DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ■Pr - 'tp Duitschers schoten 58 Britsche vliegtuigen neer Cripps geeft een verklaring in het Lagerhuis. Nieuw© aanval op Malta. - m ill lli wÈh&b JHBfe EEN BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Dag van öen Nederiand- schen Arbeidsdienst. De opening der Duitsche boekententoonstelling in Haarlem BEKENDMAKING. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Boter en margarine op bon 23. ALKMAARSCHE COURANT. J 44ste Jaargang No. 99. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën; 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. f 1.40, elke 3K m.M. meer 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.: C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Woensdag 29 April 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 28 April (D.N.B.) Het opperbevel der .weermacht maakt bekend: In den centralen en den Noorde lijken sector van het Oostelijke front leverden eigen aanvalsacties plaat selijke successen op. Op enkele pun ten -werden vrij krachtige aanvallen van den vijand onder zware verlie zen voor den tegenstander afgesla gen. Hierbij werden op een punt 13 vijandelijke pantserwagens vernie tigd. Gevechtsvliegtuigen bombardeer den overdag vijandelijke schepen in Leningrad en aan de kust van de zee van Azow. Aan het IJszeefront werden 5 bolsjewistische bommen werpers, die een Duitsch vliegveld aanvielen, alle vernietigd, terwijl ook drie jachtvliegtuigen van het type Hurricane werden néergescho- ten. In Noord-Afrika sloegen Duitsch- Italiaansche troepen Britsche ver- kenningsuitvallen af. Sterke forma ties der luchtmacht1 zetten de aan vallen op militaire werken op het eiland Malta voort. Te La Valetta werden in kazernes ian ravitailleeringsinstallaties op nieuw verwoestingen aangericht. Boven de kust van de bezette ge bieden in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren in luchtgevechten, door luchtdoel- en marine-artillerie 19 vliegtuigen. Formaties gevechtsvliegtuigen on dernamen in den nacht van 27 op 28 April een vergeldingsaanval op de stad Norwich, die met talrijke bri sant- en brandbommen .werd be stookt. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht uitsluitend niet-militaire doelen in Keulen aan. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Talrijke woonhuizen, kerken en liefdadig heidsinstellingen werden verwoest of beschadigd. Eenenkel Britsch vliegtuig ondernam een storings- vlucht naar Zuid-Duitschland en het Protectoraat. Nachtjagers en afweer geschut schoten 12 der aanvallende vliegtuigen neer. Verscheidene Brit sche bommenwerpers werden bij een nachtelijken aanval op de Noor- sche kust neergehaald. De Britsche luchtmacht verloor daarmede giste ren overdag en in den afgeloopen nacht bij haar vluchten boven de bezette gebieden en het Duitsche Rijksgebied minstens 38 vliegtuigen. De eerste luitenant Schoenert be haalde zijn 15e overwinning in de lucht. De Britsche tegeering betreurt het mislukken der onderhande lingen. Stockholm, 28 April (D.N.B.) Sir Stafford Cripps heeft heden, naar de Britsche berichtendienst meldt, bij de opening van de debatten m Jiet Lagerhuis een uitvoerige ver klaring over zijn missie naar Indië afgelegd. Hij zeide, dat het oogen- blik van zijn bezoek om 3 redenen ongunstig was: 1. Door het recht- streeksche naderen van den vijand tot de kust van Indië; 2. door de sfeer van defaitisme, die in zekere lagen van het Indische publiek ten aanzien van de gebeurtenissen in het Verre Oosten aan den dag trad en i. doordat de communale meemngs- verschillen