z Succesvolle aanvallen aan bet Oostfront. Havenwerken van Tobroek geBom bardeerd. Persstemmen over Boulogne. Gebruik van personenauto's en motor rijwielen. Lux Icitlei FEUILLETON HET GEHEIM van dé PAREL-EILANDEN ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 27 APRIL 1912. Pagina 3. Daitsch legertericht. Het Duitsche legerbericht van 25 April luidt als volgt: Hoofdkwartier van den Führer, 25 April. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het O. front werden plaatse lijke aanvallen van den vijand afge slagen. Eigen stoottroepacties ver liepen succesvol. De luchtmacht bombardeerde met goede uitwerking haveninstallaties aan de kust van de Kaukasus en in de zee van Azof alsmede de achter- waartsche verbindingen der bolsje wisten. Bij den reeds gemelden aan val van Duitsche gevechtsvliegtuigen pp Moermansk schoten vergezellende jagers in hevige luchtgevechten 18 vijandelijke vliegtuigen neer, waar onder 17 van het type Hurricane. Italiaansche vliegtuigen vielen op 23 April op verrassende wijze een bolsjewistisch vliegveld aan en ver nielden 9 vijandelijke vliegtuigen op den grond. In N.-Afrika, als gevolg van de slechte weersomstandigheden, slechts geringe verkenningsactiviteit. De luchtaanvallen op de militaire Installaties en vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts voortgezet. Talrijke bom- treffers van zwaar kaliber veroor zaakten nieuwe, omvangrijke vernie lingen. In het Kanaal stieten lichte bewa kingsstrijdkrachten van de marine in den nacht van 23 op 24 April op vijandelijke torpedojagers en motor- torpedobooten. Een Britsche torpedo jager werd op korten afstand door artillerievuur beschadigd. De vijand brak daarop het gevecht af. Gisteren overdag schoten Duitsche jagers bo ven de Kanaalkust in luchtgevechten met sterke Britsche jachtformaties ses vijandelijke vliegtuigen neer. Lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen vielen overdag fabrieks- en ra- vitailleeringsinstallaties in Z.-Enge- land met bommen en boordwapens aan. Als vergelding voor herhaalde Engelsche luchtaanvallen op Duit sche steden werd de stad Exeter aan de Engelsche zuidkust met zware uitwerking gebombardeerd. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 24 op 25 April woon wijken in Rostock aan. De burger bevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Een aantal woonhui zen, cultureele monumenten en lief dadigheidsinrichtingen werd ver nield of beschadigd. Twee der aan vallende bommenwerpers werden neergeschoten. Onderofficier Rudolf Mualler be haalde in luchtgevechten bij Moer mansk op een dag vijf overwinnin gen in de lucht. Het legerbericht van 26 April luidt als volgt: Aan het Oostelijke front werden eigen plaatselijke aanvallen enon dernemingen van stoottroepen met succes uitgevoerd. Afzonderlijke vij andelijke aanvallen mislukten. Ge vechtsvliegtuigen bombardeerden overdag belangrijke militaire inrich tingen te Leningrad en Noworos Sijsk, alsmede aan de kust van den Kaukasus. In Lapland sloegen Duitsche en Finsche troepen vrij 'sterke vijande lijke aanvallen onder zware verlie zen voor den vijand af. In den tijd van 11 tot 25 April verloren de bols jewieken 312 vliegtuigen. Daarvan werden er 214 in luchtgevechten en 35 door luchtdoelartillerie neerge schoten. De rest werd op den bega- nen grond vernield. In denzelfden tijd gingen er aan het Oostelijke front 36 eigen vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika verdreven Duitsch Italiaansche troepen Britsche ver kenningsstrijdkrachten. De haven werken van Tobroek werden met goed resultaat gebombardeerd. Ver gezellende Duitsche jagers schoten acht Britsche vliegtuigen omlaag. Daitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht een Britsch vliegveld aan het Suezkanaal aan. Onafgebroken luchtaanvallen wa ren den geheelen dag met krachtige uitwerking gericht op kazernes en barakkenkampen van het eiland Malta. Licht Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten gisteren overdag voor het eiland Wight drie Britsche koopvaar ders van tezamen 10.000 brt. tot zin ken. Britsche bommenwerpers, die gis teren in den loop van den dag onder krachtige bescherming van jagers de kust van de bezette gebieden nader den, werden door Duitsche jagers tegengehouden. In hevige luchtge vechten en in het afweervuur der luchtdöelartillerie verloor de vijand 19 vliegtuigen. Ter verdere vergelding voor de Britsche luchtaanvallen op woon wijken van Duitsche steden vielen sterke formaties gevechtsvliegtuigen vannacht, ten deele van geringe hoogte, de tsad Bath in Z.