HET ZWARTE PAARD STADSNIEUWS. Mussert over de toekomst van ons volk. Rotsvast vertrouwen in de herrijzenis. BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHENFLACONS! RADIOPROGRAMMA FEUILLETON DE HOEVE TEE LETTEN Goj-lt- en. SrncbcJi dj2/- Duifschers gelieven hiervan kennis te nemen. BURGERLIJKE STAND. DE VUURRODE SCHOENTJES. AIIKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 20 MAART 1942. Pagfna 3. „Het Wapen van Heemskerk^ ■waar gisteravond de leider der N S. B„ de heer Mussert, sprak, was tot den nok gevuld. Vóór den aanvang zongen de aanwezigen, onder a bezielende leiding Van Melchert Schuurman, de nationaal-soaalisti- sche strijdliederen.oI>e plaatsvexvan eende kringleider, de heer Swidoe. deelde mede, dat na afloop gelegen- heid zou worden gegeven om zien als lid te laten inschrijven en hy verzocht opgave van adressen waar kameraden nachtlogies konden k°staande begroetten de aanwezigen den heer Mussert bij zijn binnen komen met luid houzee-geroep. De kringleider, de heer Ouwer- kerk richtte een bizonder woord van welkom tot den aanwezigen groepsleider der N.S.N.A.P. Met grooten eerbied en dankbaar heid voor het door hem gebrachte offer, herdacht spr. de aan het Oostfront gevallen kameraad Jo Eriks uit Castricum. Spr. begroette den leider, die ge komen was om de kameraden nieuw vertrouwen te geven en aan te spo ren tot volharding in den strijd, die zij terwille van ons volk aanvaard hadden. Meermalen heeft het er voor het Nederlandsche volk duister uitgezien. Een vergelijking met het verleden is thans niet mogelijk. Wat het Nederlandsche volk materieel bezit, is het thans stuk voor stuk uit handen geslagen. Nederland is bezet; Suriname en Curasao zijn verloren en nu hebben, wij machteloos moe ten aanzien, dat ons heerlijk Insu- linde moest worden prijsgegeven. Toch blijft een belangrijk deel van ons volk nog trouw aan hen, die, wat ons volk toebehoorde, hebben versjacherd en verkwanseld, nog trouw aan een bondgenoot, die ge wetenloos zijn eigen belang diende en zijn vrienden stuk voor stuk in den steek heeft gelaten. Met diep leedwezen, aldus spr., constateer ik, dat enkele Alkmaar- ders doorgaan, een misdadig spel te drijven met de Duitsehe weermacht, dus met het waarachtig belang van ons volk. Deze enkelen vinden een voedingsbodem in de algemeene geestesgesteldheid, die bepaald wordt door de zgn. intellectueelen, die geroepen zijn om ons volkten goede te leiden, maar in dwaze ver blindheid nog het liedje van verlan gen zingen en daardoor ons volk in het verderf storten. Wij kennen hen en zij moeten zich voor gewaar schuwd houden. Wij zijn met diepe dankbaarheid vervuld, dat in dit moeilijk oogen blik onze leider niet ophoudt, voor cms volk te pleiten en het geweten van ons volk te wekken. Desondanks heeft men hem verdacht gemaakt, maar om hem heen heeft zich een kern van kameraden gevormd, die bereid is, alles met hem te trotsee- ren. Wij danken God voor dezen leider. Nooit heeft ons het oude Wil helmus zóó diep ontroerd, als toen het door den aether opklonk uit zijn mond. Doodarm staan wij in dezen zwa- ren tijd tegenover een toekomst vol vragen, maar wij denken aan het woord van Willem den Zwijger: „Het is niet noodig, te hopen om te ondernemen, noch is het noodig, te slagen om vol te houden". Wij heb ben den verbeten wil, ons volk een nieuwe toekomst te bouwen en wij hebben het vertrouwen in onzen leider en met hem houden wij zee. (Applaus.) Staande zongen hierop de aan wezigen het strijdlied: „De zwarte soldaten". Mussert spreekt. De heer Mussert ving zijn betoog aan mét de opmerking, dat ieder thans wel weet, dat wij in het diep tepunt zitten van ons volksbestaan. Dwaasheid zou het zijn, nog te strij den, als men niet hoopte en ver trouwde in de herrijzenis van dit volk. Ons volk heeft meer diep in den put gezeten, maar rotsvast ge looft spreker, dat wij er wel weer op de een of andere manier uitkomen. Uitvoerig ging spr. na, hoe diep wij in den