FAMA STAD EN OMGEVING AGENDA KERK EN SCHOOL LAATSTE BERICHTEN. Op den jambon ^4 K.G. suiker beschikbaar. Slaolie of Boterolie op bon 24. BOEKEN RADIOPROGRAMMA FILMNIEUWS. SPORT. HET PROCES YAN D.F.C. DOUWE EGBERTS MARKTBERICHTEN Amsterdam sche Beurs ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 17 APRIL 1942. Pagina 2. JUBILEUM BIJ DE POSTERIJEN. De heer J. W. van Heems, wonen de aan de Asterstraat, herdacht gis ter den dag, waarop hij 25 jaar ge leden in dienst van de posterijen trad. Van verschillende zijden kreeg hij bewijzen van medeleven op dezen voor hem belangrijken dag: velen kwamen persoonlijk hem gelukwen- schen aanbieden, anderen deden het schriftelijk en weer anderen „zeiden het met bloemen". Natuurlijk werd van de zijde der posterijen deze dag evenmin vergeten. Ten huize van den jubilaris werd door den direc teur van het post- en telegraafkan toor onder zeer hartelijke bewoor dingen namens directie en personeel een rooktafel aangeboden, 's Avonds bracht de Postfanfare een serenade. JUBILEUM AAN DE ALKM. IJZERGIETERIJ. Gister herdacht de heer H'. van Galen zijn 25-jarige werkzaamheid ten kantore van de Alkm. ijzer- en metaalgieterij. Des morgens om 10 uur werd hij op het kantoor ontvan gen, waarbij het geheele kantoor personeel aanwezig was. De direc teur, de heer J. F. ie Blansch, sprak hem toe en wees op de nauwgezet- heidpen den ijver, waarmede de ju bilaris steeds zijn werk vervuld heeft. Siyeker bood een bureau aan en sprak tenslotte den wensch uit, dat het den heer van Galen gegeven mocht zijn nog vele jaren de Alkm. ijzergieterij te kunnen dienen. Namens het kantoorpersoneel werd den jubilaris met eenige hartelijke woorden een bureaulamp aangebo den, waarna tenslotte het fabrieks- personeel een bureaustoel aanbood. De heer van Galen dankte in eeni ge welgekozen woorden, waarna het personeel nog eenigen tijd bijeen bleef. VERBETERING. De heer J. Barkman deelt ons mede, dat hij geen inspecteur van de sociale politie is, zooals onder de foto is ons no. van gister stond. Er had moeten staan: De heer Barkman, één van de 'drie (buurtschapshoofden voor Winterhulp 'en N.V.D., enz. IN BESLAG GENOMEN. De politie te Bergen heeft tegen J. P. en J. H. aldaar en tegen H. W. te Alkmaar proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de prijs- en distributievoorschriften. Een partij zijden damesstoffen werd in beslag genomen. FILMMIDDAG NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Gistermiddag had de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. van Huisvrouwen een filmmiddag georganiseerd in 't Gulden Vlies, waarop een tweetal films uit het archief van de vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat" werd vertoond. De films gaven een interessant beeld van het Nederlandsche indus- triëele leven, in het bizonder van het bedrijf der Ned. zoutindustrie te Boekelo en van de diverse indus trieën, die in het land van Dordrecht zijn te vinden. De heer W. Beets sprak,, vóór de films werden gedraaid, nog een kort propagandistisch woord, waarin hij een pleidooi leverde voor het eigen Nederlandsch 'product dat zich in alle opzichten met het buiteijland- sche kan meten. De film over de zoutindustrie te Boekelo van Jo de Haas is een uit stekende documentaire film. Zij geeft niet alleen een helder overzicht van het tot stand komen van het bekende Jozo- en Nezo-zout en hun bijpro ducten, maar zij voldoet ook aan hooge aesthetische maatstaven. Ook bij de film over het land van Dordt stond Jo de Haas aan de camera. Deze toonde ons.o.a. de Lipsfabrie- ken en de E.M.F.