DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 11 Duitsche successen aan het Oostfront De regeeringswijziging in Frankrijk. Bedrijvigheid in Cyrenaica. Tuchthuisstraf voor frauduleus slachten. A.s. Zondag geen bollendag. Vacantie-spreidirig dezen zomer absoluut noodzakelijk. DISTRIBUTIE-NIEUWS De nieuwe bonnen. Na 1 Hei geen extra brand stoffen voor bevalling. 1 bon koffiesurrogaat voor 8 weken. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 89. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar ƒ2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. 1.40, elke 3% m.M. meer 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.: C. Krak. Hoofdredact.: Tj, N. Adema. Vrijdag 17 April 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 16 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten viel de 'vijand op enkele plaatsen aan. De aanvallen werden bloedig afgeslagen. In den centralen sector werd een van haar verbindingen afgesneden gevechtstroep der bolsjewisten ver nietigd, nadat alle van te voren on dernomen uitvalspogingen van den vijand met zware, bloedige verliezen mislukt waren. In den Noordelijken sector wos- nen formaties van het leger en de Waffen-SS bij plaatselijke aanvallen onder zeer moeilijke terreinomstan digheden verder terrein.. Bij luchtaanvallen: op Moermansk werden talrijke bomtreffers op de kade-installaties en pakhuizen ge plaatst. Een groot en twee middel- groote koopvaardijschepen vlogen in brand. Vergezellende jachtvliegtui gen schoten zeven vijandelijke vlieg tuigen neer. In Noord-Afrika geen bijzondere krijgsoperaties. In luchtgevechten boven het Ka naal en bij tochten van den vijand naar de Duitsche bocht schoten jae gers en marine-artillerie 10 Britschê vliegtuigen neer. Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 15 op 16 April de belang rijke Britsche haven en scheeps- bouwcentrum Sunderland aan. Na bomtreffers van zwaar kaliber wer den uitgebreide branden waargeno men. Britsche bommenwerpers ded.en in den afgeloopen nacht storingsaan- vallen op verschillende plaatsen in West-Duitschland. De /burgerbevol king leed geringe vérliezen. Een vijandelijk vliegtuig werd neerge schoten. Laval's besprekingen. Uit Parijs wordt door het D.N.B. gemeld: Pierre Laval heeft gisteren te Parijs een groot aantal persoon lijkheden uit het bezette gebied ont vangen. Naar verluidt betroffen de besprekingen de voorbereiding van de regeeringswijziging. Onder de persoonlijkheden, die Laval ontving, bevonden zich ambassadeur de Bri- non en generaal Bridoux van de al- gemeene delegatie der Fransche re geering in de bezette gebieden, de vroegere ministers en medewerkers van Laval, Marquet en Catala, Mar cel Deat, Doriot, de bekende Parij- sche journalist Georges Suarez, Jean Luchaire, Chateaubriand en Abel Bonnard. Ook de bekende Fransche dokter Alexis Carrel werd in den loop van den dag door hem ontvan gen. Vichy, 15 April (D.N.B.) Na zijn aankomst te Vichy heeft Pierre La- val een onderhoud van meer dan een half uur gehad met den chef van den Franschen staat, maarschalk Pétain, in het hotel du Pare, dat hij daarna tezamen met een aantal van zijn intiemste medewerkers verliet voor het middagmaal. Twee uur la ter ontving hij in de residentie van maarschalk Pétain, het paviljoen Se- vigne, dat deze hem voor dat doel ter beschikking had gesteld, een aantal persoonlijkheden, die vtoor opneming in de nieuwe regeering in aanmerking komen. In aansluiting daarop had hij een onderhoud met den plaatsvervangenden minister