put zitten. Ten tijde van Napoleon was er nog het kleine eiland Decima in Japan, waar de Nederlandsche vlag woei; nu waait die ook daar niet meer. De mate- rieele bezwaren weet de huisvrouw het best, die nog poogt met een Kiem inkomen haar gezin te eten te geven. De beteekenis van de afsnij ding van de koloniën zal het Neder landsche volk nog moeten ondervin den. Naast dit alles is er nog een ont zaggelijk geestelijke nood en spr. is geneigd, deze geestelijke nood nog erger te achten dan de materieele. Wanneer er broederschap, socialis me in dit volk was, dan zouden all" bezwaren en moeilijkheden zooveel lichter te dragen zijn. Hoeveel hon derdduizenden zijn er niet, die iederen bodem onder hun voeten verloren hebben. Het intellect in Ne derland is er nog het ergste aan toe Er is nog een hang aan diegenen, waarvan ieder normaal mensch weet, dat zij in de meest criti'eke oogenblikken ons volk in den steek hebben gelaten. Hebben zij niets beters om trouw aan te zijn? Wanneer ons volk dan zoo fat soenlijk is, dat het zelfs nog trouw is aan degenen, die het hebben ver laten, wat zullen ze dan eens trouw zijn aan degenen, die voor hen vech ten» (Applaus.) In hun hart hebben zij, die nog gelooven in Engeland, dit geloof al lang niet meer, maar zij hebben geen zm om het te bekennen. In Ne derland is het noodig, dat er weer een regeering komt, die niet duldt, oat ae straten in onze steden mest te Xen won*en' zuilen dit weten De verbittering en de haat. Als er een was, die recht had om te haten, dan waren wij het. Wij ha ten niet. Zij, die ons zooveel hebben aangedaan, ook zij, die trouw in de kerk spreken van de Christelijke naastenliefde, zeggen achter hun gordijntjes: „Bijltjesdag". (Applaus.) Zij gelooven, dat, als de nationaal- socialisten winnen, wij geen „Bijl tjesdag" zullen zeggen, omdat zij weten, dat wij fatsoenlijker zijn dan zij. (Applaus.) Wij hebben geen somberheid, wij hebben de blijmoe digheid. Daarom kunnen wij veel vergeven. Ons land heeft een geschiedenis van honderden jaren, nauw verbon den met de geschiedenis van Euro pa. Wij hebben het tijdperk van de Middeleeuwen beleefd, de Renais sance en de Fransche revolutie. In het jaar 2000 zal men leeren, dat de nieuwe geschiedenis van Europa 1 Augustus 1914 begon. Toen begon het einde van het kapitalistische stelsel. De democratie zou de we reld veilig maken voor den oorlog. Men geloofde in den Volkerenbond. Van 1918 tot 1930 was het hoogcon junctuur voor de democratie. Wij hadden vijftig politieke partijen, maar de begrippen moed, trouw, eer lijkheid en werkzaamheid werden zooveel mogelijk onderdrukt. Het einde' kwam omstreeks 1930, nadat in 1929 de beurzen van New-York, Londen, Amsterdam en Parijs in el kander stortten. Van 1930 tot 1940 beleefden wij de ineenstorting van het kapitalisme. Honderdduizenden kwamen op 'straat, zoogenaamd, om dat er te veel geproduceerd was. Bij ons volk is er niet te veel gepro duceerd, maar te weinig geconsu meerd. Toch werden er per jaar 90 millioen kg Voedsel vernietigd. Het hing in de lucht, dat we daaraan nog eens gebrek zouden krijgen. Op een gegeven moment sloeg de vlam van het nationaal-socialisme over gansch Europa, omdat het le ven moest doorgaan. De wereld wordt geleid door een macht boven den mensch, die weet, dat het oude moet worden vervangen door het nieuwe. De oude machten van het kapitalisme verzetten zich daartegen en zij, die altijd beweerd hadden, dat zij tegenover elkander stonden, vormden een eenheid in „Eenheid door democratie", wat hetzelfde was .als „Eerlijkheid door diefstal". Thans weten wij, welke geldmachten dat gefinancierd hebben. Toen het zaakje misliep, zeiden zij: „De N.S.B. heeft het gedaan", maar wie regeerde er in Nederland, wij of zij? Wij kunnen nu het vuiltje met el kander opknappen. Zoo staan de za ken. (Applaus.) In vier 'en een halven dag was het afgeloopen. Twee dagen leek het of het Nederlandsche volk tot het in zicht was gekomen. Het was