STAD EN OMGEVING Herverkaveling Zuidschatwouder polder. AGENDA. Wijziging in Duitsche levens middelenrantsoenen. VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN. v. PUBLICATIES Adverientiën. CORNELIS KROON Jbz., ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 MAART 1942. Faglna 2. IZïm BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER. De waarnemende burgemeester heeft de volgende besluiten ge nomen: 1. voor het tijdvak van 14 Januari tot en met 31 Augustus 1942 is benoemd tot tijdelijk leeraar in staathuishoudkunde aan de han delsschool de heer P. H. Wuijs- "ter te Zaandam; 2. met de burgemeesters van Hei- loo en Limmen is een regeling getroffen tot öprichting van een gemeenschappelijken schoolart- sendienst voor de gemeenten Alkmaar, Heiloo en Limmen; 3. besloten is tót ruiling van grond bij den Baansingel met den heer R. W. Zaadnoordijk Sr. te Alk maar, alsmede tot overdracht in eigendom en onderhoud aan den heer Zaadnoordijk voornoemd van een hekwerk iangs het Overdiepad; 4. voor den aanleg van volkstuin tjes zullen worden bestemd, be halve het geheele voormalige kazerneterrein aan den Berger- weg, eenige perceelen weiland aan de Dr. Schaepmankade, aan den Bergerweg langs de spoor lijn en ten Zuiden van de Von delschool. HET WIT-GELE KRUIS. In de maand Februari werden door de wijkverpleegster 506 bezoe ken afgelegd bij 38 patiënten, waar van 326 bij leden van het A.A.Z.A., 160 bij leden van het Wit-Gele Kruis en 2o bij particulieren. De wijkkraamverpleegster legde 200 bezoeken af bij 12 patiënten ën verleende 3 maal assistentie bij den dokter. N.R.V. AFDEELING ALKMAAR. Een bijzondere avond wacht den leden van de Ned. Reisvereen. op Dinsdag 24 Maart. Niet alleen zal de heer J. Panman spreken over „Ons eigen land" en zal deze avond be sloten worden met een aantal ge kleurde Leicabeelden, tevens zal de heer Rien van Noppen, zeer bekend door zijn declamaties, in ouderwetsch costuum, een aantal schetsen voor dragen onder den titel ;,Nederland- sche humor bij het reizen in vorige eeuw". Grondverbetering, landaanwinst. Reeds eenige jaren is men in den Zuidscharwouder polder bezig met de werkzaamheden voor de her verkaveling, waardoor een niet on aanzienlijke landaanwist zal worden verkregen. Men zal in het komende seizoen het laatste gedeelte onder handen nemen, het westelij leste ge deelte van den polder en den z.g. Zoutberg, het stuk land, dat ten noorden1 van den Hasselaarsweg ligt. Dit zal ongeveer een derde gedeelte zijn van de te verkavelen opper vlakte en hier zullen een goede 200 man gedurende geruimen tijd werk vjnden. Dat een aanzienlijke land-aan winst verkregen wordt, blijkt wel hieruit, -dat bij de laatstgehouden voorloopige toewijzing van percee len aan bijna alle eigenaren een stuk land in den polder kon worden toegewezen, gelijk aan de grootte welke zij bij den aanvang der werk zaamheden hebben ingebracht Er moest slechts 2% ha elders worden gegeven en wel in den westelijken proefpolder van het Geestmeram- bracht. Hierbij moet er rekening mee worden gehouden, dat de pro vincie Noórdholland, die in den polder een proefbedrijf van 10 ha zal krijgen, hiervan reeds 2 ha heeft gekregen. Ér is dus ongeveer 23 ha cultuurgrond opgeleverd, terwijl bij den aanvang ruim 24 ha cultuur grond is ingebracht. Hetgeen thans nog moet worden verwerkt, is dus practisch „schoone winst't De polder wordt van Noord naar Zuid doorsneden door een tweetal bestrate wegen, "ivaarop alle kavels, welke ongeveer 1 ha groot zijn, uit komen. In de toekomst zullen de be- bouwers van het