I I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. .1 I en nu ming het Oostfront. De strijd in het Oosten. MEVROUW HAMSUN De oorlog in Oost-Azië. Vijandelijke strijdkrachten in Cyrenaica afgeslagen. BEKENDMAKING. Ameland ui» isolement verlost. Bi Pagina 6. i t>p een oud sehildèit) a Schuttersmaaltijd de looten bezig ziet, dan ertulgend, dat men ook Gouden Eeqw de kunst een smakelijk maal te Een lange reek» |en" kwam daarbQ te hebt het tegenwoordig lacon UNOX EXTRACT t gemakkelijker. GeOÖ n dit, geen vingerhoed enkele druppels uit de ssch en U zet kracht IJ aan Uw gerechten- uas «-oes 'i rviceis veel baan voor direct voor ALKMAAR )r Vee en Vleeseh. IN RUNDVEE. de aandacht van vee- ing van 20 Maart ver- ij deze transactie voor e van den kooper c.q. en weer deze boeltjes id. De handel in rund- or handelaren, die nog ie voor Vee en Vleeseh h bloot aan inbeslag- umissie geven en ver- Maart verboden met irden aan het Vee- en rund at te, leveren, uiste naam en adres e. Bij twijfel verlange s afgeleverd, zal daar- lenkomstig voor den lat het ten strengste adelaar, wanneer deze en moet de handelaar in het veeboekje wor- 1 de handelaar tevens s moet op het bedrijf toegestaan, dat een /an een rund naar de iet bedrijf medeneemt. nt van IONKURKEN. logstijd maakt aan de dagen een beschikking :en, zoowel nieuwe als dien een aankoopver- dstoffen van boven- en worden verbonden, ibruikte kroonkurken irziening aangewezen vergunningen moeten te verpakken product het Rijksbureau voor van de eerste maand invulling door een kte kroonkurken Vn m. Deze aanvraagfor- regeneratiebedrijven, orteerende centrales, ratie te worden opge- Rijksbureau, alsmede lijgehouden, ingeleverde hoeveel- e, welke zal worden van de betrokken iaties kan raadplegen, t een zekere hoeveel- len toewijzing in aan- opgeslagén en zoo igd, teneinde roest- roonkurkenverbruiker oor het publiek, hier- orziening van kroon- igstijd maakt bekend, suiker ingevolge bet ruari 1942 in rekening emers mogen worden it van en wilgenschilhout. der, daartoe gemach- van Handel, Nijver- de aandacht op, dat. in den zin van de t gelden dus, evenals inoemde beschikking, m, te be- of verwer- or den Directeur van rleend. Voorts wordt wilgenbast eveneens te slaan en na ver- i/erkoopen en afleve- svenen bij het Rijks- s I ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 69. Deze courant wordt eiken ^dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Maandag 23 Maart 1942 Duitschtand strijdt voor Europa. Duitsche successen bij gevechten aan Het Duitsche legerberieht. Hoofdkwartier van den Führer 21 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj .zette de vijand zijn vruchtelooze aan vallen voort. Wederom werden 16 bolsjewistische- pantserwagens vernietigd. In de haven van de vesting Se- bastopol brachten duikbommen werpers een koopvaardijschip van 4000 brt. tot zinken en beschadig den een groot tankschip zoo zwaar, dat aangenomen kan wor den, dat het verloren is gegaan. Bom-voltreffers richtten op een scheepswerf, in een electriciteits- bedrijf en in brandstoffendepöts groote verwoestingen aan. In het Donetsgebied alsmede in den centralen en den N. sector van het front werden nieuwe aanval len der bolsjewisten afgeslagen. Bij geslaagde eigen aanvallen leed de vijand hooge bloedige verlie zen. Zware artillerie beschoot met goede uitwerking voor de- oorlog voering belangrijke installaties te Leningrad. In het tijdvak van 13 tot 20 Maart verloor de bolsjewistische luchtmacht 386 vliegtuigen. Daar van werden er 298 in luchtgevech ten en 14 door het afweergeschut neergeschoten. De rest werd op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen aan het Oostelijke front 22 eigen vliegtui gen verloren. Op Malta werden het vliegveld La Venezia en de haven La Valet- ta