kwaad, wierp de wapens weg, smeet de por tretten van de koninklijke familie uit de ramen, maar toen begon de Engelsche zender. De stuca's hebben geen enkele bom op de terugtrekkende troepen geworpen, omdat de Führer het be val had gegeven, het Nederlandsche volk als een Germaansch volk te be handelen. In Vlissingen lag de krui ser „Sumatra". Van 10 tot 13 Mei hebben de stuca's die niet gebom bardeerd, maar toen er een Fransche kruiser en een torpedojager kwa men werden die in denzelfden naeftt gebombardeerd. Nederland werd zooveel mogelijk gespaard. Van 15 Mei tot heden zijn wij be zet gebied. Geen Nederlander, die het prettig vindt, maar ook geen Duitsch soldaat vindt het prettig, zoo ver van huis te zijn. Geen Duit- scher heeft er bezwaar tegen, wan neer hier koffie, thee of cacao zou worden ingevoerd. Dit bezwaar heeft onze onvolprezen vriend Enge land. Hij blokkeert ons tot er een dag komt, dat Europa zegt: „Nu is het uit" en die tijd komt, naar mijn vaste overtuiging. (Applaus.) Wij kunnen nog heel wat meemaken. Gezien het bombardement van Parijs, de ophitsingen uit Engeland en de Engelsche mentaliteit, kunnen wij nog heel wat meemaken. Scherp laakte spr. het ophitsen van ons volk door hen, die zelf in veiligheid zitten, .erop wijzende, dat hetzelfde spel in Nederland, ook in Indië is gespeeld. Duizenden nazi's zijn in concentratiekampen gezet, omdat Zij geen oorlog met Japan wilden, even als wij, wanneer wij in 1940, in- plaats van Colijn aan het bewind waren geweest, geen oorlog met Duitschland hadden gewild. Wij heb ben aan deze menschen in die con centratiekampen heel wat goed te maken en wij zullen hen eenmaal in halen, zooals nooit menschen in Ne derland ingehaald zijn. (Applaus.) Het is ontzettend, aldus spr., dat een stelletje in Londen wegsmeet, wat in drie eeuwen door ons volk is opgebouwd en dit alles onder druk van Londen en Washington, dat slechts hulp van 5000 man bood, ter wijl 200.000 en meer noodig waren geweest. Duizenden van onze jon gens zijn in den strijd gevallen op bevel van de heeren in Londen. Ito dan komt Prins Barnard nog en zegt: „Jammer, dat ik er niet bij was. Ik kon net niet gaan." (Applaus.) Wij werden gehoond, omdat wij het vuile spel, dat met ons volk ge speeld werd, doorzagen. De schuldi gen zijn een handvol menschen in Londen, maar 't volk wordt de dupe. Als Engeland wint, dan wint Engeland niet maar .Sovjet Rusland en het JOodsche kapitaal. Engeland heeft tegen de Sovjets gezegd: „Als jullie ons helpen, is Europa voor jou". De Baltische staten en Finland weten, dat dit beteeken: zijn of niet-zijn. Het beteekent, dat ons volk dan niet meer zou bestaan. God is zoo goedertieren geweest om ons door het Fascisme en het Nationaal- Socialisme daarvoor te behoeden en door ons te zenden het genie en den profeet Adélf Hitier. Applaus. Wij staan temidden van de groot ste wereldrevolutie van alle tijden. Eerst onze kleinkinderen zullen zien, hoe groot de revolutie is van dezen tijd, want dit is het einde van het kapitalistische ijdvak, van de ver andering in de koloniale verhou dingen, van het ontwaken» der ge kleurde volkeren en het tijdvak van de aaneensluiting van Europa. Nu wordt het Europa gemaakt, waarin de menschen kunnen leven en waar in de laatste oorlog is geweest. De Engelsch-Joodsche invloed is uit Europa weggeboemd en komt er niet meer in ook. (Applaus). Wij in Europa moeten leeren sa men te bouwen. Ik weet, dat Hitier en Mussolini beoogen een Europa te vormen, dat ééndrachtig zal staan, een Europa, dat veilig wordt voor de Europeanen. Tot de Europeesche levensruimte behoort ook Rusland, zonder de Sovjets. En in dit Europa komt de Bond van Germaansche volkeren. Wij als klein volk hebben dat het eerst noodig. De tijd, dat een klein volk zich verdedigen kan, is voorbij. Een volk, dat geen wapens kan dragen, wordt een knechten volk. Daarom zullen wij mede de wapens dragen ter verdediging van Europa, waar dit ook zal worden aangevallen, door