DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vele Bolsjewistische aanvallen afgeslagen. De strijd in het Oosten. De voorstellen vaq Cripps. De tijd dringt in Indië. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 81. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden brj vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. f 1.40, elke 3 34 m.M. meer 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directive. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Woensdag 8 April 1942 Duitsch legerberipht. Hoofdkwartier van den Führer, 7 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front leverden eigen aanvalsoperaties nieuwe suc cessen op. In verscheidene sectoren van het front werden' plaatselijke aanvallen van den vijand afgesla gen. Het bestoken van voor den oor log belangrijke installaties in -Le ningrad door de zware artillerie van het leger werd voortgezet. Gisteren werden aan het Oostelij ke front 29 vijandelijke pantserwa gens vernietigd en 60 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. In Noord-Afrika levendige weder- zijdsche verkepningsactiviteit. For maties gevechts- en jachtvliegtuigen hebben Britsche vliegvelden in de Marmarica, alsmede in het Egypti sche kustgebied aangevallen en concentraties van auto's ten Z.O. van Mechili uiteengedreven. In luchtge vechten schoten Duitsche jagers zes Britsche vliegtuigen neer. Sterke formaties Duitsche ge vechts- .en jachtvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben de aanval len op de militaire installaties op het eiland Malta overdag en 's nachts voortgezet. Een in het dok liggende Britsche torpedojager werd in brand geworpen. Aan de Zuidkustvan Engeland plaatsten Duitsche gevechtsvliegtui gen bomtreffers op een radiostation. Britsche bommenwerpers hebben in den afgelcopen nacht storingsaan vallen ondernomen op het West Duitsche gebied. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Nachtjagers en luchtdoclartillerie schoten drie der aanvallende bommenwerpers neer. Het jachteskader Holders heeft gisteren zijn 3000ste overwinning in de lucht behaald. De strijd op Bataan. Stockholm, 7 April. D.N.B.) In het communiqué van het Amerikaan- sche departement van oorlog van Dinsdag wordt gezegd: „Numeriek sterkere vijandelijke strijdkrachten, gesteund door pantserwagens en ar tillerie, zetten haar' aanvallen op het centrale deel onzer linies op Bataan voort. De Japanners hebben nieuwe reserves in deri strijd geworpen en eenige vorderingen gemaakt".. Het communiqué geeft koorts toe, dat de Amerikaansche strijdkrachten zware verliezen leden, en deelt mede, dat Japansche duikbommen werpers den aanval steunden. De verdedigingswerken van de haven, van Corregidor zijn beschoten door japansche artillerie, welke in de provincie Cavite is opgesteld. Levendige verkennings activiteit in Cyrenaiea. Italiaansch legerhericht. Rome, 7 April (Stefani). Het Ita- liaansche legerhericht van heden luidt als volgt: In Cyrenaiea levendige wederzij d- sche activiteit van verkenningsaf- deeiingen. Onze vliegtuigen deden in de zóne ten Z.O. van Mechili aan vallen op geconcentreerde vijande lijke strijdkrachten. Een Curtiss werd door Duitsche jagers vernield. Tijdens een aanval op Benghasi, welke slechts lichte schade veroor zaakte, haalde de luchtafweer twee gevechtsvliegtuigen brandend om laag. Bij een aanvalspoging op het vliegveld van Derna werden zeven vijandelijke vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Talrijke bomaanvallen waren gericht op de vliegvelden, de vlootbases en de stellingen luchtdoelgeschut van Mal ta. De aanvallen vefcrorzaakten