rntma HET ZWAft KIJKEN is K0«buGL9£CS DE VU! SCHO V* AGENDA. Veilingen aan den langedijk. 3'/» PANDBRIEVEN a 99 I Distributie JFjaUILLElO DE HOEV v ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 10 MAART 1942. Pagina 2. ALKMAARSCH1 DIEF AANGEHOUDEN. Voor eenige maanden terug, werd er van een bezoekster, uit de „Dan cing" van de Harmonie, alhier, een damestasch met inhoud ontvreemd. De dader, die thans te Haarlem is aangehouden, bleek tevens alhier nog een rijwiel te hebben gestolen. DIEFSTAL VAN ANTHRACIET. Tegen een tweetal personen is proces-verbaal opgemaakt terzake van diefstal van een hoeveelheid anthraciet uit een spoorwagen, al hier, terwijl drie andere personen zijn geverbaliseerd wegens diefstal van langs den weg staand hout. BOTER GESTOLEN. Terzake van diefstal van boter en andere goederen uit een goederen loods van de Nederlandsche Spoor wegen, alhier, is tegen een viertal personen proces-verbaal opgemaakt, GESLAAGD. Mej. J. G. Otter alhier is te Am sterdam geslaagd voor het examen voor apothekers-assistente. Voor het door de H. M. V. gehou den examen slaagden voor coupeuse oostuum- en mantelvak de dames G. Huisman en G. Berger te Alk maar; T. van Slooten te Koedijk, R. Steenvoorden te Heiloo en N. Schouten te Heerhugowaard. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) VETDIEFSTAL. Een persoon, die zich door middel van een valschen sleutel toegang had verschaft tot het gebouw in gebruik bij een instelling, alhier, kon op hee- terdaad worden betrapt bij het stelen van een hoeveelheid vet. Tegen hem en een medeplichtige werd proces verbaal opgemaakt. HOND TE BEKOMEN. Aan het bureau van politie, alhier, zijn inlichtingen te bekomen voor een Duitschen herdershond, kleur licht geel, die bij een ingezetene is komen aanloopen, en die eenige dagen ter beschikking van den eige naar wordt gehouden. LUCHTBESCHERMINGS DIENST. Door den waarnemenden burge meester is met ingang van 1 April tot hoofd van den luchtbescher mingsdienst benoepid de heer C. Pv E. J. L. Hanegraaff alhier, zulks ter vervanging van den heer Kohlbrug- ge, die ontslag heeft gevraagd. DE GEWENSCHTE MACHINE. In opdracht van gemeentewerken heeft de firma de Vries, verwar mingsinstallateurs alhier, een ma chine samengesteld om de riool- putten te ontdooien. Het apparaat bestaat uit een anthracietkachel, een reservoir voor 300 liter water en een stoomreservoir met een stoompijp. Hedenmorgen heeft men van ge meentewege aan de Houttil een aanvang gemaakt met het ont dooien van de bevroren rioolput- ten. Met voldoening constateerden wij dat het apparaat prachtig en snel werkt. De gemeente is, nu de dooi is ingetreden, een zeer waar devolle machine rijker geworden. Met verwondering moesten wij evenwel vaststellen, dat men aller eerst de putten in de straten van de oude stad, waar de sneeuw is geruimd en men dus geen hinder van het sneeuwwater ortdervindt, ontdooit. Het lijkt ons, dat het ver standig zou zijn in de eerste plaats met de ontdooiïngsmachine naar de buitenwijken te trekken, waar geen sneeuw is geruimd en waar de menschen door een natte sneeuwmassa moeten waden. Natuurlijk moeten de putten in de binnenstad ook ontdooid wor den, opdat het water daar, als het gaat ^regenen, kan wegloopen. Wat thans echter het zwaarste is, dient ook het zwaarste te wegen. DE VIERBOND IS OPGEHEVEN. De vier veilingen in de kool streek (Broek op Langendijk, War- men-huizen, Noordscharwoude en O'o- dam) hadden voor het treffen van regelingen, welke meer speciaal die streek aangingen, een vereeniging, De Vierbond genaamd. Deze is thans opgeheven. Doordat de koolteelt zich over een grooter rayon heeft uitge breid, was er eigenlijk voor het be staan