Sicaaria-fllkR. Boys SCHOENTJES STAD EN OMGEVING AGENDA. PUBLICATIES Veilingsver. Noordermarktbond. SPORT AlcmariaAlkm. Boys. BURGERLIJKE STAND. DE VUURRODE RADIOPROGRAMMA Verhooging pensionprijzen toegestaan. n WeltelijKe regeling van hel volkstuinwezen. Amslerdamsche Beurs* Pagina 2 VIJFTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar H. PaulisseM. Pau- lisse-Wagemans was vandaag 50 jaar getrouwd. Beiden zijn 73 jaar. De man werd geboren te Nieuwe-Ton- ge, de vrouw in de Haarlemmer meer, doch him werkersleven lieten zij in Rotterdam, waar de man het stucadoorsvak beoefende. Van hun 12 kinderen zijn er 6 in leven en ge huwd, waarvan er 4 op de chocola defabriek werken. Hoewel ik, zoo vertelde de man, het vak goed versta, wil al jaren geen baas mij meer hebben. Zoo gaat het nu eenmaal als je oud wordt. Gelukkig is het ouderdoms pensioen van 3 per week tot 18 per maand verhoogd en is onze kleinzoon, als kostwinner, onze steun. Het vrouwtje was opgewekter. Met een glans in haar oog vertelde ze, dat ze zich hoewel ze nog kort in Alkmaar wonen, reeds zoo vele vrienden hadden gemaakt, want net aantal bloemstukken, dat ze mochten ontvangen, had haar verbaasd doen staan. Beide oude menschen, die ge lukkig nog een goede gezondheid genieten, zijn van die echte Rotter dammers, die het hart van Brusse hadden veroverd. Ik heb, zoo zeide het vrouwtje, al tijd den moed er in gehouden en velen by ziekte en ellende bijgestaan, doch er altijd mijn troost in gezocht, dat onze Lieve Heer ons met ge zondheid zegende. Het gouden paar verheugde zich ér op, Zondag zijn gouden feest met de kinderen in de kleine woning aan de Eikelenbergstraat 52 te kun nen vieren. Het heeft dit wel ver diend, S. A. V. VAART 1 JAAR! Weer een goede uitvoering. De personeelvereeniging van V. en D. heeft Dinsdagavond weer een begin gemaakt met de serie van vier Uitvoe ringen, welke ze geeft voor haar trou wen aanhang, die bestaat uit directie en personeel van V. en D. en de intro- ducé's.üfn opnieuw heeft de bovenzaal van Koekenbier gedaverd van den lach om de dolle kluchten van Verhoeven c.s. En ze heeft aandachtig geluisterd naar de liedjes van mej. Resink e.a. En ze heeft genoten van een paar vlotte dansen, uitgevoerd door de dames Tra, Boll, Möller en Tengnagel. Men ziet: er was weer veel variatie en alles was in het lichte genre ge houden, wat natuurlijk goed gezien is. Vaart zat er weer genoeg in, mede dank zij het vlotte spel van Verhoeven, Stelman en de anderen en ook had men kans gezien, om een heel eenvoudig dingetje zoo op te voeren, dat de heele zaal meespeelde. We noemen bijv. het S. A. V.-spel, dat heel veel succes had. Een paar speciale nummertjes, die daverend succes hadden? Hier zijn ze. Amor op reis,. Kinderaftrek, De ver liefde tolk en Een beetje gehoorig. Of, als men liever wil de zeer geslaagde finale,- eigenlijk zonder inhoud, maar juist daarom zoo succesvol! Fraaie décors (C. Wesseling), goed kapwerk (Jan de Boer), aardige dansen (mevr. Pranger), vlotte regie van Gene- faas en prettige muziek van Moeskops en Boll. Ziedaar de opsomming, die noodig is, om het verslag compleet te maken. HERZIENING PACHT OVEREENKOMSTEN. De bureaux „Pacht" en „Grond eigendom", beide ressorteerende on der afd. I/G Recht van den Neder,- landschen Landstand, te Den Haag, wijzen belanghebbenden, zoowel pachters als verpachters, er nog maals op, dat herziening van de pachtprestaties uit hoofde van alle bjj het in werking treden van het pachtbesluit loopende pachtovereen komsten kan worden gevraagd tot 25 Mei 1942. Het verzoek daartoe be hoort bij de Grondkamer te worden ingediend. TENTOONSTELLING WERKEN BOS EYSSEN,. In het tentoonstellingszaaltje „De Takel" van den heer Hopman aan de Dorpsstraat te Bergen exposeert de jeugdige Bos Eyssen een aantal door hem vervaardigde teeke- ningen en schilderijen. Bos Eyssen is een leerling van den te Bergen gevestigden kunstschilder Dirk Vis. Het is de eerste maal dat hjj met zijn werk in de openbaar heid treedt en hoewel wij, gezien zijn 19-jarigen leeftijd, van oordeel zijn, dat het verstandig zou zijn ge weest wanneer hij" daarmede nog enkele jaren had