de machten, die er buiten staan. (Applaus.) Behalve de militaire samenwer king zal er een economische samen werking komen en wij, aldus spr., doen ons best, naar eer en geweten opdat ons volk in het Nieuwe Europa een plaats zal krijgen en' kan mee- marcheeren. Wij staan voor dit Europa aan den goeden kant: tegen Engeland, tegen het kapitalisme, te gen de Sovjets. Onze beweging doet zijn plicht. Van de honderdduizend staan er 12000 aan het Oostfront. Wanneer ons geheele volk aldus had gehandeld, zou er. na afloop niet meer zonder ons over - ons beslist worden. Wat ik dan ook kan doen om te bereiken, dat ons geheele volk aan den goeden kant komt te staan, zal ik doen. Applaus. De N. S. B. zal aan het leven van ons volk richting geven. Zoo het volk wil, goedschiks, zoo het niet wil, kwaadschiks. Als het gaat om het bestaan van ons volk, zal ik hard zijn als een kei. (Langd. appl.) Er zal socialisme van de daad moeten zijn. De jeugd zal moeten worden opgevoed in trouw en vast beradenheid. Wij zullen ons volk orde, dapperheid en offervaardig heid leeren en ervan maken, wat ervan te maken valt. Met elkander, trouw en eerlijk, zullen wij werken aan de bewustwording van ons volk, in ons geloof aan de herrijzenis van dit volk. In rotsvast vertrouwen gaan wij onzen weg voor ons volk en ons vaderland. (Langdurig hou zee-geroep). Hierna werd het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen, waar na de bijeenkomst met het zingen van het strijdlied „De zwarte solda ten" werd. beëindigd. Tot nu toe kon de verpakking van Kruschen hier te lande nog regel matig als voorheen voortgang vinden. De voorraad Kruschen is nog voor geruimen tijd voldoende, doch glas schaarschte T>emoeilijkt thans de levering. - Daarom kan voortaan Uw apotheker of drogist slechts Kruschen afleveren, indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van gelijke grootte. Hij vergoedt U daarvoor 5, 3 of 2 ets. naar grootte. Kruschen wordt uifskjitend verkocht in de bekende gele verpakking. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN VOOR DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Maximum-tarieven voor dorschen. In verband met het vaststellen van maximum tarieven voor het dorschen in het seizoen 1941/1942, wordt het volgende medegedeeld: Het is gebleken, dat het onmogelijk was te komen tot het vaststellen van vaste tarieven, daar de omstandigheden, die van invloed zijn op de hoogte van de tarieven in de verschillende streken van het land te veel uiteenloopen. A Van deze tarieven kan door de telers in overleg met de loondorschers eventueel worden afgeweken, doch dan uitsluitend naar beneden, daar het hier maximum-tarieven betreft. De nieuwe maximum-tarieven luiden als volgt: 1. Voor groote machines in de Wieringermeer met een capaciteit van 1200 K.G. per uur of meer, een bedrag van ten hoogste 0,80 per 100 K.G., inclusief persen en 2 man personeel; exclusief touw en draad. 2. Voor groote machines in het overige gedeelte van Noordholland met een capaciteit van 1200 K.G. per uur of meer, een bedrag van ten hoogste 1,per 100 K.G., bij hoeveelheden van minder dan 100 H.L. per bedrijf per keer en van ten hoogste 0,95 per 100 K.G. bij hoeveelheden van meer dan 100 H.L. per bedrijf per keer, inclu sief persen en 2 man personeel en exclusief touw en draad. 3. Voor kleine machines in geheel Noordholland een bedrag van 0,80 per 100 K.G. inclusief persen of binden, exclusief personeel en touw .Voor den machinist en den insteker kap het geldende uurloon berekend worden. Bij andere bezetting dan bovengenoemd, zal ten hoogste een bedrag van 0,04 per 100 K.G. per man berekend mogen worden. Voor draad en touw, welker kosten al naar de gewassen en stroo- verhouding sterk kunnen varieeren, zal respectievelijk ten hoogste een bedrag in rekening mogen worden gebracht van 0,18 en 0,30 per 100 K.G. Voor het dorschen per uur zal ten hoogste berekend mogen worden: 1. Voor groote machines f 10,per uur, inclusief persen en 2 man personeel. 