AGENDA. BURGERLIJKE STAND. Amsterdam sche Bear» PUBLICATIES KERK EN SCHOOL ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 APRIL 1942. Pagina 2. EEN GOUDEN JUBILEUM. Inzake het gouden jubileum van den heer A. Klooster bij de firma Vpma kan het volgende worden medegedeeld: Om 11 uur .werd de jubilaris met familieleden per auto van zijn wo ning gehaald, waarna aan de zaak de firmanten met het personeel de familie" opwachtten. Het woord werd gevoerd door een der firmanten, die onder harte lijke woorden van waardeering zijn dank uitsprak voor de nauwgezet heid en plichtsbetrachting door den jubilaris gedurende 50 jaar ge presteerd, tevens voor het meeleven met het wel en wee van de zaal;, waaraan hij voor een niet gering deel heeft bijgedragen. Hem werd een geschenk, een enveloppe met in houd, aangeboden'. Als jongen van 17 jaar was de ju bilaris bij den vader der tegenwoor dige firmanten op 15 April 1898 in dienst gekomen. De jubilaris, die nog frisch en krachtig is, heeft er de voorkeur aangegeven nog eenigen tijd te blij ven werken. Daarna kwam een vertegenwoordi ger van het gezamelijk personeel aan het woord en bood een schrijfbureau als cadeau aan. Nog werd het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van het radiopersoneel. Den jubilaris werd door een lid van het kantoorperso neel een bloemenmand aangeboden Daarna volgde een debutatie van het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Piano- en Orgelhandelaren en Fabrikanten, die bij dit merk waardig jubileum ook belangstelling wilde toonen. Voor deze deputatie voerde de heer Quispel uit Rotter dam het woord, waarbij hij een bloemenmand aanbood. Tot slot sprak mr. Veendorp die met mr. Alb. de Lange namens de Mij. tot Nut van het Algemeen aan wezig was. Den jubilaris werd door deze instantie een in lijst gevatte oor konde overhandigd. De heer Klooster heeft in goed gekozen woorden op kern achtige wijze de firmanten en andere sprekers dank gezegd. Hierna werd de eerewijn rondge diend. De receptie in huize Augustinus kenmerkte zich door drukke belang stelling en uit de ingekomen brie ven, telegrair-gdukwenschen kwam duidelijk naar voren dat de heer Klooster een alom bekende en ge ziene persoon"i.ikheid is. Na» de receptie kwamen jubilaris, firmanten en het gezamenlijk perso neel met hun dames bijeen aan een door de firma aangeboden diner. MEDISCHE SPORTKEURING. Het bureau voor medische sport keuring te Alkmaar hield Woens dagavond tèn huize van den heer Koekenbier alhier zijn gewone jaar vergadering onder leiding van den heer Th. C. Uyttenboogaart, voorzit ter. Deze verzocht in zijn openings woord aan de secretarissen der aan gesloten vereenigingen, er op aan te dringen, dat hun leden, die ter Keu ring gaan, op tijd in de keuringzaal te komen. Dank bracht spr. aan de doktoren en verder aan allen, die in het afgeloopen jaar in het belang der medische sportkeuring gewerkt hebben. Jaarverslag. Het jaarverslag, uitgebracht door den heer J. Jonker, secretaris-pen ningmeester, getuigde van tevreden heid over het afgeloopen jaar. Het aantal aangesloten vereenigingen ging' met drie vooruit,' terwijl het aantal keuringen 411 bedroeg, het geen als een record kan worden aan gemerkt. (In 1940 bedroeg het aan tal keuringen 150). Ook de herkeu ringen zijn belangrijk toegenomen en dat onder deze een groot aantal vrijwillige herkeuringen is, mag als een bewijs worden beschouwd, dat het werk der doktoren op hoogen prijs wordt gesteld. Dr. Frederikse heeft door te druk ke werkzaamheden voor het bureau moeten bedanken na Van de oprich ting af er lid van te zijn geweest: Dokter Huisman en mej. dr. Brink horst zijn tot het bureau toegetre den. Als steeds verleende dr. Dijk huizen, directeur-geneesheer van het Centraal-ziekenhuis, zijn volle me- dewer^ing; hem en den