land hun produo- ten moeten vervoeren per as. Het land* is verleden jaar ook al ge deeltelijk met tuinbouwproducten be- teeld en de resultaten hiervan zijn heel goed geweest. Zelfs op het land, waar eens de groote waterplas was, bleek de opbrengst heel goed te zijn en niet- on der te doen voor die van het overige oude land. De kwaliteit van dit nieuwe land zal niet veel slechter zijn dan van het andere land, dank zij de bewerking, welke het heeft ondergaan. Alle slechte grond en de rietschorren zijn naar be neden gewerkt, terwijl de goede teel aarde over het geheele perceel verdeeld is. Er zullen ook plaatsen zijn in het oude land, welke door de ondergane bewerking verbeterd zijn. De eigenaren zullen zooveel) mogelijk hun grond bij elkaar krijgen. Nadat het werk is opge leverd, zal opnieuw een taxatie worden gemaakt en dan zullen de eigenaren, wier inbreng eveneens in geld is ge taxeerd, hun inbreng in nieuw land kun nen inwisselen tegen de bij de eind- taxatie vastgestelde prijzen. Het Zal dus best kunnen voorkomen, dat iemand minder oppervlakte terugkrijgt dan hij, beeft ingebracht, omdat de waarde van het nieuw verworven perceel hooger is dan van dat, wat ingebracht is. Ook zijn gevallen mogelijk, waarbij het juist andersom is. Het is niet uitgesloten, dat er land overblijft. Dit komt ten goede aan de inbrengers, die pondspondsgewijs een gedeelte hiervan zullen krijgen toegewezen. Natuurlijk zal voor dit extra-land moeten worden betaald. De aonkoopsom kan evenals de te betalen ruilverkavelingskosten, in termijnen worden betaald, over een tijdsverloop van dertig jaren. Ongetwijfeld zal er in de komende maanden belangstelling voor dezen pol der bestaan, vooral nu ook voor het Geestmerambacht herverkaveling op het programma staat, al is het eerste plan voorloopig van de baan. LANDBOUWFILM „GROENENDE WEIDEN". Voor een groot aantal belang stellenden, waaronder leerlingen van de landbouwcursussen Heiloo en Akersloot, vond Donderdagavond in de Rustende Jager te Heiloo de ver- tooning plaats van de kleusen-smal- film „Groenende Weiden". De heer Mol, die deze geslaagde Maro-film draaide, lichtte verschil lende beelden nader toe en legde zoo noodig den nadruk op enkele onder- deelen. Deze film, die hoofdzakelijk het boerenbedrijf en in het bijzonder de weide als voedselvoortbrenger van het vee behandelt, is dikwijls een juweeltje voor het oog. Geslaag de opnamen van het mooie, vlakke Friesche landschap, alsmede schil derachtige natuurtafereelen uit het heuvelachtige Zuid-Limburg wisse len elkander af en laten zien, hoe de boeren, ieder op- zijn manier, trach ten hun weiden productief te maken. Er wordt vooral veel propaganda ge maakt voor het inkuilen van gras in goedgebouwde silo's. Uitvoerig werd het keuren van land, het weide- systeem en vooral het grasonder- zoek besproken door den heer Mol. Het grasdrogen werd ons getoond in twee verschillende drogerijen, één waaruit het gedroogde gras in drogen doch overigens normalen toestand te voorschijn komt en één waar men het gedroogde gras in dunne koeken perst. Door middel van enkele vertraagde ophamen kreeg men te zien, wat de beste en minder goede manier was s om te hooien. Nadat we het geheele land zoo'n beetje hadden doorkruist werd ons nog een kijkje gegund in het voorbeeldbedrijf van den heer J. Blom te St. Pan eras. Aan het slot werd aandacht ge vraagd voor de Wieringermeer. meer, waar het verkrijgen van goed gras in het begin heel wat moeilijk heden heeft opgeleverd, aangezien sommige gedeelten 4 1 5 meter op- der A.P. liggen. De heer