I Zaterdag tat 4 uur gesloten. li f o Kennemerlond, Vacantiespreiding. Dezen zomer dringend noodzakelijk om chaos te voorkomen. t Bonnendie,'stal en -handel berecht. FEUILLETON HET GEHEIM VAN DE PAREL-EILANDEN Het werk van den Nederl. Voiksdienst. DE VUURRODE SCHOENTJES. Advertentiën, A. A, KOPPE N. KAALT, Op 1 MEI a s. hoopt SIMON SNEEKES den dag te herdenken, waar op hij voor-25 jaar in onzen dienst trad. Met recht kan hij op eene plichtsvervulling vol ijver en trouw terug zien. M, EECEN. J. J. EECEN, Alkmaar, 3Q A mz Oudkarspel Wegens sterfgeval D. MOERBEEK, Kapper, Schermerhorn. NET MEISJE NET MEISJE, MEISJE Gevraagd HUISHOUDSTER, Gevragd nette Huishoudster, NET MEISJE, NET R. K. MEISJE WERKSTER. MEISJE x Gevraagd NET MEISJE, boven 18 j. ter opleiding als pedi- cu riste. lil Pagina 2. nu afgeloopen week ig van deze artikelen itaal werden nog rqpd 1 verhandeld. Te N.- gen bij de leden van eniging nog rond 40 he witte kool en 20 kool. Nu de prijzen Dinsdag weer ver- zal men toch nog 1000 per wagon aan de veiling te de gedurende de af- ongeveer 150 wagons epresenteerd, waaron- ;he witte 107 wagons, in roode kool beliep igons. invoer van Deensche de beide veilingen is, welke alle tegen jrijs werden afgeno- aan beide veilingen 50 wagons roode kool, jn maximumprijs van n gedaan. Het aanbod was niet meer dan 2 an te Broek op ervoor werd f 9-10 teed. ■an de overige winter- weinig te beteeke- i breekpeen werd nog )n aangeboden. Hier- 3 voor de verschillen- i vastgestelde maxi- steed. De meeste par- i echter tot de sor- irvoor de prijs 6.20 is. Slechts één partij- 1200 kg werd gepre- ize gingen weg tegen prijs van 6. Te N.- ram nog 6400 kg uien, valiteit, welke met kg werd betaald, /an witlof, dat uitslui- wordt geveild, was g. Aanvankelijk no- n 15.20 tot f 24, la- i tot 22 per 100 kg, in kwaliteit en groot je raapstelen noteer- umprijs van f 35 per ngeboden radijs werd oor den handel afge- de maximumprijzen, n er 800 bos aan de Langendijk had men :n week weer een pri- oormalige demonstra- [eerhugowaard werd rber aangevoerd, wei maximumprijs van :g werd afgenomen. Ruime aanvoeren» op de kleine eel om het lijf heeft, laar en Beverwijk al en die neemt eiken et leeuwenaandeel van spinazie, in hoofdzaak h ook al uit de natuur, was mooi, doch die uit t de sporen van droogte ijzen waren resp. 25 21 per 100 kg. Sla komt >s en deze week was de nen, hoewel een derde invoer uit tweede soort zen waren 8 a 10.50 100 kg 30 a 40. Bos ui* radijs, raapstelen, :peen. De kwaliteit was iaakt weinig werk om ibaar te makën, omdat iegewezen. De prijzen .30—4.40, 4—5.50, 16—18 per 100 bos. rivaliteit. De vraag is sn de prijzen van 22 niet laag voor den con- tuinder moet dien ook omdat de kwaliteit niet ste asperges zijn aan- rijzen van J 1.35, 1.10 l zijn aan den hoogen aanvoer van peterselie 10 bos was niet toerel- oote vraag. De aanvoer ls de vorige week en vraag kon lang niet De prijzen van alle ren als de vorige week. EXPORTVEILING. 9 April 1942. Gele kool Kropsla p. 100 st. 8 10' kg 5.8010.40; kg 14.40—18; Raap- 20; Radijs p. 100 kg p. 100 b. 8; Spinazie 20; Witlof I p. 100 kg f II p. 100 kg 12—15. 1WOUDE, 30 April 1942. md,. 100000 kg Roode 300 kg Gele kool 7.40. ZEN, 29 April 1942. kool 10.30; 9000 kg 'jool 7.40. ANGENDIJK, 30 April tlof 15-/ 20. iïïsche Beurs- damsche Bank N.V. ;oor Alkmaar, dag 30 April 1942 INÜEN. Vor k. lu-40 id 1941 995/ia 1941 10074 I 1940 II 181% srl. 1938 Oö'/s 1937 89«/e UN GEN .15? ;rt. v. .133 t .1351/, ïelsbank 93 Vs NNENL. Unie 1531/° rt, .119 3o5 .170 na. Bezit 195 ATSCB. 