iKIJKEN is KOOPEN hj CLOECS Ne.m'n AKKERTJE STAD EN OMGEVING AGENDA. POSTZEGEL TENTOONSTELLING De Vereen, van Noordhol- landsche Waterschappen. LAATSTE BERICHTEN. De aanmeldingsplicht voor de Nederlandsche kuituurkamer. Amsterdam sche Bears, 3! 2 PANDBRIEVEN a 99'4 ALKMAAKSCHE COURANT VAN DINSDAG 24 MAART 1943. Pagina 2. 70 M. KABEL ONTVREEMD. Aangifte is gedaan van diefstal van een electrische krachtstroom kabel, ter lengte van ongeveer 70 meter, van een bouwwerk, alhier. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. DIEFSTAL. De recherche heeft een drietal per sonen aangehouden, dat zich de vorige week schuldig had gemaakt aan diefstal van twee pakken bij een expeditiefirma, alhier. Tevens is tegen twee hunner procesverbaal op gemaakt terzake van diefstal van eén vat ambrosine, eveneens ten na- deele van een expediteur, alhier, ge pleegd. VERNIELING. Tegen een jeugdig persoon is alhier procesverbaal opgemaakt ter zake van vernieling van een glasruit. BONNENFRAUDE OPGEHELDERD. Reeds eenigen tijd constateerde men aan het Centraal Distributie kantoor, dat op de opplakvelten van verschillende winkeliers te Boven- karspel vervalsche bonnen voor kwamen. De zaak werd aan de ge meentepolitie in handen gegeven, •doch de betreffende winkeliers ble ken onschuldig te zij#; Door ijverig speuren wist) de gemeenteveld wachter, de heer Key, toen na te gaan dat die huisvrouw van C. D. de cijfers radeerde- en dan met inkt een ander cijfer toekende. Een flink aantal van deze bonnen had zij al in omloop gebracht. MEVROUW AKKERINGA. t Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van 73 jaar overleden mevrouw Akkeringa, bekend helderziende, die ook in Alkmaar en omgeving meer malen een psychometrische seance gaf. EEN VERGISSING. In de Agenda in ons blad van gister is opgenomen een aankondi ging van een alg. .verg. van de Ver. voor Ziekenhuisverpleging. Deze vergadering heeft echter pas plaats op Dinsdag 21 April a.s. 489E STAATSLOTERIJ. Eerste klasse Eerste lijst Trekking van 23 Maart Van de eerste klasse zijn op de in ons gewest verkochte loten de vol gende prijzen gevallen: 1500 op 20460. 20 op 5327 12797 20451 2163S Hoofdprijzen. Trekking van heden. 5000 1500 1000 400 200 100 3209 8625 4018 6965 9357 20764 6203 18181 2639 11185 14815 16876 17574 17641 18146 19258 GELEGENHEID VOOR EXPORT. In de veiling te Br. op Langen- dijk werd medegedeeld, dat de tuin ders thans wel flink kunnen aanvoe ren, aangezien er in de komende dagén een ruime gelegenheid voor export zal komen. Aangedrongen werd de kool goed schoon aan te voeren. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 17 t/m 23 Maart. Wijzigingen:' Alkmaar, „De Steenen Brug", Sliksteeg 1, kunstnij- verheidfabriek; rechtsvorm gewij zigd. Den Helder, M. Manheim, Koningstraat 3941, winkelier in huishoudelijke artikelen enz.; over gegaan aan L. Ph. Bijl. Zjjpe, Dekker's veevoeder en kunstmest handel N.V., St. Maartensbrug C. 24; rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Alkmaar, N.V. Mij. „Noordholland",8 Geester singel 11. N.V. Mij. tot exploitatie van onroerende goederen Haagber- gen, correspondentieadres Nassau- laan 13. Administratieakntoor R. Quast, Wester weg 124. Gedepon. stukken: Oude Niedorp, N.V. zuivelfabriek „Niet Gedacht" in liq., 't Veld; plan van uitkeering ingediend. DE TEfeLT VAN TABAK. Over dit onderwerp is in den laat- sten tjjd nogal het een en ander ge publiceerd. Er schijnt nog veel mis vatting te bestaan aangaande de ge makkelijkheid, waarmee tabak zou kunnen worden geteeld. In verband hiermee is het voor hen, die van plan