uit gebreide verwoestingen. In luchtge vechten verloren de Engelsche ja gers een Spitfire. Een van onze tor pedovliegtuigen moest neerstrijken in het centrale deel van de Middel- landsche zee. De bemanning werd ongedeerd gevangen genomen. Eenige dagen .geleden torpedeerde een vijandelijke duikboot aan de Grieksche kust 'n transportschip, dat deel uitmaakte van een uit zes een heden bestaan convooi. De reddings werkzaamheden werden met alle kracht uitgevoerd. Als gevolg van de stormachtige zee slaagde men er echter slechts in om een deel van de manschappen, die zich. aan boord be vonden, te redden. Onze marine- strijdkrachten hebben den Britschen torpedojager „Havock" in brand ge schoten en tot zinken gebracht. FRANSCH PROTEST TE WASHINGTON. Vichy, 7 April. (D.N.B.) Naar van oflicieele Fransche zijde verluidt, heeft de regeering haar ambassadeur te Washington opgedragen bij het AmeriSaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken te protesteeren tegen de benoeming van een Ame- rifcaansdh consul te Brazzavillein Fransch equatoriaal Afrika. In bevoegde Franschekringen verklaart men, dat dit protest niet beteekent, dat Frankrijk achteraf de benoeming van een consul te Brazza ville beschouwt als erkenning van Gaullistische territoriale rechten. Het protest wordt ingediend, omdgt de Fransche regeering in de Ameri kaansche handelwijze een incorrect gebaar ziet, vooral omdat Vichy niet tevoren van de benoeming in kermis is gesteld. p DE AFLOOP VAN DEN STRIJD OP SUMATRA. Tokio, 7 April (D.N.B.) Omtrent de capitulatie van de overgebleven vijandelijke strijdkrachten op Suma tra wordt nog bekend, dat de ge vechten welke aan de capitulatie zijn voorafgegaan, zich vooral heb ben afgespeeld in de Noord'west elij k - ste punt van het eiland en wel in het gebied van. de aldaar gelegen Havenstad Kotaradja. In militaire kringen hecht-men aan de inmiddels geschiede inneming van deze stad groote beteekenis, daar Kotaradja tezamen met Singapore en de nieu we Japansche steunpunten op de eilandetf der Andamanen, een rol van beteekenis zou kunnen spelen bij de verdere Japansche operaties op den India chen Oceaan, DE NEDERLANDERS OP SUMATRA. Tokio, 7 April. Na'ar aanleiding van de voortdurend ophitsende rede voeringen van de leden van de uit geweken Nederlandsche regeering, in het bijzonder van den gevluchten luitenant-gouverneur-generaal van Mook, heeft de Japansche regeering besloten om alle op Sumatra wo nende Nederlanders als vijandelijke buitenlanders te behandelen en naar concentratiekampen over te bren gen. Mannen en vrouwen zullen in afzonderlijke kampen worden over gebracht. Naar verder vernomen wordt, zal Sumatra onder het mili taire bestuur van Sjonanko (Malak- ka) worden geplaatst. DUITSCHE GEÏNTERNEERDEN BEVRIJD. Tokio, 7 April (D.N.B.) Acht-en- zestig Duitsche mannen en vrouwen, die op het eiland Nias, ten westen van Noord-Sumatra, geïnterneerd waren, zijn, naar Domei uit TVIedan meldt, op 4 April door de Japansche strijdkrachten bevrijd. Met inbegrip van 137 Duitsche vrouwen en kinde ren, die uit fort de Koek bevrijd zijn bedraagt het totaal aantal van de op Sumatra tot dusver bevrijde 'Duit- schers 203 personen. Men gelooft echter, dat ongeveer 2500 geïnter neerde DuitsChers naar Bombay ge bracht zijn. BERLIJN OVER WASHINGTON EN VICHY. Berlijn, 7 April. De A.N.P.