Hoesten HENCO ATA-iMÏ-SIL ALKM. BOYS Z. F. C. DE WEKROEP VAN NEERLAND'S ÖROOTSTE JEUGDORGANISATIE. gffö&stixxMt Stad en Omgeving Bekendmaking, Amsierdamsche Bears KERK EN SCHOOL SPORT s.maac... ZONDAG a.s. 2.30 uur ud rrfbdel Radio met en spoelen, 1 tafel op electr. lamp m. ballon, o. 109. )uitsehe piano, mooie 7. H. MannBielefeld. AT 5. delwagentje, fietsband ïger. ÏSTRAAT 17. Na 6 u. goede waschmachine. 2UWSTRAAT 15. 9 TulenorddakpaAnen, en een deur. >OT 129. icht Philipsradio 1939. Kinheimstr. 1, Alk- i uur). i goede gramofoon m. inslang 6 m, 1 dames- 1 p. jongensschoenen a.n. band 26x1%, 1 mdelwagen (opvouw- DIESTRAAT 59. geboden: g. o. h. van "wagen. Gevraagd: een tje. TL AAN 20. jebfeden: prima radio- Lorenz). 3NOORD 34A. i rijbroek (gr. maat). Ikmaar. ïoniehouten kast hoog ;0 m voor 40. 4, agent Alkm. Crt.: TEL AAN 20, Bergen. koop z.g.a.n. Te koop naaimachine. lNG 10, Alkmaar. feest heerenrijwiel met i. Omval 5 n. stevige kinderstoel, I ichoenen maat 39, 1 p, kinderschoenen m. 20. 1 524, Egm. a. d. Hoef, 2 persoons witgelakte et stellen. ENWEG 4, Bergen, ten schuur lang 4,35 m hoog 1,80 m en een nenhok. ISTRAAT 83. z-band en een canapé. iSTR AAT 83. jekker te koop, m. 52. 3LAAN 107. Ook Zon- i*riesche staartklokken en 1 schippertje. Jr. Nieuwland 62. eheel eiken salontafel, voor huiskamer. 1KADE 14. tl op Erresradïo met bij 25 van de nieuwste .NDDW.STR. 3. Alkm. zwart marmeren pen- groote trap en 2 LAMORAABSTR. 3. te koop. Is z. g. a. n. nelijk bod. ARSSTR. 3, Alkmaar. I onderhouden kinder- :de een glazen lamp. G 408, Egm. a.d. Hoef. hrift. cursus reclame viool met kist en een 1ARL MARXSTR. 11. heerenrijwiel Vn. g. b. er. 1IJKJE 39. zg gr. dm., 1 handwa- kastje, 1 ijzeren as t kussenblokken eW 2 1TELAAN 56, Bergen. z.g.a.n. kippenschuur lekt met A.J.-platen. .EDUK 34, Bergen. in goeden staat zijnde 1 C 133, Heiloo. ia 1 pers. houten ledi- net spiraal) f 22. 178, Heiloo. d onderhouden hand- merk Pfaff, beslist in BOEZEMSINGEL 6. z.g.a.n. „Miele"-hand- 3. ADE 17. (Na 6 uur). gramofoon, een huis- (figuurzaagwerk) en :hen 35 u. LAAT 64. prima handmaaigras- na divan, vuurduvels n alle maten, prima en. Alkmaar. met garantie 20, 30, Trapstellen 10, 20 iNNEN. Hofdijkstr. 13, n Philips radiotoestel tSLAAN 35. haard 15 en een (zw.) IT 196. wieg te koop (roze 15, Zuidscharwoude. chtige w. trouwjapon k (maat 40). DEK 17, Alkmaar. en jongensrijwiel met n en een damesrijwiel in. mweg 24, St. Pancras. n z.g.a.n. Philipsradio toer rij wiel m. g. b. Alkmaar. a stel ivoren, biljart en een paar jongens- it 38. AT 49. Alkmaar. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 MAART 1942. de erfenis der jeugd. Pagina 3. J!_J De Nationale Jeugdstorm streeft de vereeniging van Neerland's Jeugd in één machtig verband na. Vijftienduizend Nederlandsche Jon gens en meisjes van 1018 jaar schaarden zich reeds onder het devies „In Godsvertrouwen alles voor het Vaderland" in de rijen van dien Jeugdstorm. De jongsten onder hen zullen de draagwijdte van hun lid-zijn nog niet ten volle en beredeneerd beseffen, doch de rijpere jeugd in den Jeugdstorm weet echter in elk opzicht, waar het om gaat: om de keten der ge slachten, waaraan Neflerland's trotsche geschiedenis verbonden is, in de toekomst van sterkere scha kels te voorzien dan die welke de generaties van de laatste 100 jaar waren. Generaties, die in' den marsch, welke ons volk door de eeuwen maakt, zich de voor ons land verderfelijke weelde van een t e lange rustpoos gunden. Zij laten van zich hooren, deze jeugdstormers! Him