H. Mulder, de leider van de boeren van Heiloo, dankte den heer Mol voor diens verklaringen bij de film en gaf den heer Couwen- hoven nog het woord, die als assis tent van den Rijksvoorlichtings dienst eenige uitspraken aanhaalde van dr. Frankena en de aanwezigen opwekte om een voorbeeldbedrijf te stichten en een bedrijfsvereeniging op te richten. DANSAVOND. De twee jonge danseressen Loucky de Raedt en Gretel van Bruggen vonden gisteravond in het Gulden Vlies een tamelijke belangstelling. Door onvoorziene omstandigheden was de heer Bob Nijhuis verhinderd zijn medewerking te verleenen. Maar de twee dames waren daardoor niet ontmoedigd en hebben te zamen het voor hen zware programma met groote opgewektheid en zeer veel succes gedanst. Vijftien nummers, waaronder verschillende genres, hebben de inderdaad talentvolle danseressen in mooie met zorg geko zen costuums, gebracht, elkander steeds afwisselend. Gretel van Brug gen opende het programma met drie oude dansen op muziek van Cöupe- rin, de derde in nieuw costuum. Verder trok van dezelfde danseres zeer de aandacht het nummer Strijd, dat vol expressie werd uitgevoerd^ Zeer mooi was, mede door de muziek ook haar wals van Chopin, terwijl zij met voortreffelijke mimiek zeer geestig oude Hollandsche en Duit- sche volkswijzen danste. Na de Slavische dans van Dvorak toonde Loucky de Raedt zich in het komische genre van een bijzondere zijde. De „dans van het kuiken" was uitstekend en verwierf dan ook een luid applaus. Ook „Op het feest' werd op blijmoedige wijze gedanst. Dat zij ook in het' ernstige genre veel indruk weet te maken, bewezen de mooie vertolking van Levens gang op muziek van Beethoven en de Pavane van Ravel, die bijzonder mooi van beweging was. Zeer gees tig was de Marionet. Gretel van Bruggen danste na de pauze „Af scheid" zeer goed en toonde zich in Zomer en Mazurka met sprekende gelaatsexpressie van haar beste zijde. Tot. slot dansten Loucky de Raedt en Gretel van Bruggen samen een Humoreske van Dvorak en behaal den daarmee zoo'n bijval, dat het nummer gebisseerd moest worden. De uitvoerenden lieten terecht de pianiste Diny IJlstra, die den gehee- len avond de dpnsen op uit/stekende wijze had begeleid, in het slot applaus deelen. Zij kunnen over het, ook in artistiek opzicht behaalde succes zeer tevreden zijn. G. C. van Gulik. DE STAD NADER BIJ HET LAND. Uitgaande van de Arbeidsbemidde ling, werd Vrijdagmorgen te Wie- ringerwaard in de zaal van den heer R. Breed een vergadering ge houden onder leiding van den heer Boon. Het doel dezer bijeenkomst was om door tusschenkomst van de arbeidsbemiddeling nauwer contact te zoeken tusschen 't arbeidsbureau en werkgevers en tevens stad en platteland nader tot elkander te brengen. Vooraf werd een mooie film vertoond betrekking hebbende op landbouw. Deze film werd toege licht door den heer Boelsems, die begon te vertellen dat met deze film een beeld werd gegeven over jeugd- hulp en om stad en platteland nader tot elkander te brengen. Dit werk heeft niets te maken met arbeids dienst of politiek. Het werk is zuiver idealistisch.' Het is zeer gewenscht o.m de stad méér begrip bij te bren gen over de boerderij. Spr. ried aan om jonge menschen uit de stad op de boerderij in te leiden. Men heeft zijn wensehen op te geven en dan zal een landbouwbemiddelaar wel ko men praten. De kosten zijn slechts 1 zakgeld. De reiskosten zijn voor het rijksarbeidsbureau. Hierna verkreeg ir. Lienesch het (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Aikm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een te veel aan boord trom.