Km „AKKERTJE AGENDA. Handel in ongemerkt rund vee verboden. BURGERLIJKE STAND. Rantsoenen voor aanstaande en jonge moeders. Vleesch gekocht in den zwarten handel. Uit de keuken surrogaten. der DISTRIBUTlE-yiEUWS. Amsterdamsche Beurs. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 23 MAART 1942. Pagina 2. MOOI WERK GEGUND. De rijksw«ter-sta,at heeft opge dragen aan N.V. P. Daalder's aan- neembedrdjf te Al'kmaar voo: 21.864 het verrichten van onder- houds- en her.stelüngswerkzaam- heden op het gedeelte Berkhout voormalige zeedijk van den Rijks weg Amsterdam—Den OeveT. GESLAAGD. De heer J. C. Nieweinhuysen te Limmen is te Amsterdam geslaagd vcor het doctoraal-eocairien rechten. FRANS WAGENAAR. f De heer Jos. v. Sch. verzoekt ons opname van het volgende; Vol beloften was de stralende voor jaarshemel en witte klokjes hieven zich op uit het eerste groen. Op dien Zondagmorgen kwam de ewarte dood en nam Frans Wagenaar van ons weg. Wij, katholieke jongeren, bleven achter, treurend om een onvervang baar leider, om den beste onder ons. Want als- de voorjaarshemel, die zich over zijn doodsbed spande, was Frans" levenshouding. Hij geloofde in zijn katholiek ideaal en liet het stralend uitschijnen, zoodat het steeds nieuwe strijders aantrok. Dagelijks staande in de practijk van het leven, was Frans daarbij in alles een man van de daad. Overal in de katholieke gemeenschap van onze stad botte zijn activiteit uit als het jonge, groen. Waar te werken viel, schaarde hij zich onder de eerste werkers en bij de strijders trok hij immer vooraan. Geboren leider, vlot spreker, stu wer en bezieler van zijn kameraden, beloofde Frans veel voor de toe komst. Voortgekomen uit een midden standsgezin lag zijn jonge levenswerk echter vooral in dezen stand. Twaalf jaar was hij lid van de K.J.M.V., waarvan zes jaar als voorzitter. Veel, zeer veel heeft deze vereeniging aan hem te danken. Hij heeft haar groot gemaakt, bezield met zijn geest 'en honderden jongeren heeft Frans zijn jjeaal van Christus-strijder meege- tweede nummer: De helden der zee. Else Schmidt zong daarna met veel bijval het Roddelliedje en het titel- lied van de cabaretrevue: Zou je even willen wachten. Een. lied van Jan Blok werd dapper meegezongen. Een tweetal aardige schetsen n.l. „De dokter en zijn drie patiënten" en het blijspelletje „Rosie en haar aan' bidder" amuseerden de aanwezigen kostelijk. De pianist Wim Bos, die zich den geheelen avond eenjuitste' kende begeleider toonde, traa daar na op als accordeonnist en kwam er na uitvoering van een potpourri en een tango niet zonder toegift af. Ook na de pauze verwierf hij met enkele|,nummers op verzoek een welverdiend applaus. Het trio Else Schmidt, Jan Blok cn George du Bree slooten het gedeelte voor de pauze met eenige aardige zangnum mers af. In het tweede gedeelte van het programma is er weer hartelijk ge lachen om het huwelijksdrama in drie heel korte bedrijven van het vrouwtje, dat steeds over het drem peltje struikelde en om de klucht van de drie tientjes. Met een potpourr' van refreinliedjes door het Volen- dammer-trio werd de avond beslO' ten en het luide aplaus bewees, dat de bezoekers zich uitstekend hadden geamuseerd. Het spel in de schetsen van het reeds hierboven genoemde trio voldeed heel goed en George Du Bree gaf na de pauze nog eenige geslaagde zangnummers. G. C. van Gulik. (Ontleend aan onze advertentierubriek) ge,;en. 24ijn naaste vrienden en ook hij zei wisten echter maar al te goed, dac een ziekte hem intussche'n lang zaam sloopte. Toch bleef Frans altijd vol levenslust en werkkracht. Zijn levensgeheim was een diepbeleefde