DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JDuitschland strijdt voor Europa Bolsjewisten vielen zonder succes aan. EEN REDE VAN TOjO. De oorlog in Ned.-Indië. De oorlog in Oost-Azië De strijd in het Oosten. Succesvolle gevechten met Britsche -verkennings- afdeelingen. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De nieuwe bonnen. Bon 13. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 61. ■Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 13 Maart 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 12 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Ook gisteren bleven dë in ver schillende seetoren van het Oos telijke front herhaalde aanvallen van den vijand zonder succes. Bij eigen aanvallen en acties van stoottroepen werden verscheidene plaatsen veroverd. De vijand leed zware verliezen. Op 10 Maart ver sloeg het 17e regiment infanterie door een aanval numeriek vele malen sterkere vijandelijke strijd krachten, welke gereed stonden. De luchtmacht ondersteunde met succes de gevechten te land, deed onophoudelijke aanvallen op de ravitailleering van de bolsjewisten en bombardeerde-de havenwerken van Sebastopol en Kertsj. In Noord-Afrika succesvolle ge vechten met Britsche verkennings troepen in het gebied ten Oosten van Mechili. In het Oostelijke deel van de Middellandsche zee leed een Brit sche vlootformatie zware verlie zen. Italiaansche torpedovliegtui gen plaatsten treffers op drie Brit sche kruisers, Duitsche i gevechts vliegtuigen op één. Een andere kruiser werd door twee torpedo treffers van een Duitsche duikboot zwaar beschadigd. Zooals reeds in een extra-be richt is medegedeeld, hebben de operaties van Duitsche duikbooten in de wateren van Noord- en Midden-Amerika opnieuw tot groote successen geleid. Zeventien vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 109.000 ton, alsmede 'n groot bewakingsvaartuig en een duik bootjager zijn tot zinken gebracht. Een duikboot is doorgedrongen tot in de binnenhaven van Portf Castries op het Britsche eiland Santa Lucia en heeft twee groote, aan de kade liggende, schepen tot zinken gebracht. Een derde schip werd voor het eiland tot zinken gebracht. In het Kanaal hebben motortor- pedobooten een krachtig be schermd vijandelijk convooi aan gevallen en twee schepen met een totalen inhoud van 5000 ton tot zinken gebracht. Voor de Schot- sche Oostkust beschadigden ge vechtsvliegtuigen een koopvaar dijschip van middelbare grootte door bommen. Bij de acties in de Amerikaan- sche wateren hebben de duikboo ten onder bevel van de luitenants ter-zee eerste klasse Achilles en Niko Clausen zich bijzonder on derscheiden. Medelijden met het Chineesche volk en woorden van vermaning tot Australië. Tokio, 12 Maart. (D.N.B.) De pre mier, Tojo, heeft vanochtend in den Rijksdag een rede gehouden. Hij wees er op, dat het lot van geheel Ned.-Indië is bezegeld bij de alge- heele onderwerping van Java op 9 dezer. In Birma.is door de inneming van Rangoon, een der belangrijkste Brit sche steunpunten in Oost-Azië, en de zoogenaamde weg door Birma be zweken. Thans houdt de bevolking van Hongkong, Manilla, Sjonan (Singa pore) en tal van andere plgatsen, die bevrijd zijn van het juk, zich reeds met den grootsten ijver bezig met het werk van den wederopbouw, waarbij zij volkomen vertAjuwen in de keizerlijke strijdkrachten stelt. Als gevolg van den val Van Ned.- Indië en Rangoon staan thans Australië en Voor-Indië ^rechtstreeks tegenover de macht der keizerlijke strijdkrachten. Het is duidelijk, welke houding Australië behoorde aan te nemen om het welzijn van het volk te verzeke ren. Mocht Australië evenwel zijn huidige standpunt niet corrigeeren, dan zal het onvermijdelijk het lot van Ned.