tmrna S Sheep KIJKEN is KOOPEN au CL0EC1 AGENDA. SPORT LAATSTE BERICHTEN. Amslerdamscke Beurs. 3'/2 PANDBRIEVEN a 99%. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 3 MAART 1942. Pagina 2. DE ZWARTE HANDEL. Door den economischen dienst van de politie, zijn bij een inwoner van deze gemeente 1500 blikjes smeerkaas in beslag genomen, wel ke door hem in den zwarten handel waren gekocht voor den abnormaal hoogen prijs van 80 cent per blikje. Deze smeerkaas die als deugdelijke waar- was gekocht, was afkomstig van een groote partij smeerkaas, welke eenigen tijd geleden voor menschelijk gebruik was afge keurd. In deze zaak is tegen meer dere personen proces-verbaal op gemaakt. Eenbrandstoffenhandelaar, die meerdere hl cokes voor veel te hoogen prijs en zonder bon had verkocht en afgeleverd is eveneens bekeurd. Een hoeveelheid cokes werd in beslag genomen. Wegens het in den smokkelhan del koopen en verkoopen van een partij peulvruchten tegen veel te hooge prijzen, is tegen een tweetal' personen procesverbaal opgemaakt. Ruim 100 kilogram citroenboonen werden in beslag genomen. Een eierenhandelaar, die clandes tien een partij eieren had. gekocht en deze trachtte te verkoopen voor 3 Ocent per ej, werd evenals zijn leverancier geverbaliseerd. De eieren, in totaal 1500 stuks, werden in beslag genomen en zijn op nor male wijze in de distributie ge bracht. Procesverbaal is opgemaakt tegen een jongmensch, dat verschillende ten behoeve van het gezin zijner ouders uitgereikte distributiebe scheiden had gestolen en deze in den zwarten handel had gebracht. Ook tegen de koopers is procesverbaal opgemaakt, terwijl enkele van de bescheiden zijn in beslag genomen. DIEFSTAL. Tegen een drietal personen is ge durende de laatste dagen door de politie proces-verbaal opgemaakt terzake van diefstal van hout, dat tevoren was gekapt. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Wie heeft een lokaaltje beschikbaar? -Zooals elders in dit blad wordt bekend gemaakt zoekt de 'Openbare Leeszaal te Alkmaar een kleine localiteit te Bergen om er Dins- dagmiddags van kwart voor twee tot kwart voor vijf boeken aan de leden in Bergen te kunnen uit- leenen. Hiervoor"is geschikt zoo noo- dig verwarmd en verlicht -een kamer, een schuurtje, garage of iets dergelijks, mits er 'n kast kan staan voor het uitzoeken der boeken. Door gelegenheid te geven m Bergen zelf boeken te ruilen komt het bestuur tegemoet aan de wen schen van vele aldaar wonende leden, die anders naar Alkmaar moeten komen. Men bedenke, dat het tot dusver steeds gebruikte lokaal binnenkort niet meer be schikbaar is en dat dus voor een huurprijs van ten hoogste 3 per middag een andere gelegenheid moet worden gevonden. Wanneer het bestuur daarin niet slaagt zai de uitleening te Bergen moeten vervallen zoodat de mewederking van alle. daar wonende leden om spoedig een geschikte lokaliteit te vinden hierbij wordt ingeroepen. Zooals reeds elders gemeld kan 'er Woensdag door een toevallige samenloop van omstandigheden is er dien dag een tekort aan personeel te Alkmaar geen u,jtleening voor volwassenen plaats vinden, maar wordt daarvoor Donderdagavond van 78'A uur extra gelegenheid gegeven. Alleen de uitleening aan de kinderbibliotheek zal Woensdag op den gewonen tijd plaats vinden. EENPANSMAALTIJD. Vleeschbon A inleveren. De laatste éénpansmaaltijd van dit seizoen zal plaats vinden op Zondag 8 Maart te 1 uur in het Wapen van Heemskerk. Kaarten (voor volwassenen f 0.50 en kinderen 0.20) zijn aan het Bureau Winterhulp tot Donderdag 5 Maart a.s. 12 uur te verkrijgen. Vleeschbon A moet aan het Bureau worden ingeleverd. Kinderen zonder geleide van de ouders worden niet toegelaten. Een beperkt aantal gra- liskaarten is beschikbaar