-motorenfabriek. Beide boeiende films vormden een goede propaganda - voor het Neder landsche fabrikaat. UITVOERING ULVADERO. A.s. Donderdag, 23 April, 'zal de tooneelvereeniging „Ulvadero" alhier het seizoen besluiten met een opvoe ring van „Westerman Zoon", tooneelspel in 3 bedrijven door Christien van BommelKouw en Henk Bakker. Over dit stuk schreef de bekende actrice Rika Hopper o.m.: Prachtig tooneel, vlot geschre ven en ontroerend mooie scènes Het belooft dus ook gezien de kwaliteiten van „Ulvadero" een zéér mooie avond te worden. Voor nadere bijzonderheden zie zie men elders in dit blad. DE NATUURMENSCH IN NIEUW-GUINEA. In de zaal van 't Gulden Vlies werd gister de tweede avond gege ven ter vervanging van de onlangs aangekondigde vertooning van de film „Kleur en glorie onzer tropen" Zij die destijds kaarten hadden ge kocht, hadden' nu vrij entree. Voor dezen avond was als spreker uitge- noodigd de heer H. Geurtjens, pastoor te Tilburg, voorheen gedu rende 16 jaren missionaris in Nieuw- Guinea, een man dus, van wien verwacht kan worden, dat hij wel •weet mee te praten over het leven van de» natuurmgnsch in dat groote Nederlandsche gebied, dat ongeveer 24 maal zoo groot is als ons land. In die verwachting nu is de goed be zette zaal (er waren vooral veel scholieren aanwezig) niet teleurge steld. Na een inleiding door den heer C. ten Bruggencate uit Heiloo vertelde de spreker allereerst een en ander over het land, de gesteldheid van den bodem, den plantengroei, de fauna, het klimaat en de delfstoffen, om dan te komen tot de bewoners, groote, stoere menschen, hun leef wijze, huisgebruiken, de wijze waar op zij zich tooien met kralen, schel pen en varkenstanden, voeden en hun doodenvereering en nog veel meer. In het laatste deel van zijn /rei interessante causerie wees h" erop. vele gebruiken yan de hei densche Kaja Kaja's zijn terug te brengentot religieuze begrippen, waarbij steun wordt gezocht bij hoo-' gere geesten. Maar ondertusschen zouden diezelfde begrippen, waar van het koppensnellen wel het ge vaarlijkste was, geleid hebben tot een uitroeien der stammen, indien op aandrang van de missie geen maatregelen waren getroffen. De daardoor in het geestelijk leven der menschen ontstane leegte werd, me de door het werk der missionarissen, gevuld door nieuwe cultures, muziek en schoolonderwijs en niet te verge ten de christelijke religie. Tot bijna elf uur heeft de zeer deskundige en' meermalen geestige spreker zijn gehoor weten te boeien, ook door de lantaarnplaatjes, die het vooraf gesprokene in beeld bracht. HEILOO. Verwachte uitbreiding. - Velen zul len zich Heiloo nog herinneren als een klein landelijk dorpje met zandwegen en een bevolking, die nog geen 2000 in woners telde. Aan den snellen groei thans telt Heiloo bijna 9000 zielen werd leiding gegeven door partieele uitbreidingsplannen. Zoo ontstonden o.a. het nieuwe Tuindorp en het Elockhove- park. Voldoende was deze leiding ech ter niet. De lintbebouwing ging voort en de zekerheid van goeden samenhang tusschen de verschillende uitbreidings- lpannen ontbrak. Daarom werd een „plan van uitbreiding in hoofdzaken" in studie genomen, dat oij 13 April j.l. door den burgemeester is vastgesteld. Een der belangrijkste grondslagen van het uitbreidingsplan vorrrit de omvang van de verwachte bevolking. Uit een bevolkingsprognose voor de streek Kennemerland-Noord blijkt, dat een redelijke kans bestaat, dat Heiloo kan rekenen op op een toekomstige be volking van 14.000 a 16.000 zielen. Vol gens het uitbreidingsplan in hoofdzaak is er ruw geschat de volgende hoeveel heid woonruimte: bewesten spoorlijn: 700 1100 woningen; tusschen Zeven- huizerlaan en zuidelijken ringweg voor 60 a 80 woningen; langs den zuidrand van het Heiloër bosch voor pl.m. 10 woningen; beoosten den rijksweg en bezuiden de Kooimeerlaan voor 60 a 80 woningen, in het agrarisch gebied voor 150 a 300 woningen, tezamen 1000 5 1600 woningen. Het plan in hoofdzaken moet nog in onderdgelen wo.rden uitgewerkt, doch het heeft ons reeds een indruk gegeven welk een goed doordacht en fraai beeld onze gemeente in de toekomst zal ver- toonen. (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Haar eigen kind? (rom.) 14 jaar. Zondag voorstelling van .2 aur pf. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Ilarmonie-Theator, 7.30 uur, hoofd nummer Janssen tegen Peeters (ktfm.) Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. ^Woensdagmiddag, geen matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Alcazar (rom.-dram.) Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Het witte escadron (rom.-dram.) Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 17 April. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, piano-concert Joh. O. Kramer. 7.45 uur, zaal Corso te Castricum, causerie met lichtbeelden door pater Geurtjens over het leven in Nieuw- Guinea. Zaterdag 18 April. 3 uur, Harmonie, concert H. O. V. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Onder één Dak dobr de tooneelver. De Maskers. Ursem,1 10.30 uur, ds. Kastein (doop). Veenhuizen, 10.30 uur, ds. de Mooy (bevest. nieuwe lidm., daarnï Zon dagsschool). Warmenhuizen, 3 uur, ds. Veen- huysen van Esmond. West-Graftdijk, geen opg. ontv. Winkel, 10.30 uur, ds. Nell (H. A.) Zuidscharwoude, geen opg. ontv. Zuidschermer,/ geen opg. ontv. HEERHUGOWAARD. Marechaussee. - Het détache- ment der marechaussee alhier, tijde lijk opgenomen geweest onder het détachement Broek op Langendijk, is thans weder intact. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 19 APRIL 1940. ALKMAAR. Waakt en Bidt, 10 uur, ds. Klein Wassink. Kapelkerk, 10 uur, ds. Kleyne (H. Doop); 5 uur, di\ Tuin- stra. Remonstr. geref. gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. Keu- ning. Doopsgezinde kerk, 10.30 u., ds. Kuiper. Geref. kerk, 10 uur, ds. von Meyenfeldt; 5 uur cand. J. v. Eerden (Zondag 25); in beide dien sten coll. théol. faculteit V. U. Herst. Apost. gem., Toussaintstr., 10 en 4 uur, dienst. Ned. chr. ge meenschapsband, in Waakt en Bidt, Woensdagav. 8 uur, evangelisatie samenkomst, de heer van Oostveen; Zondagmiddag 3.30 uur, jongelie- densamenkomst Houtweg 8; Vrij- dagav. 8 uur, bijbelbespreking vrou wen Oudegracht 208; Zaterdag 4.30 uur, biduur Oudegracht 208. G. G. Het Leger des Heils, Zaterdag avond 7.30 uur gebedstonde, Zondag 10 uur altaardienst, 3 uur muziek- en zangstonde, 7.30 uur verlossings- dienst o, 1. v. den heer G. Claeys, van Amsterdam, Dinsdagav. 7.30 u. vreugde voor Christus, o. 1. v. den heer Wels, van Zaandam. Vrije ev. geref. gem., Doelenstr 15 (niet Hekelstr.), 10.15 uur (onderwerp: „Vrede zij ulieden") en 5.1*5 uur (onderwerp: „500 getuigen"), ds. Ruys. UIT DE OMGEVING. Akersloot, 10 uur, ds. Melchers, em.-pred. te Amijterdam. Bergen, 10 umvcls. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 en 3.30 uur, ds. v. Minnen. Maranatha, 10.30 uur, ds. ter Linden, van Amsterdam. Castricum, 10 uur, ds. Seulijn. Geref. kerk, 10 en 5-uur, ds. Kruger. Evang. 10 uur, cand. de Boer. De Rijp, geen dienst. Dirkshorn, geen dienst. Egmond aan Zee, geref. kerk, 10 uur, cand. J. van Eerden; 4.30 uur, ds. von Meyenfeldt (Zondag 50); telkens coll. theol. faculteit V. U. Egmöïid aan den Hoef, 10.30 uur, ds. Veenhuysen. Graft, av. 7 uur, ds. Kastein. Groet, 10 uur, ds. Boeke; 11.15 u., Zondagsschool. Grootschermer, 10.30 uur, ds. Bo- heldijk. Heiloo, 10.30 uur, ds. Bloemhoff (tekst Ps. 31 9; onderwerp: „In de ruimte"); Woensdagav. 