overdag door Duitsche ge vechtsvliegtuigen' in voortdurende aanvallen met brisantbommen van zwaar en extra-zwaar kaliber be stookt. In luchtgevechten /--boven het eiland en in Noord-Afrika verloor de vijand 5 jachtvliegtui gen. Duitsche duikbooten hebben voor de Amerikaansche kust en voor West-Afrika zes vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 35.000 brt. alsmede een kustwaclit- schip der Amerikaansche marine tot zinken gebracht. Bij den aan val op een convooi op den Atlan- tisehen oceaan plaatste een duik boot vier torpedotreffers. De uit slag kon echter wegens sterken afweer niet waargenomen wor den. In het zeegebied rond Enge land bracht de luchtmacht een in convooi varend vrachtschip van 4000 brt. tot zinken. Een ander vrij groot koopvaardijschip werd door bommen beschadigd. De bedieningsmanschappen van een pantser-afweerkanon met Un- teroffizier Schott als stukscom mandant en den Gefreiter Muller als richtschutter heeft den 15en en •16en Maart aan het O. front 10 vijandelijke pantserwagens stuk geschoten. Bij de operaties van duikbooten in het Amerikaansche gebied heeft de duikboot onder bevel van Kor- ^ettenkapitein Poske zich bijzon der onderscheiden. Het legerberieht van 22 Maart luidt als volgt: Op het schiereiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen. Ook in verscheiden andere sectoren van de rest van het Oostelijk front levendige we- derzijdsche gevechtsbedrij vigheid. Offensieve ondernemingen van Duitsche troepen hadden succes. De beschieting van tfoor den oor log belangrijke installaties te Le ningrad werd met waargenomen uitwerking voortgezet. De luchtmacht bombardeerde de haveninstallaties van Kertsj en mengde zich vooral in het Donetz- gebied, in den .middensector van het Oostelijk front en ten Zuiden van het Ilmenmeer doeltreffend in den strijd op den grond. Bij lucht aanvallen op spoorweginstallaties werden .24 intendancetreinen der bolsjewisten zwaar getroffen en vernielingen veroorzaakt op los- stations. Gisteren verloor de vijand aan het Oostelijk front 51 vliegtui gen. Aan het Swirfront vernielden Finsche luchtstrijdkrachten Vrij dag gemotoriseerde vijandelijke kolonnes. In Noord-Afrika zijn Britsche strijdkrachten teruggeslagen bij een poging om zich toegang te ver schaffen tot de DuitschItaliaan- sche stellingen. Door bommen en beschieting uit vliegtuigen werden een vrij groot aantal gepantserde Britsche verkenningsauto's ver nield, twee batterijen buiten ge vecht gesteld en verscheiden vlieg tuigen op den grond beschadigd. Op Malta hebben sterke forma ties Duitsche stuka's den geheelen dag militaire installaties aange vallen. Hierbij werden de vlieg veldinstallaties van La Venezia zwaar getroffen en zes Britsche vliegtuigen op den grond vernield. Vier andere vijandelijke toestellen werden in luchtgevechten neerge schoten. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een krach tig beveiligd Britsch convooi aan gevallen en voor Solloem een tor pedojager van de Jervis-klasse tot zinken gebracht. Bij de ondernemingen legen vijandelijke oorlogs- en transport schepen ter hoogte van Cyrenaica heeft de onderzeeër onder bevel van It.t.z. Ie kl. Kraus zich bijzon der onderscheiden. Berlijn, 21 Maart. (D.N.B.) In aan sluiting op het legerberieht verneemt het D.N.B., dat de grimmige koude aan het geheele Oostelijke front aan houdt. Men heeft temperaturen tot 30 graden onder nul opgeteekend. Een zachter worden van het weer is voorloopig niet te verwachten. Voor al in het N. zal de temperatuur tot begin of medio A.pril onder het vries punt blijven. De Sovjetpropaganda, die tot dus verre voortdurendreusachtige suc cessen bij de operaties heeft gemeld, is thans in ernstige verlegenheid ge raakt door de heftige en succesvolle Duitsche tegenaanvallen. Zij begint