ii ilijklteid. czos. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AVOND RTER OND, ue MCKER. ER SOF, kART A.S. alopening 6.30 uur. DERDAG po en actie ihnker ities. half acht. Nog hevige afweergevechten aan het Oostfront. De oorlog in Oost-Azië De oorlog in Ned.-lndië. LANDGENOOJEN! Japansche mogelijk heden. Australië, Nieuw-Zeeland, Madagascar, Ceylon. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De nieuwe bonnen. BEKENDMAKING. V Pagina 4. HöNHALS N -EL if wisselende •erloop van >ek. V 14 jaar. half acht, tEE. RD. abegrepen), -1 uur. ,t 11. r af. voorstelling. Kunstkring REDT, RUGGEN/ NY IJLSTRA. irakterdansen Debussy e.a. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 67. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; lranco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels L28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adeina, Alkmaar. Vri}dag 20 Maart 1942 Duiischtand strijdt voor Europa Duitsch legerbericHt. Hoofdkwartier van den Führer, 19 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj mis lukten nieuwe aanvallen van den vijand, welke met minder kracht dan de vorige dagen werden on dernomen. In het Donetzgebied sloegen Duitsche en Roemeensche troepen verscheidene hevige aan vallen met zware verliezen voor den vijand af. Eigen tegenaanval len hadden succes. Ook op andere plaatsen aan het Oostelijke front zijn nog hevige afweergevechten aan den gang. In Noord-Afrika waren doel treffende aativallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op mi litaire installaties van de vesting Tobroelc. Het bombardeeren van vliegvel den op Malta, dat dag en nacht is voortgezet, veroorzaakte hevige branden en ontploffingen. In het gebied van dé Middel- landsche zee werden in luchtge vechten 8. vijandelijke vliegtuigen neergeschoten' en 3 oo den grond vernield. Luitenant Strelow, vliegtuig commandant van een jachteska- der, schoot gisteren aan het Oos telijke front 7 Sovjet-vliegtuigen neer en behaalde daarmee zijn 71e 'overwinning. De strijd op de Phïlippijnen. Tokio, 19 Maart. (DNB). Na de geslaagde landing der Japanners viabij .Calapan op het eiland Mindoro bevindt Sit eiland zich thans geheel onder controle van de Japansche strijdkrachten. Omtrent den toestand op de ove rige talrijke Philippijnsche eilanden zijn hier nog geen berichten ont vangen. Het is echter nauwelijks aan te nemen, dat zich opdeze eilanOen nog noemenswaardige vij andelijke strijdkrachten bevinden, daar de Amerikanen zich in de ver dediging der Philippijnen vooral be perkt hebben tot het eiland Luzon met de hoofdstad Manilla. Welinge lichte kringen zijn van meening, dat het ook niet noodig zal zijn, het on telbare aantal eilanden te bezetten, doch alleen de militair belangrijke plaasen. Nieuwe strijdmethoden. Tokio, 19 Maart. (DNB). Japansche oorlogscorrespondenten melden, dat aafi het front op Balanga nieuwe strijdmethoden worden toegepast. Zoo hebben de Japanners groote luidsprekers opgesteld, waardoor de tegenstanders voortdurend op de hoogte worden gehouden van de ontwikkeling van den oorlog in Oost-Azië, zoodat de vijandelijke strijdkrachten de berichten over de voortdurende nederlagen van Enge land en de Vereenigde Saten te hoo- ren krijgen. Vliegtuigen laten boven de vijan delijke stellingen brieven en berich ten van familieleden der nóg vech tende Philippijnsche troepen vallen. Overloopers bevestigen, dat, behal ve door het gebrek aan levensmid delen, door de luidsprekermededee- lingen geheele groepen' besloten hebben de wapens neer te leggen. De Amerikanen,moeten de strengste tegenmaatregelen nemen. De oorlogscorrespondenten melden voorts, dat in de bergen in het Zui den van Balanga hevige artilleriege vechten plaats vinden. De strijd in Birma. Stockohlm, 19 Maart. (ANP). Vol gens den Britschen nieuwsdienst zijn de Japansche aanvallen in Bur ma in de eerste plaats gericht op de rivier de Irawadi en den weg naar Prome en gaan voorts langs den wèg naar Mandalay. o Japanners in Bassein. Tokio, 19 Maart (DNB). Japansche troepen zijn thans ook de Burmaan- sche havenstad binnengetrokken, na dat de zich daar bevindende Brit- sche strijdkrachten zich naar het N.