DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Succesvolle Duitsche aanvalsacties aan het Oostfront. De rede van Halifax. De oorlog in Ned.-Indië. Britsche luchtaanval afgeslagen. Oude luistervergunningen Regeling aankoop) van kroonkurken. De lente is gekomen. Bekendmaking. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 68. J courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerg v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krrik. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 21 Maart 1942 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 20 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj viel de vijand weer met vrij sterke strijdkrachten aan. Alle aanval len zijn na verwoeden strijd afge slagen. 28 vijandelijke pantserwa gens werden vernield. Ten Zuiden van Sebastopol werd op 18 Maart een groot tank schip door lucht-torpedotreffers vernietigd. In het Donetsgebied herhaalden de bolsjewisten hun vruchtelooze aanvallen op de Duitsch-RGemeen- sche stellingen. Een plaatselijke aanval van Duitsche en Hongaar- sche formaties had sUcces. In den sector ten Oosten van Charkof werd de vijand na den afweer van nieuwe aanvallen teruggeworpen, waarbij hij zware verliezèn leed. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front mislukten vijan delijke aanvallen. Eigeh aanvals acties leverden nieuwe successen op. De luchtmacht bracht vernieti gende slagen toe aan pantserwa gens en troepenconcentraties der bolsjewisten op het schiereiland Kertsj en bestookte met bijzonder succes vliegvelden en spoorweg transporten in den middensector van het front. De vijand verloor gisteren 62 vliegtuigen, waarvan er 42 in luchtgevechten werden neergeschoten. Vijf eigen vliegtui gen keerden niet terug. De Frankische 46e infanteriedi visie heeft sedert begin Februari talrijke aanvallen van veel ster kere strijdkrachten onder hooge bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen en in elf dagen 162 pantserwagens vernield. De laatste dagen heeft het Roe- meensche 33e infanterieregiment zich door bijzondere dapperheid onderscheiden. Op het eiland Malta werden vliegvelden en luchtafweerbatte- rijën gebombardeerd. Een Duitsch jachteskader in het Middelland- sche zee-gebied behaalde met het neerschieten van drie Britsche vliegtuigen sedert het uitbreken van den. oorlog zijn duizendste overwinning in de lucht. In het zeegebied rond Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht ten Zuiden van Portland een koopvaardijschip van 60r1 brt. tot zinken gebracht. Twee andere middelgroote sche pen werden zoo zwaar getroffen, dat ook zij, naar aangenomen kan worden, verloren zijn gegaan. Ver der werden luchtaanvallen on dernomen op een havenstad aan de" Engelsche zuid-kust. In het tijdvak van 10 tot 19 Maart verloor de Britsche lucht macht 62 vliegtuigen, waarvan 28 boven het Middellandsche zee-ge bied en in Noord-Afrika. In den zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britannië 16 eigen vliegtuigen verloren. t Brittannia rules the waves, Engeland beeherscht de zee, dat is altijd de leuze geweest. Maar hoe weinig het daarop tegenwoordig nog lijkt, kan duidelijk uit de laatste rede van Halifax blijken. Duitschland, dat, volgens mededee- lingen van Churchill, in het begin van den oorlog practisch van de zeeën ver dreven was, heeft thans voor zijn aan voeren naar Lybië slechts twee tot drie weken noodig, terwijl Engeland zich met zijn convooien en transporten niet meer in de Middellandsche Zee waagt, maar, evenals in oude tijden, toen de weg naar het Oosten gezocht werd, weer om Kaap de Goede Hoop vaart en daarvoor niet minder dan drie maanden noodig heeft. Niet alleen is deze omweg tijdróovend, maar bovendien is de vaart uiterst ris kant, omdat ieder oogenblik voor het optreden van duikbooten en vliegtuigen der spilmogendheden moet gevreesd worden. Wat de