«at HET GEHEIM PAREL-EILAN stad en omgeving De P. T. T. met Paschen agenda AMBACHTSSCHOOL. PUBLICATIES MARKTBERICHTEN qbroek opnieuw gebom- batdeerd. sport LAATSTE BERICHTEN. Gaslooze uren voorloopig opgeheven. Amsierdamsche Beurs Coöperatieve raac voedselvoorziening Voorzitter kerk en scl ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 1 APRIL. ALG. LEDENVERGADERING DER OPENB. LEESZAAL EN BOEKERIJ. Gisteravond werd in het ge bouw dezer instelling in de Lange- straat onder voorzitterschap van den heer Tj. N. Adema een alge- meene ledenvergadering gehouden van de Openbare Leeszaal en Boe lgerij. De secretaris, de heer W, van de Pol, bracht het jaarverslag over 1941 uit, waarin een duidelijk beeld werd gegeven van de groote belangstel ling, welke er in dit tijdsgewricht .voo)- de Boekerij bestaat en van het zeer drukke gebruik, dat er van lees- en studiezaal wordt gemaakt. Het verslag werd Onder dankzegging goedgekeurd. Door den penningmeester, den heer H. Lind, werd de rekening voor het dienstjaar 1941 aangeboden, in ontvangsten en uitgaven op 12458,55 met een nadeelig saldo van 201,06. benevens de begrooting voor 1943, in inkomsten en uitgaven op 12024,40 Den penningmeester en de finan cieele commissie, bestaande uit de heeren Louwaars en Schellings, werd een woord van dank gebracht voor den nauwkeurigen en belangeloos verrichten arbeid. In de voorafgaande algemeene be stuursvergadering werd mevrouw Lourens als nieuw bestuurslid ge ïnstalleerd. Medegedeeld werd, dat voor het steeds groeiende correspon dentschap Bergen thans een passen de localiteit was gevonden. In de plaats van mej. M. Kouwenaar, die een benoeming heeft gekregen aan het1 Ned. Instituut voor Documenta tie en .Registratuur te Den Haag is mej. W. Lawerman benoemd, thans assistente aan de O.L.B. te Leeu warden. In verband met het tijdelijk tot 1 Mei a:s. gebrek aan voldoende hulpkrachten, werd besloten gedu rende de maand April des Zater dagsavonds de leeszaal te sluiten zoodat op dien avond alle beschik bare krachten zich aan de uitleening kunnen wijden. •De minimumcontributieverhooging vsfti 2 tot 2.50 per lid nood zakelijk voor het op peil brengen van de salarissen van het personeel is in Den Haag nog niet goedge keurd, hoewel die goedkeuring ieder oogenblik te verwachten is. In verband daarmede werd een beroep gedaan op de leden, die hun contributie nog niet betaalden, deze van 2 tot 2.50 te verhoogen, op dat tot inning daarvan kan worden overgegaan. Met voldoening kon worden mede gedeeld, dat door een groot deel der .leden de vrijwillig verhoogde con tributie reeds betaald werd. Dienst als op de Zondagen. 's-Gravenhage, 31 Maart. De post-v telegraaf- en telefoondienst zal op'tweeden Paaschdag, Maan-da: 6 April, worden uitgevoerd als op Zondagen. Nadere inlichtingen ver strekken de postirmchtingen Paaschtelegrammen tegen verlaagd tarief zijn dit jaar niet toegelaten. De diiectie van de Rijkspost spaarbank te Amsterdam zal op Goeden Vrijdag en Zaterdag (3 en 4 April a.s.) gesloten zijn. De dienst van de Rijkspostspaarbank op de post inrichtingen zal gewoon voort gang vinden. TEGEN DEN SMOKKELHANDEL Terzake van het in den smokkel handel koopen, en verkoopen van eenige nieuwe - en gebruikte 'rijwiel buiten- en binnenbanden tegen ab normaal hooge prijzen, is tegen vier personen procesverbaal opgemaakt terwijl de banden in beslag genomen zijn. GESLAAGD. De heer Jac. P. Schotsman, vroe ger alhier, thans wonende te Win kel, slaagde Dinsdag in den Haag voor het examen heilgymnastiek en massage van het Ned. Genootschap. TEGEN PRIJSOPDRIJVING. Wegens prijsopdrijving van 'haar kammen, brillantine en haarwater is tegen den eigenaar van een parfu meriezaak maakt. procesverbaal opge- GESLAAGD. Bij hët te Den Haag gehouden examen 'voor scheepswerktuigkundi- ge slaagde voor diploma C le ge deelte de heer S. J. Ursem alhier en voor diploma B le gedeelte de heer P. M. le Mair te Schermerhom. PRIJZEN NOODZAKELIJK. Tegen een tweetal groentenven- ters en een winkelier in lederwaren, die hun artikelen niet hadden ge prijsd, is wegens overtreding van het