administra- teur en de zusters werd in. dit jaar verslag dank gebracht. De ontvangsten bedroegen dit jaar met inbegrip van het saldo óver 1941 423.10; de uitgaven 201.59, zoodat het batig saldo thans 221.52 bedraagt. De begrooting 1942 luidt in ontvangst en uitgaaf 296.05. Beide verslagen werden goedge keurd» Bestuursverkiezing. De voorzitter deelde mede, dat de heer Boskamp uit St. Pancras zich niet weer herkiesbaar stelde, omdat het te bezwaarlijk is, dat een be stuurslid buiten Alkmaar woont. Het bestuur stelde in deze den heer P. D. Roozendaal candidaat en waar er verder geen tegencandidaten waren, werd het zittende bestuur bij accla matie herkozen en de heer Roozen daal gekozen. D.O.V.E.S. te Heiloo werd aange wezen als kascontrölevereeniging. Het bestuur stelde voor, om die genen, die zonder kennisgeving weg blijven van een keuring, te beboeten in dezen vorm, dat deze bij een tweede keuring bet dubbele tarief moeten betalen. In den laatsten tijd bleef ongeveer 30 pet. zonder ken- nisgevir.0 weg, hetgeen niet bevor derlijk is voor een vlot verloop der keuringen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting. f UITGEEST. Op 1 Mei a.s. zal het 75 jaar ge leden zijn dat de spoorverbinding Haarlem--Uitgeest geopend werd. EINDEXAMENS H. B. S. De secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming heeft de data van het mondelinge gedeelte van de eindexamens der H.B.S. vastgesteld. Deze zijn voor het r.k. lyceum te Alk maar afd. H.B.S.-B. bepaald op 2, 4 en 5 Mel; gem. lyceum te Ben Helder afd. H.B.S.-B. 30 April en 1 Mei; R.H.B.S.-B. te Alkmaar 15, 16, 18, 19, 2q, 21, 22, 23 en 26 Mei; R.H.B.S.-A. te Alkmaar 8, 9, 11 en 12 Mei; K.H.B.S.- E te Hoorn 26 en 27 Mei; R.H.B.S.-B. te Den Helder 18, 19, 20 en 21 Mei; R.H.B.S.-B. té Enkhuizen 26, 27 en 28 Mei; R.H.B.S.-B. te Purmerend 15, 16 en 18 Mei; R.H.B.S.-B. te Hoorn 19, 20, 21, 22 en 23 Mei. BENOEMD. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement yan justitie van 14 April 1942 is benoemd tot plaatsvervangend lid van de ka mer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Haarlem, de heer F. G. H. Boerrigter, kanton rechter te Alkmaar. De heer C. J. M. van den Heuvel, priester bij de Aalmoezeniers van den arbeid, herkomstig van Alk maar, is benoemd tot directeur van het technisch instituut van de Bo- rinago te Boussu (België). DE NIEUWE SNIP EN SNAP REVUE. Dat is wat voor U. Het gezelschap René Sleeswijlc's Nederlandsche Snip- en Snap Revue komt 25 April in Alkmaar in het Gulden Vlies om aldaar drie voorstellingen te geven (Zaterdagavond, Zondagmiddag en avond). Aan deze revue werken de beste artisten mee, n.l. Willy Walden, Piet Muyselaar, Berry Kievits, Gerard Walden, Jan Roem en vele anderen. Het gezelschap komt thans met de nieuwe revue „Dat is wat voor U", waarvoor Joop Geesink de-costumes en de décors ontwierp, en die bij een succesvol optreden o.a. in de City theaters te Den Haag en Amsterdam, reeds meer dan 150.000 bezoekers telde. Willy Walden en Piet Muyselaar tre den o.a. op in een groote_reeks van dol-; vermakelijke kluchten,maar ooic brengen zij een nieuwe creatie van de twee dames Snip en Snap, die nu een half uurtje rillingen krijgen, als zij verzeild raken in een spookhuis. De heer Sleeswijk heeft evenals in de vorige Snip en Snap revues den nadruk laten vallen op de vroolijkheid en zoo is deze revue geworden tot een davering van lachsalvo's van het begin tot het einde. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER. Van 1-14 April 1842. Nieuwe inschrijvingen: Bergen: fa. G. en J. van Eek, Hof- laan 25, tuinbouwbedrijf. Lim- men: A. J. W. de Swart, Dusseldor- perweg 39, cafébedrijf. Bestuurswijzigingen: Alle rnaar: Ver. tot verbetering van den Wolhandel in Noqrdholland, Ly ceumstraat 33. Den Helder: N.V. Manufacturen- en Confectiehandel De Zon", Keizerstraat 122. De Rijp: Coöperatieve Spaar- en Voor schotbank „De Rijp" G.A., Oosteinde 110. Schoorl: N.V. „Hybrida", Duinweg 84. Wieringermqer: On derlinge Brandwaarborgmaatschappij Wieringermeerpolder", Middenmeer, Brugstraat 32. Andere wijzigingen: Alk maar: M. Kaan Ad., Langestraat 62, winkel in kindergoed; rechtsvorm gewijzigd; Ijzerhandel v.h. L. Men- sonides, Luttik Oudorp 22, ijzerhan- "el, uit- en toetreding vennoot. L. -pruit, Houttil 21, horlogemaker, rechtsvorm gewijzigd. Anna Pau- lowna: „Veerburg", (H. Jonker Hz.) Lagedijk 1, intrekking procuratie. A. Schenk en Zoon, Molenvatrt 345, noodslachterij; rechtsvorm ge wijzigd. Heiloo: Rij- en Handels stal „Hippos", Rijksstraatweg A 137, bedrijf uitgebreid met transportbe drijf. Wieringen: A. Veltman, Rijks verkeersweg F 2, café- en -es- taurantbedrijf; overgegaan aan P. Koster. O p h e f f in g e n: Alkmaa?: D. Joon, Oudegracht 39, winkel in hen gelsportartikelen en metselaar. Den Helder: Salon de „Permanente", Krugerstraat 102, kappersbedrijf. Langedijk: Ver. voor Ziekenhuisver- pleging, Langebrug 205, verzekering tegen ziekenhuiskosten. Ver. voor Ziekenhuisverpleging „De Voorzorg" A 91, ziekenhuisverpleging. Gedeponeerde stukken: Heiloo: N.V. Baggerbedrijf Meurs en Co, Curtiuslaan 43, plan van uit- keering ingediend. NED. REISVEREENIGING. Filmavond in het Gulden Vlies. De afdeeling Alkmaar der N.R-V. hield Dinsdagavond in het Gulder. Vlies een filmavond, welke stond onder leiding van den heer N. Beets, die na een kort openingswoord van voorzitter Sietsma, allereerst een be knopte inleiding hied over de te vertoonen films en daarna ,de daad overliet aan het projectie-apparaat. De talrijke aanwezigen hebben al lereerst een film gezien over de zout winning in Boekelo en niet alleen kennis gemaakt met de vele produc ten en hare bereiding, maar ook met het beroemde natuurbad. Vervolgens zijn ze door de oude stad Dordrecht' getrokken en deze stad „als op een excursie aangedaan", waarbij ze in de gelegenheid waren, tal van fraaie bouwwerken te bewonderen. En ten slotte hebben ze een P.T.T.-film ge zien, getiteld ,Twee volken spreken", waarbij de telefoon voor de verbin ding zorgde tusschen Nederland en Zwitserland. Dat daar ook een stukje" Zwitserland een plaats in nam, spreekt vanzelf en dat dit door do N.R.V.-ers zeer gewaardeerd is, befhoeft geen nader uitleg! Al met al een geslaagde avond. LAAGSTE INSCHRIJVER. Bij de einde vorige week gehou den aanbesteding van het onder houd der Heldersche zeewering ge durende 1942 voor rekening van den Rijkswaterstaat was laagste inschrij ver de N. V. P. Daalder's aanneem- adrijf alhier met f 14.734. Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Heisses Blut (rom.) Alle leeftijden. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Inspecteur Eyck in de val (avonturen).'14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De jaren gingen voorbij (rom.) 14 jaar. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Comedianten (hist.-rom.) 14 jaar, Donderdag 16 April. 7.45 uur, 't Gulden Vlies, causerie met lichtbeelden door pater Geurtjens over het leven in Nieuw-Gulnea. vrijdag 17 April. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, piano-concert Joh. O. Kramer. 