DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bolsjewistische aanvallen aan het O.-front afgeslagen. De oorlog in Ned.-Indië. Vergeefsche Britsche aanval Stabilisatie van rente niveau. CHURCHILL EN CRIPPS. Bekendmaking. Pagina 6. m linnenkast opgelegd vijf stoelen, een luid- n tafel, gebruikt zeil, iet garnituur. iAT 68. te koop. 15 deelen 1 'STRAAT 34, Alkmaar. z.g.a.n. heerenrijwiel, luchtbanden en hand- ichtbanden. Gevr. een G 48, Bergen. te koop aangeboden RIDDERSTRAAT 17, ite N.H. kapkanten en Te bevr. lett. M 80 GROOT, boekhandel, orp. z.g.a.n. dames Falcon te damesregenjas m. 42. 19, telefoon 4402. cost., coib. en pant. m. igensjas leeftijd ca. 12 olb. en vest. EG 72, „Perfect". en spiegelkast met zes toelen, een z.g.a.n. dui- een z.g.a.n. petroleum J. MOLENAAR, Wes- Heiloo. dspreker, gelijkrichter, 3 besch. ivoor biljart wit sat. damessch. m. militair cost. m. rijbr., las in lood. m: WOGNUMSCHE Jkmaar. raagd: woonscheepje, ,voonwagen. Te koop idiotoestel. Itroeterdijk 135C, St. jick up in salonkast te TRA AT 4. Na 6 uur. Telefunken app. W1.K. 1 Magnavox luidspr. r. Conusdiam. 22 c/m RAAT 11. i. gummi dameslaarzen leste leeren watsijLaar- p. l.br. heerenschoenen [NHEIMSTRAAT 11. emenfc van t DETAILLISTEN. t van Landbouw en l bij het ter verkrijging iensten aanbieden van akvellen, die bij een een doorloopend volg- ijk kan controleeren, worden ingeleverd. Te ermeld:(aantal) ten einde meenings- >pplakvellen tusschen genoemde bepaling toewijzingen afgeven. MAÏZENA. t van Landbouw en ter verkrijging van ït koopen van maizena ig van vermicelli uit geven alsnog recht op ;soen vermicelli" ge- genummerde bonnen sr verkrijging van een 1RSWAREN. van Landbouw en soen havermout" ge- t zullen geven op het em, havergort en ge- gortbloem, alle soorten :a, aardappelmeelvlok- diensten voortaan met a. 942. •dholland maakt het en vereischte vergun- n ingewisseld tegen de verzocht, uiterlijk 4 ingskaart, hun oude ter omwisseling aan te /ragen van een opfok- de fokkerij liiet meer een jonge zeug boven ;ment van aart. OLIEHOUDENDE ■lat^rialen en Afval- )ffen, volgens welke de .t lompen (machine jopen van gewasschen gebruikte,' vette of olie eren aan den leveran- iden lompenhandelaar, lken met gedeeltelijke >p 1 Juni a.s. gaat de n. 1,50 per 100 K.G. aan ering franco wagon, vet bevatten, moeten 3 extractiefabriek N.V. n bevindende oliën en i hebben de ontoliede -vassching en ontsmet- e Rijksbureau erkende ie minder dan 20 poetslappen wasscherij veling, dat de ver in flinke partijen in- penwasscherij zenden, natuurlijk van iedere jedrijf koopt de vette 5 der gebruikte poets- elaten. jwezen, dat deze rege- gd uit lompen. Op z.g. kking. nneitt aart. van an Handel, Nijverheid strekking van koüsen- e bekend: irraden, de ontvangen r en ouder tezamen rten aan hun leveran- feindéren beneden drie dienen zorgvuldig te e van het Rijksbureau ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 66. Deze courant wordt elken^dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor' Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag 19 Maart 1942 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 18 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj werden nieuwe vijandelijke aan vallen deels afgeslagen, deels bij de voorbereiding door artillerie vuur en bestrijding vanuit de lucht verijdeld. Aan het overige gedeelte van het Oostelijke front viel de vijand ook gisteren op en kele plaatsen met vrij sterke strijd krachten zonder succes aan. In de periode van 15 tot 17 Maart verloor de vijand aan het Oostelijke front - in totaal 131 pant serwagens, De bolsjewistische luchtstrijdkrachten verloren giste ren 89 