plotseling te spreken van krachtige Duitsche aanvallen en moet toege ven, dat die aanvallen door de Duit sche luchtmacht goed gesteund wor den. De verrichtingen der Duitsche luchtmacht zijn zoo geweldig, dat ook de vijandelijke propaganda ze niet geheel kan wegpraten. Van 1 tot 20 Maart zijn 678 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten of ver nield. Volgens een bericht uit Ankara moet de toestand in het belegerde Leningrad wanhopig zijn. De Duitsche pantserafweef, die buitengewoon veel succes heeft, heeft van 1 tot 20 Maart 526 bolsjewisti sche pantserwagens vernietigd. Op groote resultaten kan de Duit sche duikbootvloot bogen. Het totaal der Anglo-Amer. scheepsruimte, welke sedert het begin van den oor- lag tot zinken is gebracht, heeft thans de 16 mill, ton overschreden. Mislukte Sovjetaanvallen bij het Tlmenmeer. Berlijn, 21 Maart. (D.N.B.) Van militaire zijde "verneemt het DNB, dat de bolsjewisten een vrij groote plaats ten Z.O. van het Ilmenmeer met massa's infanterie, gesteund door artillerie, pantserwagens en vlieg tuigen, hebben aangevallen. In een ijzige koude sloegen de Duitsche troepen in wekenlange, verbitterde gevechten overdag en des nachts alle Sovjetaanvallen af. Waar het den vijand gelukte de Duitsche linies bin nen te dringen,werd hij in een tegenaanval teruggeslagen. Vaak. werden den bolsjewisten zware verliezen toegebracht. Van 16 Jan. tot 8 Maart werden 67 aanvallen van groot formaat en 29 van meer dan plaatselijke beteekenis afgeslagen. Op het terrein voor deze plaats en voor de Duitsche stellingen in de onmiddellijke nabijheid lieten' de bolsjewisten 5557 dooden achter. Groote hoeveelheden wapens en an der oorlogsmateriaal werden buitge maakt of vernield. Een algemeen overzicht. Berlijn, 22 Maart. (DNB). Vol gens de door het opperbevel van de weermacht ontvangen berichten hebben de gevechten aan het O.- front in de afgeloopen week op nieuw ware eischen aan de Duitsche troepen gesteld. Hoewel in het Z. van het O.-front de koude tijdelijk iets minder hevig was, zoo werd toch vooral ïh de centrale- en N.- sectoren de gevechtsactie gehinderd door strenge vorst, enkele sneeuw stormen en meterhooge sneeuwbar- rieres. Het zwaartepunt van de krijgsoperaties van de afgeloopen week lag in den Z.-sector. Op het schiereiland Kertsj zetten de bolsjewisten hun aanvallen voort. In hechte wapenbroederschap met de Roemeensche formaties werden alle aanvallen met zéér zware ver liezen voor den vijand afgeslagen, waarbij o.a. méér dan 200 pantser wagens werden stukgeschoten. Ten O. van Taganrog heerschte slechts geringe bedrijvigheid. In het Donetzgebied ontstonden daarente gen herhaaldelijk levendige gevech ten. Aan het ten O. van Charkof loopende front werd de vijand na hevige gevechten en na het afweren van zijn aanvallen teruggeworpen. In den centralen sector van het front moesten de ravitailleeringswe- gen dag en nacht sneeuwvrij worden gehouden, om met succes het voort durend overgaan tot aanval en af weer mogelijk te maken. Alle vij andelijke aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand af geslagen. In den N.-sector van het O.-front werden ten Z. O. en ten N. O. van het Ilmen-mfeer succesvolle afweer- gevechten geleverd. Aan het omsingelingsfront van Leningrad werden bijna dagelijks bewapeningsfabrieken scheepswer ven en vliegveldinstallaties door de artillerie van het Duitsche leger doeltreffend beschoten. Aan het Finsch-Karelische front en in Lapland hadden de Duitsche troepen in zeer nauwe samenwer king met de Finsche formaties bij plaatselijke gevechten succes. De Duitsche luchtmacht onder steunde door bom- en duikaanvallen op doeltrefende wijze de formaties van het leger bij hun afweer- en aanvalsgevechten. In den nacht van 21 op 22 Maart naderden vijandelijke oorlogssche- hf /- ÉlÉMg Dit nummer bestaat uit vier pagina's. EEN DUITSCHE SULDAAT bekijkt een veroverd Engelsche vierloops-machinegeweer. (Orbis-Holland-P.K. Jourez) Rijkscommissaris onder haar ge hoor. 