CtÉBÉ STAD EN OMGEVING Ziekenhuisverpleging. AGENDA. RADIOPROGRAMMA de maag verstaat geen gekscheren. Amsterdamsche Beur» FEUILLETON HET GEHEIM vam 1» PAREL-EILANDEN qevcmgeniss Zijn lee Eerherstel der g ALKMAARSCHE COÜRANT VAN WOENSDAG 22 APRIL 1942. Pagina 2. 50 JAAR GETROUWD. Het echtpaar P, de Jager-G. de Jager-v. d. Meer, Brouwerstraat, al hier, herdacht gister het feit waarop het voor 50 jaar jn den echt werd verbonden. 31 jaar hebben zij op een boerderij in den Beemster, waar de heer de Jager, die thans 77 jaar is, werd geboren,' het véehoudersbedrijf uitgeoefend. In de eerste 10 jaar werd de melk op de boerderij tot boter en kaas verwerkt. Vooral voor de vrouw was dat toen een tijd van harden en zwa- ren arbeid. Nog vol levenslust verzekerde ons de thans 71-jarige bruid, die in Graft werd geboren, dat dit haar volstrekt geen kwaad heeft gedaan. Zij ge voelt zichzelf nog zoo kwiek, dat zij zonder hulp haar keurige huishou ding verzorgd. De heer de Jager heeft de eerste 10 jaar van de exploitatie van zijn boerderij zijn kaas in Alkmaar ge markt en daarna zijn vetvee. Veel zaken, zoo vertelde hij, heb ik op de Alkmaarsche marktmet Spanje ge-, daan. Aanvankelijk, zoo vertelde hij, was ik daarvoor afhankelijk van commissionairs. Dit vond ik niet prettig en daarom leerde in drie jaar zooveel Spaansch, clui ik met de Spanjaarden kon correspondee- ren en hen op de markt kon ver staan. De energie en de zucht naar onafhankelijkheidvan een rechtge- aarden Hollandschen boer, die het liefst zijn zaakjes zelf doet, k<Jmt hier wel sterk naar voren. Het zijn de zulken die ons volk groot hebben gemaakt. Het feest (hun huwelijk werd met vier dochters gezegend) werd in fa miliekring gevierd. VOOR DE RADIO. De club „Elck Wat Wils", bestaan de Uit eenige leerlingen der R.H.B.S., wonende te Alkmaar en Heiloo, die door haar optreden ook in het open baar, hetzij als muziekgezelschap, hetzij voor tooneelspel of goochelen, reeds een goede bekendheid ver wierf, is uitgenoodigd om op 6 Mei naar Hilversum te komen om te mu- siceeren in de studio. Op nader te bepalen dag zal het gespeelde dan door middel van „een plaatje" we reldkundig worden gemaakt. De In strumenten, welke bespeeld wor den, zijn: piano, drum, saxofoon, twee accordions en viool. GESLAAGD. Voor het diploma examen kost- prijsdiploma, van de Fed. van het Boekdrukkersbedrijf, gehouden te Amsterdam, slaagde de heer J. P. Meyer van Putten te Alkmaar. 489E STAATSLOTERIJ. Bij de gister gehouden trekking (3e klasse, 2e lijst) zijn wat de in Alkmaar en omgeving verkochte loten betreft de volgende prijzen gevallen: 100 20496 45 5318 5335 5351 539Ó 10526 10528 10866 12761 12791 12795 12798 12813 15106 21577 21604 21616 VERGADERING NEDERL, RUNDVEE STAMBOEK. De vergadering van het Nederl. Rundvee Stamboek, welke Vrijdag middag in 't Gulden Vlies te Alk maar werd gehouden, werd door een flink aantal personen bijgewoond. De directeur van het N. R. S., de heer Wibbens, deelde mede, dat het N. R. S. heel goed floreert. Het aan tal nieuwe leden, dat in 194f werd ingeschreven, bedroeg ruim 1100. Ir. De Jong, hoofdinspecteur, heeft eenige mededeelingen gedaan om trent de inspecties. Het zal noodza kelijk zijn, dat voor de zomer-in- spectie de dieren naar eenige cen trale plaatsen worden gebracht, aan gezien de verkeersmoeilijkheden van dien aard zijn, dat de inspecteurs niet iedere boerderij afzonderlijk kunnen, bezoeken, al wordt dit wel de beste methode gevonden. De toeslag op de melklijsten is voorloopig op 5 pet vastgesteld voor Noordholland. Het aanbrengen van de productiecijfers op de zwarte schets van vaarskalveren waarvoor sinds kort de gelegenheid wordt opengesteld, kon de goedkeuring der aanwezigen verwerven. Ir. De Jong heeft vervolgens de aandacht gevestigd op de wensche- lijke veranderingen in de voorwaar den voor de overschrijving uit, het Friesche Rundvee-Stamboek in het Nederh Stamboek, in het bijzonder ten aanzien van het mannelijk vee. Spr. wilde voorstellen het vetgehal te, dat met 3.30 pet, te laag wordt geoordeeld, te brengen op 3.60 pet. Voorts ipv één melklijst er bij te vragen van de moeder, wannéér er drie of meer lijsten zijn, twee lijs ten van de moeder en van beide grootmoeders