8 uur gods dienstig samenzijn, spr. ds. Bloem hoff (onderwerp: „Dokter en domi nee"). Evang. a. d. Kerklaan, 10 uur. ds. van Limburgh, v. A'dam. Heerhugowaard, geen dienst. Hensbroek, 10.30 uur, ds. Boers (H. Avondm.) Koedijk, géén opg; ontv. Limmen, 9.30 uur, ds. Bloemhoff. Nieuwe-Niedorp, 3 uur, ds. de Mooy. Noordscharwoude, 8 uur, ds. K. Wijbenga. Oost-Graftdijk, geen opg. ontv. Oterleek, zie Stompetoren. Oude-Niedorp, geen dienst. Oudkarspel, geen dienst. Oudorp, geen dienst. Schagen, geref. kerjc, 10 en 2.30 uur, cand. M. J. Arntzen, v. A'dam. Schermerhorn, geen dienst we gens vacaturebeurt. Schoorl, zie Groet. Stompetoren, 10.30 U-, ds. do Jong. Evangelisatie, 10 en 2.30 uur, do heer Heeresma, HET PROCES TE ANKARA. Ankara, 16 April (D.N.B.) Don derdag is het proces tegen de ver dachten van den aanslag op von Pa pen voortgezet met het hooren van getuigen, onder wie ooggetuigen van den aanslag. De meeste belangstel ling bestond er voor de verklaringen van den Pool Romansky, water bouwkundig ingenieur in dienst der Turksche regeering. De verdachte Soeleyman had verklaard, dat Ro manski hem den weg naar de Sov jet-ambassade gewezen had en hem in contact had doen komen met een ambtenaar van die ambagsade, een zekeren Novikof. Romanski ontken de de rol van tusschenpersoon te hebben gespeeld. Soeleyman hield echter zeer beslist aan zijn verkla ring vast. De verdediger van Ab- doerrahman protesteerde er heftig tegen, dat de Sovjetbeklaagden in de rechtszaal zijn cliënt vaderlandsloo- zen provocateur, Duitsch of Trotz- kistisch agent noemenden. Abdoer- rahman, aldus de verdediger, bekent en voelt zich Turk. Wie wil weten, waar de wereldrevolutie wordt uit gedacht, van waaruit men de geheele wereld in brand wil zetten met ge bruikmaking van' alle middelen en met verleiding van onschuldigen, die die behoeft slechts naar den zender te Moskou te luisteren. Deze verklaringen - baarden veel opzien, men hoorde ook applaus. Pawlof en Bornilof trachtten weer herhaaldelijk de behandeling te ver tragen. De behandeling werd verdaagd tot 29 April voor het hooren van de ge tuigen uit Istanboel en het pereed maken der vertalingen voor de Sov- jetverdachten. Een schriftelijk ver zoek van Pawlof en Kornilof, om te gen borgstelling uit de hechtenis ontslagen te worden, werd afgewe zen. Uit Berlijn wordt door het A.N.P. gemeld: Uit het verder verloop van het proces en vooral uit de heden ontvangen inlichtingen krijgt men in politieke kringen den indruk, dat de keten, van bewijzen gesloten wordt en dat ook de chicaneuze me thodes der Sovjet-beklaagden niet het bondige bewijs voor hun schuld en de schuld der Moskousche man nen achter de schermen zullen ver hinderen. AMERIKAANSCHE PRODUCTIE- BEZWAREN. Moeilijkheden in de levens middelenindustrie. (Van onzen Haagsch'en correspondent.) Nelson, de leider van het Ameri- kaansche productie-ministerie, ver klaarde dezer dagen, dat de levens standaard van het Amerikaansche volk, ais onvermijdelijk gevolg van den oorlog, niet onbelangrijk zal moeten dalen. Verschillende voor de handhaving van het levenspeil nood zakelijke producten zullen aan de bevolking in meerdere of mindere mate moeten worden onthouden. Deze verklaring van Nelson is reeds terstond gevolgd door de aan kondiging van verschillende produc tiebeperkingen ten aanzien van de voor de burgerbevolking bestemde verbruiksgoederen. Zoo is er een verbod tot verwerking van ijzer en staal voor het vervaardigen van duizend en één dingen afgekondigd. Verder is de uitvoering van alle voor den oorlog niet belangrijke bouwwerken stopgezet. Ook de fa bricatie van stoffen uit zuivere wol is verboden en alleen een samen stelling van wolvezel en katoen, als ook het gebruik van kunstwol, is ten behoeve van de burgerbevolking toegestaan, daar de nieuwe wol- oogst uitsluitend voor legerdoelein- den moet worden gereserveerd. Van ingrijpende beteekenis voor de Amerikaansche samenleving is dp stillegging van het grootste deel der conservenindustrie. Dit *is een ware inbreuk op de levensgewoonten van het Amerikaansche volk, dat immers grootendeels van „blikjes" leeft. Reeds in den aanvang van dit jaar werden ongeveer 300 conservenfa- brieken gesloten.