-Engeland met vernietigende uitwerking aan. Een andere nachtelijke aanval was gericht op militaire werken aan de Oostkust van Schotland. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht vanu 25 op 26 April op nieuw de stad Rostock aan. De bom men werden bijna uitsluitend uitge gooid op woonwijken van de oude stad. De burgerbevolking leed tal rijke verliezen. Kostbare monumen ten van cultuur alsmede inrichtingen van volkswelvaart werden verwoest. Storingsvluchten van Britsche vlieg tuigen leidden naar Zuid-Duitsch- land en naar het Protectoraat. Nacht jagers schoten negen der aanvallen de bommenwerpers omlaag. Oberleutnant Geisshardt behaalde gisteren aan het Oostelijke front zijn 61 tot 67e overwinning in de lucht. Italiaansch legerbericht. Het Italiaansche legerbericht van 25 April luidt als volgt: Rome, 25 April. (Stefani). Geen gebeurtenissen van belang in Cyre- naica, waar de weersomstandigheden slechter zijn geworden. Er werden treffers geplaatst en ernstige schade toegebracht aan de havenwerken, marinewerven, vlieg velden, opslagplaatsen en pakhuizen op Malta, die door bommenwerpers van de as werden bestookt. Een vijandelijk vliegtuig werd door Duit sche jagers neergehaald. Engelsche vliegtuigen trachtten onze op de Middellandsche Zee varende convooien aan te vallen. Onze sche pen leden in het geheel geen schade en dank zij hun snelle manoeuvres en de doeltreffende bescherming van het afweergeschut der begeleidende schepen konden zij hun weg vervol gen en behouden hun bestemmings haven bereiken. Het legerbericht van 26 April luidt als volgt: Rome, 26 April. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 694 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Cyrenaica wer den vijandelijke elementen door het optreden van onze verkenners ge noodzaakt zich terug te trekken. Een Hurricane, die in duikvlucht een aanval wilde ondernemen op eenhe den van onze vooruitgeschoven li nies, sloeg te pletter, getroffen door ons luchtdoelgeschut. Een andere machine werd eveneens door het luchtdoelgeschut van Benghasi ver nietigd tijdens een nachtelijken aan val, die geen gevolgen had. Italiaansche en Duitsche formaties bombardeerden met succes de haven Tobroek en andere centra van den vijand, waarbij verscheidene vlieg tuigen op den beganen grond in brand geschoten werden en een Bristol Blenheim in 'n luchtgevecht werd neergehaald. De aanvallen op Malta werden met onverminderde hevigheid voortgezet. Belangrijke doelen werden getroffen. Boven Malta haalden Duitsche jagers twee Spitfires neer. CANADA EN FRANKRIJK. Vichy, 25 April (DNB). Op Cana da wordt een sterke druk uitge oefend door Londen om het voor beeld der Zuid-Afrikaasche Unie te volgen en de betrekkingen met Frankrijk te verbreken. In semi- officieele kringen te Vichy ver klaart men, dat het er niet naar uit ziet, dat de regeering van Ottawa zich laat beïnvloeden door de pres sie van Londen. Zelfs de Britsche berichtendienst moet toegeven, naar men hier opmerkt, dat de Canadee- sche regeering er goed aan doet re kening te houden met de warme sympathie van de Canadeezen van Fransche afkomst voor hun oude vaderland. Daarom heeft de Cana- deesche premier, Mackenzie King, reeds te verstaan gegeven, dat hij tenminste op het oogenblik ieder on herroepelijk besluit wil vermijden. De Nederlandsche Volksdienst zorgt ook voor uw belangen: Sluit u due aan als lid. (Van onzen Haagschen correspondent.) De