te vragen, Spr. wilde de vóórkeuring laten vervallen, om dat deze meestal geschiedt op, een te jeugdigen leeftijd, waarop nóg geen juist oordeel over het betr. dier is te vormen. Laat men de keuring bij het inschrijven iets zwaarder ma ken, bijv. tot B min, opdat voorko men worde, dat z.g. kantnummers in het N. R. S. worden toegelaten. De aanwezigen waren het hier- jnede wel eens. De productiecontrole in Neder land» waarover ir. De Jong in'op dracht van de regeering een onder zoek had ingesteld, werd hierna door hem besproken. Spr. deelde mede, dat op 1 Jan. 1941 van de 1 millioenmelk- en kalfkoeien, wélke er toen in ons geheele land waren, pLm. 27- pet. was gecontro leerd. In Friesland werd 63 pet. van den veestapel gecontroleerd, in de overige veestapel slechts 33 pet. Men moet er weer toe komen, dat in het geheele land tusschen 60 en yO pet. van de koeien wordt gecon troleerd. In Noordholland, waar $1 pet. gecontroleerd wbrdt, wordt pet. door ófficieele instanties ge controleerd. Toch neemt Noordholland een gunstiger positie in dan de provin cies Groningen, Drente enz. Na de de verschillende wijzen, waarop de officieéle controle wordt uitgeoe fend te hebben besproken consta teerde spr., dat die in het gebied van het F. R. S. heel wat beter is dan die in het gebied van het N.R.S., waar op zes verschillende manieren wordt gecontroleerd. Te Friesland op één manier. In het gebied van het N. R. S. moet meer uniformiteit in de controle worden gebracht. Ook is het noodzakelijk, dat uniforme administraties worden ingevoerd voor de verzameling der productie- gegeven, omdat anders nooit een juiste vergelijking mogelijk zal zijn tusschen de verschillende gebieden, verd, kan door de heffing van een zeer gering bedrag,'bijv. 0.06 per 100 kg melk, een groot gedeelte van de controlekosten worden gedekt. Spr. is tegenstander van een ver plichte melkcontrole. Door een in tensieve propaganda wil spr. de boe ren van het nut van een goede con trole overtuigen. Uitvoering van zijn plan is echter alleen mogelijk in meer normale tijden, doordat men nu niet de beschikking heeft over het noodige materiaal. Deze rede wérd met aandacht ge volgd en had ongetwijfeld de in stemming der aanwezigen. Ir, De Vries, rijks veeteeltcorisulent, ver klaarde, dit plan zeer toe te juichen. Nadat nog eenige heeren het woord gevoerd 'hqdderr, volgde sluiting der vergadering. TOONEELGROEP: DE VOORTREKKERS. Opvoering van Adel in Livrei. In de tooneelzaal van Het Wapen van Heemskerk gaf de tooneelgroep De Voortrekkers gisteravond een uitvoering van Henk Bakkers blij spel: Adel in Livrei. Hun optreden is een groot suc ces geworden. De symphonie van leugens, met een slotac- coord, zooals de auteur zijn stuk zelf noemt, bleek een zeer speel baar blijspel met tal van geslaagde komische scènes. Alfred de Beau- cour moet zijn familiegoed verkoo- pen wegens schulden. Een rijk ge worden slager met een alleraardigste dochter meldt zich als kooper aan. Alfred verwisselt met zijn bediende Marcel van persoon, waardoor na tuurlijk de meest verwarrende situa ties ontstaan. Maar het slot is niet alleen een triomf van de liefde, maar vooral van den arbeid. Alfrea blijkt aan 't eind inderdaad de adel van den arbeid te hebben leeren kennen. De medewerkenden hebben van het stuk een bijzonder vlotte vertolking gegeven én het luide applaus, meermalen bij open doek, was zeker verdiend. Uitstekend was Karei Baars als Marcel de kamerdienaar, die na di verse verwisselingen zelf niet meer wist of hij nu van adel was of niet. Hij had als regisseur voor bijzondei goed samenspel en opmerkelijk tempo gezorgd. Bert van der Linden speelde Alfred zeer verdienstelijk. Een groot succes behaalde Ko van SprinkhuySen als Gerrit Dolhuis, de rijk geworden slager, terwijl Mien van der Lugt Melsert de dochter Else bijzonder goed speelde. Adri Dory wist van de dienstbode Nelly een opmerkelijk aardige uitbeelding te geven en Ada van Duyl werd als mevr. Bolhuis voortdurend beter. Lou van Dommelen was de 'correcte oom Henri, terwijl Henri Menning en Henk Sluyter van dq, twee schuld- eischers, die een moment ook nog van adel waren, zeer geslaagde typen maakten. Het luide applaus aan 't slot be wees wel, dat de bezoekers zeer vol daan waren over stuk en spel. G. C. van Gulik. Financieel een gunstig jaar 1941, 3343 leden afgevoerd als gevolg van het in werking treden van het ziekenfondsen- besluit. Dinsdagavond hield de vereen. .