vliegtuigen, waarvan 56 in luchtgevechten. Een eigen vlieg tuig wordt vermist. Aanvallen overdag en 's nachts op Malta van Duitsche gevechts vliegers veroorzaakten groote bran den en hevige ontploffingen in vliegveldinstallaties en havenwer ken. In de Middellandsche Zee viel een Duitsche duikboot ten Oosten van Tobroek een krachtig -be schermd convooi aan en bracht een tankschip van 8.000 brt. tot zin ken. Aan de Amerikaansche kust brachten Duitsche duikbooten vijf vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud vat) 41.000 brt. en een kustwachtschip van de Amerikaansche marine tot zinken. Hierbij heeft de duikboot onder bevel van luitenant-ter-zee lste klasse Rostin zich bijzonder onderscheiden. Een enkel Britsch vliegtuig heeft overdag onder bescherming van de laaghangende wolken een mili tair nutteloozen aanval op West-' Duitsch gebied gedaan. KRIJGSSCHO LEN VAN HET DUITSCHE LEGER. Ook de Infanterie be zit zware wapens. De opleiding van toekomstige offi cieren aan het lichte Infanterie- geschut. Het in stelling gaan wordt geoefend. (Transatlantic- Recla -P.K. Fremke). De toestand op Java. Tokio, 18 Maart. (D.N.B.) Met be trekking tot den toestand op Java zijn alhier berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat door de Japan- sche militaire autoriteiten alles wordt gedaan om het leven aldaar weer in normale banen te leiden. Overal is de bevolking, voor zoover zij tijdens de. krijgsoperaties de ste den en dorpen had verlaten, aange spoord om terug te keeren. De win kels zijn voor het grootste deel her opend. Ook het verkeer is hervat. Naar verder wotfdt gemeld, zijn intusschen de Nederlandsch-Ameri- kaanscihe, Tsjoengking- en Neder- landsche banken door de Japansche autoriteiten overgenomen. De Chi- neezen op Java zijn door het Japan sche militaire bestuur gewaarschuwd voor anti-Japansche activiteit. Te Batavia hebben de Chineezen een massabijeenkomst gehouden, waarin tot samenwerking met Japan voor den opbouw \van Groot-Oostazië werd besloten. Tevens hebben de Japansche militaire autoriteiten den Chineezen, die, zooals bekend, een aanzienlijk deel uitmaken van de Nederlandsch-Indische bevolking, bescherming en het recht van herder in den handel werkzaam te blijven toegezegd. In de voorsteden van Soerabaja zijn, evenals in de overige petro- leumgebieden, de Japansche troepen ijverig bezig met het blusschen van petroleumbranden en met weer in bedrijf stellen van vernielde instal laties. Voor de gebieden in Oost-Java hebben de Japansche autoriteiten een plan uitgewerkt vo.or een snel len wederopbouw. Operaties op Timor geëindigd. Japansche legerbasis, 18 Maart. (Domei.) In frontberichten wordt gemeld, dat de Japansche strijd krachten op het eiland Timor op 12 Maart hun operaties hebben voltooid met beëindiging van de actie tegen de resten der geallieerde troepen, die in den Westelijkèn sector der hoofdstad van Fortugeesch Timor, Dilli, bescherming gezocht hadden. Japanners bereiken Padang Basis op Sumatra, 18 Maart. Da- t mei.) De Japansche strijdkrachten, die '12 Maa^t waren geland aan de Noordoostkust van Sumatra, hebben in zes dagen tijds 500 km afgelegd en op 18 Maart de belangrijke stad Pa dang bereikt. Italiaansch legerbericht. Rome, 18 Maart. (Stefani.) Het 855ste legerbericht luidt: Vijandelijke elementen hebben een stelling ten O. van Tmimi aangeval len. Na tegenaanvallen werden zij teruggedreven met achterlating van enkele gevangenen, onder wie een officier. IN NOORDHOLLAND is men in de warenhuizen begonnen met het poten yan de vroege aardappelen. Len kijkje in een kas-te Abbekerk. (Polygooa-Kuifieri, GERUCHTEN VAN UITBREIDING VAI? DRIEMOGENDHEDEN- PACT. Het proces over den aanslag op Von Papen. Berlijn, 18 Maart. De A.N.P.