Engelsche landingspoging bij Boulogne, in feite een voorjaars vliegje, dat tracht met zijn pootje een olifant te krabben, wordt in Brit sche kringen naar ons wordt be richt opgeblazen tot een gebeur tenis van den eersten rang. Wellicht hoopt men aldus met veel tam-tam den Sovjet-Rpssischen bondgenoot, die met verbeten eentonigheid op de vorming van een tweede front blijft aandringen, om zijn eigen, met wei nig succes bekroond offensief te ont lasten, zand in de oogen te strooien. Het is alsof men met dit naieve oor- logje-spelen-voor-de-tribune wil zeg gen: „zie maar eens, hoe offensief wij zijn!" Berichten uit Stockholm gewagen in dit verband van „groote geest drift in de Engelsche hoofdstad". En de Londensche Daily Express waagt het zelfs in groote opschriften te juichen: Geallieerden hebben ini tiatief in handen genomen". Het blad schrijft dan woordelijk: „Duitsch land, blijkt voor het eerst in dit jaar te laat gekomen te zijn en 't schrik beeld v?.n een twee-fronten-oorlog is voor de eerste maal een realitei: geworden. Zoolang wij niet onze kaarten in het Westen hebben bloot- legd, kan Duitschland zijn kaarten in het Oosten ook niet toonen. Als de Britsche aanval komt, zal hij Duitschland zwaar treffen, en dat hij laat komt, is ditmaal geen na deel, maar eender het tegendeel". Persstemmen uit andere landen laten een ander geluid hooren, Zoo wijst het Madrilecnsche blad ABC erop, dat de Duitschers tot dusver niet geprobeerd hebben, in Engeland te landen en het blad vraagt zich af, hoe dan de Britten, die militair zwakker zijn, zooiets wel kunnen ondernemen in de Duitsche machts sfeer. Bovendien is het niet te ver wachten aldus concludeert het Spaansche blad dat door zulke zwaikke pogingen de honger der Sovjet-Unie naar een tweede front bevredigd zal worden. DE VLUCHT VAN GENERAAL GIRAUD. Berlijn, 25 April (DNB). De Fran sche generaal Giraud is uit de ves ting Königstein, waar hij krijgsge vangene was en waar hij, met het oog op zijn gezondheidstoestand, grootere vrijheid van bewegen had gekregen, ontvlucht. In verband met deze vlucht wordt bekend ge maakt, dat voor zijn gevangenne ming een belooning van 100.000 R.M. is uitgeloofd. Ieder, die bij zijn vlucht behulpzaam is, wordt met den dood gestraft. Generaal Giraud is 1.82 tot 1.85 m. lang, heeft een grijzen snor, is slank en spreekt Duitsch met een Fransch accent. Me- dedeelingen, die tot zijn opsporing kunnen leiden, kunnen verstrekt worden aan iedere Duitsche weer- machts- of politie-instantie. De eerste perzik. - De eerste perzik is thans in bet Wesitland ter veiling gebracht. Aan de veiling te Honselersdijk bracht deze eersteling 1.32 op. IN HET GEMEENTE-MUSEUM IN DEN HAAG is thans het nieuwste schilde rij geëxposeerd van Charlotte Kohier als „Frasquite", onlangs vervaardigd door den Haagschen kunstschilder Kamerlingh-Onnes. (Schimmelpenning!!) VICHY OVER DEN TERUGKEER VAN LAVAL. Vichy, 25 April. (DNB). In een politiek overzicht van het staats secretariaat voor voorlichting wordt gezegd, dat de zorg over het lot van Frankrijk maarschalk Pétain aanlei ding heeft gegeven, een beroep te doen op de medewerking van Laval, om het werk van nationale vernieu wing en van de organisatie van Europa met verdubbelde energie weer ter hand te nemen. Laval is steeds van meening geweest, dat het onontbeerlijke geneesmiddel voor de kwalen waaraan Europa lijdt, een verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland is. Frankrijk heeft voor een drievoudige keuze gestaan: ten eerste afwachten, ten tweede wed den op het EngelschAmerikaan- sches blok en ten derde met Duitsch land en Europa samenwerken. Tal rijke Franschen waren voor een po litiek van afwachten. Deze oplossing is echter een vergissing geweest, want zij berust op een spreken met twee monden, dat Frankrijk de vijandschap van -beide met elkander in conflict zijnde partijen op den Ijals haalt. Wedden op het Engelsch Amerikaansche blok zou echter, geheel onafhankelijk van den afloop van het conflict, het