- Daar de hiervan verwachte tinbesparing met 40 pet. geheel onvoldoende bleek, zal nu jn de volgende maand het grootste dëel der conservenfabrieken worden-stil gelegd. Indien men nu weet, dat het Amerikaansche volk jaarlijks veel meer conserven gebruikt dan de ge heele Europeesche bevolking geza menlijk, kan men zich wellicht voor stellen, welke gevolgen deze maat regel zal hebben. De Ver. Staten zijn voor tin bijna geheel aangewezen op den invoeg en deze laatste js grootendeels lam 's-Graveruhage, 17 April. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat, ten einde tegemoet "te komen aan dikwijls geuite wensefcen van het publiek, voortaan op den ter verkrijging van jam aangewezen bon naar keuze 500 gram jam of 250 gram suiker beschikbaar ge- 'steld zal worden. Bar» 280 algemeen geeft derhalve gedurende het tijdvak van 19 April tot en met 16 Mei a.s. récht op het koopen van hetzij 500 gram jam, hetzij 250 gram suiker. In verband met het bovenstaande zullen detaillisten in den vervolge cp toewijzingen voor jam per rant soen hetzij 500 gram jam, hetzij -250 gram suiker kunnen betrekken. 's-Gravenhage, 17 April. De secrA gen. van het dept. van landbouw en visscherij maakt bekend, dat op bon „24" der Boter- en Vetkaart, welke voor het tijdvak van 9 t/m 16 Mei a.s. geldig verklaard zal worden, desgewenscht slaolie of boterolie verkrijgbaar zal zijn. Zij, die slaolie of boterolie wenschen te betrekken, moeten genoemden bon op Zate.rdag 18 April, Maandag 20 April, Dinsdag 21 April of Woensdag 22 April a.s. bij hun winkelier inleveren, waar voor deze desgewenscht een ont vangstbewijs moet afstaan. Worden de bonnen niet op een dezer data ingeleverd, dan zal men geen slaolie of boterolie kunnen verkrijgen, doch uitsluitend die artikelen, ter ver krijging waarvan deze bonnen "nader geldig verklaard zullen worden. Per 6 bonnen der Boter- en Vet kaart zal men een heele flesch, 'in houdende 720 gram, per 3 bonnen een'halve flesch, inhoudende 360 gr. kunnen verkrijgen. Per 2 bonnen zal men dus 240 gram slaolie of boter olie kunnen betrekken. De mogelijkheid bestaat, dat niet overal in flesschen kan worden af geleverd, in welk geval men genoe gen zal moeten neme» met lossen verkoop in afgewogen hoeveelheden. Indien men een flesch van geringe- ren inhoud dan 720 gram of 360 gram ontvangt zal het ontbrekende los bijgeleverd kunnen worden, ter wijl degenen, die slechts een rant soen slaolie of boterolie wenschen te betrekken, deze altijd los zullen moeten ontvangen. De aflevering van de spijsolie mag eerst plaats hebben in het tijdvak van 9 tot en met 16 Mei a.s. Schippers kunnen bij de plaatse lijke distributiediensten de bonnen 24 der boter- en vetkaart inwisselen tegen bonnen „een rantsoen spijs olie", waarop zij, zonder vooraf gaande inlevering 240 gram slaolie of boterolie zullen kunnen betrek ken. Per 2 bonnen zal 1 bon „een rantsoen spijsolie" verstrekt worden. gaeft fRAWSPARAMTA goede bijvoeding, die U op smakelijke manier kent klaarmaken. Vraagt Uw witffcefiof tmt receptenboeltje. KV 1> SCHÓlttrrt AAROAWttMfftWUWWKeN GRONINGEN EOKHOiaflEStgH ,,Drie jongens in een boot", door Tjeerd Adema, uitgave Gebr. Kluitman te Alkmaar. Na zijn „Vrienden in den nood" heeft Tjeerd Adema weer een nieuw jongensboek het licht doen zien en ook dit is weer uitgegeven door de firma Gebrs. Kluitman op de van haar bekende goedverzorgde wijze, waartoe de fijne illustraties van Pol Dom het hare bijdragen. Dit nieuwe boek beschrijft een vacantie- boottocht van twee H. B. S.