DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG IN NED.-INDIE. «^3 Duiischland strijdt voor Europa Bolsjewistische troepen bij Sebostopol vernietigd. De strijd in het Oosten. Bombardement van Parijs. Ongeveer 500 dooden. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Oude brands1of{en- kaart bewaren. ALKMAARSCHE GOURA 144ste Jaargang No. 54. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar, Donderdag 5 Maart 1942 De Burgemeester der gemeente Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat in den nacht van 27 op 28 Februari 1942 opnieuw een kabelleiding van de Duitsche Weermacht is stukgesneden. Daar de inwoners der gemeente Alkmaar, naar aanleiding van reeds eerder voorgevallen daden van sabotage, herhaaldelijk met bedreiging van strenge maatregelen, ernstig zijn gewaarschuwd te$en het verrichten van verdere sabotagehandelingen, heeft de Generalkommissar für das Sicherheitswesen bevolen: 1. dat voor den tijdsduur van zes weken^de betreffende telefoon leiding bewaakt moet worden; 2. dat een nieuwe geldboete ten bedrage van 50.000 gulden zal worden opgelegd. Alkmaar, 4 Maart 1942. De Burgemeester der gemeente Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, lo.-Burgemeester. Steunpunten en verkeers- centra op Java bezet. Tokio, 4 Maart (D.N.B.) Op grond van hier ontvangen niet-officieele berichten zijn de belangrijkste steunpunten, alsmede verkeerscen- tra aan de Noordelijke kust van Java, door de Japansche troepen bezet. De positie van Java. Stockholm, 4 Maart (D.N.B.) De positie van Java wordt als tamelijk hopeloos beschouwd, zoo meldt .Svenska Dagbladet in een bericht uit Londen. In de Java-zee zijn groote Japansche transportvloten waargenomen en de verdedigers kunnen na de zware verliezen, die hun zeestrijdkrachten hebben gele den, deze vloot eigenlijk alleen nog maar met vliegtuigen aanvallen. Er heerscht vooral gebrek aan jacht vliegtuigen. Van Nederlandsche zijde verklaart men te Londen, zoo' meldt Svenska Dagbladet verder, dat de verdedi gers in de afgeloopen weken vree- selijke verliezen hejjben geleden en dat deze verliezen voortduren, zon der dat er veel kans bestaat verster kingen te krijgen. De Nederlanders te Londen waarschuwen ook voor overdreven voorstellingen inzake de sterkte der verdedigers op Java. Een Japansche mededeeling. Tokio, 4 Maart (D.N.B.) Het agentschap Domei meldt „van een luchtsteunpunt" over den toestand op Java, dat het luchtwapen van het Japansche leger, dat de Jepansche troepen op den grond dagelijks doel treffend steunt, met bommen 15 pantsers van den tegenstander heeft beschadigd, die een luchtsteunpunt, dat de Japansche landingstroepen bezet houden, wilden aanvallen. An dere formatïès van het Japansche luchtwapen schoten bij een aanval op een vliegveld ten W. van Ban doeng een vijandelijk vliegtuig van Amerikaansch type neer. Toen ech ter Japansche formaties den gehee- len dag de bewegingen der landings troepen steunden, ging geen enkel toestel van den tegenstander meer tot den aanval over. De.toestand rond Batavia. Stockholm, 4 Maart (D.N.B.) De toestand in de omgeving van Ba tavia is kritiek, zoo meldt United Press uit Londen. De Japansche troepen hebben reeds een afstand van 100 km afgelegd vanaf de plaats waar zij geland zijn nabij Indramajoe. Zij staan thans op een kleine 70 km van Batavia. Volgens een bericht van den En gelschen berichtendienst zijn de ver liezen der geallieerden op Java „vrij groot". Naar verder wordt verklaard kunnen de verdedigers van het eiland geen hoop op nieuwe verster kingen koesteren. Het Ned.