-cor- respondent meldt: Op vragen naai de juistheid van geruchten over een binnenkort te verwachten „uitbpei ding van het driemogendhedenpact' waarmee de toetreding van een of meer sta,ten-leden bedoeld is werd van bevoegde zijde geant woord, dat men niet zou weten, waarop deze geruchten slaan. Daar om kon men ook geen standpunt ten aanzien dier geruchten formuleeren. Van dezelfde zijde weigert men zich uit te laten over geruchten in zake een aanstaand bezoek aan Ber lijn van hooge Bulgaarsche persoon lijkheden. In het algemeen doen hier in bui- tenlandsche» kringen verwachtingen betreffende eeil verhoogde diploma tieke activiteit veel van zich spre ken en men gebruikt daarbij veel het woord „diplomatiek offensief' Van bevoegde zijde werd in dit ver band verklaard, dat het kenmerk van een offensief steeds de uiterste geheimhouding is, zoodat men moei lijk kan verwachten, dat men van Duitsche zijde van te voren mede- deelingen hierover aan de pers ver strekt. Vorschingen in de richting v Turkije leverden geen succes op. Slechts kon men omtrent Edens be weerde voornemen eener reis ngar Turkije vernemen, dat men sinds de eerste berichten daarover niets meer géhoord h^eft. Men ziet hier ook geen aanleiding voor zulk een reis, noch eenige hoop op succes voor Engeland. Misschien zou de Britsche minister gaarne het komendeproces inzake den aanslag op von Paper, bijwonen, verklaarde men lachend. Wat dit incident betreft, zoó deel de men heden mede, da't. de Duit sche 'Rijksregeering thans het mate riaal van het vooronderzoek ontvan gen heeft. Van het trekken eener conclusie daaruit is voor de Duitsche regeering geen sprake, dat is de taak der Turksche overheid. Men twijfelt er hier niet aan, dat de uitkomst daarvan weinig aange naam voor de Engelsch-bolsjewisti- sche aanstichters zal wezen. De bomaanval op het stadje Milas heeft intusschen de stemming tegen En geland in Turkije nog slechter ge maakt. Volgens de laatste berichten heeft men.in Londen, geziep het overstelpende overtuigingsmateriaal, de schuld aan dezen luchtaanval niet fanger meer kunnen en durven loochenen. OPROEP VAN GÖRING AAN DE BOEREN. Berlijn, 18 Maart. (D.N.B.) Rijks maarschalk Hermann Göring heeft heden in een oproep tot de Duitsche boeren him namens het geheele Duit sche volk zijn dank uitgesproken voor de geweldige volbrachte presta tie ter waarborging van de voedsel positie. Voorts riep de minister het boerenvolk op tot onvermoeiden ar beid, om dit jaar nog grooterc prestaties te volbrengen. In de drin gende behoefte aan arbeidskrachten voor den landbouw zal voorzien worden door het betrekken van bruikbare hulparbeiders uit de be zette gebieden in het Oosten en door het inschakelen van vreemdelingen en krijgsgevangenen. Ook is er ge zorgd voor het beschikbaarstellen van meststoffen en zaaigoed. Ook de aanvoer van vloeibare brandstof is ten gunste van den landbouw ge régeld en bijzondere contingenten grondstoffen zijn verleend aan de industrie van landbouwwerktuigen, teneinde de vervaardiging van de benoodigde landbouwmachines- te verhoogen. Uw arbeid, aldus minister Göring, is even belangrijk voor de beslissing van den oorlog als de strijd en over winning van den. Duitsehen soldaat ginds tegenover den vijand Vervult derhalve uw taak met volle toewij ding en den grootsten ijver, opdat ook voor de toekomst de voeding van het Duitsche volk gewaar- ixxrgd is. DE JAPANSCHE OPMARSCH IN BIRMA. De pagode in Rangoon Transatlantic-Recla HET PROCES VAN RIOM. Vichy, 18 Maart (DNB). De 15e d^g van het proces te Riom bracht opnieuw - een belangwekkende uit eenzetting over het gebruik van het