-sens.) 14 Jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De onweerstaanbare (com.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag en -avond geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Unser Früulein Doktor (rom.) Alle leeftijden- Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De vrouw met den blauwvos (rom.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 21 Maart. 2 en 4 uur, 't Gulden Vlies, voorstel lingen Pietje Bell. 7 uur, 't Gulden Vlies, feestavond Vokzos. Zondag 22 Maart. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, cabaret revue van Teun Klomp en zijn makker. Zondag 22 Maart. 7.30 uur, zaal Schuit te Koedijk, con cert gemengd koor KoedijkSchoorl m.m.v. André Carell. 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompe- toren, non-stop-revue van Voorwaarts. woord om het een en ander mede te- deelen over 't teeltplan 1942. Speciaal werden een paar rubrieken bespro ken, n.L peulvruchten en ruwvoer- gewassen. Ook werd uiteengezet wat wel en wat niet en hoeveel men mag verbouwen. Wat de scheurpremie betreft, zeide spr. dat dit bij sommi gen niet meevalt. Als de oogst is verloopen, kan men een voorschot krijgen van 75 per H.A Het kan ook gebeuren dat een korting wordt toegepast. Dit hangt af van hetgeen men verbouwt. Voor het verbouwen van kool werd het vorige jaar 150 per ha. betaald; dit is nu, evenals vdor aardappelen, 250. Het eerder af maaien van tarwe en haver is ver boden behoudens goedkeuring. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. Allen kregen een afdoend antwoord. Als derde spreker gaf de heer Boon een duidelijke uiteenzetting over het doel van de arbeidsbemid deling. Thans zijn er 37 gewestelijke arbeidsbeurzen met 150 bijkantoren. Eén dezer beurzen is te Alkmaar mét 7 bijkantoren. Geen enkele arbeider is verplicht naar het buitenland te gaan. Ons land heeft nog behoefte aan arbei ders. Door het scheuren van gras land is de behoefte aan arbeids krachten nog grooter geworden. Wanneer men arbeiders voor een be paald seizoen noodig heeft is het ge wenscht dit tijdig op te geven. Men kan dan verzekerd zijn geholpen te worden. Opgave kan bij ons geschie den, zei spr. Voorloopig moet de werkgever zorgen voor huisvesting en voeding. In de Wieringermeer wordt dit laatste al geregeld door centrale keukens. Ook na deze inleiding volgde een zeer geanimeerde gedachtenwisse- ling. VISSCHERSVERECNIGING GEE£ TMERAMBACHT. Vrijdagmiddag hield de vi-sschers- vereen3>gin<g Geestmeramfcacht ten lokale van den heer J. Dekker te Oudkarspei haar algesneene jaar vergadering. De voorzitter wees er op, dat de vangst van c'^ze-n winter is gegaan "■en koste van die van a.s. zomer. De secretaris, de heer P. Glas, herdacht in zijn jaarverslag het .pverleden lid, den heer C. Kieft, die sirds 1905 lid en ook eenige ja-ren bestuurslid is geweest. Het leden tal der vereeni-ging is thans 64. Ver leden jaar heeft men geen pootaal t-unnen koopen. Door het ijs is veel visch verloren gegaan. De rekening van den penning meester sloot in ontvangsten op 1960.36, uitgaven 1051.27, saldo 909.09. Het) bcginsaldo was 569.28. x De aftredende bestuursleden, de heeren A. Kieft en Jb. Sieuwertsen, werden herkozen. De prijs dei vergunningen is weer bepaald op 25,. met dien) ver- •taftde, dat wanneer geen pootaal kan worden verkregen, 10 zal worden terug betaald. De fuiken- visscherij werd gelaten als in 1941. Tot afgevaardigde werd gekozen da heer E. Vlug, die ;een verslag uitbracht van de vorige aigemeene vergadering. In de rondvraag stelde