De waarheid over Ned.-lndië, AGENDA. PUBLICATIES door W. I. ISPERT. Indië's Een nieuwe ta ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 MAART 1942. Paiijj WEGRUIMEN VAN SNEEUW EN VOORKOMEN VAN GLADHEID. De vervangend Commissaris van Politie te Alkmaar, brengt namens den loco-Burgemeester dezer ge meente ter algemeene kennis, dat hij ingevolge artikel 184 sub 2e der Al gemeene Politieverordening hegft bepaald, dat hoofdbewoners van be woonde perceelen en eigenaars van onbewoonde of ongebruikte percee len, verplicht zijn tusschen zonsop gang en zonsondergang: a. binnen 4 uur, nadat een sneeuw val heeft plaatsgehad, de sneeuw of het daardoor gevormde ijs op den openbaren weg langs hunne perceelen en erven en wel ter breedte van één meter weg te ruimen; b, by gladheid, binnen 2 uur, nadat deze gladheid is ontstaan, het on der a bedoelde weggedeelte me4 zand, asch, turfmolm, zaagsel en andere daarvoor bruikbare stof fen' te bestrooien en wel zooda nig, dat de gladheid verdwijnt, met dien verstande, dat de uren gelegen tusschen het tijdstip van zonsondergang en zonsopgarjg niet medetellen voor de bereke ning van de hiervoorgenoemde termijn van4 en 2 uur. Alkmaar, 21 Februari 1942. De v.v. Commissaris van Politie voornoemd, MAARLEVELD. GEPROMOVEERD. Aan de Universiteit van Amster dam promoveerde tot doctor in de geneeskunde onze oud-stadgenoot de heer A. A. Bots. BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER. De burgemeester heeft voor het tijdvak van 1 Februari j.l, tot en met 30 September a.s. benoemd tot tjjdelijk leeraar in letterzetten aan de gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs (typo- grafencursus) den heer D. J. Zaal ,e Hoorn.. CONCERT DEUTSCHE POLIZEL Het muziekcorps der Deutsche Po lizei onder leiding van Obermusik- meister Lemberg zal a.s. Dinsdag 10 Maart van 3-4 uur een concert ge ven op het marktplein te Alkmaar. Wij brengen dit gaarne onder aller belangstelling. HET ALKMAARSCH TOONEEL. De plaatsbespreking voor de opvoering van „Vliegersvrouwen", Zondagavond 7 uur door het A. J., zal plaats hebben Zondag van 11 tot 1 uur in het Gulden Vlies/ In de pauze der voorstelling zul len optreden De Lubelaja's. DISTRIBUTIEGOEDEREN GESTOLEN. Uit een vrachtuagen, welke in Alkmaar in een stalling was ge- plaats! werd dezer dagen een zen ding zeep, groot tachtig rantsoenen, bestenéd voor een winkelier aan den Langedijk, en 30 kg suiker, bestemd voor een winkelier te Oudorp, ont vreemd. 'Procesverbaal werd opgemaakt. GESLAAGD. Bij de examens voor stenografie, gehouden onder leiding van den ont werper, den heer A. W. Groote, slaagden de dames A. v. Gelder te Heiloo (met lof), B. Haker, M. Ch. Kostelijk, Z. G. Bulthuis, M. Panne keet, M. A. de Klerk en A. van Haa ien, allen te Alkmaar, alsmede de heeren J.- Oudhuis, te Heerhugo- waard en F. Leguit te Alkmaar. KINDERUITZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND, Dit jaar zullen er weer diverse transporten naar Duitschland plaats hebben en zal het aantal uit te zenden kinderen belangrijk grooter zij i dan in het afgeloopen jaar. Deze uitzendingen kunnen als volgt worden onderverdeeld: 1 Kinderuifczending naar te huizen. 2. Kinderuifeending bij pleeg ouders. 1. Kinderuitzending naar tehui zen, Voor deze uitzending komen kinderen van 6 tot 14 jaar in aan merking, die geen bijzondere kwaal hebben; dus organisch gezond zijn; wier weerstand evenwel door on gunstige omstandigheden beneden het normale gekomen is en die een hebben gedurende een zekere perio- systematische verzrginog noodig" de, in dit geval weken, b.v. kin deren^ met lichte asthma, kinderen met lichte maag- en darmstoornis sen, enz. Een buitengewoon zorg vuldige keuring van deze kinderen is strikt noodzakelijk, daar slechts een gering aantal plaatsen ter be schikking is. ouders. Hiervoor komen de volgen- 2. Kinderuitzending bü pleeg de kinderen in aanmerkin a. jon gens van 6-15 jaar; b. meisjes van 613 jaar; de kinderen moeten organisch en lichamelijk gezond zijn, evenwel een vacantie noodig hebben, kupren ondervoed