2. Voor kleine machines f 6,90 per uur, inclusief persen en 2 man personeel. Voor de tuin- en draadfactor kunnen dezelfde normen aangenomen worden als bovengenoemd. Volkstuinen 1942, Eenige voorloopige aanw ij zingen. De volkstuinen worden gescheiden in 2 groepen, n.l.: Particuliere volkstuinen. Als particuliere volkstuin wordt beschouwd een tuin, die zich bevindt bij of op grond, behoorende tot bij het woonhuis van den houder. Onder deze bepaling valt ook de volkstuin van een arbeider op land- of tuinbouwbedrijf, hem op dat bedrijf door den eigenaar toegewezen voor eigen gezinsverbruik. Opgave ter registratie van deze tuinen bij den P, B. H. behoeft niet te geschieden. Volkstuinen. Iedere particuliere houder of huurder van een volkstuin is verplicht zich te laten registreeren bij den P. B. H. van zijn district, waar door hem een formulier ter invulling kan worden aangevraagd. Volkstuinvereenigingen zijn eveneens verplicht, al hun leden bij den Plaatselijken Bureauhouder van hun district te laten registreeren en moeten hiervoor een lijst indienen met opgaaf van de namen, adres der leden, oppervlakte der tuin, ligging der tuin, enz. Ondernemingen, fabrieken, N.V.'s worden niet als volkstuinvereeni- ging beschouwd en zijn verplicht al hun personeelsleden, die een volks tuin op een door de Directie disponibel gesteld terrein hebben, bij den P. B. H. in hun district te laten registreeren en dit kan geschieden op een lijst met opgaaf van den naam, adres, oppervlakte en ligging der tuin. Ieder geregistreerd personeelslid moet zelf zijn zaaizaad verzorgen en hij kan zich hiervoor tot een hem bekende zaaizaadhandelaar wenden en mag slechts ontsmet zaad aankoopen. Ter verkrijging van pootgoed kan de Directie zich wenden tot den Plaatselijken Bureauhouder voor een lijst, waarop alle namen van de arbeiders die geregistreerd zijn, moet worden ingevuld en opgave van de totale oppervlakte van de tuitten. Deze lijst moet worden ingeleverd bij den P. B. H. met een verklaring door of namens de Directie, dat deze zich verantwoordelijk stelt voor het pootgoed. Door de P. B. H. wordt daarna een bestelbon afgegeven, en kan het pootgoed bij een erkende leverancier worden besteld. Op bouwland mogen géén volkstuinen worden aangelegd, evenmin als op gescheurd grasland, uitgezonderd op door de Heidemaat schappij gescheurd land, indien dit met toestemming van den huurder of eigenaar van het land geschiedt. Verbouwd mogen slechts worden aardappelen, peulvruchten en groenten en een klein percentage mais. (Oppervl. aardappelen minstens 100 M2.) Verbouw van granen is verboden. De opbrengst mag alléén bestemd worden voor eigen gezinsverbruik en de tuin moet door den houder zelf bewerkt worden. De toegestane normale grootte van een volkstuin is 225 M2. De houders van volkstuinen, welke reeds in 1941 of daarvoor werden uit gegeven. mogen hun oude oppervlakte ook in 1942 bebouwen. Door de P. V. C. kan voor de nieuwe tuinen naar gelang van de grootte van het gezin van de toegestane 225 M2. afwijken. De opper vlakte van een tuin mag echter in géén geval grooter zijn dan 500 M2. De normale grootte van 225 M2. is gebaseerd op een gezin van 5 per sonen. Nieuw opgerichte of nog op te richten volkstuinvereenigingen moeten zich aansluiten bij het Algemeen Verbond van Volkstuin vereenigingen in Nederland, Brouwerskade 51 te Haarlem. Oude reeds bestaande vereenigingen en Particuliere volkstuinhouders behoeven zich niet aan te sluiten. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORDHOLLAND. ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.Brandende kwesties, causerie (opn.) 8.15 Gr.p1. 8.20 Ochtendgym nastiek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.Ernstige muziek (opn.) 11.Voor de vrouw. 11.20 Piano voordracht en gr.pl. 11.50 Gr.pl. 12. Gerard Lebon en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Honing, zegen op aarde, causeri 13.15 Thcr> Uden Masman en zijn dansorkest en gr.pl. 14.Waarom leeren wij eigenlijk. 