t.a.v. dé toekomstige re geering van Indië duidelijker en ondubbelzinniger aan' den dag wa ren getreden. De noodzakelijkheio eener opheldering van den toestand en consolifleering van de openbare meening van Indië heeft de Britsche regeering gedwongen tot het besluit een positieven stap te ondernemen. In het verder verloop van zijn uit eenzetting noemde Cripps de aan komst van den specialen lasthebber van Roosevelt, kol. Johnson, tijdens zijn aanwezigheid een „toeval". Van een ingrijpen der Ver. Staten is geen sprake geweest maar „alleen van de persoonlijken hulp van zeer bekwa me en voorkomende Amerikaansche burgers". Hij zeide verder, dat de oneenigheden in de eerste plaats be trekking hadden gehad op de ma nier, waarop de Indische zelfbe schikking zou worden uitgeoefend. De toestand in Indië is echter zoo ernstig, dat de strijdkrachten voor- loopig onder alle omstandigheden onder Engelsch bevel moeten blij ven. Verder dan men t.a.v. Indië is gegaan, kan men niet gaan. Hij zeide, dat de zich voordoende moeilijkheden in Indië betrekking hadden gehad op de methode van vastlegging der nieuwe constitutie, de verdediging en den algemeencn vorm der voorloopige regeering. Dat de onderhandelingen tenslotte wa ren vastgeloopen was niet gebeurd HERMS NIEL IN NEDERLAND. (Wildmann-Stapf) Duitschland's bekende en populaire componist van soldatenliederen en mar- schen, professor Herms Niel, geeft deze week in verschillende steden met het muziekcorps van den Rijksarbeidsdienst een aantal volksconcerten. Aan den naam Herms Niel zijn vele mooie soldatenliederen en melodieën verbonden. Zijn krachtigste en bekend ste compositie is de toonzetting van het bekende gedicht uit den wereldoorlog van Hermann Löns „Wir fahren gegen Engeland". Het feit, dat Herms Niel, die door den Führer in 1941 door het verleenen van den Professorstitel werd onderscheiden, alleen tijdens dezen oorlog meer dan 200 soldatenliederen en marchen heeft ge componeerd, spreekt evenzeer voor zijn kunnen als aan den anderen kant het feit, dat de liederen zoo populair wor den, dat zij overal in het vaderland en aan het froi t geestdriftig worden ont- >augen. op grond van de kwestie der defen sie, maar irt, verband met den vorm van de regeering, die tot aan het het einde van den oorlog aan de macht zou zijn. De congresleden hadden den indruk gehad, dat zij niet de verstrekkende volmachten zouden hebben, die zij noodzakelijk achtten voor een succesvolle deelne ming aan de regeering. Cripps verklaarde nog®dat zoowel hij als de Britsche regeéving ten zeerste het fiasco van zijn pogingen betreuren. Al heeft men ook contact gekregen met de „Indische vrien den", toch is dit contact niet zoo nauw geworden, als voor- 'de doel treffende verdediging, van Indië noo- dig iS/ voorlobpig kan niets anders gedaan worden. Engeland moet ge duld hebben en bereid zijn, even-, tueele voorstelleh van Indische lei-* ders te overwegen. Hij sloot met de woorden „wij moeten ons thans con- centreeren op den plicht ons uiterste best te doen voor de verdediging van Indië, een taak, waarvoor onze groo te Amerikaansche geallieerden ons hun hulp hebben aangeboden. Een verklaring van Amery. Lissabon 28 April (A.N.P.) Aan het slot van het Lagerhuisdebat over dg Indische opdracht van Cripps heeft de staatssecretaris van indië, Amery, volgens den Engelschen nieuwsdienst verklaard, dat deze op dracht t.a.v. haar rechtstreekscne doèl mislukt moet worden geacht. Het ontwerp der Britsche regee- ringsverklaring is ingetrokken, het „hoofddoel" echter Stellig niet. De levendige wensch der Britsche