de hear Ji. Sieuwartsen voor, de minder bevolkte gedeelten van het ambacht van eenige snoeken van een andere plaats te voorzen. Hiervoor mag geen vergunning worden gegeven. Het toezicht van politie op het verboden visschen in den polder schij-nt te wenschen over te laten. Er zal- nog eens over gesproken worden. ONS NIEUWE FEUILLETON. Zeeroovers men denkt daarbij aan fregatten met volle zeilen en kanonnen aan stuur- en bakboord, aan ruw scheepsvolk, dat rijke koopvaarders entert en den buit op een onbewoond eiland verdeelt, en misschien ook een beetje aan een onschuldig meisje, dat door een jong edelman uit de handen van haar belagers wordt gered. Maar zeeroovers in den modernen tijd? Toch is dat zoo vreemd niet. Het feuilleton, .waarvan heden in qps blad een begin wordt gemaakt, vertelt daarvan. Het is de jongste roman van den bekenden Duitschen schrijver R. Arden en het bevat een aaneenschakeling van spannende avonturen, die zich concentreeren op een eilandengroep midden in den oceaan, waar oogenschijnlijk niet anders dan rustige menschen wo nen. Er zijn op die eilanden drie fami lies, die parel-concessies hebben, en er is een jonge man, die een copra- concessie heeft. De inboorlingen ha len de parels op en verzamelen de copra en de blanken verzamelen rijkdommen, die gedeeltelijk ter plaatse door een onbezorgde jeugd worden verteerd. Maar als er weer eens een bezending parels naar het vasteland wordt overgebracht, be reiken ze hun bestemming niet. Het blijkt niet veilig te zijn in dat ge deelte van den oceaan en het kan haast niet-anders of deze eilanden spelen daarbij een belangrijke rol. Een der scherpste koppen van' de politie op het vasteland wordt uit gestuurd om het raadsel op te los sen en aan de onveiligheid een eind te maken. Hij kan het niet helpen, maar vóórdat hij de daders kan pakken, wordt hijzelf eerst gepakt: hij verliest zijn hart aan een van de meisjes, die hij dlar vindt. Doch met dat al vergeet hij zijn opdracht niet. Ja, mede door haar hulp en met die van een nieuw verworven vriend slaagt hij er in de samenle ving van deze vijanden te bevrijden en'aldus de oplossing te bewerk stelligen van „Het geheim van de Pareleil'anden. KOEDIJK. Schoolverbond. - Donderdag avond vergaderde het Schoolverbond in het lokaal van den heer Butter. De voorzitter gaf een overzicht van het schoolverzuim in de afgeloopen periode, waarbij bleek, dat slechts één onwettig verzuim had plaats ge had. De rekening van den penning meester gaf aan in ontvangsten 360,02 en in uitgaven 185,90; sal do 174,12. Door de verplaatsing van de data 'waarop nieuwe leerlingen worden toegelaten van 1 April tot 1 Sept. is nu bepaald, dat kinderen die vóór 1 Oct. 6 jaar worden, per 1 Sept. als leerlingen kunnen worden ingeschre ven. Er kunnen dan 19 leerlingen worden ingeschreven, terwijl 11 leer lingen de school verlaten. Besloten werd om het feest bij het verlaten der school nog in AprÜ te houden, daar al een en ander in studie was. Het schoolfeest zal weer plaatselijk zijn door de tijdsomstan digheden. De heeren P. Lammerschaag en L. Visser moesten aftreden en waren niet herkiesbaar, waarvoor, na dank aan de scheidenden, werden gekozen de heer P. Vingerling en C. Dissel. Floralia. - Door de Floraliaver- eeniging zijn dit jaar 1057 planten verkocht, d.i. ruim 200 méér dan het vorig jaar. Hieraan zal de strenge winter, waardoor menig plantje is gesneuveld, zeker niet vreemd zijn. Burgerlijk armbestuur. - Bij be sluit van de burgemeester zijn de heeren A. Jongsma, W. Slotemaker en P. Mulder Pz. herbenoemd als