verlies van het Fransche imperium en opgeven van de Fransche onafhankelijkheid be- teekenen. De samenwerking met Duitschland heeft daarentegen het voordeel, dat Frankrijk in het na tuurlijke en historische kader van Europa wordt ingeschakeld en niet in het onorganische gewrocht der EngelschAmerikaansceh en bui- ten-Europeesche machten van de geallieerden. Alle belangen van Frankrijk liggen aan den kant van samenwerking met Duitschland en Europa. ENGELSCHE LUCHTAANVAL 05? ROSTOCK. Berlijn, 25 April (DNB). De Brit sche luchtaanval op Rostock in den nacht van 24 op 25 April trof weer, evenals de vorige aanval op Lübeck oude Duitsche cultuurmonumenten en cultureele objecten, zoo wordt van Duitsche zijde opgemerkt. Bij den aanval op Rostock werden de Nicolaikerk, het oude gymnasium, het stedelijke theater en het Gilden huis en andere' cultuurmonumenten getroffen. Generaalmajoor Berthold ge sneuveld. (D.N.B.) - De commandant van een divisie infanterie, ridder kruisdrager generaalmajoor Gerhard Berthold, heeft bij de zware gevech ten in den centralen sector van het Oostelijk front het leven verloren. DE MILAANSCHE BEURS 1942. De Koning van Italië bij een bezoek aan deze beurs. (Transatlantic-Recla) Waartoe zij alleen mogen dienen. 's-Gravenhage, 25 ApriL De secre taris-igeneraal van het dep. van wa terstaat maakt het volgende bekend: In aansluiting aan de persberichten van 26 Februari inzake het beperkte gebruik van personenauto's van 16 Maart ten aanzien van het verplicht voeren van een rittenboek en van 25 Maart betreffende de uitreiking van nieuwe vergunningen en her- kenningsteekenen voor motorrijtui gen, wordt het volgende medege deeld: Op 25 April zullen de van 1 April af geldige nieuwe vergunningen en herkenningsteekenen vcor de Rijks verkeersinspectie alle zijn toegezon den aan de betrokkenen. Daarmede treden de oude vergunningen en her kenningsteekenen buiten werking. Motorrijtuigen, waarvoor geen nieu we vergunning en herkenningstee- ken zijn afgegeven, mogen na 25 April niet meer worden gebruikt. Hierop zal door verscherpt politie toezicht worden toegezien. In de nieuwe rijvergunningen zijn de in het persbericht van 26 Fe bruari gepubliceerde beperkingen inzake hét gebruik van personen auto's als „bijzondere voorwaarden" opgenomen. Deze voorwaarden moe ten nauwkeurig opgevolgd worden, tenzij een ontheffing door den Rijks inspecteur van het verkeer verleend is. Voor ambtenaren dient die ont heffing te worden verleend bij af zonderlijk dienstvoorschrift van den betrokken secretaris-generaal. Inzonderheid wordt nogmaals ge weizen op het houden van een rit tenboek bij het gebruik van een personenauto. De invulling van de rittenk-aarten moet zorgvuldig ge schieden, In tegenstelling met het bepaalde in het persbericht van 16 Maart moet het inschrijven vain een bepaalden rit reeds voor den aan vang van den rit geschieden. De nieuwe bepalingen inzake het beperkte gebruik van personen auto's alsmede de verplichting tot het bijhouden van ritten-boeken gei den eveneens voor het gebruik van motorrijtuigen op drie wielen en voor motorrijwielen. Voor het rijden met taxi's en huur auto's gelden niet de bovengenoem de regelingen, maar de navolgende, waarbij opgemerkt wordt, dat het onderstaande betrekking heeft op taxi's en huurauto's, die geen ben zine gebruiken. Benzine mag n.l. bij vervoer met taxi's en huurauto's uit sluitend gebruikt worden voor ver voer van zieken in verband met hun ziekte. a. Het gebruik van huurauto's en taxi's op Zaterdagen na 18 uur en op Zon- en feestdagen is slechts ge oorloofd: le. voor vervoer van zieken in ver band met hun ziekte. 