's-Gravenhage, 21 Maart, „j™. (ANP). Voor de ül Haagsche afd. van de Nederiandsch- Duitsche kuituurge meenschap heeft dd echtge- genoote van den beroem den Noorschen schrijver Knut Hamsun gister avond in Pulchi Studio voorgelezen uit zijn en uit eigen werk. Onder de aanwezigen waren .de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, de Beauftragte voor de provincie Zuid-Holland, dr. Schwebel, de secretaris-generaal van het departement van V. en K., prof. dr. T. Goedewaagen, de voor zitter van de N. D. K. de heer H. C. van Maasdijk, en vele andere lei dende iguren. De voorzitter der Haagsche werk gemeenschap, dr. Schijen hield een korte inleidingsrede, waarin hij zei- de, dat de Duitschers steeds een groote waardeering hebben gehad voor Knut Hamsun, niet uit een. bij zondere belangstelling voor de Noor- sche literatuur, maar omdat men in hem zag en hoorde de germaansche stem. MANNEN VAN DE ORGANISATIE TODT AAN IIET OOSTFRONT. Door de groote koude is de put dik be vroren, maar toch nog te gebruiken. (Orbis-Holland-P.K. Blenk) Mevrouw Hamsun, die gekleed was in de Noorsche volksdracht, las eerst enkele stukken uit werken van haar echtgenoot. In „Segen der Er- de" en „Gedampftes Seitenspiel" klonk de ernstige toon van den aan den bodem gebonden Germaan, die in noeste arbeid zijn bestaan ver overt. Den vroolijken toon bracht spr. in kinderverhalen van eigen hand, uit haar boek: „Die Lange- rukkinder". Hier wekte zij met haar geestige teekening van kleine avon turen in het Noorsche schoolonder wijs meermalen den lachlust van haar talrijk gehoor. De heer H. C. van Maasdijk dank te de spreekster voor de kenschet- schend germaansche stem, die zij tot de aanwezigen had laten door klinken. Japanners bezetten San Jose op Mindoro. Tokio. 18 Maart. (D.N.B.) De op de Philippijnen opereerende Japansche troepen, die 27 Februari op 't eiland Mindoro bij Calapan geland zijn, hebben het steunpunt San Jose 4in het Z. van Mindoro bezet en het al daar gelegen vliegveld veroverd. Nieuwe successen in Birma. Rangoon, 21 Maart. (Domei). De Japansche troepen in Birma blijven N.-waarts optrekken langs de Sit- tang en hebben Britsche verdedi- gingsstellingen ten Z. van de stad Toengoe bezet, ongeveer 250 km ten N. vqn Rangoon. Een andere Japan sche afdeeling trekt op langs de Irrawaddy en bezette denzelfden dag Letpadan, een belangrijk spoor wegknooppunt aan de lijn Rangoon Prome. De stad Toengoo, die door 6000 man Britsche troepen verdedigd wordt, wordt thans ernstig bedreigd. De Japansche strijdkrachten worden gesteund door onafhankelijke Bir- maansche vrijwilligers. Commentaar op de militaire positie Stockholm, 21 Maart (ANP). In een commentaar op de militaire po sitie zegt de Britsche berichtendienst, dat de lijn tusschen Rangoon en de Japansche mandaatseilanden hecht in Japansche handen is en. dat de Japanners thans kunnen overgaan tot een snelle en nieuwe verdeeling hunner strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. Het Japansche landleger wordt gesteund door vloot en luchtstrijdkrachten, die overal een overweldigende sterkte hebben. In Birma, oefenen de Japanners een voortdurenden druk op de grenzen van Assam uit in N. en N.O. richting. Het terrein is niet zeer voor verdedi ging geschikt en biedt den Japanners voordeelen in verband met him tac tiek. Japansch oordeel over eventueel offensief van Australië. Tokio, 21 Maart. (D.N.B.) Militaire waarnemers hebben verklaard, dat Australië, nadat het grootste deel van rijn petroleumaanvoeren door de Japansche oorlogsoperaties in Nederl.