de vuurrc ^schoentji het geheim vj parel-eiland STAD ES OMGEVING Nederlandsche Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen in Noordholland. Tot aansluiting bij den Landsfcmd besloten. agenda. DE ARBEIDSDIENSTPLICHT. Uitvoering „aanstellings besluit''. laatste berichten. Veilingen aan den Langedijk. Amsterdamsche Beur RADIOPROGRA1 KERK EN SCHC burgerlijke st FEUILLE n ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 8 APRIL 1942. Pagina 2. alkmaarsche cottran9 125-JARIG BESTAAN. De oudste manufacturenzaak hier ter plaatse: de firma M. Meijer en zoon aan de Langestraat, her denkt heden haar 125-jarig bestaan. Bij de Alkmaarders en de bevolking van de omgeving heeft deze zaak zich door een solide bedrijfsvoering een uitstekenden naam veroverd. Gezien de tijdsomstandigheden heeft de firma het heugelijke feit in stilte herdacht. Het personeel werd echter met een gratificatie verblijd. 489E STAATSLOTERIJ. Bij de op 7 April gehouden trek king (2e klasse, le lijst) zijn wat de in Alkmaar en omgeving ver kochte loten betreft de volgende prijzen gevallen: 400 5357 f 30 5361 5410 10469 10494 10524 10845s10852 10873 12763 12765 20464 21585 dierenbescherming. Zwervende zjjn aangetroffen twee jonge poesjes, een zwarte en een cy- persche, beide iif goeden staat en ter beschikking voor liefhebbers. Op den Rijksstraatweg is zwervend aan getroffen een groote zwarte hond, plm. 1 jaar oud. De eigenaar wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk te melden. Adres inspecteur c. .Verwer, Baanstraat, Alkmaar. westfriesche dag voor de radio. Naar wij vernemen zal de radio- omroep binnenkort een Westfrie- schen dag organiseeren in het kader van de streekdagen. Op het pro gramma staat o.a. de opvoering van een luisterspel naar den bekenden Westfrieschen roman van Jac. Broer- 'sen „Boerenvolk", voor de microfoon bewerkt door Fred. Groot. Westfrie zen zullen dit spel opvoeren onder leiding vah mevr. A. M. Groot-Ha genaar (Meraike) te Schagen. Vereeniging tot bevordering van het vak onderwijs in west friesland. De jaarvergadering van de Ver. ter bevordering van het Vakonder wijs in Westfriesland, welke Zater dagmorgen in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen werd gehou den, stond onder leiding van ir. C. Keesman uit Alkmaar, die in het bijzonder den inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, den heer Kool, en den oud-voorzitter, den heer Schuitemaker, verwelkomde. De drie niéuwe hoofdbestuursle den, de heeren Wassink te Enkhui zen, van der Vlies te Texel en Kaper te Castricum, werden geïnstalleerd. Medegedeeld werd, dat de reke ning 1940 en de begrooting 1941 door het departement zijn goedgekeurd. In zijn jaarverslag herdacht de heer Hemmer, adm.-ambtenaar, de Werkzaamheden van den heer G, Bot, die zeer veel voor de vereen! ging heeft gedaan. De moeilijkhe den zijn in het afgeloopen jaar groo ter geworden. Door de gchaarschte aan materialen wordt het vakonder wijs bemoeilijkt. Er zijn fhans 113 leerlingen bij patroons werkzaam op een contract van de vereeniging. 32 gemeenten dragen bij in de kos ten van het onderwijs. De vereeni ging heeft thans 609 leden. De rekening 1941 sloot op 7545.92, met een nadeelig saldo van 6506.89, waarvan 70 pet. voor re kening van het Rijk en 30 pet. voor rekening der gemeente komt. De begrooting 1942 werd vastge steld op 9157.74. Medegedeeld werd, dat een zomer cursus zal worden gehouden voor het Middenstandsdiploma. Op ver schillende plaatsen is reeds een vol doend aantal leerlingen. Zij zullen worden opgeleid in hun vak. Later zal men nog een cursus moeten vol gen vqor de meer algemeene onder werpen, welke bij het examen te pas komen. De heer Saai besprak hierna een wijziging in de lesuren, welke in verband met de tijdsomstandighe den noodzakelijk werdgeoordeeld. Spr. wilde in plaats van vijf avon den per week het onderwijs doen ge ven op twee dagen per week. De cursussen zouden dan 32 weken moeten duren. De leerlingen krijgen dan ongeveer evenveel uren les. Verscheidene heeren voerden hier over het woord. Tenslotte besloot men een en ander nog eens in de leerarénvergadering te bespreken. De volgende algemeene vergade ring en tentoonstelling zullen wor