pantser- en Stuka-wapen, waarbij de beklaagde Dgladier en zijn verdedi ging het gebrekkige inzicht laakte van den toenmaligen Franschen ge- neralen staf. De in deze zitting opgeroepen ge tuigen Mittelhauser vestigde vervol gens de aandacht op de talrijke ge breken in de opleiding van de reser ve en haar -uitrusting. In het verdere verloop zijner ver klaringen beschuldigde generaal Mittelhauser ook den vroegeren op perbevelhebber Gamelin, dat hij geen nauwkeurige instructie gege ven had voor de opleiding van troe pen tér verdediging tegen aanvallen van pantserdivisies. De gelegenheid, die de voorzitter daarna den beklaagde en zijn verde diging gaf, om aan de getuigen de gewenschte vragen te stellen, ge bruikte Daladier om de bewering te uiten, dat de toestand bij de onder scheidene wapens niet zoo somber is geweest als generaal MiJJelhauser geschilderd had. Vervolgens deed beklaagde het verwijt aan den vroe geren generalen staf, den bouw van Stuka-bommenwerpers van, de hand te hebben gewezen. Hetzelfde ver wijt richtte Daladier tot den Fran schen generalen staf met betrekking tot het gebruik van het tankwapen. Ten slotte liet hij zich door generaal Mittelhauser beves'tigen, dat voop deze kwestie van gebruik en opstel ling van pantserdivisies 't Franschè opperbevel verantwoordelijk ge weest is. Tijdens het tweede deel van de zitting van heden bevestigden de ge neraals Francois en Requin de ver klaringen van de tot nu toe ver hoorde getuigen, waaruit, zooals be kend, de groote onvolkomenheden in de uitrusting van luchtmacht en pantserstrijdkrachen is gebleken. Generaal Requin nam het in een lange uiteenzetting óp voor den Franschen generalen staf. VLIEGTUIGBOTSING NABIJ KAAPSTAD. Genève, 18 Maart. (D, N. B.) Twee Zuid-Afrikaansche militaire vlieg tuigen zijn boven'een renbaan in de nabijheid van Kaapstad met elkander in botsing gekomen en omlaag f stort, aldus meldt de Daily Mail uit Kaapstad. Zeven leden der Zuid- Afrikaansche en drie der Engelsche luchtmacht, alsmede' twtee burgers zijn daarbij om het leven gekomen. De botsing geschiedde tijdèns wed rennen voor de oogeil van een talrijk publiek. DE HOUDING VAN TURKIJE. Istanboel, 18 Mrt. (D.N.B.) De president van Turkije, Ismet Ineu- nu, die enkele dagen te Izréir (Smyrna) heeft vertoefd, heeft zich voor zijn vertrekt in een rede tot do bevolking der stad gericht. Met betrekking tot de buiten- landsche politiek zeide do- presi dent, dat Turkije consequent de neutrale koers blijft volgen. Het mag evenwel niets nalaten, wat voor de verdediging noodzakelijk is. Deze maatregelen, waarvoor de Turksche bevolking haar offers moet brengen, hebben eveneens ten doel, Turkije buitenden oorlog te houden, J j ZELFBESTUUR IN LITAUEN, LETLAND EN ESTLAND. Berlijn, 18 Maart. (D.N.B.)' „De inheemsche bevolking van het be zette gebied in het Oosten hééft ge durende den strijd en de bezetting van het land zooveel bewijzen van haar goeden wil tot samenwerking gegeven, dat het toestaan van een vers^ekkend zelfbestuur mogelijk is", aldus -wordt gezegd in een decreet, door minister Rosenberg voor het Rijkscommissariaat „Oost- land" uitgevaardigd. Door dit decreet wordt in de districten Litau- en, Letland en Estland een nieuwe regeling gegeven voor het bestuur met verantwoordelijke medewerking der landelijke autoriteiten. De Duit sche 'leiding in de drie districten vormt een controlqerend bestuur, terwijl de reöhtstreéksehe bestuurs werkzaamheden door de autoriteiten van het land zelf moet worden uit geoefend. Het Duitsche gezag en de politieke leiding ressorteeren onder den Rijksminister voor het bezette gebied in het Oosten. Het landelijke bëstuur wordt uit geoefend door de