7.45 uur, zaal Corso te Castrlcum, causerie met lichtbeelden door pater Geurtjens over het leven in Nieuw- Gulnea. DIPLOMA BOTERMAKER. Aan den botermakerscursus 1940/ 1942 van den Bond van op Coöp. grondslag werkende Zuivelfabrieken in NoQrdiholland is na schriftelijk en mondeling examen het einddiploma uitgereikt aan de heeren C. Bakker te Benningbroek, J. Bart te Beets, Sj. Brandsma te Heerhugowaard, A. Dekker te Hoogkarspel, H. Hoekman te Baarsdorpermeer, H. P. Jager te Egmondermeer, L. Ruiter te Castri- cum, R. Veen te Stompetoren, A. v. d. Veen te Opmeer, W. Visser te Wieringerwaard en N. Zomerdijk te Limmen. Afgewezen 2. EEN ZELDZAAMHEID. Men deelt ons mede dat een geit van den. heer Boersen aan de Noor-' derkade drie geitjes gekregen heeft, wat een zeldzaamheid zou zijn, daar veel bokjes maar weinig geiten ge boren worden. NICOTINE GEDRONKEN. De 67-jarige echtgeno'ote van den heer J. Slagter te Lutjebroek dronk gistermorgen bij vergissing een kleine hoeveelheid nicotine. Zij is aan de gevolgen overleden. HEILOO. Installatie brandweer. - Woens dagmiddag vond onder groote be langstelling, niet in 't minst van de j'eugd, de installatie van de vrijwil lige brandweer en de ingebruikne ming van de brandweerauto en rrfo- torspuit plaats. De door de fa. Met te Alkmaar geleverde en omgebouw de Buick is een zeer goede man schappen- en materiaalwagen, terwijl de eigenlijke motorspuit, welke een capaciteit heeft van 1000 1. per mi nuut, aan genoemden wagen kan worden gekoppeld. Het, geheel ziet er keurig uit en maakt een soliden indruk. Het corps, dat bestaat uit personen die allen in de omgeving van het raadhuis wonen, kan door middel van een alarmsysteem wor den opgeroepen, de brandmelder be vindt zich bij de garage van den heer van den Kommer (commando post). Nadat vóór het Raadhuis het uit twaalf manschappen bestaande corps door den burgemeester en den rijks inspecteur van het brandweerwezen, dén heer Couzi, was geïnspecteerd, werd aan den Kanaalweg een de monstratie gegeven, waarbij ook de hierboven genoemde autoriteiten, benevens de heeren Akkerman (wet houder) en Torken (gem. architect) aanwezig waren. Hier bleek, dat Heiloo thans de beschikking heeft over uitstekend brandweermateriaal. Na afloop van deze demonstratie had in de raadszaal de officieele in stallatie plaats, waar o.m. aanwezig waren de heeren Ringers en Hamstra namens de Alkmaarsche brandweer, de heer de Boer (leverancier motor spuit), de heer Met en de heer Kraaijer (leverancier uniformen en klein materiaal). De burgemeester bracht dank aan allen die in eemgcrlei vorm hebben medegewerkt aan het tot stand ko men van de vrijwillige brandweer. Een speciaal woord van dank richtte hjj tot den heer Ringers, die met de Alkmaarsche brandweer steeds voor Heiloo heeft klaar gestaan; al heb ben wij' nu zei.' een brandweer, aldus spreker, wij hopen toch op de hulp van Alkmaar, wanneer deze noodig mocht zijn, te mogen rekenen. De heer Couzi zeide, dat deze eigen brandweer van Heiloo en andere randgemeenten niet gezien moet worden als een uitschakelen van Alkmaar, deze kan in ernstige gevallen toch nog noodig zijn. De heer Ringers feliciteerde den burgemeester en den heer v. d. Kom mer Sr. met het in gebruik nemen van de motorspuit en zeide, dat het nu 12jaar geleden is. dat de over eenkomst met Alkmaar is gesloten. In dien tijd zijn we in Heiloo bijna 50 maal geweest. Spr. verwachtte, dat Heiloo nu zelf zijn branden,kan blusschen al zal de Alkmaarsche brandweer blijven klaar staan voor iedere gemeente die hulp noodig heeft. Spr. besloot met de woorden, dat een brandweerman méér plich ten heeft dan rechten, want hij moet de gemeenschap dienen. Na een geestige speech van den heer Kraaijer, waarna ververschin- gen werden rondgediend, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Moedig optreden van marechaussee. - Even na de demonstratie door de brandweer aan den Kanaalweg, toen nog velen, w.o. kinderen, zich op dezen weg bevonden, sloeg het paard van den veehouder G. A. op hol. De bestuurder werd van den wagen ge slingerd en het paard liep in vollen draf op hét publiek in, toen de mare chaussee vóór het dier sprong en het tot staan wist te brengen. Hierna be gaf de heer H. zich naar het van den wagen gevallen slachtoffer en ver leende de eerste hulp, waarna deze naar 't St. Elisabethziekenhuis werd