DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DEN De mislukte landingspoging bij St. Nazaire. rs van willige i den EN ST. Juni .00 uur .00 uur .00 uur Sterke bolsjewistische aanvallen aan Oostfront afgeslagen. het extra bericht. extra bericht van het duitsche opperbevel. Duitcbootsteuripurit heeft geen schade opge- loopen. De Engelsche voorstellen aan Indië. Pagina 4. m uwe banden. waschmach, prima raoe- it 5. ima in orde, IUW, A. 93, ;en m. mest» een hand» :n te zaaien. jk, Altenaas nier, huiska- kap, slaap- lofoon, hou» pmanplein 5, (geen u.k.) pers. led. m, castje met 4 rard 5, Eg- pe 470a. •wagen, een rk m. sluii f Horenburg banden en ienenwal 34. m. nieuwste Scharloo 20. 220/380Vj f. Ev. van 3265. i prima staat kt 94 boven, m. 48 z.g.a-n. itoestel 75. rer Friesehe- rijwiel op b. ibrordusweg iardine Jas. •esteL Tegen órt 56B. a banden en straat 2. t astr. kraag, wringer m. verlichtingen ganglamp st 44A. een partijtje en stukken. Maandag en Dr. van met leien net klok. X 3756. mteltje met en wollen igd: wandel- at 14. agentje zeer >f kruidenier dart, Boven- t op Zondag. stuum m. 50, waschbak en i 40. 1 en 6x3 m. daaronder 3 ;renweg 178, 5 2 luidsprë- rdegri 196. ;rs. led. met al en bijbeh. an 5, Bergen. gehaakte en straat 37. ofoon in sa- prijs 285. agm. v. 241 iort bruin Schaepman- est, gekl. jas mdelstok m. aooie zweep, ongeveer 3 kookfornuis Gevr.: een nen m. 37. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 74. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: 14 m.m. f 1.44, elke 3'A m.m. meer f 0.36, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 333Ö. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Madndag 30 Maart 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 28 Maart (D.N.B.) Het opperbevel' der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj en in den Z. sector van het oostelijke front werden vrij zwakke vijande lijke aanvallen en verkenningsuit1 va-Men van den'vijand afgeslagen. Ook in den centrallen era den N. frontsector ondernam de vijand op verscheidene plaatsen met; sterke, door pantserwagens ondersteunde strijdkrachten vergeefsche aanval len. Gevechtsvliegtuigen vielen in den 6-fgeloopen nacht voor dé oorlog voering belangrijke werken in Moskou aan. Gisteren wer-den aan het oostelijke front 21 vijandelijke vliegtuigen vernietigd en 35 pant serwagens stukgeschoten. In N.-Afrika ward bij een nach telijk gevecht in het gebied van Tmimi een aantal Britsche gevan genen binnengebracht. Duitsche duikbommenwerpers vielen de havenwerken van- Tobroek aan en plaatsten boiytreff-ers op een vijandelijk koopvaardijschip. In luchtgevechten werden drie Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Da luchtaanvallen -op vliegvelden op het eiland Malta alsmede op de marinewerven en havenwerken van La Valetta werden overdag en des nachts voortgezet. Aan de Britsche Z. en O. kust bombardeerden gevechtsvliegtuigen overdag verscheidene havens. Twee koopvaardijschepen werden bescha digd. Zooal-s in een extra-bericht is meegedeeld hebben Eragelisehe zeestrijd-krachten in den nacht van 27 op 28 Maart getracht in de monding van de Loire troepen aan land te zetten om het steun punt van duikbooten St. Naz-aire aan te vallen en de tevens-huizen te vernielen. Onder het vuur der Duitsche marinebatterijen vloog een met ontplofbare stoffen be laden oude Am-e-rikaansche tor pedojager, die een sluisdeur wil de rammen, voor het bereiken van zijn doei in de lucht. Het meeren- deel der vijandelijke moiiortorpe- do- en stormbooten werd even eens d-oór marine-artillerie ver nietigd of zwaar beschadigd. Voorzoover de vijand erin slaag de, troepen