5 Milliard HET GEHEIM PAREL-EILAI Bond von Ziekenkassen. PUBLICATIES Aoisferdamsche Beurs AGENDA. LAATSTE BERICHTEN. Distributie van boter, margarine en vet. Uitreiking van nieuwe brandstoffenkaarten. Oproeping Landdienst. Amerikaansche luchtaanvallen op Japan. Hal.jaarlijksche schaderegeling Driemaandelijksche schaderegeling Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER Luchtbases op Malta aan™ gevallen. RADIOPROGRAMMA Mannen - en ook ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 20 APRIL 1942. Pagina 2. ALKMAARSCHE VEREENIGING „ZIEKENHUIS VERPLEGINÏï". Het bestuur van de vereen. Zie- kenhuisverpleging deelt ons mede, dat de oprichting van een aanvul- lings- en suppletiefonds, om o.a, de onlangs afgevoerde leden de gele genheid te geven weder lid te wor den, tot gevolg heeft gehad dat in een paar weken tijd meer dan 1000 leden in deze fondsen zijn ingeschre ven, waaronder honderden die nu voor de vereen, zijn terug gewon nen. Voorts, dat de vertrouwensraad het initiatief genomen heeft tot be langeloos „huis-aan-huis" bezoek om te komen tot massale inschrijving van nieuwe ledenin zoo snel tempo als dezè tijd gewenscht maakt. Ieder steune deze actie o.a. door snel te beslissen. STREEKVERBAND ZIEKENHUISVERPLEGING. Zaterdagmiddag vond in hotel Kinheim" de jaarvergadering plaats van het Streelcverband „Alkmaar" van de vereenigingen voor ziekenhuisver- pleging in Nederland. In zijp openingswoord wees de voor zitter, ee heer A. Wiedijk, op de ver schillende moeilijkheden, die de ver- eeniginge.. hadden te overwinnen. De heer H. G. Rijs werd wederom candidaat gesteld voor lid van het bestuur der Federatie. De jaarverslagen van penningmeester en secretaris werden ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. Bij de behandeling van het punt over het Nederlandsch Ziekenverplegings- fonds Nezibo deelde de voorzitter mede, dat in de toekomst andere verbanden zullen worden gevormd, waarvan twee leden in den ledenraad zullen zitting hebben en vanwaar uit alles zal worden geregeld. Over de /oor- en nadeelen van de toetreding tot het Nezibo ontst'ond een breede discussie. Enkele aanwezigen zagen in de landelijke centralisatie, zoo als die nu wordt voorgesteld, een moge lijkheid, dat de afwerking der ver schillende zaken zou worden vertraagd Ook werd bezwaar gemaakt, tegen de bepaling, dat de afdeelingen, die zich aansluiten, het geheele reservefonds zullen moeten storten in het Nezibo, in tegenstelling met de oorspronkelijke plannen, waarbij men slechts per ver zekerde een bepaald bedrag zou moeten afstaan. De secretaris van de Federatie, als mede de voorzitter, de heeren Stolk en Buis, hebben al" deze bezwaren weer legd en erop gewezen, dat door deze landelijke centralisatie de behandeling en de rechten vanMe verzekerden dan overal in den lande gelijk zullen zijn. Dat men de toestand zou krijgen, zooals werd verondersteld, dat de vereenigingen, welke waren aangesloten, de vereeni gingen, die zulks niet deden, zouden gaan beeoncurreeren of. andersom achtte men uitgesloten, wanneer een ieder maar op zijn eigen terrein bleef. Op een desbetreffende vraag merkte de heer Stolk nog op, dat, indien men als verplicht verzekerde werkloos raakt en. na de vier weken dat men dan nog verzekèrd is, zich als vrijwillig ver zekerde wederom aanmeldt, men met volle rechten en zonder een wachttijd zal worden aangenomen. Hierna volgde sluiting. GEGUND. Aan de N.V. P. Daalder's aanneem- bedrijf te Alkmaar is gegund door de Dienst der Zuiderzeewerken het slaan van een pontonbrug, ter lengte van 164 meter, over de Ramsgeul en het op stellen van een veerpont in het Rams- diep, beide te Ramspol (Ov.) De Vrijdagmiddag in 't Gulden Vlies gehouden vergadering van den Bond van Ziekenkassen in Noordholland werd bijge woond door afgevaardigden van 15 der 17 aangesloten plaatse lijke vereenigingen. Voorzitter was de heer