van den Vierbond geen reden meer. De Prov. Commissie uit de Veilingen kan het werk nu beteT op zich nemen. Hoewel bepaalde goede regelingen door den Vierbond zijn getroffen, ontmoette het werk ook wel eens critiek. Voornamelijk, omdat de be sluiten niet altijd werden uitgevoerd, of Verschillend weiden uitgelegd. Het bezwaar tegen den Vierbond was wel, dat geen bindende beslui ten konden worden genomen, aange zien men slechts in los verband ge organiseerd was. LANGEDIJK. A. N. G. O. B. - De afdeeling Langedijk van den Alg. Ned. Geheel- onthoudersbond vergaderde ten huize van den heer G. Engel te Zuidscharwoude. Men besloot te trachten een filmavond te organisee- ren tegen eind April of begin Mei. Een in kleinen kring gevoerde actie met onthouderslucifers leverde aar dige resultaten op. De Blauwe-week-prijsraadselactie zal ook worden gevoerd op de o. 1. school te Broek op Langendijk. Voor het jaarfeest zal als spreker worden gevraagd de heer W. Wiese, van Dirkshorn. KINDERUITZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND. Dit jaar zullen er weer diverse transporten naar Duitschland plaats hebben en zal het aantal uit te - zenden kinderen belangrijk grooter zijn dan in het afgeloopen jaar. 4t)eze uitzendingen kunnen als volgt worden onderverdeeld: 1. Kindéruitzending naar te huizen. 2. Kinderuitzending bij pleeg ouders. 1. Kinderuitzending naar tehui zen. Voor deze uitzending komen kinderen van 6 tot 14 jaar in'aan merking, die geen bijzondere kwaal hebben; dus organisch ge zond zijn; wier weerstand evenwel door ongunstige omstandigheden beneden het normale gekomen is en die een systematische verzor ging noodig hebben gedurende een zekere periode, in dit geval 6 we ken, b.v. kinderen met lichte asth ma, kinderen met lichte maag- en darmstoornissen, enz. Een buiten gewoon zorgvuldige keuring van deze kinderen is strikt noodzake lijk, daa* slechts een gering aantal plaatsen ter beschikking is." 2. KinderuitzendingN bij pleeg ouders. Hiervoor komen de volgen de kinderen in aanmerking: a. jon gens van 6—15 jaar; b. meisjes van 6Ï3 jaar; de kinderen moe ten organisch en lichamelijk ge zond zijn, evenwel een vacantie noodig hébben kunnen ondervoed zijn, er slecht uitzien of licht vat baar zijn. Een bijzondere genees kundige behandeling mag evenwel niet noodig' zijn. 3. Door deze maatregelen wor den die kinderen uitgesloten, die onder voortdurend toezicht moeten blijven, zeer vatbaar zijn en zieke lijke kinderen en voorts kinderen, die om opvoedkundige- en ge zondheidsredenen een gevaar voor de pleegouders resp. hun omgeving beteêkenen. Aanmeldingen en inlichtingen ten spoedigste aan het Bureau Winterhulp, Langestraat 87. SCHOORL. Boschbrandweer. - Als onderdeel der vrijwillige brandweer alhier heeft de'burgemeester op voordracht der werkcommissie „Kustgebied" in deze provincie de voorwerkers bij het Staatsboschbeheer D. Duin Sz. eh G. Snip, aangesteld tot ploeg- hoofden van de boschbrandweer, on derscheidenlijk in de kringen Schoor! en Groet; in eerstgenoemden kring zijn 14, in laatstgenoemden 17 manschappen benoemd, alsmede de vaste arbeiders H. Bredewout en J. Bouwen Jr. tot vervangende com mandanten. Uitkeering Winterhulp. - In de komende week za, aan 44 gezins hoofden nog een uitkeering door Winterhulp Nederland worden ter hand gesteld, terwijl dan nog een bescheiden bedrag aan waardebon nen beschikbaar blijft voor nage komen gevallen, eveneens 3 per gezinshoofd. Brandstoffenvoorziening. - In de afgeloopen week werden vanwege het gemeentebestuur boomstronken uitgedeeld op het terrein nabij den gemeentelijken korenmolen, ten be hoeve der brandstoffenvoorziening. Naar gelang Van net inkomen werd 10 of 5 cents per stronk betaald, dan wel deze kosteloos verstrekt. DlSTlittSUXlc.