voor menschen, die dezen winter een uit- beering van Winterhulp hebben ge had. EEN BIJZONDERE TOONEEL- V OORSTELLING. De directie van het Gulden Vlies heeft het plan opgevat den tooneei- liefhebers nog in deze maand (Vrij dag 27 Maart) een bijzondere voor stelling aan te bieden, n.l. een op voering van Shakespeare's schitte reind blijspel: Driekoningenavond, door het gezelschap van Cor v. d. Lugt Melsert uit Amsterdam. Dit is inderdaad een tooneelgebeurtenis. Geen enkele liefhebber zal dit stuk vol kleur en leven, de geschie denis van gravin Olivia en Viola, van Sebastian en hertog Orsino van het trio Jonker Tobias, Jonker Bib- berwang en Malvolio, willen missen. Wij noemen uit de lange rij slechts dè volgende medewerkenden: Jose phine van Gasteren, Elise Hoomans, Frits van Dijk, Henri Eerens, Johan Elsensohn, Cor Hermus en Ludzer Ei-inga. Voor de plaatsbespreking zijn twee speciale dager, vastgesteld n.l. a.s. Donderdag en Vrijdag van 11 tot 1 en van 2 tot 4 uur. Men verzuime deze gelegenheid, iets bijzonders te zien, niet. GEEN BEVROREN KOOL MEER. Van heden ai mag aan de vei lingen alleen onbevroren kool worden aangevoerd. NIET 70 MAAR 19L Voor de veelevering werden gister alet 70 maar 191 runderen aange voerd. Het aantal graskalveren bedroeg 21, dat van de nuchtere kalveren 300, DIERENBESCHERMING. De marechaussee te Broek op Langendijk heeft gister den vee rijder uit Hensbroek aangehouden, die piet een vrachtauto van 7 A M'-. oppervlakte zes-koeien en 6 kalveren vervoerde. De auto moest worden afgeladen en tegen den chauffeur is procesverbaal opgemaakt. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, ver schillende Heil. films. Alle leef tij den. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Moederliefde (rom.-zang- film). 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Gasperone (operette). Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer De vuurdoop (oorlogs film). 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 3 Maart. 7.30 uur, Volkszangavond in 't Gul den Vlies. Woensdag 4 Maart. 7.30 uur," 't Gulden Vlies, opvoe ring van Roxini's Express 1942. Donderdag 5 Maart. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring van Roxini's Express 1542. Adspiranten-uitvoering gymnas- tiekvereen. Be "Quick te Bergen. Stegere en consumptie- HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 17 tot en met 23 Februari. Nieuwe zaken: Langedijk: fa. J. W. Zonen, Achterstraat 8, ijsbereiding en verkoop Bestuurswijzigingen: Alkmaar: De Onderlinge Alk maarsche Glasverzekering, Oude gracht 198. Limmen: R.K. Ondersteunings fonds „St. Josel", Rijksstraatweg 84. Nieuwe Niedorp: Coöperatieve Landbouwers Aankoop vereeniginp annex malerij „De Toekomst" Schulpweg B 154. Andere wijzigingen: Alkmaar: B. A. P. Sanders, Hof straat 12, timmerbedrijf; rechtgvorn gewijzigd. N.V. Grossierderij v.h- M. de Haas, Fnidsen 68-70; rechts vorm gewijzigd. N.V. Ambrosmc- en honing zoetfabriek v.h. P. J. Boom, Luttik Oudorp 60; rechtsvorm gewijzigd. Den Helder: N.V. de Witte Bios coop, Koningstraat, rechtsvorm ge wijzigd en verplaatst naar Heiloo. Texel: Texelsehe graan- en kunst mesthandel v.h. C. R. Keijser en Co. Binnen brug 6, handel in granen enz. rechtsvorm gewijzigd. Gedeponeerde stukken- Bergen: N.V. „De Rustende Ja ger", in liq. Breeiaan 1; plan van uitkeering ingediend. BURGEMEESTER VAN REENEN. Na een ziekteverlof van drie maanden is de burgemeester van Bergen, mr. H. D. A, van Reenen, in zijn gemeente teruggekeerd en in zooverre hersteld, dat hij 10 Maart zij werkzaamheden hoopt te hervat ten. IN BESLAG GENOMEN. *Te Broek op Langendijk is aan gehouden een vrachtauto uit Zaan dam, waarmede kool en peen werd vervoerd, welke buiten de