J. EIEMA, Tandarts UURRODE OENTJES. HET GEHEIM van de PAREL-EILANDEN programma Earnsche Beurs- Volledig eerherstel van overste Mussert. FEUILLETON Advertentiën. HANS. JOHANNES ADRIANUS, HERMAN CAARLS JO KOOPMANSCHAP, MARTEEN MOERBEEK, GERARDUS DEKKER, te Bergen is afwezig van 30 April tot en met 6 Mei. beschaafd Meisje HUISHOUDSTER, NET MEISJE, DIENSTBODE, NOODHULP of WERKSTER AANK. NAAISTER gevraagd. FLINK DAGMEISJE, WERKSTER, gevraagd Leerling of gevorderd Kapster. FLINK ZORGZAAM MEISJE Hulp in de Huishouding gevraagd. NET MEISJE, 2 NETTE MEISJES net Meisje, FLINKE SMIDSJONGEN,- NETTE JONGEN of AANK. BEDIENDE R. K. LOOPJONGEN JONGEN LEERLING. h fei BAKKERSLEERLING. Pagina 2 nnen mensen, die door het' geworden' zijn, weer ziende den, wanneer de zijden m ogen gelegd wordt." ONDERDAG. I I, 415,5 M. 6.45 Gr.pL mnastiek. 7.Gr.pl. 7.15 Boer (opn.). 7.30 Gr.pl. 'mnastiek. 7.55 Gr.pL 8.— >er. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor 9.20 Gr.pl. 9.45 Salon- 10.30 Gr.pl. 11.Voor de Viool, piano en gr.pL Rentmeester. 12.40 Al- 3NO: Nieuws- en econ. andstand aan het werk. n Beeck en zijn orkest. Ho, clavecimbel en gr.pL - Orgel en zang. 15.30 1. 16.— Zondag 10 van den :n Catechismus. 16.20 Gr. tevida-sextet. 17.15 BNO: v.- en beursber. 17.30 rieerd programma. 18.— opvoeding. 18.15 „Varia", •ogramma. 18.50 BNO: BNO: De wereldmee- de kranten. 19.10 Omroep- est en soliste. Ca. 20.20 mpraatje. 21.Omroep- est. 21.45 BNO: -Nieuws- Mil. overz. 22.10 Gr.pl. tmuziek (gr.pl.). II, 301,5 M. 6.45—7.15 Zie '.15 Gr.pl. 7.30—8.15 Zie .15 Gr.pl. 10.— Morgen zang qiet pianobegel. 10.40 V. 11.Gr.pl. 11.20 En- i Keth. 12.Amusements- te. 12.45 BNO: Nieuws- en - Gerard van Krevelen en soliste. 13.45 Voordracht, rkest, gemengd koor en 15.Voor de vrouw, andsche Trio. 16.Zang 1. en gr.pl. 16.30 Voor de 3or de jeugd. 17.15 BNOi - en beursber. 17.30 Piano- 05 Gr.pl. 18.30 Toespraak rormen". 18.45 Theo Uden n dansorkest, 19.15 Lezing cwesties". 19.30 BNO: 40 Spiegel van den dag. Vat Nederland schrijft. 20.15 Gerard van ijn orkest. 20.40 Luister- jplossing voor alles'21. can 't Hoff en soliste MO: Nieuwsber. 22.Ge- 22.05—22.10 Avondwijding. 15 alleen voor de Radio- over een lijnverbinding beschikken. :erdamsche Bank N.V. mtoor Alkmaar, nsdag 29 April 1942 MNGEN. Vot k. lu.40 and 1941 y9Vie sd 1941 100V< iooy4 ad 1940 II llky« i0cy4 derl. 1938 9öy16 967/14 1937 897, 8974 LLINGEN ik 157'/4 158 Cert. v. .134 134 nk .H5i/S 134 ndelsbank 93i/s 93 IIMNENLr. de Unie 154 153 üert. .121 119 365 jftO .1691/, 163 rem. Bezit 295 289 AATSCH. .302 291 .1711/, l'O iiker Unie 1 <3 170 landen 89 87 L 303 302 Dber 1937, 187 bber 1497, 146 .102 102 RTEN. rika lijn 157 152 apan lijn 4 132 130 uomboot 200 200 Unie 180 1 '8Vs 153 151 .190 188 .153 152 N. >i ,05 64 ift'A 46 ARWOUDE, 29 April 1942. bond, 67900 kg Roode 116100 kg Deensche witte 00 kg Peen b: 6.40, c: D, 28 April 1942. Gem. /erhandeld 3 partijen, kg.Handel vlug. Hoogste l—/ 43,50. Kaasmarkt: 1 >oerer. 55 per 50 kg. g. Handel vlug. Totaal 150 Vette koeien voor de Geldekoeien f 390475, 280 Melkkoeien 450 matig; 6 Stieren voor de raskalveren 140180, 1171 Nuchtere kalveren ir de slacht levering, voor ndel matig; 5 Vette var- lacht voor de levering; 13 ns 2954, handel gen 18—34, handel [apen 3865, handel eken 20—85, handel neren; Kipeieren 1.32 ide kippen en hanen (wit 00.90 p. kg, (blauw) p. kg; Konijnen 0.90 p- mwland, dat steeds ge" sbruikt kan worden ten Lgemeene voedselproduc- leer voor den aanleg van Dgen worden uitgegeven, htingen over de uitvoe- regeling zullen door de iis-Organisaties In de bekend gemaakt. (Instellende militaire verhou dingen in oorlogstijd. De res.-kapitein Bom en de res.