«ül STAD EN OMGEVING eSl texelsch Schapenstamboek AGENDA. BAKKERTJE „De dag van den Omroep". DISTRIBUTIE-NIEUWS Uitreiking toesiagkaarten bijzonderen arbeid, RADIOPROGRAMMA - vinnig en schei-p 1. Verkoudheid en griep! ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 2 MAART 1912. 1 Pagina 2. W. K. KLUITMAN OVERLEDEN. Op 62-jarigen leeftijd is te Alk- „maar overleden de heer W. K. Kluit man, een der gebroeders, die alge meen bekend zijn geworden door het uitgeven van jeugdlectuur. Nadat de vader van den over ledene in 1913 was gestorven, heb ben de beide broers de zaak groot en alom bekend gemaakt. De heer W. K. Kluitman heeft zich steeds het meest aangetrokken gevoeld tot den technischen kant van het bedrijf. Hij genoot- zijn opleiding bij een chemt- grafische inrichting te Amsterdam, volgde te Leipzig een jaar het Tech- nikum für Buchdrücker en daarna 3 jaren de Akademie für Grafische Kiinste und Juch-gewerbe, waarna hii verscheidene bedrijven in Noord- Am erika bezocht. Zijn technische opleiding en zijn groote belangstelling voor kleuren fotografie waarover hij diverse lezingen heeft gehouden en demon straties heeft gegeven maakten hem met zijn broeder, den heer H, P. Kluitman, die het administratieve deel van de zaak op zich nam, tot een der onmisbare leiders bij den uitbouw van het bedrijf, waarin thans als mededirecteur de zoon van laatstgenoemde, de heer H. P. Kluit man, is opgenomen. De thans overleden heer W. K. Kluitman was sinds geruimen tij'c door ziekte verhinderde zijn werk- zoamheden te verrichten. Na een afwezigheid van eenige maanden had de heer Kluitman zijn arbeid hervat, maar den laatsten tijd was zijn gezondheidstoestand van dien aard, dat hij zich weer ge heel uit zijn werk moest terugtrek ken. Een bekend en gezien burger en een uitstekend patroon voor zijn personeel is door zijn overlijden Alk maar ontvallen. De begrafenis zal plaats vinden Woensdag op de Algemeene be graafplaats te Allernaar. Te 2 uur vertrekt de stoet van het sterfhuis. DR. J. H. PAMEIJER f. Te Zeist, waar hij sinds 1936 als rus tend geneesheer woonde, is in den ouderdom van 69 jaar overleden Dr. J. H. Pameijer. Van 1904 tot 1936 was Dr. J. H, Pameijer medicus in Alkmaar, waar hij tevens vele jaren schoolarts was. Als voorzitter van „Het Witte Kruis" heeft hij de Alkraaarsche gemeenschap groo te diensten bewezen. Door zijn stuw kracht werd de afdeeling Alkmaar de jrootste en best georganiseerde van deze zoo belangrijke vereeniging. Dr. Pameijer promoveerde in 1901 na in 1899 zijn arts-examen te hebben gedaan. Als medicus heeft hij den Transvaaloorlog medegemaakt, voor hem een onderscheiding toege kend. Na zich eerst, na afloop van den Transvaaloorlog, als praktiseerend arts in Middelharnis te hebben geves tigd, vertrok hij naar Alkmaar, waar hij dus 36 jaar als medicus heeft gewerkt. Dr. Pameijer was een uit muntend geneesheer en een bescheiden menscb. Toen hij in 1936 zijn praktijk neerlegde, om zich als rustend burger in Zeist te vestigen, wees hij tevoren elk openbaar huldebetoon af. Velen zullen hem, na zijn werkzaam leven een onbezorgden ouden dag hebben gegund en zich hem blijven herinneren als een bekwaam medicus en goed mensch. De crematie zal plaats hebben Westerveld op Dinsdag 3 Maart, aankomst van trein 11.46. - te MEVR. LOEVENS—JONGEJAN. t Hier ter stede is overleden mevr. LoevensJongejan, die niet alleen in Alkmaar, maar misschien meer nog op het platteland van Westfries land bekendheid verwierf op too- neelgebied. Niet alleen heeft zij zelf dikwijls op de planken gestaan (o.a. met het Noordhollandsch Tooneel gezelschap), maar zij schreef ook