Prijsaanduidingsbesluit proces verbaal opgemaakt. Bovendien bleeic een van de groentenventers zich nog schuldig te hebben gemaakt aan prijsopdrijving, daar hij koolrapen boven den maximumprijs verkocht. DE KAMERS VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN. Ter uitvoering van het besluit op de Kamers van Koophandel en Fa brieken heeft de secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart bepaald, dat er in elkq provincie één Kamer is, welker gebied samenvalt met dat van de provincie. De Kamer voor Noordholland zal haar zetel hebben te Amsterdam. Iedere Kamer zal één of meer plaatselijke kantoren heb ben. In onze provincie zullen deze gevestigd worden te Alkmaar, Haar lem, Hilversum, Hoorn en Zaandam. DIEFSTAL OPGEHELDERD. Wederom is, thans door de mare chaussee, opheldering gebracht ten aanzien van den diefstal van ver schillende goederen, die den iaatsten tijd in de kolohiehuizen van het Centraal Genootschap te Egmond aaan Zee werden vermist. Allerlei levensmiddelen, als suiker, slaolie enz. verdwenen op geheimzinnige wijze, zonder dat het aanvankelijk werd opgemerkt Toen men einde lijk tot de ontdekking kwam en de politie er in kende had deze de da ders, J, W. en P. W., spoedig te pak ken. Ook tengevolge' van dozen diefstal, die geheel los staat van het geval, dat wij dezer dagen reeds meldden, zullen weder verschillen de koopers zich te^verantwoorden hebben, wegens het" koopen var distributiegoederen zonder; bon, HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING. Abonnementsconcert A.s. Zaterdagmiddag om 3 uur zal door de Haarlemsche Orkestveree niging het laatste van de zes abon nementsconcerten gegeven worden. Op dit concert zal onder leiding van Toon Verhey een Brahms-pro- gramma ten gehoóre worden ge bracht. Voor de pauze zal het vioolconcert worden uitgevoerd. Solist is: Gijs Beths, de concertmeester der H.O.V Na de pauze volgt dan de Vierde Symphonie. GROOTSCHE VARIÉTÉ VOORSTELLINGEN IN 'T GULDEN VLIES. De directie heeft voor een prach tig Paaschprogramma gezorgd. Op beide Paaschdagen en Dinsdag en Woensdag daarna worden nummers geboden, waarvoor de beste variété sterren' geëngageerd zijn. Het pro gramma is zeer afwisselend en veel zijdig. Op alle vier dagen vinden zoowel middag- als avondvoorstel lingen plaats, resp. half drie en half acht. Het middagprogramma is ge lijk aan dat van 's évonds. De mati- nee's zijn een bijzondere gelegenheid voor de inwoners van de buitenge meenten die dan tijdig thuis kunnen zijn na toch een volledige voorstel ling gezien te hebben. Ook aan de kinderen is gedacht, deze kunnen n.l. op Dinsdag 7 en Woensdag April de middagvoorstellingen tegen goedkoope prijzen- bijwonen. EXPORT-HEFFINGEN EN BIJDRAGEN. De exporters zullen met ingang van 31 Maart aan de Ned. Groenten- en Fj-uitcentrale de navolgende hef fingen bij export moet eg betalen: peen zonder lof II los verladen 1.60, III 2.80,en TV 3.70, witte uien A los verladen 0.50, koolrabi 1.10, schorseneeren 1 en II 11.30, roode kool 1.70, savoyekool 1 veldsla 18.10, prei .boven 10 mm 10.60, knolselderij boven 10 cm en van 8-10 cm 6.40, alles per 100 kg. De Centrale betaalt aan de expor teurs een bijdrage bij export van witte uien A verpakt 0.90 en witte kool 0.50 per 100 kg. SIETS HAMSTRA OEFEN- MEESTER.. Onder leiding van den heer Scheurleer werd gisteren door de examencommissie van den N.L.T.B. het examen afgenomen voor oefen- meester van dezen bond. O.m. slaag de onze stadgenoot Siets Hamstra en wel met buitengewóón fraaie cijfers. Het diploma, werd uitgereikt met een extra woord van lof van den heer Scheurleer voor de verrichte prestaties. POLÏTIESIGNAAL. De Duitsche politie in het bezette Nederlandsche gebied deelt mede: In bepaalde gevallen is het nood zakelijk, dat de politie zoo snel jjio- gelijk door de straten rijdt. Derge lijke gevallen doen zich vooral voor indien ergens een algemeen gevaar moet worden afgewend. Een snel vooruitkomen tijdens druk verkeer is slechts mogelijk, indien alle ove rige weggebruikers in dergelijke ge vallen afstand doen van hun per soonlijke voorrechten en den rijweg