Katholiciteit. Hij voelde zich strijder voor Christus, die werken moest zoolang hij kon. Vol overgave bereidde hij zich tenslotte voor op den dood en zijn heilige moed, die enkel verdriet had om hen die achterbleven, heeft al- len, die''San zijn sterfbed stonden, tot in het diepst van hun ziel ont- roerd. Hij de negen en twihtig ja rige, stond als een wite bloem onge rept naar God gekeerd. „Als de groote Generaal roept, kom ik", zei hij, enkele uren voor zijn dood, tegen een van ons. Dat was Frans, die de Christusbanier tot het laatst vasthield om zich vol ver trouwen te melden op het laatste groote appèl. Frans we zullen je nooit vergeten. Onze vaandels neigen zich droef bij je heengaan Maar s tra les marcheeren we ver der, gesterkt door jouw heldhaftig en offervaardig leven verder met de Christusbanieren vooruit in jouw geest! DIEFSTALLEN TE DEN HELDER Als verdacht van diefstal van een groote hoeveelheid winkelwaren uit een pakhuis aan de Vijzelstraat te Den Helder zijn door de poli* aldaar een drietal arbeiders uit die gemeente aangehouden. Uit het ingestelde onderzo* k bleek, dat zij zich ook nog aan verscheidene an dere diefstallen hebben schuldig gemaakt. Zij zijn ter beschikking van de justitie te Alkmaar gesteld VARIÉTÉ REVUE IN DE HARMONIE. Woensdag vinden in de Harmonie twee opvoeringen plaats (2.3'0 en 7.30 uur) van de Variété-revue Elck wat wils met het optreden van Frans Wouters en znsolisten (het bekende radio-orkest). De revue brengt in bonte afwisseling muziek zang en dans van Guus Brox, Daan Hooykaas, heit Deensche baliet, Gina en Berry, de Sacro.na's. de vroolkije Comboys enz. Bij het orkest van Frans Wouters treden als solisten op Joop de Mol en Eddy Christiani. Een avond en middag die zeer veel moois brengt en op allerlei ge bied. Het verdient aller belang stelling. PIETJE BELL IN 'T GULDEN VLIES. Zaterdagmiddag werden in het Gulden Vlies twee opvoeringen ge geven van het kindertooneelstuk Pietje Bell, naar het boek van Ab coude. De belangstelling was buitenge-, woon groot. De eerste voorstelling" was geheel, de tweede nagenoeg uit verkocht. De kinderen hebben zich te oordeelen naar het enthousiast medeleven en het luide gelach ten zeerste geamuseerd met de avontu ren van Pietje Bell, zijn vader en moeder, tante Betje en den bosch wachter. Om tal van komische scènes had men veel plezier. Men had het noodig gevonden eenige pae- dagogische lessen in te lasschen over gehoorzaamheid, waarheid spreken en liefde voor dieren. Het is te ho pen, dat de kinderen deze ter harte hebben genomen. Een viertal uit voerenden hebben de vroolijke avonturen naar hun beste kunnen voor de jeugd gespeeld. ZOU JE EVEN WILLEN WACHTEN? Cabaret-Revue in 't Golden Vlies. Gisteravond werd bovengenoemde cabaret-revue door het gezelschap van Teun Klomp en zijn makker in het Gulden Vlies opgevoerd. En de medewerkenden hebben voor een zoo goed als uitverkochte zaal een alleszins verdiend succes behaald. Zij hebben hun programma op aan trekkelijke en vlottê wijze tot het publiek gebracht. Het lied van Teun Klomp en zijn. makker sloeg al di rect in en luid applaus had hun STIERENKEURING TE SCHAGERBRUG. Zaterdag werd te Schagerbrug een stierenkeuring gehouden, waar bij de navolgende stieren werden goedgekeurd. Voor het Ned. Rund veestamboek: Éénjarige stieren: Titus 1, eige naar Jac. Brak te 't Wad, Brechtjes Frans, eig. dezelfde, Fians 15, eig, J. Jimmink Jbz. te Schagerbrug; tweejarige stieren: Barend, eig. J. Jimmink Jbz., Oldambster Gerard 5. eig. W. Jimmink Hz. te Zand, Bintjes Lodewijks, eig. A. Eriks Hz. te Oudesluis. Voor de fokkerij in Noordholland: éénjarige stieren: Titus 7, eig. Jac. Brak, Frans 9, eig. W. Jimmink Jbz., Constantijn Frans J 7, eig. W. Jim mink Hz., Gretha's Frans 6, eig. N. T. Hopman te Schagerbrug, Frans Adema, eig. W. Jimmink Hz., Titus 8, eig. Jac. Brak, Frans E 23, eig. Jac. Eriks Kz. te Schagerbrug, Jan, eig. P. Klok te Schagerbrug. Mariüs Jan, eig. C. Tiel te Oudesluis, Mar- tino v. d. Waard, eig. P.