H. G. R ij s uit Warmer: huizen Medegedeeld werd o.a.j dat de commissaris voor de herziening van het ziekenfondswezen bericht had gestuurd, dat art. 49 der ziek tewet niet van toepassing is op de plaatselijke ziekenkassen, omdat de 20 uiitkeering niet als zieken geld wordt beschouwd in den zin der ziektewet. Wij kunnen dus ge woon doorgaan-, concludeerde de voorzitter. Inzake de vorming van een Raad voor het Bedrijfsleven (zooge naamde commissie-Wol tersom heeft het bestuur een schrijven ge richt tot de nog niet toegetreden plaatselijke vereenigingen met ver zoek om zich aan te sluiten, opdat de Bond zoo sterk mogelijk zal staan. Ten slotte werd nog medegedeeld, op een desbetreffende vraag, dat de afdeelingen geheel vrij zijn ten .aanzien van aansluiting bij het herverzekeringsfonds. Jaarverslag. In zijn jaarverslag deelde de secr.- penningmeester, de heer H. Vinke te Broek op Langendijk, mede, dat in het afgeloopen jaar drie van de vijf kassen der federatie naar den; Bond waren overgekomen; met de twee andere is nadere cor respondentie gevoerd. Door het toe treden van bedoelde drie vereeni- gingen is het bestuur uitgebreid tot zeven leden. Bij de meeste kassen valt een gestadige achteruitgang in ledental waar te nemen, maar dank zü de toetreding van Koedijk, Noord- scharwoude en Oudkarspel met resp. 157, 177 en 172 leden, telt de bond thans 1430 aangeslotenen tegen 938 in het vorige jaar. (Zonder deze drie zou het ledental 824 zijn). Na een gespecificeerde opgaaf van het ledental en het bezit der plaatselijke kassen wordt medege deeld, dat aan contributies totaal (Werd betaald 14375.30; aan zie kengeld werd uitgekeerd 13228.07; er waren 488 ziektegevallen, waar voor over 12984 dagen werd uitge- 1 keerd. Deze uitkeering is bij de verschillende kassen nogal ver schillend, zooals in het jaarverslag nader werd aangegeven. Het financiëele verslag van den Bond gaf aan als ontvangsten 124.12 en als uitgaven 126.62; er was dus een nadeelig saldo van 2.50. Het herverzekeringsfonds had aan ontvangsten 1009.47 54 en aan uitgaven 493.82, zoodat er een batig saldo was van 515.65 (v. j. 514.7154.) De jaarverslagen werden goedge keurd. De begrooting 1942 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaven op 136.62. Hierbij werd de contribu tie der aangesloten- vereenigingen weder bepaald op 10 cent per lid, zulks ma verdediging door de hee ren 'Volkers (Oudkarspel) en Hart (Koedijk). De aftredende bestuursleden, de heeren H. Vrouwe te Uitgeest en H Vinke, werden herkozen. Rondvraag. De heer Volkers (Oudkarspel) vroeg of er niet e^n mogelijkheid is om de uitkeeringen te verhoo- gen, wat hij een noodzaak noemde, vo^'tvloeiend uit den tegenwoor- digen tijd. Een dergelijke maatregel zou.tot gevolg kunnen hebben, dat meerderen toetreden. Spr. achtte het niet onmogelijk, dat er een ver plichting komt voor de kleine zelf standigen om zich te verzekeren en dan zouden de in den Bond gecen traliseerde vereenigingen die ver zekeringen moeten, kunnen over nemen. Spr. hoopte; dat het bestuur zijn gedachten eens wilde laten gaan over dezeszaak. Verschillende heeren voerden hierover het woord. Het slot was, dat de voorzitter toezegde het voor en tegen in het bestuur in bespre king te zullen brengen, waarna verdere mededeelingen zullen vol gen. Een idete van de vereeniiging te Scba-gen om den secretaris-pen ningmeester een hdbgere vergoe ding te gevan dan de 25, die op de begrooting staan, strandde op de weigering van den belangheb bende om méér te accepteeren. Hierna volgde sluiting. TOÓNEEL VEREENIGING DE MASKERS. Met groot succes heeft de T.V. De Maskers Zaterdagavond in het Gulden Vlies de tweede opvoering gegeven van Fabricius'; Onder één dak. Het stuk en het spel vonden groote waardeering bij. het talrijk opgekomen publiek. De BURGEMEESTER van ALKMAAR, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nrs. 1756, 1757 