-ftiE.LlW&. ALKMAAR. UicreiKing Kaarten v<;oi bijzonderen arbeid De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, maakt be- itend dat op Dinsdag 10, Woensdag 11, Donderdag 12 en Vrijdag 13 Maart 1942 kaarten M iül, M 20r en M 301 voor bijzonderen arpeid zullen worden uitgereikt aan personen, die hun arbeid verrichten in de ge meente Alkmaar. De kaarten zullen wordeh. uitge reikt in het schoolgebouw aan Ie Brillesteeeg (2e lokaal) tusschen 9% uur v.m.4 uur n.m. en wel voor nen, wier geslachtsnaam begint met letter A, B, C, D, E of E op Dinsdag 10 Maart 1942, letter G, H, I. J of K op Woensdag 11 Maart 1942, letter L, M, N, O, P, Q of R op Donderdag 12 Maart 1942, letter S, T, U. V, W, X. Y of Z op Vrijdag 13 Maart 1942v De distributiestamkaart moet wor den overgelegd. De Leider voornoemd, H. BAKKER. OUDORP. Uitreiking bonkaarten. - De bon- Ik aarten voor voedingsmidelen 4e periode 1942 (22 Maart18 April 1942) worden te Oudorp uitgereikt in het café van mej. G. Morsch, en wel volgens deze regeling: Voor de bewoners van Friesche-, weg, Kanaaldijk, Munnikenweg, Hoornschweg en Ooievaarsnest op Woensdag 11 Maart, van 1.305 uur, en op Donderdag 12 Maart, van 912 uur; voor de bewoners van het overige deel der gemeente op Donderdag 12 Maart, van 1.305 uur, en op Vrij dag 13 Maart, van 912 uur en 1 303 uur. Overgelegd moeten worden de stamkaarten en de bijbéhoorende in legvellen. Tegelijk zullen ook nieuwe aard- appelkaarten worden uitgereikt, doch alleen voor die gezinnen, die een onderteekende verklaring over leggen, dat zij over minder dan 25 kg aardappelen per gezinslid beschik ken. Een formulier voor het opgeven van den aardappel-voorraad is dezer dagen aan de huizefi rondbezorgd.. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Brieven aan een onbekende (rom.) Alle-leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Haar eerste liefde (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Land zonder vrouwen (rom.-sens.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Heimkehr (dram.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 10 Maart. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Kiki, door Johan Kaart e.a. Woensdag 11 Maart. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Kiki, door Johan Kaart e.a. BROEK OP LANGENDIJK. Straatnamen veranderd. - Bij besluit van den burgemeester van Langedijk zijn de volgende straat namen veranderd: Wilhelminastraat in Java-straat; Julianastraat in Suriname-straat. HEILOO Opvoering „De rechte lijn". - Zondagmiddag gaf de rederijkerska mer ,,'t Ontluikende Roosje" in „De Rustende Jager" een geslaagde reprise van „De rechte lijn" van Jan Fabricius. Hoewel er den eersten keer over het algemeen goed is ge speeld, viel er in deze uitvoering nog beter samenspel te bewon deren. De heer A. Greeuw beeldde de rol van Jean de Hond zeer goed uit (de rol waarmede het stuk staat of valt), terwijl er dikwijls hartelijk is gelachen om de „onbeschaafde" uitvallen van zijn eega (mevr. J. RoestBood). Mej. J. Vennik had een juiste opvatting van de rol van Mariette en speelde deze zeer na tuurlijk. De heer C. Vennik als Mar- dusie de geweldige gaf hiervan een aannemelijke vertolking. - Van de overige rollen, welke over het alge meen goed werden gespeeld, willen wij nog noemen de weliswaar kleiné, doch zeer goed uitgewerkte rol van den slimmen makelaar Cranier (de heer D. de Jager), ,,'t Ontluikende Roosje" heeft er goed aan gedaan, buiten haar donateurs- ook eens een openbare uitvoering te geven. OUDKARSPEL. De Eendracht. - De'jaarverga dering van .de tuinbouwvereeniging „De Eendracht", welke