blokkade van Duitschland be treft, zijn de rollen intusschen ook om gekeerd. Het is Halifax deelt dit zelf mede Engeland, die, door de uitwer king van den veldtocht, in het Westen, niets meer uit de naburige gebieden kan betrekken, maar alles wat het noo dig heeft over een afstand van 3000 mijl zelf moet gaan halen. Wat dit reeds adn schepen gekost heeft, behoeft niet meer uiteengezet te worden. Trouwens, ook aan marineschepen, hoe zorgvuldig ook veelal buiten den strijd gehouden, heb ben de Britten reeds zeer gevoelige ver liezen geleden. Wanneer iemand als Halifax dit open lijk meedeelt, is het volkomen duidelijk, dat men ook in leidende Britsche krin gen den toestand,, waarin Engeland op dit oogenblik verkeert, allesbehalve op timistisch beoordeelt. De strijd op Celebes. Tokio, 20 Maart (DNB). Volgens frontberichten, die Vrijdag in Tokio zijn aangekomen, heeft de Japan- sche marinelandingsafdeeling bij den slag van Tjamboe, die-vóór 6 Maart geleverd is, in totaal 1064 gevange nen gemaakt, onder anderen een kolonel. De verliezen van den tegen stander waren volgens de frontbe richten aanzienlijk. Behalve talrijke handvuurwapens werden twee stuk ken veldgeschut, zeven mijnenwer- pers en 225 goederenwagons buitge maakt. De berichten voegen hier aan toe, dat het Japansche landings- commando de operaties op het oogenblik uitbreidt. Het verloop van den strijd op Timor, Tokio, 20 Maart (DNB). Over het verloop van den strijd om Timor publiceert de Tokio Nitsji Nitsji een belangwekkend frontbericht. Na de landing van de Japansche troepen op het Nederlandsche deel van het eiland, aldus het bericht trokken zich vijandelijke troepen ter sterkte van meer dan 3000 man op het Portugeesche deel van het eiland terug en zetten hun operaties op neutraal grondgebied voort. Na dat de vijandelijke strijdkrachten bij Dilli den 12en Maart waren verslagen, was de strijd op Timor practisch geëindigd. De Japanners maakten op Timor, naar het blad meldt, 1.200 gevange nen. Als buit vielen den Japanschen troepen 386 booten, 90 automobielen alsmede tanks, pantserwagens en kanonnen in handen. Britsche bommenwerper neer gestort. (D.N.B.) - Uit Londen wordt gemeld, dat Woensdag j.L een Wel- hngton-bommenwerper in de nabij heid van New-Castle is neergestort. Zes leden der uit zeven personen bestaande bemanning kwamen om het leven. Italiaansch legerbericht. Rome, 20 Maart (Stefani.) Het 657e weermachtsbericht luidt: Ten O. van Mekili nu en dan con tact tusschen verkenningsafdeelin- gén.y Vijandelijke bommenwerpers, die een vooruitgeschoven vliegveld trachtten aan te vallen, werden ter stond door een onzer jachtformaties onderschept en teruggedreven. Een Curt'iss werd neergeschoten en tal rijke andere - met machinegeweer- vuur bestookt. Sterke Duitsch-Italiaansche een heden deden opnieuw hevige lucht aanvallen op de vliegvelden van Half ar en Venezia. Twee toestellen werden op den grond vernield en een derde bij een luchtgevecht. HET PROCES TE RIOM. Vichy, 20 Maart. (D.N.B.) De verklaringen van generaal Sciard op den 17en dag van het proces te Riom bevestigen de verklaringen van de tot nu toe verhoorde gene raals over de zoogenaamde gebre ken in uitrusting en opleiding van het Fransche leger en de Fransche luchtmacht. Generaal Sciard wees met name op de gebrekkige oplei ding van de luchtafweertroepen, die in vele gevallen tot een zuiver theoretisch onderricht beperkt had moeten blijven. Naar hij mededeel de, heeft het volkomen verlies van de Fransche jachtvliegtuigen, dat hij bij den intocht van zijn leger in Nederland en België moest eonsta- teeren, een demoraliseerenden in vloed uitgeoefend. Vervolgens werd overgegaan tot het theispa van het gebruik van het tankwapen, waarbij getuige mede deelde, dat door het opraken van de benzine heel vaak onherstelbare pannes waren voorgekomen, als oorzaak daarvan noemde Sciard het