AGENDA. LAATSTE kStmCHTEN, BURGERLIJKE STAND. KtHK EN SCHOOL. RADIOPROGRAMMA Veilingen aan den Langedijk. Veilingen in Kennemerland, Amsïerdnmsche Beurs ALKMAARSCHB COURANT VAN DONDERDAG 30 APRIL 1942. PERSONEELSBUEENKOriST PROVINCIALE GRIFFIE NOORDHOLLAND. Zaterdag j.l. was in het Gouverne mentsgebouw te Haarlem 'n bijeen komst belegd, waarin door den Com missaris der Provincie, mr. A. J. Backer, beschouwingen zijn gegeven omtrent den nieuwen tijd, die meer speciaal voor de ambtenaren geacht kunnen worden van belang te zijn. De Commissaris begon met er zijn verheugenis over uit te spreken, dat thans het oogenblik was aangebro ken om een contact te leggen, dat in verschillend opzicht gewenscht was. Als speciaal doel voor deze bijeen komst, die nog door andere zal wor den gevolgd, gold te laten hooren, hoe zij, die zich inmiddels actief en in positieven zin hebben ingezet voor het welzijn van hun volk, zoo als zij dit zien, de. huidige situatie beoordeelen, welke mogelijkheden zij voor ons volk en vaderland zien weggelegd, en welke consequenties zy uit de huidige gebeurtenissen meenen te mogen trekken. In de tweede plaats ging de spre ker nader in op de problemen, wel ke in het bijzonder het werkende deel van het Nederlandsche volk ra ken en welke ook de Nederlandsche ambtenaren aangaan. Er zal een gevoel van verbonden heid ontstaan, dat vroeger al te zeer werd gemist. Daardoor zal de vreug de in den gezamenlijken arbeid, de vreugde ook in het eigen werk wor den verhoogd. Europa staat thans aan het begin eener nieuwe ontwikkeling, die niet te stuiten is. Ons volk zal daar bij niet ten onder gaan. Voor het vinden van den weg naar een betere toekomst vindt men een hoopvol aanknoopingspunt in de geschiede nis. Belangen in het Oosten van ons werelddeel zullen een tegenwicht kunnen bieden, tot welks vorming ons volk zich opnieuw zal moeten aangorden. Met de stelling, dat wij moeten werken en offeren en strijden, op dat het Nederlandsche volk leve, sloot de spreker zijn betoog, UITVOERING PRANGER'S ZANGKLASSEN. Een nieuwe kinder-operette, Voor een stampvolle zaal heeft de heer G. C. Pranger met zijn zangldassen en het dameskoor Danza gisteren een uitvoering gegeven in het Gulden Vlies; een uitvoering, die voor de leider en de vele medewerkenden een mooi succes is geworden. De leider sprak een hartelijk woord van welkom, speciaal tot den heer Schuitemaker en de pers, Het hoofdnummer van het programma was de eerste uitvoering van de nieuwe kinder-operette: „De Lente bevrijd", mzuiek van G. C. Pranger op tekst van J. Schuitemaker. Het gegeven is xheel aardig gevonden en in zeer geslaagde verzen en gesproken tekst tot uit drukking gebracht. In een dorp wil men het lentefeest vieren, maar de lente laat maar steeds op zich wachten. Door het vinden van een ring door één der meis jes, Marie genaamd, komt men te weten, dat de lente gevangen wordt ge houden in het bosch door een heks. Drie flinke jongens gaan er met Marie op uit en het gelukt hun, door den ring de lente te- bevrijden en haar in triomf m het dorp in te halen. Vol blijdschap kan dan het lentefeest gevierd worden met zang en dans. De jongens en Marie worden beloond en de heks, die in 't geheel geen heks was, wordt in de dorps gemeenschap opgenomen. De muziek, die de heer Pranger hierbij heeft gecompo neerd, is zeer melodieus. Naar de lente liederen en de muziek bij de diverse dansen heeft men met veel genoegen geluisterd en de operette is daardoor een geheel geworden, dat zeker zijn weg zal vinden en ook door andere kinder koren zal worden uitgevoerd. De uitvoering door Pranger's zang klassen werd een groot succes. De drie jongens Klaas, Ru en Ben (Jaap Tol, Cor Schaatsbergen en Co Dalenberg) speel den en zongen leuk en ongedwongen. De leidster (Nel Dokter) vervulde haar taak uitstekend. De heks (Janny Bie- man) bleef best in haar rol. De lente (Nel Muntjewerf) speelde en zong on gekunsteld en Marie (Jopie de Jong) stond de drie jongens dapper ter zijde. Heel lief zong een klein meisje 1» de 'derde acte haar poppenlied voor de heks. De dansen, ingestudeerd