Maandag middag ten lokale van den heer Van Eiempi werd gehouden, was druk üezocht, o.m. was aanwezig de oud- Durgemeester, de heer A. J. Wyn- veldt. Den gang van 'zaken in dezen winter besprekende, merkte de voorzitter op, dat de vorst heel wat schade heeft gedaan. Van den burge meester was bericht ontvangen, dat hij voornemens is, in de Politiever ordening een veroouwverbod op te nemen van de aardappelsoorten Zeeuwsche bonte en blauwe, West- einder blauwe, Bloemgraafje, Glad blaadje, Opperdoeser Roode, Belle de Fontenay, Triumph en Robijn. De nieuwe zetkoolrageling werd vrij breedvoerig besproken. Er werd eenige critiek uitgesproken over het op zoo korten termijn invoeren van deze regeling. De heer P. Band, hoofdcontroleur van de N.A.K., heeft een causerie gehouden in aansluiting op "den door hem gegeven cursus in aardap pelselectie. Het volgende jaar zal men het 40- jarig bestaan van de aardappelkeu ring kunnen herdenken. In 1803 is in Friesland de keuring te velde vrijwillig uit de boerenorgariisaties voortgekomen. Het is echter teleur stellend dat nu nog slechts 25 pet. aan de uitgepote aardappelen goed gekeurde poters zijn. De herkomst van het pootgoed is van groot be lang, daarna komen raszuiverheid en gezondheidstoestand in het ge ding. Een groote factor is het besmet tingsgevaar van de omgeving, in ver band waarmede spr. wees op de ver- bouwverboden, welke in diverse ge in ten werden uitgevaardigd voor bepaalde aardappelsoorten om be smetting te voorkomen. Aangezien goéde vervangers beschikbaar zijn, is dit verbieden wei te verdedigen, hl de toekomst zal geen ongekeurd pootgoed en zaaizaad meer verhan deld mogen worden. Nadat no« eenige vragen waren beantwoord, werd den heer Band namens de- cursisten een geschenk overhandigd. Het jaarverslag van den secretaris gaf aan, dat de vereeniging 163 leden telt. De rekening sloot op een totaal van 2789.46 met een saldo van 659.88. De schuld op de poterbe waarplaats is nog 10.700. Voor de algemeene vergadering van den Noordermarktbond zal op voorstel van den heer L. Kalverdijk een voorstel worden ingediend, om aan te dringen op hoogere prijsstij gingen voor de bewaarkool in het laatst van het seizoen, waardoor de bewaarkostgn beter tot uiting komen. Worts om i.p.v. de veertiendaagsche orijsverhoogingen de prijzen weke lijks te doen verhoogen. Het verbouwen van kool door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, zooals verleden jaar, werd becriti- seerd door den heer P. Kostelijk. Op de alg. vergadering zal daar over gesproken worden. In de bestuursvergadering van den Noordermarktbond zal het eventueel in den zomer opslaan van brandstof fen voor de verwarming van de kool- schuren worden besoroken. Er zal een voorstel worden inge diend, om het volgend jaar een aan- voerregelmg in te voeren, welke reeds in December aanvangt. Op voorstel van den heer Klinkert 2al een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid om een vorst- vrije plaats, te huren voor de poters, die niet in de bewaarplaats kunnen vonden ondergebracht Nu met ingang van Dinsdag j.l. weer een prijsverhooging werd inge voeld voor de stapelproducten, was er grooter aanbod aan belde veilin gen, doch alles wat verkovht werd; is nog niet afgeleverd. Te Broek op Langendijk heeft men meer rekening gehouden met de dagelij ksche vraag, waardoor eiken dag een hoeveelheid werd ge veild, welko door de verschillende koopers werd aangevraagd. De aan- koopen voor export werden daar in het begin van de week alle geannu- leerd, omdat de export eenigen tija is stilgezet. De tuinders kregen daar. door weer de beschikking over hun product en konden het opnieuw aan bieden. Hieraan zal ook niet