onmiddellijk voor een ongehinderd snel passeeren van de politie vrijla ten, inziende, dat het algemeen be lang moet gaan voor het belang van den enkeling. De verplichting daar toe is vastgelegd in de Verordening voor het verkeer op den weg voor het bezette- Nederlandsche gebied van 8 October 1941 (in artikel 41 ten 3e). In deze wettelijke bepaling, die klaarblijkelijk nog niet voldoende tot de bevolking is doorgedrongen, wordt duidelijk gezegd, dat ieder weggebruiker1 reeds bij de nadering van een politievoertuig, dat zich in het bovengenoemde geval door een bijzonder signaal kenbaar maakt, onmiddellijk door sterk naar rechts uitwijken en stoppen tot het politie voertuig voorbij is den rijweg moet vrijmaken. Het geluidsignaal, dat gegeven wordt, bestaat uit een opeenvolging van enkele tonen (accoord), die zoo luid zijn, dat zij door een ieder ge hoord moeten worden. Een uitvlucht dat iemand dit zeer luide signaal niet gehoord heeft, kan niet aan vaard worden. Er zij op gewezen, dat degene, die bij het klinken van het signaal niet onmiddellijk den rijweg heeft vrij gemaakt, indien hij daardoor een ongeluk krijgt, op geen schadever goeding kan rekenen en bovendien nog wegens overtreding van de be staande verkeersverordening wordt gestraft. Alle politieambtenaren in het bezette Nederlandsche gebied hebben opdracht, zeer nauwkeurig toe te zien op de naleving van dit in het algemeen belang gegeven voorschrift. De verplichting tot stop pen geldt natuurlijk ook voor tram wagens. Pagina 8. -a ALKMAARSCHE CO (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Problemen der jeugd (rom.) Alle leeftijden. Dond'èrdagav. geen voorstelling. Victoria Theater,, 7.30 uur, hoofdnum mer Een onvergetelijke nacht (rom.) Alle leeftijden. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Manege (circusfilm) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer^ Jacht' zonder genade (rom.-sens.) 18 jaar. Donderdag 2 April. 7 uur, Harmonie, optreden Nieuw Hongaarsch strijkkwartet voor de Alkm. Kamermuziekvereeniging. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter I - toeven, Alkmaar- Bevorderingen, Aan de ambachtsschool werden gister bevorderd van de le naar de 2e klasse Smeden en bankwerkers: C. J Bammens, C. A. Beentjes, A. v. d. Beijl P. Bleijendaal, J. Bockweg, N. J. Buren J J. Burgering, J. Bijwaard, J. Castri- cum, G. H. J. de Gier, H. Gonggrijp. P. W. Groen, D. de Groot, Th. J. Grootjes, W. Kleijmeer, J. Groothuizen, L. Harms, A. v. d.. Heide, H. Hoffstatter, J. Jan- neman, J. Kalteren, N. H. Kat, P. Kip S. H. J. Kregel, A. Krul, J. J. Kuipers! A. 'C. Kuijs, P. J. Min, G. J. Molenaar. J. Mous, O. Nijdam, J. B. M. Ouwens, N. Quast, R. P. Jansen, S. P. Spoelstra G. Rol, N. Roos, O. S. v. Rossum, H, Ruiter, P. J. J. v. Saaze, H. Schilder, J. G. Schmaltz, H. v. d. Sluis, S. Spaans, J. Stammes, P. J. C. v. Straaten, S. N. Verbeek, M. Veuger, D. Vonk, D. de Vries, W. v. Westen, G. Wezel, C. Wie- dijk, J. G. Wiese, J. C. v. Wonderen, A, v. Zweden, H. K. Roodenburg, ,K. v. Duni en J. Mensink. Niet bevorderd 26 leerlingen. Motor - en rijwielherstel- Iers: F. J. Arzbach, K. Aukes, J. Bak ker, J. W. Berkhout, G. Blok, C. J. M. de Boer, A. C. Boots, J. Bus, J. v. d. Busse, J. v. Delft, K. J. Dusbaba, R. de Groot, J. Hakhoff, B. Henneman, N. Hooijberg, J de Jong, J. Kwak, Th. W. Leegwater, Pt S. Spoelstra, D. Meulen- belt, Th. v. d. Molen, A. de Moor, J. J. Mulder, E. J. Porck, S. v. d. Putten, H. de Rover, A. Ruiter, A. N. Smit, H. d. Spoel, J. P. J. Timmer, B. v. d. Veer, G. Vel, L. Visser, J. Westra, A. S, J. Zuurbier en A. J. Stuifbergen. Niet bevorderd 16 leerlingen. Electriciëns: G. Alma, A. A. A. A. Beussen, J. C. v. Deelen, G. W. Gleijn, J Th. de Goede, H. N. de Graaf, A. v. Hoek, P. Hottentot, M. Houtenbos, J. de Jong, M. Koeman, F. J. de Kraker, E. H. Dirks, F. W. Ohm, C. L. Himmel- reich, P. Kreb, K. v. Marie, J. Meer beek, C. Meijssen, J. Schreijer, W. A. Schreijer, A. 