zijn, ei slecht uitzien of licht vatbaar zijn Een bijzondere geneeskundige be handeling mag evenwel niet noodig zü'n. 3. Door deze maatregelen wor den die kinderen uitgesloten, die onder voortdurend toezicht moeten blyven, zeer vatbaar zijn en zieke lijke kinderen en voorts kinderen, die om opvoedkundige- en gezond heidsredenen een gevaar ,voor de pleegouders resp, hun omgeving be- teekenen. Aanmeldingen en'inlichtingen ten spoedigste aan het Bureau Winter- 'bulp, Lsngestraat 87. ROXINI'S EXPRESS. Met zeer veel succes heeft Roxini's Express Donderdagavond en ook gisteren in het- Gulden Vlies gereden. De voorstellingen maakten een uitstekenden indruk, zelfs nog beter dan den eersten avond en de optredende dames Ivonne, Emmy Claritz en Ellie Toubanova ver wierven nieit minder applaus dan dv. heeren Roxini, Tjemkanoff, de Wama's, Jac. Bow, Chris de la Mar en het orkest onder leiding van Ji Kapper. UITGIFTE VAN VOLKSTUINEN. Tengevolge van de bijzondere tijdsomstandigheden werd reeds in 1941 van gemeentewege aan het aantal volkstuintjes sterke uitbrei ding gegeven, zoodat thans reeds meer dan 1000 volkstuintjes door de gemeente worden geëxploiteerd. Gelukkig bestaat hier de moge lijkheid, het aantal volkstuintjes nog aanzienlijk uit te breiden en het ligt voor de hand, dat ieder, die zijn belang begrijpt, gaarne van de ge legenheid om zelf iets voor zijn ge zin te verbouwen, zal gebruik ma ken. Door een volkstuintje te bewer ken, vergroot men voor zich en de zijnen de mogelijkheid om aan een toekomstige onverhoopte voedsel- schaarschte het hoofd te bieden. De gemeente wil de exploitatie van volkstuinen intensief bevorde ren. Met het oog hierop is zü voor nemens, onder voorbehoud van goedkeuring van hoogere instantie, het geheele kazerneterrein zooveel mogelijk in gemeentelijke werkver ruiming te doen omspitten en in ge reedheid te doen brengen vooij de uitgifte van volkstuintjes. De huur ders zullen zelf voor het inzaaien, onderhoud, enz. der tuintjes moeten zorgdragen. Ieder wordt in zyn eigen belang aangeraden zich ten spoedigste als gegadigde bij het kantoor van het gemeentelijk grondbedrijf aan te melden. Indien zich een voldoend aantal gegadigden opgeeft, zullen eventueel ook op andere" plaatsen gronden voor dit doel worden be schikbaar gesteld. De huurprijs bedraagt slechts 2.50 per tuintje van 10(hm2 per jaar en kan dus geen bezwaar ople veren. Men late deze gelegenheid niet voorbijgaan. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de in dit blad voorkomende bekendmaking van den Directeur van het grondbedrijf. GEMEENTE-SECRETARIS TE HEILOO BENOEMD. Tot secretaris der gemeente E o is benoemd de heer J. J. J. M. Festen, hootdcommies ter gemeentesecretarie te Dongen (N.-Br.) De heer Festen werd op 27 April 1904 te Winterswijk geboren. Hij volg de na de lagere school de lessen aan de R. H. B, S. te Breda, waarna hij de studie van de gemeente-administratie opvatte. Hij behaalde daarna het di ploma Staatsinrichting M. O. en dat voor de hoogere vakken gem.-admi nistratie. Na ongeveer zes jaren ter gem.-secretarie van Breda te hebben gewerkt, werd de heer Festen commies ter gem.-secretarie te Vught. Hier bleef hij wederom ongeveer 6 jaren, waarna hij in -zijn tegenwoordige woonplaats Dongen werd benoemd tot commies-redacteur. De heer Festen is katholiek en niet bij een politieke partij aangesloten. WASCHGOED ONTVREEMD. Ten nadeele van de fam. V., wo nende aan de Pernés .raat te Castri- cum, hebben onbevoegden het waschgoed. bestaande uit hseren-, dames- en kinderondergced, van de drooglijnen gehaald en meege nomen. HENSBROEK. Begrafenisvereeniging. - De be- grafenisvereeniging „Memento-Mori" hield Donderdag een algemeene ver gadering in het café Kossen. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Naastepad, bleek, dat uitgevoerd zijn 6 begrafenissen waarvan vijf van leden. Het ledental bedraagt op dit oogenblik 216 tegen 215 op 1 Januari 1941. De vereen! ging heeft nog 4 oud-leden. Nieuw aangekocht zijn dit jaar een steek en een nieuw pak voor den voorlooper. In het personeel is geen verandering gekomen, alleen de heer Joh. Heertjes is als reservedrager be noemd. De rekening van den penning meester gaf aan als ontvangsten over het afgeloopen jaar inclusief met het saldo van het vorige jaar 1387.09, uitgaven 855.94; sa.ldo vorig jaar was 720.25. Het bezit der vereeniging was op 1 Jan. 1942 ruim 530. Na gehouden bespreking besloot de vergadering de eigendommen der vereeniging tegen molest te ver zekeren. De aftredende bestuursleden, de heeren D. Leegwater en Cor Boot, werden herkozen. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering werden benoemd de heeren Jb. Edel en C. Boot en C. Bommerzü als reserve. Bü de rondvraag bracht de voor zitter naar voren, dat het kerkhof langzamerhand te klein wordt. Men besloot deze zaak in handen van het bestuur te geven. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur hoofd nummer Brieven aan een onbekende (rem.)' Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Haar eerste liefde (rom.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Land" zonder vrouwen (rom.-sens.) ±8 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Heimkehr (dram.) Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 7 Maart. 2 uur, 't Gulden Vlies, jaarverg. Alkm. Exportveiling. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Het paard van Troje, door de Schouwspelers. 14.20 uur, De Oude Prins te Ber gen, ledenvergadering Ned. Roode Kruis afd. Bergen en SchoorL Zondag 8 Maart. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, kinder middag. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Vliegers vrouwen, door het Alkm. Tooneel. 7.30 uur, café Schuit te Koedük, optreden duo Wi-Jo. 3 uur. De rustende Jager te Heiloo, opvoering van De rechte lijn, door 't Ontluikende Roosje. Maandag 9 Maart 6.30 uur, De rustende Jager te Ber gen, adsp.-uitvoering gymn.vereen. Be Quick. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 8 Maart is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend, welke in de week van 8 t.e.m. 14 Maart tevens den nachtdienst zal waarnemen. LANGEDIJK. Kiezerslijst - Op de kiezerslijst van de nieuwe gemeente Langedyk staan 4398 kiesgerechtigden inge schreven. HEILOO. Het houden van konijnen. - Over dit onderwerp hield de heer Cornelissen de Beer van den rijks voorlichtingsdienst, afd. konijnen, voor de konijhenfokvereeniging „Nut en Sport" Woensdagavond in de Rustende Jager een lezing, waar voor veel belangstelling bestond. Hij vertelde op buitengewoon aangena me wyze het een-en ander over het houden van konijnen in het alge meen en bepleitte in het bijzonder het houden van nut-konü'nen in de zen tijd. Sedert 1 Nov. j.l. is de afd. konij nen te Beekbergen ingesteld, maar reeds nu komen er meer dan 100 BESTRIJDING IEPENZIEKTE. De BURGEMEESTER van ALK MAAR, ingevolge artikel 3 van de Achtste Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Neder- ndsche gebied betreffende, bijzon dere maatregelen op administratief- rechtelük gebied (Verordeningen blad voor het bezette Nederlandsche gebied, 1941, nr. 152), waarnemende de taak van Burgemeester en Wet houders, brengt ter kennis van be langhebbenden, dat het ingevolge het Koninklijk Besluit van 14 Sep tember 1935, S. 572, verboden is tus schen 1 April en 1 October iepen hout te laten liggen, opgestapeld te houden of te vervoeren. Dit verbod is niet toepasselijk op: a. hout met een doorsnede, kleiner dan 7 cm; b. geheel ontschorst hout; c. hout, dat onder water ligt; d'. hout, waarvan de schors in haar geheel op door den Secretaris-Gene raal van het Departement van Land bouw en Visscherij te bepalen wijze is behandeld. Niet-nakoming van dit verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste du'zend gulden. Alkmaar, 7 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, G. VAN SLINGERLAND, loco-Burgemeester. uitgaven 924.22. In de uitgaven is begrepen een bedrag van 529.60 voor aanschaffing van de sorteer- machines. Hierdoor ontstaat een ba tig saldo van 184.15. De aftredende bestuursleden de heeren