-J. Bruin te Schagerbrug; tweejarige stieren; Gretha's Frans 5, eig. Jac. Brak. Voor het provinciaal stierenregle ment: éénjarige stieren: Frans E K 21, eigen. Jac. Eriks Kz., Frans E 30, eigen, dezelfde, Antje's Adema en Frans 8, eigen. W. Jimming Jbz., Constantijn Frans J 3 en C. Fr. J 5 van W. Jimmink Hz., te 't Zand; Dirkjes Frans 3, eigen. J. J. Zwaag te Oudesluis, Frans A 81, eigen. Jb. Groot te 't Zand, Bertus D 8, eigen. S. J. de Wit te 't Zand, Frans van Maartje 131, eigen. J. van den Heu vel te Schagerbrug, Bertus E 3 en Plesman E 3 van W. Bos te Oude sluis, Jacob's Frans van R. de Vries te 't Zand, Sietske's Gouverneur van G. Jongerlin-g te Schagerbrug; tweejarige, stieren: Klara's Roland, eig. A. Smit te Oudesluis, eig. K. Blom te Schagerbrug, Riemlre's Apollo van G. Keizer te 't Zand, Frans 6 van P. H. Dekker te 't Zand; driejarige stieren en ouder: Dirk- boukes Bortus, eig. J. A. Schilder te 't Zand. Bioscopen, Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een te veel aan boon irom.-sens.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De onweerstaanbare (com.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag 'en -avond geen voorstelling. Victoria-Theater,' 7,30 uur, hoofdnum mer Unser FrSulein Doktor (rom.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De vrouw met den blauwvos (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 24 Maart. 2 uur, 't Gulden Vlies, ledenvergade ring Eigen Vervoerders Organisatie. 8.30 uur, Kapelkerk, uitvoering Johan nes Passion door Toonkunst. 7.30 uur, 't Gulden' Vlies, N. R. V.- avond. 8 uur, dancing Harmonie, vergade ring ziekenhuisverplegingsvereenlging. Woensdag 25 Maart. 2.30 en 7.30 uur, Harmonie, Var. revue Elck wat wils en Frans Wouters en zijn solisten, 8 /üur, Dancing Harmonie, voordracht over „De stadhouder-koning Willem III" door mej. Brugmans. In Uw huisapotheek, en ln Uw zak, steeds bij de hand, zjjn AKKERTJES een eerste hulp bij onver- hoedsche -pijnen en ook bij 'n opkomende griep. De Nederiandsche Pijnstiller BERGEN. Rijwieldiefstal. - Als verdacht van rijwieldiefstal is d,oor de politie te Bergen een inwoner van Alkmaar aangehouden en in arrest gesteld. Het rijwiel, dat reeds in cte derde and was overgegaan, is achterhaald en inbeslaggenomen. Later kon nog een tweede dader worden gearres teerd. Verduistering en houtdiefstal. - Tegen een jeugdig persooaris proces verbaal opgemaakt wegens verduis tering van een geldsbedrag. Voorts is tegen een tweetal inwo ners procesverbaal opgemaakt, dat zich had schuldig gemaakt aan hout diefstal. KOEDIJK. Concert. - Zondagavond gaf het gemengd koor Koedijk-Schoorl een concert in het lokhal van den heer Schuit,' onder leiding van den direc teur, den heer Corn. Jonker. Begon nen werd met het Ave Maria van Keereweer, waarna gezongen werd Onder de Linden van Boedijn. Het in het Fransch gezongen num mer Le Vendredi Saint van Gounod werd verklaard door den heer C, Akkerman. N Als laatste nummer werden gezon gen het Pater Noster van Roeske en Den Uil van Diepenbrock, beide nummers waarmee al eens op een concours lauweren waren geoogst. De zang werd met gevoel en over gave ten gehoore gebracht, zoocjpt het talrijk opgekomen publiek ten volle genoot. De