-Indië is afgesneden, en er uiterst geringe kans bestaat de be loofde hoeveelheden petroleum uit de Ver. Staten .angevoerd te krijgen, slechts geringe kans heeft een groot offensief tegen Japan te onder nemen. Een dergelijk idee, zoo wordt verklaard, moet „belachelijk" wor den genoemd. De door dé geallieer den verspreide berichten, dat men Australië tot een stevigen spring plank wil maken voor een alles ver nietigend offensief tegen Japan, vor men een nieuw voorbeeld voor de gewoonte der geallieerden zich aan wenschdroomen over te geven. pen de Z. kust van de Krim en openden het vuur op de Duitsche kuststellingen. Toen de Duitsche ar tillerie begon te vuren, wendden de oorlogsschepen den steven zonder eenég succes te hebben. Italiaansch legerberieht. Rome, 21 Maart. (Stefani.) In zijn legerberieht nr. 658 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: Normale activiteit van vooruitge schoven detachementen aan het front van Cyrenaica. Tijdens lucht gevechten in Libye en het centrale bekken van de Middellandsche Zee verloor de vijand drie Curtiss en twese spitfires, die door Duitsche ja gers werden neergeschoten. De stel lingen luchtdoelgeschut op het eiland Malta werden hevig, gebom bardeerd. Te Mersa Creek werd een munitiedepot getroffen en explo deerde. In de haven van La Valetta werd een groote duikboot zwaar be schadigd Eer. van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben onze tor pedovliegtuigen tijdens een actie tegen een vijandelijk konvooi oor logsbodems van middelmatige ton nage midscheeps getroffen en tot zinken gebracht. Rome, 22 Maart (Stefani). Het weermachtbericht luidt als volgt: In Cyrenaica zijn vijandelijke strijd krachten, die poogden in onze stel lingen door te dringen, terstond af geslagen met krachtige hulp van de luchtmacht in den vorm van stout moedige bomaanvallen in duikvlucht en mitrailleuraanvallen in scheer- vlucht. Tal van tanks werden ver nield, vele andere onbruikbaar ge maakt. Duitsche jagers hebben drie Cur- tiss-toestellen neergeschoten. Onze vliegtuigen vielen tijdens een ver kenningstocht in het W. der Mid dellandsche zee twee Engelsche een heden van geringe tonnage aan. Een dezer schepen geraakte in brand en vloog in de lucht, het andere, dat eveneens getroffen werd, scheen waar beschadigd te zijn. Onze duikbootjagers hebben in de Middellandsche Zee nog vier Engel sche duikbooten in den grond ge boord. DE REIS VAN DEN TURKSCHEN AMBASSADEUR TE BERLIJN. Istanboel, 21 Maart. (D. N. B.) De Turksche ambassadeur te Berlijn, Ge rede, heeft bij zijn aankomst te Istan boel voor de pers verklaard, dat hij eenige dagen met verlof in Turkije zal doorbrengen en bij deze gelegenheid met verscheidene persoonlijkheden be sprekingen wil voeren. De ambassadeur merkte op, dat zijn reis geenerlei ver band houdt met die van den Duitschen ambassadeur vbn Papen naar Berlijn. De Duitsch-Turksche betrekkingen ont wikkelen zich, naar Gerede verder con stateerde, in de atmosfeer van een har telijke vriendschap. Britsch-Indische vrouwen opge roepen. (A.N.P.) - De gemalin van den onderkoning in Britsch-Indië heeft alle BritSch-Indlsche vrouwen van 18 tot_ 50 jaar opgeroepen om dienst te hemen in het vrouwelijke vrijwilligerscorps. DE DIPLO OVER WIJZIGING IN DUITSCHE RANTSOENEN LEVENSMIDDELEN. Berlijn, 21 Maart. (D.N.B.) In ver band met de verlaging in de Duit sche rantsoenen levensmiddelen merkt de Deutsche Diplomatisch- Politische Korrespcndenz in een ver gelijking met de recente verscher ping der rantsoeneering in Engeland op, dat de oorzaken van den maat regel der beide landen in wezen sterk verschillen. Voor Engeland, dat op eigen, bo dem niet de mogelijkheid bezit om de noodige voedingsmiddelen voort te brengen, is de handhaving van zijn bestaansgrondslagen afhankelijk van de handhaving der toevoeren