2e. voor ritten van treinreizigers van en naar de stations, behoudens het bepaalde onder c. 3e. voor ritten met bijzondere toe stemming van den Rijksinspecteur van het verkeer. b. Voor ritten over een afstand van meer dan 25 km van de standplaats van de onderneming, hemelsbreed gemeten, is behoudens voor vervoer van zieken in verband met hun ziekte een bijzondere toestemming van den Rijksinspecteur van het verkeer vereisoht. c. Ritten binnen stedelijk gebied, voor zoover redelijkerwijs openbare middelen van vervoer kunnen wor den gebezigd, mogen slechts worden ondernomen, indien dat noodzake lijk is ten behoeve van vitale zake lijke of dienstbelangen, of voor zie- kenvervoer. d. Geheel verboden zijn ritten tot het bezoek van theaters, concer ten, bioscopen, lezingen, vergaderin gen, eafé's restaurants en andere ontspanningsinrichtingen, alsmede voor jachtpartijen en dergelijke pleizierritten. De hiergenoemde beperkingen zijn niet van toepassing op het gebruik van driewielige electrotaxi's. Met betrekking tot het gebruik van. lichte electrische personenauto's, geen huurauto's of taxi's zijnde, is aan de Rijksinspecteurs van het ver keer de bevoegdheid toegekend tot het verleenen van ontheffing van de beperkende voorschriften op rui mere schaal dan voor andere per sonenauto's. Het verbod van ritten tot het be zoek van lezingen of vergaderingen is niet van toepassing op ritten met gewone personenauto's, taxi's of huurauto's, naar zakelijke bespre kingen, bijeenkomsten van officieele lichamen of commissies, en in het algemeen bijeenkomsten met een zakelijk ambtelijk of soortgelijk doel, ook indien daar een met dat doel verband houdende lezing wordt ge houden. Echter blijft op deze ritten wel van toepassing het voor per sonenauto's resp. huurauto's en taxi's gegeven voorschrift inzake ritten binnen stedelijk gebied. Onder bijzondere omstandigheden kan het dringend noodzakelijk zijn, dat onverwijld een rit wordt onder nomen, waarvoor ingevolge de be perkingen van het gebruik van per sonenauto's of van huurauto's en taxi's een ontheffing of bijzondere toestemming van den Rijksinspec teur van het verkeer vereisoht zou zijn, terwijl de tijd ontbreekt om die ontheffing of toestemming te vragen. In zoodanige gevallen, waar in bepaaldelijk overmacht aanwezig geacht kan worden, verdient het aanbeveling, dat de belanghebbende zich tot de plaatselijke politieautori teiten wendt en dezen, onder uiteen zetting van de redenen, verzoekt om een verklaring, dat de belangheb bende niet in de gelegenheid is ge weest, voor den daarbij te vermel den rit de vereischte ontheffing of toestemming van den Rijksinspecteur van het verkeer te vragen. Indien de omstandigheden ook het vragen van deze verklaring niet toelaten, zal het in ieder geval raadzaam zijn voor den rit mededeeling, eventueel telefonisch, aan die politieautoritei ten te doen. IntussChen blijft in deze gevallen het ondernemen van den rit steeds geheel voor de verant woording van den belanghebbende. „DE LIEFDE TOT ZIJN LAND IS IEDER AANGEBOREN". 's-Gravenhage, 27 April. Onder boven staand motto zal op 3 Mei 1942 op het Houtrustterrein te Den Haag door den Ned. Arbeidsdienst een feestelijke de monstratie gehouden worden. 1300 ar beidsmannen zullen daartoe opmarchee- ren en zullen den toeschouwers door lichaamsoefeningen, zang en muziek een indruk geven van hun eerlijk wil len en kunnen. De Ned. arbeidsdienst zal voor het eerst in zijn bestaan in het openbaar aantreden om uitdrukking te geven aan zijn verbondenheid met volk en bodem en om ons volk te bewijzen, dat de Ne derlandsche arbeidsdienst van het volk is en door het volk is ontstaan. Ook de arbeidsmeisjes, die bij deze demonstratie aanwezv' zullen zijn,, zul len door Meidansen en zang de toe schouwers zeker weten te boeien. Wanneer de 1300 arbeidsmannen met hun blinkende schoppen over de schouders zullen opmarcheeren zullen zoowel zij, als de arbeidsmeisjes er van overtuigd zijn, dat de toeschouwers een gunstig oordeel over hen klïnnen vellen. Zij zullen hun best er voor doen, om de achting en eerbied van de toe schouwers te verwerven, opdat deze verder in ons volk zullen worden uit gedragen. Op Zondagmiddag te 15.30 uur vangt de demonstratie aan en iedereen is van harte welkom. De toegang is vrij, ter wijl er voor gezorgd is, dat er voor iedereen plaats is. Het sportterrein