aan land te zetten, werden zij bij de poging de werf aan te vallen en de s-tiadi binnen te dringen, door troepen van alle deelen der weermacht uiteenga- dreven. Volgens tot dusver ontvangen be richten werden een torpedojager, negen motortorpedobooten en vier torpedobooten van den vijand ver nietigd. Naast hooge bloedige ver liezen liet de vijand meer dan 100 gevangenen in onze banden achter Aan Duitsche zijde ging geen enkel oorlogsvaartuig verloren. Ook :n het duikbootsteunpunt is geen scha de aangericht. Toen het licht werd stieten Duit sche torpedobooten op een in tie meerderheid zijnde formatie Brit sche torpedojagers die het gevecht afbrak, nadat zij- verscheidene tref fers had gekregen. Van een vrij zwakke formatie B-ritsche 'bommenwerpers, die van nacht de Noord-Duitsche bocht en het bezette Nederlandsche kustge bied binnen vloog, werden door nacht jagers en luchtdoelgeschut vijf vliegtuigen neergehaald. Storings- vluchten van enkele Britsche* vlieg tuigen voerden tot 'in -hjsit kustgebied der Oostzee en naar Zuid-DuKsch- land. Hoofdkwartier van den Führer, 29 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen vij andelijke concentraties van pantser wagens uiteen gedreven. Bij lucht aanvallen op het havengebied van Neworosisk werden bomtrefers ge plaatst op twee koopvaardijschepen, alsmede op spoorweginstallaties. In het Donetzgebied sloegen Duit sche en Roemeensche troepen op en kele plaatsen sterke vijandelijke aanvallen af. Ook in verschil]--Tide sectoren aan het overige deel van het Oostelijke front zette de vijand zijn vergeefsche aanvallen voort. In de hevige afweergevechten werden den vijand wederom zware, bloedige ver liezen toegebracht. In het zeegebied van de Noordkaap beschadigde de luchtmacht een tor pedojager en vier koopvaardijsche pen van een krachtig beschermd convooi door bommen. De haven van Moermansk werd overdag en 's nachts met bommen bestookt. In Noord-Afrika wederzij dsche ac tiviteit van verkenningstroepen. Suc cesvolle luchtaanvallen waren ge richt op- de1' véstirig en ae haven van Tobroek, alsmede op Britsche auto colonnes en tentenkampen. Op Malta werd vooral de staats- werf van La Valetta gebombardeerd. Aan de Kanaalkust schoten Duitsche jagers uit een vijandelijke formatie zeven jachtvliegtuigen neer. Ten W. van St. Nazaire he' ben gevechts vliegtuigen overdag in scheervlucht een Britsche motortorpedoboot tot .zinken gebracht. Britsche ,bommenwérpers hebben in den afgeloopen nacht enkele plaatsen in het noord-Duitsche kust gebied aangevallen, vooral de stad Lüfceck. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Nachtjagers, lucht doelartillerie en de artillerie van de marine schoten' 12 der aanvallende bommenwerpers neer. EEN TELEGRA FISCH OVER GEBRACHTE FOTO van het bezoek van Koning Boris van Bul garije aan Rijks maarschalk Goring op Karin- hall. (Woltbild-Pol.- Eitel Lange) MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Graverahage, 30 Maart. Heden avond van 19.1519.30 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hil versum II, in zijn politiek week- praatje over „Een kleine balans". ONDERHOUD VAN CRIPPS MET GANDHI. Stockholm, 29 Maart (A.N.P.) Naar Reuter uit New-Delhi meldt, heeft Cripps met Gandhi een onder- htflid gehad van ongeveer een half uur. In aansluiting hierop heeft Cripps besprekingen gevoerd met den vroegeren minister-president der vereenigde provincies en met B. G. Kher. Kher verklaarde aan journalisten: „Wij hebben een omvangrijke be spreking gevoerd, waarbij alle kan ten van onze vraagstukken zijn be handeld." Duitschland strijdt voor Europa Engelsche landingspoging bij St. Nazaire