'C. Sinnige, C. P. Tolle, H. Veenstra, C. P. Vlaar, H. de Vries, A. Weder, A. L. de Muijnck en P. B F. Meijer v. Putten. Niet bevorderd 10 leerlingen. -- Timmerlieden: J. P. Admiraal, v. Alfen, N. P. Beers, J. den Das, P. V. v. Diepen, B. M. Groot, C. J. de Graaf, H. Haringa, J. Hes, W. J. J. Hoogeboom, P. de Jong, J. Joon, C. P. Klaver, J. Klaver, R. Kooij, W. A. Mole naar, W. de Vries, E. Zwaan, J. Braun, J. P. v. Bommel J. C. Kuijper, L. Leek, J. Liefting, C. J. Melgers, C. Min, J. M. Ooijevaar, A. Pronk, J. W. Radecker, A. Rusch, W. Sevenhuizen, P. Smits, C. Stapel, M. J. Swart, P. Turkstra, C. H Ursem, Chr. Vahl, W. A. v. Veen, D. A. Vollenga, J. de Wit, F. Woonijk, F. v. d. Wijk, P. C. Zuurbier en J. v. Roeden. Niet bevorderd 10 leerlingen. Metselaars: J. S. y. Baarsen, C. Hoogland, C. J. Kaandorp, H. Lageweg, E. de Moor, H. J. Neuteboom, J. A. v. d. Steen, J. A. v. d. Tooren en G. Vader. Niet bevorderd 1 leerling. Meubelmakers: F. C. Admiraal, D. Doorn, C. Eriks, J^ Knegt, J, Laten- stein, P. Mors, P. A. v. d. Peet, G. W. v. d. Pol, N. J. Prins en O. H, IJssels. Niet bevorderd 6 leerlingen. S c h i Td e r s C. de Boer, J. Boersen, G. A. Dekker, S. Dekker, W. v. Dijk, J. Goedhart, Tj. Jelsma, H. v. Kalteren, H. Klinkhamer, A. H. Leek, P. A. v. Lies hout, T. F. A. v. Veen, Th. Zonneveld en Blankendaal. Niet bevorderd 1 leer ling. Kleermakers: D. Agrlcola, J. H. Akkerman, A. den Das, A. S.\ Hennink, Th. Hofstee, J. Leusink, G. H. Olthof, J. Smit, D. Steur, M. Wehnes, M. Dek ker, C. Habich, W. G. Jacobs,en A. G. W. Hoveling. Niet bevorderd 4 leerlin gen. Wie gediplomeerd werden. Afdeeling smeden en bank- werken: P. N.; v. Baden, A. E. Behrend, A. Berlijn, H. A. J. Biemans, C. Blokker, W. C. v. Bodegraven, J. Boerlage, E. Bos, W. N. Botman, T. Bruntink, W. Buizer, A. Dekker, J. Dek ker, N. C. Dekker, J. J. v. Deutekom, J. Dijk, C. M. Elout, J. J. Erkamp, W. Halff, E. Hoebe, T. Zwart, A. Hof land, J. Holties, C. Houten, M. G. Hui- berts, J. Ivangh, L. de Jong, W, J. Kaal, A. B. de Kloe, Th. J. Koomen, P. J. Korver, P. Kossen, C. J. Laan, L. Lange- dijk, H. J. Lansen, A. C. v. d. Linden, J. Moorman, P. Mors, A. M. de Munnlk, Th. J. de Munnik, P. Graaff, W. H. Pau- lisse, B. Pieters, A. J. C. Pool, J. "A. de Porte. A. H. de Raadt. K. Schimmel- W. Siekman, F. Spangenberg, C. J. v. d. Steen, H. Stikvoort, J. W. Stuifbergen, H. J. Tromp, W. v. 't Veen, J. L. Vre- denburg, R. v. d. Werf, D. Wobbema, H. Zeeman en D. M. Zevenhek. Niet gedi plomeerd 13 leerlingen. De leerlingen J. Ivangh en W. v. 't Veen ontvingen een len prijs en de leerlingen E. Bos, Th- J. Koomen, H. Zeeman en C. Laan een 2en prijs. Afdeeling auto-, motor- en ijwieltechniek: H. Bakker, C. J. Beentjes, J. Biersteker, J. G. Brouwer, Bruijnes, J. Bijvoet, C. Dekker, G. J. Driehuis, W. S. Glorie, A. ten Haaf, H. A. Hakkaart, H. de Heer, J. Hellingman, J. Hennink, H. R. Hoberg, E. G. v. d. Horst, C. Klaver, J. Klaver, C. Koning, F. J. Korver, J. N. Laarkamp, N. Mad der, F. D. J. Noom, A. v. Oosterom, H. Piersma, W. E. Porck, W Rol, C. Schot, D. Spek, W. Stoop, P. v. Twuijver, J. de Vries en H. J. Oosterhoff. Niet gediplo meerd 11 leerlingen. De leerlingen C. Klaver en C. Koning ontvingen een 2en prijs. Afdeeling electrotech- r. 1 e k A. Borjeson, J. J. v. Dijk, M. Gomes, M. J. Houtkooper, H. J. de Jong, H. J. Kaper, Th. Klok, C. M. Lam- brechts, P. F. Leeuw, C. Marees, E. v.' Medenbach de Rooij, J. D. Middelbeek, E. H. Prins, W. de Rover, F. X. Schoen, N.JJ. v. d. Steen, Ph. J. Stöve, J. Tjeer- tes, D. Veerman en P. Zwaan. Niet ge diplomeerd 4 leerlingen. Afdeeling timmeren: J. H, Beers, P. G. de Boer, J. Bloetjes, Th. Buis, C. Kemper, G. Kingma, N. Kops, J. M. v- d. Lee, G. J. v. d. Meij, G. Mink, W. Mol, G. Schram, S. J. Noom, J. Pep ping, N. Potveer, C. Roobeek, D. Schoon, J. Visser, N. A. J. Vissér, P. Voprthui- zen, C. de Waard, P. Wester, C. v. d. Weijde, T. P. Wildeboer, J. Th. Winder, A. Wolzak, H. E. Wijker, A. F. Zeegers en P. Zonneveld. Niet gediplomeerd 11 leerlingen. De leerlingen J. M. v. d. Lee en T. F Wildeboer eoiyingea een iea prijg en HINDERWET. Dé Burgemees Ier van Alkmaar, waarnemende de taak van Burge meester en Wethouders, brengt op verzoek van den Burgemeester van Oudorp N.H. ter