president, admiraal Darlan, even eens in paviljoen Sevigne. Van be trouwbare zijde verluidt, dat admi raal Darlan en Pierre Laval voor een laatste bespreking nogmaals contact met elkander zullen zoeken. In officieele Fransche leringen weigert men eenigerlei aanwijzing te geven ten aanzien van het toe komstige kabinet, alvorens de lijst van den nieuwe ministers nauwkeu rig is vastgesteld. Om 16 uur 45 begaf maarschalk Petain zich in gezelschap van Rqchat zooals reeds gemeld van hotel du Pare naar het paviljoen Sevigne. Darlan blijft in actieven dienst. Vichy, 16 April (D.N.B.) De Fran sche staatscourant van 16, April 1942 behelst een decreet, volgens hetwelk admiraal Darlan, de opperbevelheb ber van de Fransche zeestrijdkrach ten, zonder leeftijdsgrens in actie- ven dienst blijft en wel in de eerste sectie der officieren van den gene- ralen staf der marine met den rang- titel en de bevoegdheden van een vlootadmiraaL Dit decreet, zoo wordt m gewoonlijk goedingelichte kringen gezegd, heeft met het oog op de vor ming van een nieuwe regeering in zoo verre beteekenis, dat admiraal Darlan waarschijnlijk tot chef van de landsverdediging en opperbevel hebber van de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht zal wor den benoemd. De laatste ministerraad. Parijs, 16 April (D.N.B.) In een vanavond gepubliceerde officieele mededeeling wordt gezegd, dat de ministerraad Vrijdag voor het laatst zal bijeenkomen voor de vorming eener nieuwe Fransche regeering. Berlijn over de nieuwe ont wikkeling. Berlijn, 16 April. (A.NP.) Als bijzonder -opmerkelijk begeleidend verschijnsel van de ontwikkeling in Frankrijk acht men in- Berlijnsche politieke kringen de ophitsings- en leugencampagne, die sinds twee dagen van Engeland en de Ver. Sta ten uit is op tcuw gezet. 9^an het «ogen-blik, dat door Vichy het be sluit van den maarschalk werd be kend gemaakt, om Laval op een lei denden post in de regeering op te nemen, begon viade Anglo-Ameri- kaansche radiozenders, persbureaux en persorganen een ongéhooTde op hitsing tegen Frankrijk. Daaruit kan men opmaken, welk een indruk de verandering in de Fransche regee- ring maakt in Engeland en de Ver, Staten, Deze verandering,waardoor Laval aan bet hoofd komt, heeft in Engeland vrees en schrik verwekt. Een nieuwe Fransche regeering met Laval, den exponent der politiek van Montoire, aan het hoofd, is als een bekentenis van Frankrijk, dat men daar het geloof in een Engel- sriie en Amerikaansche over win- 11 definitief heeft vierloren. Dit feit brengt in het Anglo-Amerikaan- sche kamp onzetting teweeg. Als tweede factor voor vrees moet genoemd worden de ginds ontstane gissingen naar de Fransche vloot Het storingsvuur der Anglo-Ameri- kanen komt ook tot uiting in een Pierre Laval in den mond gelegd interview aan een Amerikaanschen journalist, volgens hetwelk de nieu we Fransche regeering als haar döel, zou beschouwen: vrede met Duitsch- land, de totstandbrenging van vreed zame betrekkingen mét Engeland en de regeling der kwestie Elzas-Lotha- rihgen. Laval zelf heeft via het Fransche persbureau laten verkla ren, dat van dit beweerde interview geen woord waar is. Tot hetzelfde chapiter behooren alle berichten die het doel nastre ven, onrust onder het Fransche volk te zaaien. In de Wilhelmstrasse gaf men uiting aan de overtuiging, dat geen verantwoordelij ke overheidspersoon in Frankrijk zich door dergelijke manoeuvres zal laten beïnvloeden en dat de drie dagen geleden door het besluit van den maarschalk begonnen ontwikkeling, in den al- lernaasten