DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG IN NED.-INDIE. Duitschland strijdt voor Europa Succesvolle aanvallen bij Kerfsj. Bedrijviqheid ven patrouilles. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Tuchthuisstraf voor het luisteren naar een verboden zender. ALKMAARSCHE COURANT. ,144ste Jaargang No. 52. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 3 Maart 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Fiihrer, 2 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op de Krim, aan het Donetz- front en ten Z.O. van het Ilmen- meer dufen de zware afweerge- vechten voort. In samenwerking met de luchtmacht werden op het schiereiland Kertsj wederom tal rijke pantserwagens vernield. In den Zuidelijken uitgang van de Straat van Kertsj werd een transportschip van 6000 brt. door luchttorpedotreffers tot zinken ge bracht. Bij nachtelijke aanvallen der luchtmacht op de vliegtuig- motorenfabriek Woronesj werden bom-voltreffers geplaatst op fa brieksgebouwen en vliegveldin stallaties. Er konden groote bran den en hevige ontploffingen wor den waargenomen. In het tijdvak van 24 Febr. tot 1 Maart verloor de vijand aan het Oostelijk front in totaal 204 pantserwagens. In Noord-Afrika wederzij dsche activiteit van verkenningsafdeelin- gen. Duitsche jagers schoten vijf Britsche vliegtuigen in luchtge-4 vechten neer, vijf werden op den grond vernield. Op Malta bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen onder be scherming van jagers de haven van La Yaletta met bommen van zwaar kaliber. Hierbij werden treffers geplaatst op duikbóot-Iig- plaatsen, kaden en ravitaillee- ringsbedrijven. Britsche motortorpedobooten trachtten in den afgeloopen nacht in het Kanaal een alleenvarend stoomschip aan te vallen. Door eigen motortorpedobooten werd bij den terstond in werking tre denden afweer een Britsche mo tortorpedoboot tot zinken ge bracht. Verdragend geschut van de marine beschoot in het Kanaal met goed gevolg twee vijandelijke convooien. De convooien werden uiteengedreven. In het tijdvak van 21 tot 28 Febr. verloor de Britsche lucht macht 62 vliegtuigen, waarvan 38 boven de Middellandsche zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen, in den strijd tegen Groot-Britannië 20 eigen 'vlieg tuigen verloren. In den strijd tegen de ravitail- leeringsscheepvaart van Groot- Britannië en de' Ver. Staten brach ten Duitsche zee- en luchtstrijd krachten in de maand Febr. 79 vijandelijke koopvaardijschepen, in totaal 525.400 brt., totzinken. In dit succes heeft het Duitsche duikbootwapen met het tot zin ken brengen van 66 schepen, in totaal 448.400 brt., een belangrijk aandeel gehad. Bovendien werden 44 koopvaardijschepen van den vijand voor een deel zwaar be schadigd. Het gevecht op de Java Zee. Tokio, 2 Maart. (D.N.B.) Omtrent den strijd op de Java Zee publiceert het Japansche telegraafagentschap Domei een verslag van den corres pondent der marinepersafdeeling bij het vlootsteunpunt Singapore. Op den avond van 27 Februari kre gen de door onze vloot begeleide troepentransportschepen de vage om trekken in zicht van de gecombi neerde vloot van den tegenstander in de nabijheid van de kust van Batavia, bestaande uit twee zware kruisers, een lichten kruiser en twee torpedo jagers. Klaarblijkelijk waren deze schepen uitgezonden om onze .con vooien aan te vallen. Onze batterijen openden terstond het vuur. Het was toen 27 Februari 18 uur. Onze vloot ontmoette daarbij sedert het uitbre ken van den oorlog in Groot Oost- Azië voor de eerste maal den tegen stander in een werkelijken zeeslag. Door een draadloos bericht van een andere eenheid van onze bij Soerabaja opereerende vloot verna men wij, dat onze vloot een vloot- formatie van den tegenstander, groot drie of vier kruisers en verscheidene niet nader aan te geven schepen, waarschijnlijk torpedobootjagers in zicht/bad gekregen. Zij openden te gelijk met ons het vuur. Een onzer schepen lanceerde torpedo's, die met voltreffers twee vijandelijke kruisers tot zinken brachten. In den stikdonkeren nacht kwam een verwoede slag tusschen de staalmassa's