- lste luitenant Kruithof ver oordeeld resp. tot 10 e» 20 jaren gevangenisstraf. (Vervolg van gister.) Het Hof wijst in dit verband in bet bijzonder op de desbetreffende verklaringen van den reserve-luite nant-generaal van Andel, comman dant der vesting Holland, en den kolonel van der Bijl, commandant der lidhte divisie. Het Hof stelt vast, dat de beruch te landverraad-legende eenerzijds onopzettelijk de oorzaak is geweest van den diep teleurstellenden gang der krijgsverrichtingen, terwijl zij anderzijds opzettelijk gebezigd is om de schuld van dezen gang van zaken te bemantelen. Voorts is aan het Hof een grenze- leoze mate van lichtvaardigheid ge bleken, waarmede hoofdofficieren met verwaarloozdng van hun eerste militaire plichten aanleiding tot wantrouwen in de gezindheid van den luitenant-kolonel Mussert meen den te kunnen vinden en den geest van dit wantrouwen weder op ande ren, bepaaldelijk op hun onderheb benden, overbrachten. Het Hof wil in dit verband buiten beschouwing laten verklaringen van de soort als van getuige, den reserve-eerste lui tenant van der Valk, die uit de om standigheid, dat te Dordrecht bij een lid der N.S.B. een doosje looden luchtdrukkogeltjes was gevonden, waarvan het Hof weet, dat deze voot het gebruik van een zoogenaamde windbuks gebezigd wonden, reden tot wantrouwen ten opzichte van hen, die tot bedoelde beweging be hoorden, meende te kunnen putten, omdat het Hof ook afgezien van de niet te quhlificeeren dwaasheid dezer verklaring mede uit de om standigheid, dat de luitenant-kolonel Mussert door de Nederlandsche legerleiding in zijn militaire functie is gehandhaafd, vaststelt, dat er tus- schen de N.S.B. en den luitenant kolonel Mussert geenerlei verstandT houding bestond, al zou het Hof het bestaan van een zoodanige verstand houding uiteraard niet als èenigen redelijken grond tot wantrouwen hebben aanvaard, vermits het Hof uit eigen wetenschap bekend is, dat de beginselen dier beweging de ver vulling van den uitersten plicht jegens het vaderland eischen. Het Hof wil daarentegen naar voren brengen de verklaringen van getui gen, die als commandanten met den luitenant-kclonel Mussert in diens hoedanigheid van kantonnements- commandant van Dordiecht hebben moeten samenwerken. Uit de verkla ring van getuige majoor de Bie blijkt, dat deze een groote mate van wantrouwen tegen den luitenant kolonel Mussert koesterde, vooral, doordat deze laatste hem bevolen had met het oog op vijandelijke pantserwagens aangebrachte versper ringen, „K"-rollen genaamd, uit den w®g te mimen, ten einde het in eigen dienst staand verkeer niet te belemmeren, zulks terwijl getuige de Bie voor zichzelf de zekerheid bezat, dat vijandelijke pantserwa gens naderden, hetgeen ook inder daad gebleken is het geval te zijn geweest. Het Hof acht het opkomen van twijfel aan de juistheid van het vorenbedoelde bevel van den luite nant-kolonel Mussert op zichzelf allerminst onredelijk, maar steil vast, dat, indien de betrokken com mandanten hun plicht hadden ge daan gelijk in een dergelijk geval geboden door van hun bevinding overwijld melding te maken, zoodat zij ter kennis van het commando van de vesting Holland, waartoe de hierbedoelde onderdeelen behoor den, was gekomen, aanstonds geble ken zou zijn, dat in het gemelde bevel van den luitenant-kolonel Mussert geenerlei grond tot wantrou wen aan zijn eerlijke bedoelingen kon hebben gelegen. De comman dant der vesting Holland, de reser ve-luitenant-generaal van Andel, heeft immers voor het Hof ver klaard, dat hij zelf aan den luite nant-kolonel Mussert telefonisch had medegedeeld, dat een Fransche lichte divisie van uit het Zuiden in de richting Moerdijk ter versterking onzer troepen oprukte en dat de lui tenant-kolonel Mussert inderdaad op grond van die mededeeling aanlei ding had aan te nemen, dat ook al naderden vreemde pantserwagens, deze niet als vijandelijke konden worden beschouwd, zoodat daarop niet geschoten moest worden en hun geen hinder in den weg gelegd. De