algemeene kennis, dat bij diens besluit van 26 Maart 1942 vergunrfing is verleend aan JAC. MET's AUTOMOBIELBE DRIJF te Alkmaar, tot hét uitbrei den van de ca nroste rief abrk-k, dotfr wijziging van de lichtinstallatie, het bijplaatsen van 2 benzinepompen en van diverse door electromotorsn aangedreven machines, iin de per- oeelen Friescheweg E. nr. 21 en 23 Alkmaar, 31 Maart 1492. De Burgemeester voornoemd G. VAN SLINGERLAND, Loco-Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. ARRONDISSEMENTS- RECHTBANK. Zitting van Dinsdag. Een schamel loon en de gevolgen ervan. Het was geen misdad-igerstype, dat Dinsdag op het beruchte matje stond en daar tien maanden gevangenis straf tegen zich hoordé eischen. Het was meer een zielige figuur, die van den verkeerden weg was afgeraakt en eenmaal zoover gekomen steeds dieper zonk, zoodat hij in den loop der jaren voor een 3000 gulden had verduisterd. Verdachte, F. S. uit Groningen, tekende de feiten voor welke hij te recht stond: hij had het vo-rig jaar o.a. twee radiotoestellen verkocht, de koopsom geïnd, maar deze niet afgedragen aan zijn patroon, den heer v. 4. Zee. Ook de andere ver duisteringen, hoewel niet ten laste gelegd, bekende hij en dus zou de zaak hiermee afgedaan zijn, als er niet iets was, dat voor publicatie ge schikt is. Mr. de Groot, de verdediger, vroeg zich n.l. af, wat de werkelijke oor zaak van deze verduisteringen was en hij meende ook het" antwoord te kunnen geven: S. kwam in Medemblik in dienst bij d-en heer v. d. Zee en verdiende daar per week tien gulden, ter wijl zijn provisie TA zou bedra gen. Van dat loon moest verd. zijn bedrijfsonkosten betalen, behalve de autokosten. En deze bedrijfson kosten waren zeer hoog. Toch ging het nog in den tijd, dat er wat te verkoopen viel, maar na den oorlog werd het mis. Was het wonder, dat S. trachtte er wat bij te verdienen, om zijn gezin voor nij pend gebrek te vrijwaren? Toen is het gebeud. S. trachtte met het geld van zijn patroon wat extra te ver dienen, maar kreeg strop op strop. En hij stopte het eene gat met het andere. Totdat het heelemaal mis liepf Zoo werd S. het slachtoffer van de omstandigheden, S., die altijd hard gewelkt had voor zijn gezin. Was het wondér, dat mr, de Groot clementie bepleitte? Rijwielcüeven staan terecht Rijwieldieven zijn nu eenmaal in dividuen, met welke geen enkele rechtbank medelijden heeft. Terecht vroeg mr. de Brueys Tack gister morgen dan ook 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf tegen A. G. uit Bar- singerhorn en A. M. uit Schagen, die op 15 Februari van dit jaar in samenwerking met elkaar kort ach ter elkaar twee fietsen gapten, doch gelukkia tegen de lamp vlogen. Uitspraak in beide zaken 9 April eek. NOORDSCHARWOUDE, 1 April 1942 (Noordermarktbond). 139660 kg Roode kool 9.30; 28200 kg Gele kool 8.60; 319900 kg Deensche witte kool 6.60 1600 kg Uien a: 7; b: 5.60; 1100 kg Peen a; 3.70; b: 6; 5000 kg Bieten 3.50—-6. BROEK OP LANGENDIJK, 1 April 1942. 127300 kg Roode kool 9.30; 41400 kg Gele kool 8.60; 314000 kg Deensche witte okol 6.60; 400 kg Uien 7; 2900 kg Bieden 4.50—6; 100 kg Rammenas 11.50; 1200 kg Knolselderij 10.50— 13.50. W ARMENHUIZEN, 3l Maart 1942. 200600 kg Roode kool 9.30; 6200 kg Gele kool 8.60; 1527001 kg Deensche witte kool 6.60. Itgliaansch legerbericht. Rome, 31 Maart. (Stefani). Het ^)68e weermachtsbericht luidt: De in Cyrenaica woedende Ghibli heeft de operaties ernstig belem merd. Bij een stoutmoedigen nachte lijken aanval heeft een^nnzer lucht- formaties van het derde regiment jachtvliegtuigen onder bevel van kapitein Giuseppe Tovazzi de haven van Tobroek gebombardeerd en in scheervlucht met ^bijzondere doel treffendheid het verkeer op den kustweg en vijandelijke kampemen ten aangevallen. Tien voertuigen werden,vernield en meer dan hon derd beschadigd. Op verschillende plaatsen braken talrijke branden uit. Engelsche jachtvliegtuigen, die op stegen, werden teruggedreven. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. P. G. de Boer en G. Kingma een 2en PFijs- Afdeeling metselen: P. J. Bleeker, A. F. Dingerdis, J. A: de Nijs en J. Witsen. Afdeeling meubelmaken: P. J Boots, S. Borst, J. Hopman, Th. J. Kunst, J. F. Laas, H. Otto en W. -Ver hagen. Niet gediplomeerd 2 leerlingen. De leerling Th. J. Kunst ontving een len prijs en de leerling S. Borst een 2en prijs. Afdeeling schilderen: F. A. Alleman, A. Fisscher, H. de Goede, J. de Goede, W. J. Groen, J. van den Hoek, F. G. Jutte, J. K. Laan, C. W. Renses, P. W. Ronken, J. D. A. Sik, M. Visser en J. West*. Niet gediplomeerd 1 leerling. Afdeeling kleermaken: A. Bellekom, A. 'v. d. Berg, R. Heertjes, M. P. Klomp, J. Kramer, S. J. Kramer, Pf A. Kroon, C. M. M. v. d. Peet, J. Stam, Ml M. C. Wiese, J. Wijte en A. C. v. d. Boom. De leerlingen M. P. Klomp, J. Stam en M. M. C. .Wiese ontvingen ee-i Voetbal. DE ONDERAFD. N.-HOLLAND Ook in de onderafdeeling kon weer eens gevoetbald worden. In 1 D wist Vrone thuis met behoorlij ke cijfers (31) over den grootsten concurrent Winkel te zegevieren. Do leiders werden nog een handje geholpen, doordat Koedijk zich ii) Schoorl met 40 liet slaan; de duinkanters komen dus wat opzet ten. Oudorp bracht zich ook wat meer in veiligheid, door met 4—1 van Alcmaria IV te winnen. De stand is hier nu: 7 3 4 4 2 2 1 10 9 IV 10 8 9 alleen 30-21 21-23 28-22 24-22 21-27 20-23 19-25 Vrone Winkel Oudorp Koedijk Alcmaria Petten Schoorl In E alleen Zeevogels II Vios 03, waarbij de punten evenals vorige week op nieuw voor de zeekanters verloren gingen. In 2 D behaalde Alkm. Boys UI het kampioenschap, door de jongere broers met 92 te slaan; onze wel gemeende felicitatie; maarnu nog de promotiewedstrijden. Het hinderde D. T. S. II dus (niet, dat het bij Vios II.nog een punt (33) verspeelde. De stand is hier thans: Alkm. Boys Hl 13 11 1 1 76—20 23 D.T.S. II 11 6 3 2 44—19 15 Berdos II. 10 6 0 4 31—23 12 Bergen II 10 4 2 4 28—33 10 Alkmaar II 10 3 2 5 21—36 Vios II 10 2 3 5 27—34 Alkm. Boys IV 9 2 0 7 18—52 A.F.C. II 9 117 21—49 In 3E versterkte D.T.S. III zijn lei dende positie, door Koedijk n in eigen huis met 100 te verslaan. Alkmaar III en Vrone II deelden de punten (11) In 4 F waren de uitslagen Egmon- dia III—Alkm. Boys VI 3—3, Vites se IIIZeevogels III 42 en Bergen III—Schoorl III 3—2. Athletiek A. V. ALKMAAR. Bij de Zondag j.l. gehouden veld loop „Dwars door Amsterdam- Noord", die gewonnen werd door Frits de Ruijter, was ook de athle- tiekvereeniging „Alkmaar" verte' genwoordigd. B. v. Beekum wist zich onder de 80 deélnemers als 22e te plaatsen en als 9e in de C-klasse, terwijl Deute kom 30e in 't algemeen klassement werd. ANGLO- AJYIERIKAANSCHE WAPENLEVERANTIES AAN TURKIJE. Berlijn, 31 Maart. De A.N.P.-cor- respondent schrijft: Van Anglo-Amerikaansche zijde doet men al het mogelijke, om Tur kije te vriend te houden. Hoewel reeds eenige malen verklaard werd, dat de Sovjet-Unie bij de wapenle veringen den voorrang geniet en Roo sevelt in een schrijven aan hooge Amerikaansche ambtenaren nog" de zer dagen te kennen gaf, dat deze leveranties aan Moskou schromelijk ten achter waren, heeft Amerika volgens Engelsche berichten thans weer gevechtsvliegtuigen aan Tur kije geleverd. Ook heeft men van die zijde eeh contract geteekend voor het vergrooten en verbeteren van Turksche havens. Gisteren werd een tweede in Engeland gebouwde tor pedojager aan Turkije afgeleverd. Het- schip nam ligplaats in Alexan- drette. DE VOORSTELLEN VAN CRIPPS. Genève,x31 Maart (D.N.B.) Uni ted Ppess meldt uit New-Delbi, dat de meerderheid d-er leden van het al-Indische congres zich thans tegen aanvaarding der voorstellen van Stafford Cripps heeft ver-* klaard. Uit Bern wordt door het D. N. B. gemeld: De kansen op aanvaarding van het Engelsche plan zijn, naar Exchange Telegraph uit New Delhi meldt, hoogstens 50 procent. Van de 12 leden der congres-com missie zijn er 7 tegen de aanvaar ding, 5 zijn er voor. Gand-hi behoort tot de heftigste tegenstanders van "t plan van Cripps. N-ehroe zou be reid zijn tegenvoorstellen te doen Men verwacht, dat de toestand Dinsdagavond zal zijn opgehelderd. In de Indische pers kan men drie stroomingen waarnemen, de een tegen, de andere voor aanvaarding, terwijl de d»rde de