re geering tot verkrüging van actiever medewerking van de politieke par tijen in Indië beteekent geen gebrék aan vertrouwen in het uitvoerend bewind van Indië of den onderko ning. Als de congrespartij bereid mocht zijn de regeeringsverantwoor delijkheid in de provincies weer op zich te nemén om mede te helpen bij de voortzetting van dek oorlog, zou de Britsche regeering bereid zijn haar de macht over te laten. Amery verklaarde nog, dat het de Indische meerderheid vrij had ge staan, haar volledige vrijheid te be houden ponder op de minderheid te wachten. De' Mohammedaansche minderheid had men duidelijk ge maakt/dat zij niet van een'gelijke vrijheid behoefde af te zien. Hij sprak de hoop uit dat, nu de oplossing van het probleem der „on gedeelde verantwoordelijkheid" bij de Indische staatslieden en niet bi, de Engelsche ligt, wellicht de juiste methode en de juiste geest zullen worden gevonden. Hij zeide, dat Cripps vele duizen den ®kilometers had gereisd om met de Indische leiders te spreken, ter wijl dezen geen enkelen stap hadden gedaan om zich met elkander in verbinding te stellen of om tot on derlinge overeenstemming te komen. Wat in Indië wellicht meer noodig is dan een nieuwe grondwet, is, een nieuwe geest voor overeenstem ming. Op overeenstemming en ini tiatief der Indische partijleiders be rust thans iedere vooruitgang. Italiaansch legerbericht. Rome, 28 April. (Stefani) Het 696e weermachtsbericht luidt: In Cyrenaica werden aanvallen van vijandelijke pantserwagens afge slagen door het welonderhouden vuur van onze artillerie, terwijl de activiteit van verkenningsvliegtuigen eveneens groot was. De Engelsche luchtmacht verloor bij een lucht gevecht een Curtissjager. Vliegtuigformaties ondernamen krachtige bombardementsacties tegen het eiland Malta, waarbij militaire werken en installaties van 3e lucht macht en marine getroffen werden. Een Spitfire werd neergehaald. In het Oostelijk deel van de Mid- dellandsche Zee werd bij een door onze torpedovliegtuigen ondernomen aanval een schip van gemiddelde tonnage getroffen, dat deel uit maakte van een ccnvooi, dat door vliegtuigen en oorlogsschepen bege leid werd, i is® JRf lltiiiL»! h_Sffe KNUTSELEN BEVORDERT DE GENEZING. Steods weer kan men de ont spannende werking van ^knutselen waarnemen. De Duitsche gewonden doen het graag en de gunstige uitwerking ervan op den geest komt ook den lichamelijken toestand ten goede. (Atlantic-Holland-P.K. Jesse) Radiotoespraak van Roosevelt. Stockholm, 29 April. (A.N.P.) Roosevelt heeft Dinsdagavond een radiotoespraak gericht tot de bevol king der V. S. Hij sprak van een in spanning van het economische leven om de productie van oorlogsmate riaal te verhoogeh en somde de -plaatsen op, waar in de wereld Ame rikaansche oorlogsschepen en Ame rikaansche troepen lagen. Vervolgens verklaarde hij, dat dc verbonden naties „wanneer dit noo dig zou blijken" maatregelen zouden nemen om te verhinderen dat Fransch gebied in een of ander deei der wereld voor militaire doeleinden der spilmogendheden gebruikt wordt. Amerikaansche vliegtuigen dragen thans, zooals de president zich uAdrukte, bij „tot de verdedi ging van de Fransche koloniën" en spoedig zullen Amerikaansche vlieg tuigen ook voor de „bevrijding" van- het Europeesche continent strijden. Er bestaat reden om aan te nemen, zoo beweerde Roosevelt, dat de aan val dér Japanners naar het Z. tot staan is gebraVht. Australië, Nieuw- Zeeiand en vole andere gebieden^ zullen de uitgangspunten voor een „offensieve actie" vormen. Onver schillig hoe ver de Japansche op- marsch gaat, er zullen