eenige tooneelstukken en bewerkte een paar romans voor het tooneel. Nog onlangs verwierf zij een prijs op een concours voor Westfriesche tooneelstukken. De begrafenis zal a.s. Donderdag plaats hebben op de algemeene be graafplaats alhier. NOORDHOLL. WOLVEREENIGING. In de algemeene vergadering van de Noordholl. wolvereeniging van jj.l. Vrijdag werd tot lid der finan- cieele commissie, inplaats van den heer D. Kaan te Wieringerwaard, aangewezen de heer J. E. J. Kramer te Burgerbrug. Tot bestuursleden werden gekozen in plaats vin den heer D. P. Timmerman (overleden) gekozen de heer J. B. van Kampen te Spierdijk en in plaats van den heer E. Dz. Govers (niet herkies baar) dg, heer Wijbr. v. d. Oord te Barsingerhorn. Tot voorzitter werd benoemd de heer K. Hogetoorn Dz. te Noord-Beemster, terwijl de heer E. Dz. Govers als adviseerend be stuurslid werd benoemd. REIS OM DE WERELD IN 2V- UUR. Drie dagen: Woensdag 4, Donder dag 5 en Vrijdag 6, Maart, eiken avond om half acht, kan men genie ten van Roxini's Express Revue 1942 getiteld Zonder pas en visum een reis om de wereld in 2% uur. De voorstellingen vinden plaats in 't Gulden Vlies. De reis begint 'in Hol land en gaat dan via Franrijk, Zuid- Afrika, Italië, Cina, Berlijn en Hon garije. Met Chris de la Mar als hoofd persoon brengt dee revue Emmy Clautz, de Twee Wama's, Dansgroe pen, het Trio Donzay, Yvonne de solodanseres en diverse andere ar- tisten. Het orkest staat onder leiding van Jo Kapper. Het belooft inder daad met deze Express een afwis selende en zeer interessant reis te worden, - Een zeer gunstig jaar 1941. Het Texelsch Schapenstamboek in Noordholland hield zijn jaarverga dering o. 1. v. den heer K. Hoge toorn Dzn., te Noord-Beemster in het ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar. De vergadering was druk bezocht. Voor het bestuur deelde de secre taris, de heer J. Sijp te Alkmaar, mede: le. dat, ingevolge een besluit van het Centraal Bureau voor de scha penfokkerij in Nederland, geen ramlammeren meer zullen kunnen worden ingeschreven van ouders met een onbekende of een onvol doende wolvacht; 2e. dat een nieuw primeerings- systeem zal worden ingevoerd voor l%- en 2 y3 -jarige en oudere ram men. Om voor primeering in aan merking te kunnen komen, zullen de rammen in het fokken boven het middelmatige moeten uitsteken. Er zal een onbeperkt aantal premiën van 10 en -0 per ram beschik baar zijn en 3e. dat ingevoerd zal worden het preadicaat „sterooi". Hiervoor komen in aanmerking moe ders van geprimeerde rammen, die ook overigens uitstekend hebben gefokt en beste vachten wel hebben geleverd. Aan het jaarverslag van den se cretaris hebben wij ontleend, dat het stamboek in 1941 een zeer gun stig jaar heeft gehad. Op elk terrein zijner bemoeiingen hadden de werk zaamheden zich sterk uitgebreid. Het aantal aangesloten fokkerijen vermeerderde met 26 tot 340 en dat der bij de leden aanwezige fokooien steeg met 25 pet. tot 6227. Voor stamboekschapen werden buitenge woon hooge prijzen besteed. Fok- rammen golden tot 4000, ander- halfjarige ooien tot 185 en ooilam meren tot 125 per stuk. De gehou den schapententoonstellingen- trok ken in 1941 veel belangstelling. Ge primeerd werden 90 ramlammeren met een aanhoudingspremie van 10 per dier. Van de Ingeschreven schapen werden 3220 wolvachten gekeurd. De rekening, sluitende op een be drag van 21363 met een voordeelig saldo van 2362.65, werd goedge keurd. De begrooting werd vastgesteld op f' 10102.65. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren P. Kistemaker te Noord-Beemster en C. A. Witte te Zuidhaffel op Texel. De financiëele commissie werd sa mengesteld uit de heeren Nieuw- land te Burgerbrug, J. J. Posch te Binnenwijzend, C. Roele te de Pur- mer en K. Schermerhorn te Groot schermer, Bij de rondvraag werd door ver schillende aanwezigen aangedrongen op krachtige bestrijding der besmet telijke veeziekte „schapenschurft" (Ontleend aan onze advertentie rubriek) Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, ver schillende Holl. films. Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Moederliefde (rom.-zang- film). 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, - hoofd nummer Gasperone (operette). Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer De vuurdoop (oorlogs film). 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 2 Maart. 8 uur, in De Nachtegaal, lezing dr. Minnaert voor het Genootschap S. N. S. S. Dinsdag 3 Maart. 7.30 uur, Volkszangavond in 't Gul den Vlies. Woensdag 4 Maart. 7.30 uur, 't Gulden Vlie3. opvoe-< ring ven Roxini's Express 1942. HEILOO 't Ontluikende Roosje, - In ver band met het groote succes van de eerste uitvoering heeft 't Ontluiken de Roosje a.s. Zondag 3 Maart, nog maals een opvoering van het sue ces stuk: De Rechte Lijn. Voor na dere bijzonderheden zie men elders in dit blad. 't Is winter, zorgt voorN Uw gezondheid, nu meer dan ooit! Neemt bij de eerste verschijnselen AKKERTJES, dan zet 'n kou meestal niet door. De Nederlandsche Pijnstiller DE VEEVORDERING. Nu de buitenwegen weer berijd^ baar zijn, wordt de aanvoer voor de veevordering weer grooter. Heden werden 70 runderen, 300 nuchtere kalveren, 12 graskalveren en 10 schapen aangevoerd. De volgende week kon een nog hoogere aanvoer verwacht worden. DIAMANTEN BRUILOFT. Het echtpaar H. Dekker en S. DekkerRoos te Oud-karspel hoopt op Donderdag a.s. zijn 60- jari-ge echt vereeniging. te her denken. DE LEVENDE POPPENKAST. Het ensemble van den heer Frevei, dat met de levende poppenkast-op voeringen overal zoo'n succes had, gaf gisterenmiddag in 't Gulden Vlies een kindervoorstelling die ge heel was uitverkocht. Opgevoerd werd het sprookje van het Vlinder meisje en de RoOde Toovenaar. Ja, de graaf en de gravin hadden een dochtertje, dat wel eens ongehoor zaam was. En toen dat op zekeren dag weer gebeurde veranderde de roode toovenaar haar in een vlinder. De graaf en zijn dienaar Quiquibio gingen er op uit om den toovenaar op te zoeken. En toen zij dezen gevon den hadden, leerde hij hun de too- verspreuk, die later het vlindertje weer in een gehoorzame dochter deed veranderen, wat door de jeug dige toeschouwers luide werd toege juicht. De intermezzo's uit de zaal bewezen wel hoe men met de avon turen van de levende poppenkast artisten, die zich uitstekend van hun -taak kweten, meeleefde. HET SCHOÜWCABARET. Cabaret-Revue Bokkesprongen Gisteravond was de zaal van t Gulden Vlies wederom geheel be zet, toen het S houwcabaret, onder leiding van Kommer Kleyn een op voering gaf van de cabaret-revue: Bokkesprongen. Het is een uitste kend geheel geworden en alle mede werkenden hebben tot een door slaand succes het hunne bijgedragen. De revue maakte een verzorgden in druk. Herbert Perquin, die hier reeds vele vrienden telt, toonde zich weer een uitnemend conferen cier en bleek ook in diverse schet sen, voordrachten en liédjes een kracht van beteekenis in dit cabaret. Bijzonder voldeed ook thans Eri Rouché. Zij zong eenige ernstige lie deren, speelde uitstekend in Witte broodsweken en Portiekgeheimen en was inderdaad bijzonder in de gees tige scène „Straatzangers", die het eerste programmagedeelte afsloot! Fred Fagel speelde eveneens eenige aardige rollen en had veel succes met zijn twee liederen: Huwelijks- psychologie en Vrouwen willen gaarne kussen. Ook Kommer Kleyn toonde zich ook thans de vlotte acteur, al vonden wij de huldigingsscène van den wielerkampioen minder ge slaagd. In „Wittebroodsweken" en in ..het sexueele vraagstuk" was hij goed op dreef. Mary Beyer was haar plaats in dat cabaret ten volle waard en bleek in diverse nummers zeer verdienstelijk ook ais actrice, o.a. in De boterbon en% eenige andere schet sen. Rob van de Bas was weer de enthousiaste zanger, die met „de fiets van Piet Paaltjes" en zijn Am- sterdamsche typen zeer voldeed. Met Herbert Perquin speelde hij de schets der wachtenden. Het aandeel van deze twee in de Straatzangers-scène mag ook nog gereleveerd. "Voor een uitstekende muzikale begeleiding zorgde de bekende pianist Wim de Vries. Het Schouwcabaret heeft weer een goede beurt gemaakt wat ook bleek uit het luide applaus der toe schouwers, G. C. van Gulik, DOOR HET IJS GEZAKT. Zondagmiddag plm. 1 uur is het ongeveer 8-jarig kind de Jong, wo nende aan de Oudegracht, door het ijs gezakt bij, de Wagemakersbrug (over de Lindegracht) bij het Ritse voort. De heer F. H. Ringers, die het ongeluk zag gebeuren, schoot alras toe en wist het kind weer op het droge te halen, waarna een po- litie-agent in burger zich erover ontfermde en het naar de ouderlijke woning bracht. BEJAARD ECHTPAAR DOOD GEVONDEN. Het bejaarde echtpaar A. Zwaan- Prins, vroeger wonende in IJmui- den, do-ch bet laatste jaar in Eg- mon-d aan Zee, was sedert j.l. Maan dag niet meer gezien, zoodat de bu ren van meening waren, dat zij op familiebezoek in IJmuiden waren. Toen paen echter de geheele wee-k niets van hen hoorde, werd de poli tie gewaarschuwd. Deze verschafte zich Zondagmorgen toegang tot de woning. Men vond het echtpaar dood in het slaapvertrek. Vermoed wordt, dat zij door gas- of kolendampver giftiging om het leven zijn gekomen. BALLET TILLY SYLON. Er schijnt in Alkmaar en omge ving een groeiende belangstelling te bestaan voor de danskunst, wat zeker tot verheugenis stemt. Zaterdag middag was er ten minste in de Harmonie een groot aantal bèzoekers bij 'het optreden van het Haarlem- sche ballet Tilly Sylon. De heèr Marinus Adam, de bekende dirigent van de H. O. V. opende den middag met een korte inleiding over de danskunst, waarin hij het klassieke Russische ballet, met de „spitzen- tanz" besprak, de acrobatische dans en het klassieke of moderne ballet. Dit laatste ingeluid door Isadora Duncan, die uitging van de muziek, die zij hoorde. Dit achtte spr. van groote beteekenis. Ook vestigde hij er de aandacht op, dat de dans de muziek ook nader moet brengen tot het publiek. Bij eik der tien nummers van het programma gaf spr. een korte ver klarende toelichting. Het ballet staat onder leiding van mevr. Tilly Sylon (de echtgenoote van den heer Adam), die er in op treedt met acht van hare leerlingen. Elk der dansen werd uitgevoerd in bijpassende costumes. Geopend werd- met een Wiener Landler op muzieK van Schubert, waarin de levensblijheid evenals in Fête Bohème en Humoresque tot uiting kwam. Goed was da Marche Funèbra (marsch Fr. Chopin) evenals na de pauze de Romance gedanst op de prachtige muziek van Bobert Schumann en evenzoo ge speeld door mej. Caroline Luitjes, die zich de geheelen middag een uit nemende begeleidster toonde. Ook de Noorsche dafis (marsch Edo- Grieg) en de dans in canonische volgorde (Joh. Brahms) mogen in dit verband genoemd worden. Na de pauze werd geopend met de opvoering van het humoristische dansspel: De School, waarin de leer lingen, de onderwijzer en de inspec teur op komische wijze in dans vorm. samenwerkten. De muziek hierbij was van Marinus Adam. Een meer moderne Menuet (M. Rasch) en Oud Ned. Dansen van Julius Röntgen besloten het afwis selende programma, In het applaus deelden ook de heer Adam en natuurlijk ook de pianiste mej. Luitjes. G. C. van Gulik. HEERHUGOWAARD Benoemd. - Het rondbrengen der armengelden dat voorheen geschied' de door nu wijlen den heer C.