295 .102 :e> Unje 165 inden 883/« ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 APRIL 1942. Fagte» 3 'er ier TEN. ia lijn ian lijn imboot lie .306 .1897, 145 lOOVs 1543/, 129 199 180 153 «s 63 .46% 993/s 1007, iOOV-6 96'/s 89'/. I'!'/. 133 135% 93 '57% 11 55 1717a 297 3C17s 162 1Ö5 897a 1931/, 146 19» 155 130 204 182 152 189 153 Het rapport van de inter- departementale commissie. 's-Gravenhage, 28 ApriL De leider van 't bureau vreemde lingenverkeer en toerisme, tevens secretaris van de inter-departemen- tale commissie ter bestudeering van het vraagstuk van de vacantiesprei- ding, de heer H. J. Leupen, deelde in de heden gehouden persconferen tie het volgende mede: Het ligt in de bedoeling reeds thans mededeelingen te doen in verband met het advies, vastgelegd in het rapport van de commissie ter bestudeering van de vacantiesprei- ding. De volledige tekst echter zal eerst gepubliceerd wdfden, wanneer be halve de secretarissen-generaal, ook de burgemeesters, onderwijsinstan- ties enz. het rapport ontvangen zul len hebben. Met het oog echter op het belang, dat iedere Nederlander hij een spoedige bekendmaking van het advies der commissie heeft, zal ik U namens deij voorzitter der commissie, den heer dr. S. Elzinga, reeds thans mededeelingen doen. In overleg met de secr.-gen. van handel, nijverheid en scheepvaarten van volksvoorlichting en kunsten werd bij beschikking van 13 Maart 1942 ingesteld, door den secr.-gen. van opvoeding wetenschap en cul tuurbescherming, de commissie ter bestudeering van het'vraagstuk van de vacantiespreiding. Hierin werden benoemd twee vertegenwoordigers van iéder der betrokken departe menten, terwijl, toen in de eerste vergadering de wenschelijkheid bleek, dat ook het departement van sociale zaken in de commissie zou worden vertegenwoordigd, de com- nlissie werd aangevuld met twee vertegenwoordigers van dit departe ment. De installatie der commissie door den secr.-gen. van dep. van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescher ming geschiedde op 17 Maart 1942, terwijl precies een maand later het advies kon worden opgesteld. We gens het naderende vacantieseizoen heeft de commissie zoo snel ge- werkt, als een grondige behandeling toeliet, daarom werd het rapport zelf ook zoo beknopt mogelijk ge- hou^-n. E de bestudeering van de „va cantiespreiding" kwam vanzelfspre kend het eerst de vraag naar de noodzakelijkheid van dit probleem naar voren. Vacantiespreiding - is niet al leen absolunt noodzakelijk on der de huidige omstandigheden vanwege het vervoerprobleem, hetwelk thans het belangrijkste is, doch is evenzeer in normale tijden van groot economisch belang! Tot heden werden de vacanties vrijwel uitsluitend in de periode van half Juli tot half Augustus genomen. Hierdoor is een overbelasting van het hotel- en pensionbedrijf gedu rende deze weken in normale tijden niet te voorkomen, terwijl van het mooie voor- en naseizoen practisch geen gebruik vjerd gemaakt. Dit is dan ook de reden waarom reeds thans door de overheid een actie wordt gevoerd, om het publiek te wijzen op de voordeelen van dit voor- en naseizoen. Men kan wer kelijk gerust zeggen, dat spreiding der vacantie minstens even belang-' rijk is voor den „gast", als voor den „gastheer". Waar dus deze spreiding in vredestijd reeds zeer aan te be velen was, is zij thans in 1942 onontbeerlijk voor een goed verloop van ieders va- cantie. i Het vervoersprobleem. In de mededeelingen over de va- cantieproblemen. van. twee weken geleden werd reeds op de moeilijk heden, die zich bij het vervoer- vraagstuk voordoen, gewezen. Ik wil deze nog even herhalen. Kort samengevat komt het hierop neer: le) Het tekort aan spoorwegma- terieel, waardoor een vervoer van toeristen als in vroeger jaren onmo gelijk is geworden en waardoor ex tra-treinen niet zullen kunnen wor den ingelegd. 