-córres- pondent meldt: De erkenning van de souvereiniteit van de Gaulle over bepaalde gebieden in Fransch equa toriaal Afrika door de Amerikaan sche regeering heeft in buitenland- sche kringen te Berlijn de vraag aan de orde gesteld of door deze daad de diplomatieke betrekkigen tusschen de Ver. Staten en de regeering te Vichy niet noodzakelijkerwijze met elkaar in botsing moeten komen. In officieele Duitsche Tegeerings- kringen is men van oordeel, dat in dezefi Amerikaanschen maatregel niets anders moet worden gezien dan een poging om invloed te oefenen op bepaalde binnenlandsche gebeur tenissen in Frankrijk; die echter niet zonder beteekenis zijn voor de bui- tenlandsche politiek" der Fransche regeering. Nieuwe hevige aanval op La Valetta. (D.N.B.) - Naar het opper bevel van de weermacht mededeelt, heeft Maandagavond opnieuw een groote aanval "van Duitsche ge vechtsvliegtuigen en stuka's op La Valetta plaats gevonden. Een uur lang viel een zeer zware bommen- hagel op de docks en ravitaillee- rings-inrichtingen. Vooral de aan de Grand Harbour gelegen fabrieken en arsenelen werden zwaar getroffen. Tegen 6 uur. in den namiddag ver schenen stukp's boven de verster- kingswerken van Floriana, die de forten en stellingen van het afweer geschut aanvielen. Bommen van zwaar kaliber ontploften in de arse nalen en kazernes van deze buiten gewoon versterkte citadel. Britsche duikboot vermist. (D. N.B.) - De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de duikboot Tempest over tijd is en verloren geacht moet worden. De nagelaten betrekkingen der opvarenden zijn in kennis ge steld. „Ik dek het nog met een ond kleed af, dan is morgen vroeg mijn wascii nog gloeiend heet en 't spaart mc veel gas!" (Rolygoon-Leemker) HET BEZOEK VAN DE ITALIAANSCHE MILITAIRE MISSIE AAN DE KUST VAN HET KANAAL. De bezichtiging van een patrouille-vaartuig. (Weltbild-Polygoon-P.K. Heuberger) Benoeming van Britsch- Indiër tot Minister van Landsverdediging goed gekeurd. Lissabon, 7 April. (A.N.P.) De lei der vaa de Mohammedaansche liga, Jinnah, heeft volgens den Britschen berichtendienst medegedeeld, dat het Britsahe antwoord zich accoord heeft verklaard met de benoeming van een Britsch-Indiër tot minister van Landsverdediging. De voorzitter der Congrespartij, Azad, heeft hedenavond bekendge maakt, dat het Congres heeft beslo ten te antwoorden op den vanmor gen van Cripps ontvangen brief. Voorts deelde hij mede, dat hij dit antwoord morgenochtend aan Cripps zal overhandigen. Na hun ontmoeting - met Cripps hebben Azad en 'Nehroe nog een kort Onderhoud gehad met den spe- cialen afgezant van Roosevelt, kolo nel-Johnson. Voorts heeft de voorzit ter der Mohammedaansche liga, vanmiddag het reeds aangekondigde onderhoud gehad met generaal Wavell. Volgens een Reuter-bericht uit New Delhi heeft Cripps de conferen tie, waarop hij een verklaring zou afleggen, nogmaals uitgesteld en wel tot Donderdagmiddag. Uit Bombay wordt volgens D.N.B. gemeld, dat het hoofd der Ahmadia- gemeente, Hazrat Mirza Basjiroedin, uitdrukking heeft gegeven aan zijn ontevredenheid over de cjoor Cripps overgebrachte voorstellen. Hazrat heeft verklaard, dat deze voorstellen in strijd zijn met de Mohammedaan sche 'belangen. 'Zuj zijn slechts in staat de Mohammedanen van hun legitieme rechten te berooven. De Ahmadia-gemeente is een Islamieti- sche sekte, welker ledental een mil- lioen bedraagt. De leider van de Hindoe Maha- sab,ha heeft over de voorstellen van Cripjjs o.a. verklaard; dat het plan alles afhankelijk stelt van het feit,' dat de provincies het recht tot af scheiding verkrijgen en Britsch- Indië in een aantal onafhankélijke staten zonder een Indische centrale regeering kan worden- gesplitst. Voor de Britsch-Indiërs is echter de een heid en integriteit van Br.