afgeslagen. Hoofdkwartier van den Füh- ren, 29 Maart (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt bekend-: In den afgeloopen.nacht heb ben Engelsche zeestrijdkrachten geprobeerd in de baai van St. Nazaire te landen. De aanval lende formaties werden* door marine- en tachtd-oelartillerie onder vuur ge-nomen en leden zware verl-ie-zeni Voor zoover do tegenstander er in slaag-de strijdkrachten aan land te zetten, werden- de-ze door het snelle ingrijpen van troepen aller wee rmach ts onde rdec len omsingeld en vernietigd. Een vrij groot aantal gevangenen is in onze handen gebleven Tal van schepen van den vij and zijn in den grond gehoord, de rest i-s weggevaren op een wij-ze, die veel weg had- van een vlucht. ECONOMISCHE MAATREGELEN IN NEDERL.-INDIE. Tokio, 28 Maart. (D.N.B.) De pers bfericht over d-e eerste economische maatregelen in de veroverde gebie den van Ned.-Indië. Hieruit blijkt, dat alle handels- en industrie-fir ma's opgave moeten doen van diver se voorraden, waarover zij niet vrij kunnen beschikken. Bankzaken blij ven voorloopig stopgezet. Over on roerende goederen, waardepapieren bankdeposito's eniz. mag eveneens slechts met toestemming der Japan- sche 'militaire autoriteiten worden besdhikt. Als betaalmiddel dienen de scempyo en de gulden. Overschrij ding van de prijzen, loonen en huren, welke op 1 Januari van dit jaar gol den, is verboden. Eveneens is ver boden d-e in- en uitvoer van goede ren. Alle werknemers moeten ter stond naar hun werk terugkeeren en de vertegenwoordigers van de ver keersondernemingen moeten zich bij de militaire autoriteiten persoonlijk melden. CAPITULATIE VAN NEDERL. TROEPEN OP BORNEO. Tokio, 28 Maart. (D.N.B.) Van het front wordt nog gemeld, dat 1324 man Nederl. troepen, onder wie 275 officieren, die d-e bevelen tot sta king der vijandelijkheden niet had dien opgevolgd, en in de omgeving van Samarinida op Borneo verzet boden, zich op 20 Maart onvoorwaar delijk hebben overgegeven. Radiorede van Engelschen ko ning. (D.N.B - De Engelsche ko ning heeft Zaterdagavond een radio rede gehouden, waarin hij betoog de, dat Groot-Britannië harde tijden heeft doorgemaakt en dat de voor Engeland liggende weg steil en steenachtig is. On-ze harten, zoo ver klaarde de koning, gaan uit naar onze vrienden in Australië, Nieuw- Zeeland, Indië en Birma in dit uur van hun beproeving. Wij zullen hun eiken steun verleenen, waartoe wij in staat zijn, en het verheugt ons te vernemen, dat sterke Amerikaan sche strijdkrachten reeds aan hun zijde stelling hebben genomen. De koning gaf als zijn meening te ken nen, dat het ongeluk van den laat- sten tijd de Engelschen tot nog grootere inspanningen zou aanspo ren. DEZER DAGEN zullen voor kin deren beneden vier jaar sinaas appelen beschik baar worden ge steld. Het lossen der kisten en het sorteeren van dc reeds aangekomen sinaasappelen is thans in vollen gang. Na het sor teeren worden de kisten weer dicht gespijkerd en door de Groenten- en Fruitcentrale afge leverd aan de grossiers, die voor verdere distributie Duitschland strijdt voor Europa. 16 Koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Hoofdkwartier van deii Füh rer, 29 Maart (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: „In-den. strijd- tegen de Brit sche en Amerikaansche ravitaiil- leeriragsseheepvaart hebben Duitsche duikbooten nieuwe -groote successen ifceh-aald. Zij hebben in het noordelijke deel van- den Atl-an-tischen- Oceaan en voor de Amerikaansche kust 16 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 110.60-0 brt,, waaronder 8 groote tankschepen met een in houd van 73.900 brt., tot zin ken gebracht". over den kleinhandel