-Indische legerbericht. Sjanghai, 4 Maart (D.N.B.) Het Ned.-Indische legerbericht meldt het wijken van de geallieerde troepen onder den Japanschen druk. Het le gerbericht geeft geen vermelding van plaatsnamen. De Japansche suc cessen op verschillende plaatsen worden daarbij aan hun superiori teit in de lucht toegeschreven. Het legerbericht geeft verder toe, dat de zware Japansche luchtaanval van Dinsdag op een vliegveld in de om geving van Bandoeng groote schade heeft berokkend aan de militaire in richtingen, en branden heeft ver wekt onder de aldaar staande Ne derlandsche vliegtuigen. Japansche gëmechaniserde een heden ten W. van Soerabaja. Tokio, 4 Maart (Domei.) Geme chaniseerde eenheden van het Ja pansche leger hebben gistermorgen een punt bereikt ten W. yan Soera baja, waar felle gevechten geleverd worden met de geallieerde strijd macht, die wanhopige pogingen aan wendt om den Japanschen opmarsch tegen te houden. Naar de Japansche bladen voorts melden, heeft het Ned.-Indische militaire hoofdkwar tier te Bandoeng op 3 Maart dei avonds om 8 uur bekend gemaakt, dat in den sector ten N.O. van Ban doeng een felle strijd gaande is tus- schen de Nederlandsche strijdmacht en Japansche troepen, waarbij de Japanners krachtige pogingen in het werk stellen om tót Bandoeng door te dringen. Japanners bezetten plaatsen op Celebes. Een Japansche basis, 4 Maart (Do mei.) Na de bezetting van Makassar op het eiland Celebes hebben spe ciale fuseliers van de Japansche marine de operaties ter vernietiging van den vijand voortgezet en op den ochtend van 1 Maart Tjamba, gele gen op 30 km ten O. van Maros, een belangrijk strategisch punt op 22 km ten N. van Makassar veroverd. Het verzet van den vijand werd overal gebroken. De infanterie der Japansche marine, die op 23 Febr. haar opmarsch ten N.O. van Makas sar is begonnen, heeft de plaatsen Mario, Sindjai en Nengo en op 23 Febr. Singkang en Watfmpone be zet. Makassar bezet. Tokio, 4 Maart (D.N.B.) De op den Z. spits van Celebes operee- rende Japansche troepen zijn ver der het binnenland ingedrongen. Na de belangrijke havenplaats Makassar te hebben, bezet, zijn speciale af deelingen Japansche marinesoldaten den terugtrekken- den tegenstander achterna getrok ken. Op 1 Maart des ochtends be zetten zij, naar Domei van een steunpunt op Celebes meldt, de strategisch belangrijke plaats Jan- sa, 30 km ten O. van Maros. Ma ros is een plaats op 22 km ten N. van Makassar. De tegenstand der Nederlandsche troepen werd door de Japanners op verscheidene plaatsen gebroken. De behandeling van de Neder- landers in Ned.-Indië. Tokio, 4 Maart (DD.N.B.) De Ne derlanders in Ned.-Indië zullen, naar de woordvoerder der regeering me dedeelde, overeenkomstig de maat regelen, welke óp de Philippijnen en elders zijn genomen, als vijande lijke buitenlanders worden behan deld. Burgers worden alleen dan geïnterneerd, wanneer zij geacht worden gevaar op te leveren voor het militaire bestuur of de krijgs operaties. Helfrich legt post van opper bevelhebber der geallieerde vlootstrijdkrachten neer. Stockholm', 4 Maart (D.N.B.) Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft de opperbevelhebber van de geallieerde vlootstrijdkrachten in het Z.W. deel van den Stillen Oceaan, vice-admiraal Helfrich, zijn post neergelegd. In het bericht wordt hieraan toegevoegd, dat Hel frich een „bijzondere opdracht" ge kregen heeft. Verwijtende woorden van Van Mook aan Amerika en Enge land. Lissabon, 4 Maart (A.N.P.) Dr. v. Mook heeft gisteren, volgens een bericht uit Batavia, in een perscon ferentie te Bandoeng de volgende letterlijke verklaring afgelegd: Toen ik onlangs in de Ver. Staten was, trachtte ik duidelijk te maken, welke dg gevolgen zouden zijn van nalatigheid in een onmiddellijk op treden tegen Japans eenige kwets bare plek: zijn steeds langer wor dende zeeverbindigen, doch, om het maar ronduit te zeggen, men heeft den algemeenen toestand slechter en slechter later worden door een tekortschieten in het toepassen van aanvallende tactiek op het moment, dat dit het hardst noódig was. In dien de Japanners erin mochten sla gen, Java te bezetten, ten gevolge van het niet nakomen van vastbe- loofde geallieerde versterkingen, dan zullen anderen dan Nederlanders wellicht minder goed in staat zijn. hun' gevoel van spijt en bitterheid te verbergen". Daarna vervolgde dr.' van Mook: „Dit was een oorlog van verzuimde gelegenheden en de Amerikanen zijn in de hoogste mate verantwoor delijk voor het feit, dat niets gedaan is, ondanks raadgevingen: De Brit' ten deelen eveneens in de verant woordelijkheid, omdat na den val van Singapore de klem alleen nog maar gelegd werd op Malakka of Birma. Politis overleden. (D.N.B.) (De voormalige Gtriekscihe minister van fouitenlamdBche zaken, Politis, is in den "afgeloopen nacht te Cannes overleden. Politis heeft zidh als n nister van. fouitenlandscihe zaken en als gezant te Parijs een uitgespro ken vijand van de spilmo-gendheden getoond. Li laatstgenoemde functie heeft hij getracht te Parijs anti-Duit sche gezindheid te bevorderen. VAN HET FRONT IN NOORD-AFRIKA. Een veldkeuken en proviand-bewaarplaats van een Duitschen troep in een Noord- Afrikaansche oase. (Orbis-Holland-P.K. Zwilling) NAAR HET OOSTEN. In lange rijen trekken colonnes voertuigen, geschut en sleden over besneeuwde wegen naar het front. De rust- poozen zijn slechts kort onafgebroken is de strijd van soldaat en paard tegen den ijskouden wind. (Weltbild-Pol.-P.K. Lessmann) Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 4 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het omsingelingsfront van Sebastopol werden bolsjewistische strijdkrachten bij een poging, door de Duitsche stellingen te bre ken, ingesloten en vernietigd. Bij hooge bloedige verliezen van den vijand werden 940 gevangenen binnengebracht en 16 pantserwa gens alsmede talrijke machinege weren en granaatwerpers buitge maakt. In het Donetz-gebied herhaalde de vijand zijn vergeefsche aan vallen. In een tegenaanval ver sloegen bergjagers, pantser- en luchtstrijdkrachten in voorbeeldi ge samenwerking een vijandelijk cavaleriekorps. Onze pantserwa gens drongen tot in de gelederen van den terugwij kenden vijand door en berokkenden hem zware verlièzen. Op verschillende plaatsen in den centralen en Noordelijken frontsector ondernomen vijande lijke aanvallen hadden geen suc ces. Bij een eigen plaatselijke aan- valsactie werd de vijand uit zijn stellingen verdreven. Het S.S.- leg'ioen „Vlaanderen", veroverde hierbij in verbitterde gevechten van man tegen man 25 vijandelij ke bunkers. Op 2 en 3 Maart ver loor de vijand aan het Oostelijke front in totaal 75 pantserwagens. Bij een gevecht tusschen Duit sche mijnenvegers en Britsche motortorpedobooten in het Kanaal werd een vijandelijke M.T.