-Indië juist een dogma. Dientengevolge blijft er niets anders over dan het plan van de hand te wijzen. Bangkok, 7 April. (D.N.B.) De commissie van de nationalistische liga van Indië heeft, naar uit New Delhi wordt gemeld, aan Cripps me degedeeld, dat het voorstel om oen nieuwe Indische Unie te vormen onaanvaardbaar is. Indië is een natie en een verdeeling in., provincies is onmogelijk. Bovendien moet de ver dediging-van Indië in Indische han den blijven. Om deze redenen moe ten de voorstellen worden afgewe- m. De voorzitter van de Moslemliga, Jinnah, die intusschen weer in New Delhi is teruggekeerd, heeft heden ochtend een onderhoud van een half uur gehad met Sir Stafford Cripps. Congrescommissie1' adviseert verwerping der Britsche voor stellen. 'Stockholm, 7 April. (D.N.B.) In een extrabericht uit New Delhi meldt Reuter, dat de werkcommissie van hét congres heeft besloten bij haar besluit te*blijven en het land te ad- viseeren, de foorstellen der Britsche regeering niét aan te nemen. Een interview met Gandhi. Geneve, 8 April (DNB). De cor respondent van de Daily Express in New Delhi maakt melding van een onderhoud met Mahatma Gandhi waarin 'deze o.a. heeft verklaard, dat hij er niet aan denkt om Indië aan de Engelschen uit f leveren. In den loop van het gesprek gaf Gandhi den correspondent te ver staan, dat hij zich niet kon uitlaten over de oplossing van het Indische vraagstuk. Overigens ziet Gandhi de toestand als troosteloos. Hij heeft geen hoop meer op een overeen komst. Een Duitsch oordeel over de besprekingen van Cripps, Berlijn, 7 April. De ANP-corres- pondent meldt: De onderhandelingen van Sir Staf ford Cripps in Britsch-Indië scipij nen in een kritiek stadium te zijn gekomen en te New Delhi verwacht men een spoedige beslissing. Cripps schijnt weinig tijd me"er te hebben, zoodat gehandeld moet worden. Het Britsche oorlogskabinet is op Paaschmaandag bijeen gekomen en heeft tot diep in den nacht verga derd. Hierna heeft Cripps nieuwe aanwijzingen gekregen, die voorloo- pig nog geheim worden gehouden. In politieke kringen te Londen ge looft men, dat deze nieuwe richtlij nen niets minder zijn dan aanne ming van de Indische voorstellen. Heel vlot schijnen de onderhande lingen te New Delhi echter niet van stapel te loopen, hetgeen blijkt uit het feit, dat Sir Stafford Cripps zijn definitieve verklaring eerst tot Woensdag en nu zelfs tot Donderdag heeft uitgesteld. Voor deze opvatting spreekt te vens de activiteit van Roosevelts af gezant Johnson, die op de verschil lende Indische politici sterke pressie tracht te oefenen. Naar gelang de beslissing der In dische partijen nadert, stijgt in Ber- lijnsche politieke kringen de belang stelling voor den uitslag, n.l. of Sir Stafford Cripps wel of niet zal sla gen. Van het begin der onderhande lingen af heeft men in officieele Duitsche regeeringskringen steeds uitdrukkelijker herhaald: Cripp's missie" zal. mislukken en ook heden blijft men in de Wilhelmstrasse bij deze verklaring. In het zenden van Johnson als bui tengewoon gezant van Roosevelt naar Britsch-Indië ziet men te Ber lijn geen gunstig teeken. Men ver wacht niet van Johnson, dat hij eenigen invloed op de onderhande lingen tusschen Cripps en de natio nalistenleiders zal kunnen oefenen. Eerder gelooft men, dat Johnson 'n blok aan het been voor Cripps zal zijn, daar de Amerikanen voor een dergelijke delicate, uiterst moeilijke missie de noodige fijngevoeligheid en tact missen. DE BEHANDELING DER KRIJGSGEVANGENEN. Tokio, 8 April (A.N.P.) Vertegen woordigers van het internationale Roode Kruis, die een bezoek hebben gebracht aan een kamp voor krijgs gevangenen op het Japansche eiland Sjikohoe, hebben er zich van kunnen overtuigen, dat het den Nederland- schen, Amerikaanschen en Britschen krijgsgevangenen aan niets ont breekt en dat zij in allerlei opzichten goed worden verzorgd. De verliezen der Amerikaan sche koopvaardijvloot. (A.N.P.