en 1758 zijn op genomen onderscheidenlijk: a. de besluiten van 7 April 1942 en 30 December 1941, waarbij zijn vast gesteld: I. een Verordening tot wijziging van de Verordening, houdende regelen omtrent de toekenning .van kinderbijslagen aan het per soneel, in dienst der gemeente Alkmaar; II. Regelen met betrekking tot de controle op het geldelijk beheer én de boekhouding van den ont vanger en andere rekenplichtige ambtenaren der gemeente, b het besluit van 23 December 1941, waarbij zijn gewijzigd: I. de toeslagverordening 1941 (ge meenteblad nr. 1718); II. de kinderbijslagverordening (ge meenteblad nr. 1719). Deze besluiten zijn heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk tegen betaling der' kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 20 April 1942. De Burgemeëster voornoemd, G. VAN SLINGERLAND, loc. Burg. A. KOELMA, Secretaris. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 20 April 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 354 Nederland 1941 99tyg 4 Nederland 1941 100>/4 4 Nederland 1940 II 10üi/4 3—3V, Neder1. 1938 96'/, 3 Ned.-Indië 1937 89>/je BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank .157 Handel Mij. Cert. v. 2.50 130»/, Koloniale Bank .131 Ned. Ind. Handelsbank 90»/4 IND. OND. BINNENL. Alg. Kilnstzijde Unie .159 Calvé Delft Cert. ,120 NederL Ford .329 Lever Bros1 PhiL Gloeil. Gem. Bezit 305 CULTUUR MAATSCH. H. V, A279 Java Cultuur .163»/, Ned. Ind. Suiker Unie 164 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN, Deli Spoor 'cd. Spoor 85 .296 .180 144 .100 150 127 192 "7 147 173 156 631/, 47~- lu.40 W»/m 100»/4 ï00»/« 961/, 89>/s 157 132 132 92 159 121 329 171-2 307 284 165 166 85 300 186 145 96 154 130 196 178'/, 147 176 156 64 47 VJ (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Haar eigen kind? (rom.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Janssen tegen Peeters (kom.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, geen matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Alcazar (rom.-dram.) Alle leeftijden Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Het witte cscadron (rom.-dram.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 20 April. 7.30 uur, De Rustende Jager te Bergen, opvoering van „Slechts een baron" door de arb. tooneelvereeniging. 8 uur, Kapelkerk, openbare gods dienstoefening, spreker dr. J. C. Roose, herv. pred. te Groningen, over „Gods bedoeling". Dinsdag 21 April. 8 uur, dancing Harmonie, alg. leden vergadering Vereen, v. Ziekenhuisver- pleging te Alkmaar. 8 uur, café De Graanhandel van Jan van Oeffeit, verg. speeltuinvereeniging T- O. G. PIANOAVOND. Joh. O. Kramer. Voor dezen avond, die j.l. Vrijdag in het Gulden Vlies gegeven werd, had onze welbekende stadgenoot Joh. O. Kramer twee sonates van Beethoven, een nocturne en een Etude van Chopin en twee stukken van Liszt gekozen. Het programma opende met Beethoven's sonate opus 27 no. 2, waaraan men den naam van Mondschein sonate gegeven heeft- Het Adagio Sostenuto daarvan bracht .al een zekere stemming; het Allegretto speelde K. in een rubato- tempo, vooral het 'laatste gedeelte werd zeer vlug genomen en in het Presto Agitato was in het spel niet slechts het Presto aanwezig, maar de pianist veronachtzaamde in gee- nen deele het Agitato. Ook in de sonate opus 57, algemeen bekend onder den naam van sonate Appos- sionata toonde K. zich in het Alle gro assai en in het Allegro, ma non troppo in volle kracht, dat in het Presto" tot een brillant slot leidde. Het Andante eon Moto (thema met variatie's) bracht een weldadige rust. Tusschen deze twee sonaten stond de Nocture opus 48 no. 1 van Chopin. Deze nocturne had daar een juiste plaats gekregen, want haar in houd is lang niet idyllisch, grooten- d'eels hartstochtelijk, eenstuk mu ziek naar K.'s aard. Dat idylische kon men meer vinden in Chopin's etude opus 10 no. 3, die tusschen