C. Langedijk, J. Bossen en Jac. Klaver, werden herkozen. Voorstellen voor de bondsvergade ring: De heer de Veef' stelde voor om als voorstel voor de bondsverga dering op te geven, dat wederom een aanvoerregeling voor kool voor het volgend seizoen wordt vastgesteld, waardoor een verplicht percentage na de eerste telling in December moet worden geleverd, terwül tevens de prijsverhoog'ng by latere leve ring hooger dient te worden gesteld. De voorzitter antwoordde, dat aan dezen wensch moeilük kan worden voldaan daar de regeling van hooger- hand wordt gegeven. Overigens vol doet de tegenwoordige vrije regeling zeer goed. De voorz. voelde wel voor de klacht van den heer v. Stipriaan t.a.v. de regeling voor de koude kool welke niet voldoet. Eenige bestuursl. zullen probeeren te bereiken dat de koude kool zoo spoedig mogelijk geleverd kan worden. Als afgevaardigden voor de bonds vergadering werden benoemd de heex'en A. van Stipriaan en J. van Stipriaan. INGEKOMEN PERSONEN. H. A. Kokkes, pakhuisknecht, D.G., van Amersfoort naar Blaeu- straat 19. G. Roersma, h.i.d.h., geen, van Valkenswaard naar Koor- traat 15. M. J. Slinlcert, kinder dagen per week binnen over E' ^frouw r.K„ van Hilversum,naar fokken, de behandeling, enz. Wan- ./Brouwerjtraat 4. B. Wassink- neer men konijnen wil houden, moet men zich allereerst verschil lende vragen stellen: n.l. heb ik een goed hok, heb ik voedsel en vooral' heb ik er tijd en (liefde voor? Wan neer men deze vragen niet bevesti gend kan beantwoorden, moet men geen konijnen houden. Spr. besprak een goed type hok en legde vooral den nadruk op het schoonhouden. Verder moet gelet worden op goed voer. Over ds hoeveelheid voedsel sprekende, meende spr. te moeten aanraden, heb konijn op gezette tij den te wegen, men kan dan contro leeren hoe het groeit. In den zomer moet men reeds voor het voedsel gaan zorgen en by- voorbeeld gedroogde brandnetels en hooi vergaren. Verder moet men van het wintervoer geleidelijk op het zomervoer overgaan. Wil men foken, dan neme men uitsluitend kerngezonde dieren. Bij strenge koude, dient 'men de konijnen extra te voeden, het dier kan weliswaar wel tegen droge kou, doch heeft daardoor ook meer hon ger. Na de pauze, waarin de heer Cor nelissen de Beer verschillende vra gen uit de vergadering naar genoe gen had beantwoord, werden door snr. en diens assistent den heer Handel eenige lantaarnlaatjes ver toond van mooie sportkonijnen, wel ke op de laatst gehouden tentoon stelling in den Haag walen be kroond. Aan de hand van andere plaatjes toonde snr. aan, hoe een ko nen niet moet zyn. De voorzitter, de heer Schole. wekte na afloop de aanwezigen op lid te worden van de vereeniging, waar velen, staande de vergadering, toe overgingen. OUDE NIEDORP. Nieuw Leven. - Ten lokale van den heer A. Mijts te Verlaat werd een ledenvergadering gehouden van de tuinbouwvereenigiiig „Nieuw Leven". De voorzitter, de heer Kostelijk, deelde mede, dat er voor den tuin- bouwcursus 26 deelnemers waren. Aan den dienst van corresponden ten van den Piantenziekterikundigen Dienst werd 5 subsidie verleend. Volgens voorstel van het bestuur zullen drie s or te erm ach ines voor aardappelen worden aangekocht, welke voor leden beschikbaar zul len worden gesteld. De inventari- sc.tiecyfers toonen aan dat in Dec. 1941 by den N.MB- 3319 wagons stapelproducten aanwezig waren, ir. 1940 bedroeg dit aantal 2759 on in Februari 2010.y De heer Kos, de veilingleider, verleende medewerking tot aan- schaff7ing van grootere gereed schappen. Uit het jaarverslag van den heer Klaver bleek, dat het ledental sta biel is gebleven op pl.m. 150. De penningmeester, de heer Bos sen, bracht financieel verslag uit De ontvangsten bedroegen, f 578-77, de maat, gVoentenschoonmaakster, N.H., van Ede naar Perronstraat 15. A. C. van der Sluis, dienstbode, geen, van Amsterdamnaar Hoever- kade 6. L. Vis, dienstbode, R.K, van Venhuizen naar Metiusstraat 2. A. M. Warlam-Bot, ?.b., R.K., van Heerhugowaard naar Laat 93. J. J. van der Zei, timmerman, N.H., en echtg., geen, en kinderen, N.H., van