-Indië deelen. Met betrekking tot het Vóor-In- idsche volk koestert Japan natuur lijk in het minst niet de gedachte dit eenigermate vijandig tegemoet te treden. De vastberadenheid van Ja pan omtrent grondige vernietiging van den Amerikaanschen en Brit- schen invloed zal evenwel geen wij ziging ondergaan. „Indië voor de Indiërs" te maken, is sedert jaren de geheime wensch van 400 millioen Voor-Indiërs. Thans staat Engeland weef op het punt Indië met allerhande vleierijen en kunstgrepen te bedriegen. Indien de leiders van Indië, op een dwaalspoor gebracht door derge lijke Britsche vleierijen de lang ge koesterde wenschen van het Indische volk verraden en zoodoende deze door den hemel gezonden gelegen heid verwerpen, dan geloof ik dat er geen kans meer zal zijn Indië ooit te redden eri er zal voor de 400 millioen van het Indische volk geen grooter ongeluk denkbaar zijn. Zal Indië zich ooit als een „Indië voor de Indiërs" verheffen om te kunnen meewerken aan het ontstaan van de Groot-Aziatische welvaarts sfeer of zal het steeds versmachtend in de kluisters der Anglo-Amerikaan- sche mogendheden om zijn naam als slaaf, aan het nageslacht na te laten? |Indië staat thans voor de beslissing zijn verleden te liquideeren, de nieu we situatie helder en duidelijk in te aden en een definitieve beslissing te nemen. Tojo wendde zich vervolgens tot de positie van Tsjoengking, dat thans in den waren zin des woords volko men geïsoleerd is. Slechts nutteloos goud zullen Amerika 'en Engeland Tsjoenking geven en als tegenpresta tie daarvoor eischen deze mogend heden vleesch en bloed van het Chi neesche volk. Tegen de leiders van Tsjoengking, die nog steeds niet verstandig willen worden, ofschoon zij met eigen 'oogen de werkelijke feiten zien, dat de Ver. Staten en Engeland de ver schillende landen en volken door misleiding en vleierij overhalen tot zelfopoffering voor hun taak en op deze volken iri het geheel geen acht meer slaan, nadat zij verplet terd lzijn, richt zich mijn gemotiveer de verontwaardiging. Zij staan thans tegenover het feit, dat zij geen slag kunnen leveren, zonder "ie verliezen, en geen stelling kunnen verdedigen, die hun niet wordt ontrukt. De Amerikaansche en de Britsche regeering blijven een zwakke hoop koesteren op de verre toekomst en zij pralen met hun uit gebreide bewapeningsprogram. Dr.WILHELM FRICK de Duitsche Rijksminister van Binnenlandsfche Zaken, die gister 65 jaar oud werd. Atlantic-Holland) Deze houding moet slpchts dienen tot verdoezeling van de strategische superioriteit, die Japan hun op den Grooten Oceaan heeft «heeft ont worsteld. Zij sluiten de oogeii voor de langdurige opleiding en de dap perheid der Ja^ansche strijdkrachten, benevens voor de ijzeren solidariteit van onze natie om in.plaats daarvan hun bezorgdheid achter een lange lijst groote getallen te verbergen. Het is duidelijk, dat deze hoop schipbreuk zal lijden. Het is buitengewoon verheugend, dat onze bondgencoten onophoudelijk groote overwinningen behalen. Het ligt in ons voornemen onze samen werking met het nog meer te ver-: sterken en daardoor met deze landen het doel van dezen oorlog te be reiken. Voor de voortdurende samenwer king, die wij van onze bondgenooten in Azië ondervinden, zijn wij buiten gewoon dankbaar. Met deze volken wil Japan zijn samenwerking nog meer versterken en ten energiekste voorwaarts schrijden om ons ge meenschappelijk doel te bereiken. Tojo eindigde met de opmerking, dat Japan nog meer schitterende overwinningen moet behalen en actieve militaire operaties moet voL voeren om de Ver. Staten en Groot- Britannië volkomen te verpletteren en zoodoende de nieuwe orde in Groot-Oost-Azië te vestigen en