door mevr. Pranger, deden het best en de koorzang gaf veel voldoening. Onder luid applaus werd aan het slot een prachtige bloemenmand aan mevr. en den heer Pranger aangeboden. G. C. van Gulik. Over het programma voor de pauze schrééf onze muzieliverslaggever nog het volgende: De uitvoering begon met zang van het dameskoortje „Danza", dat o.a. heel goed voordroeg: Glühwürmchen van Paul Lincke en Das erste Herzklopfen, van R. Éilenberg. De zangklassen II en III deden zich met hetzelfde succes hooren in een humoristisch lied en een opgewekt marschliedje. De klasse III zong alleen het aan Mozart toegeschre ven Wiegelied. Van de eerste klasse met enkele aardige heel kleine meisjes, hoorde men leuke liedjes van Abrams: Handje klap, Zaterdag en Van een stouten jongen. Ook lieten zij een rhytmische oefening zien, die veel applaus had. Alle nummers werden door den leider op den vleugel uiterst bescheiden begeleid. De zang werd afgewisseld door eenige balletten van „Danza", o.a. - de tango Jaloezie, de bloemenwals, op de mooie muziek van Pranger, en de wals Zi geunerliefde (deze laatste gedanst door de dames Kühne, Kraumer, Puck v. Well en Grace Pranger). Door de met zeer veei gratie in toepassing gebrachte bewegingen en door de smaakvolle eos- tuums werden deze balletten (ingestu deerd door mevr. Pranger) door het tal rijke publiek met enthousiast applaus beloond. De begeleiding der dansen door den heer Pranger als pianist, waarbij zich twee. violisten, een cellist en bassist aansloten, was uitstekend. Gok na de pauze begeleidde dit ensemble de operette op bijzondere wijze. A. Kooger. CASTRICUM. Vitaminetabletten. De uitrei king van vitamine-tabletten zal plaats hebben ten raadhuize, afd. sociale zaken, op Maandag 4 Mei a.s. volgt: nos. 1 tot 100 vm 2 tot 2.30 uur, 101—200 van 2.303 uur, 201— 300 van.33.30 uur, 301400 van 3,304 uur, nr. 401 en daarboven van i tot 4,15 uur, T MEISJE MET DE NEGEN PUNTEN Het bekende Ruys-Ensemble, onder leiding van Cor en Anton Ruys, zal hier nogmaals een voorstelling geven van het succesblijspel: Het meisje met de negen punten en wel op Zaterdag 9 Mei a.s. in het Gulden Vlies. Dat zal dan de 164e voorstelling zijn, die van dit stuk gegeven wordt, wat wel bewijst hoe het overal is ingeslagen, speciaal door het spel van Cor Ruys tn de hoofdrol. Dat het buitengewoon amusante stuk ook hier weer veel belangstelling zal trek ken, spreekt van zelf. DE LEVENDE POPPENKAST. Kindermatinee Gulden Vlies. Op veler verzoek wordt a.s. Zondag middag om 3 uur voor de jeugd weer een voorstelling gegeven door het theater De LeVende Poppenkast. Het programma vermeldt het mooie sprookje van Leonard Roggeveen: „Hoe Jan Klaassen den zieken koning beter maakte en het verhaal van „Jan Klaassen, die de heks fopte". Voor de kinderen weer een middag van vroolijke en prettige ontspanning. ONDERLINGE ALKMAARSCHE GLASVERZEKERING. In 1941 voor f 1792 aan ge broken ruiten hersteld- De gisteravond in het hotel De Toelast gehouden jaarvergadering van de Onderlinge Alkmaarsehe glasverzekering werd door slechts een tiental deelnemers bijgewoond. De voorzitter, de heer H, Bruin Nz., constateerde aan de hand van de resultaten der laatste jaren, dat er groote stabiliteit be staat in de verzekering. Zoo is het ook met het bestuur ervan en met het bezoek aan de vergaderingen In het jaarverslag memoreerde de secretaris, de heer W. J. D. Ap- pel, de reglementswijziging, waar door schade, ontstaan door onlusten of ^oorlogsgeweld, niet wordt ver goed. Mede werd herinnerd aan den luchtaanval op de stad, waardoor groote schade ontstond, maar de verzekering, als gevolg van de ge noemde statutenwijziging, niet ge troffen werd. De heer JLind, penningmees ter, deed rekening en verantwoor ding van zijn beheer. De ontvang sten hadden bedragen f 2572.84, (in clusief het saldo van 1941), de uit gaven 2446.39, het saldo, gevoegd bij het op de Nutsspaarbank en de Middenstandsbank geplaatste, was in totaal 7270.33. Aan het 31e jaarverslag van dep commissaris-boekhouder, dén heer D. J. W o 1 d e n d o r p, ontleenen wij, dat het jaar 1941, wat breuk be treft, een vrij normaal jaar geweest is, behalve in de laatste maand, toen de strenge winter zich ook deed gel den ten opzichte van de verzekerde ruiten. Trots de, moeilijkheden in verband met de aanschaffing van glas heeft de -Onderlinge steeds haar verplichtingen, te zorgen voor ver nieuwing van gebroken ruiten, kun nen volbrengen. Het totaal verze kerd bedrag bedroeg op 31 Dec. 1.1. 