tijd door de publicatie van de nieuwe ministerlijst zal wor den bekroond, waarop naar alle waarschijnlijkheid Pierre Laval zal staan ais leider van de regeering. Ook de weerklank, welke de ge beurtenissen in Frankrijk gevonden hebben in het neutrale buitenland, laat er naar het oordeel van bevoeg de Duitsche kringen geen twijfel over bestaan, dat aldaar deze ge beurtenissen, politiek gezien, ge voeld worden als een zware neder laag van de Britsche en Amerikaan sche diplomatie. In bevoegde Duitsche kringen blijft men in elk opzicht de tot dus ver gehandhaafde gereserveerdheid ten aanzien van de ontwikkeling in Frankrijk aan den dag Leggen. Een standpunt kan pas verwacht worden, wanneer een nieuwe Fransche regee- ringschef zijn politiek en regeeTings- program aan Frankrijk en de wereld ter kennis brengt. Reeds thans echter neemt men in kringen, die nauw contact onder houden met de Wilhelmstrasse, als zeker aan dat de nieuwe Fransche regeering voor het Fransche volk geenszins de pogingen tot geweld pleging zal verdoezelen, waarmede de Ver. Staten de Franschen willen treffen. De te Washington uitge vaardigde beschikking, om twee voor Afrika bestemde schepen voor- loopig in de haven van New-York achter te houden, wordt, gekenmerkt als typeerend voor den kruideniers geest van dat land, dat zich voordoet als vertegenwoordiger der volkeren en als voorvechter van de democra tie. De Fransch-Amerikaansche betrekkingen. Vichy, 16 April (DNB). Het poli- tiek-litteraire weekblad Gingoire herinnert in verband met de benoe ming van een Amerikaanschen con sul in Brazzaville en het Fransche protest daartegen aan de „daden van vriendschap" die president Roose velt Frankrijk heeft bewezen. De re geering van Roosevelt zoo schrijft het blad, heeft de Normandië en an dere Fransche schepen in beslag ge nomen, de Fransche vsaldi geblok keerd, St. Pierre en Miquelon door den verrader Muselier doen bezet ten, Pierre Cot en Pertinax toege staan opruiïngscampagnes voor den Amerikaanschen omroep te houden, de Gaullistische'emigranten gesub sidieerd enz. De regeering van Roo sevelt heeft opnieuw een handeling begaan, waarvan de ernst aan geen enkel, den maarschalk trouwen Franschman zal ontgaan. Zij heeft de autoriteit van den vertegenwoor diger van de Gaulle in het dissiden te Arfika erkend en een consul- generaal naar Brazzaville gezonden. Roosevelt heeft er zich niet toe be perkt den verrader de Gaulle te er kennen, hij heeft de Fransche re geering beschimpt en beleedigd en een standpunt ingenomen tegenover den maarschalk. Wij betreuren niets, zoo merkt de Gringoire ten slotte op. Roosevelt treedt in de voetstap pen van Churchill. Het masker is eindelijk gevallen. Churchill, Roose velt en Stalin, het driegestern% is yoEedig, BEEEDIGING VAN RECRUTEN IN ROEMENIE. In Sinaia vond in tegen wofirdighcid van Koning Michael de beëediging plaats van de recruten van de nieuwe lichting. ^Atlantic-Holland) OP DE GROOTE TUINDERIJEN is men druk bezig met het volzaaien van het zgn. „platgras", platte bakken, waarover glazen ruiten gelegd worden. Een kijkje op een der groote bedrijven met ongeveer 4000 bakken. (Pol.