tot ontwikkeling. Deze felle slag duurde den geheelen nacht door. Op 28 Februari bij het aanbreken van den dag bleek, dat onze vloot had bewezen superieur te "zijn. Drie vijandelijke kruisers en zes torpedobeotjagers werden in den grond geboord en vier krui sers zwaar beschadigd. Onze ma rinevliegtuigen ronkten over ons heen en lieten hun granaten en bommen op den vijand neer rege nen. Wat van de vijandelijke vloot overbleef vluchtte de havens van Batavia en Soerabaja binnen. Ons convooi zette zijn weg weer voort. Op 1 Maart om 12 uur 30 kreeg een eenheid van onze bij Batavia liggen de vloot een vijandelijke vloot, be staande uit twee kruisers, in zicht, terwijl een andere eenheid van onze vloot in de nabijheid van Soerabaja een vijandeijke vloot zag, die be stond uit 3 kruisers en 6 torpedo bootjagers. De transportschepen van het convooi werden op een veilige plaats achtergelaten en onze z'ee- strijdkrachten bonden opnieuw den strijd aan, waarbij onze vloot twee vijandelijke kruisers tot zinken bracht, terwijl de rest op de vlucht sloeg. Wij maakten derhalve jacht op hem. Het resultaat was, dat wij in totaal 5 kruisers en 6 torpedoboot jagers tot zinken brachten en vier zware kruisers zwaar beschadigden. Een van onze torpedobootjagers kreeg een bomtreffer, doch was in staat zich op eigen kracht verder te bewegen. De Japansche landingen op Java. Tokio, 2 Maart. (Domei). Naar het keizerijke hoofdkwartier mededeelt ^reiden de Japansche strijdkrachten hun operatiegebied voortdurend uit. De door de Japanners tot nu toe ge leden verliezen bestaan uit een transportschip, dat gezonken is, en drie v andere transportschepen, die aan den grond zijn gelooren. Er zijn geen persoonsverliezen Het gevechtsfront. Stockholm, 2 Maart. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst uit Bandoeng meldt, woedt langs de noordkust van Java en op .de vruchtbare vlakte, die zich van Batavia tot het gebiedten Oosten van Soerabaja uitstrekt, een slag. Het front heeft aldus een lengte van 960 km en een diepte van on geveer 60 km. Onder verwijzing naar het feit, dat de berichten over de gevechten van Maandag zeer spaarzaam binnenkomen, meldt de Britsche berichtendienst verder, dat de Japanners van de kust uit, waar zij in de nabijheid van Indramajoe de voornaamste landing hadden ondernomen, ongeveer 50 kilome ter naar voren zijn gerukt. Overal in de vlakte van Noord- Java, waar de belangrijke plaatsen Semarang, Cheribon, Batavia en Soerabaja liggen, staan vernie- lings- en pioniertroepen gereed om havenwerken, pakhuizen, fabrie ken en bruggen, wégen en spoor lijnen op te blazen. Wegens het groote aantal der door de Japan ners gelande troepen en het aan gevoerde materiaaf kan er nauwe, lijks aan getwijfeld worden of de Japanners zijn voornemens de invasie op Java met de snelheid van een bliksemoorlog ten uitvoer te leggen. DE AANVAL OP JAVA. Het station te Tandjong Priok, de haven van Batavia. In den Dierentuin in Den Haag werd door de N. S. B. een vor mingsbijeenkomst ge organiseerd, in sa menwerking met het „Arbeifsbereich der N. S. D. A. P. in den Niederlanden". Ir. Mussert en Commissaris-Generaal Schmidt inspectee- ren een eerewacht van leden der N. S. B. (Stapf). Batavia bedreigd. Genève, 2 Maart. (D.N.B.) Om trent de situatie op Java meldt Exchange Telegraph o.a. uit Batavia: De bedreiging van Batavia neemt van uur tot uur toe. De Japanners bevinden zich op 110 km ten O. van de stad en een tweede kolonne heeft Krawang bereikt, dat 80 km van de hoofdstad ligt verwijderd. De Japansche kolonne, die in Rembang was geland, heeft het petroleumgebied van Tjepoe be reikt, dat in vlammen staat. Belangrijke installaties le Batavia vernield. jl. Stockholm, 2 Mrt. (DNB). Volgens den Britschen berichtendienst zijn te Batavia belangrijke installaties vernield, ofschoon „een direct ge vaar voor de hoofdstad nog niet be staat". Het opperbevel in Ned.-Indië. Stockholm, 2 Maart (DNB). Maan dagavond is het volgende commu niqué uitgegeven: „Het verlies van Malakka en de Japansche landing op Sumatra hebben Birma van Ne- derl.