80.500 tegen 81.000 over 1940, verdeeld over 590 deelnemers met 627 perceelen. De breuk bedroeg 1792.06, tegen 1605.08 over 1940, waarvoor in 237 perceelen ruiten werden vernieuwd. In verband met het feit, dat eenige groote ruiten, gebroken in 1941, eerst in 1942 kon'- den worden vernieuwd, zal de hef fing voor breuk iets hooger zijn, dan voor het in 1941 betaalde noodig is. De jaarverslagen en de rekening en verantwoording werden goedge keurd. Het bestuursvoorstel omtrent hef fing van den omslag werd goedge keurd. Voor breuk zal worden gehe ven 2386.61, voor onkosten 523.1 vdbr het reservefonds 129.15, totaal 3039.65. Deelnemers van vóór 1932 betalen niet meer mede aan het re servefonds. Door genoemde heffing en door de gekweekte rente stijgt het reservefonds tot f 9732.21. Tot lid van de commissie van on derzoek 1942 werd gekozen de heer G. H. W. ter Hoeven. Als bestuurslid werd herkozen de heer H. Lind; in de vacature-Apel- doorn (vertrokken) werd gekozen de heer J. S. Ruiter. De heer Bruin sloot hierna de vergadering, J DE BLOEMBOLLENDAG TE LIMMEN. Het laat zich aanzien, dat de vierde bloembollendag van de „Neversie" ook dit jaar weer een succes zal worden. Als de noordoostenwind zich niet meer in die mate laat gelden als we deze dagen hebben kunnen ervaren, zullen velen Zaterdag en Zondag kunnen ge nieten van de bloeiende bollen. Nar cissen, tulpen en hyacinthen staan voor "t grootste deel in bloei. De vroege tulpen in den „Hortus bulborum" ver- toonen hun pracht en ook de geheele collectie hyacinthen geeft een schoonen aanblik. Ook het museum voor bloem bollenteelt kan de bezoekers ontvangen. HISTORISCH. Men schrijft ons uit een dorp in de omgeving: Maar, zegt de ambtenaar, als hij nadat de bruiloftspartij zich rond de groene tafel heeft geschaard en hij de paperassen heeft ingezien, „ik mis de moeder van de bruid nog en die behoort aanwezig te zijn om per soonlijke toestemming te geven". Ja, zegt de vader van de nog geen dertig zomers tellende bruid, 't was moeder vandaag te winderig, die docht 't kon zoo ók wel". Gelukkig bleek iemand van de aanwezigen over een fiets met een bagagedrager te beschikken en aldus werd na eenigen tijd „moeder, die docht, dat 't zoo 6k wel kon", aange voerd. EGMOND AAN ZEE. Inenting. - Op a.s. Dinsdag zal van gemeentewege gelegenheid ge geven worden tot kostelooze inenting tegen pokken doör den gemeente arts te zijnen huize, 's morgens om half 10. Benoemd. - Tot lid van Maat schappelijk Hulpbetoonis door den burgemeester benoemd de heer J. 'van der PoL T Pagina 2. (Ontleend aan onze advertentierubriak) Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Vergeten vrouwen (rom.) 18' jaar. Viotoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Alcazar (rom.-dram.) Alle leeftijden (Goprol.) Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Piraten (rom.-sens.) 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Mannen uit één stuk (rom.-sens.) 14 jaar. Donderdag 30 April. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Volkszang. 9 uur, stierenverkoopdag te Schagen. 7.30 uur, zaal Proot, lezing met licht beelden voor de Ned.-Duitsche Kuituur gemeenschap. Zaterdag 3 Mei. 3 uur, Harmonie, concert H. O. V. 7 uur, t Gulden Vlies, opvoering van „Zigeunerliefde" door de Alkmaarsehe Operette-vereeniglng. DIPLOMA KAASMAKER. Aan de vakschool voor kaasma kers te Hoorn is, na een cursus ge durende twee winterhalfjaren, het diploma als kaasmaker uitgereikt 0.a. aan: G. J. Bosman te Alkmaar, A. Bakker te Wognum, Jn. de Boer en 1. van Peenen te Lutjewinkel, A. Dekker te Hoogkarspél, J. Groes te Wijdenes, U, Greidanus te- Barsin- gerhorn, S. Groen- te Weere (Abbe- kerk), D. J. Haker te Oostwoud, W. J. Hiemstra te Stompetoren, Chr, Leegwater te Knollendam, J. Meyer te Midwoud, D. Nierop 'te Ursem P. M. Pronk en Th. Smit te War- menhuizen, W. Rol te Abbekerk, C. S. Ruige te Spanbroek, M. J. Stuur man te Berkhout, D. Swagerman en J. Swagerman te Venhuizen en Joh. v. d. Wal te Beets. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. De exportheffingen, welke de exporteurs met ingang van Dinsdag j.l. aan de Centrale moeten betalen, zijn als volgt: peen II zonder lof on- gewasschen 2 per 100 kg; koolrabi II 0.20 en koolrabi III, beiden on der glas 2.30 per 100 stuks; sclior- seneeren I en II 11.30, roode kool 2.20, savoyekool 2, witte kqol 0.40 en prei boven 10 mm f 8.10 per 100 kg. Kaskomkommers I, II en IH 11.30 per 100 stuks, kropsla I en II 3.80 per 100 krop. De Centrale betaalt met ingang van denzelfden datum aan de expor teurs de volgende exportbijdragen: witte uien verpakt 1.40 per 100 kg, koolrabi I glas f 0.90- per 100 stuks, spinazie glas 3.40 en natuur 0.90 per 100 kg. WIER1NGERWAARD. Gouden huwelijk. - De heer en mevr. H. Limpers-Langereis hebben onder groote belangstelling Dinsdag hun gouden huwelijksfeest herdacht. De receptie was druk bezocht en de woning was in.een bloemenhof her schapen. De bruidegom heeft kun nen ervaren, dat men waardeering heeft gehad voor alles wat hij in verschillende functies gepresteèrd heeft. Gedurende 39 jaar was hij een ijverig voorvechter van den bond voor staatspensionneering; met groo te liefde heeft hij gewerkt om de ouden van dagen ééns per jaar een reisje te laten maken. Verder is hij in het 43-jarig tijdvak dat hij in deze gemeente heeft gewoond, raadslid geweest en wethouder, bestuurslid van Vrije Liefdadigheid, voorzitter van de harddraverijvereeniging, hoofdbestuurslid van den Ijsbond, diaken, ouderling en thans nog kerk voogd. Een 25 jaar geleden had het echtpaar als boer 'en boerin een goeden'naam inzake het maken van Edammer kaas. De heer Harder memoreerde in zijn toespraak dit alles en deed zijn woorden vergezeld gaan van een bloemstuk namens de ouden van da gen van de Nieuwesluis, Verder wa ren er bloemstukken van den IJs'- bond Holl. Noorderkwartier, vah hat kerkbestuur, van het voormalige be stuur van den B. v. S„ van familie leden en van vele vrienden en ken- NIEUWE-NIEDORP. Vergadering Niedorper polder. - Maandag vergaderde de Niedor- pgrpolder ten huize van J. de Weerd, De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter, de heer Kriller, bracht verslag uit over de proefbemaling, welke met 't geëlee- trificeerde gemaal gehouden is en uitstekend voldeed. Het hoogheemraadschap verleen de vergunning tot het leggen van een duiker in den Terdieker weg. De rekening over 1941 gaf als ont vangsten 21648.29, als uitgaven 21541.22: het voordeelig saldo was 107.07. De begi'ooting 1942 sloot in ontvangsten en uitgaven met 14788.65, met een post voor onvoor ziene uitgaven van 410.56; de omslag is gesteld op 12 per h.a, DE RIJP. De ruilverkaveling. - Bij hesluit van den commissaris der provincie Noordholland zijn de volgende per sonen benoemd in de plaatselijke commissie voor de - uitvoering der ruilverkaveling in het vastgestelde blok, genaamd de Eilandspolder: 1. tot lid, tevens voorzitter, de heer C. A. van Staveren, burgemees ter van Graft en de Rijp en secretaris van het heemraadschap De Eilands polder; 2. totlid, tevens plaatsvervan gend voorzitter, de heer J. D. Rig- bers, burgemeester van Zuid- en Noordschermer; 3. tot leden de hee- ren Joh. Krul, tuinbouwer, heemraad van den Eilandspolder te Schermer- horn, D. Bart, veehouder, heemraad van den Eilandspolder te Zuid- ep Noordschermer en P. Kwadijk te Graft. HEERHUGOWAARD Daar de gereformeerde gemeenten Slnt-Pancras en Heerhugowaard per Mei a.s. uit elkaar zullen gaan en de thans dienstdoende predikant alleen voor St. Pancras bestemd blijft, worden thans door de gereformeerde gemeente alhier, iadat de beslissing gevallen is, dat zij de kosten, vallende op het heb ben van een predikant, in staat is te dragen, stappen gedaan om tot een eigen leeraar te komen. HOORN. Tentoonstelling L. T. M. op 17 Sept. - De L. T. M. heeft besloten ook dit. jaar weer een tentoonstelling te houden, en wel op Woensdag 17 Sept. De heeren J.Sljp, voorzitter te Alkmaar, F. Butter, secretaris en L. J. Schuld werden hérkozen als bestuurs leden.