zorgdragen. (Polygoon-Hof) Berlijn, 28 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt nog de volgende bijzonderheden mede: Den 28sten Maart kort na midder nacht vlogen vijandelijke vliegtui gen in verscheidene golven over het gebied van St. Nazaire en wierpen doelloos eenige bommen neer. Zij moesten klaarblijkelijk de aandacht van de kustverdediging afleiden. Nog terwij] het afweergeschut de vjiegg beschoot, poogden lichte Britsche zeestrijdkrachten de monding van de Loire binnen te dringen. Zij werden echter door de marinebatterijen on der vuur genomen. De vijand had zijn plan opgesteld naar het voor beeld van de expeditie naar Zee- brugge tijdens den wereldoorlog, die eveneens gericht was tegen een Duitsche duikbootbasis. Terwijl mo tortorpedobooten én stormbooten met groote snelheid op verschillende puntèn der kust aanvoeren, zette een torpedojager koers naar de sluisdeur. De marinebatterijen verdeelden het vuur. Na korten tijd vloog de tor pedojager in de lucht, alvorens hij de sluis had bereikt. Uit de overblijf selen kon worden vastgesteld, dat het een van de' oude Amerikaansche torpedojagers was, die destijds in ruil voor steunpunten aan de Britsche marine waren afgestaan. Het schip was met Ontplofbare stoffen geladen, thans in den strijd gebracht. In het vuur der kustbatterijen gin gen op verscheidene plaatsen van de baai torpedobooten, motortorpedo booten en stormbooten ten onder. Tijdens den massalen aanval gelukte het eenigen vijandelijken schepen troepen aan land te zetten. Deze wer den echter door afdeelingen van alle drie de onderdeelen van de weer macht, uiteengeslagen eii vluchtten, afgesneden van den terugweg, in kleine grepen de omliggende hui zen binnen, waar zij zich ten deele gezamenlijk overgaven. In korten tijd was de rust in de stad en in het gebied van de haven weer hersteld. Bij de achtervolging van vijande lijke schepen stieten Duitsche tor pedobooten bij het aanbreken van den dag op een formatie Britsche torpedojagers, die numeriek sterker was, en die de vijand daar in af wachting van den afloop had gepos teerd. De Duits.che torpedobooten openden het artillerievuur op de Britsche torpedojagers, die, hoewel zij zich in 'n kunstmatigen nevel hul den, 'li duidelijk doelwit voor de tor pedo's boden. Vijf torpedo's troffen doel. De rest van de formatie vluchtte onder dekking van den nevel. Een andere torpedoboot nam aan de monding van de Loire een vluch tende motortorpedoboot onder vuur, die beschadigd werd en later in de haven werd binnengesleept. Behalve deze boot werd geen enkel vijande lijk schip gezien, dat uit de baai van St. Nazaire was ontkomen. Nadere bijzonderheden. Berlijn, 29 Maart (D.N.B.) Een P.K.-man verhaalt o.m.: „Onder bescherming van de duis ternis naderden de Engelsche vaar tuigen de kust. In rubberbooten be reikten verscheidene afdeelingen Schotten den wal. Zij slaagden er in, zich op eenige plaatsen in het haven gebied te nestelen. Maar toen scheen ook de hel los te breken. In het licht der Duitsche zoeklichten was de vijand spoedig ontdekt en het af- weervuur sloeg de eerste gaten in de Engelsche scheepsmacht. Na korten tijd stonden reeds vaartuigen in brand, vooral „Gunboats" die twee kanonnen dragen, welke zich echter niet met onze kustbatterijen kunnen meten. Op enkele plaatsen boden de Engelschen een verbitterden tegen stand. Zij hadden echter geen. kans en moesten het veld ruimen voor de Duitsche matrozen en infanteristen. De weg naar het water was afg'esne den. Daarom trokken zij zich terug in de straten rondom de havenwijk, waar zij zich hardnekkig verweer den van de woningen der Fransche bevolking uit. Het centrum der stad