vervoerd. Denkt om uw rijwiel! - In ver band met de vele rijwieldiefstallen, welke den laatsten tjjd zijn ge pleegd, ziet de politie thans streng toe of aan den weg onbeheerde of niet afgesloten rijwielen staan. Door de marechaussee is Dinsdagmorgen tegen enkele personen, die hun rij wiel onbeheerd voor het distributie kantoor hadden staan, procesverbaal pgemaakt HEEMKUNDE. Bijeenkomst N.O.G, Over de plaats en de beteekenis van de heemkunde in ons onderwijs bestaat in de kringen van het onder wijzers- en leerarencorps geen een stemmigheid. Een bijdrage tot ver heldering van het begrip heem kunde leverde gisteravond de afd, Alkmaar van het N.O.G., die in de Dancing van de Harmonie een bij eenkomst had belegd, waarop de heeren J. v. d. Worp en E. Kroeskop, resp. directeur en leeraar van de rijkskweekschool al hier, over deze materie hebben ge sproken. De eerste belichtte speciaal de paedagogische zijde. Spr. zeide de heemkunde speciaal te willen zien als een nieuwe onderwijsmethode in de lagere school. Achtereenvolgens behandelde de heer v. d. Worp de methode van het zaakonderwijs van 'Ligtharr, die te weinig ruimte geeft aan het zelfstandig denken van het kind en de methoden van de centres d'in- terêts van Decroly, die van het Gesamtunterricht en de project methode van Dewey. De drie laatste 'method èn zijn breeder, organisch opgezet en psychologisch juister dan de eerste. Zij blijven beter in de be langstellingssfeer van het kind en vinden daardoor sympathie in breede kringen, al bleef ook op deze metho den de critiek niet uit, Intusschen geven zij evenals verschillende an dere moderne onderwijsgroepen in diverse landen aan de heemkunde veel meer de plaats, die haar toe komt. Met een groot aantal gegevens en citaten gaf spreiier een overzicht van de tallooze varianten, die er op het begrip heemkunde bestaan. De heer Kroeskop .vroeg speciaal de aandacht voor de vele mogelijk heden, die de heemkunde in de histo rie heeft. Spr. gaf allereerst enkele geschiedkündig-filosofische beschou wingen. Na de. idee der historische lots- gemeenschap te hebben gesteld tegenover de anthropologische ten- denzen, wees hij in hoofdzaak op de inzichten van de professoren Huizin- ga en Romein ten opzichte van de be teekenis van he.t bronnenonderzoek voor de historie én den groei, die de geschiedenis-beschouwing onder in vloed hiervan in de 19de en 20ste eeuw heeft doorgemaakt. Een groei tot het principe der „opvoeding tot bewust Nederlanderschap", dat dóór de bewustwording van het eigene voert tot begrip van het èndere los dus Vvan de idee der „historie in dienstbaarheid" aan. één enkel denkschema, dat aan de geschiedenis alleen de hem passende elementen ontleent; los dus óók van een heem kunde op deze basis. De kennis der regionale historie, die niet ontaarde in curiosa-jacht, spreekt gemakkelijk aan, zegt het kind méér dan de „groote", vader- landsche geschiedenis alleen en maakt deze begrijpelijker. De eigen stad, de eigen streek, het eigen dorp, hebben tal van mogelijkheden om het kind meer inzicht te geven in de historie in haar geheel dan het ge ijkte beeld van het jaartallenboekje ooit vermag. Spr. gaf daarvan een groot aantal voorbeelden, den na druk leggend op de noodzakelijk heid, dat de onderwijzer zélf bron nen aanboort, zijn eigen heemkunde maakt en er aan het slot van zijn boeiend betoog op wijzend dat een eerste vereischte voor goede resulta ten is: een onderwijzer, die vertéllen kan, en mede hierdoor kan bijdra gen tot het tot standkomen van een bewust, levend volksbesef, tot een juist inzicht in den groei en de his torische lotgevallen van ons volk. De voorzitter, de heer Lutterot, dankte namens de toeschouwers de beide sprekers. Tot het talrijk pu bliek behoorden o.a. de heeren Dun en Feringa, ispecteurs van het 1. o., resp. van