14.20 Na gedanen arbeid mu ziek en vroolijkheid. 15.45 Gr.pl. 16.Bijbellezing. 16.20 Zang met clavecimbelbegeleiding en gr.pl. 16.45 't Kleine vrouwenkoor „Voxos Jubilans" met orgel. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Gr.pl. 17.35 Duitsehe taalcursus. 18. Het Roemeensch Orkest Gregor Ser- ban. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Roemeensch Orkest Gregor Serban. 18.50 BNO: Nieuws ber. 19.BNO: De wereldmeening uit den aether geplukt. 19.10 Bonte avond van de Duitsehe weermacht, ten bate van W.H.W. en W.H.N. 20.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua", solisten en gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Harmonie- Zusters, de Drie Adlers en het Amus.-orkest (opn.) 23.24.Gr.pl. HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15—8.— Zie H'sum I. 8.Gr.pl. 8.158.45 Zie H'sum I. 8.45 Gr.pL 10.Mor genwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Lichte muziek (opn.) 12,Zang met piano begeleiding en pianovoordr. (opn.) 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Orkest Malando en solist (opn.) 13.40 Voor de jeugd. 14.Sted. Or kest van Maastricht. 14.45 Voor de jeugd. 15.Sted. Orkest van Maas tricht en solist. 15.40 Gr.pl. 15.45 Hier W.A. 16.Gerard van Kreve len en zijn orkest, solist en gr.pl. 17.Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Orgelspel. 18.Progr.-over- zieht. 18.15 Gr.pl. 18.30 Cyclus: In een nieuw licht bezien. 18.45 Gr.pl. 19.Als ilj 't voor 't zeggen had. 19.15 Gr.pl. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Praatje in Groningsch dialect. 20— Gr.pL 20.15 Gr.pl. 20.45 Om- roep-Harmonie-orkest. 21.30 Immi granten uit het Zuiden. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10 22.15 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken. doorN. K. 71 Er was nog een ander plan, dat hij al lang geleden had gekoesterd, en dat hij geenszins vergeten was. Er moest een groote garage met een pompstation, een showroom en een reparatiewerkplaats worden gebouwd De enorme verkeersstroom, die op weg naar de kust door Langeveld trok, zou er spoedig voordèel uit doen groeien en Maarten zou er na tuurlijk de leiding over hebben. Maar Maarten kon niet alles tege lijk doen. Er moest iemand worden aangesteld om onder hem te werken en die kon zijn huisje overnemen. Misschien kon Van Waveren, als die zonder werk was, weer worden aan genomen. In weerwil van eenige groote gebreken, was Van Waveren een goed mensch en onder stevige leiding zou hij hard werken en eer lijk blijven. Brakman geloofde in de macht van de liefde tot den naaste. Men moest de menschen helpen, hen niet ter neer drukken. Terwijl hij over dit alles peinsde, trad Nora binnen. Zij ging, op weg naar het hoenderpark, het huisje van Maarten voorbij en zag daar haar oom zitten, tot haar groote ver bazing. „Kom binnen, kind, en neem plaats", zei haar oom met gespeelde vriendelijkheid. „Ik verheug mij er op, alles te vernemen wat er is ge beurd". Hij was gereserveerd. „Ik zou graag een volledig verslag van de heele zaak hebben", voegde hij er aan toe. „Van alles?" Zij hield even stil. „Ja, ik zal u alles zeggen, al is het een onplezierig verhaal, oom". Het was een lange geschiedenis en de oude man viel haar niet in de rede. Zij vertelde waarheidsge trouw en noemde ook een aantal dingen, die door Maarten en Eva waren verzwegen, omdat zij de ge beurtenissen niet erger hadden wil len toonen dan noodzakelijk was. Zij vertelde hem van haar eigen jaloerschheid en afgunst en van den schandelijken toeleg van haar man om Maarten ten onder te brengen. Zij biechtte de rooverijen van Louis ten volle op, zonder dat zij wist dat haar oom de feiten reeds kende. „Ik geloof, dat dat alles is", zei ze eindelijk. „Ik heb me aan u overge geven, oom, en ik hoop alleen nog maar dat u Louis en mij een kans zult geven". De oude man greep haar hand en drukte deze stevig. „Dank