-W. hebben teruggetrokken. Met Bassein verliezen de Britten de laatste zeeverbinding aan de Z.- Burmaansche kust. De Japanners rukken langs de Ir&wadi en tege lijkertijd ook in het dal van de Sit- tang naar het N. op. In het gebied van Toungoo en Prome spelen zich op het oogenblik hardnekkige ge vechten af. De «oriog in Australië. Stockholm, 19 Maart. (ANP). Naar de Bntsche berichtendienst meldt, ISi. ^arwin opnieuw door Japan sche bommenwerpers aangevallen. Amerikaansche troepen in Australië. Caberra, 19 Maart. (ANP). In een officieele verklaring heeft de Australische premier, Curtin ge meld, dat aanzienlijke Amerikaan sche troepencontingenten in Austra- HELDENGEDENKDAG 1842 TE BERLIJN. Na de plechtige krans- leggmg bij het gedenkteeken Unter den Linden, begroet de Führer ge wonden uit den huidigen oorlog. Weltbild-Poly goon lië zijn onscheept. Na president Roo sevelt voor deze hulp te hebben be dankt, voegde hij er aan toe,- dat Engeland ongelukkigerwijze in een srijd op leven en dood met Duitsch- land en Italië was gewikkeld en bij gevolg niet in staat om op doelma tige wijze bij te dragen tot de ope raties in het gebied van den Stillen, Oceaan. Een radiorede van majoor Nakajima. Tokio, 19 Maart. (Domei). In een radiorede heeft majoor Nakajima, van de persafdeeling van het leger, hedenavond o.m. gezegd, dat Japan adem scheppende na den geallieer den weerstand te hebben verdreven uit Nederl.-Indië, Malakka en de Phillippijnen, „thans gereed is om den werkelijken veldslag te begin nen tegen de geallieerde naties". Nu de hulpbronnen der natuur beschik baar zijn voor de Japanners, 'zal Ja pan voortgaan zijn taak ten uitvoer te leggen en Engeland en- de Ver. Staten verpletteren. Nakajima waarschuwde de Japan sche natie ertegen verblind te zijn door de Japansche overwinningen in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan. De oorlog is nog niet voor bij, zoo zeide hij en „wij moeten voorbereid zijn op iedere gebeur-y lijkheid". Waarschuwend verklaar de hij, dat het feit, dat Engeland en de Ver. Staten hun vasten voét in Azië vferloren hebben,niet noodzake lijkerwijs beteekent, dat zij voor Ja pan capituleeren. Oost-Java geheel onder Japansche controle". Soerabaja, 19 Mrt. (Domei). Het oostelijke deel van Java, met inbe grip van Soerabaja, is sinds van daag onder de volledige controle van de Japansche strijdkrachten. De Japansche colonnes, die naar Besoeki waren opgerukt, zijn Maandag Sitoebondo en Dinsdag Bondowoso binnengetrokken. An dere eenheden zijn Banjoewangi binnengetrokken, gelegen tegen over straat Bali. Ned.-Indische banken oefenen bedrijf uit. Berlijn, 19 Mrt. De A.N.P.-cor respondent meldt: terwijl de Ja pansche regeering voorshands het openen van filialen door de Japan sche groote banken in de bezette gebieden tegengaat om de finan ciering dier gebieden geheel onder staatscontrole te kunnen regelen, heeft zij naar uit Tokio wordt gemeld, aan de Ned.-Indische ban ken toegestaan, haar bedrijf als tot dusver uit te oefenen. De japan sche bezettingsautoriteiten hopen daardoor de eerlijke medewerking der in Ned.-lndië achtergebleven Europeanen te Verkrijgen. De reeds vroeger in Ned.