„Ob dam, die vorige week door een on' geval om het leven is gekomen, voorloopig opgedragen aan K. Bü voet tot nu toe reeds belast met de inning der gelden, verschuldigd door hen, die plaatsjes ingevolge de landarbeiderswet in bezit hebben. NOG NIET HERSTELD. Naar we vernamen is de toe stand van den landarbeider S. Groot uit Heerhugowaard, die ongeveer 'n maand geleden wegens kolendamp vergiftiging in het St. Elisabethszie kenhuis werd opgenomen, nog altijd precair. NIEUWE PRIJZEN GROENTEN EN FRUIT. Met ingang van 3 Maart zullen de veilingprijzen zijn voor roode kool 8.30 7.80), gele kool 7.60 7.20) en Deenscne witte kool 5.80 5.40) per 100 kg. De prijs voor de witte uien is verhoogd van f 6.10 tot 6.40, peen zonder lof 'van 51200 gram ongewasschen van 5.40 tot 5.60, gele peen tot 3.30, roode peen van 201—500 gr. 4.50, van 501 gr. en hooger 3.70 per 100 kg; sort, van 2050 gr. gqwasschen 9.80 Voor glaskoolrabi is de prijs 8.50 per 100 st. (2tem. doorsnede). Schhorseneeren I (tot 20 st. per kg) 19 en II (tot 45 st. per kg) 12 per 100 kg. Veldsla 35, koolrapen 3.50, prei boven 10 mm 4, tot 10 mm .640, knolselderij zonder lof boven 10 cm 12.50, van 810 cm 11.50, van 6—8 cm 9.50. Boeren' kool en groene kool noteeren 7.80: witlof ten hoogste 15 st. per kg 29, daar boven 24; spruitkool onge' schoond 21, geschoond 31 (maat tot 4 cm), roode uien 7.60, Bospeen ónder glas 30 per 100 bos. Raap stelen 50 per 100 kg Mei- en herfst rapen 4, rammenés 11.30 eq drui ven Alicante en Gros Maroc 100, Van de jonge groente staan geno' teerd kropsla minstens 11 kg per1100 st. 14, van 811 kg 12.50 en van 58 kg 7 per 100 stuks; sla, dunsel en snijsla f 60, rabarber 46 per 100 kg, radijs 7.50 per 100 bos; spinazie 50, andijvie 30, sjalotten 10.30 peer 100 kg. Appelen en peren zijn weer met eenige centen per kg verhoogd. Er mag geen gezonde kool worden ge veild voordat alle bevroren kool ge- Rede dr. Goedewagen Gisteren was het eén jaar ge- Men, dat de Nederlandsche Omroep - de plaats van de bestaande om aporganisaties werd gesteld en met zijn werk begon. Dit feit werd gistermiddag in een feestelijke bij eenkomst herdacht, waarvoor groote belangstelling bestond. Vele gasten, genoodigden en leden van het per soneel vulden de versierde studio- zaal aan den 's-Gravenlandscheweg. Vertegenwoordigers van diverse Duitsche instanties hier te lande en van openbare lichamen, vele autori teiten en tal van vooraanstaande personen uit de kringen der N.S.B. waren naar Hilversum gekomen. Tot hen behoorden o.a.: de secr.-gen van het dep. van v. en k., prof. dr, T. Goedewagen, de leider van de afd. Volksaufklarung und Propaganda van het Rijkscommissariaat, de heer Gemand, de commissaris der pro vincie Noordholl and, mr. A. J Backer, de Beauftragte van de stad Amsterdam, senator Böhmker, de Beaufragte van den Rijkscommissa ris der prov. Noordnolland, dr. Un- ger, de secr.-gen. der nationaal socia listische beweging, de heer R. Ch. J. Huygen, de heer Ernst Voorhoeve, hoofd van de afd. propaganda van het dep. van v. en k., de dir.-gen. der P.T.T., ir. W. L. Z. v. d. Vegte, de heer ir. Taubert, hoofd van de afd Rundfunk bij het Rijkscommissa riaat, de wnd. commandant der W. A., o-pperheerbanleider v. 