eigen, dus de Li tausche, Le'clandsche en Estlandsohe organen en autoriteiten, welke wor den benoemd èf rechtstreeks door de Duitsche burgerlijke autoriteiten öf met haar toestemming., Door deze reorganisatie hebben de drie Baltische volken gelegenheid gekregen, daadwerkelijk mede te werken aan het vormen van hun be staan, bovendien hebben zij een ver strakkende verantwoordelijkheid ge kregen. Hét tot het buitenland be hoprende district Wit-Roethenië kon in deze regeling niet worden opge nomen, doordat hier, tengevolge van de langdurige bolsjewistische heer schappij de voorwaarden van orga- nisatorischen én personeelen aard nóg niet aanwezig zijn. ATTLEE OVER HET PASSEEREN DER DUITSCHE OORLOGS BODEMS. Lissabon, 18 Maart (ANP). Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de plaatsvervangende minis ter-president, Attlee, heden in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de regeering het rapport ontvangen heeft van den rechter van onder zoek Bucknell en zijn commissie over het ontwijken van de drie Duitsche oorlogsschepen in het Kanaal. Opeen reeks vragen die hierop gesteld werden verklaarde Attlee, dat hij geen nadere inlichtingen kon verstrekken, daar hij „daarmede Duitschland zou helpen". Om de zelfde redenen was het niet moge lijk het rapport te publiceeren. Attlee zeide echter verder, dat de algemeene conclusies in het onder zoek, afgezien van eenige punten geen belangrijk gebrek aan voor- uitzienden blik, samenwerking of organisatie hebben doen blijken". Verscheidene leden van het Lager huis verzochten dringend om meer inlichtingen, maar Attlee weigerde zijn verklaringen aan te vullen. Hij beloofde echter, te zullen overleg gen, of hij in een geheime zitting meer zou kunnen vertellen. Engelsche bommen op Turksch gebied. (A.N.P.). - Van officieelè Britsche zijde istoegegeven, dat de aanval op Milas in het Westen van Anatolië door Britsehte vliegtuigen "by vergissing is ondernomen. De Britsche ambassade heeft de Turk sche regeering schadevergoeding ongeboden. Eerste iase op 3Vs basis is bereikt 's-Gravenhage, 19 Maart. De waar nemend secr.-generaal van het dep van financiën, mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft, zooals bekend geen goedkeuring gehecht aan het aanbod van de Nationale Hypotheek bank aan de pandbriefhouders waarbij deze in de gelegenheid wer den gesteld de uitgelote 3 )4 procent pandbrieven om te zetten in 3-3)4 procent pandbrieven tot den koers van 99 procent. Eveneens heeft ,de Friesch Hollandsche Hypotheekbank moeten afzien van de uitgifte van procent stukken tegen een koers van 98 procent waarna thans de aan gekondigde uitgifte van 3-3)4 pro cent pandbrieven door de Utrecht sche Hypotheekbank is ingetrokken. Naar aanleiding hiervan heeft een redacteur van het A.N.P. een onder houd gehad met mr. M. M. Rost van Tonningen over de motieven, die hem tot dit besluit hebben geleid en over de consequenties, die hieruit voortvloeien voor de toekomst. Van het eerste moment af, dat ik in functie trad, heb ik er doelbe naar gestreefd, aldus de waarner secretaris-generaal, om een goed- koope rentepolitiek te volgen (in dit verband mogen wij o.a. verwijzen naar een uitlating in het jongste jaarverslag van de Nederlandsche Bink, waarin mr. Rost van Tonnin gen in zijn hoedanigheid &ls presi dent van deze instelling een 3)4 rentebasis ten sterkste heeft gepro pageerd). Met het bereiken van het 3 pro cent rentetype was de eerste phase afgesloten. De laatste 3 y, procent staatsleening is uitgegeven tegen een koers van 97)4 procent, zoodat hierop het netto rendement nog hooger was dan 3 procent. Onge twijfeld zal deze leen-ing binnen niet al te "langen tijd den