ontbreken van een benzine reservoir en het feit, dat de actie radius in doorsnee slechts vier tot vijf kilometer bedroeg. De gebre ken van het tankwapen nbemde generaal Sciard resumeerend dui delijke constructie- en ontwerp fouten. Bovendien bleek uit het debat opnieuw, dat men niet tot een practische uitvoering was ge komen van het gebruik van pant serdivisies. Als laatste getuige werd generaal Lenclud verhoord, die in hoofd zaak de verklaringen der overige verhoorde generaals bevestigde, dat het' ontbreken van een sterke luchtmacht de voornaamste oor zaak van de Fransche nederlaag is geweest. Zeer Interessante negatie ve mededeelingen deed generaal Lenclud over de stemming en het moreel van het leger. De eigen propaganda b.v. heeft ten nadeele van de troep gewerkt, vooral de argumenten, dat Duitschland door de blokkade murw was gemaakt en reeds met g'rootf binnenlandsche moeilijkheden te kampen had, heb ben den offensieven geest vermin derd en aanleiding gegeven tot een gemakzuchtig denken en handelen. Vervolgens werd de zitting tot Dinsdag verdaagd. MET VER EENDE KRACHTEN wordt een transport machine'op een besneeuwd -vliegveld in het Oosten door mannen van hpt grondperso neel naar de vrijgemaakte startbaan gerold. »r. GöBBELS SPRAK OP DEN HEL- DENPEATZ IN WEENEN ter gele genheid van de herdenking van den terugkeer tot het Duitsche Rijk van den Oostmark op 13 Maart 1938. pp zijn reis door den Steiermark werd de minister overal stormachtig begroet. (Atlantic-Holland-Boesig) WARD PRICE PLEIT VOOR EEN ENGELSCH OFFENSIEF. Geneve, 20 Maart (DNB). Het ko mende voorjaar stelt hetBritsche oorlogskabinet voor de taak, de troe pen, waarover men in Engeland be schikt, ergens doeltreffend te ge bruiken, zoo schrijft Waf'd Price in een artikel in de Londensche Daily Mail, waarin hij de mogelijkheden nagaat, die Engeland heeft op het gebied van toekomstige militaire maatregelen. Wanneer Engeland, al dus Ward Price, niet eindelijk eens, vóór het weder herfst is, ergens aanvalt, verspeelt het zijn kans! de zen oorlog te winnen. Naar bekend is, is echter de zwakste plek van Engeland zijn koopvaardijtonnage. Men kan zich ook niet een drie maanden durend troepentransport permitteeren, zoo als dat, hetwelk enkele weken vóór den val van Singapore daarheen is gezonden. Taken van zulken omvang liggen op het oogénblik buiten het bereik van de Engelsche koopvaar dij. aldus Ward Price, die vervol gens de mogelijkheid overweegt van landingsoperaties in Noorwegen of Frankrijk. Zelfs wanneer deze ope raties geen succes zouden hebben, zijn zij volgens hem toch de moeite waard, want Duitsche land- en luchtstrijdkrachten zouden erdoor gebonden en het Russische front derhalve ontlast worden. Vrouwen en kinderen uit Tsjoengking geëvacueerd. (D.N.B.) - Naar Domei meldt, verluidt uit be richten uit Tsjoengking, dat het stadsbestuur van Tsjoengking be volen heeft, dat vrouwen en kinde ren uit het stedelijk gebied moeten worded geëvacueerd, zulks als voor zorgsmaatregel met het oog op nieu we Japansche bomaanvallen, die men. van Mei af verwacht. 53 geallieerde schepen voor Japan. (D.N.B.) - Naar Domei uit Soerabaja meldt, zijn de Japanners na de overgave van Soerabaja in het bezit gekomen van 53 schepen der geallieerden, die tot zinken waren gebracht óf beschadigd, doch gelicht of gerepareerd kunnen worden. Prof. dr. R. van Genechten spreekt op cultureele bijeenkomst te Berlijn. - De A.N.P.