tévens :den wereldvrede te verzekeren. v Menigmaal kan ik mij niet van medelijden met het Chineesche volk weerhouden, dat in dit morgenrood van Groot-Oostazië wordt blootge steld aan onnoodig lijden, terwijl het deze leiders in hun nutteloos verzet tegen Japan volgen, i Pas drie maanden zijn verstreken, nadat de oorlog in Groot-Oost-Azië is begonnen. De hoofdmacht der Ame rikaansche en Britsche vloot is reeds van het oppervlak der Stille Zuid zee verdwenen en alle -vijandelijke steunpunten in het Z.W. van dén grooten Oceaan zijn ons. in handen gevallen. Amerika en Groot-Britannië, die de nationale kracht van Japan on derschatten, hadden vóór den oorlog gepocht op de onneembaarheid van hun stelling en ten slotte .Japan ge dwongen de vijandelijkheden te openen, nadat zij hadden geweigerd onze rechtvaardige eischen in te wil ligen. De 'minister van oorlog, Tojo, Heeft in een overzicht van den militairen toestand medegedeeld, dat de Ja pansche troepen sedert het uitbre ken vgn den oorlog tot den lOden .Maart meer dan 210.000 gevangenen hebben gemaakt. Bovendien heeft de Japansche weermacht 1.600 vlieg tuigen vernield en 2,100 stukken geschut, 190.000 geweren, machine geweren en revolvers en 28.000 jpanteerwagens, vrachtauto's en STRIJD TEGEN FRANC-TIREURS. Vrijwilligers uit Nederland nemen deel aan de zuivering van een bolsjewistisch dorp. (S.S. P.K. Klerk-Vrijw. Leg. Nederland-Fellinga) WOENSDAG MIDDAG WERD IN DE STATEN ZAAL DER PROVINCIE LIMBURG TE MAASTRICHT Boer Quaodvlieg plechtig geïnstal leerd als Boeren leider der pro vincie Limburg. Een overzicht van de Statenzaal tijdefts de in stallatierede van Boerenleider Roskam. (Stapf-Mol) Duitschland strijdt voor Europa. EXTRA BElUCHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Wederom 17 schepen tot zinken gebracht. Hoofdkwartier van den Füh rer, 12 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: ,,De operaties van Duitsche. duikboo.en in de wateren van Noord- en Middeiir Amerika hebben opnieuw tot groote suc cessen geleid. Zeventien vijandelijke koop vaardijschepen met een geza menlijken inhoud van 109.OÜO ton, alsmede een groot) bew-a- kingsvaartuig-en een duikboot jager zijn tot zinken gebracht. Een duikboot is doorgedrongen tot in de binnenhaven van Port Castries op het Britsche eiland Santa Lucia en heeft twee groo te aan de kade liggende schepen, tot zinken gebracht. Een derde schip werd voorhet eiland tot zinken gebracht." (Reeds iri een gedeelte van ons vorig nummer vermeld). EEN OVERZICHT VAN JAPANSCHE VLOOTOPERATIES. Tokio, 12 Maart (D.N.B.) De Ja pansche minister van marine Sjima- da heeft voor denRijksdag een samenvattend overzicht gegeven var, de tot dusver door de Japansche marine ondernomen acties. In den dubbelen zeeslag van Soerabaja en Batavia van 27 Februari tot 1 Maart werd de tegenstander ter zee door de Japansche marinestrijdkrachten vol komen verslagen en zoodoende voor de Japansche transportvlcot de weg vrijgemaakt voor de landing op Java. Tegen het einde zijner rede maak te minister Sjimada de totale ver liezen van den tegenstander sedert het uitbreken van den oorlog be kend. Tot zinken werden gebracht 7 slagschepen, 3 vliegkampschepen, 12 kruisers, 22 torpedojagers, 44 duik-booteri en 42 andere oorlogs schepen, in totaal 130 eenheden. Zwaar of vrij zwaar beschadigd wer den 4 slagschepen en 27 andere oor logsschepen. Voorts werden 123 koopvaardijschepen, tezameen rond 680.000 b.r.t. tot zinken gebracht en 92 koopvaarders, tezamen rond 300.000 ton 'zwaar beschadigd. Bo vendien werden 502 schepen, teza men 210.000 ton, buitgemaakt. Ver der werden 1.554 vijandelijke vlieg tuigen vernield. Daartegenover bedragen de totale Japansche varliezen, naar