-Kuiper) Het Italiaansche legerbericht. Rome, 16 April. (Stefani.) Het Ita liaansche legerbericht van heden luidt als volgt: Aan het front vah Cyrenaica be drijvigheid der vooruitgeschoven elementen. De bombardementen op doelen op Malta zijn voortgezet. Tij dens luchtgevechten, die geleverd zijn boven het eiland, hebben Duit sche jagers zeven vijandelijke toe stellen neergeschofen. Tijdens een mislukte poging tot een aanval op onze schepen, die in het middendeej van de Middellandsche Zee voeren, zijn twee Engelsche bommenwerpers door escorteerendé Duitsche jagers neergeschoten. REDE VAN PROF: GOEBEWAAGEN IN BERLIJN. Berlijn, 16 April (ANP). Op uit- noodiging van de Deutsch-Nieder- landische Gesellschaft heeft Woens dag in het Kameradschaftshaus der Duitsche kunstenaars prof. dr. T. Goedewaagen een rede uitgesproken over den cultureelen toestand in Ne derland en zijn taak in het nieuwe Europa. Spr. gaf een historisch overzicht over de geschiedenis van Nederland en'wijdde daarbij aandacht aan de belangrijke hijdragen tot de Duit-)) sche cultuur in de middeleeuwen, die door Nederland geleverd zijn. Op de vraaof Nederland jegens het Duitsche Rijk zijn plicht heeft gedaan, verklaarde prof. Goedewaa gen, dat hierop t. o. v. den vroegen tijd der ontwikkeling bevestigend geantwoord moet worden, hetgeen hij met voorbeelden staafde. Vervolgens sprak prof. Goedewaa gen over de steeds sterker isoleering van Nederland, welke ten slótte ge leid heeft tot volkomen vervreem ding van het Duitsche broedervolk. De eerste vervreemding kwam met den opstand tegen de macht van het Huis Habsburg. Deze vervreemding ging ten slot te zoo ver, dat de stichting van het Duitsche Rijk in 1870 gevoeld werd als een bedreiging van Nederland. De gebeurtenissen v$n Mei 1940 werden daardoor tot een oproep tot bezinning en ommekeer. Nederland maakte zich los van den W. aard en het rasselooze internationalisme. Het proclameerde den wil om de eigen cultuurkrachten vruchtbaar te ma ken opdat Nederland thans en in de toekomst weer zijn bijdrage zou kunnen geven aan het nieuwe Ger- maansche wereldbeeld. De uitspraak vóór medewerking aan de groot- Germaansphe taak der toekomst zal niet nalaten in Nederland steeds meer menschen van het beste bloed tot geestdrift te brengen, want reeds thans staan duizenden jonge Neder landers aan het O.-front en wagen hun leven voor dit ideaal. 's-Gravenhage, 16 April. De land bouwer J. H. van O. in Harskamp heeft in 1941 éen vrij groot aantal varkens zonder de vereischte ver gunning geslacht en het vleesch met winst verkocht. Hij heeft daarmede den loop van de voor het dekken der behoeften van het algemeen in gestelde distributie gestoord en de leiding der vleeschvoorziening door de overheid in gevaar gebracht. Bij vonnis van het Deutsche Obergericht is hij tot 2 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Zijn voornaamste afnemer, de leidekker D. A. G. te Arnhem, die regelmatig van hem frauduleus geslacht vleesch betrok voor den verderen verkoop, kreeg 1 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf. Leahy naar Washington ontboden. Stockholm, 16 April (DNB). De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat de regeering der Vereenigde Staten heeft besloten, haar ambassadeur te "Vichy, Leahy, naar Washingtofi te ontbieden voor het plegen van overleg. De Amerikanen in het onbezette Frankrijk. Stockholm, 16 April (ANP). Vol gens een bericht van den Britschen berichtendienst heeft Sumner Welles op zijn persconferentie verklaard, dat den Amerikaanschen consulaten in Europa is opgedragen den Ame rikaanschen burgers aan te raden, op het juisteoogenblik te vertrek ken. Een dergelijk oogenblik is thans vow Frankrijk aangebroken. DE MISLUKTE ONDERHANDE LINGEN MET INDIE. Ber.n 16 April.. (A.N.P.) Het mis lukken der onderhandelingen is, voor Engeland een zware slag, voor Indië hoogstens een incident zoo schrijft de Thurgauer