stem klinkt in hun liederen, in hun trommels en trompetten; in hun fermen marschtred als zij, de vendelvlag wapperend in den wind en de oogen gericht op de toekomst, zingend langs de wegen trekken om in het vrije veld hun spelen en oefeningen te houden, er te kampeeren en te luisteren® naar hun leiders, die hen verhalen van Neerland's grootheid en de wor ding van een nieuwe wereld waar in hun trotsche land een plaats zal moeten hebben, zijn historie waardig. Hun stem klinkt ook in hun tijd schriften. In de „Stormmeeuw", hun. maandblad; in de „Stormvlag", hun strijdblad. Vooral in het laat ste klinkt de wekroep van die 15000 jongens en meisjes met een harde duidelijkheid. Soms klinkt hij bitter, dan snijdend scherp of verkropt van verdript, als Neer land's grootheid afgebroken wordt door gebeurtenissen die rouw in hun harten brengt; omdat wat sterke geslachten vóór hen op bouwden, verloren dreigt te gaan. Dan kan hun stem zelfs een enkele keer striemend fel zijn. Maar altijd is die stem de ver tolker van een groote liefde voor Nederland, ons Vaderland, waarin en van waaruit elke jonge Neder lander zijn toekomst zal moeten, vinden. Deze stem, die zich vooral richt tot die jonge Nederlanders, die nog buiten den Jeugdst&rm staan, klinkt en de Jeugdstorm wéét dit maar al te vaak als die van een roepende in de woestijn. Tegen de door onwetendheid, onverschilligheid, ouderlijk advies en onderlinge afspraak gesloten ooren van de buitenstaanders glijdt vaak de meest hartstochtelijke op roep tot vereeniging van de Ne derlandsche jeugd zonder resultaat af. Doch niet altijd klinkt de stem van den Jeugdstorm tevergeefs, niet altijd glijdt hij af Isngs geslo ten oogen. lederen keer dat de Jeugdstorm zijn stem laat hoorjen, vindt hij ergens weerklank; ruimt zij voor enkele jongens en meisjes de laat ste beletselen weg om,toe te tre den tot den Jeugdstorm. Zoo groeide de Jeugdstorm in korten tijd tot de nu reeds grootste jeugd organisatie, welke ons land ooit kende. Geen aardsche macht zal deze stem het zwijgen kunnen opleggen, want'het is de stem van Nederland zelf, die zich thans door den chaos der geestelijke verwarring, ver wondering en onbegrip in ons volk en onze jeugd een weg naar de harten baant. Deze stem is de vertolking van het levensrecht van een sterk volk; een levensrecht, dat nóóit te ontkennen is. Vrijwillig vereend! Langzaam groeit zoo de Jeugd storm. Hij wil en zal de jeugd ver eend zien. Vrijwillig! Want een sterk geslacht als het onze zal zich vrijwillig vereenigen, als een maal 't juiste inzicht zal hebben gezegevierd. Zij, die dm wélke reden dan ook tegen den Jeugdstormzijn, zullen nu wellicht glimlachen om de in hun oogen schier onmoge lijke opdracht die de Jeugdstorm hiermee wil vervullen. Maar deze tegen den Jeugdstorm gekeerde ouders en jeugd moeten hierbij met één ding rekening hou den. Ze moeten rekening houden met den dag van morgen, waarin de jonge generatie, die nu op groeit, uit handen van de thans volwassen generatie de erfenis van de geheele maatscHappelijk-econo- mische, cultureele en sociale struc tuur van Nederland moet over nemen. Aan het eind van dezen oorlog vindt Nederland zichzelf terug als een land, ontdaan van allen luister, die in den loop der eeuwen werd opgebouwd. Zoo zal dan de vrede komen, waarin de erfenis der jeugd overgedragen wordt. Een erfenis, die een kolossale verliespost is op de balans van Neerland's historie; die een felle aanklacht zal zijn tegen een voor bije generatie van regeerders, die ons land naar dit dieptepunt