'sum I. 8.45 Gr.pL 10.— Mor genwijding. 10.15 Zang met piano begeleiding. 10.40 Voordr. 10.50 Gr. pl. 11.Viool met pianobegeleiding. 11.30 Rep. 11.40 Pianovoordi". 12.01 Klaa„ van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13. Melodisten, soliste en gr.pl. 14. Arnh. Strijkkwartet en gr.pl. 15. Romancers en solist. 15.45 Radio- tooneel. 16.Roemeensch Orkest Gregor Serban. 16.30 Disco-Variété. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beurs ber. 17.30 Zang en piano. 18.Otto Hendriks en zijn orkest. 18.30 Cyclus „In een nieuw licht bezien!' (voorbe reid door de N.S.B.) 13.4'5 Otto Hen driks en zijn orkest. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Friesch praatje over actueele vragen. 20.De Ramblers. 20.30 Zang met orgelbegeleiding. 20.45 Muz. actualiteiten van de week. 21.Om roeporkest en soisten (opn.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Gr.pL 22.10— 22.15 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken. EEN WESTFRIESCH- LUJSTERSPEL. In de uitzending Landmanslust over Hilversum I wordt Maandag 2 Maart ofn 18 uur uitgezonden hét amusante luisterspel „Zen dag was kommen", een geschiedenis die zich afspeelt in een dorp in Westfriesland, geschreven dooi Fred. Groot té Schagen. Pagina 3. BL 116. De mensen houden erg veel van deze witte bloempjes. Maar je hebt gezien, hoe hoog of ze groeien. Het houten hutje van Jaspar staat boven aan een steile rotswand. Hij heeft expres veel van die plantjes bij zijn hutje .neergezet. Een eerezaak is het Winterhulp te steunen. Gironummer van de W. H. N 5553. Tegen kneuzingen is Klooster- balsem 't middel bij uitnemend heid, want deze heeft gelijk tijdig een dubbele werking: als huidherstellend middel dat de gewonde huid geneest en tege lijk diep in de beschadigde weef sels dringt en daar zijn weefsel- herstellende werking verricht. Kloosterbalsem is een ideaal wrijfmiddel tegen stijve spieren, rheumatische pijnen, spit in den rug, spierpijn, stramheid. Onze Derde Februari-Opgave. Twee vragen. A. en B. en de arbeider werken even hard en spitten samen 14 are tuin om. Elk spit dus 4 2/3 are. Van den tuin van. A. moet dus 3 1/3 are door den arbeider worden omgespit en van den tuin van B. 1 1/3 are. Van de 10.50 moeten A. en B. dus betalen in de verhouding 3 1/3 tot 1 1/3 of van 10 tot 4 óf van 5 tot 2. A moet dus betalen 5/7 van 10.50 of 7.50 en B. de rest of 3.00. Tweede vraag. Een waterplant, die iederen dag in omvang verdubbelt, bedekt na 30 dagen een geheelen vijver.. Na een dag zijn er twee planten, die daarna nog 29 dagen noodig hebben om den geheelen vijver te bedek ken. Met twee planten beginnend, zou de vijver dus na 29 dagen ge heel bedekt zijn. Vele goede oplossingen kwamen binnen, maar ook tal1 van verkeer de, vooral van de eerste opgave. De goede opl. van één vraag gaf één punt op de lijst. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der Februari-serie.) De toegevoegde woorden. Men vindt hieronder twee rijen van. 10 woorden. Van de eerste rij kan men nieuwe woorden maken, door voorvoeging van een ander woord. Maar dit voorgevoegde woord moet ook ach ter een woord van de tweede rij geplaatst kunnen worden en daar mee een nieuw woord vormen. 1. Tent. 1. Huizen. 2. Zicht. 2. Glim. 3. Werkelijk. 3. Schip. 4. Wit. 4. On. 5. Wicht. 5. Leeuw. 6. Wekkend. 6. Flap. 7. Wachter. 7. Water, 8. Huizig. 8. Piano. 9. Paard. 9. Mis, 10. Slag. 10. Levens. De eerste letters van de toege voegde woorden in de volgorde van de eerste rij vormen den naam van een bekende stad in ons land. Welke zijn de nieuwe woorden en welke stad is bedoeld? Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 6 Maart 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van de Alk- maarsche Courant. Oplossing 1738 vorige rubriek. Stand. Zw. 12 sch. op: 3, 7, 10, 12, 13, 15, 17, 21, 22, 26, 29, 31. W. 12 sch. op: 20, 23, 32, 34, 35, 38. 39, 42, 44, 45, 46, 48. Oplossing. 1. 46—41 (ZW. 29X49), 2. 41—37 (zw. 15X24), 3. 23—18 (zw. 12X 23), 4. 35—30 (zw. 24X35), 5. 45—40 (zw. 35X33), 6. 38X36 (zw. 49X27), 7. 37—31 (zw, 26X 37), 8. 42X211 m,mm.. mm. jg| p^ i! Hl IW! lllS li mm 'mm, 'mm mm '''mm. mm. i<c-- Combinaties. Het volgende aardige mi niatuur van 7 om 7 is samengesteld door den heer J. Wagter te Groningen. W. 7 sch. op; 18, 24, 25, 30. 38, 41, 44. Zw. 7 sch.. op: 8,11,15, 21, 28 35, 36. Wit speelt eerst 4439, waarop zwamt 36X47 slaat. Dan 39—33 (zw. 28X39), vervolgens 1813, zw. moet slaan 47X20, wit 13X2, zw. 35X24, wit 2X19!! en wint. De tweede stand geven wij in cijfers. Zw. 7 sch. op: 8 ,12,14,18, 21. 22, 31 en dam op 39. W. 9 sch. op: 23, 24, 29. 32, 34, 38, 41, 42, 43. Wit wint door: 4137. zw. 39X28, 37X17 (zw. 28X23) en 17X101! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1739 van J. Wagter te Groningen. Zw. 8"sch. op: 7,16, 18, 19. 20, 28, 35, 36. W. 9 sch. op: 26, 29, 34, 37. 41, 42, 45, 48, 50. Oplossing volgende rubriek. V

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 5