getuige, de majoor de Bie, heeft in zooverre aan zijn militairen plicht voldaan als hij, gelijk hij ver klaard heeft, van zijn vorenbedoel de bevinding mededeeling heeft ge daan aan zijn regimentscommandant, den luitenant-kolonel Mijsberg, die echter, naar deze als getuige voor herHof heeft verklaard, in gebreke Vredegerechtshof. is gebleven, opgevende, dat de ge legenheid daartoe hem ontbrak, van deze mededeelirjg aan hoogere com mandanten kennis te geven. Ge inige, de luitenant-kolonel Mijsberg, is derhalve naar het oordeel van het Hof in belangrijke mate mede schul dig geweest aan den groeienden geest van wantrouwen tegen den persoon van den luitenant-kolonel Mussert. Voorts is aan het Hof gebleken uit de verklaringen van verschillen de getuigen, dat de majoor de Bie en de luitenant-kolonel Mijsberg, hoewel zij aan hoogere commandan ten geen mededeeling deden van hun wantrouwen in den persoon van den luitenant-kolonel Mussert en van de feiten waar dit op steunde, zich niet hebben ontzien daarom trent in den breede overleg te ple gen met hun onderhebbende offi cieren, voorzoover den majoor de Bie betreft, gelijk uit de vêrkla- ringen van getuigen de reserve- eerste luitenant Oltmans en de eerste luitenant Davidson blijkt gespro ken is over de vraag of men de be velen van den luitenant-kolonel Mussert nog verder zou Opvolgen én zelfs over het voornamen hem van het leven te berooven. De lichtvaardige wijze, waarop hoogere officieren zich in een stem ming van wantrouwen jegens den luitenant-kolonel Mussert lieten brengen, is aan het Hof gebleken uit de verklaring van den luitenant kolonel van Dieperibrugge, die voor het Hof heeft opgegeven, dat <Je eigenaardige manier, waarop de lui tenant-kolonel Mussert zijn vragen stelde en diens onvoldoede be kendheid met den militairen toe stand ter plaatse zijn wantrouwen in den persoon van dien officier op wekte. Van zeer groote beteekenis voor den groei van den geest van wantrouwen tegen den luitenant-ko lonel Mussert acht het Hof de 'met genoeg te laken houding vain zijn kapitein-adjudant, den getuige van der Mark, die zich niet heeft ont zien, achter den rug van zijn chef, den luitenant-kolonel Mussert, om, met een beroep op het ten aanzien van dien chef bestaand wantrouwen waarvan deze getuige in zijn hoe danigheid van adjudant zeker de on gegrondheid moest kennen reeds den 12den Mei zich te wenen tot den commandant der groep Kil met het zeer dringend verzoek te bevorde ren, dat de luitenant-kolonel Mus sert van zijn commando zou worden ontheven, aan wélken aandrang de gemelde commandant, de reserve- kolonel van Andel, gelijk deze als getuige voor het Hof heeft 'ver klaard, gevolg gegeven heeft.. Toch had naar het oordeel van het Hof, ook deze maatregel niet tot gerecht vaardigd wantrouwen jegens den persoon van den luitenant-kolonel Mussert bij de betrokken militairen mogen leiden, nadat de commandant der vesting Holland, de reserve luitenant-generaal van Andel ge lijk deze voor het Hof verklaard heeft vorenbedoelden maatregel, waarvan hem de ongegrondheid was gebleken, onverwijld ongedaan had gemaakt, door den luitenant-kolonel Mussert in zijn commando te her stellen, terwijl deze getuige boven dien voor het Hof heeft verklaard, dat hij als commandant der vesting Holland van de betrokken hoofdof ficieren samenwerking met den lui tenant-kolonel Mussert heeft ge- eischt. Het Hof stelt vast, dat deson danks deze hoofdofficieren in alle opzichten in gebreke zijn gebleven gelijk uit de verklaringen van de betrokken getuigen, de luitenants kolonel Mijsberg en van Diepen- fcruggè en den majoor de Bie is ge bleken de noodzakelijke mede werking aan den luitenant-kolonel Mussert teverleenen, doordat zij hem niet, onvolledig of verkeerd in lichtten op zijn desbetreffende vra gen inzake militaire aangelegen heden, terwijl zij