parikoers be reiken, zoodat hiermede een rente niveau van 3)4 procent voor de staatsleeningen definitief een feit is geworden. Provinciën, gemeenten en hypo theekbanken werden in de afgeloo- pen periode vrijgelaten om voor bun schuldbrieven een 3 procent basis te bereiken. De waarnemend secre taris-generaal van financiën heeft aan binnenlandsche zaken hierbij echter als voorwaarde gesteld, dat de looptijd van deze 3 y« procent leeningen van openbare lichamen minstens 20 jaren moet zijn. Wat de pandbrieven betreft be vinden wij ons reeds op een rente niveau, dat een half pröcent onder het niveau ligt, dat" in Duitschland is toegestaan. Men wil namelijk ook in Duitschland niet een zoodanigen diepen val van den rentevoet, dat de spaarzin van de bevolking daardoor zou worden tegengegaan. Boven dien wil men geen al te groote schommelingen in den rentevoet in het algemeen. Het is immers te ver wachten, dat zich bij een sterken opbloei van het bedrijfsleven na het sluiten van den vrede een zéér groote vraag naar kapitaal in Euro pa zal voordoen. Wil men in dat ge val, dat de rentevoet niet te zéér stijgt, dan dient men er ook voor te waken, dat de rente: thans niet te sterk daalt. Het voornaamste motief, waarom men den rentevoet op een 3)4 pro cent basis wil handhaven, is den spaarzin van de bevolking niet te gen te gaan. Dezer dagen is ook met de Rijks fondsen overleg gepleegd teneinde deze instellingen in het kader van de algemeene rentepolitiek te be trekken. Opgemerkt moet wofden, dat op het gebied van de hypotheekverlee- ning natuurijk ook aan particu lieren beperkingen inzake het renteniveau zullen worden opgelegd. Er zal derhalve voor gezorgd wor den, dat verzekeringsmaatschappijen en andere instellingen alsmede parti culieren aan de hypotheekbanken geen ongewensrhte concurrentie zul len kunnen aandoen. Hierover zijn thans besprekingen in voorbereiding. Het ligt dus in de bedoeling de hypotheekrente eveneens te stabili- seeren. Over de desbetreffende ta rieven worden thans nog besprekin gen gevoerd. Men mag echter wel aannemen, dat deze gebaseerd zullen zijn op een tarief van 3 3/4a 4 Tenslotte ligt het in dij, verband ook in de bedoeling het vaststellen van een marge tusschen de hypo theekrente en de pandbriefrente aan een onderzoek te onderwerpen. Over het percentage hiervan kon mr. Rost van Tonningen echter nog niets in het vooruitzicht stellen. Het blijkt dus, dat men zal stre ven naar een handhaving van de 314 procent rente en naar het vermijden van te groote schommelingen in het renteniveau in de toekomst. - Vrouwelijk hulpkorps in de Ver. Staten. (D.N.B.) - Het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden heeft met 249 tegen 86 stemmen een voorstel aangenomen, dat beoogt een vrouwelijk hulpkorps van 150.000 vrouwen té vormen. Het voorstel heft de beperking van den verouwe lijken hulpdienst tot het Ameri kaansche continent op. Eenige een heden van dert vrouwelijken htjlp- iienst kunnen ook naar verafgelegen voorposten worden gezonden. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED l ZON 19 Maart onder: 19.59 20 Maart op: 7.45 MAAN 19 Maart op: 9.01 onder: 22.41 25 Maart Eerste kwartier. Men kan een tijdlang met mooie woorden een gebrek aan daden be mantelen, na korter of langer tijd komt toch het oogenblik der desillu sie en zoo vraagt men zich ook in Engeland af wat er eigenlyk ge daan is om de nederlagen, tegen slagen en mislukkingen van staat en volk af te wenden. Na de catastrophe van Kreta, Libye, Honkong, Singapore, Rangoon enz. begint men zich in Engeland af te vragen of men in Churchill eigen lijk wel de sterke man heeft, waar aan Engeland in dezen benarden tijd zoo