de inspecties Alkmaar en Den Helder. WARME NHUIZEN. Boerenleenbank. - De coöp. boeren leenbank hield Woensdag haar alge meene vergadering in de zaal van Slikker, onder leiding van den heer P. Brink. Deze wijdde eenige hartelijke woorden aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter, den heer Jb. de Groot, dien hij dank bracht voor het vele werk, dat hij sinds 25 jaar In het belang van de bank heeft gedaan. Medegedeeld werd, dat de rentevoet ongewijzigd blijft. De heer Swan bracht het jaarverslag uit, waaraan wij ontleenen, dat geen bijzondere maatregelen behoefden te worden genomen. Vijf voorschotten waren aangevraagd, waarvan 4 toe gestaan. Totaal zijn 927 dagboekposten afgesloten. Eén nieuw lid is toegetreden waardoor het ledental thans 105 be draagt. ?e rekening gaf een winst aan van 13,06, die op voorstel van het bestuur bij de reserve werd gevoegd. In de vacature van eelT lid van het bestuur wegens overlijden van den heer Jb. de Groot werd voorzien door de benoeming van diens zoon, den heer P. de Groot. De heer Jn. Kuiper werd herkozen als lid van den R. v. Toezicht. OUDKARSPEL De kleuterschool, - In de kleu terschool alhier werd Woensdagmid dag een oudermiddag gehouden, waar gelegenheid was, kennis te ma ken met de nieuwe onderwijzeres, mej. Schram de Jong en afscheid te nemen van mevr* MandemakerDen Ouden, die gedurende ruim een jaar als onderwijskracht aan de school verbonden' is geweest. De voorzitter van de Oudercom missie, dr. J. de Wit, heeft allereerst de nieuwe onderwijzeres aan de ouders voorgesteld. Hij sprak de hoop uit, dat er een goede samenwerking tusschen haar en het bestuur zal ont staan. Tot mevrouw Mandemaker heeft spr. hartelijke woorden van afscheid gesproken, haar dankende voor het geen zij in het belang van de school en de kinderen heeft gedaan. Begon nen met ongeveer 35 leerlingen, is zjj geëindigd met 55 leerlingen, het geen een bewijs is voor het vertrou wen, dat de ouders in haar stellen. Namens Volksonderwijs bood spr haar een bloemenmand aan. Ook de ouders hebben mevr. Mandemaker met eenige mooie geschenken ver rast: een tasch en een paar boeken. CASTRICUM. Textieldistributie. - De leider van den distributiedienst te Castri- cum maakt bekend dat met ingang van 1 Mei a.s. aanvragen ter verkrij ging van speciale punten of speciale vergunningen voor het betrekken van textielgoederen alleen kunnen worden ingediend in de eerste tien dagen van elke maand. In spoed- eischende gevallen zooals bominslag, brand, diefstal, ziekte, e.d. kunnen aanvragen direct geschieden. Vereen, van volkstuinders. - Hier ter plaatse is opgericht een ver. van volkstuinders met 135 le den. In totaal is 2 ha tuingrond be^ schikbaar gesteldop verschillende plaatsen van ons dorp. BEVERWIJK. Tuïndersvereen. Kennemerland. De vergadering van de r.k. tuin' dersver. „Kennemerland", welke Dinsdagavond is gehouuen, heeft be langrijke voorstellen behandeld. De verplichting om lid te zijn van een standsorganisatie werd opgeheven, De wettelijke aansprakelijkheid der leden bij liquidatie werd vervangen door een aansprakelijkheid van ten hoogste 200 en wanneer het leden tal boven de 500 stijgt, ten hoogste 100. De naam der vereeniging werd gewijzigd in „Coöperatieve Tuinders- vereeniging Kennemerland G. A.'" Na de wijziging der statuten en na het vaststellen van de balans enz, werd de in- en uittreding der leden, behoudens, ballotage door het be stuur, geheel vrij en voor 1942 wordt bij intreding of uittreding méér geheven en de veilingsprovisie voor niet-leden en leden gelijk. Het bestuur werd mandaat verleend om zoo mogelijk de eerste hypotheek te verhoogen en om de daaruit Verkre gen gelden te benutten voor aflos sing van het crediet in rekening courant. De voorzitter J. P. Nijssen, de se cretaris J. Strick en de heer W. Ro ling werden herkozen, alsmede de commissarissen S. van der Kolk en A. Bronk. BROEK OP LANGENDIJK, 16 April 1942. 