middelen en wegen gevonden worden, zoo meen de Roosevelt om aan de legers van -Tsjang Kai Sjek vliegtuigen en mu nitie-te leveren. T.a.v. zijn program tot bestrijding der inflatie verklaarde Roosevelt, dat door deze maatregel iedere burger iji de Ver. Staten getroffen wordt. Vervolgens prees hij den z.g. Brit- schen „heldenmoed" en besloot mei te zeggen, dat de krachtinspanningen vanAmerika yoor den oorlog niei door een „handvol ruziemakende verraders" iir gevaar mogen wor- aen gebracht. De ontvangst van Roosevelt'- boodsckap. Stockholm, 28 April. (D.N.B.) United Press meldt, dat in congres kringen scherpe critiek wordt geuit op Roosevelts „anti-inflatiebood- schap", omdat Roosevelt geen ar beidswetgeving verlangt en de be taling van overuren in de oorlogs industrie heeft goedgekeurd, terwijl hij tegelijkertijd een wetgeving be pleit, welke de prijzen der land bouwproducten moet doen dalen. Er bestaat ook verzet tegen zijn voorstel tot beperking van de inkomens tot 25.000 dollar. Een groep senatoren heeft vier amendementen uitge werkt. Het eerste^ heeft betrekking op de invoering van de 48-urenweek in de oorlogsindustrie. Duitsch oordeel over de rede van Roosevelt. Berlijn, 28 April. (A.N.P.) Van Duitsche zijde wijst men op de zinsneden, waarin Roose velt verklaart, dat het onver mijdelijk is, dat de financiën van zijn land in wanorde geraken en de levensstandaard van het Ameri kaansche volk op drastische wijze verlaagd moet worden, omdat de Ver. Staten thans veel ernstiger in hun bestaan bedreigd worden dan in vroegere oorlogen het geval is geweest. De Duitsche pers over dc boodschap. Berlijn, 29 April. (D.N.B.) De Völkisehe Beobachter schrijft me! betrekking'tot de .congres-boodschap van Roosevelt, dat de uitvoering van het door Rocsevelt aangekondigde plan moet worden afgewacht, doch dat de naam „anti-inflatieprogram" reeds aantoont; in Welke gevaren Roosevelt's oorlog de Vereenigde Staten gestort heeft. Daar de oor logseconomie van Roosevelt op vele punten een tot in het reusachtige opgevoerde copie is van de New Deal bestapt-de vrees, dat ook de gevolgen, n.l. de devaluatie van de dollar, een dienovereenkomstige omvang moet aannemen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat hét program van 7 pun ten van Roosevelt het Amerikaan sche volk de gevolgen van den door Roosevelt moedwillig veroorzaakten oorlog op drastische wijze aantoont. Het zaad van Roosevelt schiet snei omhoog, doch het brengt geen goede vruchten voort voor het land, zoo verklaart het blad woordelijk. De Berliner Börsenzeitung ziet in de boodschap van Roosevelt de be- ketenis van den brandstichter van het Witte Huis, n.l. dat de toestand, waarin hij alleen de Vereenigde Staten heeft gebracht, zeer ernstig is. Zooals wij in ons blad van Maandag reeds hebben bericht, zal op Zondag-, middag 3 Mei a.s. een groote demon stratie gehouden worden door den Nederlandschen Arbeidsdienst op - het Houtrustterrein, Houtrustlaan te Den Haag. Wij laten hierover nog enkele mede- deelingen volgen. Vóór den a'anvang.yan de demonstratie zal door het staforkest van den Neder landschen Arbeidsdienst, dat uit circa 60 man bestaat, onder leiding van den onderhopman A. C. van Leeuwen marschmuziek ten gehoore worden ge bracht. Dit staforkest heeft reeds verscheidene malen van zich doen spreken en het zal zeer zeker op deze demonstratie een goeden indruk weten le vestigen. Er zal een zeer afwisselend program ma worden uitgevoerd, waaraan 1300 arbeidsmannen medewerken. Zoo zullen 600 arbeidsmannen met boomstammen het- veld opmarcheeren en zeer mooie