dringend behoefte heeft. Tegelijkertijd stijgt de populari teit van Cripps, die als Britsch ambassadeur de groote man is ge weest, die 'de Sovjet-republiek met haar millioenen-materiaal tot- den strijd heeft bewogen, j) Churchill* heeft blijkbaar zelf aangevoeld hoe zijn populariteit verdwijnt naarmate die van Cripps met den dag grooter wordt en hij is er handig in geslaagd zijn tegenstan der met een belangrijke boodschap naar Britsch-Indië te sturen met de gedachte, dat hij daarmede het hem zelf dreigende gevaar voorloopig heeft bezworen. Wat niet wegneemt, dat zelfs Roo sevelt vap. Churchil's eigenigeiech- tigtheid genoeg begint te krijgen en hem niet ongaarne als de eigenlijke zondebok voor de Amerikaaartsehe nederlagen van den Stillen Oceaan in de woestijn zou willen sturen. De links-radicale partij bepleit na tuurlijk een versteviging van Cripp's positie en verwacht daarmede doel treffender hulp aan de Sovjet-Unie, welke men vrijwel alleen de kastan jes uit het vuur heeft laten halen en er gaan reeds geruchten, dat ook de conservatieven Churchill terzijde willen schuiven om te voorkomen, dat de nederlagen en mislukkingen in de naaste toekomst nog langer op rekening van de oorlogspolitiek in conservatieve kringen kan worden gesehoven. Cripps is met een belangrijke op dracht naar Britsch-Indië vertrok ken. Wanneer hij daar eenig succes bereikt, ziet het er inderdaad naar uit, dat zijn populariteit zoo zal groeien, dat men nauwelijks zijn terugkomst zal afwachten om hem in de plaats van een afgedankten, een gewogen en te licht bevonden Churchill op de meest invloedrijke plaats in het Britsche kabinet te be noemen. De hoogere S. S. und Polizeiführer maakt beliénd: Voor den len April 1942 moeten in de bezette Nederlandsche gebie den alle personenauto's, die een Rijks-Duitsch kenteeken dragen en alle personenauto's, die weliswaar een Nederlandsch kenteeken dragen, doch zich na den 14en Mei 1940 in het bezit van Rijk&rDuitsehers be vinden, aangegeven worden. De aan gifte dient voor den len April 1942 te geschieden hij den voor de woon plaats (in de bezette Nederlandsche gebieden) van den tot aangifte ver plichten persoon bevoegden politie officier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris. Bij de aan gifte dient een gereed liggend for mulier te worden ingevuld, dat te gelijkertijd het verzoek tot uitrei king van een kentëeken voor de be zette Nederlandsche gebieden en het verzoek tot verder gebruik be vat. MAX BLOKZIJL SPREEKT. s-Gravenhage, 19 Mrt. Heden- avpnd, van 19.1519.30, spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 2, in de serie brandende kwesties over .Over draaien gesproken". HET JODENVRAAGSTUK IN FRANKRIJK. Vichy, 18 Maart (D.N.B.) De lei der van het commissariaat-generaal voor Joodsche aangelegenheden, de afgevaardigde Xavier Vallat, heeft in een bijeenkomst te Nizza meege deeld, dat het commissariaat in het eerste jaar van zijn bestaan 3000 Joodsche ambtenaren uit den Staats dienst heeft doen ontslaan. Bij de pers, film en radio werden soortge lijke maatregelen genomen. Vallat becijferde het aantal in het onbezet te gebied van Frankrijk bestaande Joodsche ondernemingen op 3000, waarvan er 1500 onder een (Ivan staatswege benoemden beheerder zijn geplaatst. Er worden verschei dene wetten voorbereid, die het ge zag en de volmachten van den com missaris-generaal voor het Joden vraagstuk zullen vermeerderen. Zoo zal hij de bevoegdheid krijgen, de verkoopen, die de Joden sedert 23 Mei 1940 hehben verricht, met te rugwerkende kracht te annul eere, Dè buitenlandsche Joden wordt van dezen maatregel niet uitgesl tea, i Jr

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1