HET ZWARTE PAARO DE VUURRODE SCHOENTJES. BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONS! STRATEGISCHE PERSPECTIEVEN. BOEKEN FEUILLETON ALKiMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 13 MAART 1942. 127. De fee wist niet, waar ze het eerst op antwoorden moest. Daarom ging ze ma.r rustig verder en dat vond Anneke ook goed. Het paleis van de berggeest Witte wade is onder in de berg. Het is héél moeilijk om er de weg naar toe te vinden. OPLICHTING MET WAARDE- LOOZE 1000 MARK BILJETTEN. Een inwoner van 's-Hertogenbosch is het slachtoffer geworden van een zeer geraffineerde oplichtersstreek De man wilde een partij van 20.000 sigaren, welke hij bezat, verkoopen aan eenige lieden, waarmede hij in contact was gekomen. Men werd het eens over den verkoopprijs, welke 8000 gulden zou bedragen. Eenige uren nadat de zaak haar be slag had gekregen, arriveerden de edsiprantkoopers met een auto bij den eigenaar van het begeerenswaar- dige rookgerei. Snel werden de dure sigaren in de auto gezet. De verkoo- per kreeg zijn geld in de hand ge drukt en weg stoof de auto. Zoo bleef de verkooper eenzaam achter met 10 waardelooze bankbiljetten van 1000 mark welke nog dateerden uit dear vorigen oorlog. Aangifte werd gedaan bij de Bossche politie, die reeds twee der oplichters heeft., weten te arresteeren. Tot nu toe kon de verpakking van. Kruschftn hier te lande nog régel- matig als voorheen voortgang vinden. De voorraad Kruschen is nog voor geruimen tijd voldoende, doch glas-schaarschte bemoeilijkt thans' de levering^ r Daarom kan voortaan Uw apotheker of drogist slechts Kruschen afleveren, indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van gelijke grootte.- Hij vergoedt U daarvoor 5, 3 ot 2 ets., naar grootte. Kruschen wordt uitsluitend verkochl in de bekende gele verpakking. CLANDESTIEN VLEESCH AAN RECHERCHE VERKOCHT. De recherche van den Crisis-Con troledienst te Amsterdam heeft op een handige wijze te Bussum eenige frauduleuze slachters weten op te sporen. Een rechercheur, die reeds lang het oog op eenige Bussummers had, wist een tusschenpersoon te vinden, die contact zocht met .de slachters. Deze werd het eens'met hem en zou op een afgesproken plaats in Bussum komen om het vleesch te bekijken. Deze man, een expediteur, was met zijn auto op de bewuste plaats en had den r^hercheur medegenomen, dien hij voorstelde als zijn knecht, die eveneens te vertrouwen was. Zij werden opgewacht door vier Bus summers, die hem naar een onoog lijk klein schuurtje aan het eind van den Laarderweg brachten. Hierriiin- gep in een zeer vuile omgeving twee koeien gereed om een weg te vinden naar de eventueele consumenten. De expediteur en zijn knecht werden het eens ever den koop, waarna de knecht zich ontpopte als rechercheur. Onmiddellijk nam één der fraudu leuze siachters de beenen, doch de andere drie werden gearresteerd er. opgesloten in het politiebureau te Bussum. Later is ook de voortvluch tige, zekere V. R., gearresteerd. De anderen waren B, van V. en L. DE AANMELDINGSPLICHT VOOR STUDEERENDEN. Toestand op 1 Maart norm gevend. (Van onzen Haagsehen correspondent.) Nog steeds blijkt eT misverstand en onduidelijkheid te bestaan ten aanzien van den aanmeldingsplicht voor studeerenden vanaf den leeftijd van 24 jaar. In de desbetreffende verordening staat te lezen, dat van deze categorie diegenen van