veiling om was gekocht. Tegen den ver voerder is procesverbaal opgemaakt; ae goederen werden in beslag ge nomen. BENOEMD. Me-j, M. Kouwenaar te Bergen, assistente aan de Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar, is met in gang van 1 April benoemd tot assistente aan het "Nederl. Instituut voor Documentatie en Registratuur te Den Haag* NOORDSCHARWOUDi. Concordia. - Het bekende hotel Concordia is na gehouden inschrij ving wederom voor een jaar ver huurd aan den tegenwoordigen pachter, den heer L. Hop. URSEM. Te water geraakt. - Zaterdag middag is het dochterje van de fa milie K. alhier, dat aan de aandacht van de ouders ontsnapt was, te wa- tep geraakt in 'n dooigai bij de Ur- semmerbrug. De heer H. Baas, die in de nabijheid werkzaam was slaag de erin het kind op het droge te brengen. LANGEDIJK. Benoemd. - De héér A. S. Jansen, leider van den distributie- xrin-g Langedijk, is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot leider van den distributiekring Weststelling werf te Wolvega, omvattende ruim 20.000 personen. HEERHUGOWAARD. Een afscheid. Zaterdagavond nam in de geheel gevulde groote zaal van lokaal Rus het publiek af scheid van onze populaire plaatsge- noote Annie Kostelijk. Met enkele korte woorden opende de voorzitter van T.A.V.E.N.U., de, heer J. de Groot. Hij wees erop, dat door sa menwerking met de accordeonclub aan de gymnastiekvereenlging en aan de Harmonie a.h.w. nieuw bloed is toegevoegd, waardoor iedere op voeringsavond tot een vroeger niet gekend succes kon worden gebracht. Deze bonte avonden dankten hun goeden naam aan hetgeen Annie Kostelijk met haar jeugdige club leden presteerde. Onder applaus der zaal vond na mens de beide vereenigingen aan bieding van een cadeau en bloemen plaats. Het eerste nummer, optreden dei accordeonclub, pakte al dadelijk de zaal. Opstelling en belichting waren perfect, de aankondiging der diverse nummers origineel en de voordracht zoowel van de gezamenlijke als van de solonummers pittig. Een nummer brugw erken der heeren senioren van TA VEN U gs: nkele zeer goed uitgevoerde oefe ningen te zien. Eveneens in den smaak viel „Volendam Vooruit", op. gevoerd door 6 damesleden van de gymnastiekvereeniging. In dit num mer waren de knotsen vervangen uoor helder witte klompen. In de derde plaats willen we ook het blijspel van de „Harmonie" niet vergeten, waarin nichtjes en achternichtjes van diegenen, die weleer de vereeniging oprichtten, thans het publiek aan het verstand trachtten te brengen, dat het ge vaarlijk kan zijn voor jonge dames om iangs den meer en meer gebrui- kelijken weg, een jongeman tot hu- welijkscandidaat te doen promovee- ren. De accordeonelub genoot niet al leen plaatselijke bekendheid. Op voeringen in diverse plaatsen, o.a. in het Westerlicht te Alkmaar en vour Nutsafdeelingen, verbreidden de gunstige reputatie. Voor ailen kwam betrekkelijk on verwacht het afscheid van mej. Kos telijk. Toch heerschte in de zaal geen afscheidsstemming, want immers leder wist, dat dit jonge meisjesleven zal worden afgesloten door een hu- wlijk. „Tot weerziens" luidden dan ook de woorden, waarmee de heer de Groot den avond besloot. KOEDIJK. Coöp. vereeniging. - Vrijdagmid dag vergaderde de Coöp. aan- en verkoopvereeniging Koedijk. Bij de opening herdacht de voorzitter den op 27 Nov. 1.1. overleden voorzitter van het Centraal Bureau, den heer Stroink, en schetste wat deze was geweest voor dö coöperaties op land bouwgebied en op allerlei ander terrein van het agrarisch werk De moeilijkheden van de kunst- mestvoorziening werden uiteengezet en vooral werd aangedrongen op het tijdig inleveren der bonnen. Het jaarverslag gaf aan, dat het ledental 138 was. De balans, sluitend op 12789,11 met een reserve van 8871,51, en de winst- en verliesrekening, met een eindbedrag van 3701,58 en een saldo van 396,05, werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd. De-totale omzet bedroeg 23517,48. Het aftredende bestuurslid, de heer W. SlotemaXer, en de plaats vervangende bestuursleden, de hee ren A. Molenaar, Jb. Brouwer en K. Kidder, werden herkozen. De salarissen en presentiegelden voor het bestuur werden onveran derd gelaten. „De laatste eer". - Vrijdagavond vergaderde de vereeniging De laatste eer. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental thans 736 is en dat elf be grafenissen waren verzorgd, waai- van vijf van leden en zes van niet- ieden. De verlies- en winstrekening werd goeagekeuru op een bedrag van 1112.80, met een winst van 121.99X. Het bezit dér vereeniging is thans 1727.89. Medegedeeld werd dat de Federa tie het personeel heeft verzekerd, dat per 1 Jan. j.l. de nieuwe be graafplaats in gebruik is genomen en dat thans de plannen van de coöp. ver. voor lijkbezorging te Am sterdam worden uitgewerkt om alle in natura uitkeerende vereenigingen landelijk bijeen te brengen. De voorzitter roemde de goede samen werking van het personeel. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Hart en Jb. Modder, wer den herkozen. „Voorwaarts". Na de succes volle uitvoering van de gymnastiek vereeniging Voorwaarts in het be gin van Februari, is het ledental met 24 toegenomen, zoodat de ver eeniging thans 120' leden telt. BERGEN. Hulp in Nood. - De vereeniging ,,Huip m Nood" hield Zaterdagavond ir. café „Hiibrand"- haar jaariyksche algemeene vergadering. De waarn. voorzitter, de heer C. Smit, heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat de voorzitter, de heer J. van Reenen, niet aanwezig kon zijn. De vereeniging telde nog 193 leden (in den besten tijd waren er 265) en de tijden, dat er een spaarpotje van 5000 was als appeltje voor den drost zjjn voorbij. De rekening van den penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 1315.04. Er was een nadeelig saldo van 197.47. Aan contributie w«s ontvangen 1058.70 en aan de leden uitgekeerd 1134.41 Het saldo bedroeg op 31 Dec. 1941 nog 742.99. Bij de bestuursverkiezing werden de altredende heeren C. H. Smit, N. Fpld en P. Leering herkozen. Met het voorste) van hpt bestuur om dit jaar weer f 1 per dag uit te keeren, kon de vergadering zich vereenigen. De drie wachtdagen blij ven eveneens gehandhaafd. De voor zitter wees er op, dat het beslist noodig is, dat de doktersbriefjes bin nen 2 dagen na aanvang der ziekte bij den betreffenden commissaris worden ingelevcri. Bij de rondvraag bepleitte de heer A. Jansen contributie verhooging Hulp in Nood heeft reeds velen ge holpen in tijden van ziekte en moet dat kunnen blijven doen. Voor het instellen van een wachtweek voelde spr. niets. Na eenige discussie deed het be stuur de toezegging de zaak nader te overwegen. Lezing voor onthouders. - De heer mr. H. W. Willemse, inspecteur van de Noodtehuizen te Rotterdam, trad Zaterdagavond in de achterzaal van „Spoorzicht" voor de afd. Ber gen van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken en de Kennemer Jeugdgroep van onthou ders op met het onderwerp „De be woners van de noodtehuizen te Rot terdam". Er was groote belangstel ling voor dezen avond. Op prettige wijze vertelde de spreker van zijn reis van Parijs naar huis en van zijn ervaringen met de bewoners der noodtehuizen. De voorzitter, de heer L. Schuil, bracht hem aan hei slot een hartelijk danx voor zijn interessante lezing. De avond werd verder gevuld met zang en declamatie. Mej. T. Heftema droeg eenige gedichten voor van Adama van Scheltema, waarmee zij een welverdiend applaus oogstte. BROEK OP LANGENDIJK. Chr. Schoolvereeniging. - De