-Indië gescheiden. Onder deze omstandigheden heeft men besloten, dat het opperbevel over de land-, zee- en luchtstrijdkrachten der ge allieerde naties in Nederl.-Indië zal overgaan op de Nederlanders, wien verder alle steun ten deel zal vallen, die door de geaillieerde naties kan worden verleend. Met toestemming van den koning zal generaal Wavell yreer den post van opperbevelhebber in Indië op zich nemeri'; die thans ook belast is met de verantwoorde lijkheid voor de operaties in Birma en voor een nauwe samenwerking met China. De op het oogenblik aangegane overeenkomsten betref fende de algemeene gelijkschakeling van de strategie en politiek in den oorlog tegen Japan ondergaat gee nerlei wijziging. Verplaatsing zetels buiten Nederlandsch-Indië. Batavia, 2 Maart. (ANP). Des tijds is reeds gemeld, dat alle voor bereidingen m Nederl.-Indië waren getroffen voor de verplaatsing van de zetels van verschillende maat schappijen naar Curasao en Suri name, weke verplaatsing op een nader te bepalen 'datum van kracht zcu worden. Gisteren, 1 Maart, is te Batavia het besluit genomen deze verplaatsingen op dienzelfden Op bijgaande kaart zijn de voornaamste plaatsen en havens van Java te vinden, alsmede de 18 afdeeiin- gen, waaruit net groote eiland met zijn 42 milhoen inwoners bestaat De Japanners hebben-.troepen aan wal gezet in de provincie Bantam (1) aan de kust ten Ncordeh van Serang; m de provincie Cheribon (5), in de haai van Indramajoe en in de provincie Rembang (12) ten Oos ten van de stad Rembang. De provincies zijn op de kaart genummerd. De Japanners hebben ook het eiland Bawean, ten Noorden van Madoera in hun bezit em beheer- scihen de Straat Soenda tusschen Sumatra en Java. Voor de komende operaties op Java raden wij onze lezers aan, de kaart uit te knippen. dag te doen ingaan. De vertegen woordigers in Suriname en Curaeao zijn hiervan onmiddellijk in ken- nis gesteld. Verklaring van dr. van Mook. Rome, 2 Maart (Stefani). Tijdens een persgesprek met eert Ameri- kaanschen journalist, verschenen in de Daily Mail, heeft de luitenant- gouverneur-generaal van Ned.-Indië, dr. van Mook, verklaard dat alle oorlogsleveranties, die in de Ver. Staten waren besteld en thans vruchteloos op Java worden ver wacht, vooruit waren betaald. Deze vertraging, aldus dr. van Mook, is oen, misdaad, die de Ver. Staten hebben gepleegd jegens Ned.- Indië, dat thans zoo gevaarlijk wordt bedreigd door de Japansche strijdkrachten. Als Java in handen der Japanners valt, kunnen deze er een onneembare vesting van maken. Er zijn menschen, die schijnen te meenen, dat men Java slechts be- lioëft op te geven om Birma beter te kunnen verdedigen. Dat. is onzin, want men kan een oorlog niet door voortdurende terugtochten winnen. Ook belooft een uitsluitend defen sieve oorlogvoering geen succes. De houding van Amerika veroor zaakt zeer veel bezorgdheid in Ned.- Indië, aldus dr. van Mook, vooral nopens de voortzetting van de be loofde leveringen van oorlogstuig. Bij gelegenheid van zijn bezoek aan Amerika had men hem zeer concrete toezeggingen in dit verband gedaan. Thans verwacht Ned.-Indië, dat 'de ze beloften ook worden gehouden. Christmas-eiland gebombardeerd. Tokio, 2 Maart (DNB). Japansche marine-vliegers hebben Zondagmid dag het Britsche Christmas-eiland ten Z. van Java aangevallen en o.a. het radiostation vernield. De vernieling van het steunpunt ontneemt den vijand iedere moge lijkheid de operaties op Java te be lemmeren. De strijd op Sumatra. Tokio, 2 Maart (DNB). De Japan sche troepen, die den opmarsch van. Palembang uit in W.-richting voort zetten, hebben, naar Domei meldt, een verrassenden aanval onderno men op Soeroelangoen, 200 K.M. ten W. van Palembang gelegen. Zij ruk ten vervolgens in N.-W.-richting op en bezetten den 28sten Febr. Moera- tebo, 80 K.M. ten N.