minister Sjimada verklaarde, 4 torpedojagers, 4 duikbooten, 5 speciale duikbooten, 1 speciaal vaartuig, 5 mijnenvegers en 27 transportschepen, die alle ge zonken zijn. Beschadigd werden een groote en een kleine kruiser, die bei de reeds weder gerepai'eerd zijn. spoorwegwagons buitgemaakt. Deze getallen zullen nog „aaniienlijk stij gen", wanneer de buit na de bezet ting van Rangoon bekend wordt, De verschillende industrieel© in stallaties 'en andere vitale inrichtin gen in Nederlandisch-Indië hebben naar verhouding weinig schade ge leden en de Nederlandsehe autori teiten hebben zich verplicht onvoor waardelijk met de Japanners samen te werken bij het werk van den op- bftUW» De capitulatie op Java. Tokio, 12 Maart (Domei). De cor respondent van de Asahi Sjimboen te Bandoeng meldt aangaande de wapenstilstands-confergntie van den 9oen Maart: Toen generaal Terpoorten het ver trek binnentrad, zeide hij slechts „Ik ben gekomen om het Neder- landsch-Indische leger onvoorwaar delijk over te geven". De Japansche commandant antwoordde daarop: „Wij vertrouwen óp Uw oprecht heid en wij zijn voldaan,'dat gij be sloten hebt tót onvoorwaardelijke overgave".. Vervolgens begon de conferentie. Allereerst stond de Japansche be velhebber generaal Terpoorten en den hem vergezellende officieren toe den sabel te blijven dragen. Ter poorten glimlachte flauwtjes tot dank. Daarna overhandigde hij de lijst van de bewapening op Java: die hij mét vermoeide stem toelicht te. De Japansche commandant boog zich erover en keek verwonderd op: „Het aantal van uw stukken geschut is zeer gering. Hoe kwam U er toe onder die omstandigheden te strij den?" Terpoorten glimlachte pijnlijk en zeide: „Dat klopt. Dat klopt ze ker". Japansche persstem over de capitulatie. Tokio, 12 Maart (DNB). De capi tulatie der geallieerde strijdkrach ten op Java, zoo schrijft de Japan Times And Advertiser beteekent het einde van het Nederlandsehe kolo niale Rijk. De bevrijde volken van Oost-Azië kunnen thans gelukgewenscht wor den. Japan heeft er herhaaldelijk op gewezen, dat het zich den steun van alle volken van groot Oost-Azië ten doel had gesteld, opdat deze vrede en welvaart genieten ep zich over eenkomstig hun rechtmatig natio naal lot zouden gunnen ontwikke len. Had de Nederl.-Indische regee ring slechts de natuurlijke positie van Oost-Indië als deel van groot Oost-Azië ingezien en meegewerkt aan de politiek van opbouw der an dere volken in dit gebied, dan zou den de Nederlanders thans htm heer schappij over Nederlandsch Oost- Indië verder uitoefenen. In haar kortzichtigheid heeft de Nederland sehe regeering zich echter als werk tuig van Groot-Brittannië en de V S. laten gebruiken, met het re sultaat, dat zij tenslotte alles verlo ren heeft. De Japansche landing op Nieuw-Guinea. Tokio, 12 Maajrl. (D. N. B.) Het keizerlijke hoofdkwartier bevestigt, dat op 8 Maart Japansche troepen bij Salamaua en Lae op Britsch Nieuw- Guinea aan land zijn gegaan. Verder wordt gemeld, dat de Japansche troepen tijdens een vij- andelijken luchtaanval op de bezette gebieden in Nieuw-Guinea toen ver scheidene vijandelijke formaties ter sterkte van in totaal zestig vliegtui gen- verschenen, vier van deze toe stellen neergeschoten en de overige verdreven hebben. Bovendien wordt medegedeeld, dat bij de Japansche landingsoperaties twee gevorderde schepen en een troepentransportschip tot zinken ge bracht of aan den grond gezet zijn. Voorts liepen twee torpedojagers, een kruiser en drie andere door de Japanners gevorderde schepen lichte schade op. x Berlijn, 12 Maart. (D.N.B.) Naar het opperbevel der weermacht mede deelt, hebben aan 't O. front de ver bitterde afweergevechten volledig succes