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Amerikaansche mi nister van marine, Knox, op de pers conferentie medegedeeld, dat tot dusverre 116 schepen voor de kust van den Atlantischen Oceaan tot zin ken; zijn gebracht, waarvajj 59 in de nabijheid van de kust der Ver. Sta ten, 23 voor de Canadeescbe kust, 30 in de Caraibisehe Zee en 4 voor de kust van Zuid-Amerika. SCHEUREN VAN GEPACHT GRASLAND. 's-Gravenhage, 7 April. In de Staatscourant van 7 dezer is een be sluit verschenen betreffende het zonder toestemming scheuren van gepacht grasland. Hierin is bepaald, dat indien een pachter na 1 April 1941 een gepacht grasland zonder toestemming van den eigenaar, den rechter, het pachtbureau of de grond-kamer, geheel of gedeeltelijk heeft gescheurd, de verpachter des wege ontbindng der pachtovereen komst niet kan vorderen, doch uit sluitend schadevergoeding. De rechter kan voorts den pach ter de verplichting opleggen weder om gras in te zaaien. De aandacht wordt erop gevestigd, dat dit besluit alleen geldt t. a.v. graslanden, welke op 7 April 1942 reeds gescheurd waren; pachters, die nu nog willên scheuren dienen normaal de benoodigde toestem ming van eigenaar of grondkamer aan te vragen. Naast versplintering toe nemend nationaal zelf bewustzijn. Reeds in den vorigen wereldoorlog was Britsch-Indië een substantieele factor voor de verdediging van het Empire. Bijna één millioen soldaten heeft het toen voor de geallieerde oorlogsvoering geleverd, Van wie rond een -derde aan het Westfront en in het Nabije Oosten'gesneuveld is. Voorts hebben nog bijna een half millioen Indiërs achter de -fronten gewerkt en. heeft Indië ruim 300.000.000 pond sterling bijgedra gen in de oorlogskosten. -En de dank hiervoor van het Em pire? Nóg geen haf jaar na den wapenstilstandsdag vloeide, er weder Indisch bloed, ditmaal ook van vrou wen en kinderen, toen op 13 April 1919 Britsche troepen te Amritsar het vuur o-pênden op een groote, demonstreerende menigte, bij welke gelegenheid bijna 400 personen wer den gedóod en ruim 1200 gewond. Die demonstratie beoogde een spoe dige inlossing van de eenige jaren tevoren d'oor Londen gedane belof ten inzake te verleeneri zelfbestuur. Reeds in 1917 was uitdrukkelijk ver klaard, „dat de Britsche politiek ten doel had, de medewerking van de Indiërs in eiken tak van bestuur te vergrooten en te komen jot een ge leidelijke ontwikkeling van instellin gen van zelfbestuur; zulks met het doel eemer verwezenlijking in etap pes van een verantwoordelijke regeering in Indië- als een integraal deel van het Britsche Empire". Zoo sprak toen minister Montagü in het Lagerhuis en weldra zal het dus 25 jaar geleden zijn, dat Indië meende, het Britsche. woord te heb ben als onderpand voor. het offeren van goed en bloed ,ten behoeve der Britsche oorlogsvoering. Een kwart eeuw 25 jaren van nationale actie en aandrang tot zelfbestuur, Het resultaat was tofcdusver niet de verwachte vervulling van deze op gedane beloften steunende verlan gens, doch «vel een krachtige groei van het nationale gevoel en zelfbe wustzijn. Zij het dan ook, dat de nationalistische leiders, Gandhi, Pan dit Nehroe en Chandra Bose, het lang niet eens zijn; principieel niet en evenmin practisoh. Gandhi, de ascetische Mahatma, is steeds uitgegaan van een door een machtig Engeland beschermd Indië, waarbij het voor'hem geen princi- pieele kwestie^wag, of dit een domi nion, dus een zelfbesturend