was intusschen door de bevolking ontruimd. Huis na huis moest gezui verd worden, doch meestal waren een paar handgranaten voldoende om den vijand onschadelijk te ma ken. Onze eigen verliezen waren zeer gering, doordat hier specialisten in straatgevechten aan het werk waren. Des ochtends te acht uur wa ren wij in het volledige bezit van haven en stad". Duitsch commentaar. De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft, dat een poging om daar bin nen te dringen waar Duitsche solda ten staan levensgevaarlijk is en geen kans op succes heeft. Er staan com mando's genoeg -gereed 'om hen, evenals dat bij St. Nazaire is ge schied, te vernietigen. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat op den categorischen eisch van Maisky, thans een zekere afbetaling heeft plaatsgevonden, blijkbaar in de hoop, dat de bolsje wistische schuldeischer daarmee voorloopig genoegen zal nemen. Het blad noodigt de Engelschen uit een dergelijke „offensieve" actie voort te zetten en wijst erop, dat dit „Maisky- offensief" den Britten duur te staan kwam. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat men door de wijze, waarop de onderneming werd opge zet, bijna tot de gedachte zou komen, dat de Britsche admiraliteit haar op drachtgevers heeft willen demon- streeren, dat het vormen van een tweede front onmogelijk is. Berlijnsche militaire kringen over de actie. Berlijn, 28 Maart. (D.N.B.) De al macht van de Duitsche afweerkracht op alle punten van Europa had niet duidelijker gedemonstreerd kunnen worden dan bij St. Nazaire, zoo con stateert men in Berlijnsche militaire kringen t.a.v. het fiasco der Engel sche landingsactie. De opzet en de "uitvoering van de Engelsche onder neming duiden volgens het oordeel van militaire deskundigen op de vol gende twee bedoelingen: 1. De Britsche behoefte aan scheepsruimte is zoo groot, dat er gens een poging gedaan moest wor den om daar een demonstratie tegen over te stellen. Het ligt in de menta liteit van den militairen dilettant Churchill, daartoe een actie te on dernemen tegen de duikbootbasis St. Nazaire. De militaire inrichtingen aldaar moesten verwoest worden. Deze poging is niet alleen mislukt, doch door onderschatting van den Duitschen afweer, reeds in de kiem gesmoord. De vijand kon geen enkel gericht- schot lossen, terwijl de lan- dingsvloot met man en muis aan ver nietiging werd prijsgegeven. 2. Zonder twijfel moest deze actie ook den kreet der bolsjewieken om een tweede front bevredigen. In Duitsche militaire kringen gelooft men, dat dit feit de Britsche admira liteit tot een dergelijke onderneming essentieel heeft aangezet. De druk van Moskou, wordt steeds meer tot den stuwenden factor voor militaire daden van wanhoop, die men te Ber lijn samenvat onder het begrip „Maisky-öffensief" en die beter dan wat ook de kanslooze positie van den tegenstander op alle oorlogstoonee- lan kenschetsen. Nieuwe Unie met status van vrij Dominion. Stockholm, 30 Mhart. (A.N P.) De Britsche berichtendienst meldt uit New-Delhi, dat Cripps de Britsche voorstellen aan Indië heeft gepubli ceerd. Hierin staat,-dat onmiddellijk „na het staken der vijandelijkheden" door een gekozen lichaam een grond wet zal worden uitgewerkt om een nieuwe Indische Unie met den status van een vrij dominion te verkrijgen. Het doel der voorstellen is, dat deze unie „een dominion zal vormen, dat met het vereenigde koninkrijk en de andere dominions, door den gemeen- schappelijken plicht der onderdanen jegens de kroon verbonden, in ieder opzicht gelijkwaardig is en op geen enkele wijze met betrekking tot de binnen- en buitenlandsche politiek ondergeschikt is". Engeland zal on