je, beste kind. Je hebt veel groote fouten gemaakt, maar je hebt den moed gehad om ze te erken nen". „Wanneer moeten wij uit de boer derij vertrokken zijn?" vroeg Hora. „Nooit! Je zult de bezitster van Het Zwarte Paard blijven, omdat je mijn nicht ben. Ik zal ook probeeren met je echtgenoot vriendschap te sluiten. Maarten vertelde me, dat hij zich al begint te beteren". Nora glimlachte zwak. „Maarten en Eva zijn bijzondere menschen", merkte zij op. „Zij schij nen te weten en te begrijpen wat er in de harten van andere menschen omgaat. Ik geloof niet, dat er iemand op deze wereld leeft zooals zij behalve u!" „Ben je gelukkig, Nora?" „Gelukkig?" fluisterde zij. „Ik' ben gelukkiger dan ik verdiend heb. Meer durf ik niet te zeggen. Dat zou niet waar zijn. Maar het is nu lente en vóór het nieuwe jaar aanbreekt begint er 'n nieuw leven!" „Een nieuw leven?" „Ja! Als ik het kindje van mij en van Louis in mijn armen houd, dan geloof ik dat er ook voor ons beiden een nieuw leven al aanbreken". EINDE. eeletten stellen u in staat een heerlijk kopje „thee" te blijven schenken, ook ais U geen echte thee meer heeft. Neem eens een proef. fynslt. ac&te t&s&f Owfarc Ssfteadorn De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid maakt bekend: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betref fende de registratie van Duitschers' waren alle in Nederland woonach tige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats bevoegde regi- stratie-bureaux aan te melden. Hert is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tot nu toe door on wetendheid niet aan deze verplich ting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in verzuim zijn, worden hier mede onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, uitgenoodigd, zich schriftelijk of mondeling bij de bureaux van da politieofficieren bij den gevolmach tigden van den Rijkscommissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmelding eveneens moet geschieden in. alle ge vallen waarin personen, die tot het Duitsehe volk behooren of van Duit sehe afstamming zijn, in twijfel ver- keeren met betrekking tot hun na tionaliteit of als personen zonder nationaliteit worden aangemerkt. Een eventueel vroeger ontvangen be richt van een officieele instantie, volgens hetwelk men de Duitsehe nationaliteit heetf verloren, bevrijdt niet van de plicht tot aanmelding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudieten-Duitschers en voor volks-Duitschers uit de Oost- gebieden. De aanmelding dient alsnog uiter lijk tot en met 21 Maart 1942 te ge schieden. Bij minderjarigen is de op voeder, ook wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen tweeden aanmeldingster mijn verantwoordelijk. Gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. GRAFT. (Jan.-Febr.) Geboren: Gef, z. v.Willem Bas en Neeltje Bankersen. Va- lentinus Marie, z. v. Valentinus Smit en Alida M. Schillemans. Nelie Adriana, d. v. Martinus Nib- bering en Maria G. Boots. Neeltje Jacoba, d. v. Qerrit Kaaij en Jacoba Oud. Getrouwd: Johan A. Kroeb te Purmerend en Cornelia J. E. Kastein. Cornelis Verdonk te de Rijp en Cornelia Vleerlaag. Overleden: Pieter Bruin, oud 90 jaren, echtgen. van A. Oortwijn CASTRICUM. Geboren: Elisabeth Maria d. van J. Jonker en A. A. de Wolf. Cornelia Catharina Maria d. van J. van Dam en M. de Groot. Petro- nella Cornelia d. van M. L. van Ruiten en E. Kuijper. Cornelis Otto z. van B. Heuvelink en G. Meijer. Overleden: Helena Mulder, 27 won. te Amsterdam. Aloisius van Immerseel, 78 j., won. te Rotter dam. Dirk van der Plas, 40 j, won. te Amsterdam. Hendrik Jo hannes Ignatius Schrandt, echtg. van A. Bos, won. te Groningen. Die- vera Wijnker, echtg. van C. Boots, 59 j. 133. „O, ja?" klonk Anneke's stem metje. „En waar gaat de Prins dan naar toe?" Even bleef het stil. Toen zei de fee: „Morgen trekt de Prins over de bergen naar het Ijspaleis toe, om bruiloft te vieren". i

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 5