den gehouden te Wognum. SCHOORL. Concert. - Op den 2den Paaschdag gaf het fanfarecorps „De Vriendschap" onder leiding van den dirigent C. An derson, een concert in „De Roode Leeuw". De zaal was meer dan vol, wat niet het rustig genieten van de muziek ten goede kwam, want in den „engelen bak" was het zóó rumoerig, dat de voor zitter der vereeniging eenige malen om stilte moest verzoeken. Wat het corps ten gehoore bracht in een zestal num mers, stond op hoog peil. De gezellige Luna"-wals van Lincke en de popu laire fantasie uit „Faust" van Gounód vielen bijzonder in den smaak. Van de nieuwe nummers bracht de ouverture Harmonia" van Laisné veel succes, veel meer dan de ouverture „La Reine Tragique" van Staz-Popy, "welk stuk ver buiten de sfeer van het publiek viel. Na de pauze kwam het alom bekende duo Wi-Jo met een nieuw repertoire en een enkel oud verzoek-nummer. ïn Alkmaar kwam gistermor gen, onder leiding van mevrouw de HaanBosker, de provinciale orga nisatie van den Ned. Éond van Boe rinnen e.a. Plattelandsvrouwen in Noordholland bijeen. Reeds heb ben dergelijke vergaderingen te Hoorn en Amsterdam plaats ge had. De vergadering, die door een 50-tal vrouwen bezocht Was, nam, na een rede van mevrouw Bom- mezij en' een 'opwekkend woord van de voorzitster, met algemeene stemmen het besluit tot aanslui ting bij den „Landstand". De voorzitster dankte de vergade ring £aar hartelijk voor, omdat dit besluit getuigde van de liefde die de vrouwen het platteland toedragen. De opening. In haar openingswoord heette me vrouw de Haan speciaal den boe renleider J. .Saai, het hoofd van de Landjeugd Bakker en het oud bestuurslid mevrouw Govers wel kom. De winter, aldus spr., heeft op ons gedrukt, maar we zijn van blijd schap doortrild nu de sneeuwklokjes hun kopjes weer boven de aarde Uit steken. In de lente durven wij het loven weer aan. Ook de bond treedt vanuit den winter weer op den drem pel der lente, na een jaar van ont goocheling en beroering. Wij hebben, aldus spr., open oog yoor hetgeen in de vorige jaren voor He plattelandsvrouwen is gedaan en met grooten weemoed in ons hart zijn wij vervuld, omdat deze werksters niet kónden of wilden begrijpen, dat het het juiste moment van het plat teland was om de sinds jaren ge- wensehte erkenning te verkrijgen, tot heil van den boer, den tuinder en den arbeider, en een ei/id kon wor den gemaakt aan de misstanden op het .platteland, waarover wij allen hebben geklaagd. i' Wij hebben desondanks vertrou wen in het gezonde verstand van alle plattelandsvrouwen. Dit gezonde verstand zal hun zeggen, dat zij in den strijd wel degelijk aan onze zijde moeten staan. Wij moeten elkander weer vinden in den strijd voor lots verbetering. Wij mogen niet van ons land Vervreemden, maar moetendoor ons voorbeeld van onzen goeden wil getuigen. Tezamen moeten wij onze krachten wijden aan den opbouw van het platteland en wederzij dsch begrip waardeeren. (Applaus). Rede van mevrouw Bommezij. Mevrouw Bommezij ving haar re de aan met de opmerking, dat de re volutie zich zoo snel voltrekt, dat men die niet kan bijhouden, v Uitvoerig schetste zij het hard werkende leven op het platteland. Zoowel boer, tuinder als arbeider maakt werkdagen van ri)instens 12 'dur. Als dit noodig is, is hem dit niet te veel. Zij willen hun arbeid echter, evenals de stedeling, beloond zien. Heteplatteland heeft echter ook recht op ontwikkeling. Als er geen levensruimte is, moet die er komen. Het boerenkind, heeft al heel ffiat gedaan aan de voedselvoorziening voor ons volk, wanneer het stads kind1 nog studeert. Deze taak is in het verleden niet gewaardeerd. Colijn dacht er zelfs aan een groot deel van ons land braak te laten. Uitvoerig stond spr. stil bü de crisis en de ellende die doorgemaakt werd tijdens de steunperiode. In die dagen, aldus spr., werd ik rijp voor het nationaal-socialisme, waarvan de leidér „eerbied voor* den arbeid" vorderde. Alleen liefde voor eigen volk et| vaderland geeft kracht tot strijd. Met waardeering sprak spr. over den door „Landbouw en Maat schappij" gévoerden strijd. Het Agrarisch Front was eigenlijk niets anders dan 'n instelling om den Landstand Voor te bereiden. De boerinnenbond wordt opgenomen in den Landstand "en zal vormen de af deeling Landsvrouwen.