aan zijn bevelen niet voldeden. Het Hof brengt in dit verband naar voren de verklaringen van de getuigen, de reserve-lüite- nant-generaal van Andel, comman dant der vesting Holland en van den kolonel Van der Bijl, commandant der lichte divisie, onder wier ba velen de hierbedoelde commandan ten zich bevonden, waaruit zonder eenig voorbehoud blijkt van hun af keuring ten aanzien van het gedrag dezer commandanten, die eigen machtig zonder voorkennis, van hun chefs de in het belang der krijgsverrichtingen geboden mede werking aan den luitenant-kolonel Mussert nie't hebben verleend, zoo dat de ongunstige gang dier krijgs verrichtingen waarlijk niet aan den luitenant-kolonel Mussert, maar veeleer aan hen, die hem niet in staat stelden zijn taak naar behoo- ren te vervullen, te wijten is. In dit verband wil het Hof nog woordelijk aanhalen de verklaring van den ge tuige, den reserve-luitenant-generaal van Andel, commandant der vesting Holland, dat „de wijze, waarop de overste Mussert in den beginne met zeer weinig geoefende -troepen Dordrecht heeft verdedigd, loffelijk was", terwijl deze gezaghebbende getuige bovendien verklaard heeft de overtuiging te hebben gehad, dat de luitenant-kolonel Mussert te Dordrecht tot den laatsten man zou stand houden. Het is aan het Hof gebleken, dat eenige getuigen heb- Joen verklaard, dat de luitenant-kc- ftonel Mussert eigenschappen bezat en andere miste, waardoor aan zijn militaire geschiktheid om in oorlogs tijd onder de moeilijkste omstandig heden als commandant van Dordr recht op te treden, werd getwijfeld. Het Hof is echter'van meening, dat het oordeel daaromtrent uitsluitend aan de legerleiding toekomt, die ge toond heeft den luitenant-kolonel Mussert door zijn plaatsing in het door hem gevoerde commando daar voor geschikt te achten, terwijl de door dén commandant der vesting Holland getroffen maatregelen als bovenbedoelde eveneens daaroD duidden. In elk geval acht het Hof het vol strekt ontoelaatbaar, dat lagere com mandanten zich een beoordeeling dier geschiktheid zouden aanmati gen en door den luitenant-kolonel Mussert gegeven bevelen op eigen gezag niet zouden opvolgen, voor zoover deze bevelen hun onjuist zouden voorkomen. Het Hof stelt mitsdien vast, dat voor gerechtvaardigd wantrouwen in den persoon van. den luitenant-kolo nel Mussert uit hoofde van diens ge zindheid 'geenerlei grond, hoe ook genaamd, aanwezig is geweest en dat zijn geschiktheid om in oorlogs tijd als commandant van Dordrecht op te treden vaststaat door zijn aan wijzing als zoodanig dodr den com mandant der vesting Holland. Het Hef stelt voorts vast, dat verschil lende lagere commandanten, waar van het Hof een aantal als getuigen heeft gehoord, die op grond van twij fel hetzij aan de gezindheid hetzij aan de geschiktheid als vorenbe doeld van den luitenant-kolonel Mussert tot eigenmaèhtigé^ verbre king der militaire gezagsverhoudin gen zijn overgegaan, zich aan een der ernstigste vergrijpen, inzonder heid in oorlogstijd, hebben 'schul dig gemaakt, terwijl deze comman danten door van hun persoonlijke opvatting met betrekking tot den luitenant-kolonel Mussert ook aan hun onderhebbenden te doen blij ken, ten zeerste tot' het groeiend wantrouwen jegens dien hoofdoffi cier hebben bijgedragen. Daarmede hebben zij niet alleen een behoorlijk verloop der krijgsverrichtingen be nadeeld, maar stellig ook het feite lijk vergrijpen aan den persoon van den luitenant-kolonel Mussert be vorderd. Deze laatste overweging meent het Hof in verband met dè bepaling van de aan verdachten op te leggen straf niet buiten beschouwing te kunnen laten. Waren de verdachten, de reserve- kapitein Bom en de reserve-eerste luitenant Kruithof, niet door het voorbeeld en de gedragingen van hun meerderen, waarvan de luite nant-kolonel Mijsberg en de majoor de Bie tot het beroepskader behoor