-lndië werkzame Yokohama speciebank, de bank van Formosa en de bank vah Korea mogen eveneens haar werkzaamheden voortzetten. Een interview met den oud-Gouverneur-generaal. Tokio, 19 Mrt. (D.N.B.) Uit een interview met den vroegeren gou verneur-generaal van Neder- landsch-Indië, jonkheer mr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborg Stachouwer met een Japansch journalist blijkt van deze con clusie is door politieke kringen al hier met zeer groote belangstelling "kennis genomen dat Neder- landsch-Indië door de Engelschen en Amerikanen tegen den wil van het land in tot een strijd tegen Japan is gedwongen. De woordvoerder der regeering haalde vandaag dit interview aan, waarin Tjarda tegenover den cor respondent als zijn meening te kennen gaf, dat het zeker mogelijk geweest zou zijn, het tragische lot van Nederlandsch-Indië af te wen den, wanneer hij voor het uitbre ken van den oorlog naar eigen goedvinden had kunnen handelen. Hori verklaarde dat deze verkla ring niets anders was dan een er kenning van het feit, dat zelfs de gouverneur-generaal geen weer stand kon bieden aan den zwaren DE HELDENGEDENKDAG 1943 IN BERLIJN. het Tuighuis. De Führer tijdens zijn rede. AAN DEN „LAN- GEDIJK" is m,en met man en macht bezig de slóoten ijsvrij te maken, opdat de veiling van dit be kende 1 groenten- centrum weer per •punter bereikt kan worden. Het ijs wordt door .middel van een motorschuit kapot geramd. Een aan tal Langedijker koolboeren helpt een handje mee. (Pol.-Kuiper) - De plechtigheid in (Weltbild-Polygoon) en voortdurênden druk van Enge land en de Ver. Staten, die Nederl.- Indië aan huil' aanval op Japan wilden doen deelnemen. Nederl.- Indië heeft dus tegen zijh eigen wil eén strijd tegen Japan moeten voeren. Voor de capitulatie van Java, zoo zeide Hori voorts, werd Ne derl.-Indië door dp Engelschen en Amerikanen steeds opnieuw' aan gespoord om zich tot het uiterste tegen de Japanners te verdedigria, daar het 't eenige nog overgebleven bolwerk iri de Z. gebieden was. Om dezelfde redenen, zoo zeide Hori, wendt dezelfde Anglo-Ameri- kaansche clique zich thans tot het Australische volk. Voor de Austra liërs zouden derhalve ongetwijfeld de jongste verklaringen van den vroegeren gouverneur-generaal van Nederl.-Indië van het grootste belang kunnen zijn, want hieruit blijkt welk lot ook Australië te wachten staat voor het geval het zich verder voor de hopelooze zaak der geallieerden tegen Japn zou latén gebruiken. HET LAGERHUIS WENSCHT INLICHTINGEN OMTRENT SINGAPORE. Lissabon, 19 Maart. (ANP). Naar de Britsehe berichtendienst meldt, hebben leden der conservatieve en labour-partij Donderdag hun druk op de Britsehe regeering voortgezet om nadere inlichtingen over de° ge beurtenissen, die tot de overgave van Singapore hebben geleid en bovendien de instelling geëischt van een commissie van onderzoek. De plaatsvervangende minister president Attlee, antwoordde echter, dat het geen nut heeft een commissie van onderzoek in te stellen alvorens de* noodzakelijke inlichtingen be schikbaar zijn. De minister van buitenlandsche zaken. Eden, wien eveneeijs in deze zitting vragen - werden gesteld om trent Singapore, verklaarde: „De regeering wenscht geen inlichtingen geheim te houden, doch wij kunnen niets meedeelen, dat we zelf niet weten". DE VERLIEZEN DER BOLSJEWISTEN. Berlijn, 19 Maart. (D.N.B.) Naar van militaire zijde verluidt, hebben de bolsjewisten bij hun aanvallen tijdens den grooten af weerslag in de wintermaanden zware verliezen aan pantserwagens geleden. In de eerste zeven weken van dit jaar werden in totaal 960 pantserwagens,, vernietigd of buitgemaakt. In de daarop vol gende vier weken zijn de verliezen der bolsjewisten nog verder geste gen. Uit deze opsomming blijkt, dat in de periode van 17 Februari tot 16- Maart de bolsjewisten nog 879 pant serwagens hebben verloren. Zoo doende bedragen de bolsjewistische verliezen aan pantserwagens sinds 1 Januari tot 16 Maart meer dan 1800. Nieuwe Belgische journalisten- vereemging'. (D.N.B.) - Te Brussel is een nieuwe Belgische vereeniging van journalisten opgericht, die, zoo lang nog een publiekrechtelijk pers statuut is gevormd, tot taak heeft de belangen der journalisten te behar