't Hof, de burgemeester van Hilver sum en de Ortscornmandant van deze stad, de vertegenwoordiger van den voorzitter van den Kultuurraad. dr Zwikker, de commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg en ver tegenwoordigers en leiders van ver schillende fronten en gilden. Rede van prof. Goedewaagen. Nadat de directeur-generaal, dr. in-g. W. A. Herweyer, de aanwezigen had begroet, voerde het_ omroep- symphonie-orkest o.I.v. Pierre Rei- r.ards Bading's Feestelijke Ouverture uit en vervolgens leidde prof. dr. T Goedewaagen, secr.-gen. van hei dep. van v. en k., de bijeenkomst in. Spr. wees op de groote cultureele taak, die de radio is opgelegd. Het wezen van een volk wordt door zijn cultuur bepaald. Zijn hoogste aspi raties en zijn diepsteverlangens uiten zich hierin. Elke schepper is geworteld in de volksgemeenschap en ontleent die gemeenschap de krachten voor zijn werk. Daarom heeft ook" iedere volksgenoot recht op den zegen van de cultuur. Men dient het volk echter tot cul tureel bewustzijn op te voeden. De Nederlanders zijn als gevolg van een verkeerde cultuurpolitiek, van de gunsten vervreemd geraakt. 'In deze. eeuw mogen de cultuurgoederen niet in beperkten kring gehouden wor den, doch ieder moet daaraan deel hebben. Spreker wees vervolgens op de grootsche taak van „Vreugde en Ar beid", welke organisatie de arbei ders aan de dagelijksehe sleur ont trekt en door het aanmoedigen van museumbezoek en het organiseeren van tentoonstellingen het volk be wust maakt van zijn wezen, dat is zijn cultuur. Op deze wijze moet de verbieding tusschen de beide groot- ALKMAAR. Uitreiking bonkaarten 4e periode aardappelkaarten, In aansluiting aan de publicatie betreffende de uitreiking van de nieuwe distributiebonkaarien voor levensmiddelen, maakt de Distribu- tiedienst Alkmaar het volgende be kend ten aanzien van aardappelbon kaarten. By deze uitreiking zullen in de ge meente Alkmaar uitsluitend die ge zinnen voor aardappelkaarten in aanmerking komen, die op den dag der uitreiking over mi. .der dan 25 kilogram per gezinslid beschikken. Inwonend personeel wordt in dit verband als gezinslid beschouwd. Vanaf heden 2 Maart tot en mc-t Woensoag 4 Maart 1942 zullen hier- toi door de posterijen huis aan huis worden bezorgd inlichtingen formu lieren MD 32 ter verkrijging van aardappelkaarten. Op dit formulier dient een onder- teekende verklaring betreffende den voorraad aardappelen te worden ge steld. Bij de uitreiking der nieuw.- bon kaarten zullen uitsluitend zij, die zulk een verklaring overleggen, m het bezit van aardappelbonnen voor het tijdvak van 22 Maart t/m 18 April a.s. worden gesteld. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat tegen hen, die be doelde verklaring onvolledig of in strijd met de waarheid afleggen, op grond van het Economisch Sanctie- besluit 1941 een strafrechtelijke ver volging kan worden ingesteld. De formulieren MD 32 dienen na invulling NIET bij den Distributie- dienst Alkmaar te worden ingele verd, maar moeten bij de nitreiking van nieuwe bonkaarten "ie 5 Maart 1942 zal aanvangen, worden overge legd, tezamen met de distributie- stamkaarten met inlegvellen. Na-uitreiking inlegvellen. De Leider van den Distributie- dienst kring Alkmaar, maakt be kend, dat zij, die verzuimd hebben hun inlegvellen voor de distributie stamkaarten in het daarvoor gestel de tijdvak af te halen, deze alsnog in ontvangst kunnen nemen aan het schoolgebouw aan de Brillesteeg en wel op Woensdag 4 Maart 19 4 2 tusschen 9.30-4 uur. Alkmaar, 2 Maart 1942. S- De Leider voornoemd, H. BAKKER. DISTRIBUTIE VASTE BRAND STOFFEN. Bon voor generatoranthraciet en -tnrf voor de maand Maart aangewezen. 's-Gravenhage, 28 Febr. De secr.