resp. voorzitter en leden van het burgerlijk armbestuur. LANGEDIJK. B-stëun. - De commissie voor B- Stéun is dezer dagen door den burge meester geïnstalleerd. Voorzitter is de heer L. Schrijver, wethouder; secretaris de heer H. Vinke, hoofd van de/ afd. sociale zaken van de gemeentesecretarie. In deze eerste zitting werden 43 ge vallen behandeld, waarvoor een bedrag van 557 werd uitgekeerd. Hiervan was 240 van verleden jaar. EGMOND AAN ZEE. Aanbesteding. - Het sloopen van de openbare lagere school is door den burgemeester gegund aan de hóbgste bieders, de heeren A. van den Broek te Purmerend en P. de Geus te Egmond aan Zee, voor 7510. Het werk is van de .aan nemers overgenomen door de firma de Boer en van Slooten uit Wor- merveer. Huis ter Duin. - Naar wij ver nemen zal het koloniehuis Huis tér puin van de Vereeniging Zieken zorg uit Amsterdam, verbouwd worden, omdat de belangrijke toe name van het aantal uit te zenden kinderen uitbreiding noodzakelijk maakt. HEER-HUGOWAARD. Bekend persoon vertrokken. - heer J. de Jong, oud-armenvader, uit deze gemeente naar 'Alkmaar vertrokken. De Jong' genoot in de ze gemeente een algemeene be kendheid, door de betrekkingen, die hij doorloopend met het pu bliek onderhield, vanwege de tal rijke malen dat op hem door diverse vereenigingen voor wel dadigheid een beroep werd gedaan om als collectant op te treden. Bovendien was de Jong gediK, rende eenigen tijd telefoonkantoor houder en magazijn-meester van het Witte Kruis. (Zie vervolg Stadsnieuws pag. 3) GLIMLACHJE. O, al weer zwaarder geworden! Berlijn, 21 Maart. (D.N.B.) Met) ingang van 6 April a.s. worden de rantsoenen levensmiddelen in Duitsehland gewijzigd en wel voor brood, vet en vleesch. Voor zoover tot verlaging der rantsoenen wordt overgegaan, betreft deze in- de eer ste plaats de normale verbruikers. Met hen die zwaren arbeid verrich ten wordt streng rekening gehou den, terwijl d- rantsoenen van kin deren in den groei van hun jaren deel? gelijk blijven, deels zelfs iets verhoogd worden. Een vergelijking met de rantsoe nen van den eersten wereldoorlog toont aan ,dat de rantsoenen ten deele aanzienlijk bovm die van de jaren 1916/17 liggen. Bijzonder groot zijn de verschillen voor hen, die zwaren arbeid verrichten. Ter wijl in den wereldoorlog bovendien de vastgestelde rantsoenen maxima bedregen, die ver -beneden de wer kelijke beschikbaarstelling bleven, is thans de waarborg gegeven, dat iedere verbruiker de hem toe komende hoeveelheid ook inder daad ontvangt. De oorzaak, dat de rijksregeering tot een gedeeltelijke verlaging der rantsoenen besluiten moest ligt vooral in het ongunstige weer der laatste beide jaren, waardoor de graanoogsten 1940 en 1941 en de aardappeloogst 1941 'bij de zeer goede oogsten der laatste vredes jaren ten achter bleven. Aan den anderen kant is ook de behoefte aanmerkelijk gestegen en wel als gevolg van de uitbreiding van het legsr alsmede- van het groeiende aantal arbeiders, die meer dan het maximale aantal uren werken en van het aantal arbeiders, die zwaren arbeid verrichten in de oorlogsin dustrie. Bovendien is een millioen Duit- schers naar het Rijk teruggekeerd. Voorts werden talrijke buitenland- sche -arbeidskrachten alsmede krijgs gevangenen in het Duitsche econo mische proces opgenomen. Tenslotte heeft het Duitsche Rijk het Finsche volk met leveranties levensmidde len moeten helpen. Duitsehland hëeft ook, hoewel het daartoe krach tens het volkenrecht niet verplicht is, ten deele levensmiddelen ver strekt aan de bezette gebieden. De door het Rijk verstrekte