de monumentale Polonaise en de Rigo- lette fantasie van Liszt stond. Bracht de etude eenige verademing, de beide Liszt-,nummers gaven den pianist de gelegenheid te laten hooren, waartoe hij in staat is. Welnu dan, zijn tech nisch kunnen is enorm en de grootste bewondering moet men hebben voor zijn uithoudingsvermogen dat hem in staat stelde dit programma hoofd zakelijk op genoemd technisch kun nen gebaseerd zóó uit te voeren. Het talrijke -publiek huldigde Kra mer met bloemen en enthousiast klinkend applaus, dat voor hem aanleiding was twee extra's te geven. H. O. V. Eerste Beethovenconcert. Dit concert, aan den grooten mees ter gewijd, en door de Haarl. Orkest ver. onder Verhey's leiding j.l. Za terdagmiddag in de Harmonie uitge voerd, had vele belangstellenden tot zich getrokken die, met de meest mogelijke aandacht naat de op het programma vermelde kunstwerken luisterde. Allereerst naar de Egmont Oi/verture, dat onvolprezen meester werk. Vervolgens naar het vijfde pianoconcert, dat een kleine teleur stelling was. Niet natuurlijk omdat onze Willem Andriessen, die een voudige kunstenaar George van Re- nesse verving, maar wel omdat men het vorig seizoen dit vijfde concert ook van Cor de Groot gehoord had, en vaii Renesse hier 't vierde piano concert spelen zou. Andriessen's voordracht van het Allegro, het Adagio, un pocomosso, en van het Rondo dit niet het minst was buitengewoon; prachtig in alle op zichten, door het orkest keurig ge volgd werd het een indrukwekkende vertolking waarvoor de aanwezigen langdurig, spontaan applaudisseer den, evenals voor de uitvoering der Ouverture, die nooit nalaat bij de hoorders eerbied af te dwingen voor het genie dat haar geschreven heeft. Na de pauze de zevende sympho- nie, met enkele onderbrekingen o.a. de inleiding (poco sostenuts) en het Allegretto, één onafgebroken jubel zang zich manifesteerende in het Vivace, het Presto en 't Allegro con brio. En dirigent Verhey met zijn medewerkers zetten er alles op om dien inhoud (Wagner noemde deze symphonie de apotheso van den dans) zoo hoog mogelijk op te voe ren. Deze middag verkreeg daar door een glorieus einde, waarvoor men zich zeer gevoelig toonde, en leider en mus.ici door uitbundig ap plaus daarvoor dankte. A. Kooger. t HEILOO. Boerenleenbank. - Onder voor zitterschap van den heer P. Frans Jzn. hield de coöp. boerenleenbank Vrijdagavond in café „De Onderne ming" een algemeene vergadering. Uit de rekening en balans over het jaar 1941 «tippen wij aan. dat uitge geven werd aan de spaarbank 110000.04, aan voorsch. 4286.27. Ontvangen werd van de spaarbank 122788.19, van terugbetaalde voor schotten 251094. De balans sloot op 247211.36. De winsten van 403.25 werd bij de reserve gevoegd. De heer H. Mulder werd herkozen in het bestuur, terwijl voor den raad van toezicht werd herkozen de heer G. Hommes. De rente blijft 254 voor opgenomen gelden 4 Uitvoering gym.vereen,. „Doves' - De gymnastiekvereeniging „Do ves" gaf Zondagmiddag voor een geheel gevulde izaal in „De Rustende Jager" een uitvoering voor haar donateurs. Na den vaandelgroet en et uit volle borst gezongen gym- uöstenlkd, heette de heer D, W. L, Hoekstra allen welkom en wekte de aanwezigen op lid te worden van Doves". In een non-stop program ma kwamen hierna de verschillende afdeelingen voor het voetlicht Voor al de jeugd is bij „Doves" goed ver tegenwoordigd, wat bleek uit eenige alleraardigste vrije oefeningen, ge bracht door meisjes A en oefeningen op de brug door adsp.dames. Het op treden van de jongens met halters was iets minder. De rhythmische oefeningen, gebracht door een „drie tal dames, waren zeer goed. Bijzon der goed geslaagd was het nummer „5 minuten les", waar wij kennis maakten met een groot aantal jeug dige Dovesrleden, die ons gelijktij dig oefeningen aan paard, brug en ladder lieten zien. Het tafereel schaatsenrijden, was, mede door het zeer goed