vergadering van de Chr. Nat. Schoolvereeniging, welke onder tiding van den heer H. Glas werd gehouden, was goed bezocht. De rekening over het afgeloopen jaar sloot op 20022.71, met een saldo van 2050.38, een vooruitgang van 506.46. De penningmeester, de heer Jb. Kostelijk, deelde mede, dat dit voordeelig saldo verkregen was, doordat een termijn van de ge meente eerder was ontvangen; an ders zou er een nadeelig saldo van ongeveer 100 zijn geweest. Het hoofd der school, de heer Buyze, heeft een overzicht gegeven over het onderwijs in het afgeloo pen jaar. Het aantal leerlingen be draagt thans 252 tv. j. 250). Bij de bes.uursverkiezing werden de heeren Jb. Huibers, P. Koedijk Dz. en W. J. Balder herkozen. Vervolgens werd het geneeskun dig schooltoezicht besproken. 'Oox de verschuiving van den aanvang van het schooljaar van 1 Aprli naai September werd besproken. Men vond dit niet gewenscht in verband met het begin van het akkerwerk en den aanvang van de tuinbouw school en ambachtsschool met April. HEILOO. Nieuwe verordening begrafenis- rechten. - De secretaris-generaal van het departement van binnen- landsche zaken heeft goedkeuring verleend-aan het besluit van den burgemeester tot vaststelling van 'n nieuwe verordening op de heffing en invordering van begrafenisrech ten 'en rechten voor het'luiden vgn de klok. Deze verordening is in wer king getreden op 27 Febr. De rechten zijn nu als volgt: a. voor het uitsluitend recht om over ledenen in een bepaald graf te be graven: voor onbepaalden tijd le klasse 90, 2e klasse 45; voor 10 jaren resp. 50 en 25; b. voor begrafenisrechten: voor overleg denen boven 12 jaar: le klasse 20, 2e klasse 10, 3e kl. 4; van 1 t.m. 12 jaar resp. f 10, 5, i 2; beneden 1 jaar 5, 2.50 en j' 1. Voor het luiden van de klok, het onderhoud der graven e.d. kunnen nadere inlichtingen worden verkre gen ter gemeentesecretarie en bij de besturen der begrafenisvereeni- gingen. Bridge. WEDSTRIJD VAN DE N.R.V. De afd. Alkmaar van de N.R.V. had dit seizoen een bridge-wedstrijd georganiseerd, loopende over zes wedstrijden (éénmaal per maand,1 Gisteravond werd de laatste wed strijd gehouden. Deze werd met een hartelijk woord geopend door den afd.voorzitter, den heer A. Sietsma. die het prettige verloop der wed strijden memoreerde en woorden van dank sprak tot den leider, den neer G. C. van Gulik, die voor een riot verloop had gezorgd. Spr. bood den leider namens de afd. een herin nering aan deze wedstrijden aan, waarvoor deze hartelijk dank zegde. Daarna begonnen de 16 paren, die geregeld aan alle wedstrijden had den deelgenomen, de laatste ronde. Er werd met groote animo gespeeld en zelfs een fraaie groot-slem bie ding bleef éénmaal niet achterwege. Nadat de uitslag van den laatsten wedstrijdavond was berekend, kon de leider overgaan tot het bekend maken van het resultaat en de prij zen uitreiken. Drie prijzen waren er voor de paren, die over den geheelen wedstrijd het hoogst aantal winst punten hadden behaald. De eerste prijs werd op fraaie wijze gewonnen door mevr. BrandonBravo en den heer C. W. Keyser met 40 w.p. De tweede en derde prijs werden ge deeld door twee paren, die beide 34 w.p. hadden behaald, n.l. mevr. v. Gulik en de heer D. Lejjen en de heeren A. Visser en H. C. Slotboom Met zeer gering verschil volgden hierop eenige andere paren zooals de hieronder vermelde stand der tier. be3t geplaatste paren duidelijk doei zien: Voor den laatsten wedstrijdavond afzonderlijk waren dank zij de acti viteit van mej. Roldanus nog drie prijzen in elke lijn, die gewonnen werden door; Even lijn: 1. mevr Slotboom en de heer J. Haasbroek, 2. de heeren Visser en Slotboom, 3. de heer en mevr. Vink. Oneven lijn: 1. mevr. Fels en de