vreemd zijn geweest, dat een groot gedeelte van deze reeds gekochte kool be stond uit bevroren kool, terwijl in het begin van de week werd bekend gemaakt, dat geen bevroren kool meer mocht worden aangevoerd. De ervaringen met de verzonden „kpude" kool zullen ongetwijfeld niet gunstig zijn geweest. Er deden zich, naar ons wordt medegedeeld, tamelijk veel z.g. „bokken" in voor. De bevroren kool zal nu wel naar de drogerijen gaan. Aan het einde der week werden reeds eenige par tijen voor dit doel verladen. De kool werd doorgesneden geleverd, opdat men kon zien, welke kool gezond en welke „hok" was. Ook bevroren peen werd voor de drogerijen verladen De totale aanvoer van peen beliep in de afgeloopen week ruim 2 y, wagon, waarvan bijna 2 wagons bevroren waren. Deze noteerden 3.50 per 100 kg. Het aanbod van Deeinsche witte kool was weer heel groot, in totaal aan beide veilingen ruim 130 wa gons. Te Noordscharwoude kwamen hiervan ruim 100 wagons. Daar werd Slechts twee dagen veiling gehouden. Op die beide dagen werden ruim 150 wagons kool aangeboden. De ver tegenwoordiger van het Bureau Velders, de exportleider en de zuur- koolfabrieken kunnen nu, wanneer er laad gelegenheid beschikbaar komt, direct hun maatregelen nemen, zoo dat de verlading vlot kan verloopen. Er werden ongeveer 60 wagons roode kool gepresenteerd, waarvan 46 te Noordscharwoude.Hiervoor werd een prijs van 8.30 per 100 kg genoteerd. Het aanbod van gele kool blijft gering. Daarvan is de voorraad zeer zeker niet groot meer. In totaal wer den 12 wagons aangeboden, aan bei de vèilingen ongeveer evenveel. Er kwamen weinig uien ter markt, ongeveer één wagon van tien ton. De enkele partijtjes bieten noteer den den maximumprijs. Het waren allemaal partijen, behoorende tot de kleine sorteering. HET DISTRICT HAARLEM VAN HET N. V. V. Wat al bereikt is en wat nog beoogd wordt. Dezer dagen is in het Gem. Con certgebouw te Haarlem een open bare vergadering gehouden van leden van het N. V. V.-district Haarlem. De vergadering werd, naar - het H. D. meldt geopend door den dis trictsleider, den heer A. Mars, die in het kort memoreerde wat door het N.V.V. zoowel landelijk als in dit district in den Iaatsten tijd is ver richt ten behoeve van de arbeiders. Nog valt er veel té verbeteren en ten aanzien van" het overleg met de werkgevers zullen op verschillende plaatsen andere eischen moeten worden gesteld. Ook de verzorging van oude arbeiders, die soms lan ger dan een halve eeuw in een be drijf gewerkt nebben, kan menig maal nog verbeterd worden. De' heer C. A. Fünckler, gewestelijk leider van het N.V.V., herinnerde er aan, dat het oude N.V.V. gebaseerd was op klassestrijd tusschen de ar beiders en de werkgevers met zijn eischen van materieelen en ideëelen aard. In die dagen kon het kapitalisme steunen op het goud, waarmede alles werd verkregen en hl dat systeem werden de arbeiders tot koopwaar in ae hand der werkgevers, die op hun beurt ideëel en materieel met de regeering verbonden waren, de re geering, die geheel Onderworpen was aan het groot-kapitalisme. Onder die omstandigheden was ere voor den arbeider geen arbeidsvreugde. El ders, in Duitschland, kwam door het nationaal socialisme die arbeids vreugde zich baan treken, maar met alle middelen werd tegen hetgeen in Duitschland gebeurde, propaganda gemaakt. Toen Mei 1940 hier achter den rug was, werd niets anders verwacht, of het N.V.V. zou hier te lande ver dwijnen. Maar men had er niet aan gedacht, dat Adolf Hitler met zijn diep inzicht in de arbeidsproblemen, ook hier zijn maatregelen zou tref fen. Dadelijk immers gaf hij den Rijkscommissaris opdracht, na te gaan, welke vakbond gebezigd zou kunnen worden om alle Nederland sche arbeiders te omvatten en de keuze viel daarbij op het N.V.V. Spr. ging hierop na, hoe dit ar beidsproces in nat.