pauze werd gevuld met het optreden van Andre Carell van Alk maar met aan den vleugel Ger Greve, dié met him bont programma de vroolijke noot aan deze goed ge slaagde uitvoering gaven. Oudercommissie. - Zondagmor gen werd een ouderbijeenkomst ge houden in de openbare schooL, De aanwezigen werden begroet door zang van de leerlingen- der 1ste en 2de klas onder leiding van mej Landman, van wie enkelen ook nog een voordrachtje ten beste gaven. Sommige liedjes werden begeleic door ee-n mondharmonieka. Medegedeeld werd, dat in de 7de klas 3 uur per week Duitsch zal wor den onderwezen. De arts voor de mon-dverzorging had ook bereids kennis gemaakt mét de school en de leerlingen. De in Oct. bestelde gym nastiekschoenen zyn titans aangeko men. In de vacature als lid (aftr. mevr. de GeusWiedijk) werd gekozen mevr. BakkerOostwouder. Het hoofd der school hield een causerie over het nut van de bijen. D-e heer Schut gaf een voordracht in Geldersch dialect. 's-Gravenhage, 19 Maart. Het op heden, 19 Maart 1942, verschenen voedselvoorzieningsblad bevat een verordening van de bedrijfsorganisa tie voor vee en vleesch, waarbij het "verhandelen van ongemerkt rundvee wordt versboden. Met het registratie- besluit 1942 handel in rundvee, dat in hetzelfde nummer is opgenomen, vormt deze verordening een sluitend geheel, waardoor het verrichten van frauduleuze handelingen met rundvee zeer zal worden bemoei lijkt. De verordening treedt 20 Maart 1942 in werking het registratiebe- sluit 1942 handel in rundvee is met ingang van 1 Maart j j. in werking getreden. LANGEDIJK. Wijziging schooltijden. - *- De schooltijden worden met ingang van 1 April als volgt gewijzigd: 's morgens van- kwart voor ne-gèn tot kwart voor twaalf, 's middags van» kwart voor twee tot kwart voor vier. Op Woensdag- en Zaterdag middag hebben de leerlingen dan weer vrij. j DE RIJP. Dorpsraad de Rijp-Graft. - Vrijdagmiddag heeft ten raadhui ze van de Rijp de installatie plaats ge vonden van den dorpsboerertraad voor de gemeenten De Rijp en Graft door den boerenleider C. L. C. de Boer, in tegenwoordigheid van den streekleider J. Doorn-bos en van den burgemeester C. A. van Staveren. Voor de Rijp waren) aanwezig: boerenleider de Boer en de leden D. Veenman en P. Roemer Jbz.; voor Graft de leden: A. Blaauw, P. Kwadijk ere P. Roemer. HEERHUGOWAARD. Fietsen blijven begeerd. - Van de familie Weel, Ruatenburgerweg, is Zaterdag jJ. een tweetal fietsen ge stolen. Den volgenden dag werden de karretjes op eenigen afstand van het huis teruggevonden, doch -ntdaan van de banden. HEILOp. Op 3 April a.s. herdenken de echteielden Evert Baars en Geesje de Jong, Rijksstraatweg No. 150, den dag waarop zij voor 55 jaar in den echt zijn verbonden. ALKMAAR. GEBOREN: Margaretha M., d. v Cornells de Jong en M. M. Liefting. Johannes J. M., z. van Cornells J. M. van Dam en C. J. Boekei. Cornelia W., d. van Franciscus H. C. Dingerdis en E M. Bakker. OVERLEDEN: Josephus P. M. M. van Kessel, 8 maanden. BERGEN (12 tlm 18 Maart). Geboren: Adriana Annemle, d. van Johannes Gerard Tielrooij en van Neeltje Bakkes. Overleden: Pieter Keuzekamp, echtgenoot van Pleternella Geertruida Dulnker, 76 jaar. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Maart 1942. 80000 kg Roode kool 8.80 40800 kg Gele kool 8.10; 100400 kg Deensche witte kool 6.20; 3700 kg Peen 3.50 5.80; 600 kg. Witlof 22.40—28. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. 's-Gravenhage, 23 Maart. De secr.- generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt be kend, dat het extra-rantsoen grut terswaren, hetwelk ten behoeve van a.s. en jonge moeders per week be schikbaar wordt gesteld, gebracht ris op 500 gram havermout, aangevuld met 500 'gram gort. A.s. en jonge moeders komen dus voortaan gedu rende 26 weken, n.l. 20 weken voor en 6 weken na de bevalling, in aan merking voor 3 y. liter melk per week, benevens naar keuze: a. 500 gram havermout plus 500 gram gort per week of b. 1000 gram brood per week of c. 750 gram brood plus 125 gram boter per week. Boeten van f 10.000.—. Dezer dagen heeft de inspecteur voor.de prijsbeheersching te Leeu warden, eenige zware boeten opge legd aan een slager en een 12-tal van zijn afneemsters, dfe vleesch ver- en gekocht hadden tegen prijzen, welke ver boven het toelaatbare uitgingen. De slager H. Groefsema te Haren bij Groningen heeft van September 1940 tot en met September 1941 16 koeien en 20 kalveren frauduleus geslacht en .het vleesch zonder bon of tegen afgifte van te weinig bon nen aan zijn cliëntéle verkocht, Van Januari 1941 af werden nieu we prijzen berekend, welke meestal 20 tot 40 cent per pond hooger wa ren dan hij mocht berekenen. In en kele gevallen steeg de prijs zelfs van ruim 1 per y kg tot meer dan 2, terwijl rundvet voor 3,50 per pond werd verkocht. Groefsema, die door de Veehoude rijcentrale reeds voor den duur van 10 maanden was uitgesloten, werd wegens bewuste overtreding der prijs voorschriften tot een boete van 7000 veroordeeld. Aan zijn afneemsters, die wegens medeplichtigheid aan prijsopdrijving terecht stonden, werden d-e volgende boeten opgelegd: mevr. J. Lief- tinckMedden te Haren f 10.000 mevr. E. Niemeyer-Boelmans ter Spil te Haren 10.000; mevr. A, MessHuizinga te Haren 6.000 mevr. A. Landeweer—Oving 5.000 mevr. C. KoolKolff 4.000 en mevr. A. van Velzenvan Erp 2500. Verder werden twee dames be boet metv 1000 en drie met 750, Ook vielen nog boeten van 350 f 300 en 50. Andere veroordeelin gen volgen nog.' De zeer gunstige finaneieele toe stand van het meerendeel der ver oordeelden werd bij deze boeten aanmerking genomen. ouders helpen en treedt ge een leven binnen, dat moeite en offers zal vragen". Vervolgens drukte hij hen op het hart de Duitsche eer hoog te houden, vooral tegenover rasvreem den, door waardig, trouw, dapper, gehoorzaam en desnoods hard te zijn: „Bovenal echter moet gij", aldus spreker, „onbuigzaam zijn in het geloof in Duitschlands toekomst. Ziet in alles naar den Führer en vraagt u af hoe hij zou handelen. Hij hoeft ieder uwer noodig om de taak te vervullen, die met dezen oorlog op onze schouders is gelegd. Nog geen generatie heeft zulk een zware taak te vervullen gekregen, maar oqk niet zulke perspectieven gehad. Latere generaties zullen u benijden, omdat gij in dezen groot- schen tijd leefde. Houdt daarom steeds de overwinning in het oog en denk aan hen, die in de vervulling van hun taak het leven lieten. Ver der vraag ik u trouwe kameraden te zijn van uw makkers in den'Nat. Jeugdstorm, opdat daaruit straks de kameraadschap groeie van mannen en vrouwen. Bedenkt, dat gij een maal het Rijk van ons zult over nemen om het door te geven aan de geslachten, die na u komen, opdat Duitschland eeuwig leve". Hierna zegde een der knapen na mens allen de volgende gelofte op: „Ik beloof te allen tijde in de Hitlerju- gend mijn plicht te doen in liefde en trouw aan den Führer en aan onze vlag". Nadat een Scharführer de ge- installeerde jongens en meisjes had overgedragen aan Bannfiihrer Laprell en een door den Kreisleiter op Adolf Hitler uitgebracht „Sieg Heil" door allen was overgenomen, werden het Deutschland- en het Horst Wessel-lied gespeeld. Spoedig ingrijpen der over heid gewenscht. NEDERLANDSCHE BOEREN NAAR