-W. van Soeroe langoen. De tegenstander bood geen weerstand en zette den terugtocht voort. De totale verliezen der Japan sche roepen tijdens de oorlogshan delingen tusschen Palembang en Moeratebo bedragen slechts tien ge wonden. Borneo in Japansche handen. Tokio, 2 Maart (DNB). Van een niet nader genoemd steunpunt meldt Domei: Nederlandsch-Javaansehe troepen, die ter sterkte van ongeveer 200 man op 50 K.M. ten Zuidoosten van Singkawang op Borneo zijn aangetroffen, zijn op 27 Febr. door Japansche eenheden geheel versla gen. Hiermede is practisch geheel Borneo onder Japansche. controle gekomen. Aanslag op Mossoel olieleiding. (D.N.B.) - Volgens berichten uit Bagdad is de olieleiding van Mos soel vlak achter Hadita opgeblazen. Dit is de aftakking van Haifa. De olieraffinaderij in Haifa heeft reeds verscheidene dagen geen grondstof fen. Ver. Staten en De Gaulle. (A. N.P.) - Volgens den Britschen nieuwsdienst heeft de Amerikaan- sche regeering de ..souvereiniteit" van de Gaulle over Nieuw-Caledonic erkend, JAPANSCHE ONTGINNING VAN DELFSTOFFEN IN NED.-INDIE. Tokio, 3 Maart (A.N.P.) In welin gelichte Japansche kringen ver klaart men, dat de door Engelschen en Nederlanders bedreven tactiek van de „verschroeide aarde" niets meer is dan een gebaar om zichzelf te troosten over de voortdurende nederlagen en het verlies aan grondgebied, terwijl deze tactiek voor de Japanners geen ongemak oplevert. In de petroleumgebieden b.v. worden de oliebronnen, zoodra een streek door de Japansche, strijdkrachten bezet is, weer her steld, hetgeen bewezen wordt door het feit, dat de Japanners op het oogenblik voor hun operaties in het Zuidelijke deel van den Stillen oceaan van vijandelijke olie gebruik maken. In dezelfde kringen wordt erop gewezen, dat de oliebronnen in Ned.-Indië gemiddeld slechts 300 voet beneden de oppervlakte van de aarde liggen, waardoor een herstel in korten tijd mogelijk is. Boven dien liggen enorme hoeveelheden petroleum nog ongeëxploiteerd, zoo dat deze tactiek van den" vijand vol gens genoemde Japansche kringen doelloos is en' voor Japan geen ver lies fysteekent. De Japansche regeering heeft de eerste stappen ondernomen om te komen tot de oprichting van een organisatie ter bespoediging van de ontsluiting der bronnen van delf stoffen in de bezette gebieden van Ned.-Indië. Italiaanscli legerbericht. Rome, 2 Maart (Stefani). Het Ita- liaansche weermachtbericht luidt als volgt: Aan het front in Cyrenaïca bedrij vigheid van patrouilles. Tijdens tal van luchtgevechten schoten Duit sche jagers acht vijandelijke vlieg tuigen neer. Vijf werden op den grond vernield. Ook gisteren is Malta herhaalde lijk aangevallen. Het beperkte aantal bommen, dat in den afgeloopen nacht boven Tri polis werd uitgeworpen, heeft geen aanzienlijke schade veroorzaakt. Een begin van brand, dat uitbrak in een barak, werd terstond onder drukt. BERLIJNSCHE OPVATTINGEN OVER HET PROCES TE RIOM. Berlijn, 2 Maart (D.N.B.) De di plomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: „Ook in Duitschland heeft men het proces te Riom met spanning te- gemoetgezien, omdat men daarvan waardevolle aanwijzingen ver wachtte voor het Fransche stand punt t.a.v. den door de nederlaag geschapen toestand en de daaruit voortvloeiende mogelijkheden... Van toonaangevende Duitsche zijde heeft men het proces wel „barometer voor de stemming" genoemd, een baro meter, waarvan men zou kunnen aflezen, in hoeverre Frankrijk be reid was aan de nieuwe orde in Europa mede te werken. De ensceneering en het verloop van het proces tot dusverre doen in- tusschen de vraag rijzen, of Frank rijk eigenlijk de kern van de kwes tie wel ziet of wil zien. Tot de defi nitieve zuivering van de atmosfeer kan slechts worden bijgedragen door de beantwoording van de vraag: waarom was Frankrijk be reid Duitschland den oorlog te ver klaren, ofschoon het nauwkeurig op de hoogte was van het feit, dat de Führer tot vrede bereid was en dat bewezen had? Het proces had dus nooit mogen verworden tot een chronique scan- daleuse der Fransche regeeringen van vóór den oorlog, tot het zoeken naar een zondenbok; het had klaar heid moeten brengen in de vraag, die van beslissende beteekenis is voor de Europeesche zending van Frankrijk: op welke gronden heeft de verantwoordelijke leiding het land in den oorlog gedreven? Met waardeering neemt men in Duitschland kennis van