leid den. Maar het jonge geslacht der Nederlanden zal sterk kunnen zijn. Het jonge geslacht zal-niet behoe ven te berusten in een arm, berooid Rijk der Nederlanden, als het Neer land's groote historie in het bloed voelt kloppen en het zijn plicht dui delijk ziet: ons land weer groot en sterk te maken. En het is dit wat de glimlachers om 's Jeugdstorrrts groote opdracht zich moeten afvragen: Hoe zal het jonge geslacht voor die taak komen te staan? Verdeeld in zichzelve als nu en vroeger? Weerloos als in den tijd van het „gebroken, geweer?" Ongedisciplineerd, zonder zin voor orde en tucht? Zonder besef V2n zijn grootsche taak? Zonder verant woordelijkheidsgevoel? Als ons jonge geslacht zóó de erfenis overneemt, is Nederland verloren en wordt er een streep gezet onder de helden epos die „Nederland" heet. Eén machtig blok. Hiec moeten ouders en rijpere jeugd over nadenken. Diep en ern stig, de dingen niet lichter ziend dan ze zijn, doch ook 'niet zwaarder. Dan zal .er maar één resultaat uit dit denken naar voren komen: het besef, dat Neerland's jeugd als één machtig gesloten blok de toekomst zelf in handen moet nemen, vertrou wend op zichzelf en afwijzend de adviezen van her- en derwaarts ge vluchte „regeerders", door wier vol komen. onbetrouwbaarheid Neder land n u op het dieptepunt zijner historie is beland. Als de jonge generatie niet enkel glimlacht om den Jeugdstorm, doch vóóruit denkt; als ze w i 1 leven, nu en straks, dan zal zij zich n u reeds met een verbeten ernst gaan voor bereiden op de grootste taak die ooit een jong geslacht wachtte. Dan zal deze jonge generatie zich op dén komenden tijd willen voor bereiden zooals die 15000 jongens en meisjes in den Jeugdstorm dat reeds doen. Zij weten, dat zij de erfenis der jeugd te aanvaarden krijgen om hem van verliespost te brengen' op een machtig debet voor ons volk, zoowel in maatschappelijken en socialen als cultureelen zin. H. Rutgers. Door net gebruik van HoestlvaJ. verdwijnt Uw hoest geheel en al. Waf Miinhardt maakt is goed on .t RH Apoth. en Drogisten. „TECHNISCHE NOODHULP" IS DIENST AAN DE GEMEENSCHAP. Organisatie staat open voor iedereen. Zooals wij reeds eerder bekend hebben gemaakt, bestaat er te Alk maar ook een plaatselijke groep der Technische Noodhulp (afgekort T/N). Deze organisatie stelt zich ten doel deskundige technische hulp te ver- leenen bij stakingen, bombardemen ten, bosch- en heidebranden en alle andere groote rampen. Haar groot ste kracht ligt in het feit, dat zij beschikt over deskundig en in hulp verleening geschoold technisch per soneel. In dergelijke gevallen kun nen vijf vakmenschen meer uitrich ten dan twintig goedwillende bur gers, wier handen verkeerd staan of wier kundigheden op geheel ander terrein liggen. •Men denke zich bijvoorbeeld het geval in, dat menschen in kelders opgesloten zitten, doordat een huis boven hun hoofd is ingestort. Ge wonden kermen om hulp, gezonden om verlossing uit een ondraaglijke atmosfeer. In zulke gevallen zijn menschen noodig, voorzien van breekwerktuigen, die daarmede vaardig en snel moeten kunnen om gaan. Nemen we een ander geval van eeij fabrieksbrand, waarbij een stoomketel onder stoom blijkt te staan. Om den sloom af te blazen, moest het veiligheidsventiel geopend worden, maar de stoker en andere deskundigen waren nog niet aan- wezig. Een man van de Technische De hoogere S. S. und Polizeifiihrer maakt bekend: Voor den len April 1942 moeten in de bezette Nederlandsche gebie den alle personenauto's, die een Rijks-Duitsch kenteeken dragen