-socialistischen geest wordt gerégeld. De plaatselijke leidingen van het N.V.V., die in de plaats kwamen van de Bestuurders bonden, werkten mede aan talrijke verbeteringen, die bewezen, dat de stootkracht vaVi het N.V.V. enorm is toegenomen. Daarnaast heeft men het Vreugde en Arbeid-werk gekre gen. In de werkplaatsen zelf zal het instituut van de vertrouwenslieden sterk uitgebreid rr.oeten worden. Ook dé rechtspositie van den arbei der in de arbeidsgemeenschap heeft de voortdurende zorg van het .N.V.V. In het district Haarlem bezochten ruim 17000 personen hot bureau van rechtskundigen bijstand van t het N.V.V., een cijfer, dat deze zorg illustreert. Spr wekte op, toe te treden tot het N.V.V. Daartoe zal bij de arbeiders vertrouwen gewekt moeten worden, zooals dat ook in Duitschland noodig is geweest. De heer Liittgen, Social Referent bij den Beauftragten herinnerde aan Siroop Bonnemo maakt het slijm los en bevordert het uithoeslen den strijd, dien de Duitsche arbei der en het Nationaal Socialisme voor dezen arbeider heeft moeten voeren, alvorens de Duitsche volksgemeen schap was gevestigd. Steeds dieper zonk iiet volk Toen geschiedde het wonder, dat één man, een ar beider, zich verhief en een jaren- langen strijd begon, om zijn ver kommerd land op te hfefen uit het verval. Ook hier talloozen, die werken wil len, werken kunnen, doch daarin door de maatschappelijke verhou dingen verhinderd werden. Ook hier kende men tot Mei 1940 de schijn' kracht der vakbonden naar buiten, de machteloosheid naar binnen. Het beeld dat Nederland opleverde ver schilt weinig met dat van Duitscb land m den tijd van 1932. De Nederlandsche arbeider heeft weinig ideaal meer. Wie jaren lang bedrogen is, verliest het vertrouwen in de toekomst. Doch dan voelt spr. het als een hooge plicht, den Neder- landschen arbeider te onderhouden over wat in Duitschland gebeurde. Wellicht zegt men: wij wenschen geen Duitsche import! Men bedenke dan, dat allerlei waarden, ook de hoogste, tot de volken komen zonder zich aan de grenzen te storen. De nationaal-socialistische revolutie is geen importartikel, doch een zaak van hart en geweten. Het komt in den nieuwen tijd op idealisten aan. Zijt gij een eerlijke kerel, een werkzaam mensch, een sociaal-voelend man? Dat is de vraag, die in de komende jaren' in de eerste plaats-zal geiden. Het nieuwe socialisme zal zich baan breken en ook hier zal men geduld moeten hebben en dat geduld is ook den Nederlandschen arbeider toegezegd, doch aldus spr. wacht niet te lang. Een revolutie zoekt haar weg en houdt zich niet op. Helpt daaraan bouwen en verwerft uw plaats als Nederlandsch, volk in het nieuwe Europa. De heer Mars sloot de vergadering met een woord van, dank aan de sprekers. VERPLEGING VAN VERZEKERDE T. B. O.-LIJDERS. 's-Gravenhage, 9 Maart. De com- missasris, belast met het toezicht op de zieenfondsen heeft, eenige richt lijnen aangegeven ten aanzien van de tegemoetoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuberculoselijders voor den tijd van ten hoogste een jaar, waarop de ver plicht-verzekerden en de indirect- verzekerden, ingevolge het zieken- fondsenbesluit, aanspraak kunnen kunnen doen gelden.' Deze tegemoetkoming wordt slechts aan die verplicht- en indi- rect-verzekerden verleend, die op advies van een consultatiebureau arts worden verpleegd in een, door de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid goedgekeurd, sana torium. Indien een verzekerde wegens plaatsgerek niet in een sanatorium kan worden opgenomer, kan hij, tot er in een sanatorium plaatsruimte vrij komt, worden opgenomen in een door de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid voor de verpleging van tuberculoselijders joedgekeurd ziekenhuis. Ook wan- ïeer zulk een geval zich voordoet, verleénen de algemeene ziekenfond sen een tegemoetkoming in de kos ten van 1.50. REGELING VOOR DESTRUCTIE VAN VLEESCH. 