gehad. Terwijl aan het front tèn O. van TaganrogStalino de aanvallen van den vijand door de daar geleden verliezen in kracht af nemen, hebben de bolsjewieken weer in het N. daarvan gelegen Do- netsgebied met verscheidene divisies en met sterke tank- en artillerie- ondersteuning aangevallen. Duitsche troepen gingen tot tegenaanvallen over en sloegen de bolsjewieken terug. De resten van den terugge slagen tegenstander weken voor een deel ordeloos naar het Oosten uit. Sterke gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen richtten giste ren met succes het zwaartepunt van haar aanvallen op bolsjewistische tankconcentraties. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Een Engelsche kruiser gezonken Italiaansch legerbericht. Rome, 12 Maart (Stefani). Het 649e communiué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika succesvolle ge vechten met Britsche verkennings- afdeelingen ten Oosten van Mekili. Vijandelijke tanks werden door ar tillerievuur deels tot den terugtocht gedwongen en deels vernietigd. Le vendige bedrijvigheid der lucht macht van de spilmogendheden bo ven Cyrenaica en Malta, waar zes vliegtuigen bij luchtgevechten wer den neergeschoten en zes op den grond staande toestellen in brand geraakten. Belangrijke doelen wer den herhaaldelijk getroffen. Een on zer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Een bijtijds ontdekt en voortdu rend door verkenningsvliegtuigen in het oog gehouden sterk Engelsch vlooteskader is gistermiddag iri het Oosten der Middellandsche zee door onze torpedovliegtuigen in opeen volgende golven aangevallen. De aanval werd met succes bekroond. Drie kruisers werden ernstig getrof fen, een daarvan is waarschijnlijk gezorikeri: Later herhaalden Duitsche vliegtuigen en duikbooten dén aan val en troffen met zekerheid twee andere vijandelijke schepen. DE TOESTAND EN IRAN. Adana, 12 Maart. (D.N.B.) Uit Teheran wordt gemeld, dat de bolsje- wisieering in gelijke mate vordert als de Engelschen hun invloed ver liezen. Overal'heerscht de Gpoe. Het aantal weggevoerde en gedoode per sonen wordt geraamd op 600. Het betreft daarbij hoofdzakelijk Mo hammedanen uit den. Kaukasus,. die tijdens de Russische revolutie niaar Iran waren gevlucht -en die daar genaturaliseerd zijn. Kortelings heeft de Sovjetterreur zich ook ge keerd tegen de Iraneezen zelf, die, wanneer dat maar mogelijk is, uit wijken naar Irak. Bij hun huiszoe kingen en arrestaties, zoo wordt in de hier ontvangen berichten verder gemeld, treden de bolsjewieken vaak op in Engelsche uniformen, hetgeen tot herhaalde, vergeefsche protesten van de Britsche autoriteiten in Mos kou heeft geleid. De positie der En gelschen berust hoofdzakelijk nog slechts op de in het land staande Indische en Maleische troepen. On der de Indiërs komt het tot voort durende muiterijen. Er heerscht een volkomen chaos, zoo verneemt men verder, in de Westelijke randgebie den van' Azerbeidsjan, langs de Turksche grens, waar plunderingen aan de orde van den dag zijn en waar iedere militaire en civiele con trole ontbreekt. VERDUISTER GOED! ZON 13 Maart onder: 19.30 '14 Maart op: 7.59 MAAN 13 Maart op: 6.09 onder: 15.43 16 Maart Nieuwe Maan. 