tigen. De nieuwe organisatie bestaat uit een Vlaamsche en een Fransche afdeelittg. Tot voorzitter van de Fransche Reeling is benoemd Paul Colin en tot voorzitter van de Vlaamsche afdeeling Jan Brans. Sedert tientallen jaren had den wij niet zoon zwaren winter als dit jaar. Onbeschrijfelijk is het leed dat geleden werd. Dui zenden huisgezinnen gaan gebukt onder het tekort aan de aller noodzakelijkste levensbehoeften. Er is leed, veel leed in Neder land. Onoverzichtelijk is nog steeds de stroom van aanvragen om hujp, die iederen dag de kanto ren der Winterhulp Nederland binnenvloeit. Winterhulp,dat is de stróo- halm waaraan vele duizenden Mandgenooten zich vastklampen. Winterhulp Nederland, ge trouw aan haar devies: voor het volk, door het volk, helpt allen die in nood verkeeren. Vóór het volk, dat beteekent, voor allen, zonder onder scheid. Door het volk, dat wil zeg gen, dat Winterhulp allen, die den nood van deze tijden begrij pen, oproept tot offervaardig heid. Morgen, Zaterdag 21 Maart houdt Winterhulp Nederland haar laatste „bloemen"-collecte. Geeft met milde hand. Rijk en arm, voor hen, die nog armer zijn. Morgen is het lentedag. Een nieuwe tijd breekt aan. Een tijd die licht en leven brengen zal, ook in de donkerte van vele levens. Offert daarom met milde hand. Tooit u met de bloempjes dei- Winterhulp. .„Dit bloempje zij de tolk, van uw liefde voor uw volk". EEN REDE VAN DEN HONGAARSCHEN MIN.-PRESIDENT. Boedapest, 19 Maart (D. N. B.) De Hongaarsche minister-president, Kallay, heeft vandaag in de Kamer van Afge vaardigden zijn aangekondigde rede ge houden. Hij zeide, dat Hongarije in dezen oorlog in de eerste plaats voor Hongaarsche belangen vecht. Trouw aan zijn taak strijdt het Hongaarsche volk tegen het bolsjewis tische gevaar. De buitenlandsche poli tiek beteekent voorts trouw en volhar ding'aan de zijde der spilmogendheden in den gemeenschappelijken strijd voor een rechtvaardiger orde en voor hét nieuwe Europa. Zij beteekent voorts vrede en goede verstandhouding met de buurvolken in het Donaubekken. Kallay verklaarde, dat een van zijn eerste daden zal zijn de verwijdering van het Jodendom uit het leven der natie, omdat het een element is, dat de -maatschappelijke ontwikkeling belem mert. De premier gaf voorts een uit eenzetting van de plannen zijner regee ring op sociaal, economisch en admi nistratief gebied. Tojo dankt Mandsjoekwo. (D. N.B.) - Tijdens een officieele ont vangst ter eere van den afgezant van den Mandsjoerijschen keizer, minister-president Tsjangtsjinghoei, heeft zijn Japansche ambtgenoot Tojo in- een korte toespraak uitdruk king gegeven aan de groote dank baarheid voor de .oprechte samen werking. Kesselring in Rammels hoofd kwartier. - De A.N.P.-correspondent meldt: De aanwezigheid van lucht- maarsehalk Kesselring in Rommels hoofdkwartier heeft in Britsehe kringen, naar de Engelsohe nieuws dienst doet blijken, vrees gewekt voor een nieuw groot Duitsche of fensief in de Cyrenaica, (Van onzen Haagschen correspondent.) Met de regelmaat als van een uur werk brengt de Japansche oorlogs machine zijn slagen toe en tot dus ver schijnt niets en niemand dezen voortgang tot staan te kunnen bren gen. Pearl Harbour, Manilla, Hong kong, 'Singapore, Java, Rangoon zietdaar een ontzag-inboezemende reeks successen in drie maanden tijds! Via Nieuw-Guynea gaat het nu Zuidwaarts op Australië aan, dat thans het einddoel schijnt van een wedloop tusschen de Amerikaansche convooien met versterking eener- zijds en de Japansche marine en luchtvloot anderzijds. Driehonderd duizend man zouden gereed gehou den worden voor den aanval op het vijfde werelddeel; hoe sterk in aan tal de verdedigers zijn, in het bij zonder hoeveel Amerikanen op tijd zullen aankomen, zal moeten wor den afgewacht. De ervaringen op Java doen de Australische verwach tingen blijkbaar niet hoog gespan