-Wij moe ten trachten een zekere vrijheid van, handelen te krijgen en produceeren wat wij kunnen. Ons divies moet 2ijn: „Wie niet werkt zal niet eten". Met nadruk spoorde spr. ieder aan, die daartoe in de gelegenheid is, om op eigen grond aardappelen en groenten te telen en als het kan ook erwten en bóonen. De verhouding tusschen stad en platteland moet zoo worden dat wij eikander begrijpen. De. arbeids dienst zal daarvoor veel goeds kun nen doen. De Landstand zal ervoor waken, dat het platteland niet langer het kind van de rekening is. Wij zijn lid van den Landstand, maar niemand zal gedwongen wor den, daar iets voor te doen. Onze 'strijd moet een strijd van vrede en opbouw zijn. Van wie niet meeb'ouwt zal critiek niet worden geduld. Het gaat voor de toekomst' van onze kinderen en daarom wekte spreekster op tot arbeid voor Win terhulp en Volksdienst. Nederland blijft Nederland, om dat het nationaal-socialisme hier is met zijn leider Mussert. In het nieu we Europa zal niet geld, doch ar beid de waardemeter zijn en als de oorlog voorbij is, zal natuurlijk van alles geproduceerd worden, wat nu moeilijk is te krijgen. Nederland als afzetgebied moet het van Duitschland hebben en ons graantekort zal zeker gedekt moe ten worden uit landen aan den an deren kant van Duitschland. Spr. besloot haar betoog met de woorden: „Wij blijven vertrouwen op de plattelandsvrouwen en hopen op samenwerking in nauw verband met onze mannen in den Land stand, tot heil van het géheele Ne derlandsche volk". (Applaus).' In bloemrijke woorden bracht de voorzitster de inleidster dank_ en sprak een opwekking tot aansluiting bij den Landstand, waartoe jnet al gemeene stemmen werd besloten. Na de pauze bleef men huishoude lijk bijeen, (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Pantserkruiser Sebastopol (hist.- rom.) 18 jaar. Cinema-Theater, - 7.30 uur, hoofdnum mer Nanette (kom.) Alle leeftijden. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Lichte cavalerie (circus- leven). 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 qur, hoofd nummer O, die mannen (comedie). 14 jaar. Donderdagav. geen voorstelling. 7) Woensdag 8 April. 2.30 en 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Bouw meesters variété. Donderdag 9 April. 7.30 uur, theater Harmonie, vegtoo- ning film Michel Angelo, voor da Volks universiteit. Vrijdag 10 ApriL 7.30 uur, 't Gulden Vlies, laatste abonn. voorstelling; opvoering De Zondaar met C. v. d. LugtMelsert. 8 uur, café Koekenbier (voorheen van Doorn), jaarverg. Overijselsche vereeni- 6ini:Al NOORDSCHARWOUDE. Mislukte smok keipoging. - Aan het station alhier werd Dinsdagmor gen door de gemeentepolitie van Noordscharwoude en O.-Niedorp iemand aangehouden die 34 kg brui ne boonen vervoerde. De boonen werden in beklag genomen en de man geverbaliseerd. Caecilia met „De Vogelkoopman". Tweeden Paaschdag heeft de ope rettever. „Caecilia" in Concordia voor een uitverkochte zaal een op voering gegeven van „De Vogelkoop man", muziek van Carl Zeiler. Deze eerste uitvoering is een suc ces geworden. Het eerste bedrijf was wat tam, maar het tweede en derde bedrijf verliepen met losheid en zwier, zooals dit in een 18e eeuwsche milieu van edellieden en Tyrolers past. De rol van de keurvorstin werd ge speeld door'Marie Kliffen. Ook thans hebben wij weer van haar schoonen zang kunnen genieten, al had zij een niet zoo op den voorgrond tredende rol als in Florimont, die speciaal voor haar geschreven was. Het door haar aan het begin van het derde bedrijf gezongen droomlied, dat sterk aan een specialen inlasch deed denken, werd zeer geapprecieerd. Van de overige medespelenden noemen wij Jan Klinkert, den vogèl- koopman, wiens spel en zang heel goed voldeden, vooral in 't duet met Marie Kliffen. Mevr. Hopde Boer, geen onbekende in het Langedijker operette-land, heeft zich uitstekend van haar taak gekweten. Luuk Uip- kes was zeer goed als baron van Weps, de altijd berooide opperjacht- meester. Ook K. Schuyt als* Stanis laus, zijn neef, mag genoemd. Gert Meeldijk en P. Hop hebben als de twee professoren, die wel wat erg grappig werden voorgesteld, de aan wezigen