aan melding vrijgesteld zijn, die geheel of grootendeels uit eigen middelen in hun onderhoud voorzien. Naar ons van de zijde van het Departe ment van Sociale Zaken wordt mee gedeeld, moet hieronder worden ver staan uitsluitend opbrengst uit ar beid of uit eigen kapitaal. Ten aan zien van dit laatste ^omt slechts in aanmerking kapitaal, hetwelk vóór 1 Maart j.l. op naam van den be trokken studeerende stond. Derhal ve maakt het geen verschil, wanneer een vader, die totdusver zijn studee renden zoon een periodieke uitkee- ring gaf, thans, na 1 Maart, een be paald bedrag als kapitaal op den naam van dien zoon zou vastzetten; de zoon blijft dan niettemin tot aan melding verplicht. In dit verband zij no,g herinnerd aan een onlangs van bevoegde zijde gegeven toelichting op deze verorde ning, waarin werd gezegd, dat het niet in de bedoeling ligt, „fyona fide" studeerenden ook daadwerke lijk op te roepen en -uit hun studie te halen Diefstallen van tabak en lood kabel. - Gisternacht^ zijn dieven, na het deurslot verbroken te hebben, een sigarenmakerswerkplaats aan de Lindengracht te Amsterdam binnen gedrongen. Zij stalen er ongeveer 200 kg ruwe tabak. De sigaretten- fabriek Turmac aan de Stadhouders kade kreeg eveneens ongenood be zoek, dat, na de straatdeur openge broken te hebben, met 60.0QO siga retten verdween. Waarschijnlijk met behulp van een valschen sleutel zijn dieven een pakhuis aan de Nieuwe Achtergracht binnengekomen, waar zij ^en partij draad en loodkabel, ter waarde van ruim 4700, stalen. Doodelijk arbeidsongeval. - In een kalkgroeve te Oud Valkenburg raakste1 Woensdag de ongehuwde ar beider J. onder vallend gesteente. Met een zware hersenschudding en gebroken ledematen werd hij naar het ziekenhuis te Heerlen gebracht, waar hij is overleden. GEEN AMERIKAANSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Stockholm, 12 Maart (ANP). Uit betrouwbare bron te Londen wordt gemeld, dat géén Amerikaansche krijgsgevangenen op Java gemaakt zijn. Er bevonden zich sleqhts een paar honderd Amerikanen op Java, die voor <le ineenstorting dienst de den bij de luchtmacht. Vóór de ca pitulatie hebben zij het tooneel van den strijd verlaten. Omsingeling van bijkans een werelddeel? (Van onzen lïaagschen correspondent.) Louter strategisch gezien, zal ieder bewondering moeten hebben voor den vermetelen opzet der Ja- pansche operaties, ook al doet het pijn, dat eveneens ons Indië hieraan ten offer viel. Want de successen der Japanners zijn werkelijk 'niet alleen resultaat van stom geluk of fanatieken geestdrift, al hebben zij verschillende voordeelen - b.v. dat zij nog vrijwel nergens tegenover een belangrijke hoofdmacht kwa men te staan goed weten te be nutten en uit te buiten. Wie hun wijze van opereeren nauwkeurig volgt, met" de kaart vóór zich, zal immers spoedig ontdekken, dat er aan hun verrassende vorderingen ©p het Aziatische oorlogstooneel een weloverwogen strategisch plan ten grondslag moet liggen, dat van enor- men omvang is en dat getuigt van een waarlijk grootschen opzet. De uitvoering dezer plannen is thans wel reeds zoover gevorderd, dat ..zich vrij duidelijk de lijnen beginnen af te teekenen van een omsingelings- acti#, zooals de wereld nog nooit aanschouwd heeft. Geïnspireerd op de door den Duitschen bondgenoot met zooveel succes toegepaste omsingelingsstra tegie, heeft Japan aan dezen