nen zijn. Toch zal men te Washing ton ook niet blind zijn voor de om standigheid, dat zoo langzamerhand Australië in den Zuid-Westelijken Pacific het eenige operatiegebied is geworden, geschikt als basis voor het geval de geallieerden te een of anderen tijd erover mochten gaan denken, tot een tegenoffensief over te gaan. Zonder Australië en Nieuw- Zeeland zou de Amerikaansche vloot in deze wereldzee practisch geen te huis meer hebben en een oorlogs vloot kan nu eenmaal onmogelijk uit het „niet" opereeren. De stoot Westwaarts heeft de Ja panners tot dusver tot Rangoon ge bracht. De berichten der laatste da gen doen veronderstellen, dat de strijd in Birma, nu de hoofdstad be zet en vooral nu de route der wa pentransporten naar Tsjoenking- China afgesneden is, tijdelijk wat verflauwd is. Doch ongetwijfeld is dit slechts tijdelijk. Uitlatingen van Japansche zijde laten er geen twij fel over bestaan, dat het Keizerlijk Hoofdkwartier nog veel verdei' rei kende plannen, hog heel wat meer pijlen op den boog, heeft. Wie dit tevoren al niet wist, zal ongetwijfeld sedertdien zijn gaan inzien, dat <Jg allergrootste klap voor Bngeland het verlies van Sin gapore is geweest. Niet voor niets had men voor deze sterke zeevesting in den loop van rond twintig jaren niet minder dan zestig millioen pond sterling uitgegeven. Zij immers, gelegen op den drem pel van twee wereldzeeën, moest eenerzijds Japan in bedwang hou den, naar de andere zijde vormde Singapore het voornaamste bolwerk voor de verdediging van Britsch- Indië en daarachter eigenlijk het ge heele Nabije Oosten. Singapore was het zenuwcentrum en de hoofdweerstandskern der Anglo-Amerikaansche machtspositie in Oost-Azië en den Westelijken Pa cific. Het was de Oostelijke pijler voor den strategischen samenhang van het geheele Empire beoosten Suez. Door de verovering van Sin gapore domineert Japan niet alleen in de Zuid-Chineesche zee en de wateren rond den Indischen Archi pel; met van daaruit opereerende sterke zeestrijdkrachten zal het zelfs mogelijk blijken, de heerschappij ter zee uit te breiden tot de kusten van Arabië en Afrika. Het is dus niet fantastisch al zou het kort gele den nog zoo hebben geklonken dat den laatsten tijd telkens de na men Ceylon en Madagascar opdui ken. Na den valkan Rangoon is het naar eerstgenoemd eiland slechts een „oversteekje" en voor het ove rige is hqt nu wel duidelijk, waarom met spoed twee Britsehe slagkrui sers en twee vliegkampschepen naar den Indischen Oceaan onderweg zijn. Ceylon in Japansche handen, als operatiebasis voor duikbooten en ander klein materiaal, dat zou toch eigenlijk beteekenen de afsluiting van de Roode Zee; dat is dus van het Suezkanaal en van de Amerikaan sche aanvoeren via de Perzische Golf naar Rusland! Bezetting van Madagascar zou practisch de Japan ners op Afrikaanschen bodem bren gen en men weet, dat Japan al eens eerder doende is geweest met con cessies voor katoenplantages in Abessinië. Dat Washington zich dus tijdig vergewist heeft vkn Vichy's bedoelingen tenaanzien van Mada gascar, is zeker niet verwonderlijk. Te Berlijn acht men over Afri ka wordt nog niet gesproken een bezetting door Japan van Britsch- Indië geenszins onuitvoerbaar meer, sedert van Japansche zijde een tipje van den sluier over Tokio's verdere plannen is opgelicht. Een Japansche zegsman heeft reeds toespelingen gemaakt op een gemeenschappelij ken arbeid van Duitschland en Ja pan, vooral op economisch terrein. Hij wees erop, dat Japan reeds zul ke groote gebieden en zooveel be langrijke grondstoffencentra heeft veroverd en nog veroveren zal, dat de Japansche krachten voor de ex ploratie en exploitatie van al die ge bieden wel niet voldoende zullen rijn. Daarom werd actieve ihede- werking van Duitschland noodzake lijk geacht, vooral op technisch en Dit nummer bestaat uit zes pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 20 Maart onder: 19.52 21 Maart op; 7.43 MAAN 20 Maart op: 9.27 onder: 23.45 25 Maart Eerste kwartier. 