-correspondent meldt: In de groote 'voordrachtszaal van het .Rijksministerie van arbeid te Berlijn, is gistermiddag op uit- ncodiging van dan Rijksminister van arbeid, Franz Seldte, in samenwer king met de deutsch-niederlandi- sche Gesellschaft, een cultureele bij eenkomst gehouden, waaraan- naast verschillende autoriteiten van staat en partij en van de Nederlandsche nationaal-socialistisehe beweging in Duitschland, vele honderden genoo- digden deelnamen. Het hoogtepunt van den avond vormde een voodracht van prof. di. R. van Genechten, procureur-gene raal te Den Haag over „Die geistige Lage in den Niederlanden"'. De opmarsch der Japanners naar Port Moresby. (D.N.B.) - De Japansche troepen zouden, naar de Britsche berichtendienst meldt, met. htm opmarsch naar Port Moresby, de hoofdstad van Niew-Guinea zijn be gonnen, Van Lae uit zouden de Ja panners door het dal van' de Mark ham, gelegen op 200 mijl ten Noord- Oosten van Moresby, naar de hoofd stad oprukken. Volgens de laatste berichten uit Moresby hebben de Japansche troepen totdusver nog geen contact met de Australische strijdkrachten gehad. De Londensche B.B.C.-omroep: zijn laatste rede toonde de Führer 1 vertrouwen te zijn ten aanzien van Duitsche successen in Rusland, in komende Lente.-... Stalin „Geloof dat niet: Dat is enkel Nazi-propaganda!" (Uit: „Vo^".) JAPAN BETREKT GROND STOFFEN UIT VEROVERDE GEBIEDEN. Tokio, 20 Maart. (D.N.B.) De laatste dagen zijn verscheidene sche pen met belangrijke ladingen uit de gebieden in het Zuiden van den Stillen Oceaan te Sjibaura, de haven van Tokio, aangekomen. De schepen hadden suiker, rijst, rubber, erwten, steenkool alsmede andere produc ten aan boord en konden zonder verliezen door vijandelijk optreden hun plaats van bestemming berei ken. De pers wijst er in dit verband op, dat sedert het begin van den oorlog reeds honderdduizenden ton nen waardevolle goederen uit de Zuidelijke gebieden in Japan zijn aangekomen. DOODSTRAF OP BON- VERVALSCHING IN BELGIE, Brussel, 20 Maart. (Belgapress) Krachtens een verordening, uitge vaardigd door den militairen bevel hebber voor België en Noord-Frank rijk, wordt in het vervolg iedereen, die rontsoeneermgszegels of levens- middelenbonneri\yervalscht, met den dood gestraft. Zij, die al of niet opzettelijk vervalschte zegels gebruiken of in omloop brengen, zullen gestraft kunnen worden met den dood, met dwangarbeid of met gevangenis, al naar den ernst van het geval. CHURCHILL HEEFT ONDERHOUD MET MAISKY. Madrid, 20 Maart. (D.N.B.) De Britsche minister-president Chur chill heeft, naar het blad Ya uit Lon den meldt, een onderhoud van twee uur gehad met den Sovjet-ambassa deur te Londen, Maisky. Tijdens dit onderhoud zou vooral, naar het blad verder meldt, de Amerikaansch-En- gdlsch-bolsjewistische samenwerking na den oorlog besproken zijn als mede een nauwe aaneensluiting van de drie mogendheden voor het geval Duitschland verslagen zou worden. Daarentegen is de bolsjewistische eisch tot het vormen van een tweede front in Europa en de Anglo-Ame- rikaansche hulpverleening aan de Sovjet-Unie met geen woord ge noemd. VON PAPEN NAAR BERLIJN VERTROKKEN. Berlijn, 20 Maart De A.N.P.-cor- respondent meldt: Gezant von Papen is den 19en dezer uit Ankara naar Berlijn afgereisd voor het uitbren gen van rapport en misschien tevens tot het consulteeren van zijn arts inzake zijn bij dan aanslag oipge- loopen oofkwestuur. Von Papen zal op zijn reis geen tusschenstations aandoen noch besprekingen voeren. Turksche ambassadeur uit Berlijn in Istanboel. Istanboel, 20 Maart. (D.N.B.)- De Turksche ambassadeur te Berlijn, Gerede, is te Istanboel aangekomen. Misdrijf ontdekt. - De politie te Den Haag heeft een 35-jarige gehuw de vrouw, genaamd C. G. A., aange houden, die ervan verdacht wordt^ in het begin van het vorige jaar het kind van een kennis direct na de geboorte in een teil water te hebben doen stikken. Om de sporen van haar misdaad uit te wissehen, heeft zij het lijkje later in den kachel ver brand. Het is niet bekend, in hoe verre de ouders hierbij betrokken zijn. Nog in te leveren voor 1 April. 