strate- gischen vorm; een welhaast giganti- schen opzet gegeven. Want terwijl de Duitschers hun omsingelingsac ties doorvoeren over vaak weliswaar reusachtige en tot dusver* ongekend- grobte gebieden uit welke verras sende taktiek hun .tegenstanders tot op den dag van heden, nog steeds niets geleerd blijken te hebben lijkt het heel veel erop, dat de Ja panners een dergelijke actie met een geheel werelddeel willen uitvoe ren. Een kort overzicht van de Ja- pansche operaties, zooals deze tot dusverre verliepen, wijst duidelijk in die richting. Uitgaande van de leuze „Azië voor de Aziaten", drong Japan naar het Zuiden, allereerst om steunpunten te bemachtigen, vanwaar uit de groote sprong ondernomen zou kun nen worden. De feiten hebben de juistheid van dit inzichtgedemon streerd en de bezette punten bewe zen hun doeltreffendheid. Nadat de Amerikaansche Pacific-vloot in de haven van Pearl Harbour, waar zij „in bed lag", voor den strijd groo tendeels buiten mededinging was gesteld, werd de aanval verder naar het Zuiden ingezet. Ook hierbij werd reeds in zekeren zin de strategie der omsingeling gebezigd, zij het dan ook dat deze ten-aanzien van eilan den en eilandengroepen natuurlijk niet volledig kon worden toegepast. Zoo werd begonnen met een aanval op de meest-Oostelijk gelegen eilan den, om een wig te drijven tusschen Amerika en de Aziatische en Australische eilanden. Maar zelfs gedurende deze zeker niet altijd even gemakkelijke operaties werd de omsingelingsstrategie-in-groot- verband niet onderbroken, gelijk o.a. de bezetting van Timor bewijst. Tot en' met Singapore had alles een verloop als kon worden ver wacht. Toen kwam echter de'verras sing, want vanuit Singapore richt ten de Japanners zich niet allereerst en niet alleen naar het Zuiden, doch naar het Westen. Indien men deze manoeuvre beziet in het licht van een verklaring van den Japanschen militairen woordvoerder in Tokio, n.l. dat Japan zijn bondgenooten van het driemogendheden-^act ook op het slagveld de hand wil reiken, openen zich geweldige strategische perspectieven.. Volgens dezen gezag- Algemeene dienstplicht voor Engelscbe burgerwacht. (A.N.P.) - In het Britsche Lagerhuis bekend gemaakt, dat als gevolg van onvol doende vrijwillige aanwerving in zekere gebieden de algemeene dienst - Dlicht voor de burgerwacht wordt ingevoerd. Pauselijke „boodschap tot de wereld" aangekondigd. (D.N.B.) - De feestelijkheden wegens het 25- jarige bissehopjubileum van den paus, dat op 13 Mei valt, zijn uitge steld tot 14 Mei, Hemelvaartsdag. Pp dien dag zal de paus na het op dragen van de mis in de Sint Pieter, voor de radio een „boodschap tot de wereld" richten. Wederom oproep van Base aan Britsch-IPdië. (D.N.B.) -De Indische nationalistenleider Chandra Bose, die kortelings een vrijheidsmanifest gericht heeft tot het Indische volk om dit op te roepen tot den strijd tegen zijn Engelsche onderdrukkers, heeft Woensdag voor den microfoon een nieuwe oproep tot Indië gericht. De evacuatie van Calcutta en Colombo. (D.N.B.) - In den Indi- schen centralen raad is medegedeeld, dat in Januari en Februari 514.000 personen per spoor uit Calcutta zijn geëvacueerd. Het aantal inwoners van Calcutta bedraagt 2.1 millioen. Personen, die geen belangrijk werk hebben, zijn nogmaals aangespoord Karatsji te verlaten. De hoofdstad van Ceylon, Colombo, moet volgens