Empire- deel, dan wel een zelfstandige ver bondene zou zijn. Ook aan de onge hoorzaamheid, aan den passieven tegenstand, heeft hij steeds vastge houden als sterkste troef tegen de immer uitstellende verdeel-en- heersch-politiek van Londen. Zelfs nu de oorlog Indië rechtstreeks be dreigt, heeft hij deze taktiek niet willen loslaten. Anders zijn „erfge naam" Nehroe en de' meerderheid van het Congres-bestuur. De 'huidige leider der Congrespartij, mede doo: bezoeken aan Moskou en reizen door de Sovjet-Unie, meer gesdhodW in zakelijke politiek en heel wat radi caler den Gandhi, is bereid tot een actievere oorlogsinspanning, doch. dan op voorwaarde van snellere Engel sche concessies. Ziehier de twee voornaamste tegen spelers van Sir Stafford Cripps, den Britschen onderhandelaar, dien Churchill naar het Oosten heeft ge stuurd, toen d'e nood hoog gestegen was en Indië's soldatenreservoir en verder te ontwikkelen oorlogspoten tieel onmisbaar leken te zijn gewor den om den strijd voor het behoud van het in zijn voegen krakende Em pire met eenige kans op succes voort te kunnen zetten. Sedert eenige jaren is de derde nationalistische leider over de Moslemliga onder leiding van Jin nah en eenige versplinterde groepee ringen spreken wij nu niet feite lijk buitenstaander geworden. Na een hongerstaking in 1939 uit zijn gevangenschap losgelaten, is hij sedertdien onvindbaar geweest, doch den laatsten tijd is hij zeker niet maer onhoorbaar en, uit zijn oproe pen, voor de Japansche radio tot Indië gericht, weet men, dat voor hem de Indische zelfstandigheid niet zal komen als uitvloeisel van den Britsch-Japanschen oorlog, doch als onmiddellijk gevolg van de Ja pansche actie. Bose wenscht zeker niet een nationaal-izelfstandig Indië, gedacht onder of naast een voortbe- staande Britsche heerschappij; in tegendeel, zien wij het goed, dan hoopt hij, al dan niet met behulp der Japansche wapenen, Indië's zelf standigheid binnen korten tijd te .verwezenlijken, daar hij anders voorziet, dat Indië meegesleurd zou worden in den val van het Britsche Rijk, welke voor hem vast blijkt te staan. Derhalve: onverwijld een krachtig doorgevoerde ongehoor zaamheidsactie over de geheele linie, ter bespoediging van het einde van- dit deel van den oorlog. Slechts de Almogendheden zijn Indië's natuur lijke vrienden en bondgenooten en met name Japan bedreigt Indië en het zelfstandig bestaan van het In dische volk in geenen deele. Onvoor waardelijk heeft Bose de zijde der „nieuwe wereld" gekozen, „welke Indië onmiddellijk bevrijding aan biedt", zoo heeft het in. zijn jongsten oproep, waarin hij, naar aanleiding van Sir Stafford Cripps' voorstellen, Dit nummer bestaat nit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 8 April .onder: 20.24 9 April op: 6.59 MAAN 8 April op: 3.23 onder: 12.27 8 April Laatste Kwartier. Weldra distributie vat» tabak enz. Onjuiste geruchten. 's-Grqvenhage, 7- April. Naar aan leiding van de geruchten, welke de ronde doen inzake de distributiere geling voor tabak, sigaren enz., deelt het departement van handel, nijver heid en scheepvaart mede, dat de bijzonderheden betreffende deze distributie binnenkort bekend ge maakt zullen worden. Het departement wijst' er echter op, dat geruchten, als zou reeds thans een bon van de textielkaart bij den sigarenwinkelier moeten worden ingeleverd, volkomen onge grond zijn. Van officieele zijde is nog geen enkele bon aangewezen, Hieruit moge men opnieuw de con clusie trekken, dat het in alle om standigheden noodzakelijk is bij distributiezaken de officieele be richten af te wachten en niet te handelen op geruchten.