aanpassende décor, een succesnummer, 't Tremplin-nummer werd door een der jongens gewonnen De boerendans van den cursus meis jes waren nog zeer jeugdige bij had eveneens veel succes. Aan de brug bleken de dames over het algemeen goed op dreef. De heeren blonken uit in vrije oefeningen en aan de brug. Een hawaiï-dans (rhythmische oefeningen) door de meisjes viel zeer in dén smaak. Het nummer oefeningen met verlichte knotsen, uitgevoerd door de dames, deed het weer best. De dames Avis en de heeren Kunst en Dekker vul den de korte pauzes met zang en een aardig schetsje. Na afloop sprak een der dames van de rhythmische groep een woord van dank tot mej. Mtmtjewerf, die deze dansen op de piano begeleidde en overhandigde haar bloemen. Bij monde van den voorzitter werd den heer Heinis en zijn medewerkers dank gebracht voor hetgeen zij ook voor deze uit voering weer hebben gedaan. „Do ves" ton met genoegen op deze ge slaagde uitvoering terug zien. 's-Gravenhage, 20 April. De secr.- gen. van het dept. van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 21 t/m 28 April a.s. de met „21" genummerde bon van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft voorts de met 21 genummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter' (zonder reductie) of 125 gram margarine-of, voor zoover voorradig, 100 gram bak en braadvet. 's-Gravenhage, 18 April. Do secr.-gen. van het dep. van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat, waar het van belang is de bevoorra ding van vaste brandstoffen voor den komenden winter zoo spoedig mogelijk te beginnen, reeds binnenkort zal worden overgegaan tot het verstrekken van de nieuwe bonkaarten vaste brandstoffen. Bjj het uitreiken der nieuwe kaarten zal voorloo- pig geen onderscheid worden gemaakt tusschen de verschil lende categorieën, die tot nu toe onderscheiden werden, namelijk „haarden en kachels I tot en met 4 kamers", „haarden en kachels 5 en meer kamers" en „centrale verwarming", zoodat aan al deze verbruikers een zelfde haart, gemerkt „D.V." van 14 bonnen zal worden ver strekt. De uitreiking der nieuwe brand* stoffenkaarten zal zooveel mogelijk geschieden gelijktijdig met de ver strekking van de bonkaarten voor de zesde distributieperiode. De kaarten zullen uitsluitend worden uitgereikt aan personen, die de aan duiding „hoofd op hun stamkaart hebben en in het afgeloopen seizoen een brandstoffenkaart J„ K. of L. hebben ontvangen. Deze kaart J„ K. of L. waarop alle nog niet aangewe zen bonnen moeten voorkomen, uit gezonderd die bonnen, welke vernie tigd konden worden, namelijk de bonnen „21 C.V." en „22 C.V." van de L-kaart, moet bij de in ontvangst neming van de bonkaart D.V. wor den ingeleverd. Ten aanzien van: eigen brandturfproducenten, schip pers, flatwoningen, personëh, die Duitschland strijdt voor Europa. EXTRA-BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Opnieuw 143.000 brt. tot zinken gebracht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 20 April (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: „Het Duitsehe duik'bootwapen maakt melding van nieuwe groote successen op de verschil lende oorlogstooneelen. Aan de Oostkust van Noord- Amerika en in de Carai'bische zee bracht het) Duitsehe duik- bootwapen'18 vijandelijke sche pen met een gezamenlijken In houd van 131.O0C brt, tot zinken. Een duikboot nam de olie-op slagplaatsen van Bullenby op Curasao* onder artillerievuur, waardoor deze in brand vlogen. In de Noordelijke IJszee wer den uit een convooi in samen werking met de luchtmacht 2 vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 12.000 brt. tot zinken gebracht, waaronder een- tankschip. Drie andere' groote schepen werden bescha digd. Op begeleidende oorlogs schepen werden eveneens tref fers geplaatst. In de Middellandsche zee tor pedeerde een Duitsehe duikboot) een aan de pier van Beiroet lig gend schip. Een