RUSLAND. Vrijdagavond vertrok van het sta tion Oldenzaal een derde transport boeren, bestaande uit 100 man, aan geworven door de Ostdeutsche Land- bewirtschaftungsgesellschaft (Den Haag), om in bezet Rusland als be drijfsleider en assistent op de boe renbedrijven aldaar te worden inge zet. Te Riga zullen de mannen wor den ingeënt, om daarna naar de voormalige Baltische staten en Wit- Roethenië, op de plaats hunner be stemming te worden gebracht. Bij het vertrek was aanwezig de waarnemend burgemeester van Ol denzaal, de heer A. H. G. Wüstink, die de Oostlandboeren, in hun groe ne uniformen op het station opge steld, toesprak en hun de beste wen- schen meegaf. De toespraak werd met luid „Hou Zee" geroep door de boeren beantwoord. 14-JARIGEN INGELIJFD BIJ H. J. EN B. D. M. Duitsche kinderen in naisoc. jeugdorganisaties. Utrecht, 22 Maart. (A.N.P.) Elk .aar omstreeks dezen tijd worden de Duitsche jongens en meisjes in het geheele Rijk, die den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt, plechtig in de Hitlerju-gend en den Bund Deutscher Madel opgenomen. Hedenmorgen had in den Stadsschouwburg alhier een dergelijke installatie plaats van de kinderen uit Utrecht, Den Haag, Rotterdam, Arnhem en Tilburg. In enkele andere plaatsen geschiedde die evenzoo. De bijeenkomst te Utrecht, welke om twaalf uur aanving en waarin ook een dochtertje van den Rijks commissaris in de gelederen van den B D.M. werd opgenomen, werd o.m. bijgewoond door den Rijkscommis saris en diens echtgenoote, dr. Lin den-berger, leider der Duitsche jeugd organisatie in Nederland, Beauftrag- te Sommer, vertegenwoordigers der N.S.D.A.P. en der Duitsche vrouwen organisatie, den heer Engelbrecht, commissaris der provincie en diverse vertegenwoordigers der organisaties van de N.S.B. De Kreisleiter der N.S.D.A.P. prof. dr. O. Nieschulz sprak de in- stallaticrede uit. Hij zeide o.m.: „Thans staat gij op het punt op genomen te worden in de gemeen schap, waartoe gij krachtens uw bloed behoort. Waart gij tot heden -geborgen in de zorg uwer ouders en die der school, thans gaat gij uw (Van onzen Haagschen correspondent.) Naar aanleiding van onze mede- deeling over maatregelen, die op komst zouden zijn ten aanzien van de surrogaten, welke thans in onze samenleving zoo'n belangrijke rol spelen, maakt men ons attent op enkele frappante voorbeelden, die wel duidelijk aantoonen, hoezeer op dit gebied ingrijpen van hoogerhand gewenscht is. In het bijzonder voor surrogaten, die moeten voorzien in het gemis aan noodzakelijke levens middelen, geldt wel, dat een nauw gezet .toezicht, hetwelk zich even zeer tot de samenstelling als tot den prijs uitstrekt, dringend vereischt is. Nu er een hoogconjunctuur in de surrdgaten-branche heerscht en tal loos velen zich geroepen voelen om surrogaten aan de markt te bren gen, gaat het niet aan, het publiek slachtoffer te laten worden van al lerlei fabrikanten, die liefst in een jaar „binnen" willen zijn. Surro gaten-productie is immers in het al gemeen een tijdelijk verschijnsel, zoodathet gewenscht is, eenigen spoed te betrachten met het verga ren van de noodige winst; surroga ten-winst, en liefst geen winst-sur rogaat! Gelukkig zijn er ook goede uitzonderingen; zoo werd ons van de zijde van den Dienst van den Ge machtigde voor de Prijzen onlangs meegedeeld, dat er fabrikanten zijn, die zich geheel uit eigen beweging' tot genoemden Dienst wenden om advies en overleg. Dat zijn de „bona fide" fabrikanten. Hun aantal is ech ter niet groot en het zijn meestal de genen, die vroeger iets anders pro duceerden, doch nu door de tijds omstandigheden gedwongen zijn, om