Houtrust is gemakkelijk met verschil lende trams te bereiken. Er zijn maat regelen getroffen om na afloop van de demonstratie het vervoer van het pu bliek vlot te doen verloopen. Het is wenschelijk dat de plaatsen om 15.15 uur ingenomen zijn. Het terrein wordt reeds om 14.30 voor het publiek opengesteld. HUIZE „DE LICHTENBEEK" UITGEBRAND. (A.N.P.) Vrijdagmiddag heefteen felle brand gewoed in hüize „De Liehtenbeek" aan den Amsterdam- schen- weg nabij Arnhem, in welk 7.and een rusthuis voor invalide missionarissen van Mill Hill ge vestigd is. De brand ontstond door dat een pot met olie, welke in een kamertje op de zolderverdieping werd ver warmd, vlam vatte. Deze zolderver dieping en de tussehenverdieping brandden uit. De parterre liep eveneens brand- en waterschade op. Een gedeelte van den inboedel kon men nog op tijd naar buiten dragen. Verschillende der 20 pa ters, die bier gehuisvest waren, hebben evenwel al hun bezittingen verloren. KERELS GEVRAAGD. Kerels werden er gevraagd, man nen uit een stuk. Mannen, die 'be reid zijn de zwaarste offers te bren gen, vroeg de Nederlandsche ambu lance. Kerels hebben zich gemeld, meer dan er no:odig waren. Honderden gaven zich op om mede te helpen aan den arbeid, die ginds in het Oosten wacht. Hun taak zal, hoe zwaar deee ook izijn mag, hun licht vallen indien zij die gedragen weten door heel het Nederlandsche volk. Blijft daarom niet achter, schaart u onder de duizenden, die de Neder landsche ambulance regelmatig gel delijk steunen. Stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Onzuiver Bloed - oorzaak van nameloos tijden on leed... Ook Rheumatiek is daar een gevolg van - rheumatlek die sloopende pijn, die ontstaat omdat schadelijke zuren zieh ophoopen en vastzetten in spieren en spierweefsels. Rheumatlek uit zich in vele vormen, maar de oorzaak is altijd onzuiver bloed, zooals de gevolgen heftige pijnen zijn. Die pijnen te verzachten, die oorzaak weg te nemen en U weer krachtig te maken, det is de taak van Kruschen. Begin daarom vandaag nog de beroemde Kruschenkuur. Bij Apoth. en Drog. 1.47 - 0.76 - 0.41, - uitsluitend in de bekende gele verpakking. HOOFDINSPECTEUR L. WELLING NAM AFSCHEID. De onderwijswereld van- Gronin gen en Friesland beeft gisteren af scheid genomen van den hoofdin specteur l.o. der derde inspectie, den heer L. Welling, die officieel begin volgende maand zijn ambt neerlegt wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd: Tot de honderden aanwezigen behoorden een verte genwoordiger van het dep.- van op voeding en cultuurbescherming, burgemeesters, toesturen van sociale en cultureele instellingen en zeer velen uit onderwijskringen Voor de organisatie van dit af scheid had zich een comité gevormd. Nadat de voorzitter hiervan, wet houder H. Molendijk, de aanwezigen welkom geheeten had, heeft het woord gevoerd de heer H. J. Tap, namens den secr.-gen. van het dep-, van opvoeding en cultuurbescher ming. Hierop volgde nog een lange rij sprekers dfe wezen op WéHings verdiensten op het gebied der on der wij svernieuwing. De voorzitter van het! comité bood' namens dit een geschenk aam, dat 'bestond uit een volledige tuin inrichting voor het huis, dat de heer Welling binnenkort te Epe gaat betrekken. Tenslotte sprak de heer Welling tot allen1 nog een woord'van dank. Velen hebben hierna nog persoon lijk met een handdruk van den. heer Welling afscheid genomen. TERUGVORDERING WEGENS KUNSTHARSPROTHESEN. 