den, mede opgezweept tot een stem ming van wantrouwen jegens den luitenant-kolonel Mussert en haddén zij onafhankelijk daarvan hun daad gepleegd, dan zou het Hof zeker niet geaarzeld hebben de zwaarste straf, welke de wet toelaat, pp ben toe te passen. De omstandigheden, waaronder de verdachten tot hun vergrijp jegens den persoon van den luitenant-kolo nel Mussert zijn gekomen, zijn ech ter naar het oordeel van het Hof van dien aard, dat het in strijd met de rechtvaardigheid zou zijn op deze beide verdachten, die toch slechts een schakel vormden in den keten van schuldoorzaken, welke tenslotte tot het misdrijf, waarvoor verdach ten terecht staan, hebben geleid, de gevolgen der strafwet in volle zwaarte hoezeer op zichzelf ver diend te doen neerkomen. Voorts acht het Hof uit een oog punt van strafwaardigheid geboden tusschen beide,verdachten te onder scheiden. Verdachte Bom, hoewel meerdere in rang, heeft zich door den verdachte Kruithof laten over tuigen, dat het belang der landsver dediging de onschadelijkmaking van den luitenant-kolonel Mussert zou eischen^. in verband waarmede ver dachte Bom tot arrestatie van dien hoofdofficier besloot, en voorzoover hem betrof, aan ditvoornemen uit voering heeft gegeven. Uit de ver klaringen van getuigen is gebleken, aat verdachte Bom bepaaldelijk niet beoogd heeft den luitenant-kolonel Mussert' te dooden, daar hij hem al leen in arrest wilde stellen. De ver dachte Kruithof daarentegen is niet Heen hetzij onmiddellijk, hetzij middellijk, de aanleiding geweest tot het optreden van den verdachte Bom tegen den luitenant-kolonel Mussert, maar is ook zonder daartoe OFFICIEELE MEDEDEELINGEN'. Aanmeldingsplicht bi) d? Vakgroep Griendhont- en Rletverwerkende Industrie. Ingevolge de beschikking van de Or ganisatie-Commissie (Commissie-Wolter- som) d.d. 15 December 1941, Ned. Staatscourant van 11 Februari 1942 No. 39, tot wijziging van haar beschikking betreffende de organisatie van de Hout industrie, werd ingesteld de Vakgroep Griendhout- en Rietverwerker.de In dustrie, met de volgende ondervak groepen: a. Verpakkingsmandenindustrie; b Rietmeubel-, Mattenkloppers- en Fijnmandenindustrie c. Hoepel- en Stokkenindustrie; d. Rietmattenindustrie; e. Rietdekkersbedrijven. Op grond van het ingevoegde art. 17a zijn alle in Nederland gevestigde onder nemingen, zoowel natuurlijke als rechts personen, welke fabriekmatig verpak kingsmanden, rietmeubelen, matten kloppers, fijnmandenwerk, stokken of hoepels vervaardigen, of riet tot riet- matten of rietweefsels verwerken, als mede die, welke zich bezighouden met het hakken van griendhout of met de verwerking van riet of stroo tot dak bedekking, verplicht zich aan te melden bij de Vakgroep „Griendhout- en Riet- verwerkende Industrie". Aanmeldingsformulier. Voor de aanmelding is door den Voorzitter der Bedrijfsgroep Hout industrie een formulier vastgesteld, dat aangevraagd kan worden aan het secretariaat def Vakgroep Griendhout- en Rietverwerkende Industrie, Keizers gracht 517 te Amsterdam. Aan de ondernemingen, welke bij de vakgroep bekend zijn, zal het formulier in het vereischte aantal exemplaren binnen enkele dagen worden toegezon den. Ondernemingen, welke op 1 Mei a.s. nog geen formulieren ontvangen heb ben, gelieven Zich daarna zoo spoedig mogelijk eigener beweging tot het ge noemde secretariaat te wenden. Aanmeldingsplicht bjj de Bedrijfsgroep Haven- en Aanverwante Bedrijven. De aandacht van de ondernemingen in het Havenbedrijf' en in de aanverwante bedrijven, wordt erop gevestigd, dat bij beschikking van de Organisatie-Com missie voor het Bedrijfsleven, Jhn 19 Februari 1942, Nederlandsche Staats courant van 25 Februari 1942, No. 39 is ingesteld de bedrijfsgroep „Haven- en aanverwante Bedrijven". Door de in stelling van deze bedrijfsgroep zijn ver' plicht zich aan te melden1: alle in