-ers, Bart en Pim, welk reisje een bijzon dere kleur krijgt doordat een derde vriend, Leo, zich als verstekeling aan boord van het zeilbootje heeft begeven, omdat zijn oom hem van de school wilde nemen, wijl Leo's va der in Indië gestorven was en er nu geen geld meer gestuurd werd voor zijn opvoeding. Op prettige en onderhoudende wij ze vertelt de schrijver dan van het tochtje, niet alleen van kalm of woelig water; van dijken en sluizen, van brugwachters en hotels waar de knapen logeferen, maar ook van de moeilijkheden, die zij ondervinden tengevolge van een radiobericht, waarin namens den oom aanhouding van de boot en de jongens ver zocht wordt. Ten slotte bereiken zij de Zeeuwswche stroomen en dan schijnt vlak vóór het einddoel Veere, waar een tante van Leo woont, op wie hij zijn laatste hoop heeft gevestigd alles toch nog mis te zullen loopen, maar tante redt resoluut de situatie. „Drie jongens in een boot" is een zeer gezellig en spannend boek en de jongens zullen het ongetwijfeld gaarne lezen. G. H. W. ter Hoeven. gelegd door het afsnijden der ver bindingen met de Oostaziatische leveranciers. Daar komt nog bij, dat onder de huidige omstandigheden voor het conserveeren van levens middelen ook weinig uitwijk-moge- lijkheden bestaan. Een uitbreiding van de bevriezingsmethode gelijk bekend een Amerikaansche uitvin ding is onmogelijk, omdat de fa bricatie van bevriezingsinstallaties is stilgelegd ten behoeve van voor rang genietende opdrachten voor de oorlogsindustrie, terwijl mede een tekort aaii bepaalde grondstoffen, die hierbij onontbeerlijk zijn, dif noodzakelijk maakte. ZATERDAG. Brabantschc Streekdag. 6 45 Gr.pl. 7.15 Eet. muzik. morgengroet uit Noordbrabant. 7.45 Hier Noordbra bant, Progr.-overz. 8.— Uurslag klok kenspel. 8.02 BNO: Nieuwsber. 8.17 Kin derkoor „Ons Verbond". 8.30 „Brabants werkers beginnen den dag". 8.45 Bei aardconcert. 9.Toespraak door den burgemeester van den Bosch. 9.10 Bei aardconcert. 9^5 Wat Brabantsche huis moeders klaarmaken. 9.30 Orgelconcert. 9.50 Voordracht uit Brabantsch proza. 10.Orgelconcert. 10.15 „Koffie op de boerderij". 10.30 Orgelconcert. 11.Om- roep-Kleuterklas in Den Bosch. 11.20 Werkers musiceeren. 12.Uurslag en klokkenspel. 12.02 Voordr. uit Brab. poëzie. 12.10 Causerie: „De St. Jan van Den Bosch". 12.25 Kinderzangkoon van de Gem. Muziekschool te Bergen op Zoom. 12.40 '•Almanak. 12.45 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 13.De landstand in Brabant. 13.20 Viool en piano (met toelichting). 13.50 Toespraak door den gemachtigde van den leider der N.S.B. 14.— Radiotooneel. 16.30 Or kestconcert. 16.50 Muziek in Brabant, causerie. 17.Orkestconcert. '17.15 BNO: Nieuws- en econ. ber. 17.80 Ged. uitz. van het Feetstconcert ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de gem. Muziekschool te Bergen op Zoom. 17.37 Viool en piano. 18.Radiotoo leek 18.45 Orgelconcert. 18.50 BNO: Nieuws ber. 19.BNO: De wereldmeening 'uit den aether geplukt. 19.10 Orgelconcert. 19.15 Radiotooneel. 19.50 Orgelspel. 20. De Omroep in Den Bosch bonte a zond 20.45 Luisterspel: „Janus en Mie veinde mekaoren". 21.15 De Omroep in Den Bosch, bonte avond. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 Sport in Noordbrabant. 22.30 Brabantsche volkswijzen. 