over zee. De laatste maanden van den slag op den Atlantischen Oceaan en in den Stillen Oceaan hebben de doodelijke gevaren bewezen, die van deze zijde de aanvoeren naar het Britsche eiland bedreigen. Daar entegen bezit Duitschland en tevens de overige landen van het continent in zich de materieele voorwaarde, om op eigen bodem het benoodigde voor de bevolking te kunnen voortbren gen. De korrespondenz wijst er dan op, dat de asmogenhdeden op het oogen- blik niet alleen moeten voorzien in eigen behoeften, doch ook de landen, die door Engelands schuld in den oorlog zijn geraakt en die thans door Engeland, zooals het geval Grieken land bewijst, met den hongeroorlog bedreigd worden. Terwijl Engeland de oorlogsgebeurtenissen op de zeeën met den grootsten zorg gadeslaat, waardoor zijn levensaderen op drei gende wijze meer en meer verkom meren. weten de Europeesche volke ren, dat zij zich juist op het gebied van hun toekomstige voorziening met levensmiddelen, op een veiligen bodem bevinden. Al mogen de tegen slagen van den oogst, al mogen moedwillige vernielingen van den vijand een tijdelijke beperking van de dagelijksche verbruiksgoederen noodzakelijk maken: de volkeren van dit continent hebben niettemin de zekerheid, dat de grondslagen voor het verschaffen van hetgeen voor het bestaan vereischt is aan wezig zullen zijn, en dat, al mogen bepaalde tijdelijke beperkingen ook lastig, ja pijnlijk zijn, hun bestaan alle Britsche bedreigingen met blok kade teji spijt nooit weer bedreigd zal rijn of gevaar zal loopen. DE FRANSCHE BEZITTINGEN OP HET WESTELIJK HALFROND Geneve, 21 Maart (DNB). Te Washington is officieel medege deeld, dat tusschen de regeering te Vichy en de Amerikaansche regee ring een gedachtenwisseling is ge voerd over het vraagstuk van het gebruik van havens der Fransche bezittingen in het Caraïbische ge bied door 'de oorlogvoerende mo gendheden. Het staatsdepartëment heeft over deze aangelegenheid ernstige vertoogen gericht tot de re geering te Vichy. Het heeft catego 'riseh verklaard, dat de Ver. Staten niet konden toestaan, dat een Fran sche haven op het W. halfrond door de spil zou worden gebruikt. Zulk een gebruik zou als een rechtstreek- sche slag tegen de veiligheid der Ver. Staten worden opgevat. Wan neer de regeering niet terstond de stellige verzekering kreeg, dat de Fransche regeering zulk een gebruik niet zou dulden, zouden de Ver. Sta ten de maatregelen nemen, die zij noodig achten. Volgens de Pan- Amerikaanseche accoorden zouden deze Fransche bezittingen in zulk een geval bezet kunnen worden. De regeering te Washington kreeg daarop via haar ambassadeur Leahy catgorische verzekeringen, die van de zijde der Ver. Staten bevredi gend werden geacht. De regéering te Vichy wees op haar strict neu trale houding en verklaarde, dat de oorlogvoerende mogendheden de Fransche havens op het W. halfrond niet zouden kunnen gebruiken en dat ook vaartuigen van de spil wa ren uitgesloten. Vichy verklaarde zich er mede accoord, dat de Ver. Staten voor den duur van den oor log waarnemers plaatsen te Marti nique en elders en door schepen la ten patrouilleeren. - Aardbeving te Lahore. (A.N.P.) - Naar de Britsche nieuwsdienst meldt uit Lahore, is deze stad gister morgen om 7.45 uur seeondenlang voor een uitermate hevige aard beving geschokt. Er rijn geen slacht offers of schade gemeld, VERDUISTER GOED! ZON 23 Mïaart onder: 19.57 24 Maart op: t".35 MAAN 23 Maart op: 11. onder: 1.45 25 Maart Eerste kwartier. 