en alle personenauto's, die weliswaar een Nederlandsch kenteeken dragen doch zich na den 14en Mei 1940 in het bezit van Rijks-Duitschers be vinden, aangegeven werden. De aan gifte dient voor den len April 1942 te geschieden bij den voor de woon plaats (in de bezette Nederlandsche gebieden) van den tot aangifte ver plichten persoon bevoegden politie officier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris. Bij de aan gifte dient een gereed liggend for mulier te worden ingevuld, dat te gelijkertijd het verzoek tot uitrei king van een kenteeken voor de be zette Nederlandsche gebieden en het verzoek tot verder gebruik be vat. AUTOBUS IN HET WATER GEREDEN. Een doode. Donderdagavond is te Lopik een autobus vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting in de Wete ring geraden. De autobus kantelde. Onder de dertig passagiers ontstond een paniek. Allen waren spoedig op het^ droge, behalve de vijftigjarige mej. van V. uit Lopik, die verdronk, verdronk. STEMMEN MET ERWTEN OF BOONEN. In Zundert heeft de harmonie ,Nut en Vermaak", die eenige weken geleden haar honderdjarig bestaan herdacht een algemeene ledenverga dering gehouden, waarbij men ook dit jaar weer een zeer'oud gebruik heeft gevolgd. Voor de ballotage van nieuwe leden werd er niet op de gewone, wij ze gestem.d doch met erwten of boonen. Bij het begin der vergadering werden er aan ieder stemgerechtigd lid een erwt en een boon uitgereikt. De voorstemmers leverden hun boon in en de tegen stemmers de erwt. Waarschijnlijk is dit gebruik ont staan in den tijd, toen het gres der stemmers de schrijfkunst nog niet messter was en om dan toch het sfremgeheim te bewaren verschool men zich achter erwten of boonen. WAAR SNEEUWSTORMEN WOEDEN Daar staat een soldaat op wacht. Een strijder van het nieuwe Euro pa, een landgenoo'.. Gespannen tuurt hij in de verte, want hij weet dat ieder oogenb'ik de vijand kan aan vallen. En gedurende deze moei lijke uren op zijn gevaarlijken post gaan zijn gedachten naar het va derland, vandaag meer dan ooit, omdat hij vandaag jarjg is. Landgenoot, laten wij er voor zorgen dat deze soldaat ais hij straks afgelost) is, bij zijn terug komst in de stelling of onderkomen het bewijs^ vindt dat' wij'"zijn ver jaardag niet vergeten zijn. Hem en allen strijders' in het Oosten willen wij dit bewijs leveren in den vorm van ee; verjaardags- pakket, gereed gemaakt en ver zonden door het verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland" te 's-Gravenhage. U doet toch mee? Het gironummer van dit fonds is: 4 3 2 1 0 0. AANMELDINGSTERMIJN NED. KULTUURKAMER. 's-Gravenhage, 20 Maart. Van be voegde zijde wordt medegedeeld: Op 2 Maart zijn de gilden voor mu ziek, beeldende kunsten, film en lette ren van de Nederlandsche Kultuurkamer opgericht. Op grond van de Kuituur- kamerverordening moeten zij, die op een der bovengenoemde gebieden werk zaam zijn, zich binnen vier weken na de oprichting der gilden aanmelden. De termijn voor aanmelding loopt dus 1 April 1942 af. Wie zich voor dien tijd volgens de voorschriften heeft aan gemeld, heeft het recht zijn werk zaamheden op het terrein van de Neder landsche Kultuurkamer voort te zetten. Het is dus in het belang van de kuituur- scheppenden, dat zij zich uiterlijk 1 April aanmelden. Opgegeven moet worden: Naam, adres en beroep. De aanmeldingen moeten worden gericht tot: De Nederlandsche Kultuurkamer, Tweede van der Boschstraat 44, Den Haag. Noodhulp had hier onmiddellijk kunnen ingrijpen. Het aantal voorbeelden is legio. Bij spoorwegongelukken, bosch- en