te zien naar andere afzetgebieden, waarvan zij weinig of geen. kennis hebben. Veel te hooge prijzen, Nu enkele van de vele voorbeel den van prijsopdrijving bij surroga ten; of juister: van de woeker winst, welke men tracht te maken; Indien wij gewicht en prijs van het bekende Maggi-jusblokje welks grondstoffen minstens even goed en even duur zijn - als basis nemen, zou een justablet van een der meest bekende merken, welke thans 12'A ct. kost, niet duurder mo gen zijn dan 2% a 3 ct.; een ander merk, dat voor 20 cent in den handel wordt gebracht, zon nog geen 7 cent mo-gen kosten. Met de thans veel verkochte soep tabletten is het haast nog erger: een heel bekend merk, waarvoor den consument 25 cent wordt berekend, zou stellig niet meer dan 12 A cent mogen kosten. Van twee merken, die voor 10 ct. worden verhandeld, zou de prijs resp. hoogstens 4 en 5 ct, mogen bedragen. Ook bij deze be rekeningen is men uitgegaan van den prijs van een goed en „ouder wetsch" merk, dat nog altijd bestaat en op een basis van 8 ct. per 40 gr. in den handel wordt gebracht. Ten aanzien van de theésurro-ga- ten, welker aantal legio is, is het niet zóó gemakkelijk, prijsopdrijving te constateeren als in bovengenoem de gevallen. Men vindt hier n 1. bij de verschillende merken.en soorten ren zeer gevarieerde samenstelling en er worden inderdaad enkele thee- surrogaten in den handel gebracht, die een vrij dure' samenstelling heb ben. Een tijdlang werd er b.v. door een bekende fabriek een surrogaat in den handel gebracht, dat voor een groot gedeelte bestond uit appels en peren; en waarlijk niet de klokhui- Zen of de schillen ervan! Dat was een kostbaar surrogaat. De smaak leek echter weinig op thee cn bo vendien was het niet verantwoord, kostelijke versche vruchten als ap pels en peren in een theesurrogaat t? eerwerke:;. De distributie-redacteur van de Telegraaf heeft echter onlangs be rekend, dat er vandaag aan den dag bekende theesurrogaten worden ver kocht tegen prijzen, die hooger zijn dan de prijs van echte thee in den zwarten handel! En dece laatste is reeds 10 15 maal zoo duur dan de normale prijs van de beste kwaliteit thee! Dat er dan aan den prijs van INGEBRUIKNEMING BEDEHUIS. Zondag werd 't nieuwe bedehuis der vrije evang. geref gem. alhier in de Hekelstraat in gebruik genomen onder groote belangstelling. Ds. Ruys be diende 't woord over Joh. 19 30 „Het is volbracht". In een openingswoord her innerde hij aan zijn eerste optreden alhier op 20 Nov. 1932 In de Lindelaan en herdacht het werk van hen, die toen aanwezig waren en sindsdien zijn heen gegaan. Hechte banden zijn ontstaan tusschen leeraar en gemeente, als ge volg waarvan thans het nieuwe bede huis in gebruik kon worden genomen. Plechtig werd de oude, groote staten bijbel op den kansel geopend en onder aanroeping van Gods naam beloofd, dat nooit iets anders in dit gebouw zal verkondigd worden dan Gods onfeilbaar woord en Jezus Christus en Dien ge kruist op de oude waarheid, die naar de Godzaligheid is! Na de prediking sprak ds. v. d. Togt, namens de broederschap, goede woorden van gelukwensch. Spr. verblijdt zich over 't opbouwend werk, hier verricht. Hij liet d;. Ruys Psalm 134 3 toezingen met dezen voor hem schoonen dag. De heer A. Visser van IJmuiden sloot zich hierbij aan. Op zijn verzoek werd gezongen Psalm 121 4. Ten slotte heeft ds. Ruys allen harte lijk bedankt, die in eenig opzicht mee werkten aan den arbeid. ALKMAAR. S choenendistributie. De leider van den aistributiedienst kring Alkmaar maakt bekend, dat in verband met de invoering van een nieuwe regeling, bij de afdeeling schoenen, Oudegracht 