gewacht, willen wij wel vertellen, dat zijn werk ons bijzonder is meegevallen. Voor al zijn portretteekeningen bewijzen, dat deze jeugdige kunstenaar over talent beschikt. Zij zijn vrijgehou den van fotografische effecten. En kele ervan ijn idyjisch gestyleerd en wijzen op een illustratief talent. _Wat zijn schilderswerk betreft, hiervan kan worden opgemerkt, dat hij het onder den invloed van zijn leermeester vooral in de kleu ren zoekt. Het groote zelfportret is juist om de gewaagde kleuren niet zonder verdienste, al kan dit nog geen rijp werk genoemd worden. Dat deze jeugdige artist met ernst werkt bewijst zijn stilleven met de baker. Hierin poogt hij de schoon heid en de ziel van de eenvoudige dingen naar voren te brengen, al is hij daarin nog niet verder gekomen dan het streven. Wanneer wij ons niet vergissen, dan kan dit werk zeker als een aanwijzing beschouwd worden, dat deze jonge kunstenaar iets belooft voor de toekomst. Wij hopen dit werk later nog eens in een overzichts-tentoonstelling van zijn werk terug te zien. D. A. Klomp. GEVAARLIJK SPEELGOED. Het zoontje van onzen plaatsge noot den heer Jack Smit te Castri- cum vond in de duinen scherpe pa tronen en nam deze mede naar de ouderlijke woning. Met een hamer trachtte jiij den kop der patronen te verwijderen, met het noodlottig ge volg dat zijn linkerhand door ont ploffing zwaar .verminkt werd. JUBILEUM VAN DEN HEER P. DE JONG. Gistermorgen vond ten stadhuize de huldiging plaats van den heer Piet de Jong, ter gelegenheid van zijn 40-jardg ambtsjubileum als stal knecht in dienst van de gemeente reiniging. Behalve den jubilaris, zijn vrouw en familie waren aanwezig namens het gemeentebestuur de wethouder mr. C. A. de Groot, de oud-directeur der gem.-reiniging de heer C. A. Grootegoed, de directeur van het slachthuis, de heer W Voorthuysen en de boekhouder en de beide opzichters van het reini- gingsbedrijf, de heeren Koopal, Groot en Slinger. Allereerst werd het woord ge voerd door den heer mr. de Groot, die namens het gemeentebestuur dank bracht voor al het werk dat de heer de Jong gedurende 40 jaren voor de gemeente had gedaan en hij schetste hierin diens voorbeeldige werklust en trouwe toewijding. Tenslotte overhandigde hij hem de zilveren legpenning van de gemeen te Alkmaar. Hierna sprak de heer Voorthuy sen, die vele jaren belast is geweest met het veterinaire toezicht op de paaiden der gemeentereiniging. Spr. voerde mede namens dr. Stok- reef het woord en bracht den jubi laris hulde voor de manier waarop deze steeds voor de paarden had ge zorgd, terwijl hij hem tenslotte, ook namens dr. Stokreef, een enveloppe met inhoud overhandigde. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door den heer Grootegoed, on der wiens leiding de Jong bijna 40 jaar heeft gewerkt. Ten huize van den heer de Jong vond de huldiging plaats namens de directie en het personeel en hier werd het woord gevoerd door de beide opzichters, terwijl als cadeau werd aangeboden een foto van den jubilaris te midden van de aan zijn' zorgen toevertrouwde paarden. Ver der werd nog door den heer Ditsel namens dit personeel, den oud-direc teur en de opzichters, onder harte lijke bewoordingen een salonlamp aangeboden. Te midden van een schat van bloemen dankte de heer de Jong de verschillende sprekers en hiermede nam hij afscheid van alles wat herh in den loop der jaren bij de gem.- reiniging zoo na aan het hart had gelegen. BEETHOVEN-CONCERTEN K.O.V. Zaterdagmiddag a.s. zal, onder leiding van Marinus Adam, in de Concertzaal „Harmonie" het tweede en laatste Beethoven-Concert worden uitgevoerd. Op dit concert worden twee be roemde werken gespeeld, t.w. het vioolconcert en de derde Sym- phonie. (Eroïra). Bij de administratie van de Haar- lemsche Orkestvereeniging is be richt ingekomen, dat de solist van dit concert, Zoltan Székely, niet meer zal concerteeren. In zijn plaats zal thans optreden de concertmees ter van het Concertgebouw Orkest, Jan Bresser, die met de vertolking van het vioolconcert j.l. Maandag en Dinsdagavond te Haarlem een buitengewoons groot succes mocht oogsten. (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Vergeten vrouwen (rom.) 18 jaar. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Alcazar (rom.-dram.) Alle leeftijden, (Geprol.) Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Piraten (rom'.-sens.) 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Mannen uit één stuk (rom.-sens.) 14 jaar. Woensdag 29 April. 7 uur, 't Gulden Vlies, uitvoéring Prangers zangklasse; kinderoperette. Donderdag 30 April. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Volkszang. 9 uur, stierenverkoopdag te Schagen. 7.30 uur, zaal Proot, lezing met licht beelden voor de Ned.-Duitsche Kuituur gemeenschap. TOELATING LEERLINGEN SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. De aangifte van leerlingen voor bovengenoemde school zal bij het Hoofd dier school in het schoolge bouw Victoriepark kunnen plaats hebben op DINSDAG 5 MEI 1942; van 23 uur namiddags. Het schooljaar vangt aan 1 Augus tus 1942. Leerlingen worden toegelaten voor zooveel er plaats beschikbaar is. Om tot de school te kunnen wor den toegelaten, moeten de kinderen op den datum van toelating (1 Au gustus 1942) 7 Jaar oud zijn (behou dens in bijzondere gevallen) en vol gens. een door den schoolarts en het hoofd der school ingesteld medisch- paedagogisoh onderzoek voor plaat sing op de school in aanmerking komen. Het schoolgeld loopt van 3 tot 100 per kind, naar draagkracht. Indien de gemengde hoofdsom, be doeld in artikel 63, lid 4, letter b, der Lager-Onderwijswet 1920, min der dan 2 bedraagt, is geen school geld verschuldigd. 't Geboortebewijs van het kind (of trouwboekje der ouders) moet bij de aangifte worden medegebracht. De ouders of verzorgers van leer lingen uit andere gemeenten zijn verplicht de aanvrage te richten tot den Burgemeester van hun woon plaats. Alkmaar, 29 April 1942. De Burgemeester van Alkmaar, G. van Slingerland, Lo.-Burg. De secretaris, A. Koelma. DE POSITIE VAN HET KAPPERSPERSONEEL. Achttien representanten van het kappersbedrijf hadden gisteren de moeite genomen in het Gulden Vlies te gaan luisteren naar een inleiding vqn den heer H. Nieuwenhuis uit Amsterdam, voorzitter va.i den Ned. Bond van Kapperspersoneel, over de coll. arbeidsovereenkomst en de po sitie van het personeel in het kap persbedrijf. Zij hadden vóór den aanvang der bijeenkomst, die offi cieel om 6 uur zou beginnen, nog 40 minuten den tijd om de vakbe langen in alle uitvoerigheid te be spreken. De heer Nieuwenhuis constateerde allereerst, dat de positie vah het personeel in het kappersbedrijf tot nu toe zeer slecht is geweest, spe ciaal tengevolge van de te lage ta rieven, terwijl deze weer een gevolg waren van de concurrentie tusschen de bedrijven onderling. Alleen door zich aan te sluiten bij eèn organisa tie was en is hier verbetering te, verkrijgen; er zijn er nog steeds, die dit niet beseffen. Dbor den druk der omstandighe den, die thans ook sterk gevoeld wordt in patroonskringen, is het nu gelukt een landelijke collectieve arbeids overeenkomst te sluiten, die de basis kan zijn voor vele goede ver beteringen in het kappersbedrijf en die de rechten en plichten van het personeel vastlegt: t. a. v. de vacan- ties met behoud van salaris (slechts 20 pet. krijgt dat tot nu toe!), de getalsverhouding tusschen le be dienden. 2e bedienden en leerlingen, het werken buiten den officieelen werktijd, een verhooging over de heele linie van 70-80 pet. vergele ken by de toestand van nu, verhoo ging van de tarieven, de loonen van de noodhulpen, indeeling in tariefs klassen, enz. Verwacht wordt, dat de C. A. O. binnenkort in werking zal treden, na de goedkeuring van den commissaris voor de prijsbe- heersching. Vervolgens wees spr. nog op de wenschelijkheid zich aan te sluiten bij den Bond en een afd. Alkmaar, op te richten van den bond v. kap perspersoneel, daar ook hieruit le den in de districtscommissies, die be middelen zullen bij conflicten, zul len moeten worden benoemd. Ten slotte kwamen nog terloops de kwes ties der diploma's, de vakschool en de vestigingswet ter sprake. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt, waardoor op een paar punten nog nader ingegaan werd, o.a. op de kwestie dat de bond aangesloten is bij het N. y. V, De BURGEMEESTER van ALK MAAR, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethouders brengt ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar nr. 1760 is opgenomen zijn besluit van 23 April 1942, waarbij is vastgesteld. een Verordening op de hef fing van den omslag van het zoengeld. Dit besluit is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter lezing gelegd. Het is aldaar tevens in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar,, 29 April 1942. De Burgemeester voornoemd, G. VAN SLINGERLAND, Loco-Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. Een financieel gunstig jaar 1941. De jaarvergadering van de vei- lingBvereeniiging Noordermarktlbond te Noordscharwoude werd Zaterdag middag gehouden in 't Huis de Brederode te Oudkarspel, onder léï- ding van den heer J. Kliffen. Zij werd door een groot aantal afge vaardigden van aangesloten vereeni- gingen bijgewoond. Als gasten wa ren o.m, aanwezig de burgemeester van Langedijk, de heer Schelhaas, de oud-burgemeester van Oud karspel, de heer Wijnveldt, de voor zitter van de Prov. Commissie van de Veilingen; de heer Nijssen, ver tegenwoordigers van zustervereeni- gingen, van den handel, de trans portarbeiders, verschillende con trolediensten, tuinbouwonderwijzers en het personeel. In zijn openingsrede zei de voor zitter, den stand van zaken bespre kende, dat ondanks de moeilijke jaren de veiling er thans financieel zeer gunstig voorstaat. Spr. behan delde uitvoerig de verschillende maatregelen, welke in den loop van het vereenigingsjaar zijn genomen, waardoor het verkoopsysteem van de tuinbouwproducten aanzienlijk is gewijzigd. Er waren enkelen, die poogden de'regelingen te ontduiken en wel uit egoïstische motieven. Dergelijken practijken moet de kop worden ingedrukt. Hiertoe riep spr aller medewerking in. De uitkomsten van de bedrijven waren bevredi gend. Den oud-voorzitter, den heer S. Brugman, die verhinderd was aan wezig te zijn, werd een telegram ge zonden, met dankbetuiging voor de door hem schriftelijk overgebrachte beste wensehen. Blijkens dé gehouden inventarisa tie zouden nu nog aanwezig moeten zijn 20 wagons roode kool, 40 wagons Deensche witte kool en 1 wagon geie kool. Medegedeeld werd, dat de omzet vanaf 1 Januari tot nu f 1.600.000 heeft bedragen. Be restitutie op het marktpercen- tage zal dit jaar bedragen. Als assistent voor de juridische adviezen is voor den Noordemarkt- bond aangewezen de heer J. Betse- ma te Noordscharwouaé. Aanvragen kunnen worden gedaan by den vei lingleider. De rekening over het afgeloopen jaar sloot op 58695,30, met een na- deelig saldo van i 5366,40. De balans sloot op 1 88789,19. Het reservefonds is thans 35348,28, het fonds voor bijzondere doeleinden 18.441,67. Bij de behandeling van de voor- ZONDAG a.s. 2.30 uur (waar heel Alkmaar op wacht Voorverk. bij DE GRAND, Waagpl eiken avond van 5 6 utir. Voetbal Een zeer belangrijk ge worden ontmoeting. En zoo wordt dan a.s. Zondag de wedstrijd Alcmaria-Alkm. Boys ge speeld! Tot den vorigen Zondag was het zeer twijfelachtig, of deze ont moeting wel zou doorgaan, omdat de N.V.B. bepaald had, dat wedstrijden, die van geen belang meer zouden zijn voor de bezetting van de boven ste of onderste plaats, niet meer zou den worden gespeeld, omdat de tijd dringt, om tot promotie- of degra datiewedstrijden te komen. Maar de resultaten van dien Zondag waren dermate verrassend, dat Alcmaria- Alkm. Boys toch doorgaat. Want thans is deze ontmoeting wel dege lijk van belang geworden! Door de overwinning van de Boys op West-Frisia en door het gelijke spel van HRC tegen RCH is de strijd om het bestaan weer opnieuw opge laaid. Met elk nog twee wedstrijden voor den boeg is de situatie onder pan fllHlIC* HRC J2 pt., West-Frisia 12 pt„ Alkm. Boys 9 pt. De Boys kunnen dus, wanneer ze beide wedstrijden winnen (dus ook den thuiswedstrijd tegen HRC!) nog 13 pt. behalen. Nu is West-Frisia Zondag vrij, maar HRC moet spelen tegen KFC en maakt een beste kans om te verlie zen. En waar West-Frisia o.a. nog tegen RCH te spelen heeft, kan er theoretisch nog heel veel gebeuren. Zelfs moet men