middellijk een grondwet aannemen, -•eoodat iedere provincie van Britsch- Indië, welke niet bereid is de nieuwe grondwet te aanvaarden, haar tegen- woordi-gem grondwettigen toestand behoudt. Deze grondwet is afhanke lijk van de onderteekening van een verdrag tusschen Engeland en het wetgevende lichaam ter bescher ming van de minderheden door ras of godsdienst. Het wetgevende lichaam zal na de nieuwe verkiezin gen „na den-oorlog" volgens het stelsel van het evenredige kiesrecht door een kiesgremium, dat bestaat uit alle leden van het Lagerhuis der provinciale parlementen, gekozen worden. De Indische staten zullen aangespoord worden, hun vertegen woordigers overeenkomstig de totale bevolking van de afzonderlijke sta ten te benoemen. Engeland noodigt de Indiërs tot een omiddellijke deel neming uit aan de adviseerende lichamen van Indië, van de com monwealth en van de vereenigde naties. Volgens een ander bericht heeft Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED I ZON 3-0 Maart onder.' 20.09 31 Maart op: 7.19 MAAN 3-0 Maart op: 17.06 onder: 6.33 1 April Volle Maan. DS. D. A. v. d. BOSCH f» (Van onzen Haagschen correspondent.) De bekende Haagsche hervormde predikant, ds. D. A. v. d. Bosch, is dezer dagen op 57-jaiïgen leeftijd overleden. Ds. v. d. Bosch werd 23 October 1884 te Hazerswoude geboren en op 4 September 1910 in zijn eerste ge meente, Nieuw-Vennep, in het pre dikambt bevestigd. Na in 1914 van hier naar Stedum te zijn vertrokken, deed hij in Februari 1916 zijn intre de bij de Haagsche gemeente, welke hij dus ruim 26 jaar heeft gediend en waar hij door de jaren heen een bijzonder grooten kring aanhangers mocht behouden. Door zijn bijzon dere redenaarsgaven genoot de thans overledene, mede door zijn in tal» looze plaatsen gehouden lezingen, in het geheele land bekendheid. NIEUWE RIJVERGUNNINGEN VOOR AUTOVERKEER. De seer.-gen. v/h dep. v. Waterstaat deelt mede, dat met ingang van 1 April 1942 nieuwe rijvergunningen en herkenningsteekenen voor het autoverkeer in Nederland van. kracht zullen worden. De thans be staande vergunningen en herken ningsteekenen zullen daarmede hun geldigheid verliezen. In verband met den voor de administratieve werk zaamheden benoodigden tijdsduur blijven echter de thans bestaande vergunningen en herkenningsteeke nen naast de nieuw ingevoerde, als nog geldig tot en met Zaterdag 25 April 1942. Na dezen datum zal het rijden met de bestaande vergun ningen en/of herkenningsteekenen niet meer toegestaan zijn. De- aan dacht wordt er op gevestigd, dat door de politie hierop scherp toege zien zal worden. Cripps aangeduid, diat alle provincies verplicht zijn aan de verkiezin-g voor ëen wetgevend lichaam deel te ne men. Zoodra de grondwet geregeld is, zullen alle kwesties aan Indië overgedragen worden. Indien enkele provincies besluiten deze grondwet niet te aanvaarden, zal het hun vrij staan een bijzondere unie te vormen. Cripps houdt echter alleen rekening met de mogelijkheid, dat dit zal ge beuren met provincies, die aan elkaar grenzen. Waar het provinciale parlement met een meerderheid van 80 zich uitspreekt v o o r de grondwet, is een volksstemming niet noodig. Wan neer 60 van de afgevaardigden niet voor het aanvaarden hebben ge stemd, dienen de minderheden het recht te hebben en volksstemming te verlangen. Dan zal eenvoudig de meerderheid beslissen DUITSCHE POLITIE IN NEDERLAND ORGANISEERT, „DAG VOOR HET KIND". (Van onzen Haagschen correspondent) „De Duitsche politieman is niet de strenge man, in wien men dikwijls slechts het uitvoerende orgaan van de wet ziet; in Duitschland zelf' 'wendt ieder op straat zich vol ver trouwen tot „Onkel Schupo", wan