zijn tabak te telen, zeer aan te raden om de mededeeling no. 28 te lezen van den tuinbouwvoorlich- tingsdienst, waarin de rijkstuin- bouwconsulent ir. K, J. A. Slits te Vught wenken en waarschuwingen geeft en de soorten tabak noemt, welke in ons land de beste kansen van slagen hebben. De brochure is te bestellen rechtstreeks bij de Al- gemeene Landsdrukkerij te Den Haag of door bemiddeling van de postkantoren; de prijs is 23 cent. (Ontleend aan onze advertentierubriek) HERV. GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Bij de Zondagmorgen gehouden stemming, of het beroepingswerk zal geschieden door den kerkeraad of door een kiescollege werd de oude toestand gehandhaafd. De ker keraad behoudt deze bevoegdheid. TRAGISCH STERFGEVAL TE MEDEMBLIK. Een 4-jarig dochtertje van dén heer C. Moerkens in de Ban-gert- straat te Medemblik was mei egnige kinderen bij de ouderlijke woning spelende, op eenige sneeuwrgsten geklauterd. Het kind is daarbij ge vallen en kwam juist op een stuk glas terecht; hevig bloedende aan den hals, liep de kleine naar huts er. zakte toen ineen. Het meisje is weldra aan bloedverlies gestorven. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hbofdnummer Een te veel aan boord (rom.-sens.) 14 jaar. Woensdagmiddag, halt 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De onweerstaanbare (com.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag en -avond geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Unser Früuleln Doktor (rom.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De vrouw met den blauwvos (rom.) 13 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 24 Maart. 6.30 uur, Kapelkerk, uitvoering Johan nes Passion doör Toonkunst. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, N. R. V.- avond. Woensdag 25 Maart. 2.30 en 7.30 uur, Harmonie, Var. revue Elck wat wils en Frans Wouters en zijn solisten. 8 uur, Dancing Harmonie, voordracht over „De stadhouder-koning Willem III" door mej. Brugmaris. BEZOEKT DE in de DANCING van de HARMONIE op Vrijdag en Zaterdag 27 en 28 Maart HEERHUGOWAARD. Concert. - Zondag 5 April (Ie Paaschdag geven de gymn. zangver. „Ons Genoegen" en de muziekver. „Hugo" een gezamenlijk concert met medewerking van Clinge Doo- renbos in de tooneelzaal van den heer Rus. Den bezoekers sfgat onge- twwijfeld een mooie avond te wach ten. verdwflnt als sneeuw voor de zon, na 't gebruik van een AKKERTJE. Geen sche- lehoofdpjjn (migraine) meer met AKKERTJES ln huls. &L Nederlandsche Pijnstillen LANGEDIJK. Vaccinatie. - In een lokaal van de openbare school, te Zuidscharwoude. zal op Woensdag van 23 uur gele genheid worden gegevem tof koste- looge inenting. HEILOO. Kostelooze inenting. - Op Zater dag 28 Maart a.s. 's middags om drie uur, zal in de openbare school aan den Willibrordusweg gelegenheid be staan tot het geheel kosteloos inen ten en herinenten voor kinderen door den gemeer.te-arts, den heer D. W. L. Hoekstra. Geboortebewijs of trouwboekje dienen te worden me degebracht. SINT PANCRAS. „Memento Mori". - De begrafenis- vereeniging „Memento Mori" hield haar alg. jaarvergadering' Maandag avond in café Bouwstra, o. 1. v. den heer A. Schuur. Uit het jaarverslag van den secr.