heidebranden, scheepsongelukken, dijkdoorbraken, mijnverzakkingen. ernstige gevolgen van noodweer, enz. In al deze gevallen kunnen onze menschen de gemeenschap van dienst zijn. Het devies onzer man nen is: te helpen, waar zij kunnen. Het is dan ook de taak der T/N de menschen bij en tot elkaar te brengen, elkander te leeren helpen Op de oefenavonden maken de'vrij willigers onderling contact, ze lee ren van elkander en zelfs ook nog iets voor hun vak. Op deze oefen- avonden worden bijvoorbeeld mo- delbruggen gebouwd. Er bestaat voor dit alles dan ook reeds groote belangstelling. De noodhelpers zijn kameraden, die werken en strijden voor de ge meenschap. Hier wordt niet gekeken naar godsdienstige- of politieke richting. Alleen zij, die niet doordrongen zijn van den wil tot opbouw van een nieuw Europa, kunnen niet mee doen. Naast werkende leden neemt de Technische Noodhulp ook sympathi- seerende leden op, die met een pe riodieke bijdrage doel en streven willen steunen. Zij, die behooren tot de brand weer- of luchtbeschermingsdiensten of deel uitmaken van electriciteits-, gas- of waterleidingbedrijven, kun nen als regel alleen als sympathisee- rend lid worden aangenomen, daar zij bij catastrophes reeds in hun eigen bedrijven moeten werken. Voor werkende^leden kan de con tributie, die zp°r laag is gesteld, in benaalde pevallen geheel vervallen. De Technische Noodhulp staat open voor ieder, die doordrongen is van de noodzaak, dat gemeen schapsbelang dient te gaan boven etoenbe'nng. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen aan de navolgende adressen: C. V. C. Soren^er, Westorweg 96 en S. Pietersma, Hoornschekade 16 Alkmaar. NUTSSPAARBANK. Verslag over 1941. Aan het door de directie van de Nutspaarbank ons toegezonden ver slag over het 95e boekjaar ontlee- nen wij: De terugbetalingen aan de spaarders overtroffen de inlagen met 5000; in het jaar tevoren daaren tegen met 535.000. De inlagen over troffen die in 1940 met 144.000 en de terugbetalingen waren 337.000 lager. In vele zaken en bedrijven is geld vrijgekomen, waaraan men voorloopig geen winstgevende be stemming kan geven. Een deel hiervan vindt zijn weg naar de spaarbank. Bij herstel van het eco nomisch leven zal een groot deel dezer tijdelijk belegde gelden stellig vrij snel weer teruggevraagd worden. Onder deze omstandigheden is het zeer moeilijk om uit de spaarbank cijfers te concludeeren, of en zoo ja in hoeverre de mogelijkheid is blij ven bestaan om géld over te sparen. Het aantal spaarrekeningen is ge stegen van 13958 tot 14458, hetgeen voor een niet gering deel is te dan ken aaan de uitbreiding van het jeugdsparen op de scholen. Van het totaal aantal inleggers woonden er per 31 December j.l. 11298 te Alkmaar (v. j. 10851), ter wijl er 3160 (v. j. 31.07) elders (vnl. in de dorpen in de omgeving) ge vestigd waren. Het aandeel in het totale inleg- gerskapitaal bedroeg voor de Alk- maarsche ingezetenen 2.390.249,39 (v. j. 2.340.049,38) en voor de inge zetenen der buitengemeenten 1.099.688,39 (v. j. 1.082.467,22). Onder dit laatste bedrag komen de inleggers te Heiloo voor met 317.391.20 (v. j. 305.568,10) en die te Bergen met f 223.764,69 (v. j. 225.837,16). Ingelegd werd in 1941 1.814.404,36 (v. j. 1.670.525,80), terugbetaald 1.819.494,79 (v. j. 2.206.270,15). Na bijschrijving dèr per 31 De cember 1941 verschuldigde rento bedroeg het aan de inleggers ver schuldigde' kapitaal (op 1 Januari 1941 37422.516,60) 3.489.937,78. In 1941 werden 1407 nieuwe boek jes (waaronder 550 aan op