„Ziekenhuisverpleging" haar aige- meene vergadering in de dancing van de Harmonie, Aanwezig waren acht bestuursleden en een twintig tal anderen. De voorzitter, de heer W. van d e V a 1 1, memoreerde, dat het be stuur in het afgeloopen jaar niet heeft stil gezeten en meent het vertrouwen der leden te verdienen. Ongeveer een derde deel der leden heeft de. vereeniging verlaten als gevolg van de nieuwe bepalingen ten aanzien van de ziekenfondsen. De actie om dat verlies te herstellen door het werven van leden mede door het vormen van een „aanvul- lingsfoncte" en een „suppletiefonds" zijn met succes bekroond: reeds 1260 personen zijn toegetreden. Voor het bereiken van dit resultaat bracht de voorzitter dank aan de agenten en aan de leden, die zich hierbij heb ben ingespannen. Over de concentratie van fond sen, zooals de vereeniging zich die voorstelt (n.l. streeksgewijs en niet landelijk gelijk de Federatie van ziekenfondsen beoogt), kon spr. nog niet veel zeggen, maar hij meende, dat de wind thans weer meer waait in de richting van streeksgewijze concentratie. Ten slotte besprak de voorzitter nog in het kort de financieel® resul taten van het afgeioopen jaar, waar bij hij constateerde, dat de midde len der vereeniging met ruim f 2200 toenamen. Jaarverslagen. Aan hiet jaarverslag van den secre taris, den heer R, ter Brugge, ontleenen wij: Het ledental bedroeg op 1 Januari j.L 6589 verdeeld over 2995 gezinnen, d.I. 3517 minder dan op 1 Jan. '41. Er v "rden 503 nieuwe leden lngeschre- (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Haar eigen kind? (rom.) 14 jaar, i Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd- nummer,Janssen tegen Peeters (kom.) Alle leeftijden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Alcazar (rom.-dram.) Alle leeftijden. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Het witte escadron (rom.-dram.) Alle leeftijden. Donderdag 23 April. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering door UIvadero. 8 uur, van JTeylmgenzaal hotel Proot, prop.-avond voor den N. V. D.; spreker do heer D. H. Querner. Vrijdag 24 April. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering Kuiper's zangklassen. gems bedanken 262, verhuizing 236, achterstand contributie 32, overlij den 82, wegens overschrijving naar andere vereenigingen 65 en ten ge volge van het in werking treden van het Ziekenfondsenbesluit op 1 No vember, 3343 leden.'Het aantal niet- betalende leden verminderde met 45. (Slot volgt.) DE EXPORTPRIJZEN. Verlaging over de heele linie. In de exportprijzen zijn met inging van Dinsdag eenige wijzigingen aange bracht. Glaskoolrabi I boven 7 cm komen met 10.50 op de lijst voor, II (van 47 cm) 8.40 en III (van 24 cm) met 5.60 per 100 stuks. Raapstelen zijn verlaagd tot 28 per 100 kg, kropsla I (minstens 13 kg) 10.50, II (van 11— 13 kg) 9 en III (van 9—11 kg) 5.30 p. 100 st. Kaskomkommers, sort. I (vanaf 46 kg per 100 st.) 36, sort. II (van 38 46 kg) 27 en sort. Ill (van 3038 kg) 10 per 100 st. Glasspinazle 27 per 100 kg en radijs 4.40 per 100 bos. Dit be- teekent voor al deze producten een ■verlaging. Voor het binnenland zijn ook nieuwe maximumprijzen voor de vroege groen ten vastgesteld, welke alle lager zijn dan, de vorige week, behalve die voor bloemkool. Savoyekool (schelk) noteert nu 16, bossclderij 10; witlof (ten hoogste 15 st. per kg) 22, meer dan 15 st. 17 per 105 kg. Bospeen (glas) 23, sla (dunsel en snij-) 35, rabarber 26, postelein 43, spinazie (natuur) 21, peterselie 11 (p. 100 bos), andij vie 20. Vroege aardappelen, welke ter beschikking, m Aten worden gesteld van de VBNA, zijn teruggebracht tot 35 per 100 kg. Nieuwe stookdruiven komen op de lijst voor mot 400 per 100 kg en aardbeien met 250 per 100 kg. DE EftPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. Met ingang van Dinsdag 21 April zullen de exporteurs, naar de Tuinderij meldt, de volgende heffingen aan de Centrale moeten afdragen: Peen II z. lof los verladen 2.20, witte uien A los verladen 