alle uit Frankrijk afkomstige stemmen, die van den wil tot medewerking aan het nieuwe Europa spreken. Wan neer die meer willen zijn dan woor den, zal het proces "te Riom in een heel wat andere richting gevoerd moeten worden. DE BOLSJEWISTISCHE OOSTZEE-VLOOT IN.KROONSTAD GEBLOKKEERD. Berlijn, 2 Maart KD.N.B.) De over blijfselen van de bolsjewistische Oostzee-vloot liggen, naar van mili taire zijde wordt medegedeeld', in de haven van Kroonstad en in de Baai van Leningrad geblokkeerd. De sporadisch in de Barentszee ope reerende bolsjewistische duikböoten hebben tot dusverre geen noemens waardig succes kunnen behalen. In het bijzonder werd geen enkel Duitsch troepentransportschip door een bolsjewistische duikboot getor pedeerd. De activiteit van de bolsje wistische vloot in de Oostzee en in de Noordelijke zeeën bleef beperkt tot het dekken van den terugtoch' van het bolsjewistische legei'. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 3 Maart onder: 19.22 4 Maart op: 8.21 MAAN 3 Maart op: 20.09 onder: 8.35 3 Maart Volle Maan. ALKMAAR. Distributie van textiel producten. De Leider van' den Distributie- dienst Kring Alkmaar maakt be kend, dat met ingang van heden op alle door detaillisten bij den distri- butiedienst ingeleverde geldige textielpunten toewijzingen voor 100 van de ingeleverde punten- waarde zullen worden afgegeven. Na-uitreiking inlegvellen. De Leider van den Distributie- dienst kring Alkmaar, maakt be kend, dat zij, die verzuimd hebben hun inlegvellen voor de distributie stamkaarten in het daarvoor gestel de tijdvak af te halen, deze alsnog in ontvangst kunnen nemen aan het schoolgebouw aan de Brillesteeg en wel op Woensdag 4 Maart 19 4 2 tusschen 9.30-4 uur. Schoenendistributie. De Leider van den Distributie- dienst Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden dat de be schikbare schoenenbonnen No. 1 voor de maand Februari 1942, alle zijn toegewezen. Zij, die geen toewijzing hebben ontvangen dienen hun aanvragen als afgewezen te beschouwen. Schrifte lijke afwijzingen worden niet ver zonden. Wenscht men alsnog voor een schoenenbon No. 1 in aanmerking te komen, dan dient een aanvrage daar voor te worden ingediend tusschen den len en lOen van de maand. Ver zoeken welke na den lOden van de maand worden ingediend, worden terzijde gelegd. «Men dient er aandacht aan te schenken, dat met reeds eerder inge diende aanvragen om een schoenen bon geen rekening kan worden ge houden en dat een aanvrage alleen dan behoort te worden ingediend wanneer de aanschaffing van een paar schoenen uiterst noodzakelijk is. De Leider voornoemd, H. BAKKER. 's-Gravenhage, 2 Maart. De Nederlander J. Gr. heeft in zijn woning herhaaldelijk naar een verboden zender geluisterd. Bo vendien heeft "hij zich schuldig gemaakt aan liet verspreiden van vijandelijke radioberichten, doordat hij eenige andere perso nen in de gelegenheid stelde, vijandelijke radiozendingen mede te hooren. Hij is door het Duitsche landgerecht veroor deeld tot 1)4 jaar tuchthuisstraf. Een .andere beklaagde, die zich aan hetzelfde strafbare feit heeft sohuldig gemaaakt en boven dien zich nog schuldig heeft ge maakt aan voor Duitschland vijandige uitlatingen, is door het Duitsche landgerecht veroor deeld tot een tuchthuisstraf van 2)4 jaar. PERSONEEL VOORMALIGE ZEE- Ehf LANDMACHT. 's-Gravenhage, 2 Maart. Het ver ordeningenblad bevat het zesde uit voeringsbesluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het dep. van defensie nopens maatrege len ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair en bur gerlijk personeel der' voormalige Nederlandsche zee- en landmacht. Dit besluit treft de nooSige maatre gelen ten aanzien van het verlee- nen van pensioen, noodig geworden door de gewijzigde omstandigheden. Het besluit treedt heden in werking. eevKéft 6CAS, LOMgCtfl CW METAAL. Af VAL t) A*R GAAT O V©o*l Of os OoN EM ÖE RBNIÖINGSDieHJT MffCMT J«»T glCT M8«. (Polygoon-B. Leemker). Helpt moeder en kjnd Wordt lid van den NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENSS!

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1