- Handel in oude tuben.- - In, den laatsten tijd verschijnen herhaalde lijk advertenties waarbij hoeveel heden oude tuben te koop worden gevraagd. Van bevoegde zijde wordt er met nadruk op gewezen, d'at de handel in oude tuben slechts geoor loofd is ha daartoe verkregen ver gunning van den directeur van het Rijksbureau voor non-ferro metalen en met inachtneming van de prij- zenbesehikking non-ferro metalen no. 2. onderhandelen met' Britannië waan zin, en verdere samenwerking ver raad noemt. „Engeland heeft het plan zoo waarschuwt hij Indië te verdeelen", en reeds daarom moet „het huichelachtige aanbod van Cripps van" de hand worden gewe zen". Britsche houding in het verleden. Heeft Engeland gedurende een kwarteeuw schier geen gelegenheid laten Voorbijgaan om de nationalis tische Indiërs voor het hoofd te stoo- ten, vergeleken bij een goede tien jaar geleden, is er toch wel héél veel veranderd! Toen sprak Churchill over Gandhi smalend als over „dien naakten fakir", en in de dagen van de Ronde-tafel-conferentie van 1930, waar de dominion-hervormingsplan nen van Baldwin 'en. Hoare bespro ken werden, schreef hij, dat het In disch nationalisme, „zooals Gandhi dat predikt, vroeg of laat verplet terd moest worden". Immers: „het is doelloos te gelooven, dat men een tijger bevredigen kan door'hem kat- tenvleesch voor te werpen". Uit drukkelijk heeft hij toen ook be toogd, dat het in het geheel niet de bedoeling van het Brische volk was om -ooit de controle over het leven en den vooruitgang van Indië uit handen te geven. Dat was, als ge- zegd, in 1930; en nauwelijks was 1942 aangebroken, of. diezelfde Chur chill zond overhaast den in conser vatief nest geboren salonbolsjewiefe Cripps naar het Oosten. En nu moet deze, wat 25 jaren parlementair ge redekavel en democratisch-imperia- listische onwil niet hadden kunnen tot stand brengen, in een paar weken tijds voor elkaar tooveren. Is het een wonder, dat 'de Engel sche minister met beleefde terug houdendheid en in hoofsche vormen omhuld .wantrouwen begroet is? De Indiërs weten, hóe Londen'met zijn voordeel-en-'heerseh politiek steeds weer de Hindoes, de Mohammedanen en de Sikhs tegen elkaar uitgespeeld heeft en zij voelen blijkbaar zeer wei, dat de nu toegezegde verleening van den dominionstatus „na het sta ken van de vijandelijkheden", mits gaders de overige beloften, al met al nog weinig positief en concreet is. Waarom bovendien moet deze inge perkte vrijheid tot na den oorlog wachten? Oogenblikkelijke inlossing van lang gekoesterde verlangens zou logischerwijze de Britsche oorlogsin- spenning voor het oogenblik meer baten dan een op sleeptouw houden van de Indiërs, van wie velen blijk baar nieuwe slagen-om-den-arm der Britsche imperialisten bevroeden. Het antwoord op Cripps' voorstel len, hoewel in verschillende toon aarden gegeven, kan toch, voorzoo ver hierover iets bekend geworden is, worden samengevat in het oor deel: onvoldoende. Er zijn nu tegen voorstellen gedaan, waarbij het blijkbaar voornamelijk gaat om de volledige opheffing van de Engelsche burgerlijke" overheerschinig en om het vraagstuk der verantwoordelijk- heid voor de defensie. De besprekin gen diuurden gedurende dit week einde voort en bij de onvolledige ge gevens welke ter beschikking staan, dient de beoordeelaar-van-verre zich de noodige reserve op te leggen. Weldra zullen wij meer weten; een beslissing zal spoedig genomen moe ten worden, want de tijd dringt en de Japansche strijdkrachten te land en ter zee beginnen reeds een reëele bedreiging te vormen voor het hart van het Empire,

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1