andere duikboot viel de electrisehe centrale van Jaffa met artillerievuur aan en beschadigde deze zwaar. In aansluiting op mijn oproep voor den Landdienst deel ik mede, dat diegenen, die zich gemeld heb ben, omtrent de voorwaarden, toe' stemming der ouders, enz., berichten dienen aï te wachten van het staf kwartier van den Nationalen Jeugd storm. Het is dus overbodig inlichtingen te" vragen. VAN GEELKERKEN, MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 20 April. Heden avond van 19.1519.30 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilver sum 2 in zijn politiek weekpraatje over „Een gewaarschuwd mensch is er twee waard". 489E STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. 1500 16692 1000 14140 400 5254 9138 11370 17461 200 20750 100 5151 6903 8053 11692 13859 15787 17134 18187 PAKKETTEN VOOR HET LEGIOEN De afd, propaganda en verzorging van het hoofdkwartier van het „vrij willigers legioen Nederland" deelt mede, dat de mogelijkheid geopend is om pakketten te verzenden aan de leden van het Vrijwilligers Le gioen Nederland. De pakketten mogen hoogstens een kilogram wegen en geen grooter af meting hebben dan 102040-centi meter. De inhoud mag niet aan be derf onderhevig zijn. De pakketten dienen volledig geadresseerd met persoonsnaam en het veldpostnum mer gezonden te .v/orden aan het hoofdkwartier van het Vrijwilligers Legioen Nederland, Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. Van hieruit worden zij in kisten naar hun bestemming gebracht. Op 1 Mei a.s. moeten de pakketten in het bezit van het hoofdkwartier zijn. De nadruk wordt er op geves tigd, dat deze zending alleen geldt voor leden van het vrijwiligers le gioen Nederland Voor andere Nederlandsche vrij willigers bij de weermacht zijn on derhandelingen gaande. geen J., K. of L.-kaart kunnen inle veren, alsmede B., p., D. en E.-ver- bruikers zullen nog verdere mede- deelingen volgen. Geen schade van beteekenis aangericht. Tokio, 18 April. (Domei). Om 15.uur hebben drie vijande lijke vliegtuigen een aanval gëdaan op Nagója en Kobe, waardoor slechts lichte schade werd aangericht. In het communiqué wordt gezegd, dat om 14.— uur 2 vijandelijke vliegtuigen een aanval hebben gedaan op Nagoja. Ofschoon deze vliegtuigen bommen neerwierpen, was de aangerichte schade gering. Een vijandelijk vlieg tuig heeft een aanval gedaan op Kobe omtsreeks T4.30 uur, waarbij brandbommen werden neergewor-" pen. Ernstige schade werd niet aan gericht. Toen als Amerikaansch herkende vliegtuigen voor het eerst boven Tokio en Yokohama verschenen, bleef de bevolking kalm. Zonder eenige opwinding werden de ramon der huizen gesloten. Tijdens den luchtaanval van vandaag op Tokio Werden boven het stadsgebied geen bommen neergeworpen. Klaarblijke lijk is ook ergens anders geen schade aangericht. Blijkbaar in de veronder stelling, dat het een pröefalarm was, bevonden zich rondom het middag uur 100.000 menschen op straat, hoe wel het alarm minstens een uur van tevoren was gegeven. Ook toen de luchtdoelartillerie begon te vuren, bleef de bevolking zeer kalm. Het gevoel van algemeene veiligheid nam nog toe, toen talrijke Japansche jachteskaders verschenen. In een officieel communiqué wordt er met nadruk op gewezen, dat de keizerlijke familie zich in goeden welstand bevindt. De luchtaanvèl vas ongetwijfeld minder voor df bevolking dan „wel .voor do overige in het Japansche rijk wonende Ja panners bedoeld. De voorzorgsmaat regelen der civiele luchtbescherming verliepen zonder eenige hindernis. Dat Tokio ondanks een negental neergeschoten Amerikaansche vlieg tuigen, geen ernstig gevaar heeft ge- loopen, blijkt alleen al uit het feit, dat het verkeer in de stad op geen enkele wijze werd onderbroken. Er werden, naar het D.N.B. meld de, brandbommen van ongeveer 2 kg neergeworpen. De Amerikaan sche vliegtuigaanvallen werden door jagers en luchtdoelartillerie afgesla gen. Het luchtalarm duurde in Tokio zeven uren. Nader wordt aan het D.N.B. ge meld: Even voor 3 uur werd luchtalarm gemaakt in de provincies Kyoto, ten N. van Osaka en in Okayama, ten W. van Kobe. In Midden-Japan vond luchtalarm plaats van de O. naar de W.