- De financiën zijn in het al'geloopen jaar 450,Ï5 achteruit gegaan, doordat geen verloting kon .worden gehouden. URSEM Benoemd. - Door den burge meester is benoemd tot ontvanger in vasten dienst de heer P. J. Bol- ten, thans als zoodanig werkzaam in tijdelijken dienst. -50, jaar getrouwd. - Maandag herdachten de heer en mevr. de Jong-Bakker den dag, waarop zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden Deze dag is door 'n comité, dat zich gevormd had, voor het echtpaar tot een onvergetelijken gemaakt. Des middags werd het echtpaar gelukge- wenscht door den burgemeester en echtgenoote. ZUTOSCHARWOUDE Een uitbreidingsplan. - Het ont- werp-uitbreidingsplan voor dit dorp is thans gereed en ligt ter inzage. Bij de uitwerking ervan is men voortgegaan op de reeds door het voormalige gemeentebestuur van Zuidscharwoude opgemaakte plan nen. De drie deelem, waaruit het plan bestaat, zijn de volgende: een woonWijk, Noordelijk en Zuidelijk van-het verbeterde Kerkepad, Wes telijk van de kerk, welke thans de haar toekomende plaats in een dorpsgeheel kan gaan innemen. Ver der het overige deel van het Kerke pad met belendende gronden, waar van de> toekomstige bebouwing ge regeld dient te worden; en tenslotte d Zuidscharwouder polder, met het daarvoor opgemaakte en in uitvoe ring zijnde ruilverkavelingsplan. In de bedoelde woonwijk is bij de kerk een pleintje ontworpen, dat een .welkome aanvulling zal zijn in de 'ruimtelooze bebouwde kom van Lsngedijk. Er is voorts gerekend op een terrein voor een openbaar ge bouw, bijv. een school en op de ver grooting van het kerkhof. Waar de Kerkweg en een ontworpen straat in de Dorpsstraat monden (bij het voormalige gemééntehuis) is een verruiming ontworpen, welke dit belangrijke knooppunt accentueert en overzichtelijker zal maken. Bestaande wateren worden in het plan verwerkten ook hier is ge dacht aan vestiging van tuinders, die varende hun land bereiken en op him erf tuinbouwschuren moeten kunnen oprichten. De aan het vaar water liggende gronden worden voor de open bebouwing B bestemd, Opgdmerkt wordt, dat er geen wel standsonderscheiding in die bebou wing is toegepast. Er is veel bestaande bebouwing in het plan opgenomen. Hiermede reke ning houdende lis in de eigenlijke woonwijk ruimte voor 44 nieuwe woningen, waarbij geen tuinbouw schuren zijn toegelaten en 87 wonin gen, waarbij dit wel het geval is. In aal is er dus plaats voor 131 wó ningen. Voor een beperkte nering en bedrijfsvestiging zijn plaatsen aangewezen. Ten aanzien van de bebouwing van de zuidzijde van het Kerkepad zijn er geen zorgen. Daar kan een ruime agrarische bebouwing komen. Voor de thans reeds aan de noord zijde van het pad gebouwde huizen ziet het er niet mooi uit Deze zijn op de kaart aangeduid met „berm", hetgeen beteekent, dat het voorne men is, een geleidelijke verdwijning van deze perceelen te bevorderen. Mede hiertoe is in het vaststel lingsbesluit een bereidverklaring uitgesproken om tot aahkoop of ont eigening bij noodzakelijken her bouw over te gaan. Aan gedeeltelij r ke vernieuwing, zelfs aan beperkte uitbreiding wordt echter niets in den wég gelegd. Voor den Zuidscharwouder polder worden tenslotte bebouwingsbestem- mmgen vastgelegd, welke overeen stemmen met het ruilverkavelings plan eti de daarbij ontworpen uitgif te in bedrijven. Langs den nieuwen prov. weg zijn uiteraard de bebou wingsmogelijkheden tot het uiterste beperkt. Het plan zal, behalve den uitgang bij hgt voormalige gemeentehuis, nog twee uitwegen krijgen, een ten Noorden en een ten Zuiden, resp. bi) de slagerij van. Beemsterboer en de smederij van Boon. IA de toekomst zullen wel eenige bestaande percee len moeten verdwijnen. Alles bijeqn genomen is het een plan, dat ongetwijfeld mooie moge lijkheden biedt. GROOTE BRAND OP ZEEBURG. Een groote