Zeitung. Voor Engeland staat thans in het Oosten alles op het spel. Nadat het reeds zijn sterke voorpbstenpositie op Ma- lakka heeft verloren," wordt thans het eigenlijke hartstuk van zijn wereldrijk door rechtstreeksch ge vaar bedreigd en het moet ten strij de trekken zonder den steun te be zitten van de volken om welker ge bied thans de strijd moet worden uitgevochten. Het Britsche oorlogs kabinet heeft getracht Indië thans te ontslaan uit zijn toestand van knecht en het te maken tot' een strijdgenoot, die weliswaar nog niet vojledig vrij zou zijn geweest, maar die toch de volledige bevrijding in zicht zou hebben gehad. De Indiërs daarentegen zien de dingen in een geheel ander licht. Zij zijn er van overtuigd, dat him oogenblik nabij komt en dat het voldoende is ge duldig af te wachten om al datgene te bereiken, wat zij zich als doel hebben gesteld. Van een voorl-oo- pige, een tusschenoplossing, een be vrijding in etappes willen zij niets weten, omdat zij niet het gevaar zou den willen loopen, dat uit een der gelijke voorloopige oplossing even tueel weer een definitieve zou wor den. Zij vertrouwen op hun aantal en op de macht en doeltreffendheid van huii geest en geloof. JAPAN ZAL INLICHTINGEN VERSTREKKEN AAN INTERNATIONALE ROODE KRUIS Geneve, 16 April (DNB). Het in ternationale comité van het Roode Kruis deelt mede, dat de Japansche regeering, overeenkomstig den wensch van het comité, zich bereid verklaard heeft, aan de krijgsge- vangenencentrale te geven alle in lichtingen over krijgsgevangenen en, voor zoover dit mogelijk is, over ci viele geïnterneerden, te verschaffen, en verder de conventie van het jaar 1929 over de behandeling van krijgs gevangenen,. onder voorwaarde der wederkeerigheid, op alle krijgsge vangenen en civiele geïnterneerden toe te passen, ondanks het feit, dat Japan deze conventie niet ondertee kend heeft. Japansche landing m Panny hi de Philippijnen. (A.N.P.) - Naar d'e Britsche berichtendienst meldt, heeft de Amerikaansche regeering mede gedeeld, dat Japansche troepen zijn geland öp het eiland Panny in de Philippijnen. De verdedigers bieden" tegenstand. 's-Gravenhage, 16 April. Nog steeds, zoo schrijft de A.N.W.B., gaat het bloeiproces in de bollen streken zeer langzaam. Voor de ontwikkeling van de planten is het weer niet slecht, zij worden er sterker door en zullen straks wellicht mooier bloeien. Maar het geduld van het publiek zal nog eenigen tijd op de proef moeten worden gesteld. Intusschen beginnen op beschutte plaatsen de narcissenvelden reeds óver grootere oppervlakten kleur te vertoonen en ook zijn hier en daar reeds hya- cinthentrossen uit den bol gekomen. De verwachting uitgesproken in het vorige bericht van den bond, dat omstreeks Zondag 26 April nar cissen en hyacinthen gelijktijdig in volle praoht zullen bloeien, blijft on verminderd van kracht. 's-Gravenhage, 15 April. De leider van het Bureau Vreemdelingenverkeer en Toerisme van het dep. van V. en K., de heer H. J. Leupen, deelt o.m. het vol gende mede: Het is te verwachten, dat aan allen, die werkzaam zijn in bedrijven, welke met het vreemdelingenverkeer en toe risme te maken hebben, dezen zomer hooge eischen zullen worden gesteld. De moeilijkheden zullen veel en veel groo- ter zijn, dan welk ander jaar ook. Daar is dan om te beginnen het ver voersvraagstuk. De moeilijkheden, die zich hierbij voordoen zijn: 1. Het tekort aan spoorwegmaterieel waardoor vervoer van toerisme als in vroegere jaren onmogelijk is geworden terwijl van extra-treinen natuurlijk in het geheel geen sprake kan zijn. 2. De beperking van interlocal auto busdiensten. 