-kust en wel in het O. in de pro vincie Foekoesjima via Tokio tot Sji- zoeoka en in het'W. in de provincie Niigata. Branden, die ontstonden, werden snel gebluscht. De vijandelijke vliegtuigen hebben met mitrailleurs op dorpen gescho ten, doch daardoor werd geen schade aangericht. Domei meldt, dat ofschoon geen militaire doelen werden getroffqp een school en een hospitaal ver scheidene treffers kregen. De resultaten. Tokio, 19 April. (Domei). Het cen trale 'hoofdkwartier van defensie heeft hedenmiddag medegedeeld, dat er brandbommen rijn geworpen op es plaatsen in de buurt van Nagoja, terwül op drie picateen te Kobe tel* VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ™ GEVESTIGD TE 'S-GRAVENHAGE BESTUUR 11. C. F. C. VAN HELDER TUCKER, A. A. 0. fiflCKR, MR, I I U0BTIJ1». «.Li. QB0BBE& t. fc EVESL Tot heden, 16 April 1942, is totaal bij de Maat schappij verzekerd voor GULDEN als volgt over de afdeelingen verdeeld A f 3.490.000.000.— B f 846.000.000— C f 151.000.000— D f 261.000.000— (incl. f 90.000.000 in D III op vaartuigen) E f 160.000.000— G f 8.000.000— I f 84.000.000— Voegt ook Uw belang bjj het groote geheel en neemt deel in de steeds groeiende risico-spreiding! Het Italiaansche legerbericht van 18 April luidt als volgt; In Cyrenalca werd de verken ningsactiviteit belemmerd door he vige zandstormen. Onze vliegtuigen hebben doeltreffende bomaanvaüen gedaan op de achterwaartsche ver binding van den vijand. Een Hurri cane werd. door de luchtdoelartille rie neergeschoten. In het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee heeft een tor* pedojftger onder bevel van luitenant ter-zee le klasse Enrico Vaccaro een vijandelijke duikboort tot zinken gebracht. Het legerbericht van 19 April luidt als volgt: Beperkte acties van patrouilles en artillerie in Cyrenaica, waar voort durende ongunstige weersomstan digheden en zware zandstormen ook de activiteit van de luchtmacht heb ben beperkt. In den afgeloopen nacht zijn de luchtbases op Malta opnieuw door onze bommenwerpers aangevallen. DINSDAG. HILVERSUM 1, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.65 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuws- ber. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Amusementsorkest (opn.). 9.15 Voor ds huisvrouw. 9.20 Revida-sextet (opn.). 10.Kamermuziek (gr.pl.). 11.Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.Theo Uden Masman en zijn dans- orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Boerenland in boek en krant. 13.15 Salonorkest. 14.—. Groninger Orlcestvereen, solist, en gr.pl. 16.Ziekentroost. 16.20 Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17.— Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 „Pastels", muzik. progr. 18.Voor de vrouw. 18.15 Gr.pl. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 BNO: Nieuws- ber. 19.BNO: Gesproken binneni. overz. 19.10 Gr.pl. 19.30 „Hij en zij", ca- baretprogr. 20.15 De Melodisten en solist. 21.Luisterspel. 21,30 Musette- orkest en solist. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 Musette- orkest en solist. 22.2524.Gr.pl. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 De kantoor bediende vroeger en nu. 11.Zang met pianobegel. en gr.pl. 11.45 Gr.pl. 12. Amabile-sextet. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Zang met pianobegel. en gr.pl. 13.40 Gr.pl. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 16.— Zang met pianobegel en gr.pl. 16.30 Gr.pl. 18.55 Pianovoordr. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 18.15 Boek- bespr. 18.30 Reportage. 18.45 Omroep orkest 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Twentsch praatje. 