Wognum naar Schermerweg 99 I. C. Ruiter, verkoopster, R.K., van Heiloo naar Langestraat 33. J. M. C. C. Moerkerk, ziekenverzorg ster, N.H., van Amsterdam naar Emmastraat 51. J. W. Wagenaar, arts, N.H.J en gezin, van Utree,ht naar Emmastraat 27. C. Ham, h.i.d.h., O.Bis.Cl., van den Helder naar Varnebroek 1. M. Timmer, z.b., G.K., van Haarlem naar Lamo- raalstraat 9. L. Boekenstijn, wed Kos, zonder beroep, N.H., van Oud karspel naar Kruislaan 14. N. J. van de Kamer, banketbakker, R.K., van Boxtel naar Spoorstraat 50. C. Meyer, magazijnbediende, N.H., van Amsterdam naar Korte Land- straat 37. F. W. Leytenaar, schoenmaker, R.K., van den Helder naar St. Annastraat 23. P. de Wit, z.b., R.K., van Amsterdam naar Nassauplein 11. J. C. Uyl, ver oléfegster, G.K., van Renkum naar Harddraverslaan 11. E. C. Wee der, h.i.d.h., N.H.', van Wognum naar Westerweg 37. C. Seijts, dienst bode, R.K„ van Ursem naar Emma straat 12. H. J. Berends, leerl. vernlee"stei', N.H., van Deventer naar Harddraverslaan 11. A. Stuut, leerl. verpleegster, N.H., van Ve^en naar Harddraverslaan 11. J. W. Hendriks, h.i.d.h., geen, van Hilversum naar Lyceumstraat 22 A. M. Muller, z.b., R.K., van Am sterdam naar Nassauplein 11. T. Poeser. h.i.d.h., N.H., van Beemster naar Kruislaan 14. M. de Boer. Icementknecht, N.H., van Delft naar Voormeer 18. P. A. Bak, dienstbode, geen, van 's-Gravenhage naar Gashouderstraat 20. R. Reu nis, slagersknecht, R.K., van Scher- merhorn naar Fnidsen 54. -- E. Op- persma',"Hos-arbeider, geen, en echt genoote, N.H., en kinderen, geen van Oterleek naar Omval 71. J van Eekeren, chauffeur, N.H., en echtg., van den Helder ijaar Sta tionsweg 162. W. Sietzsma, ass. Ld. huish., D.G., van Renkum naar Harddraverslaan 11. A. G. Beyer, echtg. van H. Hilberts, z.b., geen van den Helder naar woonschin Kwakeload. J. Groot, z.b., N.H. van Schapen naar Spoorstraat 52 G. M. de Haas, z.b., R.K., van Druten naar Nassaulaan 19. VERTROKKEN PERSONEN. C. van Ley en, geen, dienstbode, van Omvaj, naar Schermerhorn. W. Keijzer, R.K. koopman in textiel- goederen, van Bierkade 10 naar on bekend waarheen. W. Filipser N.H., transnortarbeider, van Snaar manslaan 53 naar Vlagtwedde. A W. van Kleef. Ev.L., oogarts, var Fmmastraat* 27 naar Zeist, 3. K Kroon, W,Gem., kantoorbediende, van Kennemerpark 21 nagr Krom menie, Vervolg en slot van gisteren. De Amerikanen trokken hun conclusies. Aan de N.-Amerikanen bleef dat niet verborgen Met den hun aange boren scherpen blik hadden zy het hopelooze van den toestand en hun eigen onbekwaamheid ingezien en trokken daaruit de conclusies. De Amerikaansche admiraal Hart, die, zonder dat de NecL-Indische regee ring daarnaar gevraagd was, tot op perbevelhebber der geallieerde zee strijdkrachten benoemd was, trad op 11 Febr af, n.l. na een zeeslag die een aanmerkelyk deel yan de geal lieerde vlootmacht, vooral van de Nederlandsche, vernietigd had. Hart trad af „om gezondheidsredenen". Vermoëdelük had hy hoofdpyn. Zijn plaats werd nu ingenomen door den Ned. vice-admiraal Hel- frich, die daarmee de eervolle taak kreeg de verantwoordelykheid voor de onvermydelijke nederlaag op zich te nemen en Nederland daarmede te belasten. Verdwaasd als de Ned. autoriteiten waren, lieten zy Hel- frich die benoeming niet alleen aan nemen, neen, zy waren er zelfs nog trotsch op. Wanneer zooals Lon den op 12 Febr. meldde „in Ame rika de benoeming levendig werd toegejuicht", dan was dat volkomen te begrijpèn, want daarmede had men immers nu een bliksemafleider gevonden. Minder begrypelyk daar entegen was het dat Batavia op 12 Febr. verklaarde: „De benoeming is tegen de verwachting in geschied en heel Indië heeft zich erover ver heugd. De indruk in vele kringen is dat zy ten "goede zal komen aan de doeltreffendheid der operatics van alle zeestrydkrachten in dij, wereld deel". Het getuigt van een merk waardige storing in het normale denkvermogen, wanneer radio Oran je denzelfden dag in juichende woorden losbarst; „Wy zien het dus gebeuren dat een Nederlandsch ad miraal aan Engelsche, Amerikaan sche en Australische