49200 kg Roode kool 9.80; 15800 kg Gele kool 9.10; 64700 kg Deensche witte kool 7; 2900 kg Peen 6.20. NOORDSCHARWOUDE, 16 April 1942. (Noordermarktbond). 46800 kg Roode kool 9.80; 6100 kg Gele kool 9.10; 108800 kg Deensche witte kool 7; 900 kg Peen 6.20. W ARMENHUIZEN, 15 April 1942. 119200 kg Roode kool 9.80; 66000 kg Deensche witte kool 7. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notaris Pinx- ter te Schoorldam werd Woensdag middag publiek verkocht: a. Een huis met erf aan de Dorpsstr. te Broek op Langen'dijk groot 84 c.A. Opgeboden tot 1140, niet gemijnd; b. een huis met erf en tuin aan het Laantje te Sint-Pancras (gem. Koedijk). Kooper de heer D. de Goede aldaar voor 2560. ALKMAAR. GEBOREN: Hendrica, d. van Jacob van der Gracht en A. Timmerman. Hendricus J., z. van Laurens Verver en C. Velseboer. GETROUWD: Jan E. Teuwen en Mar- garetha E. M. Miner. Hendrik Versnel en Geertje Kaczor. Willem Moetwil en Hendrikje Grootkarzijn. OVERLEDEN: Albertine Bakker, 3 maanden. Anthonie Bierman, wedr. van A. M. Everout, 82 jaar. Antonius J. C. Pool, 15 jaar. Catharina J. Brakenhoff, wed. van O. E. A. van Campen, 49 jaar. HEILOO (v.a. 7 Maart) Geboren: Wilhelmus Jozef, z. v. Willem Bakker en Maria Wokke. Gerardus Silvester, z. v. Cornelis Johannes Kóomen en Wilhelmina Groot. Mattheus Jozef Johannes, z v. Johannes Stet en Geertruida d'e Bont. Theodoor Gerard Se- bastiaan Joseph, z. v. Ivo Ferdinand Josephus Groothedde en, Maria Cor nelia Alexandra Bosnia, Johanna Mgria Elisabeth, d. v. Nicolaas Her- manus Blokdijk en Kornelia Karel. Cornelia Johanna, d. v. Jan Dijks hoorn en Pieternella Tannetje Gras. Hendrikus Engelberta Geertruida, z v. Hendrik Janssen en Guurtje Zwart. Anna Petronella Josephina, d. v. Adrianus Petrus Kaandorp en Anna Klasina Weel, Rudolphus Jacobus Maria, z. v. Jacob Helder man en Maria Anthonia Bijwaard. Rudolf, z. v. Pieter Köhne en Hendrika Elisabeth Rnegt. Cor nelis Theodorus Petrus, z. v. Nico laas Johannes Bolten en Cornelia Weijers. Petrus Adrianus, z. v. Nicolaas Bakker en Maria Zonne veld. Nicolaas Johannes, z. v. Cornelis Theodorus Beentjes en Agatha Cornelia Kaandorp. Ondertrouwd: Antonie Alexan der Koppe en Neeltje Kaaij. Fre- derik Wijma en Johanna Scholte. Gerrit Hartog en Geertruida Eli sabeth Weeder. Cornëlis Johan nes van Zaal en Marijtje Spruit, Johannes Martinus Nicolaas Stam en Sophia Catharina Maria Zonderhuis. Reijerus Nicolaas Cornelis de Boe en Sussanna Maria Massaar. Adrianus Jacobus Kaandorp en Ge- zina Johanna Maria van Zelst. Adelbertus Johannes Stet èn Maria Schouten, Dirk de Jager en Cor nelia Grinwis. Klaas Raat en Im- metje Muijs. Maarten Reek en Grietje van 't Veer. Hendrik Jo hannes de Leeuw en Dirkje Ver meer. Dirk Pepping en Anna Fro- nia Maria van Veen. Jasper Réi nier van Marie en Antje Blomberg. Abram van Eijk en Trientje van der Meer. Petrus Cornelis Weijers en Klasina Anna Haaker. Getrouwd: Antoon Hoekstra en Gesina Aleida Co Gelder. Frede- rik Wijma en Johanna Scholte. Maarten de Beurs en Maria Jannetta Doot. Cornelis Johannes van Zaal en Marijtje Spruit. - Pverleden: Adrianus Nicolaas Hille 68 jaar. Hendrikus Johannes Bastiaanse 80 jaar, overleden te Alk maar. Vrouwtje va.i Westen, wed. van Johannes Out, 80 jaar. Lauw- rens van den Berg, 74 jaar, over leden te Alkmaar. Maria Brands, gehuwd met Jan Gertenbach, 73 jaar. Maartje de Geus, geh. met Corne lis Bakker, 78 jaar. Neeltje Kos- cr, wed. van Pieter Vaal, 86 jaar. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 16 April 1942. STAATSLEENINGEN. Vor k. 3y, Nederland 1941 99 4 Nederland 1941 100'/c 4 Nederland 1940 II 10ü'/M 3—3V, Nederl. 1938 96"/lf 3 Ned.