20.BNO: Eng. uit zending: Holland and the economie re organisation. 20.Het Rotterd. Piano kwartet en gr.pl. 21.Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 G-.pl. 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.Gewijde koorzang (gr.pl.). 22.0522.10 Avondwijding. Vanaf 20.alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met "de Studio beschikken. BROEK OP LANGENDIJK, 20 April 1942. 32200 kg Roode kool 9.80; 7600 kg Gele kool 9.10; 11800 kg Deensche witte kool 7; 6000 kg Peen 4.30— 6.20; 1200 kg Bieten 6; 25 bos Ra barber 31; 250 kg Witlof 15.20— 24; 60 kg Raapstelen 35; 420 kg Radijs 5.20. NOORDSCHARWOUDE, 20 April 1942. (Noordermarktbond). 38400 kg Roode kool 9.80; 140300 kg Gele kool 7; 6000 kg-Uien b: 5.90. kens een bom was neergekomen. Voorts is medegedeeld, dat boeren dorpen met machinegeweervuur be stookt zijn. Er werd echter geen schade aangericht. Ook Zondagmiddag luchtalarm. Zaterdagnacht was er opnieuw luchtalarm in 't verduisterde Tokio. Zondagmiddag even over een uur is'achter elkaar in verscheidene ge bieden in centraal fTapan, met inbe grip van Tokio en het vlootstation Jokosoeka, wederom luchtalarm ge maakt. Boven het stedelijk gebied van Tokio kruisten? geruimen tijd verkenners en jagers. Omtrent een vijéndelijken aanval is tot dusver nog niets „bekend geworden. 157. Waar ging de fee n toe? Kijk, daar stond een de hoek. De fee boog er en begon ergens naar te Voetbal Beslissingen zijn e gevallen in de eerst eenige uitslagen zij ■waard,, om gerelevei Allereerst noemen van DFC tégen AD( zen werd, zoodat Al nitief kampioen van geworden. Dat Blauw-Wit h eindigde met een ze zeer normaal te noe Maar er is een groo Tubantia, dat eenige 1 een vinnige eindspurt gisteren het sterke AG De Tubantianen speek élan en hadden reeds helft een 3-0-voorspro in de tweede helft b rend het initiatief had Quick liet zich ni Enschedé werd in Nijn geklopt en het gevolg thans nog één puntje PEC speelde gelijk 1 en de Ensch. Boys NEC, zoodat de situa aldus is: PEC NEC Ensch. Boys Tubantia Hengelo, In het Zuiden worm en Willem II, zoodat d sche club nog steeds 2 sprong heeft met nog te spelen. Nog een g en 't is in orde. Onderaan hèerscht j ning. Picus verloor v; Roermond van Eindb de stand thans is: 21 3 5 21 3 5 20 3 4 20 1 8 Twe Alcmaria bezorgde R( door ZFC een puntje a zoodat RCH thans met punten minder dan club aan het hoofd gaa Onderaan is de spanr genomen door de ei West-Frisia, De Ehkhui zooals verwacht werd, HRC met 4-1 en zijn 1 plaats beland met één sprong op HRC. En w met 4-2 van KFC verl situatie aldus: West-I HRC 11 pt.; Alkm. Bc nog is de zaak niet op Zondag a.s. spelen de E gen West-Frisia! Dat w de beslissende wedstrijd Kennemers verloren 3-0 en hetzelfde lot one poort tegen WFC, dat kans meer heeft. In de 3e klasse B we van Helder met 2-1 en deze overwinning kami gen versloeg met 2-1 A definitief bovenaan in die de veertig zijn gepasseen Rheumatische pijnen, moete dat ze de dupe worden v< Met de jaren verslappen de bl organen, verzwakt ook de spij! gaan zich onzuiverheden vorm en die hoopen zich op. Zu moeten Kruschen nemen. I krijgen onzuiverheden in he vat op het gestel, omdat i langs natuurlijken weg word Kruschen wordt over de heele als hef middel tegen rheumatf als voorbehoedmiddel tegen o domskwaaltjes. Bij Apotheken 1.47 - 0.76 - 6.41, - uH: bekende gele verpakking. „Het wordt een riskan ming, maar de buit is g om er zelfs de Condor a gen". „Mijn goede oude Coi woordde de kapitein n beste schip, dat ik ooit voeten heb gehad". Jessa lachte weer. „U krijgt het schip te: porteert in de eerstvolg) dat u het gevonden hebt „Ik zal gek zijn, niet? mij niet kwalijk nemen naar mijn volk zien". De kapitein tipte aan pet en verdween. Jessa ging langzaam ei ten over de loopplank heeft gelijk, dacht hij, 8 t

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2