's-Gravenhage, 9 Maart. Blijkens de Staatscourant van heden hebben de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van landbouww en visschery. een besluit vastgesteld." tot regeling van de destructie van vee, vleesch en vleeschwaren. Dit „destructiebsluit 1942" omschrijft de gevallen, waar in destructie moet plaats vinden en bepaald tevens, dat deze alleen mag geschieden in descructoren, die door de secretarisSen-generaal zijn toege laten. Voor élken destructor wordt een gebied vastgesteld, binnen het welk h(j, met uitsluiting van an dere destructoren werkzaam zal zijn. Het toezicht op de desructonen be rust by de secretarissen-generaal, die overigens, voor aangelegenheden de destructie betreffende, door een commissi i .van advies worden bijge staan. Tegen overtreding van de be palingen vsm het besluit zijn straf bepalingen gesteld. Vee. vieesch en vleeschwaren,. waarmede overtreding is gepleegd, kunnen in beslag wor den genomen. Amsterdamsche Beurs. Opg. Amsterdavnsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 10 Maart 1042 STAATSLEENINGEN. Vor k. 3V, Nederland 1941 9s7/g 4 Nederland 1941 1007, 4 Nederland 1940 II 1-Ulh/, 33' Nederi. 1938 3 Ned.-Indië 1937 8PI. BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 145 Handel Mij. Cert. v. i 2.50 .135 Koloniale Bank 121 Ned. Ind. Handelsbank 87 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie .151 Calvé Delft Cert. .112 Nederi. Ford .520 Lever Bros150 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 259 CULTUUR MAXTSCH. H. V. A242% Java Cultuur .1621/, Ned. Ind. Suiker Unie jö5 Verg. Vorster landen 74 PETROLEUM. Kon. Petr. .227 RUBBERS. Amsterd. Rubber .142 Deli Bat. Rubber .115 Hessa Rubber 81 Oostkust 70 Serbadjadi73 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn .128 Java-China-Japan lijn 105 Kon. Ned. Stoomboot 159 Scheepvaart Unie .133' TABAKKEN. Deli Batavia .132 Oude Deli167 Senembah140 lu. 40 9 W003/, ïOC7s 967, 837, 145 130 130 92 'H% 115 320 156 260 250 170-5 170-5 80 234% 155 130 90 80 130 163 137 140 174 145 Hypotheekbank Noord-Holland,ch Grondcrediet N.V. Alkmaar. De op 1 April 1941 in bedrijf zijn de destructieedrijven kunnen hun bedrijf voortzetten voor.de gebiéden, waarover zich hun werkzaamheden op dat tijdstip uitstreken, mis door hen binnen drie maanden na het tijdstip van ihwerkingreding van het destructie-besluit een verzoek tot toelating word ingediend. Bij af wijzende beschikking daarop mogen de werkzaamheden nie langer voort duren dan een maand na het tijd stip der afwijzende beschikking. J. A. Uding f. - In den. ouder dom van 66 jaar is te Amersfoort overleden de heer J. A. Uding, die in de kringen van de voormalige onderofficieren een zeer groote be kendheid genoot Hij was destijds Hoofdbestuurslid van de Ver. van onderofficieren „Ons Belang". 1300 kg' vet gestolen. - Ten na- deele van deti heer S. ten Cate, gros sier in vet te Musselkanaal (Gr.) heb ben dieven des' nachts een partij vet van 1300 kg ontvreemd, welke zich bevond in een spoorwegwagon op het emplacement daar ter plaatse. Van de dieven ontbreekt elk /spoor. Diefstal van yeevoeder en sui ker. - Een uitgebreide diefstal werd gepleegd ten nadeele van den heer J. P. Kuipers, grossier te Stadska naal (Gr.) De dieven, die waarschijn lijk per auto waren, hebben een groote partij veevoeder, vier balen suiker en twee balen rijst medege nomen. Van de daders ontbreekt elk -- spoor. 