Nederland gevestigde stuwadoorsbedrij- ven, cargac-orsbedrijven, geaccrediteer de veemen, veem-, opslag- en overslag bedrijven, koel- en vrieshuizen, tdnk- opslagbedrijven, expediteurs, aflaadcon- troleurs, houtfactors en graanbedrijven. De aanmeldingsformulieren zijn te ver' krijgen bij het secretariaat van de be drijfsgroep „Haven- en Aanverwante Bedrijven", Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam, benevens ten kantore van de Afdeeling Rotterdam van de bedrijfs groep „Haven- en Aanverwante Bedrij ven", (Scheepvaartvereeniging „Zuid"), Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam en ten kantore van de Scheepvaartvereeni ging „Noord", Warmoesstraat 197, Am sterdam. De kantoren van de vakgroepen en ondervakgroepen zijn gevestigd tê: Vakgroep Stuwadoors: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Alg. Stuwadoors: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Machinale Bedrijven: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Eigen Stuwadoors: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Vakgroep Cargadoors: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Lijncargadoors: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Trampcargadoors en Cargadoors van Kustvaartuigen: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Eigen Cargadoors: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Vakgroep Veemen en Opslagbedrfjven: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Geaccrediteerde Veemen: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 11Ó, Rotterdam. eenige opdracht van verdachte Bom te hebben gekregen bij diens po ging tot vrijheidsberooving van ge- melden lui tenant-kolonel tusschen- beide gekomen en heeft daarbij op hem de doodelijke schoten gelost op een wijze immers in borst en on derlijf .van het slachtoffer wélke blijk geeft van misdadige achteloos heid voor den persoon, dien hij on schadelijk wilde maken. Mitsdien is het Hof van oordeel, dat met betrekking tot het aan de beide verdachten tenlastegelegde mis drijf cle^strafwaardigheid van den verdachte Kruithof aanzienlijk hoo- ger moet worden geacht te zijn dan die van den verdachte Bom. Overwegende, dat het voor beide verdachten bewezen verklaarde voor ieder der verdachten oplevert het misdrijf van: „feitelijke in subordinatie in tijd van oorlog", strafbaar geételd bij artikel 120 van het Wetboek, van Militair Strafrecht Verklaart verdachten deswege strafbaar en veroordeelt deswege verdachte Adriaan Jacobus Comeiis Bom tot gevangenisstraf voor den tijd van tien j a a r, en den ver dachte Albertus Johan Kruithof tot een gevangenisstraf voor den tijd van twintig jaar. door R. ARDEN. 32 „Dan ben je dus ook geen prins? Op eerewoord?" „Neen", zei Duane. Daarmee was Patricia echter nog niet tevreden. „V/at ben je dan wel?" „Wat krijg ik, als ik het zeg?" „Dan mag je morgen weer met me gaan varen in de motorboot!" „Te weinig", zei Fred. „Dat mag ik toch wel!" „Goed. Dan brei ik een mooie pull over voor je voor koude dagen". „Dat is beduvelarij. Je kimt niet eens breien". Patricia voelde met haar slanke vingers in haar haren en haalde er een bloem uit, die zij daar net als de vrouwelijke bewoonsters van de 'indzee-eilanden had ingestoken. „Dan krijg je deze bloem, jongen!" „Geef me liever een zoen", zei Duane op een toon als of het ging over warme worstjes. „Voor een zoen zeg ik het, maar ik marchan deer niet!" „Daar moet ik eerst even over denken", sprak Patricia. „Waar schijnlijk hou je me toch weer voor den gek en dan heb ik voor niets betaald en ik ben nu eenmaal gierig. Nu ja, enfin, vooruit dan maar. Beloof je me, dat je je handen om het stuur zult houden en me niet zult vasthouden?" „Voor mijn part!" Patricia boog zich over Duane en gaf hem een vluchtige kus. „Zoo", zei ze met veranderde stem, „en nu antwoord geven. Wie ben je werkelijk?" „Ik