- penningm., bleek, dat aan ontvang sten was geboekt 1347.08, uitga ven 1293.41, saldo 53.67; het be zit der vereen, bedraagt 4271,63, 9 leden en 17 niet-leden werden ten grave gedragen. De aftredende bestuursleden, de Heeren A. J. Verduiji en D. Bruin, werden herkozen. Als afgevaardigden naar de bonds vergadering werden benoemd de heer J. van Kampen en een door het bestuur aan te wijzen bestuurs lid. Het punt „afleggen" gaf stof tot een breedvoerige bespreking Door zus ter van Noppen werden wel vele gevallen afgeperkt, doch niet alle. De aangestelde afleggers weten niet waar zij aan toe zijn. De kwestie werd ten slotte opgelost met het uitrekken, van een vast bedrag van 10 en overigens per geval te beta len. NOORDSCHARWGUDE, Noordermarktbond. - Het be stuur van deze veilingsvereeniging vergaderde Maandagmiddag. De voorzitter zeide, dat er toezegging is ontvangen, dat de afziet van de tuinbouwproducten, welke dien laat steen tijd niet erg vlotte, verbeterd zal worden. In de verdeeling van den aanvoer is in zooverre verande ring gekomen, dat geen witte kool meer voor de zuurkoolfabrieken be- Concentratie van waterschappen. Per brief van 19 Augustus 1941 verzochten Ged. Staten het advies van het bestuur van de Ver. van Noordhollandsche waterschappen over het voornemen van het col lege, om de territoriale concentratie der waterschappen niet te beper ken tot de opheffing van bannen, maar deze ook uit te strekken tot het onder één bestuur brengen van verschillende waterschappen. Ge-, zien de opgedane ervaring met een eerder uitgebracht advies, dat zon der de ledenvergadering was uitge bracht en daarna door de ledenver gadering werd gediskwalificeerd, be richtte het bestuur bezwaar tegen uitbrenging van het gewenschte ad vies te hebben, wanneer daarover de ledenvergadering niet kon worden gehoord. Daarna vond de commissaris der provincie goed, dat de bewuste brief in de ledenvergadering werd behandeld. Voor dit doel kwamen gister in Krasnapolsky te Amster dam de besturen der waterschappen in algemeene vergadering bijeen. Het ligt in de bedoeling van den commissaris de territoriale concen tratie van waterschappen voort te zetten, niet alleen door opheffing van bannen, maar ook door het on der één bestuur brengen van ver schillende polders. Uitgangspunt zal daarbij zijn, dat voor samenvoeging slechts die pol ders in aanmerking komen, welke gemeenschappelijke belangen heb ben. De wenscheljj-kheid van samenvoeging zal niet uitsluitend uit een oogpunt van bemaling moeten worden beoor deeld, doch ook geheel andere om standigheden zullen daarbij in aan merking genomen dienen te worden, b.v. hoogteligging, waterkeering enz., alsook beperking van papierkosten en dergelijke. Het ligt in de bedoe ling voor de daarvoor in aanmer king komende waterschappen de mo gelijkheid van samenvoeging geval voor geval aan de bovei^ aangegeven richtlijnen te toetsen en naar gelang de uitkomsten van dat onderzoek al dan niet tot samenvoeging over te gaan. Het bestuur der prov. vereen i- ging bood de algemeene vergadering een zeer uitvoerig gedocumenteerd advies aan. Het is van meening, dat het beheer en het beleid, zooals dit totdusverre door de Noordholland sche waterschapsbesturen werd ge voerd, geen aanleiding geeft tot hei aanbrengen van ingrijpende veran deringen in de organisatie van het waterschapswezen in deze provincie. Dit sluit evenwel niet uit dat hier en daar geen verbeteringen mogelijk zijn. De plannen van de provincie moeten baars inziens worden opgevat als een streven tot verbetering van den waterstaatkundigen toestand van Noordholland in waterschapsver- band en geenszins als een uiting dat de waterschapsbesturen in de hun opgedragen taak zouden tekort schie ten Het gaat erom, of de begrenzing van* sommige waterschappen belem merend werken voor éen doelmatige uitvoering van de him opgedragen tnaV of tot het bereiken van den meest gewenschten toestand, alsmede om kennelijk gebleken historische -fouten op te heffen. De algemeen geldende regel: „Wien water deert, die water keert heeft geleid tot decentralisatie. Be kijkt men de waterschapsindeeling van Noordholland, dan komt men tot de overtuiging, dat dit beginsel met groote consekwentie is toegepast. Meermalen heeft dit ertoe geleid dat waterschappen in het leven zijn geroepen, omdat op een zeker tijd stip het bindend cement tusschen de belanghebbende eigenaren ontbrak, om de kosten der werken ter bevei liging van hun landerijen tegen het water gemeenschappelijk te dragen. Hierdoor zijn tal van kleine polders ontstaan, die vaak financieel te zwak zijn en technisch niet voldoende ge outilleerd, om de aan hen opgedra- gen taaie op do meest gewenschte wijze te behartigen. De begrenzin gen der waterschappen zijn meeren- deels buiten de invloedssfeer der moderne techniek gebleven. Reeds? daarom kan het züo nut hebben hieraan than^ aandacht te schenken. Heit bestuur sluit zich geheel aan bij de waarschuwing van prof. Schilthuis, dat t. a. v. de samenvoeging van waterschappen voorzichtigheid ie geboden, omdat deze dikwijls kan leiden tot belan gentegenstellingen, die niet bevor derlijk zijn vcor de bestuurskracht. Voor iedei der* vijf groepen, waarin het provinciaal bestuur de betrokken waterschappen verdeelt, wordt tenslotte nagegaan, of sa menvoeging (dus opoffering der zelfstandigheid) kan leiden tot een verbetering van de bodemgesteld heid, dus middellijk tot een verhoo ging van bodemproductie tot finan cieel voordeel, tot een vereenvoudi ging van de administratie. Van het aangeven van een bepaal de grootte voor al of niet samen voeging meent het bestuur zich te moeten onthouden Hei) testuur meent met het aangeven van een algemeene richtlijn te moeten vol staan en erkent, dat administratief en technisch goed geoutilleerde waterschappen wenscheldjk zijn. Samenwerking tusschen water schappen t. a. v. de benoeming van denzelfden persoon tot waterbouw kundig ambtenaar en tot secretaris penningmeester kan bevorderlijk zijn voor de uitvoering van een op gelegde taak, al as dit een hulp middel. Waar samenvoeging van waterschappen niet mogelijk is, is deze maatregel evenwel van belang, omdat men dan de beschikking krijgt over ambtenaren, die in hun functie bij de gezamenlijke water schappen een levenspositie vinden, welke hun- de vereischte onafhan-» kelljkheid geeft. Het bestuur achtte het wenscbeiijk, djat in het algemeen waterschapsreglemerut een bepaling wordt opgenomen, die waterschap pen tot een dergelijke samenwer king verplicht. Na bespreking van de afzon- derlijke punten, heeft-de ver gadering waarin 131 water schappen waren vertegenwoor digd met algemeene steromen het advies van) het bestuur aangenomen, zdodat dit onge wijzigd aan Gedeputeerde Staten zal worden uitgebracht. temd mag worden, doch dat dit per centage wordt toegevoegd, aan het binnenlandsche gedeelte. - De omzet was in Januari 206.373,83 en in Hebr. 389.979,14 Volgens de laatstgehouden im'e-nta- risatie zouden bij den NMB nog 355 wagons roode kopl, 57 wagons gele kool, 867 wagons D. witte kool en 7 wagons peen aanwezig moeten zijn. Het afgeleverde kwantüm uien overtrof de inventarisatie met wagons. Het blijkt, dat sommige tuin ders het met de voorschriften t.a.v. de aflevering ei» de inventarisatie niet al te nauw 'nemen. Het bestuur zal tegen overtreders strenge maat regelen jnemen. Om een goed over zicht te krijgen heeft men besloten, een spoed- inventaris a tie te houden. De agenda voor de alg. verg. van het Centr. Bureau v. d. Veilingen in Nederland lokte eenige besprekingen