leveranties zijn zoo aanzienlijk, dat'zij zouden toereiken om tien millioen menschen een jaar lang van brood te voorzien. Dit heeft natuurlijk zijn uitwerking niet kunnen missen op de eigen rantsoenen van het Duitsche volk. In tegenstelling tot Engeland, dat in vredestijd slechts 25 pet. vatf eigen behoefte door de binnenland- sche productie kon dekken, kan Duitsehland rustig de toekomst te gemoet zien, temeer daar het Duit sche voedingsgebied door den veld tocht in het Oosten is Uitgebreid. Zoodra de gevolgen van den oorlog en van het bolsjewistische wanbe- stur te boven zijn gekomen, zal de uitbreiding van dit voedingsgebied merkbaar worden. Men kan dan van jaar tot jaar toenemende overschot ten verwachten. Er kan geen twijfel over bestaan, dat Europa ook op voedingsgebied een betere toekomst tegemoet gaat. Zaaien en planten in het vroege voorjaar. Wanneer de grond is omgespit, bemest en ingedeeld in afzonder lijke vakken en bedden, wordt een aanvang gemaakt met het zaaien en planten. De harde kluiten van pas gescheurd grasland of zware kleigronden worden vóórdien met de spade naar behooren fijn ge maakt. In Maart of in de eerste helft van April worden gezaaid: tuinboonen, doperwten, capucijners èn peulen. Voorts kan men in Maart of in de In den loop dezer week is de,geheele maand April zaaien: spi nazie, raapstelen, kropsla, snijsla, snijbiet, tuinkers, zomerbiëten, zo- merwortelen, radijs, uien, peter selie en selderij. Sjalotten, pootuien en de z.g. weeuwplanten van bloemkool en kropsla, kunnen naar verkiezing in Maart of April worden geplant. Aardappelen worden in April ge plant; daarop komen we binnen kort terug. Zooals bekend worden bruine boonen, sla- en snijboonen pas in Mei gezaaid. Het uitzaaien van zaden kan breedwerpig of op rijen geschieden. De eerste methode, waarbij het zaad uit de hand over het zaaibed of veld wordt uitgestrooid, wordt o. a. toegepast bij wortelen; spina zie, radijs en raapstelen. De opper vlakte wordt dan het meest volle dig benut, doch men bedenke, dat het een geoefende hand vraagt om het zaad breedwerpig goed uit te strooien. Hét uitzaaien van de laatstver- melde producten kan echter zonder bezwaar ook op rijen geschieden. Dit verdient om verschillende re denen zelfs de voorkeur, vooral ook voor den beginneling. Bovendien laat rijenteelt zich veel gemakke lijker met andere gewassen combi neeren? b.v. op rijen gezaaide spi nazie tusschen erwten, tuinboonen of bloemkool. Tenslotte heeft men bij het uitzaaien' op rijen minder zaad noodig dan volgens de breed- werpige methode. Dat ls thans een zeer belangrijke factor. Zaden, welke zich moeilijk regelmatig la ten uitzaaien,' omdat ze zeer fijn zijn, zooals postelein, of pluizig, zooals wortelzaad, kunnen eerst met wat zand worden vermengd, waardoor een grootere hoeveelheid wordt verkregen, welke zich ge makkelijker verdeelt. Om op normale wijze tot ontkie ming en verdere ontwikkeling te ge raken, moeten de zaden op de ge- wenschte diepte in de aarde komen; ih droge, gronden zaait men iets die per dan in natte. Grove zaden komen naar gelang van hun afmeting dieper onder de aarde dan fijnere. De fijne zaden van sla, uien en andijvie behoeven geen grootere diepte dan hoogstens K cm. Voor koolsoorten, wortelen, radijs en peterselie bedraagt de zaaidiepte hoogstens 1 cm; voor spinazie, bie ten en snij bieten 2 cm; voor peulen en erwten 3 cm, voor boonen 4 cm, voor pronkboonen 5 cm en voor tuinboonen 6 cm. Fijne zaden worden na het uit zaaien luchtig ingeharkt. Voorts is het op lichte gronden goed om de aarde, waarin