neer meij ergens hulp of raad voor noodig heeft. Ook in Nederland zoe ken de Duitsche politiemannen naar middelen en wegen om nader tot de bevolking te komen en haar ver trouwen te winnen, waartoe zij reeds op verschillende manieren zijn werkzaam geweest", zoo vertel de ons Major Stolze der Schutspoli- zei tijdens een te Den Haag in het gebouw Plein 1 gehouden persbij eenkomst, ter inleiding van de door de Duitsche politie ingezette actie voor den „dag van het kind", in het kader waarvan binnenkort te Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Til burg en Arnhem tentoonstellingen zullen- worden gehouden van kinder speelgoed, dat door de in Nederland gelegerde Duitsche politiemannen in hun vrijen tijd en voor eigen kosten geheel belangeloos is vervaardigd. De politiemannen wilden ditmaal eens iets speciaal voor het kind doen en gezien de huidige schaarschte aan speelgoed, kwamen zij op het idee, speelgoed te vervaardigen. Den geheelen winter hebben zij hiervoor hun vrijen tijd geofferd, met het re sultaat, ,dat in de verschillende plaatsen, waar de Duitsche politie gelegerd is, niet minder dan onge veer 12000 stukken speelgoed zijn klaargekomen. Na de tentoonstellingen zullen deze kostelijke speelgoederen on der de arme Nederlandsche en niet alleen in de steden, waar een tentoonstelling gehouden wordt, doch ook in vele andere plaatsen, als Gro ningen, Enschedé, Haarlem, Henge lo, Nijmegen, Tiel, Woerden, Mid delburg. De groote stukken, welke niet geschikt zijn om aan families te worden geschónken, zullen aan kin derbewaarplaatsen en speeltuinen worden aangeboden, Onder de Duitsche politiemannen bevinden zich ook verschillende kunstenaars. Een tweetal van hen, de letterkundige Ball en de schilder Pohle, hebben tezamen een sprook jesboek samengesteld, dat fraai ge- ïillustreerd is en dat men genoemd heeft: ,,Het Sprookje van de drie Kie- zelsteenen". Dit zal in den boekhan del verkrijgbaar zijn, terwijl een groot aantal exemplaren onder de arme kinderen zal worden verdeeld. In de barakken, waar de Duitsche politie gelegerd is, zijn de mannen in htm vrijen tijd druk doende voor dezen „dag voor het kind". Van be scheiden stukjes speelgoed tot de in gewikkeldste als* caroussels, molens, boerderijen met vee, tot zelfs kas- teelen toe worden op voorbeeldige wijze gemaakt. Bijna niemand der politiemannen had op dit gebied eenige ervaring; voor bijna allen was het de eerste maal, dat zij zich met het vervaardigen van speelgoed bezighielden, waardoor het haast on geloof elijk lijkt, dat al deze fraaie speelgoederen door niet-vakmen- schen zijn gemaakt, en nog wel met de meest primitieve werktuigen. On der de honderden stukken welke wij zagen, trok er één de bijzondere aandacht, namelijk een groot Fransch kasteel, waar het politieba- taillon, dat thans hier ligt, geruimen tijd gelegerd is geweest en dat men als herinnering nu op deze wijze heeft vastgelegd. Voor de politie mannen heeft dit werk, waaraan al len zonder onderscheid hebben mee gedaan, het goede resultaat, dat hun geest wordt beziggehouden. In Arnhem wordt in de „Deutsche Oberschule" op 1 April, in den Haag op 1 April in den Dierentuin, in Amsterdam op 2 April in het Rijks museum en in Tilburg op 1 April in het nieuwe Stadhuis een dergelijke tentoonstelling geopend, welke tot ongeveer 10 April zal duren. De ten toonstelling te Rotterdam is reeds deze week geopend. Daarna volgt dan in feestelijke bijeenkomsten, die voor ieder toegankelijk zijn, in de verschillende plaatsen de uitdeeling, waardoor dus vele duizenden kin deren gelukkig gemaakt zullen wor den.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1