's-Gravenhage, 13 Maart En de volgende week zijn geldig voor het koopen van de gebrui kelijke rantsoenen brood, vleesch en aardappelen de honnen 13 van de, daarvoor bestemde kaar ten. OTERLEEK. De uitreiking van de bonkaar ten voor voedingsmiddelen 4e perio de (22 Maart18 April) heeft voor de inwoners van deze gemeente plaats op Zaterdag 14 Maart, van 9.3012 uur en 12.30 uur in café Renses te Stompetoren en op Maan dag 16 Maart, van 9.3012 uur en 12.30 uur in café De Vries te Oterleek. Stamkaarten en bijbehoorende in legvellen moeten worden medege bracht. Aardappelkaarten worden uitslui tend afgegeven aan die gezinnen, die een ingevuld formulier MD 32 over leggen. HET PROCES VAN RIOM. Riom, 12 Maart. (D. N. B.) Heden werd de beklaagde Jacomet gehoord. De voorzitter verzocht den beklaagde i.m. zijn meening uit te spreken over de door de aanklacht naar voren gebrachte gebreken bij de vervaar diging van afweergeschut, munitie, tanks enz. Jacomet antwoordde, dat deze gebreken uitsluitend te wijten waren aan de verdeeling der op drachten door den generalen staf. Hij had daarmede niets te doen gehad. Nooit is de fabricatie door zijn op treden onderbroken of vertraagd. De derde officier Lequin betwijfelde, of de maatregelen, die Jacomet geno men wilde hebben om het ter hand nemen van de gegeven opdrachten te bespoedigen, doeltreffend waren. Hij toonde hem aan. dat in een bepaald geval de opdrachtspapieren 21 maal tusschen verschillende bureaux heen en weer gezonden waren, zoodat tusschen het geven van de opdracht Soor den. generalen staf en de uit voering 157 dagen verstreken. Tegen het einde van de zitting van vandaag kwam de voorzitter nog te spreken over de kwestie van het aan den staat trekken der wapenfabrieken. Jacomet verklaarde, dat men daar mede getracht had de bewapenings- prdductie op te voeren, hetgeen ook gelukt was. De zitting werd daarop verdaagd tot Vrijdagmiddag. SCHERMERHORN. De agentschappen voor den dis tributiekring Oudorp, t.w. OterleeTc, Ursem en Schermerhorn, zijn opge heven en met ingang van 16 Maart 194? is tot agentesse voor de drie gemeenten aangesteld mej. S. Klip- pel, die in'voornoemde gemeenten zitting zal houden op iederen Ma'an- dag- en Donderdagmiddag te Oter leek, op Dinsdag- en Vrijdagmiddag te Ursem en op Woensdag- en Za terdagmiddag te Schermerhorn. Het distriutiekantoor wordt te Scher merhorn gehouden ter secretarie voor de andere gemeenten worden de lokalen nog bekend gemaakt. OPTREDEN VAN DUITSCHE DUIKBOOTEN VOOR DE AMERIKAANSCHE KUST. Berlijn, 12 Maart. (D. N. B.) Naar het opperbevel van de weermacht meedeelt, bedragen sinds het eerste optreden van Duitsche duikbooten aan de kust van de Ver. Staten, de aldaar geleden verliezen aan tank booten, die den vijand bijzonder ge voelig treffen, 50 eenheden, van een gezamenlijken inhoud van 385.000 brt. Sinds het eerste 'succesberieht van 24 Januari 1942 zijn door Duitsche duikbooten in Amerikaansche wate- ren 115 vijandelijke koopvaarders' met een inhoud van 772.400 brt. tot zinken gebracht. Daar komen bij 50.700 brt. als resultaat van het optreden van Italiaansche duikbooten. Voorts meldt het opperbevel van de weermacht: de plaatsen waar, zooals heden in een extra-bericht is gemeld, 17 vijandelijke koopvaardij schepen tot zinken zijn gebracht, bieden een indrukwekkend beeld van de uitgebreidheid van het ope ratiegebied der Duitsche duikbooten. De 17 vernietigde schepen werden bij gelijktijdig optreden van Duitsche onderzeeërs in de volgende wateren tot zinken gebracht: Op de New- Foundland-bank en voor New-Found- land, voor Halifax (Nieuw-Schot- land) het voornaamste verzamelpunt vaan de naar Engeland varende con- vooien, voor New-York, voor de Baai van Delaware (toegang naar Philadelfia), voor de Straat van Florida, in de Caribische Zee en voor Britsch-Guyana. Over 50 breedte graden, van den evenaar tot het noorden van den Atlantischen Oceaan, strekken zich de operatie gebieden van de Duitsche duikbooten bij deze successen uit. VASTGELOOPEN! Een Duitsche werktrein, welke in de bijna metcr- hooge sneeuwverstuivingen bleef steken, wordt door^spoorweg-pioniers uitgegraven. (Weltbild-Pol.-P.K. Muller)

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1