den Britschen berichtendienst ge- evacueerd worden. Britsche aanval op Duitsch- land. (D.N.B.) - In den afgeioopen nacht hebben Britsche vliegtuigen bommen laten vallen in het Noord- Duitsche kustgebied, die onbelang rijke schade in woonwijken veroor zaakten. Voorzoover thans bekend, werden drie Britsche bommenwer pers neerresch ten. Een boodschap van Roosevelt (A.N.P.) - Roosevelt erkent in een boodschap aan het congres, dat de omvang der hulp volgens de leen en pachtwet gering is in verhouding tot de behoeften. Het is tien maal zoo moeilijk tanks naar het Russi sche front te brengen daar ze te ver vaardigen. Het is de taak' der Ame rikaansche militaire missie in de Sovjet Unie .de Russische soldaten te onderrichten in het gebruik van de •Amerikaansche wapens en te beslis sen over de noodige hulp. Von Papen naar Duitschland. (A.N.P.) - Naar in welingelichte kringen verluidt, zal de Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen waarschijnlijk de volgende week voor zijn reeds aangekondigde reis naar Berlijn vertrekken. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR, GEBOREN: Thsodorus J„ z. van Johannes A. Elzinga en B.Alberts. Alida E., d. van Pieter Heinis en A. E. Paap. Cornelia I. C., d. van lelke Vleugel en C. Zijp. Theo- door A., z. van Petrus A. Berkhout en M. de Moei. ONDERTROUWD: Hermanus F. L. Woltering en Maria A. W. Geels. Arie van Wakeren en Johanna M. van Lienen. GETROUWD: Wijpko Wijpkema en Nelly E. Bijl. Anthonius Schoonhoven en Lena van Dijk. OVERLEDEN: Jan H. Jole. wedr. van A. Schenk, 73 jaar. Johan I. van der Kuip 53 jaar. Comelis Bakker, wedr. van A. Huisman, 78 j. Cornelis W. Rolie, gehuwd met G. du Pau, 32 jaar. Maria J. Beijde, wed. van J. Westerhof, 89 jaar. Jacob Asjes, wedr. van G. de Jong, 79 jaar. Getrouwd: Siman Quax te Larigedijk en Helena de Jong. Over leden: Petronella Dekker," wed. van KI. Ligthart, 81 jaar. Jan Vlam, wedn. van G. Nieuwland, 72 jaar. Johanna Groot, wed. van C. Blokker, 85 jaar. Guurtje van der Stoop, wed. van KI. Roozendaal, 68 jaar. Pieter "Meijer, echtge- noote van G. Klaver, 77Jaar. BERGEN (27 Jan. t/m 11 Mrt.) Geboren: Gertrudes Maria, d. Van J. M. Zoons en van G. Meijer. Ondertrouwd: Dirk Cornelis Broersma ta Barsingerhorn en Grietje Borst.'Adrianus Johannes Henneman en Jannetje Kieft te Alk maar. Laurentius Apeldoorn en Maria Margaretha Roobeek. Con stant Anton Niéuwenhuijs en Maatje van Domselaar. Overleden: Jan Kuitwaard, oud 72 jaar, echtgen. van M. Dirkmaat. Elizabeth Vojger, oud 69 jaar, echtgen. van P. Bakker. Kweekt zelf groente in tijden van nood. Wij. ontvingen van de N. V.'Uitg. Mij. Kosn.os te Amsterdam een boekje met bovenstaanden titel, een eenvoudige handleiding samenge steld in opdracht van de Centr. Ver. voor Schoolwerk'tuinen. Het behan delt de grondbewerking en bemes ting, de diverse groenten en de be waring van wintergewassen. W ARMENHUIZEN (Febr.) Geboren: Catharina Cornelia, d. van M. N. Quant en A. Bringen- berg. Melena Elisabeth, d. van Jq. Glas en L. M. Merrelaar. Jan, z. van P. K. de Geus en J. Schenk. „De tjjd van kwaaltjes, van pijntjes hier en pijntjes daar, is voorbij, daar doen we niet meer aan sedert AKKERTJES al die kwaal tjes opc de gemakkelijkste manier uit den weg ruimen. Kiespijn, tandpijn, hoofd pijn, pijn in den rug en in de lendenen en die periodieke kwaaltjes waar wij vroeger