's-Gravenhage, 20 Maart. Voor het koopen van de gebruikelijke hoeveelheden brood, vleesch en aardappelen zijn voor de vol gende week geldig verklaard de bonnen 16. Verder kan in het tijdvak van Zondag 22 Maart tot Zaterdag 18 April worden gekocht: melk op de bonnen 16, 17, 18 en 19. Suiker op bon 260. Koffiesurro- gaat op bon 259. Jam op bon 263. Bloem op de bonnen 257, 261, 265 en 269. Peulvruchten op bon 264. Gort op bon 268. Vermicelli of maïzena op bon 267. Kaas op de bonnen 258, 262, 266, 270 en 274. Cacao op de bonnen 3-01 of 4-01 reserve en rijst op de bon nen 4-02 en 4-03. EIEREN ZONDER BON TEGEN NORMALEN PRUS. 's-Gravenhage, 19 Maart. Dezer da gen is in de bladen een bericht ge publiceerd, waarin werd medege deeld, dat o.m. kippen- en eenden eieren, afkomstig van producenten, die geen krachtvoer krijgen toege wezen, buiten de distributie vallen en dus zonder bon verkrijgbaar zijn. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat dit geenszins beteekent, dat deze eieren vrij in prijs zullen zijn. Ook deze eieren zijn gebonden aan de maxi mumprijzen en zoowel het verkoo- pen als het koopen tegen hoogere prijzen is strafbaar. De politiëele instanties en het op sporingscorps van de prijsbeheer- - sching hebben opdracht gekregen een nauwgezette controle toe te pas sen en ijegen overtredingen zoowel van verkoopers als hoopers ten strengste op te treden. UITREIKING NIEUWE BON KAARTEN ZEEP VOOR KINDEREN. 's-Gravenhage, 20 Maart. De secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 29 Maart tot en met 18 April 1942 de plaatselijke distri butiediensten op nader door dezen diensten bekend te maken dagen nieuwe bonkaarten voor zeep en 'toiletzeep voor kinderen zullen uit reiken. Deze bonkaarten zullen gel dig zijn gedurende een periode van drie maanden. Aan kinderen, die geboren zijn n a 1 Mei 1940 zal een bonkaart E. G. 0507, bevattende drie bonnen voor toiletzeep, worden uitgereikt, alsmede een bonkaart E. F. 0506, bevattende drie bonnen voor zeep. Aan kinderen, die geboren zijn n a 1 Mei 1934 doch voor 2 Mei 1940, zal alleen een bonkaart E. F. 0506 worden verstrekt, bevattende drie bonnen voor zeep. De aandacht wordt er op geves- igd, dat bij het afhalen van de bo vengenoemde bonkaarten bij de plaatselijke distributiediensten de stamkaart van het betrokken kind moet worden meegebracht. 's-Gravenhage, 19 Maart. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Commissaris-Generaal voor be stuur en justitie heeft op grond van Art. 3 der Verordening No. 108/40 (vierde verordening over" bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) be nevens Art. 4 eerste alinea, van Ver ordening No. 3/40 over de uitoefe ning van de regeeringsbevoegdheden in Nederland benoemd: den veearts dr. W. P. C. Bos te Winterswijk tot burgemeester van Winterswijk en den boer G. H. Claessen te Meleck- Herkenbosch tot burgemeester van St. Odilienberg. wetenschappelijk gebied, al zal die medewerking zich uiteraard niet hiertoe beperken. Hierbij komt dan nog, dat Japan zich, als Volkenbondsmandataris, in het bezit bevindt van vroegere Duitsche koloniale gebieden, doch na den oorlog zal toch het geheele vraagstuk der koloniaal-politieke herverdeeling binnen hét kader van dat der grondstoffenvoorziening op de helling moeten. Doch zóó ver is het nog niet; in de naaste toekomst zal Japan, naar zich laat aanzien, in belangrijke mate met zijn vloot en luchtwapen den Indische Oceaan beheerschen, waardoor landingen in Voor- en Achter-Indië, evenals op Ceylon, militair-technisch mogelijk zullen zijn geworden en de strijd daar ee& herhaling zal te zien geven van dien op de Philippijnen, Malakka en Java.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1