0.50, koolrabi IX 0.20, III '1.80 per 100 stuks; schorscneeren I en IX 11.30, roode kool 2.50, savoye kool 2, witte kool 0.2(1, veldsla 18.10, prei boven 10 mm 9.10; knolselderij z. lof boven 8—10 cm 7.20; raapstelen 18.80, kaskomkommers I, II en III 11.30 en radijs 1 per 100 kg, bos of stuks. De Centrale zal aan de exporteurs de navolgende bijdragen verleenpn: witte uien A verpakt, 0.90 per 100 kg bruto, koolrabi I per 100 stuks 1.20. Rochdalestraat 18 naar Rotterdam. K. Woltjes, N.H., huisschilder, van Kin- helmstraat 29 naar Veendam. J. Veen, geen, wed. vin N. Min, zonder beroep, en zoon, van Lindegracht 39 naar Beemster. H. Scholtens, N.H., chauf feur, van Westerweg 252 naar Hooge- zand. G. Hoop, G.K., dienstbode, van Emmastraat 95 naar Hoorn. G. Woes- tenburg, R.K., wed. van K. Schouten, van Hekelstraat 4 naar Akersloot. A. H. Gaasbeek, geen, zonder beroep, van Harddraverslaan 8 naar Dordrecht. O. Smit, N.H., zonder beroep, van Spoorstraat 2 naar Apeldoorn. W. E. Meijer, N.H., marechaussee, van Oude gracht 287 naar Amsterdam. G. van der Wal, geen, zonder beroep, en echtg., van Verdronkenoord 58a naar Losser. A. M. Nelis, R.K., onderwijzeres, van Oudegracht 176 naar Berkhout. T. Groet, geen, typiste, vap Westerweg 176 naar Hoorn. D. Visser, G.K., dienstb., van Harddraverslaan 11 naar Langedijk, OudkarspeL J. Verschoor, N.H., be tonwerker, van Snaarmanslaan 127 n. Poortvliet. D. Mieldijk, R.K., d.b., van Laat 194 naar Heiloo. G. M. Vries, geen, zonder beroep, van N. G. Pierson- straat 19 naar Amsterdam. E. Strik- werda, G.K., verpleegster, van Hard draverslaan 11 naar Hellendoorn. H. Hemels, R.K., kantoorbediende, van Clarissenbuurt 15 naar Groesbeek. P. J. Keijman, geen, zonder beroep, van Westerweg 130 naar Dordrecht. M. J. Slinkert, R.K., zonder beroep, van Brouwerstraat 4 naar Velsen. G. J. Langelaar, N.H., beambte N. S., van Landstraat 80 haar Haren. MOND- EN KLAUWZEER. B(i een veehouder aan den Ka- n'aaldijk te Bergen is onder het op stal-staonde vee mond- en klauwzeer geconstateerd. BERGEN. Benoeming. - Aan de Berger Schoolvereeniging is als kweekeling met akte aangesteld de heer G.- C. Donia te Warmenhuizen. Ontslag gevraagd. - Wegens hoogen ouderdom heeft' de heer L.. de Liefde alhier ontslag genomen als secretaris van het bestuur der cïrr. school. Vanaf de oprichting der school, ruim achttien jaar geleden, heeft de heer de Liefde deze functie waargenomen. Ook als bestuurslid der evangelisatievereeniging Mara- natha, waaraan hij vele jaren ver bonden was, heeft de heer de Liefde om dezelfde reden zich teruggetrok ken. - OVERREDEN EN GEDOOD. Het 8-jarig zoontje van den heer G. J. van Dijk uit Aarts woud was meegereden op een zwaar beladen wagen. In de Wieringermeer viel het ventje van den wagen en kreeg de wielen over het lichaam, waardoor het op slag gedood werd. veil. terwijl weiden afgevoerd we» INGEKOMEN PERSONEN. Ch. I'. E. de Graaf, geen, verpleeg ster, Harddraverslaan 11, van Hilversum. T. S. Taconis, D.G., wed. v. Hamilton of Silverton Hill, z.b., Kruislaan 14, van Haarlem. J. T. A. Biemans, R.K., étaleur, Paul Krugerstraat 3, van Velsen. S. Wouda, N.H., motorschipper, en echtgen., woonschip, Van Lemsterland, Lemmer. J. Kappen, geen, los ar beider, en gez., N.H., woonschip, v. Lem sterland. H. E. van den Boom, R.K., handelsreiziger, en gezin, Stationstraat 63, van Amsterdam. E. Wagenaar, R.K., verpleegster, Emmastraat 91, van Langedijk. C. H. M. van der Zant, R.K., winkeljuffrouw, van der Meijstraat 16, van Rotterdam. J. Luijken, R.K., echtgen. van J. W. van Oosterhout, z.b., Luttik-Oudgrp 80a, van Breda. C. H. B. Scheltinga, R.K., kindergeleidster, St. Jacobstraat 9, van Ermelo. J. C. Blokland, N.H., uitvoerder waterbouw werken, en gezin, woonschip, van Lem sterland. H. E. van der Boom, R.K., onderwijzeres, Oudegracht 204, van Baarn. J. F. G. Herlé, geen, mach. bankwerker, Wildemanstraat 5, van Zaandam. M. Dijkgraaf, R.K., reli- gieuse, van Everdingenstraat 18, van Soest. A. de Jonge, .N.H., dienstbode, Breedstraat 33, van Amsterdam. W. M. StreicheJf, geen, echtgen. van W. Kolenbrander, en zoon, Hoeverkade 13a, v. Amsterdam, en zoon, Hoeverkade 13a. Ger., Teerl. verpleegster, Harddravers laan 11, van Amsterdam. P. Waij, R.K., dienstbode, van Houtenkade 47, van Oudorp. VERTR'OKKEN PERSONEN. F. H. Bosma, N.H., leerling brood bakker, van Zuiderhoütlaan 10 naar Limmen. F. A. Clements, N.H., van Uitenboschstraat. 