brand heeft gistermiddag de werkplaatsen van het Amsterdamsch Genootschap voor Werkverschaffing aan Onvolwaardigen (A. G. W. O.), gelegen aan den Zeeburgerdijk 209211, vol komen in de as,ch gelegd. Nadat de brand was ontdekt laaiden de vlammen bin nen enkele minuten hoog op en weldra was het geheele complex een vlammen zee. Ternauwernood konden de aan wezigen ongeveer 40 man het veege lijf redden en zelfs hun kleedihg moes ten zij ten deele achterlaten. De brand weer kon niet beletten, dat het vuur steeds verder om zich heen greep en, toen het geheele complex van de A. G. W. O. over een lengte van meer dan honderd meter needs een prooi der vlammen was geworden, ook de belendende woonhuizen begon aan te tasten. Deze waren Inmiddels zoo goed als ontruimd, zoodat de vlammen hier minder voedsel vonden en het ten slotte tegen de watermassa's moesten afleg gen, niet echter, dan nadat twee zolder verdiepingen nog ten offer waren ge vallen. Ook manschappen van de Duitsche militaire brandweer hebben zich bij het ontruimlngswerk verdienstelijk gemaakt. Tegen vier uur was het gevaar voor uitbreiding geweken en kon aan het nablusschen begonnen worden, dat "nog geruim en tijd ln beslag nam. Do zeer aanzienlijke schade voor het A. G. W. O. wordt door verzekering gedekt. De sociale gedachte moet vóór alles het fundament van den staat zijn. Zonder haar kan een staat op den duur geen stand houden, (Hitier.) BEZOEK AAN DEN N. O.-POLDER. De Duitsche Rijksminister van fi nancien, graaf Schwerin von Kro- sigk, die in Nederland vertoefde heeft met heeren van zijn staf een bezoek gebracht aan Overijssel. On der leiding van den Beauftragte, dr. Schroder, bezichtigde de Rijksmi nister van financiën den N. O.-pol- der en betuigde herhaaldelijk zijn bijzondere belangstelling en zijn waardeering voor de daar verrichte werkzaamheden. Bij den verderen tocht bezichtigde hij i.og de ge meente Staphorst en de provinciale hoofdstad Zwolle. Van hier keerde hij naar Berlijn terug. DE DIENSTNEMING BIJ R.A.D. Op grond van artikel 13 der Ar beidsdienstverordening en in over eenstemming met de par. 2 en 3 der verordening nr. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft de wnd, secr.-gen. van het dep. van Alg. za ken, W. G. Schrieke, bepaald, dat de met toestemming van den com mandant van den Ned. Arbeids dienst bij den Reichsarbeitsdienst doorgebrachte diensttijd voor de toe passing van het Arbeidsdienstplicht- besluit ten volle meetelt als dienst tijd, doorgebracht bij den Ned. Ar beidsdienst. ALKMAAR. GETROUWD: Jacob Huisman en Ge rarda Th. F. Smeets. Johannes G. Sinnige en Gesina Kok. Cornells Helder en Trijntje Karbaat. Dirk Karbaat en Antonia Kroone. EGMOND-BINNEN. Geboren: Klasina, d. v. Jac. v d. Molen en KI. Swart. Alber- tus Maria, z. v. Albertus Ley en en M. Duinmeyer. Petrus 'Cornelis, z. v. Jan Groot en E. C. de Graaf. Annie Catharina, d. v. H. Zentveld en Cath. Schuit. Ondertrouw d:S. Baltus en Jac. P. Huiberts. Petrus W. Hes te Castricum en Cath. Liefting. J J. Bosman en S, Bult te Egmond aan den Hoef. PROF. DR. G. J. HEERING. Prof. dr. G. J. Heering vierde zijn zilveren ambtsfeest als hoogleeraar aan het remonstrantsche seminarie te Amsterdam Zaterdag in de remon strantsche kerk te Amsterdam (Kei zersgracht). Na zijn gedachtenisrede werd hij door ds. G. J. Sirks als cu rator van het seminarie toegespro ken, voorts door den heer Luca na mens de studenten, door mr. F. M, Westerouen van Meeteren als voor zitter van de commissie tot de zaken van de remonstrantsche broeder schap en (op de receptie daarna) door prof. dr. L. J. van Holk namens de Leidsche Universiteit. Zondagmorgen hield prof.'Heering in de remonstrantsche kerk te Lei den een gedachtenisrede. NED. HERV. KERK. De heer Jc. D. v. d. fiusse is her kozen als kerkvoogd bij de herv, gem. te Heerhugowaard. VRIJDAG. Dag van den arbeid. HILVERSUM I, 415,5 M. 6 45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.- BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.Voor de kleuters. 11.20 Amablle-sextet. 12. Frans Wouters en zijn orkest. 