rekening houden met een of meer beslissingswed strijden.... Men ziet dus, dat Zondag a.s. heel veel op het spel staat. En stellen van de aangesloten afdeelin- gen werd het prae-advies op het voorstel van de vereen. Tuinbouwbe lang, om het aantal sorteeringen voor breekpeen van 4 tot 3 terug te brengen,, aanvaard. Getracht zal worden, een sorteering te verkrij gen van 20100 gram, van 101500 gram en boven 500 gram. Het voorstel van „De Eendracht" te Oudkarspel, om erop aan te drin gen, dat in hét volgende seizoen dé bewaarkosten van de bewaarkool meer tot uiting komen in de prij zen, speciaal door het groote risico en de kosten, welke aan een zorg' vuldige bewaring van kool in de schuren zijn verbonden, leverde veel discussie op. Tenslotte werd tot stemming over gegaan en het voorstel van De Een dracht verworpen met 214 tegen 854 steimmen. De vereenigingen te Oud karspel, Nieuwe Niedorp en Waar land stemden vóór. Nadat de heer NijsSen namens de Prov. Commissie het woord had ge voerd, werd een voorstel van De Eendracht behandeld over het, in voeren van een aanvoerregeling direct na de eerste inventarisatie. Na eenige discussie bleek dit voor stel door niemand gesteund te wor den, Men ging accoord met het prae-advies van het bestuur, dat handelen naar omstandigheden aan beval. In de rondvraag werden nog ver schillende aangelegenheden behan deld. Wij vermelden hiervan, dat aan hét gemeentebestuur van Lan gedijk verzocht zal worden, soepel heid te betrachten bij het schutten door de gemeentesluis te Noord scharwoude. Ook zal getracht wor den, voor de jongens van 1518 jaar extra rantsoenen levensmidde len te verkrijgen. De voorzitter zal voorts een bespreking hebben met het bureau voor den kunstmest, waarin hij zal aandringen op spoe dige beschikbaarstelling van de noodige meststoffen. De heer van Herwijnen vestigde er de aandacht op, dat de verkoop van nicotinepraeparaten is vrijge geven. Koperpraeparaten zijn in ruime mate voorhanden. Spr. ried aan, zich op tijd van deze bestrij dingsmiddelen te voorzien, opdat men gereed is, als het noodig is. Zoo is het ook gesteld met de piridine- zeep. Verscheidene der als gast aanwe zige heeren hebben hierna nog het woord gevoerd en de beste wen sehen uitgesproken voor het welzijn van den Noordermarktbond en den tuinbouw. OVERPLAATSING. De ontvanger der directe belas tingen, registratie en domeinen, de heer P. D. Sanderse, is overgeplaatst van het kantoor den Helder naar het kantoor Alphen aan den Rijn. SCHAGEN. Ontslag gevraagd. - Naar de Sch Crt. verneemt, heeft de burgemees ter, de heer J. Cornelissen, tegen 1 Juni a.s. ontslag 'gevraagd. LANGEDIJK. Twee gouden echtparen. - Dins dag hebben twee echtparen aan den Langedijk hun 50-jarig huwelijks feest gevierd: W. Bakker en G. Bak kerDe Leeuw te Noordscharwou de en Jb. Verkroost en A. Ver- kroostKroon. Het heeft den beiden gouden echtparen niet aan belang stelling ontbroken. Beide huiska mers waren versierd met een aantal" bloemstukken, terwijl behalve vele persoonlijke felicitaties ook schrif telijke en telegrafische gelukwen- schen waren ontvangen. Dat beide echtparen op denzelfden dag ge trouwd zyn is geen bijzonderheid, maar wel, dat zij door denzelfden ambtenaar van den burgerlijken stand in ddh echt verbonden zijn. Het eene echtpaar ging den stoep van het raadhuis af, toen het andere dien besteeg. Bij bijzondere gelegen heden in beide huisgezinnen werd steeds van beide zijden belangstel ling getoond. met het jongste Eucces voor oogen zullen de Boys Alcmaria danig par tij geven! Is het* wonder, dat juist daarom de belangstelling voor de plaatselijke ontmoeting zoo groot is? Daarom houdt Alcmaria eiken avond voorverkoop bij Cor de Grand, omdat verwacht kan wor den, dat het Zondagmiddag buiten gewoon druk zal zijn voor de loket ten. Andere wedstrijden. Verder zijn voor Zondag o.a. nog de volgende wedstrijden vastge steld: Kampioenschap van Nederland: Blauw-Wit-Eindhoven, ADO-Hee- renveen. le klasse, afd. ÏÏI: Quick-AGOW (beslissingswedstrijd). 2e kl. A: ZFC-Saiitpoort, WFC- Kennemers, HBC-RCH, HRC-KFC. Alcm. Victrix-Alkm. Boys. 3e kl. A: GVO-ZVV (35 min.) in- gelascht, Succes-DTS, Hollandia- WZ. 4e kl. A: Atlas-W.waard. 