eskaders zijn bevelen geeft. Het denkbeeld zou ons tot voor kort nog fantastisch geleken hebben" Jawel, n.l. tot aan den vermelden zeeslag, nadat er van eskaders" in het geheel geen spra ke meer was. De rest, van de geal lieerde overwegend Nederland sche vloot is inmiddels by Java vernietigd, pp den 5den Maart werd bekend dat Helfrich was afgetreden: hij had geen schepen meer. Het geval-Hart vondt een parallel in het geval-Wavell, Ook Wavell ïs verdwenen toen de zaak hopeloos werd en heeft heel genadig zyn commando aan den Ned. generaal Terpoorten afgestaan, die thans, door alle geallieerden in den steek gelaten, den- laatsten wanhoopsstryd van Ned.-lndië voert. En hoe meer zijn troepen en Helfrichs schepen aan de bondgenooten den tyd ver schaffen om het door Nederland betaalde oorlogsmateriaal naar hun eigen bezittingen te brengen, des te luider Worden de door Nederland dankbaar in ontvangst genomen bij valskreten van Engeland en Noord- Amerika. „Alle lof aan de Nederlanders, die den vyand o» zoo schitterende wij zé trotseeren. Zij zijn een aanstekelijk voorbeeld voor ,'de geallieerden", verklaart Londen op 19 Febr. 1942. Natuurlijk, de domkon die zich voor zijn bondgenooten vrijwillig laat af slachten, staat bij, hen des temeer in aanz'en naarmate hij door hen in den steek gelaten wordt en desondanks doorvecht. Java aan de beurt. Na alle andere eilanden' is thans Java zelf aan de beurt. De regeering is reeds uit Batavia' vertrokken, na dat de geallieerden allang verdwe nen waren. Zij konden toch niet hel pen, want buiten eenige staven was er niets meer van hen op Java aan wezig, De laatste wysheid der Ne derlandsche regeering krijgt thans haar kracht: de politiek der 'ver schroeide aarde. Wat bly is zij dat zij alles trouw volgens dc aanwij zingen van haar Amerikaansche vrienden kan vernietigen wat er aan waarden in dit land steekt, en hoe slecht ziet zy den werkelijken ach tergrond, die Roosevelt lot deze po litiek gevoerd heeft. Voor ons'is die achtergrond echter volkomen duide lijk, ondanks het feit dat wij niet tot de regeering behooren: de V°r. Staten hebben den oorlog aange wakkerd omdat zy 'aarvan afzet voor hun industrie en beleggings mogelijkheid voor hun goud ver wachtten, nadat al hun hervor mingsplannen door eigen onbe kwaamheid gefaald hadden. Thans vervolgen zij -consequent het doel on: bovendien alle grondstofbronnen en industrieën in Europa of Azië die zij niet zelf bezitten jf beheer- schen, te vernietigen, opdat de con currentie voor langen tijd blijft uit geschakeld. Anders n.l. zou bun voor-oorlogsche crisis na het sluiten van den vrede m sterk overtreffen de trap van voren af aan beginnen en onafwendbaar tot revolutie lei den. Zoo is het zonneklaar waarom zij zpo bly zijn wanneer in Indië alles verbrand of verwoest wordt, of wanneer er bommen vallen op Duit- sche, Nederlandsche en ook Britsche industrieën. Het verlies van Ned.-lndië betee- kent de ineenstorting van de Ne derlandsche politiek en het einde van een geheel tijdvak in de Neder landsche geschiedenis. Sinds in de dagen van de Ruyte,r en Tromp Ne- derl'ands positie ter zee verloren ging, heeft het steeds in de schaduw van Engeland gestaan en afgezien van een politiek met eigen ken merk. De mannen, die als generaal van Heutz him waarschuwende stem verhieven, werden niet gehoord o te- dat men liever zonder moeite geld wilde verdienen dan met offers den Staat beschermen. Zooals altijd in tijden van verval der volkeren, werd ook h'er het beroep van soldaat een secundaire aangelegenheid, waaror een fatsoenlijke burger met een ze kere minachting neerzag. Men ver waarloosde de bewapening' en wat nog erger,, was den geest van weerbaarheid. Wanneer thans de troepen in Indië zich zoo dapper verdedigen, dan doen zij dat niet wegens, maar ondanks de Neder landsche voor-oorlogsche politiek. Nog tot de laatste dagen hebben de officieele vertegenwoordigers van Nederland altijd weer gehoopt op de Arherikaansche en Engelsche hulp en daarnaar verwezen^ zij zijn ver raden, en met hen het geheele Ne