's-Gravenhage, 21 Maart. Het Rijkscmmissariaat deelt mede: Een Nederlander heeft, opge hitst door het gestook vami de Engelsche radio iru de maanden Maart en April 1941 versehei- „dene tegen de bezettingsover heid gerichte daden van geweld gepleegd, die thans zijn opge helderd. Hij heeft zich, gebruik makend van de verduistering, schuldig gemaakt aan aansla gen op treinen en brandstich ting. Hij werd door het Duitsche Olbergericht wegens overtreding van p-ar. 2 van de „Volks- schadfcgsverondnuing" (mis drijven met gebruikmaking van de tot afweer van luchtgevaar getroffen maatregelen) ter dood veroordeeld. Het vonnis is door middel1 van den- kogel vol trokken. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenahge, 23 Maart. Het po litiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond van 19.15—19.30 voo,r den zender Hilversum 2 zal houden is getiteld: „We wordenpro-Neder- landseh". WIE IS ER JARIG VANDAAG'; Dat is een vraag, die iederen dag weer gesteld wordt: „Wie is er jarig vandaag?" En waarom deze vraag gesteld wordt? Wel, wie jarig is, heeft den plicht deel te nemen aan de verjaardag storting, U weet wel, een storting van even zoovele dubbeltjes, kwart jes of guldens op de girorekening van de Nederlandsche ambulance. Vergeet U het niet jarige Neder landers? Doet mee aan de verjaar dagstorting op girorekening Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Hollum, 21 Maart. Nadat het vaarwater NesHolwerd tien weken door het ijs niet bevaar baar was, is heden de barkas, die sindsdien te Holwerd aan den steiger was gemeerd, te Nes aangekomen. Het eiland Ameland is heden weer uit zijn isolement verlost, na dat het zeventig dagen in den greep van koning Winter had vastgelegen. Sinds menschenheugenis is die isolatie niet zoo lang geweest, tot groot ongerief van de bevolking. Wel zijn er enkele goederen per vliegtuig als postpakket aangevoerd en is er over de Waddenzee per prikslee vervoerd. HOE HET DUITSCHE VOLK DEN WINTER DOORSTOND. Berlijn, 21 Maart. (D. N. B.) Omtrent de wijze, waarop het Duitsche volk den winter heeft doorstaan, schrijft Rijks minister dr. Göbbels in „Das Reich" o.a. het volgende: De ondoordringbaar schijnende duisternis, die ook boven onze eigen hoofden hing, begint weer langzaam op te trekken. Het kostbare zaad, dat wij in den winter met zorg en moeite hebben uitgezaaid, begint wortel te schieten. Niet lang zal hét meer duren, of de lasten van de afge loopen vijf maanden zullen voor ons nog slechts herinnering zijn. Hoe meer de kant van den vijand met schrik en angst vervuld wordt, des te meer heb ben wij reden om de verdere ontwikke ling, zij het niet met' lichtvaardigheid, dan toch met een souvereiqê inwendige zekerheid tegemoet te zien. Het Duit sche volk heeft een beproeving door staan, die voor de oorlogvoering be slissend is. Wellicht is de een' of ander daarbij nerveus geworden. Slechfs wei nigen zijn er onder ons, die van zichzelf kunnen beweren, dat zij ook niet eens gescholden of gemopperd hebben. Maar waar het op aankwam, dat hebben wij allemaal gedaan: Gestreden, gewerkt, discipline bewaard en geen oogenblik vergeten, waar het op aankomt. Met deze deugden hebben wij den winter bedwongen, aan het Oostelijke front en in het vaderland. Thans moet de winter wijken. Wij zien den toestand weer on- der nieuwe en verheugender perspec tieven. Het zal niet lang meer duren, of de weeën trekken weer over ons ge kweld werelddeel. Maar troost U, onder pijnen wordt hier een nieuwe wereld geboren. Een eskader bommenwerpers vermist. (D.N.B.) - Naar Domei uit Hongkong meldt, is een eskader bommenwerpers uit Washington naar TSjoengking onderweg op grond van een overeenkomst, die in Washington is onderteekend door den Chineeschen vertegenwoordiger Soeng en de Amerikaansche autori teiten. In Tsjoengking is men echter zeer bezorgd, aangezien het eskader op den vastgesteld-en dag nog niet in Lautsjau is aangekomen. De Tsjoeng- kingregeering tracht omtrent het eskader van alle etapes van ziin vlucht inlichtingen te krijgen. - M

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1