meening is toe gedaan, dat zekere tegenvoorstellen gedaan kunnen worden. Een onaf hankelijkheid zonder beschikking over de gewapende macht, zoo verklaren zij, is een farce. Daarin is een jler grootste moeilijkheden voor een overeenstemming gelegen De Duitsche opvatting. Berlijn, 31 Maart (A.N.P.) In be voegde Duitsche kringen is men er van overtuigd, dat de Indiërs en hun leiders heii verleden, dat met bloedige letters in de Britsche poli tiek van Indiië staat opgeteekend, niet vergeten kunnen. De door Cripps gehouden rede wordt le Berlijn zeer geraffineerd geacht. ijn uiteenzetting duiden erop. dat het niet te doen is om het vestigen van een werkelijk zelfstandigen Irdischen Staat, doch'om een schep ping waardoor Engeland de moge lijkheid zou hebben, de tegenstel lingen tegen elkaar uit te spelen. UITSPRAAK ARR. RECHTBANK. Wij hebben gister gemeld, dat J, H. B. verdacht van oplichting tegen wien 2 jaar gevangenisstraf was geëischt, veroordeeld werd tot 1 jaar en 4 maanden gev.straf. Dit moet zijn 1 jaar met aftrek van 4 maanden. Voor mr. Meyer, die den beklaag de verdedigd heeft, mag deze uit spraak ongetwijfeld een succes ge- noemd wordehs DE AANVAL OP ST. NAZAIRE. Berlijn, 31 Maart. De A.N.P.-cor- respondent meldt: Naar in buiten- landsche kringen alhier vermoed wordt, hadden de Engelschen met hun raid qp St. Nazaire qok een po litiek doel, n.l. druk uitoefenen op de te dien tijde in gang zijnde be sprekingen tusschen Laval en de re geering te Vichy. Van Amerikaan sche zijde heeft- men misbaar over deze ontmoeting gemaakt. In Washington werd beweerd, dat La- val vérgaande eischen aan Pétain had gesteld en wel in naam van Hitier. Hij «ou het ontslag van ver schillende ministers gevraagd en eigenlij k,alle macht aan zich heb ben willen trekken, zoo heette het. Ook deed weer opgeld het ver haal over den eisch (tot het ter be schikking van Duitschland stellen van de Fransche vloot en de Fran- sche koloniën. Tot dusver evenwel zou Pétain aan allen druk weer stand hebben geboden. In Londen zwijgt men geheel over dezen ver- moedelijken samenhang der gebeur tenissen, gelijk men ook hier in Ber lijn het stilzwijgen bewaart over Lavals besprekingen. Men be schouwt ze als een volkomen inter ne Fransche aangelegenheid. Des te meer ophef maakt men in Londen over de beweerde resultaten van den aanval op den Loire-mond. In tegenspraak met de aanvankelij ke berichten, als zou het doel ge weest zijn, St. Nazaire als duikboot basis dicht te stoppen, verklaart men thans, dat de aanval het groote dok gold, hetwelk btiiten Duitschland het eenige dok in Europa was, dat een oorlogsschip als de Tirpitz kon be vatten. Ongeacht de Duitsche 'bouw- prestaties ook op dit gebied, waarbij de heele Europeesche Westkust in korten tijd in staat van verdediging werd gebracht, beweren de Engel schen, dat de haven van St. Nazaire voor migetens een jaar buiten ge bruik is gesteld door hun aanval. Hierbij zij nog aangeteekend, dat, zooals bekend, Brest de groote Fran sche oorlogshaven in het Westen is, .en dat de Engelschen ook daar de Duitsche slagschepen opzochten vóór deze hun schitterenden toéht door het Kanaal en het Nauw van Calais ondernamen. (Ongecorrigeerd.) 's-Gravenhage, 1 April. De direc teur van het Rij kskolembureau maakt bekend, dat met ingang van Vrijdag 3 April a.s. om 15 uur de gaslooze uren zoowel des middags als des nachts voorloopig zullen worden op geheven. Dit beteekent echter niet, dat het publiek nu meer gas mag gebruiken. De handhaving der rant soeneering zal absoluut verèlscht zijn, zoodat overschrijdingen der toe gestane rantsoenen onverbiddelijk zullen worden gestraft met boeteop legging of afsluiting. DE ENGELSCHE VOORSTELLEN AAN INDIE. Stockholm, 1 April (D.N.B.) Ex change Telegraph meldt uit New- Delhi, dat de congrespartij, na een veelbewogen zitting van de werk- commissie, welke zitting drie uur heeft geduurd, besloten heeft een brief te schrijven aan Cripps om hem nog een uiteenzetting te vra gen over bepaalde punten met be trekking tot het overdragen van de macht in de tegenwoordige over gangsperiode. De president