22.40 „Hoe vond U den DE NIEUWE PROGRAMMA'S. Janssens tegen Peeters is de titel van de buitengewoon amusante en vlotte Vlaamsche film uit het Ant- werpsche leven, die in het Harmo nie-Theater komt. en. waarin de heeren Janssens en Peeters als hoof den van de gezinnen hün respec tieve eohtgenooten en kinderen aller aardigste rollen spelen. Een film, waarbij men zich kostelijk zal amu seeren, met Charles Janssens en Pol Polus in de hoofdrollen. In het Alkm. Bioscoop Theater komt de zeer romantische en span nende film: Haar eigen kind? waar in de hoofdrollen worden gespeeld door Lil Dagover, Maria von Tasna- dy en Willy Fritsch. Het bijzondere gegeven zal ieders belangstelling trekken Het Victoria Theater brengt de succesfilm Alcazar, waarin de strijd van 70 dagen om het Alcazar van Toledo op buitengewone wijze door den regisseur Augusto Genino in beeld is gebracht. Deze film werd op de Biënnale te Venetië bekroond met de Mussolini-Bokaal: Een zeer hooge onderscheiding. Ook het Cinema-Theater brengt een Italiaansehe film, n.L Het Witte Escadron, een boeiend verhaal, dat zich afspeelt in Tripolis, waarin het befaarhde korps Het Witte Escadron een strijd voert tegen de rebellen en waarin tevens buitengewone staaltes van heldenmoed worden gegeven. Voetbal Nog steeds is A.D.O. geen kampioen! Naar de Sportkroniek mededeelt, heeft DFC van haar recht, om als nog te protesteeren tegen het uit 't veld zenden van Mijnders in den wedstrijd ADO-DFC gebruik ge maakt. Zoolang deze zaak niet ge heel is afgedaan, kan ADO niet als kampioen beschouwd worden. BFC heeft natuurlijk een groot belang bij dit protest. Immers, op het oogenblik is de situatie aldus: ADO 24 pt., Feijnnoord 22 pt., DFC 21 pt. Hier is inbegrepen de 2-1- overwinning van ADO in den wed strijd ADO-DFC. Wanneer nu deze ontmoeting moet worden overge speeld, heeft ADO 22 en DFC 21 pt. met elk nog één wedstrijd te spelen. Zou DFC dezen winnen, dan is de Dordtsche ploeg .kampioen en deelen ADO en Feijenoord de tweede plaats. Bij gelijk spel zou ADO kam pioen zijn. Men ziet, dat de protestcommissie een zeer belangrijke beslissing moet nemen. En nu is het vreemde, dat deze protestcommissie Mijnders niet schuldig heeft verklaard, maar in haar jongste vergadering tevens heeft besloten, dat de wedstrijd niet wordt overgespeeld. Tegen deze laatste beslissing is DFC in hooger beroep gegaan. Of het protest kans van slagen heeft? Vermoedelijk heel weinig, omdat de scheidsrechter de spelre gels wel goed heeft toegepast: Mijn ders zou n.l. wèl nagetrapt hebben, en pas later is gebleken, dat dit na trappen meer een reflex-beweging was! Erg ingewikkeld, niet waar? Maar intusschen had de protestcommissie beter gedaan, als ze de zaak terstond had aangepakt De befaamde wed strijd werd in November gespeeld; o.i. was er wel tijd geweest, om in de lange vorstperiode de zaak tot klaarheid te brengen'. De beslissing zal nu morgen (Za- terdag)middag vallen. 2E KLASSE A. Het programma voor Zondag a.s. luidt: Alcmaria-ZFC, Santpoort- WFC, Kennemers-HBC, West-Frisia- HRC, KFC-Alkm. Boys. JONG HOLLAND-NIEUWS. Morgenmiddag (Zaterdag) 3.15 uur speelt Jong Holland op haar ter rein Bergerweg, hoek Groeneweg, den laatsten competitiewedstrijd van dit seizoen en wel tegen Blauw-Wit uit Zaandam. Willen de Zaandammers, die thans gelijk staan met DINDUA uit Enk huizen, hun kans op het kampioen schap behouden, dan moet hier wor den gewonnen. Jong Holland zal echter Blauw-Wit zoo sterk moge lijk partij geven, zoodat hier een spannertde wedstrijd te verwachten is. De opstelling is als volgt: Roorda (d& v. Ginkel en Jansen (a), de Jonge, Papa en Dorland (m); Kui per, Eendebak, Hartog, v. Westrif nen m v, Gemert (v), streekdag?" 23.„De Tweede Streekdag is ten einde". Slotwoord door den Progr.-Dir. van den Ned. Omroep. 23.05 tot 24.Dansmuziek (gr.pl.). HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8. BNO: Nieuwsber. 8.15 Brandende kwes ties, causerie (opn.). 8.30 Concertgebouw orkest (opn.). 9.— Gr.pl. 10.