school sparende kinderen) uitgereikt (v. j. 1450), daarentegen 907 boekjes (waaronder 282 van schoolspaarders ingetrokken (v. j. 1099). Het aantal in omloop zijnde spaarbankboekjes klom tot 14458, waaronder 2160 (v. j. 1892) van op school sparende kin deren. Ten behoeve van 90 inleggers (v. j. 96) werd door de spaarbank bemiddeling verleend voor het in ontvangst nemen van hun pensioen: c.q. salaris; voor 63 inleggers (v. j. 65) werd bemiddeling verleend voor het in ontvangst nemen van de hun toegekende ouderdomsrente. Uit de balans en verlies- en winst rekening blijkt, dat over 1941 de be drijfswinst 34.417,80 bedroeg (v. j. 38.726,76). Deze winst is naar de reserve overgebracht. De reserve be draagt thans 482.803,54, zijnde 13,83 van het aan inleggers verschuldigde kapitaal. Bij een in 1941 in totaal aan rente te ontvangen bedrag van 45.009,64 be stond geen achterstand. In een aantal gevallen werd uitsfel van de verplichte halfjaarlijksche aflossing verleend. Verkoop van hypothecair verbonden perceelen krachtens art. 1223 B. W. vond ten behoeve der spaarbank niet plaats. Aan het einde van het verslagjaar was aan de beurt van aftreding de commissaris, de heer C. C. Rolff (niet terstond herkiesbaar). In diens plaats is benoemd, met ingang van 1 Januari 1942, de heer Jac. Met. Aan den heer Rolff wordt in het verslag "dank gebracht voor hetgeen hij gedurende een ruim zesjarige bestuursperiode in het belang der spaarbank heeft ver richt. De vriendschap en medewerking van wijlen den heer W. Holsmuller, in 1940 afgetreden als commissaris en in 1941 overleden, worden dankbaar herdacht. Ten aanzien van het personeel zegt het verslag: Ons bestuur is erkentelijk voor de toewijding en nauwgezette plichtsbetrachting, waarmede het per soneel in het afgeloopen jaar 2ijn taak heeft verricht. Aan het einde van het iaar verzocht de boekhouder, de heer S. Bruyn, hem wegens gezondheids redenen van zijn functie te ontheffen. De heer Bruyn, die sedert 1927 aan de spaarbank is verbonden, had voorheen in het bankwezen hier ter stede reeds gedurende tal van jaren ruime ervaring opgedaan. Deze ervaring, gepaard aan nauwgezetheid en een groote mate van plichtsgevoel, stelde hij volledig in dienst der spaarbank. Het gevraagd ontslag is hem op de meesteervolle wijze verleend, te rekenen met ingang van 1 Maart 1942. Tot boekhouder der spaarbank werd bevorderd de adjunct boekhouder, de heer C. E. Mijlhof, die sedert 1930 aan de spaarbank is ijer. bonden. Met het gratis beschikbaar stellen ten behoeve van jonggeborenen van een spaarbankboekje met een eersten inleg van 1, zooals sinds 1927 de gewoonte was, werd voortgegaan. Op 31 December j.l. waren in totaal 1425 (v. j. 1174) dezer boekjes in omloop. Het totaal op deze boekjes verschuldigde bedrag klom tot 77.632,74. Op 31 December 1941 waren in omloop 2632 spaarbusjes. In 1941 vonden 1804 ledigingen plaats (v. j. 2653), waarbij bleek, dat in de busjes 20.712 was ge spaard (v. j. 34.846). Het betalen van belastingen door tus- schenkomst van de spaarbank is een faciliteit, waarvan vele spaarders gaarne gebruik maken. Door de invoering van de loonbelasting is van deze faciliteit mindgr gebruik gemaakt. Op den spaardag (31 October) is door 244 personen een bedrag op hun boekje ingelegd. 