- generaal van het dep. van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zondag 1 Maart 1942 tot en met Dinsdag 31 Maart 1942 de met „ge- nerator-anthraciet derde periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg) arithracietnootjes 4 of 5 of 50 kg turfcokes. Gedurende bovenge noemd tijdvak geven de met „gene rator-turf derde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. 's-Gravenhage, 28 Febr. De secr.- generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt be kend, dat in het tijdvak van 9 tot en- met 21 Maart a.s. de toesiagkaarten der volgende distributieperiode voor bijzonderen arbeid zullen worden uitgereikt. Aan hen, die zeer zwaren arbeid verrichten, zal worden uitgereikt een bonkaart M101, aan hen, die zwaren arbei verrichten, een bon kaart M 201 en aan hen, die langdu- rigen of nachtarbeid verrichten, een bonkaart M 301. De uitreiking zal geschieden door den distributiedienst der gerfieen- ten, waar de betrokkene zijn werk zaamheden verricht. De bonkaarten M101 en M 201 zullen worden verstrekt aan hen, die bij de vorige uitreiking overeen komstige kaarten hebben ontvan gen en thans nog dezelfde soort ar beid verrichten, tenzij de inspectie der distributie heeft beslist, dat be paalde arbeiders niet meer in aan merking komen voor een toeslag- kaart. Voor hen, die thans in het bezit zijn van een toeslagkaart voor lang- durigen of nachtarbeid moet op nieuw een aanvraag worden inge diend. Ten behoeve van hen, die nog geen toeslagkaart voor de hier- bedoelden arbqid bezaten, doöh in de plaats hiervan rantsoenbonnen hebben ontvangen, zal slechts een toeslagkaart worden uitgereikt, in dien sedert het tijdstip der uitrei king van deze rantsoenbonnen der tien weken zijn verloopen. Belanghebbenden dienen hun dis tributiestamkaart aan den uitreiken- den ambtenaar të toonen. Zelfver- zorgers kunnen geerif aanspraak ma ken op een toeslagkaart. Voorts zullen in het tijdvak van 2 tot en r et 21 Maart a.s. in die ge meenten, waar de verkoop van volle melk is toegestaan, nieuwe melfe- kaarten worden uitgereikt. De nieu we kaarten zijn bestemd om te wor den gebruikt gedurende drie distri- hutienerioaen van vier weken en zijn daarom samengesteld uit drie «roenen van bonnummers. Voor de hierbedoelde kaarten komen in aan merking personen van veertien jaar en ouder. Belanghebbenden worden verwe zen naar de bekendmaking van den distributiedienst in de gemeente bnnno-r ïmTrnnïng hed-en volk en cultuur tot stand' wor den gebracht en naar dit doel streeft sprekers deoartement. De omroep brengt de scheppers nader tot het volk. De cultuur wordt er niet minder op, wanneer vele menschen er deel aan hebben. Dat is een sno-bbistenmeenin-g uit het kapi talistische tijdperk. Integendeel, al dus spr., zij wordt rijker en mede daarom moet het Nederlandsche v-olk dankbaar zijn voor hetgeen op dit gebied door den Ned. Omroep in een jaar tij'ds is bereikt. Na deze rede vond depremière plaats van de omroep-film „Scherven brengen geluk", vervaardigd naar een gegeven van Gerhard H. Knap door de Nederland-film. In een zeer uitvoerig overzicht scheste dr. ing. Herweyer hierna, wat de Omroep in het eerste jaar van zijn bestaan heeft tot stand gebracht en welke plannen thans nog worden gekoesterd. Tot slot bracht het Omroep-sym- phonieorkest de Piet Hein Rhapso- die van dr. P. van Anrooy ten ge- l.oore, waarna in de ontvangstzaal gasten en genoodigden een thee werd aangeboden. PRIJSOPDRIJVING IN DE TEXTIELBRANCHE. 