Uit Men besloot, het voorstel van den Noordermarktbond, om aan te dringen op verhooging van de uien prijzen, te handhaven en te verdedi gen. T.a.v. de wijziging van de sor teering van breekpeen, waarover de veiling te Den Helder een voorstel had ingediend, besloot men te advi- seeren ,drie sorteeringen in te voe ren en wel tot 100 gram, van 100 tot 500 gram en daarboven. Vervolgens werden de ingediende voorstellen voor de algemeene ver gadering van den Noordermarktbond op 25 April te Oudkarspel behan deld. Van Tuinbouwbelang te Noord- scharwoude was een voorstel ont vangen, de sorteering van de breek peen te wijzigen. Men besloot hierop een prae-advies uit te brengen gelijk aan het voorstel voor de alg. verg. van het Centraal Bureau. Bij de behandeling van de voor stellen van De Eendracht te Oud karspel en Waarland en Omatreken, om aan te dringen op verhooging van de veertiend aagsche prijsver- hoogingen voor de stapelproducten in Maart en April ontspon zich een langdurige discussie, waarbij van de zijde van het dag, bestuur deze ver- eenigingen weinig hoop kregen. Ten slotte werd met 9 tegen 5 stemmen besloten, een afwijzend prae-advies uit te brengen Eveneens v/as dit het geval bij het voorstel van De Eendracht, om voor het komende seizoen een aanvoer- regeling in te voeren, direct bij den aanvang van het seizcon. De voorzitter heeft den heer Jb, Paarlberg, die naar de Wieringer- meer vertrekt, dank betuigd voor diens arbeid in het belang van de veiling. ALKMAAR. INGEKOMEN PERSONEN. M. van Dongen, R.K., religieuse van Rotterdam naar van Everdin- genstraat 18. G. W. Kollaard, GerK., bureel beambte R.W., en ge zin, van Den Helder naar Pr, Hendrikstraat 40. H. J. Timmer man, R.K., verkooper stofzuigers, er. gezin, van Berkhout naar 2e Ka naalstraat 12. M. E. de Jong, R.K., dienstbode, van Ursem naar Boter- straat 7. F. A. Wijnker, R.K., ver pleegster, van Dordrecht naar van Everdingemstraat 18. E. Kos, gepn, dienstbode, van Schagen naar St. Annastraat 7., M. van Niekerk, R.K., dienstbode, van 's-Gravenhage naar Juliana van Stolberglaan 1. E, Grootkarzijn, N.H., landarbeider, en gezin, van Egmondbinnen naar Hoeverweg 8. W. J. Kaandorp, R.K., dienstbode, van De Bilt naar Dr. Schaepmankade 13. C. Berk houwer, N.H., z. b„ van Amsterdam naar Verdronkenoord 53. A. Hoekstra, N.H., dr. klassieke talen, en echtg., van Heiloo naar Rozen straat 20. M. E. van Wingerden, N.H., echtg. v. J. H. Isbrucker, z. b., van Den Helder naar Blaeustraat 45. A- van Kerkwijk, geen, z. b., van Amsterdam naar Heiligland 2. J de Boer, N.H., smid R.W., en gezin, van Den Helder naar Forestusstsaat 14. J. Hart, geen, electricien, van Den Helder naar Éikelenbergstraat 8.M. E. Schroder, R.K., wed. v, C. M. Dekker, van Amsterdam naar Heul 24. G. M. Thijsseling, R.K., dienstbode, van Lemsterland naar Oudegracht 283. W. J. de Vries, R.K., landarbeider, van Beverwijk naar Keizerstraat 22. A. Vries man, geen, verpleegster, van Leiden naar Verdronkenoord 85. E. T. M. Kroon, R.K., kantoorbediende, van Haarlem naar Verdronkenoord 24. W. Kramer,' Ger.K., scheepma ker, en gezin, van Den Helder naar Dahliastraat 11. J. Oostwoud Wij den es, N.H., controleur C.C.C.D., van Abbekerk naar Houtweg 25. G. J. Roelof, «R.K., dienstbode, van Bergen naar Langestraat 40a. G. Tol, R.K., dienstbode, van Bergen naar Spoorstraat 45. A. J. Tie- mens, Ger.K., z.' b., van Arnhem naar Comansstraat 27. A. L. Bakker, D.G.,' en echtg., N.H., en kinderen, D.G., ^inspecteur der domeinen, van Steenwij k naar Nassaulaan 23. J. van de Graaf, N.H., z. b„ van Dordrecht naar