-boot door verscheidene treffers be schadigd. In Noord-Afrika werden de in stallaties van het in de woestijn gelegen vliegveld El Kabrit aan het Suez-kanaal ten Zuiden van het groote Bittermeer in den nacht van 2 op 3 Maart door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen Er ontstonden groote branden en hevige ontploffingen in vliegtuig- loodsen, brandstofdepóts en an dere inrichtingen van het vlieg veld. Verscheidene vijandelijke vlieguigen werden op den grond vernield. Militaire doelen in de haven van Alexandrië werden in den afgeloopen nacht met bom men bestookt. De vijand drong in den afgeloo pen nacht tot de Duitsche bocht door en verloor een bombarde mentsvliegtuig. Voorts onderna men Britsche bommenwerpers nachtelijke aanvallen op het ge bied van Groot-Parijs. De Fran- sche burgerbevolking leed zware verliezen aan dooden en gewon den. De verliezen der bolsjewisten. Berlijn, 4 Maart (D.N.B.) Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: De bolsjewisten hebben in de periode van 13 tot 24 Februari in het zuiden van bet oostelijke front bij hun aanv-a-lspogin-gen 15.000 dooden en minstens hetzelfde aan tal aan gewonden verloren, naar bij de zuivering van het slagveld is ge constateerd. Dit komt overeen met het verlies van zes vijandelijke divisies. Overeenkomstig hoog zijn ook de verliezen aan oorlogsmate riaal, die negen bolsjewistische di visies, tijdens de stormloopen op de stellingen van een Duitsch leger corps hebben geleden. Zoo werden o.a. bijna alle pantserwagens van de beide ter ondersteuning in den strijd geworpen bolsjewistische pantser- brigades vernietigd] of zwaar be schadigd. Duitsche .jagers hebben boven den sector van dit legercorps in elf dagen tijd zeventig vijande- ïjke vliegtuigen neergeschoten. De Nederlandsche vrijwilli gers aan hét oostelijk front. Berlijn, 4 Maart (D.N.B.) Volgens mededeeling van) het opperbevel der weermacht hebben vrijwilligers van bet „Legion Ni-ederiand-e" tij dens de wekenlange gevechten aan het front ten noorden van het 1 Ilmenmeer zich op bijzondere wijze onderscheiden. Tezamen met ande?- re troepen van het Duitsche leger hebben zij alle op hun stellingen ondernomen bolsjewistisch© aan vallen afgeweerd. Onwrikbaar en taai hebben zij het door hen ver dedigde gedeelte van het front be houden. Tijdens talrijke tegenaan vallen hebben de Nederlanders den tegenstander zware verliezen toe gebracht. Gedurende een op omzich tige doch kranige wijze ten uitvoer gelegden aanval van een stoottroep hebben zij eind Februari ver voor de eigen voorste linie een sterk be zette stelling in een boseh opgerold. De bolsjewistische bezetting werd tijdens een zware.! strijd van man tegen man vernietigd en er werden meer dan 100 dooden geteld. Een aantal zw^re granaatwerpers pn machinegeweren' brachten de vrij willigers als buit in hun stellingen terug. 44 Vijandelijke oorlogsschepen tot zinken gebracht. (D.N.B.) - In de periode van 4 Februari tot 1 Maart hebben die Japansche zeestrijdkrach ten, volgens de Tokio Nitsji Nitsji, in totaal 44 vijandelijke oorlogssche pen tot zinken gebracht. Bij dit cij fer zijn de resultaten van den zee slag bij Java op 4 Februari en van de zeegevechten ter hoogte van Ba tavia en Soerabaja inbegrepen. Parijs, 4 Maart (DNB). Gister- 'nacht hebben Britsche vliegmachines Parijs gebombardeerd. Het persbureau Afip heeft naar aanleiding van den luchtaanval het volgende bericht uitgegeven: De laffe aanval, dien de Engelsche luchtmacht gisternacht op enkele Parijsche wijken heeft gedaan, heeft van de bewoners van Parijs zware offers geëischt. Bij - het bombarde ment werden ongeveer 500 men- schen gedood, waaronder talrijke vrouwen en kinderen. 