's-Gravenhage>, 20 Maart. Tot 12 Maart j.l. was er voor de houders van radio-ontvangtoestellen, dde de luisterbijdrage 1941 geheel of ge deeltelijk door het plakken van zegels hebben- voldaan, gelegenheid hun- oude vergunning op de postin- richtingew in- te ruilen te-gen een nieuwe. Zeer velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Wi aan deze ve-rplichting niet vol deed, is in- overtreding van de des betreffende bepaling, waarop een sanctie is gesteld1 van zes maanden hechtenis of duizend' gulden boete ten hoogste. Strafvervolging -kan evenwel nog voorkomen worden door de luister vergunning 1941 me.t alle -bewijzen van betaling 'vóór 1 April a.s. op te zenden aan het hoofdbestuur van he' Staatsbedrijf der P.T.T., afdee ling III (admmistratie""der luister vergunningen), Hooge Prins Wil- lamstraat 32-34, Scheveningen. Aangezien het hier betreft de ver zending van geldswaardig papier verdient het aanbeveling dit aan- gcteek-and te doen geschieden, om dat in geval van verloren raken het risico geheel voor den afzender is. Wie de geheele luisterbijdrage voor 1941 over de 'giro heefti vol daan, behoeft zijn oude vergunning niet op te zenden; -hem wordt de nieywe per post toegezonden. In dien deze toezending nog eenigen tijc^ op zich laat wachten, behoeft meh zich niet ongerust te maken; men moet er slechts voor zorg dra gen het bewijs van- storting of de kennisgeving van overschrijving bij het toestel aanwezig te hebben ten einde dit bij even-tueele controle te kunnen toonen. Aangeslotenen op een radio- distributiecentrale va-llen eveneens bui-ten deze regeling, omdat zij de verplichte luisterbijdrage voldoen tegelijk met -dei kosten van het abonnement. De omwisseling van de luister- vergunningen heeft velen luis teraars aanleiding gegeven per brief allerlei vragen te stellen of inlich tingen te verstrekken. Het is niet mogelijk dezs zeer omvangrijke correspondentie in korten tijd te behandelen. Indien men dus niet spoedig antwoord krijgt, laat men dan wat geduld- oefenen en niet dadelijk opnieuw een brief schrij ven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Oude exemplaren goed bewaren. 's-Gravenhage, 20 Maart. De pre caire situatie van plaatijzer heeft het noodzakelijk gemaakt over te gaan tot een regeling voor den aan koop van kroonkurken, zoowel nieu we als geregenereerde, door de kroonlturkgebruikende industrie. Thans kunnen kroonkurken door deze industrie slechts worden aan gekocht op een aankoopvergunning, waarvoor een der voorwaarden zal zijn, dat gebruikte kroonkurken moeten zijn ingeleverd bij daartoe door het Rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd aange wezen. regeneratiebedrijven. De toe wijzing zal worden gebaseerd, eener- zijds op de hoeveelheid ingeleverde kroonkurken, anderzijds op de be hoefte van den belanghebbende. De ingeleverde kroonkurken moe ten droog worden opgeslagen en zoo noodig na ontvangst direct wor-' den gereinigd en gedroogd teneinde roestvorming te voorkomen. Alleen, wanneer door alle belang hebbenden, dus ook door het pu bliek hieraan de hand wordt gehou den, kan een regelmatige voorzie ning van kroonkurken verzekerd blijven. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de officieels publi catie elders in dit blad. DE EERELIJST. Staat uw firma reeds op de eerelijst? Nog niet? Dan wordt het tijd, dat u zorgt, d-ati -ook uw firma genoemd- zal w-orden als een, d-ie wist wat op het spel stond in 1941 en, 1942. Wat op het spel staat is u bekend: orde of chaos, een vrij Nederland öf een Sovjet-invasie. De keuze is niet moeilijk. Duizen den hebben reeds voor u gekozen, deden meer: meldden zich om deel te nemen aan den strijd teigen het bolsjewisme. Zij strijden ook voor u. Vergeet daarom deze ma-rfnen niet a-lls ze gewond geraken. Laat uw firmanaam op de eerelijst plaatsen. Stort maandelijks een vast bedrag op girorekening l 87 600 Ned-efrlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage^ VERDUISTER GOED l ZON MAAN ZON MAAN 21 22 21 22 23 22 Maart onder: Maart op: Maart op: onder: Maart onder: Maart op: Maart op: onder: 19.53 7.41 9.54 