N; G. Piersonstraat 34. F. van Leeuwen, N.H., hulp in de huish., van Driebergen-Rij sen- burg naar Juliana van Stolberglaan 2. F. IJpma, R.K., schoenmaker, van Heerhugowaard naar Tuinstraat 54. J. M. Goes, R.K., hulp in de huish., van Bloemendaal naar Huig- brouwerstraat 14. VERTROKKEN PERSONEN. A. H. Godijn, geen, metaaldraaier, en echtg., Popelmanslaais 16, naar Heiloo. M. S. Stappers,- geen, .dienstbode, Snaarmanslaan 46, naar Amsterdam. J. Vellinga, geen, dienstbode,-Stationsweg 104, n. Hei- oo. K. Kluft, geen, kaaspakhuis- cnecht, en gezin, van der Lijnstraat 26, n. Bergen. A. Vogelpoel, R.K., winkelbed., Zeglis 8, n, Heiloo. A. P. Kuijmans, N.H., bediende handels kantoor, Spoorstraat 89, naar Am sterdam. R. ten Broeke, N.H., insp. verzekeringsbedrijf, en gezin, Ken- nemerstr.weg 185, n. Haarlem. G. Kouwenberg, geen, zakkenstopper, en gezin, Laat 14, naar Den Helder. P. Mes, R.K., chauffeur, Gerard Doustraat 2, naar Castricum. J. Jonge Poerink, N.H., contr. land- bouwcrisisdienst, en echtg., Rem- brandtstraat-25, naar Breda. s (Ongecorrigeerd.) De Nederlandsche Cultuurkamer deelt mede: Ter aanvulling van het persbe richt van 20 Maart 1942 worden hitronder vermeld de belangrijks'e moepen van degenen, die werkzaam zijn op het gebied van de Neder landsche Kultuurkamer en voor wie de Verplichting bestaat, zich uiter- l'k 1 April 1942 bij de Nederland sche Kultuurkamer aan te melden. 1. Muziekgilde. Alle componisten en tekstdich ters, arrangeurs, copiisten,diri genten en koordirigenten, zangers ei instrumentalisten waaronder organisten en beiaardiers), orkest musici, ontspanningsmusici, diri genten van dilettantenorkesten, privaat-muziekkseraren, onderne mers en organisatoren vóór ernstige muziek (waaronder kunstkringen) en ondernemers en organisatoren voor ontspanningsmuziek (eige naars van restaurant, café's, e. d.), canoertdirecties, concer tonderiie - roers, concertverzorgers, secretaris- sen van ontspanmingsorkesten en van kunstenaars, bestuursleden en administrateurs van orkesten, or- kestvereenigingen en overige ver- eenigingen op het gebied van de muziek, impressario's, muziekuit gevers, muziekhandelaren, produ centen en handelaren in gramofoon- platen en hun personeel, zangver- eenigingem en dilettiamtemmuziek- vereenigingen. Musici, die tot de volgende ver- eenigingen behooren, en zijn samen gevat in de federatie van Neder landsche toonkunstenaarsvereeni- gingen, behoeven zich niet opnieuw aan te melden. 1. Genootschap van Nederlandsche componisten, Amsterdam. 2. Vereeniging van woord- en toondichters der lichte muziek, Amsterdam. 3. Nederlandsch dirigentengilde te 's-Gravenhage. 4. Bond van orkestdirigenten in Nederland, Amsterdam. 5. Vereeniging van Nederlandsche vocalisten, 's-Gravenhage. 6. Nederlandsche organistenver- eeniging, Amsterdam. 7. Vereeniging het Concertgebouw orkest, Amsterdam. 8. Vereeniging van leden van het Residentie-orkest, 's-Gravenhage. 9. Vereeniging van leden van het Utrechtsch stedelijk orkest, Utrecht. 10. jVereeniging van leden van het orkest der Groningsche orkest vereniging, Groningen. 11. Vereeniging van leden van het orkest der Haarlemsche orkest- vereeniging, Haarlem. 12. Vereeniging van leden van het Maasfrichtsch stedelijk orkest, Maastricht. 13. Nederlandsche Toonkunstenaars Vereeniging, 's-Gravenhage. 14. Nederlandsche Toonkunstenaars B ond, 's-Gravenhage. 15. Nederlandsche Vereeniging van Musici, Amtserdam. 