onder zaten te zuchten, beteekenen in dezen tijd niets meer, want AKKER TJES zullen die pijnen gauw genoeg wegnemen," Neemn. De Neder/andsche Pijnstiller 65 door N. K. Nora nam aan de ontbijttafel Plaats en beduidde Maarten hetzelf de te doen. Toen juffrouw Jana bin- henkwam om af te'ruimen,, vertel de zé haar de tafel nog even te la ten staan. Maarten nam waar, hoe zeer de toon van Nora verschilde met die van vroeger dagen, toen ze altijd met ijzige minachting tot juf frouw Janna gesproken had. "Wat is.dit voor een vergadering?" vroeg Louis spottend. „Wat moet ik daar van denken?" hebben je hulp noodig. Jij en i1,evinc'Gn. ons in een verschrik- Kelijke positie en niemand anders dan Maarten kan ons helpen. WÜ moeten op vriendschappelijke wijze samenwerken en zijn voorstel, dat je op de boerderij gaat arbeiden en je salaris trekt, is uitstekend". „Ik voel er niets voorl Het lijkt mij. het domste, wat hij ooit beweerd heeft, en ik ben er zek£r van dat je knappe jonge vriend v.n zijn leven heel wat domme dingen heeft be weerd!" Nora sloot de oogen als een vrouw, die langen tijd geduld geoefend heeft en die zich afvraagt, hoeveel ze nog kan aanvaarden. >.Wij moeten samenwerken. Er staat geen keus meer open. Ik zal me niet met het werk van de boer derij bemoeien, Maarten, zei Nora. „Je kunt precies doen wat je goed dunkt en ik zal je dadelijk de boe ken ter inzage geven". „Waarom doe je hem niet de hee- le boerderij cadeau?" viel Louis haar in de rede. ,In ieder geval moet je dit goed begrijpen, lieve ling: je zult van mij geen grondwer ker maken en ik zal jou en je koei- enjongen of wat de vent zijn mag alleen laten om die dingen' te be spreken". Na zoowel zijn vrouw als Maar ten te hebben beleedigd, slenterde hij naar het dorp. Maarten staarde uit het venster. Ongetwijfeld had Nora zich al dit verdriet zelf te wijten, maar toch had hij meelij met haar. „Je staat er moeilijk voor", zei hij tenslotte, „maar je moet er niet te veel over in zitten. Het zal lang du ren, eer alles met eerlijk en lang werken wat in orde komt, maar ik zal een langen tijd aanvaarden. Het bouwland is schandelijk verwaar loosd en de beesten zien er uit, als of het wintervoedsel verkeerd was. Wij zullen ze voor de lente nauwe lijks wat opgelapt hebben en dat zal geld kosten". „Dat is er!niet", zei Nora met zachte stem. „De bank weigert om credieten te geven". Maarten dacht fronsend hierover na; het maakte zijn taak zwaarder. „De stieren zijn hun voedsel niet waard", zei hij. „Wij kunnen ze be ter tot eiken prijs verkoopen veel zullen ze niet opbrengen. Dan is er genoeg geld om een tijdje door te gaan". „Je kunt geheel doen, zooals je het goedvindt", sprak Nora bedaard. „Meneer Beverwijk weet, dat jij de leiding neemt, en geeft zijn goed keuring. Ik zal je nu de boeken ge ven". Maarten droeg ze onder den arm mee naar zijn huisje. Het oude meu bilair, dat eigendom van de boerde rij was, stond ér nog in, maar Van Waveren had er slecht voor ge zorgd. In plaats van zijn brief 's avonds te schrijven, deed hij dit onder het middageten. Voordat hij naar het werk terug keerde, wandelde hij naar het dorp om zijn brief te posten en wierp een blik in de eenige etalage van den winkel. (Wordt vervolgd). hebbenden woordvoerder zou er dus een plan bestaan, waarbij Japan sche, Duitsche en Italiaansche troe pen elkaar ergens op den aardbol