van de congrespartij, Azad, heeft een der- gelijken brief aan Cripps gezonden. Zoolang nog geen antwoord is ont vangen, zal de werkcommissie geen definitief standpunt publiceeren. Gandhi en Nehroe hebben op dracht gekregen om gezamenlijk een ontwerp van een resolutie op te stel len, dat later na ontvangst van de ontwerpen bestudeerd zal worden. Naar verder verluidt, houdt een groot gedeelte van de werkcommis sie hardnekkig vast aan den eisch tot onmiddellijke overdracht van de landsverdediging. Opg. Amsterd^msehe Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 1 April 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. lu.40 3K Nederland 1941 99 9^/18 Nederland 1941 .1005/i« lOüs/s Nederland 1940 II 10li'/3S i0C'/s 3—31/, Nederl. 1938 9&3/4 yb'/s 3 Ned-Indië 1937 88 87'/« BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 1481/» Handel Mij. Cert. v. f 2.50 .129 130 Koloniale Bank .132 132 Ned. Ind. Handelsbank 90i/j 91 IND. «ND. BINNENL. Aig Kunstziide Unie .157 fC»/* Calvé Delft Cert. 120 122i/s Nederl Fofd 325 325 Lever Bros1' 8*/a Phil. Gloei). Gem. Bezit 286 293 CULTUUR MAATSCH. H. V. A271 Java Cultuur .164 Ned. Ind. Suiker Unie li.yi/, Verg. Vorster landen 82 PETROLEUM. Kor. Petr265 RUBBERS. Am.-terd. Rubber .1711/, Deli Bat. Rubber 1 Hessa Rubber .103 Oostkust 90 91 Sertadjadi 83 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn ,135 136 Java China-Japan lijn 109 110 Kon Ned. Stoomboot 174 176 Scheepvaart Unie 153 158 TABAKKEN. Deli Batavia 148V- 148 Oude Deli y 175 175% Senembah «149 155 280 155 170 83 274% 179 137 143.Je raadt het al. Jasj meer van. Hij zorgt wel, een lege maag houdt. En Morgenrood hier voorbij Jimmy ziet hemdan laatste uur geslagen. 's-Gravenhage, 31 t Verordeningenblad brn sluit van de secretariss van de departementen bouw en vissoherij en t nijverheid en scheepva; met ingang van heden stekt een coöperatieve topörgan isalde voor vereeni-gingen op het voedselvoorziening. De Ned. Coöperatieve ke thans als toporganisE steld, is rechtspersoon ei taak de behartiging de: schappelijke bélan-gen. v peraiiieve vereenigingen centrale organisaties, het algemeen toezicht u Coöperatieve vereeni centrale organisaties zij zich aan- te sluiten bij nisatie. De toporganisatie is stemming van den secr. het dep. van Landbouw scherij) bevoegd een c vereeni-ging te ontbindei a. indien zij zich n-: vier maanden bij de lx» tie voor aansluiting h< meld; b. indien zi> in' verba geringe aantal h-arer h economische beteekenis loren; c. üigeval van herh; niakomin-g van 'de haar verplichtingen:- Het algemeen toezicht organisatie wordt uitgeo den secretaris-generaal, vooratter benoemt en 0 voordracht van den b en na overleg mei dezen. De vereeniging Natioi p-eiratieve Raad wordt or De Nederlandsche Cc Raad vormt de wettelijl sluiting van alle boerenc De 4000 boeren-eoöpei thans in Nederland op miisch gebied werkzaam gen hierdoor haar gemec lijke toporganisa'de. De secretaris-generaal voorstel van den boerenl- boer van Till te Hummelo tot voorzitter van den 1 sdhen Coöperatieraad. RAAD VOEDSELVOOR GEINSTALLEER Gistermiddag heeft in h van hel Rijksbureau voor selvoorziening in oor] Scheveningen de secret raai van het departement bouw en visschetrij, da Hirschfeld, den onlangs ingesteld-en raad voor d< voorziening geïnstalleerd, PREDIKBEURTEJ VRIJDAG 3 APRIL (GOEDEN VRIJDA UIT DE OMGEVTN Akersloot, 7.30 uur, ds. lem, onderwerp: „Buiten 1 plaats" (Synodepreek); H. ^Msingerhorn, doopsgezi 7.30 uur, ds. Oosterbaan Bergen, lo uur (bevest. en 7 uur (H. Avondm.), - Kieboom. Geref. kerk, van Minnen. Broek op Langendijk, gem., 9 uur, ds. mr. Oosterl Simpson bracht zijn rap; Af en toe gaf de kapitein vulling. heele bemanning van phis kan getuigen", besloc son. „wij hebben al een richt afgezonden". Brent was zoo mogelijk i geworden. „Zoo, dus een echte ze streek! Zeerooverjj op opei autoriteiten zullen ons si goeding moeten geven! W S ,al*e geval een eisch Het is hun zaak, voor de 1 te zorgen! Kunnen zij dat zijn zy aansprakelijk voor °f zij moeten ons pen)

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2