's-Gravenhage, 28 Febr. Een groo te manufacturenhandel in het Noor den van het land is dezer dagen door den inspecteur voor de prfjs- beheersching te 's-Gravenhage we gens overtreding der prijsvoorschrif- ten tot een boete van 50.000 en tot betaling van 2500 tuchtstraf-pro ceskosten veroordeeld. Deze onder neming, welke over het geheele land een twintigtal filialen en doch ter-ondernemingen exploiteert heeft in 1940 en 1941 onder meer bedlakens, geruite stoffen, kousen, japonnen en tapijten verkocht te gen belangrijk hoogere prijzen dan zij daarvoor had mogen vragen.- - Door kokende melk gedood. - In een onbewaakt oogenblik trok het "-jarig kindje van de fam. P. te Sprang-Capelle een pan kokenoe melk óm. Het kreeg den inhoud ove? het hoofdje. Nadat het in het zieker huls was opgenomen, is het over leden. DINSDAG. HILVERSUM I, 4i5,5 M. T.15 Gr.pL 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pL Politiek weekpraatje (opn.) 8.15 Gr.pL 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pL 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.— Kamermuziek (gr.pl.) 11.Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12.De Ramblers. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Voor de rijpere jeugd van het platteland. 13.15 Romancers en so liste. 14.De Gron. Or vereen., solist en gr.pl. 16.i ïtroost. 16.20 Gr.pL 16.45 Sport t. „ei voor de jeugd. 17.Gr.pL 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Orgelconcert. 18.— Land en Volk. 18.15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 18.35 Ber. van Nederland sche soldaten aan het Oostfront. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.BNO: Gesproken binnenlandsch" overzicht. 19.10 Roemeensch orkest Gregor Ser ban. 19.30 Het ABC in de lichte mu ziek. 20.15 Gr.pL 20.30 Om- en Omprogr. (opn.) 21.30' Gr.pL 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.24.Gr.pL HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—8— Z.e H'sum I. 8.— Gr.pL 8.15—8.45 Zie H'sum I. 8.45 Gr.pL 10.Mor genwijding. 10.15 Gr.pL 10.40 Den Haag: Vroeger en nu. 11.Orgel concert. 11.30 Gr.pl. 12Orkest Willy Eberle. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Zang met piano begeleiding en gr.pl. 14.Muz. progr.: „Roemenië in het lied". 14.30 De lichte toets. 15.30 Voor de zieken. 16.Muziek in den Atlantischen Oceaan, voordracht met muzikale illustraties. 16.30 Gamba en clave- cimbel. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Otto Hendriks en zijn, orkest. 18.15 Boekbespr. 18.30 Rep. 19.Omroeporkest en solist. 19.30 ENO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Praatje in Zeeuwsch dialect. 20.BNO, Eng. uitz.: Holland e nd the economie reor ganisation. (Voor de radio-centrales gr.pl.) 20.15 Omroep-Opera- orkest, solisten en Omroep-Opera- Koor. 21— Gr.pL 21.45 BNO: Nieuwsber. 22— BNO: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10- 22.15 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken. 1 n t buisje a 20 tabletten 55 ct Zakje a 2 tabletten 7 ct ttUKGEKLlJKki S'lAND. ALKMAAR. GEBOREN: Johan P., z. van Jaco bus A. Dros en E. G. Helder. Adriana M. C., d. van Cornelis Dijk land en A. M. V. Teljken. Simon, z. van Simon Bloothoofd en A. F. Cevat. Frederika P., d. van Cor nelis Blokdijk en F. C. Spierdijk. Aaltje, d. van Auke A. Poelman en C. J. H. van der Mee. Lucia, d. v. Henricus J. Mes en A. H. H. Baeten. Anna, d. van Herman J Vermeu len en G. A. Apeldoorn. Klaas A., z. van Pieter Hartenberg en C. Stougje. Geertruida W„ d. van Arie van 't Voort en A. P. Grin. GETROUWD: Johannes Uvenhoven en Leentje de Jong. W- ARMENHUIZEN, 28 Febr. 1942. 1700 kg Roode kool 7.80; 4800 kg D. witte kool 5.40. 1 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoéven, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2