's-Gravenhage, 25 April. Krach tens voorschrift van den commis saris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, konden rechtstreeks of indirect verzekerden, die sedert 1 November 1941 voor kunstharspro- thesen aan de ziekenfondsen een hoogere bijlbetaling hadden gedaan, dan volgens de later vastgestelde tarieven vereischt bleek te zijn, tot 17 Maart het teveel betaalde van hun fonds terugvorderen. Die datum is thans komen te ver vallen, zoodat de terugvordering van het eventueel te veel betaalde als nog kan geschieden door degenen, die dit tot dusverre verzuimden. TEGEN VERMOEIDE De delicoie gear van Lu Zeep is nog niet vergeten, min als de zuivere, witte I die bij gebrek aan de asodige grondstoffen voarloopig sief meer te bereiken is. Voos een vermoeide huid was Lux Toilet Zeep onovertrefbaar. Door dö alles zal U Lux Toilet Zeep ■niet vergeten, ai was bet alleen maar om dart heeröjfceo gsiwS DEZE BEROEMDE ARTIKELEN BLIJVEN IN MAAR LTZ >82-0409 30 door R. ARDEN. HOOFDSTUK XU. Duane gaat uit spelevaren. Fred Duane ging eiken dag met Patrice Moore tochtjes maken. Hij had haar zoo ver gekregen, dat zij zich van de anderen afzonderde en het grootste deel van den dag met hem doorbracht. Voor het oogenblik was dat al heel wat, wat hij hier mee bereikte; nu kon hij, zonder arg waan op te wekken, grootere uit stapjes ondernemen, hij kon de eilanden een beetje nauwkeuriger opnemen en ten slotte was hij met Patricia alleen, hetgeen hem veel plezier deed. Op één punt had de heer Devil zich namelijk vergist: Fred Duane was niet tegen alles be stand, en zeker niet tegen de liefde. Hij was al eenigszins ervaren op dit gebied en zoo bekende hij zich zelf, dat hij het dit keer al heel erg te pakken had. Maar daarvoor mocht hij zijn plicht niet vergeten, dat was hem van het eerste oogenblik af duidelijk. De jonge Sam Garragan had zich teruggetrokken en liet zich niet meer zien wat heel begrijpelijk was, daar hij zulk een toenadering had willen voorkomen, wat hem echter mislukt was. Duane werd zoo langzamerhand een beetje zenuwachtig. Hij was nu al veertien dagen op de eilanden en had nog absoluut niets ontdekt, het geen zijn geoefend politiemannen- verstand wantrouwen had kunnen opwekken. Zeker de Kidd-heeren bedrogen him parelduikers en ver kochten hun slechte waar voor veel geld. Daarvoor kregen zij een groot deel van de hun uitbetaalde karige loonen weer in handen. Zeker, zü verkochten hun ook alcohol en wel tegen prijzen, die de kwaliteit van den drank op geen stukken na nabij kwam. Maar dat waren allemaal dingen, die elke andere rechercheur in drie dagen tijds had kunnen vast stellen. Daarom werd Duane er niet op afgestuurd, de beroemdste jager in wijden omtrek. Daar Duane Patricia graag bij zich had, maar nooit van dit alleen zijn misbruik maakte hij had, zooals gezegd, andere dingen aan zijn hoofd werd Patricia zoo langza merhand wat vriéndelijker. Den eer sten tijd was zij slechts ingesteld op afweer; ze wilde niet, dat men haar aanzag voor een bloem, die men zoo maar bij den weg plukt, als de gele genheid zich daartoe voordoet. Duane deed echter geen moeite om zoo iets ook maar te probeeren. Hij scheen gelukkig te zijn, wanneer zij bij hem was. Hij was verstrooid op een dusdanige manier, dat zooiets een meisje als Patricia wel bevallen moest. Hij kon een half uur haar hand in de zijne houden, zonder daarbij iets te denken. Zonder veel plichtplegingen noem den zij elkaar bij de voornamen. Duane was er mee begonnen. Een dag lang deed Patricia, alsof zij het niet merkte, maar toen was zij er zoo aan gewend, dat zij zijn voor beeld volgde en toen noemde zij hem Fred, Elke andere man zou op een of andere beslissing hebben aan gedrongen en daardoor Patricia heb ben afgestooten. Maar Duane was heerlijk zelfverzekerd, hij sprak nooit over gevoelens, hij vroeg er zelfs niet naar hij was verstrooid. Ja, zoo kon men het wel noemen. Patricia voelde het zuiver, slechts de eene helft van zijn denken was voor haar, de andere helft was ver weg, onbereikbaar voor haar.' Op zekeren dag waren ze weer uitgevaren. Zacht bromde de mo tor. De boeg sneed door de spiegel gladde zee, de boot liet een kielzog na, dat men nog langen tijd kon zien. Duane beoefende een zeer bijzonde re sport; hij moest de eilanden rond varen. Hij zat lui aan het stuur, Patricia lag achter hem op een zacht gummi kussen en droomde. Wel een uur hadden beiden gezwegen, toen» vroeg Patricia plotseling. „Ben je werkelijk een prins, Fred?" (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 5