2. Filmgilde. Zij, die medewerken aan de pro ductie van films en wel in de navol gende functies: scenarioschrijver, productieleider, regisseur, opname leider, filmarchitect, cameraman, ge luidstechnicus, trucage-operateur, filmteeke: aar, film-kleinproducent, filmartist, grimeur, requisiteur, be nevens hun assistenten, personen en lichamen, die mede werken aan de technische bewer king van films, als filmfabrieken, laboratoria en studio's, personen ep instellingen, die films verhuren of doen verhuren, personen en instellingen, die film voorstellingen geven of doen geven, personen en instellingen, 'die re clame voeren in het openbaar door middel van film of dia-positievë pro jectie, vereenigingen van film amateurs. Diegenen die op 2 Maart 1942 lid waren van den Nederlandschen Bioscoopbond behoeven zich niet op- nibi -uw aan te melden. Letterengilde. Alle schrijvers en vertalers (met uit zondering van die van zuiver weten schappelijke werken en van school boeken), erkende en niet erkende uit gevers, hun adviseurs en personeel, erkende en niet erkende boek handelaren (ook antiquariaten, tweede- hands-boekhandel, agentschappen en importeurs) en hun personeel, eigenaars en personeel van leesbibliotheken, met uitzondering van wetenschappelijke bi bliotheken, vertegenwoordigers van uit gevers, colporteurs, zij die lezingen over letterkundige wérken organiseeren of houden of letterkundig werk voor dragen, letterlievende vereenigingen (vereenigingen die lezingen over letter kundige onderwerpen organiseeren, ver eenigingen die bepaalde vormen van boekverspreiding steunen, bijv. biblio phile uitgaven, leesgezelschappen en leecslubs), het personeel van leeszalen, verhuurders van leesportefeuilles en hun personeel. 4. Gilde voor bouwkunst, beeldende kunsten en kunst ambacht. Alle architecten, bouvvkundig-tee- denaars, tuin- en landschapsontwer pers, alle -beeld-houwers (met inbe grip van kunsthandwerkers als houw snijders, kunstsmeden, steenhouwer^; medailïeurs en stempelsnijders enz schilders (waaronder glas- en por seleinschilders); restaurateurs, Alle grafici, ontwerpers (bijv. binnen huisarchitecten), kunstuitgevers, kunsthandelaren en hun personeel, kunstveilinghouders, organisatoren van kunsttentoonstellingen, entwer pers, fabrikanten en handelaren in runsthandwerkproducten (bijv. por- seleinfabricage, glasblazerijen, fabri kanten van behangselpapier, fabri kanten van gobelins), vereenigingen op het gebied van de bouwkunst, beeldende kunsten en kunstam bacht). Opg. Amsterdamsche Bank N.V, Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 24 Maart 1942 STAATSLÉENINGEN. Vor k. lu.40 3M Nederland 1941 99 9=7/., 4 Nederland 1941 100U/,G lOG'/g 4 Nederland 1940 II lOU'Vi, i00u/le 3—3'/, Nederl. 1938 96'/8 96", 3 Ned-Indië 1937 88'/16 8b'/, BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .149 Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50125 Koloniale Bank .134 Ned. Ind. Handelsbank 87i/i IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1521/, Calvé Delft Cert. .117 Nederl. Ford .325 Lever Bros159 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 276 CULTUUR MAATS CH. H. V. As 268i/s Java Cultuur .164 Ned. Ind. Suiker Unie 165 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holl'and-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah 80 .255 .166 .136 101'/. 