-Indië 1937 89V18 BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 154 HandeJ Mij. Cert. v. t 2.50130 Koloniale Bank 135>/4 Ned. Ind. Handelsbank 91 IND. OND. 8INNENL. Aig. Kunstzijde Unie 1591/, Calvé Delft Cert. .123 Nederl. Ford .329 Lever Bres172'/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 303 CULTUUR MAATSCH. H. V. A273 Java Cultuur ,363 Ned. Ind. Suiker Unie 166 Verg. Vorster landen PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor 84 .292 .180 .143 95'/4 149i/s 128 187 175 148 159 631/, 4Si/4 lu. 40 941/16 106'/, iOO'/, 96'/, 89'/, 154 131 135 '90'/, I6C/, my, 330 173 303 275-6 163 166 85 2951/, 177J-9 143 97 149 127-8 189 176 148 176 155 63 48 Hypotheekbank Noord-Hollandsch Grondcrediet N.V. Alkmaar. 3' 2 PANDBRIEVEN a 99' HINDERWET. Bij besluit van 14 April 1942 is aan de Stichting Tankgasstation Alk maar vergunning verleend tot het oprichten van een tankgasstation voor het leveren van persgas ten be hoeve van autotractie, waarin zullen worden geplaatst twee compressoren elk aangedreven door een electromo tor van 40 P.K. in het perceel Hel dersche weg nr. 16, alhier. Alkmaar 15 April 1942. De burgemeester van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, lo.-burg, A. KOELMA, secretaris. GROOTE VOORJAARSVEEMARKT. De directeur van het marktwezen brengt hierbij ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de GROOTE VOORJAARSVEEMARKT, die al hier gehouden wordt op WOENS DAG 22 APRIL 1942, de aanvoer van vee op het marxtterrein alléén is toegestaan via de Frieschebrug door de Heerenstraat, en via de Korte Nieuwesloot van de Handelskade af. De aan te voeren dieren dienen der halve zoodanig te worden vervoerd dat zij via een dezer punten op de markt komen. Aanvoer van vee over de BERGER- BRUG, de EMMABRUG, dé POP- MANSBRUG en de beide rustieks voetbruggen is verboden. Bij de HEILOOËRBRUG zal alleen door gang worden verleend aan het vee, dat tevoet naar de markt komt, en dan vervoerd moet worden over het Ritsevoort, de Koorstraat, de Lau- rensstraat, de Nieuwesloot, de Doe lenstraat, de Doelenkluft naar de Handelskade. Het vee-vervoer per as uit de richting Heiloo gaat via den Kennemersingel en Geester singel naar de Handelskade. Vaartuigen met voor de markt be stemd vee moeten gelost worden aan de Handelskade;/de havenmees ter zal de ligplaatsen aanwijzen. In verband met het bovenstaande zul len, voor zooveel noodig, de schepen die een ligplaats aan de Handelska de hebben, op aanwijzing van den havenmeester tijdelijk worden ver-: legd. Bij de FRIESCHEBRUG en aan de HANDELSKADE (Korte Nieuwe sloot), zullen de aangevoerde dieren deskundig worden onderzocht en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. Den aanvoerders wordt nog medegedeeld, dat het on derzoek van vee uitsluiteftd ge schiedt na de lossing; keuring op vaartuigen, vrachtauto's of andere vervoermiddelen vindt derhalve niet plaats. De toegangen tot de markt zullen worden opengesteld van des voor- middags 8 tot 11 uur. Afvoer van vee door de Langestraat is verboden. ALKMAAR, 15 April 1942. De Directeur voornoemd, VOORTHUIJSEN. BEVOEGDHEID TOT VERLEENEN VAN GRATIE UITGEBREID. 's-Gravenhage, 15 April. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette.Nederland sche gebied, houdende wijziging en aanvulling van de verordening be treffende de uitoefening van het recht van absolutie en gratie. Tot dusver had de secretaris-ge neraal van het departement van justitie het recht van gratieverle ning bij vrijheidsstraffen tot drie maanden en boeten tot 1000 gulden. De thans afgekondigde verordening breidt dit recht uit tot vrijheids straffen tot zes maanden en boete tot,1500 gulden. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen". Binnenland: B. Daalder, Bergen» Stad en Prov.: G. H. W. teï 1 jeven, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2