12.Ho Al manak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Toespraak door Ir.' A. A. Mus- sert, leider van de N. S. B. 13.30 Mu- sette-orkest en soliste. 14.Pianovoor- drach-t. 14.30 Gr.pl. 15.15 Zang en piano. 18.Godsdienstige lezing. 16.20 Het Nederl. strijkkwartet, sdliste en gr.pl. 17.Ambachtsliederen (opn.). 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gr.pl. 18.Sport- wetenswaardigheden. 18.20 Herhaling van de toespraak door Ir. A. A. Mussert. 18 50 BNO: Nieuwsber. 19.— BNO: Bin- nenlandsch econ. praatje. 19.10 Gr.pl. 19.30 Aansl. met het Concertgebouw te Amsterdam: Omroepsymphonie-orkest en toespraken. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO Nieuwsber. 22.BNO: Leidende staats lieden schrijven. 22.10 1 Mei-programma. 22.50 1 Mei-reportage óf Gr.pi. 23.24.- Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 0.45 Marsch- muziek (gr.pl.). 6.50 Ochtendgymnastiek. - „Dat is ons werk", luisterspel. 7.30 Marschmuziak (gr.pl.). 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Marsrhmuziek (gr.pi.). 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 „Dat is ons werk", luisterspel (herhaling). 8.45 „Hei. 't was in de Mei", opgewekt Lentepro gramma. 10.Wijdingswoord. 10.15 Orgelconcert. 19.30 Mannenpraat over vrouwenwerk. 10.45 Friesche liederen (opn.). 11.Bedrijfsorkest van Esveha. (11 2011.40 Reportage). 12.„Arbeid op het land" (opn.). 12.10 De werkers van het land. 12.30 Het fanfarecorps „Zaan dijk" (opn.). 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Toespraak door Ir. A. A. Mus sert, leider van de N.S.B. 13.30 Gevari eerd programma. 14.15 Sport en lich. opvoeding. 14.30 Strijkorkest. 15.Voor de vrouw: Werkende handen. 15.30 Voor de vrouw: Toespraak door de landelijke leidster van de N.S.V.O. 15.45 Salon orkest en accordeonsoli. 16.45 Herhaling van de toespraak door Ir. A. A. Mussert. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Hollandsche marschen (gr.pl.). 17.45 Voor de jeugd: Vlaggenparade van den N. J. S. en toespraak door C. van Geel kerken. 18.— 1 Mei-programma. 18.30 Drieklank van den Arbeid, lyrisch de- c'lamatorium. 19.15 Rotterd. Philharmo- nisch Orkest en Symphonie-orkest (opn. en gr.pl.). 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 20.— BNO: Eng, uitz. „Holland's politi cal actination". Voor de Radio-Centrales: Gr.pl. 20.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.45 „De glorie van het ambacht". 21.— Eugen Wolff en zijn orkest (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.05—22.15 Avondwijding. De laatste loodjes. Het ziet er naar uit, dataan de Langedijker groentenveilingen een lange „stille tijd" zal kopien. Zooals wij reeds in ons vorig overzicht schreven, was he,t einde van het sei zoen der grove tuinbouwproducten in het zicht. Te Broek op Langendyk is dit éinde reeds gekomen. Daar zijn de grove stapelproducten nu ge heel geruimd. Alleen Maandag vi) Dinsdag van de nu afgeloopen week werd nog veiling van deze artikelen gehouden. In totaal werdén nog rqpd 20 wagons kool verhandeld. Te N.- scharwoude liggen bij de leden van de veilingsvereeniging nog rond 40 wagons Deensche witte kool en 20 wagons roode kool. Nu de prijzen met ingang £an Dinsdag weer ver hoogd worden, zal men toch nog roode kool van 1000 per wagon krijgen. Er zijn aan de veiling te Noordscharwpude gedurende de af geloopen week ongeveer 150 wagons van tien ton gepresenteerd, waaron der van Deensche witte 107 wagons. Het aanbod van roode kool beliep nog ruim 41 wagons. De totale aanvoer van Deensche witte kool aan de beide veilingen was 120 wagons, welke alle tegen den maximumprijs werden afgeno men. Er kwamen aan beide veilingen tezamen rond 50 wagons roode kool, welke tegen den maximumprijs van de hand werden gedaan. Het aanbod van gele kool was niet meer dan 2 wagons, waaraan 1J4 te Broek op l^angendijk. Hiervoor werd 9.10 per 100 kg besteed. De aanvoer van de overige winter- producten had weinig te beteeke- nen. Alleen van breekpeen werd nog ongeveer 20 ton aangeboden. Hier voor werden de voor de verschillen de sorteeringen vastgestelde maxi mumprijzen besteed. De meeste par tijen behoorden echter tot de sor teering II, waarvoor de prijs 6.20 per 100 kg was. Slechts één partij tje bieten van 1200 kg werd gepre senteerd. Deze gingen weg tegen den maximumprijs van f 6. Te N.