heer Janssen, 2 de heer en mevr. Clay, 3, de heer en mevr. Dik. Twee troostprijsjes vielen ten deel aan mevr. Meyers en mevr. Booy Aan 't slot sprak de heer Zeeman namens de deelnemers woorden van dank tot mej. Roldanus en den leider. Op de totaallijst stonden op de plaatsen 4 tot en met 10 de paren: 4. N. SchermerhornL. Brandon Bravo 33 p., 4. de beer en mevr. Vink 33 p., 6. mevr. Slotboomde heer Haasbroek 32 p., 7. mevr. Fels de heer Janssen 30 p., 8. de heer en mevr. Dik 29 p., 9. de heer en mevr. Lind 28 p., 10. mevr. Berkhou werdr. Heringa 28 p. De wedstrijd als geheel was zeer geslaagd en is zeker leerzaam ge weest. Schaatsenrijden. RINGRUDERIJ TE KOEDIJK. Zondagmiddag hield de ijsclub een ringrijderij voor pa'ren, waaraan door 20 paren werd deelgenomen. De uitslag was: 1. mej. A. Barsin- gerhorn en J. J. IJfs; 2. mej. A. de Waal en C. Barsingerhorn; 3. mej. C. Hoogland en P. Beek; 4. mej. N. Klomp en D. Blauwboer; 5. de heer en mevr. C. Boon. Er was veel belangstelling. URSEM. Ursem was wederom één van de belangrijke plaatsen van de dorpen- tochten en wel als start-, en finish- plaats. Dat Ursem daarom was aange wezen door den Bond, was te dan ken aan de activiteit van het bestuur van de Ursemsehe IJsclub, bij vorige dorpentochten aan den dag gelegd. De fraaiste prestatie van de 40 km- tocht werd geleverd door onzen plaatsgenoot, den heer W. v. d. Nes, aie dezen tocht in den tijd van 2 uur en 10 minuten aflegde. KUNST EN WETENSCHAP ORGELCONCERT. Wederom Zaterdagmiddag 28 Fe bruari kwam de bekende Leidsche organist Feike Asma in de Gerefor meerde kérk een orgelconcert geven met werken van Jan Zwart, Handel, Widor en' van hem zelf, waarvan het vierde concert van Handel en de vijfde symphonie van Widor wel de voor naamste, de meest belangrijke waren ln die twee stukken gaf Asma voor naam, en bovenal in Widor's symphonie (eerste- en laatste deel) virtuoos, bijna zou ik het willen noemen geraffineerd orgelspel, ln' dit eerste deel, Allegro Vivace, thema met variaties, en in het laatste, hét vijfde deel, Toccata, gaf de speler wel het hoogst bereikbare, doch ook in het Andante cantabile, het An dantino no quasi Allegretto, het Adagio der symphonie, en in Handel's con cert gaf deze organist artistiek -werk. Asma begon met de Fantaisie over Psalm 24 van Zwart en eindigde met zijn bewerking van de geestelijke lie deren „Boven'de sterren", „Zouden wij ook eenmaal komen" en „Wat de toe komst brengen zal." A. Kooger. (Ongecorrigeerd.) - AMERIKAANSCHE PERS STEMMEN OVER JAVA. Madrid, 3 Maart (D.N.B.) De ge vechten op Java vormen het voor naamste onderwerp der New York- sche pers, naar vandaar wordt ge meld. De bladen houden zich vooral bezig met de vernielingen, die de Nederlanders stelselmatig bij hun terugtochten op het eiland volbren gen, daar zij de Japansche successen niet kunnen beletten. .Reusachtige bosschen, petroleum- cronnen, rijst-, koffie- en kruide rij enaanplan tingen worden in brand gestoken, aldus de kranten, tin- en andere mijnen vernietigd. Java wordt voorgesteld als een reusach tige fakkel, die hemelhoog oplaait. Desondanks verwachten de bladen net verlies van Java. Dp New York Times betoogt, dat na den val van Java ook de Philip- pijnen niet langer houdbaar- rijn. Java in Japansche handen heteekent ae ontblooting van Australië, de nederlaag bij de eerste etappe in de Stille Zuidzee. Er komen zoo weinig rechtstreek- sche berichten uit Java, aldus het blad, daar de consuls en persver tegenwoordigers zich bij den eersten oproep tot vertrek terstond in veilig- neid hebben gebracht. K UN D V EB* u K V BKEEN IGIN G STOlVlBEXOKEN. In de dezer dagen geiiouden ver gadering van deze vereeniging wer- uen 14 nieuwe leden aangenomen, waardoor het