hartelijk doen lachen. Mevr. UipkesSmit, als gravin Adelaide, was heel goed. De muzikale begeleiding werd ver zorgd door het Zaanlandsch Kamer- Orkest, dat slechts een zeer korten tijd van voorbereiding heeft gehad, doordat het een paar dagen vóór de uitvoering het Alkm. Symphonie Orkest moest vervangen. Dit was wel te bemerken. Toch hebben deze musici zich er goed doorgeslagen. Zeer goed verzorgd waren de de cors van den heer Dirkmaat, de :os- tiiums van de fa. Serné en Bakker en de grime van de fa. Kuyt. De in- gelaschte dansen, ontworpen door mevr. ZaalMul, werden mooi uit gevoerd. „Caecilia" en' haar direc teur, de heer H. J. Zaal, kunnen te vreden zijn over deze eerste uitvoe ring. SINT PANCRAS. „Looft den Heer". - Den twee den Paaschdag gaf de chr. gem. zangvereeniging Looft den Heer, di rigent de heer Paul Kok, een uitvoe ring in de herv, kerk. Medewer king verleenden mevr. T. Glas Groen (sopraan), mej. Betsy G. Bruin (alt), de heer P. Hartman (orgel) en de heer P.- Kloosterboer (vleugel). Het koor beschikt over een flinke bezetting, het klankvolume kwam goed tot zijn recht. Vólkomen be- heerscht werd het eerste nummer Christus is herrezen" gezongen. Het meeste kon ons bekoren Psalm 33. Op een zeldzame uitzondering na werd beschaafd gezongen. De heer Kok beheerscht zijn koor volkomen. Ook de medewerking van de solo zangeressen mevr. Glas en mej. Betsy Bruin, begeleid door den heer Hartman sloeg in; van de piano- voordracht van den heer P. Kloos terboer, welke iets geheel nieuws was bij de zanguitvoering, werd ten volle genoten. Zoowel des middags als des avonds was het kerkgebouw goed bezet. o SCHERMERHORN. Witte/Kruis. Onder leiding van dén voorzitter,, burgemeester Meindersma, vergaderde de afdee- ling van het Witte Kruis. Besloten werd de candidatuur van de aftredende hoofdbestuurs leden te steunen. De rekening gaf aan in ontvang sten 431.90, in uitgaven 312.18, alzoo een batig saldo van 119.72. De rekening van de t.b.c.-be- strijding was in ontvangsten en uitgaven 28.59. De begrooting van de Witte Kruisafdeeling sloot ,op 434, die van de t.b.c.-bestrij- ding op 60. Besloten werd in 1942 een bedrag te reserveeren groot 50, daar de afdeeling in 1946 een kwart eeuw heeft be staan. v URSEM. Ernstig ongeval. - In de afgeloo pen week is de fabrieksarbeider D., toen hij bezig was ramen te was- schen bij de melkfabriek „Prinses", door het platte dak gezakt, tenge volge waarvan hij zoodanig zijn arm kneusde, dat dr. Blóem opname in een ziekenhuis te Alkmaar noodig achtte, HEERHUGOWAARD Distïibutienieuws. - Distributie bescheiden kunnen thans op' 6 plaat sen in onze gemeente in ontvangst worden genomen, n.l. in de lokalen Schut aan 't Kruis; Noorden in Zuid, Groenland in Noord, Volkers voor de halte en omgeving en de Wit te Veenhuizen. Voor de bewo ners van het centrum blijft het be kende distributielokaal ter beschik king. B De verstrekking/* der goedkoope levensmiddelen, die voorheen door een viertal winkeliers gelijktijdig op diverse punten in de gemeente plaats vond, geschiedt thans door de win klier» op toerbeurt in het wacht- lokaaal voor werkloozen. Uitreiking vindt iederen Donderdagmorgen tus schen 10 en 11 uur plaats. HEILOO. Uitgifte volkstuinen. - Voor zoover mogelijk heeft de burge meester aan de talrijke verzoeken om volkstuintjes op het plan „Wes.t" gevolg gegeven," doch aan alle aanvragen kon niet worden voldaan. Er zijn nog eenige tuin tjes beschikbaar gesteld aan den Westerweg. In totaal Zijn circa 160 tuinen uitgegeven. Mond- en klauwzeer. - Onder het vee vein een tweetal veehouders in deze gemeente heerscht op het oogenblik mond- en klauwzeer. Spreekuur boerenleider. - Van Maandag 13 April af zal de boeren leider van Heiloo, de heer P. Pilkes, eiken Maandag des avonds vin 7-8-30 uur zitting houden in het raadhuis. 