zyllen ontmoeten. Daarmee zal dan de omsingfeling van bijkans een we relddeel volbracht zijn; een presta tie, die stellig uniek in de geschie denis der krijgskunde zou wezen. Strategisch gezien, kan onze wereld dus mogelijk nog getuige zijn van even vermetele als gigantische staaltjes van krijgstechniek, welke men zich vroeger niet gedroomd heeft en waarop ook Engeland en Amerika blijkens de feiten niet ge prepareerd waren. Een Japansch-Russisclie oorlog? Hiertoe zullen enkele voorwaarden vervuld moeten worden. Er zijn ech ter reeds, behalve de genoemde, eenige symptomen, die in de bedoel de richting wijzen. In Duitsche'hoo- ge militaire kringen wordt b.v. al min of meer openlijk gesproken over de waarschijnlijkheid van een Japansch-Russischen oorlog, zoodra de'posities in het Zuiden ingenomen zijn. Inderdaad zijn er al vele fei ten, welke erop wijzen, dat de be trekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie met den dag verslech teren, en die gewoonlijk een op han den zijnden oorlog plegen in te lui den. Bovendien heeft Japan in de voorafgaande jaren een toenemen de belangstelling aan den dag ge legd zoowel voor Brjtsch-Indië als juist vooral ook voor Arabië, Irak, Afghanistan, enz., tot de landen aan het Suez-kanaal en de Middelland- sche zee toe, hetgeen zich uitte in pogingen tot economische en ook tot militaire samenwerking. Met dit al lés voor oogen is de veronderstel ling, ofschoon vermetel, wellicht toch niet al te boud, dat Japan het plan zou koesteren, door Britsch- Indië heen op te rukken, om via Iran of Afghanistan den Bosporus en de Kaukasus te bereiken. Daar zou dan de historische ontmoeting tusschen de verbonden Japansche, Duitsche en Italiaansche legers moe ten plaatsvinden. Op deze wijze komt men dan tevens zoowel de Russen als de Chineezen in den rug! Terwijl Duitschland in de Sovjet- Unie in zekeren zin een Westfront opbouwt en Rommel vanuit Afrika opdringt naar hét Suezkanaal, snij den dan de Japanners het front vanuit het Zuiden 'af en rollen het op, waardoor de gemeenschappelijke vijanden worden ingesloten en aldus de omsingeling van vrijwel een we relddeel tot stand wordt gebracht. Een koene en grootsche militaire conceptie derhalve, waarvoor de be naming „wereldstrategie", welke on langs door eèn blad wefth gebezigd, zeker gerechtvaardigd is. Zal dit alles echter meer dan ge niale strategische fantasie kunnen zijn? Om te beginnen zal een enor me afstand door de Japanners moe ten worden afgelegd. Gezien echter hetgeen zij ipmiddels in korten tijd féeds wisten te presteeren, waarmee zij zelfs de stoutste verwachtingen van wien ook verre overtroffen, is het misschien wél zoo (eilig om aan te nemen, dat van hen in zekeren zin alles verwacht kan worden. Bovendien zullen zij stellig de door hen bezette punten op onge kende wijze trachten uit te buiten in het kader van him geweldige strategische plannen. Engeland heeft ook wel eens gepoogd aan „wereld strategie" te doen, b.v. door het be zetten van vele militair-belangrijke punten. Naar achteraf is gebleken Singapore! was dat echter meer politiek dan strategie; want zoodra deze militaire punten werden aangevallen, was het ermee gedaan ook, omdat zij geen levende deelen van een grootsch opgezet strategisch plan waren en de noodige „supple menten" elders ontbraken. Engeland dacht zich zijn steunpunten teveel