33 naar Héukelum. C. Teeling, Rem., zonder beroep, van Oudegracht 277 naar 's-Gravenhage. J. Buren, N.H., beambte N. S., van Stu- artstraat 30 naar Haren, Onnen. J. P. Torenvlied, geen, zonder beroep, van Stationsstraat 70 naar Heiloo. M. M. van de Kamer", R.K., huishoudster, van Trompstraat 22 naar 's-Gravenhage. R. Moerman, N.H., dienstbode, van Tle- nenwal 1 I naar Zierikzee. G. Jonker, R.K., dienstbode, van Kennemerstraat- weg 43 naar Bloemendaal. B. Vlessing, N.I.; koopman in zakken en emballages, en gezin, van Westerweg 82 naar Am sterdam. A. J. Penninkhoff, R.K., motorbootkapitein binnenvaart, van MOORD TE DEN HAAG. 's-Gravenhage, 22 April. Op Maan! dag 20 April jl. omstreeks half tien des avonds werd een bewoner, G. W. v'. d. Z., van een bovenwoning in de Hanenburglaan alhiel door mid del van revolverschoten van het le ven beroofd. Volgens verklaring der buren stopte dien avond een personenauto voor het portiek der woning. Het was een auto met twee deuren aan elke zijde en zij droeg vermoedelijk een wit. nummerbord met roode cij fers. In de auto zaten drie of vier mannen. Door middel van een dom mekracht werd de deur van de wo ning geforceerd, waarna de mannen binnendrongen. Uit het feit, dat "de deur door middel van een domme kracht werd geforceerd, kon wor den opgemaakt, dat de indringers niemand thuis verwachtten. De drijfveer tot de misdaad is niet bekend. De daders moeten met de gewoonten van de bewoners op de hoogte zijn geweest. BEDRIJFSBIJEENKOMST ARBEIDERSPERS. In het gebouw van de N.V. „De Arbeiderspers" te Amsterdam is Za terdag een bedrij fsbij eenkomst ge houden, waaraan door eenige hon- devden medewerkers werd deelge nomen. De directeur, de heer H. J. Kerk meester, heette de gasten welkom, o.w. mr. M, M. Rost van Tonningen, oud-commissaris van de Arbeiders pers, den gevolmachtigde van den rijkscommissaris bij het N.V.V., dr. W. Kante en den soizialreferent voot de stad Amsterdam, Hugo Rcdegro. De commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg, hield daarna gen rede, waarin hij diverse mededee lingen deed over den verbeterden economischen toestand van het be drijf. Verder wordt aan „Winterhulp- Nederland" een gift beschikbaar gesteld van 10.000, welke betrag verhoogd kan worden met 500, bijeengebracht door het personeel, uit de vrijwillige bijdrage van loon of salaris. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar, TIEN JAAR N.S.V. Een belangrijk sociaal werk. (Van onzen Haagschen correspondent.) Zaterdag 18 April was het juist 10 jaar geleden, dat" de Natlonal- sozialistische Volkswohlfahrt haar zegenrijken socialen arbeid onder het Duitsche volk begon. Ter ge legenheid van dit jubileum heeft de vertegenwoordiger der N.S.V. in Ne derland, de heer Hergenratih, op de dagelij ksche persconferentie te Den Haag iets verteld over het ontstaan en de werkzaamheden dezer organi satie. Voortgekomen uit een organisa tie, die vóór de machtsovername door Adolf Hitler zich het lot aan trok van vervolgde en gewonde leden van de N.S.D.A.P., is zij sinds dien uitgegroeid tot een geweldige beweging, die vertakkingen heeft over geheel Duitschland. Zij richtte een appèl aan het geheele Duitsche volk, als een gemeenschap van fami lies, wier geluk en welvaart haar ter harte gaat. Voor de bevordering daarvan vangt de N.S.V. haar arbeid zoo vroeg mogelijk aan, waartoe zij reeds bij de geboorte van het kind begint, opdat dit later in staat zal zijn, zijn eigen lot te bestemmen. Om dit'te bereiken, was het nood zakelijk, dat de afzonderlijke gezin nen in de verzorgingssfeer der N.S. V. werden betrokken. Haar hulp bestaat niet alleen en'niet allereerst in het verstrekken van geld, doch vooral in de bevordering der volks gezondheid. De vroegere charitatieve vereenigingen en organisaties tracht ten slechts bestaanden nood te leni gen; «zij lieten de kern der sociale misstanden onaangetast, omdat deze kern niet begrepen werd. j Volgens het woord van den Führer moeten de armen niet naar de rijken gaan, doch moet