9 BROEK OP LANGEND IJK. Fiets gestolen. - In den nacht van tweeden Paaschdag is ten na- deele van den heer St. alhier een rijwiel, dat achter zijn woning stond, ontvreemd. HARENKARSPEL. Mutatie postpersoneel. - Met in gang van 3 April j.l. is de besteller bij de posterijen, de heer S. J. de Vries te Dirkshorn, eervol uit den dienst ontslagen wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd. Hü heeft zijn functie 36 ja ren lang op uitnemende wijze ver vuld. LANGÉDUK. Een afscheid. - Op den tweeden Paaschdag heeft in „de Burg", de parochie van St. Joannes den Doo- per afscheid genomen van den heer H. Leering, die bijna 30 jaren koster is geweest van de r.k. kerk. Hij werd door verscheidene sprekers toegesproken, o.w. pastoor Moons en de beide kapelaans. Namens de pa rochianen werd een enveloppe met inhoud overhandigd, terwijl door het kerkbestuur een pensioen is toe gezegd. Als opvolger is benoemd de heer A. Putker te OudkarspeL WIERINGERWAARD. Huldiging meester Sieswerda. - Het. is voor den heer Sieswerda j.l. Zaterdag zeker wél een dag geweest om niet spoedig te vergeten. De heer C. H. Limpers heeft namens het co mité van pud-leerlingen den heer Sieswerda toegesproken en daarbij een prachtige boekenkast aangebo den, vergezeld van een album, waar in alle namen waren vermeld van de gevers en dat waren er zeer ve len. Voorts spraken nog waardee- rende woorden mevr. Wispelwey na mens de oudercommissie en de oud burgemeester de heer Haringhuizen. Hoofd der school. - Voor de functie van hoofd der openbare school hebben zich 19 sollicitanten aangemeld. Wenken voor de betrokkenen. 's-Gravenhage, 7 April, In aan sluiting op het arbeidsdienstplicht- besluit van 1 April 1942 wordt nader medegedeeld, dat: 1. Zij, die na 1 Januari 1943 in aanmerking wenschen té komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onder wijs, hun arbeidsdienstplicht moeten hebben vervuld. Bovenstaande geldt vcoor alle mannelijke personen, die den leeftijd van 18 jaar bereikt heb ben. Deze bepaling is niet vah, toe passing op hen, geboren voor Januari 1920. 2. Zij, die als student wenschen te worden ingeschreven of eendg exa men wenschen af te leggen bij een universiteit of hoógeschool hierbij tevens het bewijs van vervulling hunner arbeidsdienstplicht hebben over te leggen, dit geldt voor alle mannelijke personen, die voor Juni 1942 18 jaar zijn geworden. Niet van toepassing is deze bepa ling op: 1. Personen, die geboren zijn vóór Januari 1920. Personen, die zich als student lieten inschrijven of al dan niet met goed gevolg een examen aflegden bij een universiteit of hoogeschool v o o r 1 Januari 1942. Vrijstelling of uitstel kan in z e e r bijzondere gevallen worden verleend en moet zoo spoedig mogelijk schrif telijk worden aangevraagd aan den secr.-gen. van het dep, van alge meene zaken, Laan Copes van Cat- tenburch 28, 's-Gravenhage, Indiening van dusdanig verzoek ontheft niet van plicht tot aanmel- dig en keuring. Voor vrijwilligers van 1723 jaar, mits ongehuwd, blijft tot nadere kennisgeving de gelegenheid tot aan melding open. Aanmelding voor inschrijving, keuring, enz., voor de lichting van 1 Juni a.s. moet zoo spoedig mogelijk geschieden, in elk geval v o o r 25 April a.s. en wel voor Noordhol land bij het aanmeldingsbureau Amsterdam, Rokin 84. Aanmeldingen schriftelijk onder opgave van volledig adres, eniz., ot in persoon tusschen 912 en 1417 uur. Degenen die v o o r of op 1 April 1942 zijn aangesteld, in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, die ongehuwd zijn en den leeftijd van 18 jaar, doch niet den leeftijd van 22 jaar hebben bereikt, moeien zich v o o r 25 April 1942 ter in schrijving melden uitsluitend bij den burgemeester van hun woonplaats. Degenen, die in aanmerking wen schen te komen voor een aanstel ling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs. Degenen, die als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool. De v o o r of op 1 April 1942 aan gastelden in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, ongehuwd zijnde en den leeftijd van 18 jaar, doch niet van 22 jaar bereikt heb- bnde, en die meeuen, dat het „ar- beidsdienstplichfbesluit" op hen niet van toepassing is, omdat zij tenmin ste vier' maanden, tijd met verlof doorgebracht medegerekend, werke- Hjken dienst als militair hebben vervuld of lid van den Nederland schen Opbouwdienst zijn geweest of als vrijwilliger bij de Duitsche weer macht, de Waffen'SS. of het vrij willigerslegioen Nederland hebben gediend, kunnen hun aanspraken doen gelden door zich zsjn. schrif telijk te melden tot den secretaris generaal van algemeene zaken, Laan Cqpes van Cattdnburch 28, 's-Gra- venhage, onder vermelding van ëen der rédenen, hierboven genoemd. Richtlijnen. 