ben", sprak Puane gnuivend, „Fred Duane!" Zij pakte hem beet en schudde hem heftig heen en weer. „Zie je wel, je bent een leugenaar en bedrieger. Duane is alleen maar een aangenomen naam en om die kus heb je mij bedrogen!" „Neen", riep Duane, „ik spreek dê waarheid. Au! Je trekt me mijn scalp af! Je kunt je kus terug krij gen, ik wil hem niet eens nouden. Ik geef hem je terug au! Furie!" „Boef", zei Patricia onzeker. Duane liet het stuurrad los, pakte Patricia beet en kuste haar tamelijk heftig. „Niemand zal kunnen zeggen, dat ik me verrijk aan dingen, die men mij later verwijt", zei hij, eenigszins buiten adem. Patricia keek om zich heen. „Als iemand ons ziet, komt hij tot heel verkeerde gevolgtrekkingen. Het was heelemaal niet ncodig, ik ben heel grootmoedig. Je had hem best mogen houden, ook al spreek je de waarheid niet". Zij - as zichtbaar verstoord. „Voor vandaag genoeg onzin, vaar me naai- huis. Bess en Maud zullen me wel weer plagen, omdat ik den heelen tijd weer al leen met je,was". Duane gaf meer gas. Al lang lag het eiland der Garragans4 achter hen. Toen kwamen ze voorbij dat van Brent, dat aan den rotskant nauwelijks van het eerste te onder scheiden was. Duane keek weer door den kijker. Patricia ging op haar gummi-bed liggen en bestudeerde de houding van Duane. Weer keek zij naar al zijn bewegingen,naar zijn houding, naar het spel van zijn flad derende haren. Duane kon ook by eiland nummer twee niets bijzonders ontdekken en nu naderden zij eiland drie, waar Patricia's vader, de heer Moore, woonde. Ook hier nam Duane niet den kortsten wweg; hij voer het heele eiland rond, weer keek hij door den verrekijker om voortdu rend alle eventueele bijzonderheden te kunnen waarnemen. De steile rotswanden verdwenen langzaam, nu kwamen er heele palmbosschen en aan -de zuidelijke kon men het huis van Gentschow onderscheiden. Gentschow zelf was zelfs te zien. Hjj kwam juist uit één van de schu ren en keek over het water. Het brommen van den motor was heel ver te hooren en zoo zou hij het ook wel gehoord hebben. Duane wuifde, maar Gentschow scheen het niet ge zien te hebben want hij draaide zich om en ging het woonhuis binnen. (Wordt vervolgd.) Ondervakgroep Opslagbedrijven: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Koel- en Vrieshuizen: Secretariaat: Laan Copes van Catten- burch 16, 's-Gravenhage. Ondervakgroep Tankopslagbedrijven: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Vakgroep Expediteurs-Aflaadcontroleurs: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Expediteurs: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Aflaadcontroleurs: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Houtfactors: Secretariaat: Warmoesstraat 197, Amsterdam. Vakgroep Graanbedrijven: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Belading, Lossing van Zeeschepen en Overslag: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Opslag- en Bewerking tijdens Opslag: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Onder/akgroep Graanexpediteurs: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroeif Graanfactors: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Ondervakgroep Graanaflaadcontro- leurs: Secretariaat: Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. De formulieren moeten uiterlijk bin nen 14 dagen aan het secretariaat van de bedrijfsgroep voornoemd ingevuld worden teruggezonden. Met groote vreugde geven wij hiermede kennis van de geboorte van onzen zoon J. A. GEERVLIET. M. GEERVLIET—LEEP. Alkmaar, 28 April 1942. Jan v. Seorelkade 41. Geboren: zoon van N. VENNEKER—VAN 't HOF. J. VENNEKER. Eindhoven, 26 April 1942. Getrouwd en die, mede namens wederzijdsche Ouders, hartelijk dank zeggen .voor de vele blijken van belang stelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 29 April 1942. Toekomstig adres: Scharloo 7, Allernaar. 