het Duitsche volk zich zelf helpen. Zestien millioen menschen zijn thans in Duitschland bij de N.S.V. aangesloten. Door hun gaven schra gen zij den arbeid dezer organisatie en stellen zij op deze wijze anderen in staat, uit eigen kracht een leven op te bouwen. Zóó is het Duitsche volk, na de jammerlijke inzinking uit de jaren vóór 1933, weer sterk en gezond geworden. Met trots en vol doening ziet de N.S.V. thahs terug op den afgelegden weg, in het be wustzijn dat zij mede bouwde aan de herrijzenis van het Duitsche volk. Met dit voorbeeld voor oogen moge het Nederlandsche volk gaan inzien, hoezeer het ook zijn belang is, den arbeid van den Nederland- schen Volksdienst, dat sympathieke onderdeel van het WinterhulpWerk, zooveel mogelijk te steunen en daar bij af te zien van gevoeligheden en bezwaren. Want het gaat om de geestelijke en lichamelijke gezond heid van ons volk zonder welke dit bezwaarlijk een toekomst hebben kan. VOORJAARSVEEMARKT. ALKMAAR, 22 April 1942. Op de he den gehouden groote Voorjaarsvee markt waren in totaal 480 Runderen en 18 kalveren vorig jaar resp. 711 run deren en geen kalveren waarvan de prijzen als volgt: Kalfkoeien 350—700; Melkkoeien 350—650; Geldekoeien 200—450; Kalf vaarzen 300—500; Pinkstleren 250600; Pinken 110 250; 1-jarige N.H. Stieren 325575. Handel goed. Pinken matig. PURMEREND, 21 April 1942. Gemeen telijke kaasbéurs. Verhandeld 1 partij, wegende 200 kg. Handel vlug. Hoogste prijs 20+ 43.50. Runderen, totaal 717 stuks. 147 Vette koeien levering; 200 Geldekoeien 340—465, handel matig; 290 Melkkoeien 450—615, handel matig; 10 Stieren levering; 70 Gras kalveren 140—210, handel matig; 1308 Nuchtere kalveren, voor de fokkerij 3542, handel stug; 15 Vette varkens voor de slacht levering; 18 Magere varkens 2855, handel matig; 252 Biggen 18—32, handel matig; 753 Schapen 42—65, handel matig; 275 Bokken 25—80, handel goed; Kip eieren 1.32 per kg; 500 Oude kippen en hanen 0.80—0.90 per kg; Konijnen 0.90 per kg. WARMENHUIZEN, 21 April 1942. 69200 kg Roode kool 9.80; 37700 kg Deensche witte kool 7. BROEK OP LANGENDIJK, 22 April 1942. 240 kg Witlof 13.60—22. NOORDSCHARWOUDE. 22 April 1942. (Noordermarktbond). 25500 kg Roode kool 9.80; 200 kg Gele kool 9.10; 65600 kg Deensche witte kool 7; 400 kg Uien b: L5.90; 3500 kg Peen bi 6.20, c. 5.10, d: 5.30. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastieki 7.55 Gr.pl. 8. BNO: Nieuwsber. 9.15 De Harmonie Zusters, de Drie Adlers en het Amu sementsorkest (opn.). 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gr.£l. 9.55 Amusements orkest en solist (opn.). 10.30 Gr.pl. 11. Voor de kleuters. 11.20 Viool, piano en gr.pl. 12.Gr.pl. 12.10 Johnny Meyer en' zijn Caramella-solisten. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13. De visscherij vooruit. 13.15 Otto Hen driks en zijn orkest. 14.Zang, piano en gripl. 15.— Gr.pl. 15.30 Voor de zieken. 16.Zondag "9 van den Heidelbergschen Catechismus. 16.20 Gr.pl. 16.30 Revida- sextet. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 „Varia", gevarieerd pro gramma. 18.Sport en lich. opvoeding. Al wie willekeurige surrogaten kiest, gekscheert met de mang. En zal dit voor 'n enkelen keer geen schade doen, op den duur ondervindt men het aan den lijve! Daarom: betrouwbare, om schadelijke surrogaten gekozen. Die van GÉBÉ! In GEBÉ surrogaten zijn slechts volwaardige grondstoffen ver' werkt! Neem b.v. GÉBÉ's pikante soep Een fijn product, dat U zónder been, boter of vlecsch een gen-* rige krachtige soep verschaft. Kies GÉBÉ surrogaten, II dient er Uw gezondheid mee, want stelt Uw maag tevrée Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 22 April 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. lu.40 VA Nederland 1941 996/,6 99i/« 4 Nederland 1941 100ya 100% 4 Nederland 1940 IIÏOOU, 100% 3—3»/, Nederl. 1938 96'/, 96% 3 Ned.-Indië 1937 89% 89% BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 158 1 581/, Handel Mij. Cert. v. 2.50 133 132 Koloniale Bank 133>/, 135 Ned. Ind. Handelsbank 91>/, 93 IND, OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie ,157'/4 1571/» Calvé Delft Cert. .'121% 121 Nederl. Ford 326 325 Lever Bros171'/. 