- scharwoude kwam nog 6400 kg uien. allemaal B-kwaliteit, welke met 5.20 per 100 kg werd betaald. Het aanbod van witlof, dat uitslui tend te Broek wordt geveild, was gering: 1100 kg. Aanvankelijk no teerden wij van 15.20 tot f 24, la ter van 13.60 tot 22 per 100 kg, naar gelang van kwaliteit en groot te. Een partijtje raapstelen noteer de den maximumprijs van 35 per 100 kg. De aangeboden radijs werd steeds graag door den handel afge nomen tegen de maximumprijzen. In totaal kwam er 800 bos aan de veiling. Te Broek op Langendijk had men in de afgeloopen week weer een pri meur. Uit 't voormalige demonstra- tiebedrijf te Heerhugowaard werd de eerste rabarber aangevoerd, wel ke tegen den maximumprijs van 31 per 100 kg werd afgenomen. Ruime aanvoeren. Terwijl de aanvoer op de kleine veilingen niet veel om het lijf heeft, komt er in Alkmaar en Beverwijk al ruimer aanvoer en die neemt eiken marktdag toe. Het leeuwenaandeel van den aanvoer is spinazie, in hoofdzaak glasspinazie, doch ook al uit de natuur. De glasspinazie was mooi, doch die uit de natuur draagt de sporen van droogte en storm. De prijzen waren resp. 25 J 27 en 1921 per 100 kg. Sla komt meer en meer los en deze week was de kwaliteit te roemen, hoewel een derde deel van den aanvoer uit tweede soort bestond. De prijzen waren 8 a 10.50 p. 100 St. en p. 100 kg 30 a 40. Bos- groente bestond uit radijs, raapstelen, rabarber en bospeen. De kwaliteit was gewoon, men maakt weinig werk om het product toonbaar te maken, omdat alles wordt toegewezen. De prijzen waren resp. 3.304.40, 45.50, 2026 en 16—18 per 100 bos. Witlof zakt in kwaliteit. De vraag is bijzonder groot en de prijzen van 22— 24 zijn zeker niet laag voor den con sument, doch de tuinder moet dien ook noodig hebben, omdat de kwaliteit niet meevalt. De eerste asperges zijn aan gevoerd en de prijzen van 1.35, 1.10 en 0.85 per kg zijn aan den hoogen kant. De kleine aanvoer van peterselie voor 11 per 100 bos was niet toerei kend voor de groote vraag. De aanvoer van kool was als de vorige week en aan de groote vraag kbn lang niet worden voldaan. De prijzen van alle soorten kool waren als de vorige week. N.V. ALKM. EXPORTVEILING. ALKMAAR, 29 April 1942. Gele kool p. 100» kg 9.60; Kropsla p. 100 st. 8 9.50; Prei p. 10i kg 5.80—10.40; Rabarber p. 100 kg 14,4018; Raap stelen p. 100 kg 20; Radijs p. 100 kg 3.70; Selderie p. 100 b. 8; Spinazie p. 100 kg 17—20; Witlof I p. 100 kg 16—20; Witlof II p. 100 kg 12—15. NOORDSCHARWOUDE, 30 April 1942. (Noordermarktbond',. 100000 kg Roode kool f 10.30; 200000 kg Gele kool 7.40. W ARMENHUIZEN, 29 April 1942. 4400 kg Roede kool 10.30; 9000 kg Deensche witte kool 7.40. BROEK OP LANGENDIJK, 30 •April 1942. 1400 kg Witlof 15—20. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 30 April 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k., lu.40 314 Nederland 1941 995/is 4 Nederland 1941 100V4 4 Nederland 1940 II 100% 3_3V Nederl. 1938 9ö'/8 3 Ned.-lndië 1937 89«/g BANK INSTELLINGEN Amsterd- Bank .15i'/4 Handel Mij. Cert. v. 2.50133 Koloniale Bank 1 i5i/t Ned. Ind. Handelsbank 93i/s IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie .153i/s Calvé Delft Cert. .119 Nederl Ford .3a5 Lever Bros 170 Phil. Gloeii. Gem. Bezit 195 CULTUUR MAATSCH. H. V. A295 Java Cultuur .102 Ned Ind. Suike> Unje 155 Verg. Vorsterlanden 88'/4 PETROLEUM. Kor. Petr306 RUBBERS. Am.-terd. Rubber lS9»/s Deli Bat. Rubber .145 Oostkust 100i/s SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn ]543/s Java China-Japan lijn «29 Kon Ned. Stoomboot 1^9 Scheepvaart Unie 180 TAHAKKEN. j)eli Batavia 153 Oude Deli188 Senembah 158 SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor 46% 94% 100% i00%6 96% 89% 157% 133 135% 93 '5i% 14 55 171% 297 3C1% 152 165 89% 311J 3 193% 145 1Q1 155 130 204 182 152 189 153 f"

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2