1 Mei hoopt de Heer J. BURGER, den dag te herdenken waarop hij 25 jaar bij de Ver. Brandstoffen- handel werkzaafti is. Bleekerskade 2. DE FAMILIE. Heden is nog geheel onver wacht van ons heengegaan onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader Wedn. van AALTJE KIEFT, in den ouderdom van 77 jaar. Schermerhorn, D. MOERBEEK. Wormer, C. MOERBEEK. M. MOERBEEK—GROOT. Schermerhorn, G. MOERBEEK. M. MOERBEEK—LAAN en kleinkinderen. Schermerhorn, 29 April 1942. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 2 Mei n.m. 2 uur op de Algem. Be graafplaats te Schermerhorn. Tot onze groote droefheid overleed heden na een kort doch smartelijk lijden onze geliefde Dochter, Zuster, Be huwdzuster en Tante JACOBA VOGELPOEL, op- den leeftijd van 16 jaar. Uit aller naam, Wed. J. B. VOGELPOEL- DE WILDE. Alkmaar, 28 April 1942. Heiligland 10. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 1 Mei a.s. op de Gemeente Begraaf- plaafs. Vertrek vanaf Heilig land 10 om 2 uur. Voor de vele blijken van be langstelling na het overlijden van onzen lieven Man en Vader, den Heer betuigen wij u hiermede onzen welgemeenden dank. Wed. J. DEKKER—BOOTS en Kind. prsern, April 1942. Voor de véle blijken van be langstelling bij ons veertigjarig huwelijk ondervonden, betuigen^ wij, mede namens onze kinderen, onzen hartelijker.' dank. P, DE GRAAF en A. DE GRAAF—VET. Ursem, April 1942. De Heer en Mevrouw WAGENAAR— HIJMANS VAN DEN BERGH, Emmastraat 27, zullen gaarne ontvangen, op ZONDAG 3^ MEI en ZONDAG 10 MEI a.s. van 3 tót 5 uur, Wie op mijn annonce 21/4 one letter T 420 (kennismaking) ge reflecteerd heeft, gelieve dit te herhalen. Huishoudster, P.G., m.b.l. nette boerenst. ZAG ZICH GAARNE GEPLAATST bij Heer alleen of kL gezin. Brieven onder letter K 504 bureau van dit blad. Gevraagd per 1 Mei in gezin van 2 personen van 8 'A tot 12 uur, Vrijdags de gehele dag. Adres: LOUDELSWEG 11, Bergen N.H. Gevraagd voor het seizoen FLINK MEISJE, leeftijd 18 tot 30 jaar, ingangs datum 1 Mei. HOTEL DE ROODE LEEUW» Schoonl. Juffr., 50 jaar, biedt zich aan als v. kl. gez. Brieven letter E 453 bureau van dit blad. Gevraagd: voor dag en nacht. Mevr. SIKKEMA, Huize „De Klopper", Studlei- van Surcklaany Bergen. Zoo spoedig mogelijk voor d. of d. en n. gevraagd voor 2 'eerste dagen pep week. Kenn.straatweg 17, Alkmaar. Brieven onder letter L 505 aaa het bureau van dit blad. Gevraagd een flink loon en een voor 1 of 2 dagen per week. Adres J. A. SCHOUTEN, Madame Pontstraat 2. Jongeman, m.I., met twee kinderen, zoekt NETTE HUISHOUDSTER, wed. met kind geen bezwaar. Br, met uitvoerige inlichtingen onder letter M 506 bureau van dit blad. MAISON BOSCH, Langestraat 41, boven Lienesch. gevraagd v. d. d., boven 20 jr., v. g. g. v. Mevr. SNIJDERS, Emmastraat 23, Alkmaar. SPARRINGA, Straatweg 62. Gevraagd voor direct een van 84 uur, niet beneden 17 jaar. LAAT 70. - Voor direct gevraagd R, K. MEISJE, boven 18 jaar, voor winkel en huish. bezigheden voor dag of dag en nacht. N. JONKER, Bakkerij-, Rembrandtstraat 9. gevraagd ter binderij. GEBR.\ KLUITMAN. Aanmeldingen uitsluitend Tesselschadestraat 1. Mevr. v. d. WATER, Zwarte- weg 3, Aerdenhout, bij Haarlem, vraagt wegens huwel. van het tegenwoordige een alleen, zelfst. kunn. werken en koken. ATELIER MARJOT vraagt NET LOOPMEISJE, tevens opleiding voor 't atelier. VERDRONKENOORD 99. Gevraagd 16 a 17 jaar. VRIESMAN, Verdronkenoord 85. GEVRAAGD. K. KLINKERT, Langestraat 93. gevraagd in kruidenierszaak. Dorp omg. Alkmaar. Brieven lett; C 497 bureau van dit blad. gevraagd, ong. 17 jaar. H. HEMMES, grossier, Wester- weg 328, Alkmahr. Voor direct gevraagd een FIRMA J. MODDER en ZOON, Smederij en' Rijwielhandel, Sint-Pancras. I f*i'. Wordt gevraagd een gevorderd V. d. BURG's Bakkerij, Kenne- merstragtweg 90.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 3