's-Gravenhage, 7 April. Ter uitvoering van het z.g. „aanstellingsbesluit" heeft de dir.-gen. van het Rijksarbeidsbureau een aantal richtlijnen vastgesteld. Werkgevers, die personeel in dienst nemen door bemiddeling van de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling, behoeven nimmer een vergunning aan te vragen. Op een verzoek om vergun ning tot aanstelling van werknemers zal de beslissing van den dir.-gen. van het gew. arbeidsbureau doorgaans gun stig kunnen uitvallen als de betrokken werjenemer niet voor plaatsing in het buitenland in aanmerking komt. Is dit wel het geval en zijn hier te lande per sonen beschikbaar ter vervulling van de aangeboden betrekking, dan zal wor den nagegaan of er dringende redenen zijn om aan dengene, dien de werk gever wenscht te benoemen, voorrang te verleenen. Zijn dergelijke redenen niet aanwezig, daij kan de vergunning geweigerd worden. Betreft da aanvrage van den werk gever iemand, die arbeid in het buiten land heeft geweigerd, of die een con- tractbrekec is, dan zal worden nagegaan of er bepaalde gronden zijn, die tot het verleenen der vergunning dwingen. Zijn die niet aanwezig, dan zal in den regel de vergunning worden geweigerd. Van de beslissingen van de direc teuren der gewestelijke arbeids bureau* staat geen beroep open. Een werkgever kan uiteraard na af wijzing van een verzoek te allen tijde zijn aanvrage met een deugdelijke moti veering hernieuwen en zich daardoor een nadere overweging van zijn verzoek verzekeren. Het aanstellingsbesluit geldt niet voor werknemers, die oj) 25 Maart 1942 in dienst waren en voor werknemers al of niet tijdelijk aangesteld bij het rijk, de provinciën, de gemeenten of de water schappen. Voor personeel, dat door deze lichamen op arbeidscontract wordt aan genomen, is echter steeds een vergun ning noodig. Niet onder het besluit vallen voorts degenen, die op het gebied der gezondheidszorg worden aange steld (artsen, verplegend personeel enz.) Wat is „landbouwarbeld"? De uitzondering, die het besluit voor arbeid in den landbouw maakt, dient ëen nadere toelichting.' Cultuurtechni sche werken zooals ontwateringswerken, ontginningsarbeid, enz. worden ten deze niet als landbouwarbeld beschouwd. Evenmin het veenderijbedrijf. Bij het aanstellen van personeel voor het ver richten van dezen arbeid is dus wel degelijk vergunning noodig. Indien evenwel het verrichten van werken voor ontwatering, enz. gerekend moet worden te behooren tot de op de boer derij geregeld voorkomende onder houdswerken van greppels, slooten, waterkeeringen, e.d. dan worden deze werkzaamheden geacht tot het land bouwbedrijf te behooren. Bosch- en tuinbouw wordt niet be schouwd als landbouwarbeld in den zin der verordening. Bij gemengde bedrijven moet worden nagegaan welk bedrijfsdeel overwegend wordt uitgeoefend. Is het bedrijf in hoofdzaak akkerbouw of weidebedrijf, dan is de verordening niet van toepas sing. Is evenwel tuinbouw of boschbouw het hoofdbedrijf, dan moet vergunning tot Indienstneming van personeel worden gevraagd. In gevallen, waarin zeer plotseling arbeidskrachten noodig zijn, zooals bij brand, bominslag, hoog water, storm schade, e.a., kunnen arbeiders in dienst worilen genomen door tusschenkomst van het gew. arbeidsbureau of een zijner bijkantoren. Het is duidelijk, dat dan geen vergunning noodig is. Is geen overleg met deze organen der openbare arbeidsbemiddeling mogelijk, dan kun-' nende werkgevers volstaan met het indienen van een aanvrage binnen een etmaal nadat de werkzaamheden een aanvang hebben genomen. Uiteraard zal dan zooveel doenlijk onmiddellijk wor den beslist. Met werkgevers, die voor het ver richten van losse werkzaamheden steeds weer dezelfde arbeiders in dienst nemen, kan een regeling worden getroffen, waarbij een lijst wordt aangelegd van de personen, op wier tewerkstelling de werkgever prijs stelt. De werkgever kan dan telkens deze personen, door be middeling van het gewestelijk arbeids bureau of het betrokken bijkantoor, voor het te verrichten werk in dienst nemen. Ten aanzien van het havenbedrijf, de spoorwegen enz. zijn, wat dit betreft, nog regelingen van dezen aard in voor bereiding. 