172 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 300 302 CULTUUR MAATSCH. H. V. A(283 285 Java Cultuur .170 170 Ned. Ind. Suiker Unie 170 170 Verg. Vorstenlanden 84 81V, PETROLEUM. Kon. Petr299 301 RUBBERS. Amsterd. Rubber 183»/, 185 Deli Bat. Rubber .142 142 Oostkust 100 99 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn .154 154 Java-China-Japan Lijn 127 128 Kon. Ned. Stoomboot 192% 195 Scheepvaart Unie 179 1791/, TABAKKEN. Deli Batavia 14S 146% Oude Deli r 180 177% Senembah 156 152 SPOORWEGEN, Deli Spoor .63 64 Ind. Spoor .47% 47 18.15 „Varia", gevarieerd programma. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.— BNO: De wereldmeening urt vreemde kranten. 19.10 Symphonische gelijkenissen: Het Omroepsymphonie-orkest en Reclamatie. 20.15 Nederlandsch-Duitsche reis verhalen en natuurbeschrijvingen. Ca. 20.35 Vervolg van 19.10. 21.10 Voordracht. 21.25 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Militair overzicht. 22.1024. Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M.. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gewijde muziek, (opn.). 8.45 Gr.pl. 9.30 Kamermuziek (gr.pl.). 10.Morgenwijding. 10.15 Pianoyoor- dracht. 10.40 Voor de vrouw. 11.Gr.pl. 11.20 Sylvestre Trio. 12.— Ensemble Joan Lancé. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.— De Melodisten en solist. 13.45 Voordracht. 14.Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist, afgew. met pianospel. 15.— Voor de vrouw. 15.30 Zang en orgel. 16.Omroeporkest. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Vierhandig pianospel (gr.pl.). 18.50 Het Oost- Nederlandsch Strijkkwartet. 18.30 Sterft oude vormen. 18.45 Het Vaudeville orkest en solisten. 19.15 Brandende kwesties, causerie. 19.30 BNO: Nieuws ber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Wat Nederland schrijft. 20.Or gelconcert en zang. 20.40 Luisterspel. 21.— Roemeensch orkest Greg°r Serban en gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. Gr.pl. 22.0522.10 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die pver een lijnverbinding met de Studio beschikken. door B» ARDEN. 26 „Dat was tenminste nog verstan dig. Nou, deel het geld maar uit, dan zullen we later wel verder pra ten!" Korby grijnsde en vertrok. Korby was slechts een kleine boef, die ech ter geen idee had van het verleden van Mitchell. Hij meende in kapi tein Mitchell dus eveneens een klei ne boef voor zich te hebben. Een beetje smokkelen, wilde zeggen, dat je gage een beetje grooter werd. Had Korby maar eenigszins kunnen veronderstellen, wat voor een vent Mitchell was, dan zou hij toch wel wat angstig geworden zijn. Hij stel de hem echter op zijn eigen hoogte en daarvoor moest hij boeten. De Tonga voer geweldig vlug, als en haar ketels in aanmerking nam. Het zag er naar uit, dat de boot het verlies aan tijd glansrijk zou inhalen. De rest van den nacht en de volgen de dag gingen voorbij zonder dat er iets bijzonders voorviel. In den daarop volgenden nacht moest kapi tein Mitchell handelen; het was de laatste nacht voordat ze aan land kwamen. Hij moest tot een beslis sing komen, wilde hij niet het slachtfofer worden van een -afper ser. Mitchell had er lang over zitten denken, hoe hij het moest aanpak ken; het was niet zoo eenvoudig. Gelukkig was Korby slechts een be ginneling en had hij er geen idee van, in wat voor val hij zou loopen. Hij maakte er zioh dus geen zorgen over, toen de kapitein een onder houd met hem wenschte te hebben en nog wel midden in den nacht. „De vracht", zei Mitchell, „moet nog eens nagekeken worden. Ik kan het maar niet uit mijn hoofd krij gen, dat de man een kist te weinig heeft gekregen. Dat is misschien maar verbeelding, maar denk je eens in Korby, wat er kan gebeuren als dat uitkomt? Het ging alles zoo haastig, toen de kotter langszij lag, dat het best mogelijk kon zijn. Zul len we even gaan nakijken? Ik wou geen der anderen in vertrouwen ne men!" Toen Korby zijn kapitein naar het ruim voorging vermoedde hij een oogenblik onraad, maar hij zei tot zich zelf, dat hem toch eigenlijk niets overkomen kon, daar .de halve bemanning, die wegens de groote hitte aan dek was gebleven, kon zien hoe hij en de kapitein het luik openden en naar beneden gingen. Dat was waar. De kerels lagen op het dek, sliepen voor