821/, 83 136 106 172 147 144'A 171 1431/, 149 130 134 89 152 V, 1181/, 320 162 2(9 278 165 166 83-4 264 175-6 145 84 137 175 150 147 172 147 N hypotheekbank Noord-Hollandsch Grondcrediet N V. Alkmaar. DRIEVOUDIGE MOORD IN DEN HAAG. Vanochtend, even na half 9, heeft zich in het perceel Suezkade 89 te 's-Gravenhage een afschuwelijk mis drijf afgespeeld, waarbij drie per sonen om het leven kwamen, Het was omstreeks kwart voor negen, toen een inspecteur van politie op de Laan van Meerdervoort bij de Suezkade werd aangeroepen door een meisje, dat mededeelde, dat op de Suezikade iets aan de hand was. De inspecteur spoedde zich naar de Suezkade en zag daar een heer met bebloed hoofd op het trottoir loopen, die in weinige woorden vertelde, dat er op hem geschoten was. Ook wees hij het huis aan, waar dit gebeurd was. Toen de inspecteur bij het huis aankwam, ging juist de deur open en kwam de hoofdbewoner, een oude man, naar buiten. Rij bleek geheel van streek doordat hij in zijn huis had hooren schieten en maakte dui delijk, dat een en ander zich afspeel de in een uitbouw. Op dat oogenblik hoorde de inspecteur nog steeds schieten. Met eenige agenten ging hij den uitbouw in, kwam in een achterkamer en vond daar reeds drie menschen dood liggen, onder wie tot zijn aanvankelijke verbazing de 53-jarige rechercheur van politie J. Cornelissen. De andere lijken wa ren die van een man en een vrouw. Ook vond hij nog twee Angora-kat ten dood liggen. Intusschen had de Geneeskundige Dienst den zwaargewonden man, die op straat door den inspecteur was aange troffen, naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Waarom had de rechercheur zich in dat huis opgehouden? Bij het onder zoek bleek, dat hij daar vertoefde ter onderzoek van een oplichtingsaffaire. Hij had zich met den 35-jarigen H. C. aan die woning vervoegd. Deze C., de zwaar gewonde, die op de Suezkade werd aangetroffen, was in October j.l. slachtoffer^ geworden van een paar op lichters, die hem zijn postzegelverzame ling ter waarde van 2000 afhandig maakten in een woning te Scheve- ningen. Nu woonden in onderhuur in het per ceel aan de Suezkade de 21-jarige K. C. en diens 34-jarige vrouw. Deze stonden mogelijk in verband met de in October gepleegde postzegeloplichting. Vandaar, dat de rechercheur dit huis was bin nengegaan. In de achterkamer gekomen, moet hij toen onmiddellijk en onver hoeds zijn aangevallen en doodgescho ten door den 21-jarigen K. C./Het slacht offer van de oplichting heeft toen willen vluchten, maar werd met vier schoten geraakt. Daarna is hij nog aangevallen en- mishandeld door den man zoo wel als door de vrouw. Hij hieldi zich éen oogenblik bewusteloos en zag later kans, op straat te komen. Zijn- toestand is niet van dien aard dat er levensgevaar voor hem be staat K. C., die in een toestand van razernij scheen te verkeeren, schoot, nadat hij den rechercheur gedood had, eerst zijn vrouw en de twee katten dood, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. Hij was ijl het bezit van een automatisch 'pistool. De rechercheur, die als slachtof fer van zijn, beroep gevallen is, was een huisvader van een groot gez'n. Hij was zeer bekwaam in zijn vak en bij de politie al-gemeen ge acht. Personen, dig uitsluitend als ama teur of dilettant werkzaam zijn op het door de bovengenoemde gilden bestreken gebied zijn niet verplicht zich aan te melden. De aanmeldingsplicht van de al daar genoemde vereenigingen van deze amateurs of dilettanten blijft hierdoor onverlet. Er wordt met nadruk de aandacht op gevestigd, dat diegenen, die aan de aanmeldingsplicht niet voldoen, zich blootstellen aan strafmaatrege len en eventueel aan de uitoefening van hun werkzaamheid op bet ge bied van de Nederlandsche Kul tuurkamer zullen kunnen worden uitgesloten. Aanmeldingen dienen te worden gericht aan de Nederlandsche Kul tuurkamer, afdeeling Ledenregis tratie, 2e v. d. Boschstraat 44 te 's-Gravenhage.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 6