defensief en wist deze niet voldoen de offensief bruikbaar te maken en in een wereld-strategisch plan in te schakelen. Singapore is hiervoor wel het. meest sprekende bewijs. Tenslotte kan in dit verband ook nog gewezen worden op den loop der gebeurtenissen in de laatste drie maanden; dus sinds het uitbreken van den Japansch-Amerikaanschen oorlog. Het valt moeilijk te ontken nen, dat Japan er sedertdien mili tair aanzienlijk beter is komen vóór te staan, ofschoon men in de Vei-. Staten met de gebruikelijke Ameri kaansche bluf beweerde, binnen drie maanden met Japan te zullen heb ben afgerekend. In schromelijke en welhaast misdadige onderschatting van de Japansche krachten stond Amerika echter niet alléénDe si tuatie is in deze 3 maanden nu toch echter zóó geworden, dat alle steun punten der blanke beschaving in Azië, eeuwenoude symbolen van de superioriteit van het Westen, in Ja pansche handen zijn. Aldus heeft het Rijk van de Rijzende Zon militair gezien de vrije hand in Azië, terwijl het in economisch opzicht vrijen toe gang heeft tot de zoo hoogst belang rijke grondstoffen. De „politiek der verschroeide aarde" moge dan wel licht een onmiddellijk en volledig gebruik dezer grondstoffen voor Ja pan onmogelijk maken, het belang rijkste is, dat ook Japan's tegen standers, die tot dusverre uit deze bronnen rijkelijk putten, niet langer ervan kunnen profiteeren. De betee- keni$ van dezen ommekeer waardoor het grondstoffen-arme Japan de con trole heeft gekregen over enorme en uiterst belangrijke grondstoffenge- bieden, kan begrijpelijkerwijze niet hoog genoeg worden aangeslagen. Als laatste en zeker niet geringste winst der afgeioopen drie maanden mag niet over het hoofd worden ge- zien de symbolisch-mor'eele factor, dat het blanke ras, waartegen de Japanners jarenlang hebben opge zien, voorloopig in Azië overwonnen is, waardoor de leuze „Arië voor de Aziaten" werkelijkheid begint, te worden. Het Europeesche bolwerk in Azië is binnen 13 weken als een kaartenhuis in elkaar geploft, waar schijnlijk mede tot verbazing der Ja panners zelf. In ieder geval opent de oorlog in Azië belangwekkende, zij het dan niet altijd verheugende, perspectieven. Officieele Landbouwmededeelmgen voor de Provincie Noordholland. - a KUNSTMESTDISTRIBUTIE. Aanvragen voor aanvullende toewijzingen kunstmeststoffen. Deze aanvragen moesten officieel vóór 1 Maart 1942 bij den Plaat selijken Bureauhouder, den Plaatselijken Vertegenwoordiger of het Bureau van den Provincialen Voedselcommissaris te Alkmaar zijn ingeleverd. Aanvragen na bovengenoemden datum, ingediend voor scheuren van grasland, uitbreiding aardappelén of suikerbietenteelt, uitbreiding groententeelt, het telen van koolzaad, worden niet behandeld. Een uitzondering maken hierop de aanvragen voor contract-zaad teelt. Doordat na 1 Maart nog belangrijke contracten worden afgeslo ten voor hef telen van zaden, in het bijzonder b.v. voor de artikelen spinazie en radijs etc. is de uiterste termijn, welke is vastgesteld voor het indienen van die formulieren voor de aap vullende toewijzing' kunstmeststoffen seizoen 1941/1942 te vroeg gesteld. In verband met bovenstaande is het toegestaan, dat in eventueel noodzakelijke gevallen de door het Kunstmest-Distributie-Bureau vastgestelde sluitingstermijn voor het indienen der aanvraagformulie ren voor contract-zaadteelt wdrdt verlengd tot 15 April 1942. Kainiet voor onkruidbestrijding. De bij de handelaren eventueel nog aanwezige kleine partijen kainiet dienen aan verbruikers te worden afgeleverd tegen inname van de thans geldig verklaarde kalizegels. 