15 nieuwe- spaarders traden toe. Het schoolsparen kon, dank zijde vlotte medewerking van de hoofden der scholen en hun onderwijzers en onder wijzeressen, het geheele jaar onafge broken worden voortgezet. Het aantal ingeschreven kinderen bedroeg aan het einde van het jaar 2160. Er werd 6477,65 gespaard. Het gezamenlijk te goed der schoolspaarders bedraagt thans 12.567,49. CONGRES NEDERLANDSCHE POLITIE-SPORTBOND (N.P.S.B.) TE ALKMAAR. Op 25 en 26 Maart a.s. wordt in een der zalen van „de Harmonie" alhier,, het 11e congres gehouden van den Nederlandschen Politie- Sportbond. Dit congres zal wor den bijgewoond door afgevaardig den van Politiesportvereenigingen uit geheel Nederland. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 22 Maart is de apotheek van B. H. J. Schouten, Emmastraat 64, geopend, welke in de week van 21 t.e.m. 27 Haart tevens den nachtdienst 'zal waarnemen. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Zaterdag 21 Maart 1942 lu. 40 991 100%, i 003/. 96%-7 86'/, STAATSLEENINGEN. Vor k. 3% Nederland 1941 99'/4 4 Nederland 1941 100=/* 4 Nederland 1940 II 1003/, 33' Nederi. 1938 97 3 Ned.-Indië 1937 86%s BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 148", Handel Mij. Cert. v. 1 2.50 1271/, Koloniale Bank .134 Ned. Ind. Handelsbank 89Vs IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 153'/, Calvé Delft Cert. .115 Nedèrl. Ford .325 Lever Bros156 Phil. Gloei). Gem. Bezit CULTUUR MAATSCH. H. V. A. .255 Java Cultuur .150 Ned. Ind. Suiker Unie 157 Verg. Vorsterlanden 78'/, PETROLEUM. Kon. Petr.249 RUBBERS. Amsterd. Rubber .156 Deli Bat. Rubber .lu Hessa Rubber 99'/, Oostkust 8 3 Serbadjadi80 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 132'/. Java China-Japan lijn '03'/, Kon. Ned. Stoomboot 167 Scheepvaart Unie 142'/, TABAKKEN. Deli Batavia .141 Oude Deli168 Senembah 142 149 126 133 89 1521/s 116'/, 325 15ö 272-3 256-7 150 157 78 247 156 130 100 82 80 132 102 168 142-3 140 160 139-40 NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ALKMAAR. Kapelkerk, 3 uur, dr. Tuinstra. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. Keuning (extra coll. syn. fonds verb, pred.ti^ct.) Waakt en Bidt 10.15 uur, jeugddienst, ds. Lofvers, van Amsterdam. BENOEMING ONDERWIJZERES. Door het bestuur der Berger schoolvereeniging is als vakonder wijzeres in de lichamelijke oefening aan de u.l.o.-school -benoemd mej. W. P. G. van der Lee te A'dam. BEROEPEN. De heer C. A. Korndörffer, voor ganger van de herv. gemeenten te Koedijk en Zuidscharwoude, hééft een beroep ontvangen naar Harder wijk, als voorganger van de afd. van den Ned. Protestantenbond aldaar. Voetbal NA EEN LANGE RUSTPERIODE. De strijd hernieuwd. ~f)e N.V.B. heeft het vanzelfspre kend niet aangedurfd, om de voet balcompetitie in verfeand met het overlijden van den bondsvoorzitter nog een week langer stop te zet ten ten teeken(van rouw. En dat is begrijpelijk, want de achterstand is zóó groot gewonden, dat slechts met kunst- en vliegwerk de gehee le competitie kan worden afge wikkeld. En zoo zal er dan morgen hier en daar gespeeld worden en zal op even zoovele velden de vlag halfstok waaien en spelers en pu bliek een oogenblik stilte betrach ten ter .nagedachtenis aan dr. van Prooye...;. Hier en daar aal er dus gespeeld worden, zeiden we. En zoo is het. Want heel veel velden zullen ook rnofcgen nog niet geschikt zijn voor het voetbalspel. We denken aan de tyïf (UfUUMty Ook over ons kunt U niet meer zóó overvloedig beschikken als vroeger. Vergeet niet, dat wij tegenwoordig nog veet méér moeten doeó, nu onze oudste zuster Persil tijdelijk niet kon meehelpen. Bovendien zijn er steeds méér menschen, die van onze diensten gebruik willen maken. Wees dus zuinig met ons. Wij zijn* er nog steeds, maar... de fabriek regelt het zóó, dat we