een deel, som migen rookten en anderen droom den ervan, hoe zij morgenavond hun geld zouden opmaken met de meis jes aan den wal. „De mijne is een echte dame", vertelde de roodharige Pat zijn toe hoorders. „Die is altijd gemanicuurd en gedepicuurd en zoo. Ze ziet er uit ajs een dame uit de deftigste buurt van een wereldstad. Als we aan wal zijn, koop ik eên kapi teinsuniform. Daar haal ik &e tres sen dan af en dan ben ik ljet heertje. Niemand kan zien wat ik bén; mis schien zien zê me wel aan voor een kapitein in burger! Dan gaan we samen naar het Savoy-hotel!" „Je mag anders eerst wel eens flink je handen wasschen", zei Jim, de stoker. „Anders gelooven ze niet, dat je kapitein bent! En zeggen mag je ook niet veel, anders gooien ze 'je eruit. Als je nu de spijskaart krijgt en er staan louter dingen op waar je geen benul van hebt, wat dan?" „Bah", zei Pat verachtelijk. „Dan geef ik mijn darrfe de kaart en zeg: Zoek maar wat uit, lieveling, wat het kost komt er niet op aan! Dan zien de kellners meteen, wien ze voor zich hebben!" „Ja, dat zien ze dan!" grijnsde Jim. Nu was het een oogenblik stil. Ze dachten zoo ongeveer allemaal aan hetzelfde, namelijk hoe ze den vol genden nacht aan wal zouden door brengen. Eindelijk dacht Jim iets anders en sprak die gedachte ook uit. „Wat heeft de kapitein nu nog in het laadruim te maken?" Pat glimlachte. (Wordt yarvojgd-) 's-Gravenhage, 2 strafzaak tegen c kolonel H. Mijsbe vredegerechtshof daan en den ver jaren gevangenis deeld met aftrek in voorloopige hec bracht. Aan dit arrest is ontleend: Het Hof ondersch ringen, welke betrei het bevel van verda schieten van de gebr en die, welke him i treffen qf daarmede verband staan. Het I op den voorgrond, di ling van de schuld v te uitsluitend de eei klaringen in aanm omdat verdachte vast te staan ge< zoek hoegenaamd 00 steld naar de gegron redenen tot aanhoud ders van Dijk, doch met de onverwijlde a de hem door eenige tuigen Mannessen er. gedane mededeeling, ders van Dijk N.S.E waren gehaald uit ee geschoten was. Een de gegrondheid van aanhouding van de g Dijk aan de hand d afgelegde getuigenvei derhalve voor de bea: de vraag of verdacht laste gelegde misdrijf buiten beschouwing t trekking tot deze slechts overwogen t verdachte, de toenr oorlogsomstandighede; king genomen, gerech het bevel te geven van Dijk neer te schi Verdachte heeft zi< vaardiging van zijn op' ee'n hém medegec richt, waarvan hij #1 voor de raden-comn het hoog-niilitair gei Augustus 1940, den weergeeft, dat het O] gelast, dat' ingeval or schot.en werd en men van schuld, de manne die in dat huis werdei oogenblikkelijk moe; neergelegd. Bij zijn ve Hof heeft verdachte e alvorens het bevel t< te geven, uiteraard v: der betrokken persoi moest zijn geweest. V voorts verklaard, dat schuld der gebroedt overtuigd was op gi mededeelingen van tw getuigen Mannessen c waarvan de eerste beweging de mededee'. daan, dat er twee b binnengebracht, die g< den, waarop verdachti soldaat alleen gevraag deze burgers waren, t< dere, die bedoelde bui gen afstand bewaakte, van verdachte of dit waren, die geschoten vestigend geantwoord Van eenig verder c de zijde vpn den verd. het Hof noch uit d( van getuigen, noch ui van verdachte zelf Hof is van oordeel, d£ onder de toenmalige c digheden, welke een 1 darzoek uiteraard uits lijkerwijs niet aannemi ten, dat een hoofdoffi< dachte uit mededeelin tweetal soldaten op wijze en onder de ge standigheden gedaan, tige overtuiging kan 1 men, dat de betrok zijnde de gebroeders derdaad schuldig ware soldaten verklaarden. Het Hof neemt aan ook maar eenigermate schuldiging voor het verdachte te aanvaarde dachte elk verder oride schuld der beide slach bodig achtte, toen hij vorenbedoelde soldate had, dat'de gebroeders de leden der N. S. B gelijk door deze soldal Hof is verklaard. And< Hof niet verklaarbaar, te zelfs geen aanleidin vonden gelijk uit getuigenverklaringen b te staan zich rech' aangezicht tot aangezic broeders van Dijk te eenige vraag, ten einc hun schuld te vergewi hij zich op ongeveer meter afstand van her lt>9. Zou ze het warm veegde er mee over haar wat en mooie doek was wel ol ,i ocgjcj op geschil

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2