boomstam-oefeningen uit voeren. Verder zal de arbeidsman in allerlei lichaamsoefeningen toonen, dat hij in den korten tijd van zijn arbeids dienstopleiding behendigheid en snelheid heeft aangeleerd. Ten slotte zullen eenige arbeidsjnan- nen een oud volksgebruik doen her leven, n.l. het vendelzwaaien, terwijl arbeidsmeisjes het plan hebben om op dezen Meidag de toeschouwers met enkele Meidansen te boeien. Aansluitend op al deze oefeningen zullen de arbeidsmannen en -meisjes gezamenlijk opmarcheeren, waarna zij de mooie liederen zullen zingen welke in en door den Nederlandsehen ar beidsdienst zijn ontstaan. Reeds verscheidene malen heeft men deze liederen kunnen hooren zingen, o.a. door de radio. Aanstaanden Zondag zullen geheel nieuwe liederen ten ge- hoor.e worden gebracht en aangezien deze zullen opklinken uit ae kelen van 1500 jeugdige Nederlanders, zullen -zij zeker eert diepen indruk op de toe schouwers maken. De liederen worden door het steforkest van den Neder landschen arbeidsdienst begeleid. Uit dit alles blijk wel hoe aantrekke- lijk het programma is en men zal goed De strijd aan het Oostelijke front. - DeA.N.P.-correspondent meldt: Volgens Sovjet-herichten ziel men in Moskou in de vergroote acti viteit der Duitsche luchtmacht de voorbode van het komende Duitsche offensief. -Op welk punt van het enorme front men dat verwacht, wordt er niet bij gemeld. Ook van Anglo-Amerikaansche zijde oppert men velerlei gissingen over het ko mende offensief. Hieruit blijkt- in ieder geval, dat men aan die zijde in het onzekere verkeert en dat men daar hoofdzakelijk weer op het de fensief is ingesteld. Japan en Nieuw-Guinea. (D N. B.) - Nieuw-Guinea zal een der be langrijkste schatkamer in de Zuide lijke gebieden worden, heeft Saito verklaard als adviseur van de maat schappij voor de exploratie van de Zuidze-e-landen. Saito, die Noord- west-Nieuw-Guinea herhaaldelijk heeft bezocht, zei gister tegen pers vertegenwoordigers, dat de bezetting van het Westen van Nieuw-Guinea schitterende vooruitzichten heeft ge opend voor de ontwikkeling van de petroleumindustrie aldaar. Als gé volg van het gunstige klimaat in dit gebied biedt ook de landbouw uit stekende kansen. Nu 27 dooden. - Het aantal slachtoffers van het meedoogenlooze "Engelsche bombardement op de bur-, gerbevolking van een stad in het Westen des lands, waarover wij en kele dagen geleden berichtten, is in- tusschen tot 27 dooden gestegen. In de ziekenhuizen bevinden zich nog 18 zwaargewonden. doen zich vroegtijdig naar het terrein te begeven, opdat men verzekerd is van een goede plaats. Er wordt namelijk een groot aantal bezoekers verwacht. De toegang is vrij. De demonstratie vangt aan om 15.30 uur, terwijl om 15,15 uur alle plaatsen moeten zijn inge nomen. Het terrein wordt reeds om 14.30 uur voor het publiek opengesteld, Japansche bankfilialen in Ned.- Indië. (A.N.P.) - De Taivvanbank heeft haar filialen in Hongkong, Manilla en Shonan weer geopend. Binnenkort zullen filialen opgericht worden in Soerabaja, Semarang en Batavia, die ook de taak yan de Zuid zee-ontwikkelingsbank in com missie zullen overnemen. Of er ook filialen op Celebes en Borneo zullen opgericht worden, is thans nog in overweging. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 29 April onder: 21.90 30 April op: 6.14 MAAN 29 April op: 19.09 onder: 5.54 30 April Volle Maan. In de historische trouwzaal van het Haarlemsche raadhuis heeft de Beauftragte des Réichskommissars voor deze provincie, Gauamtsleiter Unger gistermiddag op 'n podium waarop een bronzen buste van Adolf Hitler met bloesemtakken gesierd was een korte rede gehouden ter gelegenheid van de expositie van de „Das Deutsche Buch der Gegen- wart", welke boekententoonstelling elders in den lande reeds zeer de aandacht heeft getrokken. Uitgenoodigd waren o.a. alle bur gemeesters dezer provincie. De Beauftragte heette in het bij zonder den Duitschen dichter Dr. Bruno Brehm welkom, die gister avond in de Stadsschouwburg ter plaatse uit eigen werken zou voorle zen. Hij wees er vervolgens op hoe zeer het Dujtsche boek van heden verschilt mei dat van vroeger. Eer tijds waren er bij tal van schrijvers geen punten van overeenkomst en kon de een afbreken wat de ander opbouwde. Thans is alles doordron gen van den geest van het nationaal- socialisme en ziet men een geza menlijk streven de litteratuur geheel in het teeken van .de nieuwe ge dachte te plaatsen, een algemeenen opbouw naar betere en gezondere toestanden waarin het Germaansche wezen niet alleen van belang voor Duitschland maar voor alle stamverwante volkeren tot uiting komt. Spreker verklaarde daarna de ten toonstelling voor geopend. Zijn rede werd voorafgegaan door het optreden van het bekende Zep- paroni-kwartet, dat werk van Dirk Schafer uitvoerde en na de rede in het bijzonder de aandacht trok door de uitvoering van gedeelten uit het strijkkwartet Op. 76,°nr. 3 (C-dur) van Joseph Haydn, waarin het Deutschlandlied met variaties voor alle instrumenten ten gehoore wordt gebracht, wat buitengewoon goed verklankt werd. In de historische Vleeschhal, een van Haarlems mooiste bouwwerken dat eenige jaren geleden met steun van het Werkfonds geheel ge restaureerd is werd daarna de tentoonstelling bekeken, welke van 28 April tot 9 Mei geopend en gratis toegankelijk is. Zij geeft een uitvoe rig overzicht van de nieuwe Duit sche litteratuur op elk gebied, waar bij voornamelijk de dichtkunst en de romanlectuur geheel in het tee ken van de nationaal-socialistische en Germaansche gedachte staan. Van den commissaris-generaal van de openbare veiligheid over de Uenteekening van dc Joden in Nederland. Op grond van par. 45 van de ver ordening arj 138/41 van den Rijks commissaris van het bezette Neder- landsche gebied betreffende de openbare veiligheid geef ik hierme de volgende orders: Par. 1. 1) Een Jood, die zich in het open baar vertoont, moet èen Jodenster dragen. 2) Jood, in den zin van deze ver ordening is hij", die naar par. 4 van de verordening nr. 189/40 over de aanmelding van ondernemingen, Jood is of als Jood geldt. Kinderen onder 6 jaren vallen niet onder het kenteeken. I 3) De Jodenster bestaat uit een zwart geteekende zespuntige ster uit gele stof ter grootte v&n een hand palm met het zware opschrift „Jood". Deze moet zichtbaar en 'vast opgenaaid op de linkerkant ter borsthoogte van het kleedingstuk, gedragen worden. 4) Het is aan Joden verboden, or de-, eereteekens of andere insignes te dragen. Par. 2. 1) Hij die in strijd handelt met de bepalingen van par. 1 of deze om zeilt, wordt voor zoover niet vol gens andere maatregelen een zwaar dere straf bepaald is met hechte nis van ten Hoogste 6 maanden en met een geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze boeten bestraft. Dezelfde straf wordt opgelegd aan hem, die voo» een om zeiling van deze bepalingen zorg draagt, mogelijk maakt of daaraan medewerkt. 2) De oplegging der maatregelen op het gebied der veiligheidspolitie blijft onaangetast. Par. 3. Deze politieverordening treedt drie dagen na hare afkondiging in werking. Den Haag, 29 April 1942. Der Generalkommissar für das Sicherheitswesen und höhere SS- und Polizeiführer gez. RAUTER. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. 's-Gravenhage, 28 April. De com missaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van par. 3 der verordening 108/40, tezamen met par. 4 al. 1 van verordening 3/40, be treffende de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland, tot burgemeester benoemd: Mr. A. J. Drenth tot burgemeester van Winschoten met gelijktijdig eer vol ontslag uit zijn huidige functie van burgemeester van Nieuv/e Schanl H. van Deemter, "gem.-ambtenaar in Groningen, tot burgemeester van Smilde. Jan Boll, koopman in Bodegraven, tot burgemeester in Zaltbommel. J. G. van Houten, grondbezitter te Rhoon, tot burgemeester van Oost- voorne. Engelschen verloren 41 vlieg tuigen. (D.N.B.) - Naar het opper bevel van de weermacht nog mee deelt hebben de Engelschen volgens de tot dusver ontvangen berichten, binnen nauwelijks 24 uur tijds 41 vliegtuigen verloren. Daarbij wer den Maandag in den loop van den dag 18 machines vernietigd. In den afgeloopen nacht schoten nacht- jagers en luchtdoelartillerie nog 23 Britsche bommenwerpers omlaag, waarvan 12 alleen reeds bij den pachtelijken aanval op Keulen, 's-Gravenhage, 28 April, De secr.- generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 30 April tot en met 8 Mei a.s. de met „23" genummerde bon van de boter- kaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft voorts de met „23" ge nummerde bon van de yetkaart recht op het koopen van 125 gram boter (zonder reductie) of 125 gram margarine of, voor zoover nog voor radig, 100 gram bak- en braadvet. OPENSTELLING TEXTIËLAFDEELING. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend dat in den vervolge de textiel- afdeeling op de dagen Donderdag, Vrijdag en Zaterdag voor het pu bliek gesloten zal zijn. UITREIKING TABAKS-, SIGARETTEN- EN VERSNAPERINGSKAARTEN. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat van af Woensdag 29 April a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van: 1. Tabakskaarten EH, voor mannelijke personen, die op 31 Mei a.s. den leeftijd van 18 jaar of ouder hebben bereikt. 2. Sigarettenkaarten EJ, bestemd voor vrouwen, die op 31 Mei a.s. den leef tijd van 25 jaar of ouder hebben bereikt. 3. Versnaperingenkaarten EK, voor de genen, die geer. prijs stellen op het bezit van een tabaks- of een sigaret- tenk„art, of die op grond van hun leeftijd niet voor deze kaarten in aanmerking komen. De kaarten worden alleen uitgereikt tegen overlegging van de distributie stamkaart en de textielkaart. Ten opzichte van de uitreiking is de volgende regeling vastgesteld: Voor hen, wier geslachtsnaam begint met: Letter Ba t/m Bla op Donderdag 30 April 1942, Ble t/m Bjj op Vrijdag 1 Mei 1942. E, F of G op Maandag 4 Mei 1942. H op Dinsdag 5 Mei 1912. I, J of L op Woensdag 6 Mei 1942. K op Donderdag 7 Mei 1942. M of N op Vrijdag 8 Mei 1942, ii O, P of Q op Zaterdag 9 Mei 1942. 'R, T«f li, op Maandag 11 Mei 1942. H S op Dinsdag 12 Mei 1912. V op Woensdag 13 Mei 1942. W. X, of Z op Vrijdag 15 Mei 1942. De uitreiking zal geschieden in de Christelijke Kleuterschool, Doelenstraat 15. De lokalen zullen op bovengenoemde data geopend zijn van 9.30 uur v.m. tot 4 uur n.r\ Aan personen beneden 18 jaar worden geen distributiebescheiden afgegeven. Er wordt met nadruk de aandacht op gevestigd dat men bij de in ontvangst- name der bonkaarten dient na te gaan of alle kaarten aanwezig zijn. Van reclames na het verlaten van het uitreikingslokaal kan geen no.ta worden genomen. De Leider voornoemd, H, BAKKER.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1