iedereen zooveel mogelijk in gelijke mate bedienen drassige velden in de Zaanstreek, aan de zware kleivelden in zoovele plaatsen en aan andere' terreinen, die slechts matig gedraineerd zijn. Heel groot zal de oogst dus Zon dagmiddag wel 'niet wezen, al mo gen we er op rekenen, dat eenige zeer belangrijke wedstrijden zullen doorgaan. Over de eerste klasse slechts dit: ADO ontvangt op een bespeelbaar veld DWS en kan vermoedelijk win nen, wat een stap dichter feij den titel zou beteekenen in afd. L 1" afd. II is de strijd Blauw-Wit-HBS van groote -beteekenis en al is de verlie zer nog niet uitgeschakeld, de win naar 'wordt een zeer serieuze cand:- daat voor het kampioenschap. Wat onze 2e klassers betreft, Alc- maria moet naar RCH. Deze wed strijd zal wel gespeeld worden, want het Haarlemsche veld is vrij goed. RCH is de leidende ploeg en heeft nog slechts één puntje verloren, toe vallig aan.... Alcmaria! Zouden onze withemden opnieuw een puntje ver overen? 't Zou mooi en nuttig zijn! De Alkm. Boys spelen thuis tegen ZFC. .We weten niet, hoe het terrein is, maar in elk geval is ZFC een las tige partij. De Boys hebben echter zeer serieus geoefend, zoodat ze morgen heusch niet kansloos star ten. En hierbij laten we het. Misschien dat er morgen toch nog meer ge voetbald wordt dan wij vermoeden! Biljarten KAMPIOENSCHAP GROOT BILJART 45/2. De favorieten zegevieren. De Vrijdag voortgezette strijd om den nationalen kampioenstitel groot biljart kader 45/2 heeft de reeds op gedane indrukken volkomen beves tigd. De vier candidaten voor den titel: Sweering, v. d. Pol, v. Vliet en de Leeuw, zegevierden andermaal. Voor het besté gemiddelde van den middag zorgde de Rotterdammer v. d. Pol, die Kobus als tegenstander vond. Begonnen met twee poedels, herstelde v. d. Pol zich snel. Series van 91, 72 en 92 bewezen dat de Rot terdammer waarschijnlijk een der meest serieuze gegadigden voor den titel is. Een buitengewoon spannend ver loop had de partij tusschen van Vliet en den pas gepromoveerden Vrees wijk uit Utrecht, die weliswaar voor de derde maal aan het kortste, eind trok, doch zich ook nu uitstekend weerde en zelfs langen tijd de zege van v. Vliet aan een zijden draadje deed hangen. Vreeswijk bracht den Hagenaar veelvuldig in moeilijkhe den en had tot aan de achttiende beurt nog de leiding. Toen kwam v. Vliet echter los en hij maakte met een 64 aan de groote spanning een einde. De gedetailleerde uitslagen waren: Vrees wi.ik 170 18 44 9.44 Sweering 400 18 108 22.22 Sweering 400 19 97 21.05 Gehrels 142 19 24 7.47 v. d. Pol 400 13 92 30.76 Kobus 64 13 19 3.36 v. Vliet 400 18 99 22.22 Vreeswijk 350 18 83 19.44 de Leeuw 400 15 82 26.66 Jacobs 80 15 23 5 33 Van der Pol blinkt uit. De avond was rijk aan hoogtepun ten. Van der Pol was wederom de groote man: zóó brillant was zijn spel, dat men soms moest denken aan de virtuositeit van een Gabriels. In zijn partij tegen Gehrels ging hij meteen prachtig van start en dreef de ballen keurig bijeen op het binnenvak en scoorde terstond een serie van 152! In de negende beurt kwam het einde. Een ander lichtpunt was de betere vorm van Sweering tegen Kobus. Door o.s. een serie van 79 te scoren, was Sweering na twaalf beurten op 262 gekomen. Toen leverde hij zijn beste prestatie tot nu toe: een serie van 138 beteekende het slot. De gedetailleerde uitslag der vol ledig uitgespeelde partijen was: Sweering 400 13 138 30.76 Kobus 136 13 41 10.04 v. d. Pol 400 9 152 44.44 Gehrels - 131 9 65 14.55

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 5