3. Noordhoff f. - Na een korte ongesteldheid is Zondagavond te zijnen huize te Groningen in den ouderdom van 71 jaar overleden de heer v J. Noordhoff, bekeAd uit gever, lid der firma Noordhoff en Zoon to Groningen. De overledene nam een vooraanstaande plaats in in hét vereenigings- en bedrijfsleven. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau. INGEZONDEN STUKKEN. DE KOLEN-TURF-BON. Geachte Redactie, Wilt u zoó vriendelijk zijn onderstaand in uw blad op te ne men? Bij voorbaat dank! Het was een vreugde, in uw blad van Zaterdag te lezen dat er zoo spoedig mogelijk nog een bon voor brandstof zou worden aangewezen. Nu zijn er nog heel veel menschen die bon 8 nog steeds niet hebben kunnen inwisselen, omdat er geen turf is, die daarop immers alléén kan verkregen worden. "Volgens mij zou het niet meer dan billijk zijn wanneer daarop nu ook vaste brandstof werd beschikbaar ge steld, al was het cokes of eier kolen. Zij, die. een kaart „Centrale verwarming" ontvingen, hebben de aangewezen bonnen kunnen inwis selen of krijgen hun kolen nog. Zij, die een kaart „Haarden en ka chels" hebben, komen met deze regeling te kort, omdat er geen turf is. Ik geloof dat ik uit naam van, velen de hoop uitspreek, dat daar iets op- gevonden wordt. Met dank vpor de opname. Abonné. 8 Maart 1942. tiUKGEKLUKL STAND. ALKMAAR. GEBOREN: Pauia C. J., d. van Jo hannes J. J. van Schaveren en M. H. C. J. van Hees. Marthina Th., d. van Bernardus W. Jaspers en M. Th. Huisman. Theodora J., d. van Gustaaf A. Josée en M. J. Heesbeen. Jansje, d. van Gerardus Fernéeen J. C. van der'Laaken. OVERLEDEN: Jan Laan, gehuwd mét A. S. Kleimeer, 56 jaar. Cor nells Kieft, gehuwd met M. V. Morsch, 67 jaar. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A, Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. f 124. De mensen het gesueeuwd hei berggeest zich 01 Dat vindt hij zelf Meestal doet' hy dan zeggen de m« „Wat hangt er vai een nevel". 's-Gravenhage, generaal van he nijverheid en set kend, dat gedure: Maandag 9 Maar dag 23 Maart 194 ten behoeve van koeien- en pai handkarren en x troken voertuige len worden geste andere wijze var mogelijk is. Aan zal hetzelfde aar worden uitgereik rige uitreiking Het is derhalve r verbruikers een muiier MD 10 o: Met evenlueele ook in geen gev; gehouden. Wel bestaat ec heid, ë(at ook aai kers bonnen won trekkenen dienen aanvraagformuliei lighting) of MD 1 van voertuigen of dienen. Deze fori den plaatselijker verkrijgbaar geste Voorts zullen t genen, dii de vori aanvraagformulier en wier aanvrage handeling is geno kaarsen worden ook zij geen pieu lier behoeven in 1 dacht wordt er e' tigd, dat zij slechl mende periode a; len ontvangen en 1 merking komen v vorige periode be rantsoen. Evenals zulks d' geval was, zullen van het opschrif kaarsen", worden onbepaalden tijd op het koopen vai gram) kaarsen ree Tenslotte wordt op gevestigd, dat de meeste gevalle lijk in staat zuller on de in ontvangst af te leveren, daar doende voorraad bl nen-derhalve eerst te worden gesteld, hun leverancier te het algemeen zal d ring aan het oubl tiid na de afgifte plaats vinden. Duldeloos, loos, mits huis. De men wel maar wel pynen ver akkert; alle py'nei U zich prt Neem'nABCl De Nederlandse 62 Maarten bleef ee: gedachten verzonkei de hij het contactsli zette hij den motor „Wat ga je doen?" „Dat zul je wel het werk zijn". Maarten reed de f mannen, die er hem verheugd toe. „Kom je hier wee ten?" vroeg een va een spottenden blik Lang. Maarten ging voo toor en De Lang dt zijn gemak voelde, v -Gleden morgen, Maarten in antw

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2