derlandsche volk. „Wanneer de Japanners Java be zetten, omdat de stellig beloofde versterkingen niet zyn verschenen, dan zullen niet-Nederlanders wel- «licht minder goed dan wij in staat zijn hun gevoelens van spyt en bit terheid te verbergen, zoo zeide van Mook op 3 Maart en hij trof daar mee den spijker op den kop. Neder land is verraden, maar het werd verraden niet zonder eigen schuld. Ieder volk heeft immers de regee- ring die het verdient. De wereld geschiedenis is geen rekensom en zij verloopt niet volgens de wetten der koopmansboekhouding. Integen deel, zij weegt de inwendige gees telijke krachten der volkeren af en schat ze op den wil tot handelen en, niet naar den f linken zakengeest.' Niet geld verdienen maar strijd is de vader van alle.dingen, een uit spraak die niet van een nationaal- socialjst afkomstig is. „Onze offers mogen zeer zwaar zijn, maar het gaat om dingen die het leven waard maken geleefd te worden", soo sprak onlangs de vlootmedewerker van Radio-Batavia. Waar heeft men tot dusver in Nederland ooit een dergelijke taal verstaan of ook maar ep naar geluisterd? Duitschland kan den geweldigen schok die het Nederlandsche volk heeft aangegrepen, zeer goed begrij pen. Toen in 1918 de Duitsche front soldaten onoverwonnen van het front terugtrokken, verraden door dezelfde krachten die de ineenstor ting van Nederland op het geweten hebben, droegen zij reeds de kracht- met zich mee die tot een vernieu wing moest leiden. En deze vernieu wing becon on het moment, waarop zii de dryvende krachten en de aan stichters van de ineenstorting dui delijk herkenden. In dat uur werd de volksgemeénschap, het nationaal- socialisme van den frontsoldaat Adolf Hitler geboren. De oude af godsbeelden stortten neer, een nieu we tyd brak aan. De kiem voor nieuwen bloei. Zoo ligt ook in de Nederlandsche catastrophe, hoe ongerymd het ook moge aandoen, de kiem voor nieu wen bloei Zoolang een volk nog over volksche kracht beschikt, zoo lang is de chaos altijd slechts een eerste stap naar de vernieuwing. De weg daarheen is evenwel niet ge makkelijk. Hij veronderstelt dat men breekt met veel wat aan dier baar geworden overlevering van de vaderen tot ons gekomen is. Velen gaan daaraan te gronde, dat is voor hen niet jammer. Da sterken echter blijven, volharden eh worden tot figuren van een nieuwen tijd. In plaats van bezige politici maken eindelyk weer mannen -de geschie denis. Het is de onvermijdelijke tra giek van Nederland dat deze krachten zich pas thans zullen la ten gelden, nu de Staat ineen ge stort is. Een reden tot wanhoop is dit échter niet, integendeel: slechts over de onvoorwaardelyke liqui datie van het doode verleden voert de weg naar de vernieu wing. Zy zal het Nederlandsche volk uiterlijk wel armer, innerlijk echter ryker maken en het van voren af aan den blik verschaffen voor de werkelijke waarden van het leven. NED. PARTICULIER BEZIT IN VREEMDE HANDEN. Nu, de gewetenloosheid der Anglo- Amerikaansche oorlogsdry vers Ne- derlandsch-Indië willekeurig- in den kansloozen oorlog tegen een over- machtigen tegenstander heeft gedre ven en de ineenstorting der verdedi ging van Insulinde onvermijdelyk is geworden, zyn de mannen achter de schermen in Wallstreet er niet meer mede tevreden, dat de politiek der „verbrande aarde" een lastigen in- austrieelen concurrent heeft uitge schakeld Men zet den stelselmatigen rooftocht voort en schrikt er thans ook niet meer voor'terug zich te ver rijken aan den particulieren eigen dom van den zoo zonder scrupules in den steek gelaten bondgKioot. Op dezen stónd van zaken wordt een schril licht geworpen door het vol gende bericht, dat door radio-Lon- den den aether werd ingezonden. Uit Nederlandsche kringen te New York verneemt men: De Nederlandsch-Indische activa in de V.S. zyn bij wyze van voor zorgsmaatregel overgeboekt op de rekening van de Nederlandsch-Indi sche aankoopcommissie te New York, Door deze overdracht krjjgt de-, aan koopcommissie de volledige beschik king over alle kasgelden, obligaties en aandeelen, welke doore Neder