19.55 7.39 10.26 0.47 25 Maart Eerste kwartier. Vandaag begint de lente. Terwijl de laatste sporen van den barden #en langen winter nog als frag menten uit een moeilijk tijdperk in onze grachten drijven, is de ijsco-man, die aan zon en zomer doet denken, weer op het Waagplein verschenen en groot en klein staat al om zijn rijdend win keltje en proeft en snoept of er nimmer een periode van kou en duisternis ge weest is. De mensch vergeet graag het leed dat hem is overkomen. Wanneer de zon weer aan den hemel staat, is alles wat ons de laatste maan den verontrust heeft, spoedig vergeten. Nu de lente is aangebroken, nu de aarde weer bewerkt kan worden om zaad en pootgoed tot wasdom te bren gen, denken we slechts aan de warme en lange dagen die komen gaan in den tijd, dat het beeld van ons oude stadje weer in een lijst van levend groen zal prijken. Straks verschijnen weer de traditio- neéle berichten: het eerste kievitsei, de eerste jonge groente op de "Veiling, de eerste vlinder, jaarlijks wederkeerende gebeurtenissen waarop wij in den regel zoo weinig acht slakn, maar welke wij in dezen tijd als onvolprezen geschenken van de natuur begroeten. De pessimist laat zich ook nu nog drukken door de gedachten aan zorg en ellende, die er was of nog komen kan, door onzekerheid over de toekomst, door alles wat' hij zich noodgedwongen tijdelijk moet ontzeggen. De optimist bedenkt dat het leven maar kort is en dat wij ervan moeten profiteeren. Die plukt den dag, die zoekt de zon op, die geniet van den terugkeer vah licht en leven, van de schoonheid van onze parken en bosschen waarin boomen en struiken straks weer in bruidstooi zullen staan. Die constateert, dat vandaag de lente begint, dat elke volgende dag weer langer zal zijn dan de voorafgaande, dat kou en kolenschaarschte tot het verleden behooren en dat wij ons geen zorgen voor den tijd moeten maken. Wie den moed verliest is als een schip zonder roer en drijft, aan elke golf ten prooi, stuurloos en machteloos door het leven." Wie optimist kan blijven, weet, dat de lente is gekomen en dat, wat er ook op de wereld gebeuren moge, licht -en schoonheid weer volop ons deel zullen zijn. '•s-Gravenhage, 2-ft Maart. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor diei be zette Nederlandsche gebieden heeft op grond v-an, artikel 1 par. 2 van zijn verordening na. 10-8/40, vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke ynaatregel-en, den gepensionneerden kapitein ter zee zee C. ter Poorten benoemd tot inspecteur-generaal van het loods wezen.. WEER KERMISSEN IN DIVERSE PLAATSEN. 's-Gravenhage, 20 Maart. Met Paschen en daarna, zullen voor den eersten keer na den oorlog, wederom in grooteren omvang kermissen in ons land worden gehouden. Door de gemeentebesturen van de meeste der gemeenten, waarin de ker missen worden gehouden, is intusschen de grootst mogelijke medewerking toe gezegd en o.a. zal gezorgd worden voor voldoende krachtstroom om de ver schillende kermisattracties, zooals zweef molen, rutschbaan, electrische auto'tjes e.d. te kunnen laten draaien. Voorzoover bekend zullen verder de suikerrkamen, die immers een onmis baar onderdeel van de kermis uitmaken, een extra toewijzing krijgen. Tevens worden stappen ondernomen bij het Bureau voor de Voedselvoorziening, om gedaan te krijgen, dat ook de koek- en wafelkramen een extra-toewijzing ont vangen. Wat de vérduistering betreft, zullen de kermisexploitanten zich ten streng ste moeten houden aan de aanwijzingen, welke te dien aanzien door de betref fende gemeentebesturen zullen worden gegeven. Gouden ringen gestolen. - Bij een juwelier te. Delft werd een standaard met 37 gouden ringen ge stolen door een onbekenden man, die zi ch in den winkel had ver voegd met de vraag, of er nog gou den of zilveren sigarettenpijpjes ver krijgbaar waren. i

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1