489E STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen van heden. 1500 20353 1000 5567 13573 400 17233 21201 100 9898 11920 13486 17797 18611 URSEM. Geboren: Klazina Janny d. van M. Vergaay en M. S. Mol. Geertje d. van P. Koelemey en T. J. Hartog; Overleden: Joannes Baptista Eduardus Mol, 49 j, Nicolaas Cor nells Dol, 5 j. Ondertrouwd: Johannes Stam en Catharina Mulder.Nicolaas Konijn en Eva Mulder. Johannes Baas en Catharina Cecilia Git. Cornelis Jacobus Rood, en Margare- tha Anna Stuijt. Héndrik de Ko ning en Grietje Broertieg. Duitschland strijdt voor Europa. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Opnieuw 16 vijandelijke koop vaardijschepen tot zinken gebracht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 8 April (D.N.B.) In voort gezette aanvallen op de Ameri- kaansche en Britsdie ravitail leer ingsscheepvaart hebben Duitsche duikbooten nieuwe groote successen behaald. zy' brachten 16 vijandelijke koop vaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 104.000 brt. tot zinken, waarvan 13 voor de Amerikaansche kust en de overige voor de Afrikaahsche kust. Groote drukte. Gedurende de afgeloopen weken was er een' sterke stijging van de óanvoeren merkbaar. Wij gelooven wel, dat de week voor Paschen een record-week zal zjjn geweest. In de maand Maart werden te Broek op Langendijk 93 wagons roode kool verhandeld en in de afgeloopen week alleen ruim 121 wagons, dia ook alle zijn verladen. De tuinbou wers hebben het hierdoor wel heel druk gehad, want ook het werk op het land eischt thans de volle aan dacht. De z.g. gebokte kool is thans wel voor het grootste gedeelte afge leverd. Er wordt niettemin een scherpe controle uitgeoefend en men treft er nog wel eens aan. De enke ling, die het probeert, om bokken voor goede kool af te leveren, loopt er meestal in en dan is dit een kost bare geschiedenis. De boeten zijn niet malsch. De prijs voor de roode kool is met ingang van Dinsdag gebracht op 9.30 per 100 kg, waartegen zoo goed als alle partijen, van de hand werden gedaan. Het aanbod van af wijkende kwaliteit is zeer gering. De strenge winter heeft er wel voor ge zorgd, dat de kwaliteit zooveel mo gelijk behouden bleef. Het aanbod van Deensche witte kool was zeer aanzienlijk. In totaal werden aan beide veilingen 285 wa gons gepresenteerd. De prijs was Maandag 6.20, Dinsdag noteerde men f 6.60. De aanvoer van gele kool blijft vrijwel gelijk. De voorraad is nog maar gering. In totaal werden aan beide veilingen 30 wagons omgezet. De prijs is van 8.10 tot 8.60 ver hoogd. Uien ziet men slechts zeer spora disch aan de veilingen. Er kwamen niet meer dan ruim 5 ton. De goede kwaliteit noteerde den maximum prijs van f 6.70, later 7. Een klein partijtje uien met schot ging voor 4 van de hand. Het aanbod van peen beliep pre cies een wagon van 10 ton. Deze gingen eveneens weg tegen de maxi mumprijzen. Er was ééns een vrij behoorlijke aanvoer van bieten. Te Noordschar woude werden ruim 2 wagons ge presenteerd. Te Broek* slechts 2900 kg. De tuinders ontvingen hiervoor resp. 6, 4.50 en 3.50, naar ge lang de sor teer Lig. Een enkel par tijtje rammenas ging weg voor den. maximumprijs, witlof, waarvan te Broek slechts 650 kg*werd aangebo den, noteerde 26 en 21 naar de kwaliteit en sorteering. Een paar partijtjes knolselderie, 1600 kg in totaal, noteerden de maxi mumprijzen. Broek op Langendijk had in de afgeloopen week de primeur van voorjaarsgroente: de gebrs. Groen uit St. Pancras voerden de eerste spinazie aan, ivelke tegen den maxi mumprijs van 41 per 100 kg werd afgenomen. In totaal werd 890 kg spinazie verhandeld. Opg. Amsterdamsche Bank N.VT Bijkantoor Alkmaar. van Woensdag 8 April 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3y, Nederland 1941 9815/16 4 Nederland 1941 lOOVas 4 Nederland 1940 II lOU&/i6 33'/s Neder1. 1938 965/6 Ned.