1 Aparte of aanvullende toewijzingen voor kainiet kunnen niet ver strekt worden. Zaaïuien. De telers van Zaaiuien worden er mede in kennis gesteld, dat de door hen ingediende, aanvragen om teeltvergunning voor zaaiuien, voor de volle 100 wordt toegewezen. De vergunningen zullen binnenkort worden toegezonden. Schapenlevering. Uit ontvangen correspondentie blijkt, dat de door ons pas verzonden (roze) aanslagkaarten vaak beschouwd worden als een aanmaning voor het leveren van de schapen, waarvoor aan het einde van 1941 door ons de (witte) aanslagkaarten werden verzonden. Zooals uit vorige persberichten toch duidelijk had kunnen zijn voor iederen schapenhcuder, betreft de zoo juist verzonden aanslag 20 van de fokooien vóór 1941( geboren (incl. enteilingen) terwijl de stamboek ooien voor 15 zijn aangeslagen; aantallen die overeenkomen met het gedeelte, dat jaarlijks voor de fokkerij heeft afgedaan. Deze aanslag heeft dus niets te maken met de vorige. Want die ■^orige aanslag (witte kaarten) betrof: Rubriek A:l. Hamels (weeren), geboren vóór 1941 2. „Andere schapen". Rubriek B: 1. Ramlammeren, geboren in 1941. 2. Hamels (weeren), geboren in 1941. Voor de laatstgenoemde categorieën bereiken ons nog steeds verzoe ken om uitstel van levering. Ofschoon reeds eenige malen in de bladen werd gepubliceerd, dat uitstel van levering zonder meer was toege staan en hiervoor dus geen .speciale verzoeken behoeven te worden gedaan, vermelden wij hieronder nogmaals de uiterste leverdata: Rubriek A: Schapen geboren vóór 1941 uiterlijk 1 Sept. 1942. RubriekB: Schapen, geboren in 1941 voor minder dan 4 schapen uiterlijk 15 Nov. 1942; voor4 of meer schapen: 1/4 van het aantal uiterlijk op 15 Sept. 1942; 1/4 uiterlijk op ,15 Oct. 1942; 1/4 uiterlijk op 15 Nov. 1942 en 1/4 uiterlijk op 15 Dec. 1942. Schapenhouders die zelf hun leveringsplichtige schapen willen weiden, kunnen dus zonder contract en zonder speciaal verzoek dit doen, mits de schapen vóór of uiterlijk op de boven genoemde data geleverd zijn. Echter, in geval leveringsplichtige schapen aan een weider worden verkocht, behooren door den kooper weidecontracten te worden aan gevraagd en geteekehd, daar anders de oorspronkelijke aangeslagene voor de levering verantwoordelijk blijft. Vele brieven krijgen wij'ook, van leveringsplichtige schapenhouders die hun schapen voor de weiderij hebben verkocht en thans niet weten, hoe aan hun leveringsplicht te voldoen. Dezen raden wij aan, zich met den kooper (eventueel via den han delaar) te verstaan en er bij den tegenwoordigen eigenaar op aan te dringen contracten voor deze schapen bij ons aan te vragen en te teekenen. Slechts op die manier kunnen zij zich latere moeilijkheden besparen. Levering Markt Hoorn. In verband met verschillende klachten betreffende levering van vee op de markt te Hoorn, wordt medegedeeld, dat de runderen en kalveren, aangeboden op deze markt, moeten worden aangevoerd tus schen 811uur. Bij niet nakoming vun deze bepaling kunnen de dieren geweigerd worden. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORDHOLLAND.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 3