1200 personen werden ten deele zwaar gewond. Een groot aantal menschen is dak- lcos geworden, daar bij den laffen aanval der Engelschen ongeveer1 200 huizen zijn vernield. Onder de geheele Parijsche bevolking heerscht groote verbittering over dit bom bardement, dat zware offers van de burgerlijke bevolking heeft gevergd. Admiraal Darlan heeft zich van ochtend naar een der Parijsche voor steden begeven, die door het bom bardement van den afgeloopen nacht ernstig heeft geleden. Hij bracht 'n beoek aan den burgemeester en eer de de dooden. Vervolgens overtuig de hij zich persoonlijk van de aan gerichte schade in de woonwijken. De Engelsche luchtaanval op Parijs. Vichy, 4 Maart (DNB). Maar schalk Petain heeft, naar men oit Vichy meldt, den getroffen gezinnen zijn deelneming betuigd. Hij heeft bepaald, dat de dag van de begrafe nis der slachtoffers een dag van na tionale rouw zal zijn. De plaats vervangende minister-president, Dar lan, heeft vanochtend een bezoek aan den getroffen wijken gebracht. De Sevres-fabrieken vernield. Berlijn, 4 Maart (DNB). Met be trekking tot den Britschen lucht aanval op Parijs wordt van militaire zijde nog gemeld, dat de wereldbe roemde porceleinfabrieken van Se vres bij Parijs vernield zijn. De openbare meening. Vichy, 4 Maart (DNB). De lucht aanval heeft in Fransche regeerings- kringen en bij de geheele openbare meening van het onbezette gebied de diepste verontwaardiging gewekt. In Fransche kringen, die in nauw contact staan met de regeering, ver klaart men, dat deze aanslag past in de reeks vair Britsche overvallen op Mers Ei Kebir, Dakar, Marseille en Syrië. Men houdt het in de genoem de kringen niet voor uitgesloten, dat de in Londen zittende Gaullisten een groot deel van de verantwoorde lijkheid dragen voor deze „militaire schanddaad". In het bijzonder wijst men in Vichy op het feit, dat door de Engelsche vliegtuigen géén militaire doelen zijn getroffen, maar dat de vreedzame burgerbevolking de las ten kreeg te dragen. In een door Fransche regeerings- kringen uitgegeven commentaar wordt gezegd: „Het bewijs is thans definitief geleverd, dat Engeland van nu af aan niet aarzelt om zich te wreken op de door leed beproefde en door den oorlog ontwapende be volking van Frankrijk. De arbeiders der omgeving van Parijs hebben daaromtrent geen illusie meer. Het land komt eensgezind tegen deze Engelsche lafheid in opstand. De „Paris Soir" schrijft: „De nacht van verschrikking van giste ren laat al het voorafgaande ver achter zich. De arbeiders bevolking der Z. W. voorsteden heeft den aan vang der Britsche piraten met bloed betaald. Wij waarschuwen Churchill. Voor het geval hij zich mocht vlei en door dergelijke daden van ter reur de Franschen afhankelijk te kun nen doen blijven, kent hij het Fran sche karakter slecht. De „Nouveaux Temps" schrijft o.a.: Nu de Londensche city, die op alle slagvelden verpletterende ne derlagen heeft geleden, een koel- bloedigen massamoord op de vreed zame Fransche bevoling heeft geor ganiseerd, is de maat vol. Thans is Frankrijk aan zich verplicht te ant woord en wel snel en energiek. Verklaring van de Brinon. Parijs, 5 Maart. (D.N.B.) De alge meen gevolmachtigde der Fransche regeering in de bezette gebieden, ambassadeur de^ Brinon, heeft ten overstaan van de pers omtrent den Engelschen bomaanval op Parijs ver- klcicQxi t Ik kan mij slechts aansluiten bij de woorden van maarschalk Pétain, die uiting gaf aan zijn verontwaardiging en sprak van een nationale ram£>. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON MAAN 5 Maart onder: 6 Maart op: 5 Maart op: onder: 19.25 8.17 22.39 9.29 9 Maart Laatste kwartier. ALKMAAR. Distributie van textiel producten. De Leider van den Distributie- dienst Kring Alkmaar maakt be kend, dat met ingang van heden op alle door detaillisten bij den distri- butiedienst ingeleverde geldige textielpunten toewijzingen voor 100 van de ingeleverde punten- waai'de zullen worden afgegeven. De Leider voornoemd, H. BAKKER. 's-Gnavenhage, 4 Maart. Aange zien het voornemen bestaat bij de uitreiking van brandstoffenkaarten voor het stooks-eizoen 1942943 de inlevering van een gedeelte der oude bonkaarten J. of K (voor haarden en kachel-s) of L. (voor centrale verwarming) verplicht te stellen, wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat men zoowel de zich aan de oude bon kaarten bevindende strook, waarop onderscheidenlijk vermeld staat: „Haarden en kachels (15) J" of „Haarden en kachels (20) K" of „Centrale Vervfarming (L.)" als de niet geidi-g verklaarde bonnen, de zer bonkaarten zorgvuldig dient te bewaren. Zooals bekend kunnen echter de bonnen „21 C.V." en „22 C.V." van de bonkaart L. worden vernietigd. Over de wijze en het tijdvak van de uitreiking van de nieuwe bonkaarten zullen over •eei.igen tijd nadere berichten wor den gepubliceerd. Men is thans op de hoogte van den omvang van dezen massamoord. In een vlugschrift, dat de Engelsche vliegers uitwierpen, verklaarden zij, diit zij zoo goed mogelijk zouden mikken en hun beroep verstonden. Het resultaat is: in een enkele arbeiderswijk 200 woongebouwen vernield, 300 menschen gedood en 1000 gekwetst, erwijl de overige slachtoffers over de omliggende ge bieden -zijn verdeeld. Een ziekenhui, verwijderd van ieder militair doel, is zwaar bescha digd en als daar slechts drie zieken werden gewond, dan is dat zeker niet de schuld der vliegers van zijne Britsche majesteit. Daarbij kondigen de Engelschen aan, dat zij terugkomen, voor dit waanzinnige cynisme bestaat slechts een verklaring: de bolsjewistische georienteerde regeering-Churchill grijpt thans naar de wapens der ver twijfeling om gevolg te geven aan den oproep van Stalin, die daden wil zien. De eerste slachtoffers zijn Fransche gezinnen en wel juist van het soort, dat de communistische propaganda proletarische gezinnen pleegde te noemen. EEN ONBESCHADIGD GRAF VAN EEN EGYPTISCH PRIESTER GEVONDEN. Tunis, 3 Maart. (D.N.B.) Bij de opgravingen te Sakkara in Egypte, werd het volledig gespaarde graf van een Egyptische priester uit de zevende dynastie gevonden. Een on- dergrondsche gang van 17 m. diepte leidt naar den Sarcophaag uit basalt, die zich in gaven toestand bevindt. In de grafkamer werd een groote massa Albasten schalen gevonden. De directeur van het Egyptische nationale museum te Caïro, Dryston, heeft zich voor de opening van den Sarcophaag naar Sakkara begeven. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenha-ge, 5 Maart Heden avond: van 19.1519.30 spreekt Max Blokzijl- voor Hilversum II in den serie Bran-dende Kwesties over „Een slotwoord] over de achttien jarige!»." OP DE GROOTE BOERDERIJEN IN DE WIERIN- GERMEER is men druk bezig met het vlas repelen. Werd vroeger het vlas -onafgewerkt ver zonden, nü doet men alle werk zaamheden zelf, waartoe de cur sussen in vlas cultuur, waar mede men ver leden jaar een- aanvang heeft gemaakt, zeker veel hebben bij gedragen. (Pol.-Kuiper)

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1