landsch-Indische lichamen en parti culieren by Amerikaansche "banken gedeponeerd zyn. I Niet minder veelzeggend is in dit verband het volgende - bericht, dat uitstekend bljj het bovengeschetste beeld aansluit: Naar Reuter uit Londen meldt, heeft de uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen alle Nederland sche staatsobligaties, welke zich in Nederlandsch staats- en particulier bezit in Engeland bevinden," aan de Engelsche regeering overgedragen. Daardoor heeft de uitgeweken Ne derlandsche regeering de Engelsche regeering dus een loopende vorde ring op Nederland in handen ge speeld. Hoofdredacteur eri Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar, ALKMAARSCHE CC HENSBROEK Geboren: Matt van N. Weel en C. nelia Maria van Zuurbier. Maria en C. Kos. Antje der en E. Naastepac Ondertrouwd Klaas Gijsbert Hou: en Maria Guurtfui der Mplen.y BROEK OP LANGE: (Lang. Groentenveil Roode kool 8.30; 30 7.60; 43800 kg D. v 5100 kg Uien 6.40; 3.50. WARMENHUIZEN 2250 kg Roode kool i D. witte kool 5.80. LEEUWARDEN, 6 Veemarkt: 590 Meli 280—525; 90 Pir verder 59 Stieren, 41 2 Vette kalveren, 74 veren, 44 Schapen, IE en 12 Bokken en gei voer 2013 stuks. Na dery centrale voor s en lammeren/ 7175 Eierhandel Kipeierei handelsprys 1.32 deneieren 7,6-8,1 cei Pluimvee: Slachthai Slachtkippen 1.25- kens 12, Jonge di en Konijnen 1 per I Vereen, van Zuivel Edammer kaas 20 plu 1.12; Goudsche kaa: a40 plus 1.12; Broc 1.12 per kg. (Van onzen Ha correspond* De gebeurtenissen gen, snel en meedoo, ons misschien eeni trouwd" gemaakt toe rende gedachte, dat enkele uren Indië n Indië 'zal zijn. Zoojui dit stuk schryven, kc binnen over den val over verdere vorderii panners op Java, oni belangrykste koloniaa Het is nog slechts e den geleden, dat var Nederlandsche zyóe i sche radio werd geze derlanders lachen ove heid van een verover door de Japanners". I nu wel héél pynlyk het blykt een bewys ontstellende onkunde densche Nederlanders van zoowel de eigen Japansche mogelij kb van een fatale misrel de hulp der „bondge herinnere zich ten aa laatste de bijzondere' tingey aan het adres den van Van Kleffens en de zéér juiste opme oorlog niet géwonnen nog afgezien van d de'met eindeloos te steeds weer nieuwe landen (hetgeen iets a een stuk terrein, aan 1 offeren. Het moet ons van l Nederlandsche volk is meende bondgenooten drogen en verraden. E derland; in de noodlot: 1940, We willen objecti zyn, en zeggen, dat ht schien ook moeilijk an blyft dan toch de bitte over de met veel dru maar nooit' gekomen h Indië. Toegezegde hulp wel van Amerikaansche gelsche züde. Er kwa iets: generaal Wavell, v eigen bekwame legerlei haoest ruimen. Maar tc nauwelijks erop leek, vechten aankwam, wa: verdwenen. Hy' had zi gevoelige attentie, zich trek met een boodscha] volking van Nederlan< richten, waarin hy z; wenschen voor een gelu van den huidigen stri Het kan haast niet c; als straks ons Indië, go verloren heeft, mede on uit. betaalde en plechtj Amerikaansche oo: nooit verzonden werd, velt en Churchill krot plengen en verder hun onschuld" ja, vooral wasschén, omdat „c aers-zelf niét in staat i ken,. Indië te verdedige; nadat eesrt onder stunt kaansche leiding or Marine naar den keldej pen en nadat onze troe hadden genoten, ver bu grenzen, dc bedreigde voorbaat verloren punte Amerikaansche bezittinj verdedigen, met Nederl en bloed! En nu het in o dreigt mis te loopen, ni het zelf opknaappen; eigen leiding. Toch bijzonder roy; van onze bondgenooten! het straks verloren hi wy het eervol hebben met trots mogen we vooral wat de strijd op hetgeen nog gepresteer het ABCD-blok, groot ónze Marine te danken is duur,'al te duur betai Rijk der Nederlanden geworden en onze vriei deren in Indië gaven voor. Als straks de schü telooze offers, in harde bracht voor onze Nedei en onze vaderlandséhe zÜn, zal er rouw heersc moederland.... Met pij omdat dit alles te vo geweest zuiieii wü dom gedenken en hui dachten een plaats ge: genen, die hier in de dagen 1940 hun leven g; ^Vaderland.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2