3. De touringcars zijn als vervoer middel uitgeschakeld. 4. De schaarschte aan rijwielbanden, met als gevolg meer reizigers per trein (terwijl de Spoorwegen ook nog dikwijls hun fietsen moeten vervoeren). 5. De onmogelijkheid van afvloeiing naar het buitenland, waar anders dui zenden en nog eens duizenden hun va- cantie plachten door te brengen. Hieraan zouden we nog kunnen toe voegen, dat o.a. door de medewerking van het N. V. V. thans categorieën ar beiders met vacantie kunnen gaan, die hierop vroeger geen recht konden doen gelden. Daarom .is thans een vacantie- spreiding meer dan ooit noodzake lijk Veel kan hierover nog niet worden medegedeeld, daar een inter departementale commissie deze kwestie (hans in studie heeft. Het resultaat hiervan zal deze maand waarschijnlijk nog wel bekend ge maakt worden. De A. N. V. V. heeft ook dit jaar weer een inlichtingendienst inzake beschik bare plaatsen in hotels en pensions in gesteld. Voorts verstrekken de plaatse lijke V. V. V.'s, de reïsbureaux, de in lichtingenkantoren der spoorwegen, de A. N. W. B. en de Nederlandsche reis- vereeniging alle gewenschte inlichtin gen. Aan ouders met schoolgaande kin deren wordt echter aangeraden feven de resultaten van het onderzoek van de commissie ter bestudeering van het vraagstuk van de vacantiespreiding af te wachten. Het is echter uiterst ge- wenscht, dat ongehuwden en echtparen zonder schoolgaande kinderen dit jaar voor' half Juli en na half Augustus hu» vacantie nemen als zij op reis gaan. Het zal noodzakelijk zijn dezen raad ter harte te nemen, daar anders, zooals reeds elders gezegd, een „cata strofe" wel niet voorkomen zal kunnen worden. NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. 's-Gravenhage, 17 April. Het ver ordeningenblad der Nederlandsche Kultuurkamer bevat een verorde ning van den president, waarbij zij, die aan de vorming van den redac- tioneelen inhoud van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsbladen en tijdschriften, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven, niet hij wijze van hoofdberoep of op grond van een benoeming tot hoofdredacteur, medewerken, zijn vrijgesteld van 't lidmaatschap der Nederlandsche Kultuurkamer, zonder dat afgifte van een bewijs van vrijstelling der Nederlandsche Kultuurkamer is ver- eischt. Op grond van deze bepaling zijn dus vrijgesteld de publicisten, wier hoofdberoep elders ligt en die niet tot hoofdredacteur zijn benoemd. Zooals bekend is, blijven ook de vrijgestelde leden onderworpen aan de verordeningen en beschikkingen van den president der Nederland sche Kultuurkamer. GROOTE BRAND TE OUDEMOLEN. Dinsdagavond brak brand uit in de machine vlas- en lokkenbewerk- plaats van J. Korst te Oudemolen (gemeente Fijnaard, N.-Br.). Het vuur, dat vermoedelijk door 't weg springen van een vonk is ontstaan, gre'ep door het zeer licht brandbare materiaal zeer snel om zich heen. Het geheele gebouw waarin zich waardevolle machinerieën, alsmede een groote hoeveelheid schoon vlas en vele pakken geperste lokken be vonden is afgebrand. Een schuur, waarin een hoeveelheid Zaai- en pootgoed was opgeslagen ging even eens verloren. De totale schade wordt geraamd op ongeveer 40.000 gulden. De vlasbewerkplaats en de schuur waren, tegen brandschade verzekerd. Een groot deel der bevol king is door dezen brand gedupeerd. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 17 April onder: 20.40 18 April op: 6.39 MAAN 17 Apr® op: 7.55 onder: 22.36 23 April Eerste Kwartier. Voor de volgende week rijn aangewezen de bonnen nr. 21 voor brood, vleesch en aardappe len. jj§ Verder rijn voor het tijdvak van Zondag 19 April tot 'Zater dag 16 Mei verkrijgbaar de ge wone rantsoenen suiker op bon 279, jam op bon 280, bloem op de v bonnen 277,281,285 en 289, peul vruchten op bon 283, een bij zonder rantsoen van 250 gram peulvruchten op bon 291, gort op bon 284, -ermicelli op bon 287, kaas op de bonnen 278, 282, 286, 290 en 294, en melk op de bonnen 21. Ten slotte is op bon 288 koffie- surrogaat verkrijgbaar, waar mede men acht weken moet dóen. SINAASAPPELEN. Bonnénduur verlengd. 's-Gravenhage, 16 April. De secr.- gen. van het departement van land bouw en visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur der ter ver krijging van sinaasappelen aangewe zen bonnen „reserve 304" en „reserve 404", is verlengd tot en. met 26 April a.s. 's-Gravenhage, 16 April. De secr.-gen.'van het dept. van han del, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat na 1 Mei a.s. geen extra brandstoffen meer zullen worden verstrekt ten be hoeve van zieken en bij beval lingen. Ook de vervangende verhooging van het gas- of elee- triciteitsrantsoen vervalt met in gang van genoemden datum. Voor bevallingen,welke geduren de de maand April plaats vinden, zullen nog extra brandstoffen wor den verstrekt, de bonnen zullen ech ter eerst wqrden uitgereikt, nadat de bevalling heeft plaats gehad. Aangezien de geldigheidsduur der brandstoffenbonnen gemerkt met de woorden „E e n eenheid brandstof fen" per 14. April was verstreken, zullen de plaatselijke distributiedien sten, tegelijk met de oonnen, een voorrangsbewijs afgeven, tegen over legging waarvan de brandstoffen- handelaar alsnog kolen mag afleve ren. Voorloopig geen cacao beschikbaar. 's-Gravenhage, 17 April. De secr.- gen. van het dept. van landbouw en visscherij maakt bekend, dat voor het tijdvak van 18 April t/m 13 Juni 1942 d.i. dus een tijdvak van 8 weken, slechts een bon ter verkrijging van koffiesurrogaat zal worden aange wezen. Reeds thans kan echter wor den medegedeeld, dat voor het tijd vak van 13 Juni t/m 11 Juli weer een bon met een geldigheidsduur van 4 weken zal worden aangewezen. Voorts zal voorshands geen bon meer yoor cacao worden aangewezen. BONNEN VOOR RIJWIEL BANDEN. 's-Gravenhage, 16 April. De secre taris-generaal van hgt departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat de distribu tiediensten de verzoeken tot ver lenging van den geldigheidsduur van verloopen bonnen voor rijwiel banden zullen afwijzen, zoodat het geen zin heeft, zich hieromtrent tot den distributiedienst te wenden. Ieder, die nog in het bezit is van verloopen bonnen voor rijwielban den dient derhalve opnieuw een aan vrage voor een bon in te dienen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat er een nieuwe regeling is getroffen, ten einde er voor te zorgen, dat op de uitgegeven bonnen ook inderdaad rijwielbanden zullen worden gele verd. In verband hiermede zullen de distributiediensten in het vervolg uitsluitend bonnen voor rijwielban den uitgeven, die met een roode streep zijn gemerkt. Alle bonnen, die niet van deze roode streep voorzien zijn, zijn ongeldig. Gedurende de maand April zal geen gelegenheid bestaan tot het in dienen van aanvragen, daar de aan vragen, die in Maart zijn ontvangen, eerst in behandeling zullen worden genomen. 'f Moeder en kind veilig dank zij den Nederlandschen Volksdienst. Sluit u aan als lid.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1