-Indië 1937 8S'/B BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 150t/f Handel Mij. Cert. v. 2.50132 Koloniale Bank 140 Ned. Ind. Handelsbank 97 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 159 Calvé Delft Cert. 12i'/< Nederl. Ford .325 Lever Bros174 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 300 CULTUUR MAATSCH. H. V. A291 Java Cultuur .180 Ned. Ind. Suiker Unie 184 Verg. Vorsterlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli188 Senembab1651/- SPOORWEGEN. Deli Spoor t >»65 Ind. Spoor 4t»/4 88»/, ,301 190 152 f 101 145 135 184 .1(5 158 lu. 40 9816/,s 100S/16 oca/* 9611/15 89 152 143 99 157'/, 125 325 172 299-5 293-86 180 185 871/, .8 101-295 130-1S5 151 105 148-6 184-5 176-S 160 189 165 66 49j-50 •Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar., 147. Js er nu helemaal niet té doen?" vroeg Annéké, Eve: de fee het^klëine meisje aan, zei ze: „Ja, Anneke, er is n< iets aan te doen!" DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.: 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 G Ochtendgymnastiek. 8.25 Gr. BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. de hulsvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.30 pianobegeleiding en gr.pl. II. kleuters. 1L20 Orgelconcert. 12 van Beeck en zijn orkest (opi Almanak. 12.45 BNO: Nieuws ber. 13.Winterbijeenkomst d schappij voor tuinbouw en pl; 13.15 Gerard van Krevelen en zi en soliste. 14.Pianovoordrac Zang met pianobegeleiding. 15, 15.30 Voor de zieken. 18.Zoi van den Heidelbergschen Cat 16.20 Gr.pl. 16.30 Orgelconcert 17.— Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuwf en beursber. 17.30 Roemeense Gregor Serban. 18.Sport en voeding. 18.15 Otto Hendriks orkest. 18.50 BNO: Nieuwsb BNO: De wereldmeening uit kranten. 19.10 Inleiding volgei zending. 19.15 Omroepsymphon: 20.45 Filmpraatje. 21.Gr. BNO: Nieuwsber. 22.BNO: overzicht. 22.10 Gr.pl. 23.15 (gr.pl.). 23.30—24.— Theo Üden en zijn dansorkest (opn.). HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15 Hilversum I. 8.45 Chr. Gem. „Harmonie" (opn.). 9.— Gr.j Morgenwijding. 10.45 Gr.pl. 10. de vrouw 11.Gr.pl. 11.20 1 Francis Keth. 12.Ensemb Lancé. 12.45 BNO: Nieuws- e ber. 13.Otto Hendriks en zijl 13.45 Voordracht. 14.Omroepc Grazioso-kwartet. 15.Voor di 15.30 Cello en piano. 16.Amu orkest (opn.). 16.45 Voor de jeu BNO: Nieuws-, econ.- en beurs! Zang met pianobegeleiding en p 18.— Gr.pl. 18.30 De Neder techniek in het nieuwe Europ Orkest Ernst van 't Hoff en soli „Brandende kwesties", causer: BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel dag. 19.50 BNO: Wat Nederland 20.De Melodisten en soliste. Radiotooneel. 21.Gerard van Jen en zijn orkest. 21.30 Gr.pl. 21 Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Centrales, die over een lijnve met de Studio beschikken. egmond aan den ho Op den len en 2en Pa was het voor Egmond a. d. H bijzonder feest: een zoon uit chie> pater N. Mooy (Montf- deed n.l. zijn eerste H.' Mis. I Paaschdag werd hij 's naa plechtig ingehaald oner groc langstelling. Bij 't raadhuis w welkomstwoord gesproken ei na ging het naar de kerk, w jonge priester onder het.zLnj een welkomstlied en omrini bruidjes, werd binnengeleid, de pastoor der parochie eei komstwoord had uitgesproke de een kort Lof. Indrukv was het, toen de neomist v eerste maal den zegen aan c chianen gaf, Paaschimiddag deed de zijn eerste plechtige H. Mis. dags - wérd receptie gehoudé slot werd een plechtig Dan] houden, waarbij de neomi dankwoord sprak. ALKMAAR. GEBOREN: Hugo W„ z. van A. Pieters en A. G. Schut. Tl N., z. van Hendrik W. Blom e Apeldoorn. Trijntje A. M„ Louris Snijder en A. Smit G C- H. M-, d. van Frederikus C lans en C. C. M. Keesom. Ellj Hermanus J» G. Brouwer en Heidemann. OVERLEDEN: Jantje van d gehuwd met C. C. van Wijland, Adrianus *L> J. Leenders, w< A. Wielemans, 82 jaar. door R, a 14 Een dag of wat later gi Astra, een plezierboot, die seizoen vaak met passagiers vasteland tochtjes maakte, reede van het middelste eiland voor anker. Onder de giers, die aan land wensch gaan, was ook meneer Fred Hij was zeer elegant, zeer hoogte en bovendien een beet zelvig om zijn %pe af te zooals hjj zelf zei. Hij liet onmiddellijk, toen wal was, de kudde toeristen s en ging zijn eigen weg. Van ren had hij zich goed op de gesteld over de ligging van schillende kolonies. Hij lie door een inlander naar het eiland overzetten, waar het

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2