4e kl. B: VVW-N.Niedorp, Andijk- Sijbekarspel, MFC-St. George. 4e kL D: Vitesse 1923-Zeevogels. ALKMAAR. GEBOREN: Jannette M. C., d. van Martinus Niele en C. J. M. Heilmann. George L„ z. van Petrus J. Hofman en C. Bakker. Margaretha M„ d. van Theodoras W. Leek en A. M. A. Louwe. GETROUWD: Johann F. Hecker en Josephita H. M. de Leeuw. Johannes H. van den Berg en Maartje Brouwer. OVERLEDEN: Jacoba Vogelpoel, 16 jaar. 165. Ook kunnen mensen, die door het kristal blind geworden' zijn, weer ziende gemaakt worden, wanneer de zijden doek over hun ogen gelegd wordt" De voorwaarden. 's-Gravenhage, 28 April. Reeds in Juli van het vorig jaar is met nadruk de aandacht gevestigd op het verbod voor pensionhouders om hun pension- prijzen eigenmachtig te verhoogen boven het prijspeil van 9 Mei 1940. Inmiddels zijn de kosten van een aantal voedingsmiddelen zoodanig ge stegen, dat pok zij voor een doorbereke ning in aanmerking komen. In verband hiermede zijn in de prijzenbeschikking pensions no. 1, opgenomen in de Staats courant van 28 April 1942, de bedragen aangegeven, waarmede de pension- prijzen, die op 9 Mei 1940 golden, mogen worden verhoogd. In deze verhooging is de omzetbelasting dan begrepen. Indien het bedrag van de pension- prijzen op 9 Mei 1940 inclusief omzet belasting was bepaald op meer dan 80 per maand, mag het met 21/, worden verhoogd. V&r lagere bedragen is de toegestane verhooging in geld uitge drukt. Wanneer de pensionprijs per persoon op 9 Mei 1940 lager was dan resp. 60 of 80 per maand, mag hij per persoon met 5, resp. 4 worden verhoogd. Voor de verhooging van pensionprijzen vastgesteld per week of per dag of die, welke op 9 Mei 1940 ex clusief omzetbelasting golden, zijn even eens bepalingen getroffen. JBRAND IN BOERDERIJ BIJ VELSEN. IJmuiden, 28 April. (A.N.P.) Heden middag omstreeks een uur ontstond door een gebrek in de rookleiding brand in de kapitale boerderij van den heer K. Schoo, nabij den Rijksweg onder Velsen. Zoo snel greep het vuur om zich heen, dat, ofschoon de Velsensche brandweer spoedig met veel materieel ter plaatse verscheen, men niet kon verhinderen, dat de boerderij met den geheelen inventaris een prooi der vlammen werd. Van de levende have kwamen elf koeien en een paard in de vlammen om. Twee koeien werden zwaar door den brand gewond en zul len wel afgemaakt moeten worden. On geveer twintig koeien, zeven kalveren en een zeug met zes biggen konden worden gered. Mevrouw Schoo bekwam lichte brandwonden. De schade wordt door verzekering gedekt. 's-Gravenhage, 20 April. In de Ned. Stcrt. van 27 April 1942 is opgenomen de Bodemproductiebeschikking 1942 volks tuinen", welke een aantal voorschriften bevat, waaraan de houders van volks tuipen moeten voldoen. Deze regeling heeft betrekking'op het telen van land en tuinbouwgewassen voor eigen- en gezinsverbfliik op gronden, welke, niet bij de woning behooren. Particuliere tuinen vallen er dus buiten, evenals de perceeltjes, welke door land- en tuin- arbeiders in het bedrijf van hun werk gever met groenten en aardappelen voor eigen- e: gezinsverbruik worden geteeld. Om een volkstuin te mogen ge bruiken, moet men ingeschreven zijn bij de Landbouw-Crisis-Organi- satie, binnen Wier werkgebied de tuin ligt. Deze inschrijving moet worden aan gevraagd op een formulier, dat bij den plaatselijken bureauhouder van de Landbouw-Crisis-Organisatie, binnen wiens gebied de volkstuin ligt, verkrijg baar is. Aan 'den ingeschreven houder van een volkstuin wordt door de Land- bouw-CJsis-Organisatie een bewijs van inschrijving uitgereikt, dat hijs op den volkstuin en bij het vervoer van de geteelde producten steeds moet kunnen toonen. De oppervlakte .van den volkstuin mag in geen geval grooter zijn dan voor di voorziei ing-van het eigen gezin noodig is. De in dit jaar nieuw aangelegde volkstuinen mogen niet grooter zyn dan 225 M2., tenzij de Landbouw- Crisis-Organisatie in be paalde omstandigheden het gebruik van een grootere oppervlakte toe staat Hiervan moet tenminste 100 M2. met aardappelen en het overige gedeelte met groenten worden be- teeid. De reeds