168, jn zeer beperkte mate en voor een vastgesteld aantal per dag aan vraagformulieren ter verkrijging van een schoenenbon I kunnen wor den afgehaald en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met letter S of T op Maandag 23 Maart 1942; U, V, W, X, IJ of Z op Dinsdag 24 Maart 1942. De distributiestamkaart moet wor den getoond en tevens dient men op te geven de maat van het gevraagde, schoeisel. De Leider voornoèmd, H. BAKKER. DISTRIBUTIEKRING CASTRICUM. Uitreiking bonkaarten 5e periode. De leider van den distributiedienst te Gastricum maakt bekend, dat van 30 Maart tot en met 18 April de uitrei king zal plaats vinden van de bonkaar ten voor voedingsmiddelen voor de 5e periode op de data, welke vermeld staan op de bonkaarten voor de 4e periode, en wel yoor de zelfverzorgers .van 30 Maart tot en met 2 April a.s. en voor de overige bevolking van 7 tot en met 18 April a.s. De uitreiking vindt plaats te Castricum in hotel „De Rustende Jager", te Limmen in het parochiehuis „St. Maarten", te Uit geest in het distributiekantoor Bon- kenburg, te M a r k e n-B i n n e n in café Nolten (uitsluitend op 18 April a.s, voor zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers). Tegelijkertijd zal de uitreiking plaats vinden van bonnen voor extra zeep voor kinderen. het surrogaat iets haperen moet, zal geen nader betoog behoeven. Ook de prijzen van puddingsurro gaten loopen zeer uiteen, hetgeen mede een gevolg is van een zeer verschillende samenstelling. De beste puddingsurro-gaten zijn samenge steld uit weipoeder, een soort ma gere melkpoeder. Ook wordt hier voor veelvuldig crocusmeel gebruikt. Het is echter nog niet uitgemaakt, of crocusmeel niet schadelijk voor de gezondheid is. Vrijwel zonder uit zondering kan evenwel ook van de prijzen der meest gangbare pudding-, surrogaten worden gezegd, dat zij aanzienlijk hooger zijn dan redelij kerwijze veroorloofd is. - De prijzen der koffiesurrogaten (waarin nog altijd 3 echte koffie is verwerkt en waarin op het oogen- blik geen tulpenbollen worden ge mengd) zijn nog het meest normaal, ofschoon ook hier in het algemeen een verlaging zeer wel mogelijk is Deze enkele voorbeelden uit „de keuken der surrogaten" mogen vol doende zijn om te bewijzen, hoezeer een spoedig en grondig toezicht van de overheid op dit belangrijke en veelomvattende terrein noodig is. Zoowel in sociaal en economisch op zicht, als ook met het oog op ons thans kostbaarste bezit: de volksge zondheid! Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Maandag 23 Maart 1342 1 lu. 40 99% 1001% 100% 96% 88% STAATSLEENINGEN. Vor k 3A Nederland 1941 9S7/16 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1940 II100% 3—3'/, Nederi."l938 96% 3 Ned-lndië 1937 88% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 148y, Handel Mij. Gert. v. 2.50125 Koloniale Bank .129 Ned. Ind. Handelsbank 87% IND. QND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie .153 Calvé Delft Cert. .116 Nederl. Ford 325 Lever Bros155 Phil. Gloei). Gem. Bezit 273 CULTUUR MAATSCH. H. V. A254 Java Cultuur ]50 Ned. Ind. Suiker Unie 158 Verg. Vorster landen PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Am.-terd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadj'adi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli165 Senembah 140 77% .245 .155 .127 -99% 82% 79 131% 102% 167% 142, 140 149 125 137 87 151% 117% 324 1571-8 273 261 155 162 78% 251 160 130 99 83 132 102 167 145 142 164% 140% Uw drukwerk, groot of klein is b(j ons in handen van goede vaklieden. N. V. HERMS. COSTER ZOON

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2