ledental steeg tot 64. Besloten werd de meest mogelijke medewerking te geven aan de nieuw te stichten rundveefokver- eeniging te de Kijp. Uit 3e rekening bleek, aat de totale kosten in hel afgeloopen boekjaar gemiddeld per lid f 59.84 en per voiledigen melk- staat omgeslagen 3.40 bedragen. De heer C. Klerk Jr. werd ais Be stuurslid, de heéren D. Glijnis Cz. en D. Kramer Glijnis als leden der keuringscommissie herkozen, ter wij i de heer W. Baltus te Alkmaar au, lid der financieele commissie aan gewezen werd. Uit het verslag over de stieren- houdery in 1941 bleek, dat meerdere bedrijven met het drachtig worden der dieren moeilijkheden hadden. Hoewel het bestuur aanbeval zoo veel mogelijk de stieren in Alkmaar ter voorkeuring te brengen, werd tilks aan da leden, vrij gelaten. Ge-1 Siroop Bonnema maakt het slijm los en bevordert het üithoesten Opg. Amsterdamsche Bank N.V, Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 3 Maart 1942 STAATSLEENINGEN. Vor. k. lu. 40 3L Nederland 1941 953/,. 4 Nederland 1941 1001S/16 4 Nederland 1940 II lUU'i/ji 3—3'/, Nederi. 1938 yri/16 3 Ned.-lndië 1937 841/. BAN li IN STELLINGEN Amsterd. Bank 139»/. Handel Mij. Cert. v. 7 2.50103 Koloniale Bank 90 Ned. Ind. Handelsbank 72 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 142 Caivè Deitt Cert. 961/, Nederl. Ford 3z5 Lever Bros132 Phil. Gioeii. Gem. Bezit 237 CULTUUR MAATSCH. H. V. A173 •Java Cultuur .128 Ned. Ind. Suiker Unie 137 Verg. Vorsterlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amoterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holiand-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli117 Senembah 1 f>i/« 55 182 98 83 Ööl/. 60 60 108 8h/5 136 107 ,104 y Vl6 106'/, <06% yvvs 84V, 1391/, 103 94 77 144 9S1A 327 1321/, 239 ,71 123 135 55 ïsoy, 99 85 68 55 107 132 105 105 123 108 Hypotheekbank Noord-Hollandsch Grondcredièt N.V. Alkmaar. tracht zal worden een herfstlceuring te Stompetoren te houden. Uit het jaarverslag 1940-41 stip pen wü aan, dat, hoewel de weers- omstanaigtieden en voedselpositie de melkproductie in den weg stonden, dezelxde productie in' kg melkvet per dier werd verkregen als het vorig jaar, n.l. gemiddeld 149 kg. Het gemiddelde vetgehalte is sedert 1931 steeds onafgebroken ge stegen van 3.34 in 1931 tot 3.59 in 1940. Niettegenstaande de verplichte veeievering bleek de veestapel per ha grasland en meikerij bedrijf met Mei 1941 even hoog als in 1938 en hooger dan de tusschenliggende jaren, alleen was hij veel jonger ge worden d. w. z. meer jongvee en minder oudere koeien.. Het procentage bieren met be kende afkomst is niettcgens.aande de groote leden toelage 'steeds stij gende, vooral bij de oudere dieren, terwijl ook het percentage stam boekvee steeds toeneemt. -v Enorme productieveirschillen werden geconstateerd, zoo gaf de beste koe 242 kg vet en de minste 109 kg, dit verschil omgerekend tegen dén uitbetaldngsprijs per kg vet door de zuivelfabriek te Stom petoren gaf een produotieverschil van 486.13. 125 dieren'gaven een hooge pro ductie in kg vet, n.l. boven 140 kg als vaars, 160 kg als twenter, 180 kg als derd kalf of 20U kg als oudere koe in een normaal melk jaar. Het vetgehalte dier dieren lag in noofdzaak tusschen 3.41 pet. en 4.20 pet. 3 dieren, het eigendom van C. Klerk Jr., S. Kalverboer en D. Glij nis Cz., allen te Stompetoren, be haalden reeds voor den 5den keer een hooge pro,duetie. Van de 104 voor het stamregister gekeurde dieren bekwamen 13 meer dan 80 punten. Bij het nagaan der resultaten van de verschillende vaderdieren werd over het te groote aantal stieren ge klaagd. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland; B. Daalder, Bergen, Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2