bestaande volkstuinen zullen in het algemeen de oppervlakte, welke zij in 1941 reeds hadden, kunnen be houden. Per gezin mag men slechts een volks tuin gebruiken. Slechts bij uitzondering kan het gebruik van een tweeden tuin warden toegestaan. Zij, die in hun particulieren tuin reeds een voldoende hoeveelheid groenten en aardappelen telen, kunnen geen volkstuin krijgen. Alle werkzaamheden op den volks tuin. behalve het bemesten en sp'tten van den grond, moeten worden uit gevoerd door den houder of diens gezinsleden. Het doen bewerken van den tuin doör derden is dus niet langer toegestaan. Verder wordt bepaald, dat van de jacht van een volkstuin een schrifte lijke overeenkomst tusschen partijen moet worden opgemaakt, waarin de tijdsduur, de pachtprijs en ,de opzeg gingstermijn moeten zijn ppgenomen. Ook het verhurèn of uitgeven van gronden voor den aanleg van "volks tuinen is voortaan aan de goedkeuring van de Landbouw-Crisis-Organisatie ->n- DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pL 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.15 De familie de Boer (opn.). 7.30 Gr.pL 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pL 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.2o Gr.pL 9.45 Salon orkest (opn.). 10.30 Gr.pl. 11.— Voor de kleuters. 11.20 Viool, piano en gr.pL 12.Ensemble Rentmeester. 12.40 Al manak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.De landstand aan het werk. 13.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 14.Zang, cello, clavecimbel en gr.pL 14.40 Gr.pl. 15.Orgel en zang. 15.30 Voor de zieken. 16.Zondag 10 van den Heidelbergschen Catechismus. 16.20 Gr. platen. 16.30 Revida-sextet. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 „Varia", gevarieerd programma. 18.— Sport en lich. opvoeding. 18.15 „Varia", gevarieerd programma. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.BNO: De wereldmee- ning uit vreemde kranten. 19.10 Omroep- symphonie-orkest en soliste. Ca. 20.20 Gr.pl. 20.45 Filmpraatje. 21.Omroep- symphonie-orkest. 21.45 BNO: „Nieuws ber. 22.— BNO: Mil. overz. 22.10 Gr.pL 23.24.Balletmuziek (gr.pl.). HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—7.15 Zie Hilversum I. 7.15 Gr.pL 7.308.15 'Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.15 Zang met pianobegel. 10.40 Voor de vrouw. 11.Gr.pL 11.20 En semble Francis Keth. 12.Amusements orkest en soliste. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 13.45 Voordracht. 14.Omroeporkest, gemengd koor en solisten (opn.). 15.Voor de vrouw. 15.30 Het Hollandsche Trio. 16.Zang met pianobegel. en gr.pl. 16.30 Voor da jeugd. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Piano voordracht. 18.05 Gr.pL 18.30 Toespraak „Sterft, oude vormen". 18.45 Theo Uden Masman en zijn dansorkest 19.15 Lezing „Brandende kwesties". 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Wat Nederland schrijft. 22.Orgelspel. 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 20.40 Luister spel „Er is 'n oplossing voor alles 21.— Orkest Ernst van 't Hoff en soliste (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Ge zangen (opn.). 22.05—22.10 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. 1942 lu. 40 9J6/lS 10ü'/4 iOCi/4 89V* van Woensdag 29 April STAATSLEE'NINGEN. Vor k. 3V, Nederland 1941 99y16 4 Nederland 1941 100V4 4 Nederland 1()40 II il)U/4 3—3VS Nederi. 1938 9Ö7/Je 3 Ned.-lndië 1937 89>/4 BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 157'/4 Handel Mij. Cert. v. f2.50134 Koloniale Bank 1' 151/, Ned. Ind. Handelsbank 93i/s IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 154 Calvé Delft Cert. .121 Nederi. Ford .365 Lever Bres1691/, Phil. Gloeit. Gem. Bezit 295 CULTUUR MAATSCH. H. V. A302 Java Cultuur .1711/, Ned. Ind. Suiker Unie 1 3 Verg. Vorster landen 89 PETROLEUM. Kon. Petr.308 RUBBERS. Amsterd. Rubber .193'/? Deli Bat. Rubber .1491/, Oostkust 102 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 157 Java China-Japan lijn 132 Kon Ned. Stoomboot 200 Scheepvaart Unie 180 TABAKKEN. Deli Batavia .153 Oude Deli 190 Senembah 153 SPOORWEGEN. Deli Spoor 65 Ind. Spoor 4t'/4 158 134 134 93 153 119 560 