— Morgen wijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Lichte muziek (opn.). 12.Zang met pianobegel. en gr.pl. 12.35 Gr.pl. 12.45 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 13.Roemeensch Orkest Gregor Serban. 13.30 Gr.pl. 13.35 Voor de jeugd. 13.55 Pianovoordracht. 14.40 Waarom loeren wij eigenlijk? 15.— Vocale duetten met pianobegel. en gr.pl. 16.45 Van man tot man, lezing. 17.— Voor de binnenschippers. 17.15 ENO: Nieuws- en econ. ber. 17.30 Gr.pl. 17.35 Duitsche Taalcursus. 18.Progr.-overz. 18.15 Gr.pl. 18.30 De N. S. B. antwoordt. 18.45 Amusementsorkest en solist. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Praatje in Groningsch dialect. 20.— Hier W.A. 20.15 Het Zep- raroni-kwartet en soliste. 21.Gr.pl. 21.30 Filmpraatje. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.10—22.15 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio oeschikken. KOFFIE-SURROGAAT DE KAASMARKT. ALKMAAR, 17 April 1942. Op da heden gehouden kaasmarkt werden '3 st. aangevoerd, wegende 344 kg. De prijs der Fabriekskaas 20-h was 43.50; 40+ 56. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 17 April 1942. 41600 kg Roode kool 9.80; 8000 kg Gele kool 9.10; 80500 kg Deensche witte kool 7; 3900 kg Peen 5.10—6.20; 200 kg Raapstelen 35; 300 bos Radijs 5.20. NOORDSCHARWOUDE, 17 April 1942. (Noordermarktbond). 54900 kg Roode kool 9.80; 85100 kg Deensche witte kool WARMENHUIZEN, 16 April 1942. 127900 kg Roode kool 9.30; 62900 kg Deensche witte kool 7. SCHAGEN, 16 April 1942. 41 Paarden ƒ1450'1250; 33 Geldekoeien (magere) 275400; 139 Geldekoèien (vette) Centrale; 50 Kalfkoeien 350550; 18 Pinken 140—180; 38 Graskalveren Centrale; 781 Nuchtere kalveren Cen trale, 18 fok 30—45; 2 Schapen (vette) Centrale; 123 Overhouders 34— 65; 24 Bokken en Geiten 580; 136 Konijnen 1—f 7; 3 Kippen 3.50. LEEUWARDEN, 17 April 1942. Vee markt: 65 Stieren; 400 Vette koeien; 1512 Melk- en Kalfkoeien 290560; 330 Pinken 135—200 4 Vette kalve ren; 934 Nuchtere kalveren; 213 Weide schapen; 92 Lammeren; 38 Magere var kens, dr. en loopers, dr.: 200325, mag.: 100—170, loopers: 30—'0; 77 Kleine biggen 25—40; 173 Bokken en geiten; 2 Paarden. Totaal aanvoer 3848 stuks. Eierhandel: Geen kipeieren aangevoerd. Prijs 6.5 tot 10.45 et. p. st. Eendeneieren: Prijs 7.6 tot 8.1 ct. p. st. Pliumvee: Slachthanen 1.502.50; Slachtkippen 1.25—2.25; Jonge hanen 1—f 2; Jonge duiven 0.250.40; Konijnen 1 per kg. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen: Edammer kaas 20 plus 0.87, 40 plus 1.12; Goudsche kaas 20 plus 0.87. 40 plus 1.12; Broodkaas 40 plus 1.12; 50 plus 1.02. Opg. Amsterdamsche Bank N.V, Bijkantoor Alkmaar. 1 van Vrijdag 17 April 1942'. STAATSLEENINGEN. Voi k. 3V> Nederland 1941 997ie 4 Nederland 1941 .100% 4 Nederland 1940 II lUUtyla 3—3'/, Nederl. 1938 96% 3 Ned.-Indië 1937 89% BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 154'/< Handel Mij. Cert. v. 2.50 130i/4 Koloniale Bank .1347, Ned. Ind. Handelsbank 90% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .160'/, Calvé Delft Cert. ,122 Nederl. Ford .330 Lever Bros1?1'/. Phil. Gloeil. Gem. Bezit 305 CULTUUR MAATSCH. H. V. A2731/, Java Cultuur ,164 Ned. Ind. Suiker Unie 165 Verg. Vorster landen PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsteztf. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart. Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor 1 Ind. Spoor 84*/, .292 .l'SV, .145 .100 148 127 1901/, 175 H6Vs 175 158 62 471/, lu.40 991/s IOC»/8 i0CS/9 96% 89 V, 154'/, 130 134 90 159% 121 330 169 305 272 163 165 84 290 177 140 94 1457, 127 190 173 146 173 157 61 47 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen- Stad en Prov.: G, H. W. Hoeven, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2