gezaaid is, met den rug van een platte spade of met een z.g. plak wat aan te drukken of licht vast te kloppen. Dat doet men voor wortelen, radijs, spinazie en snijsla. Teneinde het ontkiemen te ver« snellen worden sommige zaden, zoo als spinazie, tuinboonen efr doperw ten vóór het zaaien 1 a 2 etmaal in water gelegd. Vroege tuinboonen ot doperwten pleegt men bovendien wel ter kieming in de aarde van een broeibak of'in een kistje onder een glasruit te leggen en dan in Maart of April als bewortelde plant uit te planten. Dit wordt gedaan om ver vroeging van het gewas te verkrij gen. Tuinboonen worden geplant of ge zaaid op de rij, onderling 15 cm uit elkaar, bij een rijenafstand van 50 60 cm. Het zaaien van doperwten, capu cijners of peulen geschiedt in on diepe geultjes met een tusschen- ruimte van 3 14 cm tusschen de za den of op 10 cm, telkens 3 a 4 zaden bij elkaar. Voor lage erwten bedraagt de rijenafstand pl.m. 40 cm; voor klim mende erwten minstens 100 cm. Sjalotten en pootuien worden uit geplast op 15 a 20 cm op rijen, welke 30 a 35 cm uit elkaar liggen. De bloemkool, welke in Maart of April geplant wordt, komt 50 a 60 cm uit elkaar; de kropslaplanten 20 25 cm. De radijs, welke in April boven den grond komt, wordt op 5 cm uit gedund. Voor zoover noodig, kan men ook de zomerwortelen op dezen afstand uitdunnen. Om te voorkomen, dat de zaden van erwten, koolsoorten,- radijs, sla en andere zaden door het gevogelte worden opgepikt, worden' enkele cen timeters boven den grond zwarte draden gespannen. Neem nooit meet bonnen mee dan V noodig hebt. Wat U verliest wordt niet vervangenl Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar, Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. tel Hoeven, Alkmaar. INLEVERING BUITENBOORD MOTOREN. De burgemeester van Alkmaar vestigt nogmaals de aandacht van belanghebbenden op de bekendma king van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, opgeno men in de dagbladen vap 16 Maart j 1., inzake de verplichting tot inle vering van buitentyordmotoren. In deze bekendmaking worden zij, die buitenboordmotoren onder zich hebben, voor de. laatste maal uitgenoodigd om, hetzij hun buiten boordmotor terstond in te leveren bij den burgemeester, hetzij vóór 1 April a.s. een verzoek in te dienen bij den districtscommandant der marechaussee om verleening van een bijzondere toestemming om een buitenboordmotor onder zich te heb ben. Hij, die m het bëzette Nederland- sche gebied na 1 April 1942 onbe voegd een buitenboordmotor onder zich heeft, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste 6 maanden en met geldboete van ten hoogste dui zend gulden, voorzoover niet inge volge andere bepalingen een hoo- gere straf kan worden opgelegd. Te Alkmaar moet de inlevering geschieden ten kantore van den Di recteur der Gemeentewerken, Keet gracht 13 Alkmaar, 21 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, -G. VAN SLINGERLAND, loco-burg. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Maart 1942. 10000 kg Deensche witte kool 6.20; 1200 kg Peen 5.80; 800 kg Witlof 28. W ARMENHUIZEN, 20 Maart 1942. 137.900 kg Roodt kool 8.80; 1.000 kg Gele kool 8.10; 75.600 kg Deensche witte kool 6.20. Hiermede betuigen wij onzen, harte-lijken dian-k voor de vele bewijzen van deelneming ons be toond bij het overlijden van onzen geliefden) Vader, Behuwd- en Grootvader Wedm, van GUURTJE STAM, Ridder in de orde van Oranje Nassau. - B. REINDERS—KROON. K. G. REINDERS. p. M. REINDERS. Zuidscharwoude, Maart 1942,

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2