168 289 291 X'O 170 87 302 187 146 102 153 130 2U0 nsy, 151 188 152 64 46 NOORDSCHARWOUDE, 29 April 1942. (Noordermarktbond; 67900 kg Roode kool 10.30; 116100 kg Deensche witte kool 7.40; 1000 kg Peen b: 6.40, c: 5.30. PURMEREND, 28 April 1942. Gem. kaasbeurs. Verhandeld 3 partijen, wegende 1800 kg.Handel vlug. Hoogste prijs 20-f 4043,50. Kaasmarkt: 1 partij Kleine boeren 55 per 50 kg. Gewicht 197 kg. Handel vlug. Totaal 851 runderen: 150 Vette koeien voor de levering; 240 Geldekoeien f 390—475, handel matig; 280 Melkkoeien 450— 615, handel matig; 6 Stieren voor de levering; 75 Graskalveren 140180, handel matig; 1171 Nuchtere kalveren 3548, voor de slacht levering, voor de fokkerij handel matig; 5 Vette var kens voor de slacht voor de levering; 13 Magere varkens 29—54, handel matig; 132 Biggen 18—34, handel matig; 411 Schapen 3865, handel matig; 222 Bokken 2085, handel goed; 128 Lammeren'; Kipeieren 1.32 per kg; 500 Oude kippen en hanen (wit en rood) 0.80—0.90 p. kg, (blauw) 0.80—0.90 p. kg; Konijnen 0.90 p. kg- Onstellendi dingen in res.-kapitei lste luiten oordeeld n jaren geva (Vervolg Het Hof wijst het bijzonder op verklaringen van nant-generaal var dant der vesting kolonel van der der lichte divisie. Het Hof stelt v. te landverraad-l< onopzettelijk de c van den diep tele der krijgsverrieht anderzijds opzette! de schuld van dez te bemantelen. Voorts is aan hi Icoze mate van li bleken, waarmed met verwaarloozir militaire plichten wantrouwen in de den luitenant-kolo: den te kunnen vi: van dit wantrouw; ren, bepaaldelijk c benden, overbraoh in dit verband bi laten verklaringen van getuige, den tenant van der Val standigheid, dat te lid der N.S.B. ee luchtdrukkogéltjes waarvan het Hof v ihet gebruik van i windbuks gebezig< tot wantrouwen t< hen, die tot bedoe hoorden, meende i omdat het Hof de niet te quèlific dezer verklaring standigheid, dat de Mussert door d- legerleiding in zijr is gehandhaafd, va: schen dé N.S.B. e kolonel Mussert g< houding bestond, a bestaan van een zc houding uiteraard redelijken grond hebben aanvaard, uit eigen wetensch; de beginselen dier vulling van den jegens het vaderlai Hof wil daarenteg brengen de verklai gen, die als comma luitenant-kolonel V. hoedanigheid van commandant van I moeten samenwerk; ring van getuige blijkt, dat deze een wantrouwen tegen kolonel Mussert k doordat deze laats: had met het oog pantserwagens aan'g ringen, „K"-rollen weg te ruimen, ten eigen dienst staand belemmeren, zulks de Bie voor zichzel bezat, dat vijandel gens naderden, het; daad gebleken is h< geweest. Het Hof a van twijfel aan de vorenbedoelde beve nant-kolonel Musse allerminst onredel; vast, dat, indien de mandanten hun pli< daan gelijk in ee geboden door va over wij ld melding 1 zij ter kennis van van de vesting Hol hierbedoelde onde: den, was gekomen, ken zou zijn, dat j bevel van den Mussert geenerlei gr wen aan zijn eerli kon hebben gelegen dant der vesting H- ve-luitenapt-generaa heeft immers voor klaard, dat hij zelf nant-kolonel Musser medegedeeld, dat lichte divisie van ui de richting Moerdijk onzer troepen opruk tenant-kolonel Muss< grond van die med< ding had aan te nen naderden vreemde deze niet als vijai worden beschouwd, niet geschoten moe hun geen hinder in De getuige, de heeft in zooverre aa plicht voldaan als hi klaard heeft, van z de bevinding meded: daan aan zijn regimi den luitenant-kolone echter, naar deze al herHof heeft verkl: derworpen. Bouwland, dat steeds ge bruikt is of gebruikt kan worden ten bate van de algemeene voedselproduc tie, zal niet meer voor den aanleg van volkstuinen mogen worden uitgegeven. Nadere inlichtingen over de uitvoe ring van i deze regeling zullen door de Landbouw-Crisis-Organisaties in de bladen worden bekend gemaakt. „Dan ben je dus Op eerewoord?" „Neen", zei Duane, Daarmee was Pati niet tevreden. „Wat ben je dan „Wat krijg ik, als „Dan mag je morgi gaan varen in de m< „Te weinig", zei 1 ik toch wel!" „Goed. Dan brei ik over voor je voor k< „Dat is beduvelari eens breien". Patricia voelde me vingers In haar hare ®en bloem uit, die zij

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2