2e) De beperking van de inter- locale autobusdiensten, ten gevolge waarvan een grooter gebruik van de treinen moet worden gemaakt. 3e) De omstandigheden, dat spe ciale touringcars als vervoermiddel zijn uitgeschakeld. 4e) De onmogelij Jieid van afvoer van vacantiereizigers naar het bui tenland. 5e) De schaarschte aan rijwiel banden, waardoor aanmerkelijk meer reizigers zich per trein naar de plaats van bestemming begeven, terwijl mede hierdoor het vervoer van fietsen door de spoorwegen zeer belangrijk is toegenomen. Over de noodzakelijkheid van spreiding zal na deze" uiteenzetting wel niemand in het onzekere ver- keeren. N In verband hiermede wil ik nog wijzen op het advies van de com missie die dit vraagstuk in 1939 be studeerd heeft. Als resultaat van het onderzoek werd toen voorge steld de vacanties van de lagere scholen te verdeelen in vier perio den van vier weken, waarbij de aanvangsdata steeds een week later zouden vallen en waarbij een sprei ding over zeven weken mogelijk zou worden. In dit rapport werd ook re kening gehoucjen met de bevolking der groote steden en wel zoodanig, dat de steden Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht elk in een der vier perioden zou vailen, waardoor een gelijktijdige uittocht uit de vier groote steden voorkomen zou kunnen worden. Voor het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs zou dit plan geen bezwaar hebben gehad, daar de lagere schoolvacantie nagenoeg geheel paste in, dit scheme van ze ven weken. De reden waarom men niet tot verdere spreiding wilde ad- 27/6 4/7. 11/7 18/7 25/7 1/8 8/8 15/8 22/8 29/8 5/9 tot tot tot tot tot tot tot tot tot tot tot 4/7 11/7 18/7 25/7 1/8 8/8 15/8 22/8 29/8 5/9 12/9 is vacantieweken M. O. is vacantieweken L. O. -f is tevens vacantieweek bouwvakarbeiders. Zooals blijkt uit bovenstaand schema vallen alleen de vacanties dér lagere scholen, die beginnen op 27 Juni, 4 Juli, 8 Augustus en 15 Aug. niet in de bouwvakarbeidersva- cantie, wanneer tenminste bedoelde scholen slechts vier weken vacantie zouden hebben. Vaak komt echter voor, dat ook de lagere schoolvacan tie langer dari vier weken duurt. Verder wordt nog geadviseerd, in gemeenten, waar zich arbei derswijken bevinden, er voor zorg te dragen, dat de vacantie voor scholen in dergelijke wij ken zooveel mogelijk samen valt met de vaste vacantieweek voor de bouwvakarbeiders. Hierdoor zal het euvel van geen gelijktijdige vacantie voor deze groepen practisch wel opgelost zijn. In het derde voorstel wordt er op gewezen, dat het overige onder" wijs zich vermoedelijk zal richten naar de vacantieregeling voor het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, en zich ook zal moeten richten, wil men de bezwaren die zich zonder spreiding zouden voor doen, eenigermate opheffen. J Van veel belang is ook, dat men de bedrijven richtlijnen zal geven aan de hand van dit rapport om te bevorderen, dat gehuwde werkne mers met schoolgaande kinderen hun vacantie kunnen nemen in dén tijd, waarin voor die bepaalde plaats de schoolvacanties vallen. Tevens zal dan onder het oog gezien moeten worden, dat ongehuwden en gehuw den zonder schoolgaande kinderen zooveel mogelijk vóór 1 Juli en na Augustus met vacanie gaan. viseeren, was gelegen in het feit, dat men _wenschte, dat alle vier perio den één week vacantie gemeen schappelijk zouden hebben in ver band met de bouwvakarbeiders-va- cantie, welke isvastgelegd in de landelijke collectieve arbeidsover eenkomsten. Afgezien van het feit, dat door de inmiddels ook in ons land ingetre den oorlogstoestand dit vacantie- spreidingsplan geen doorgang kon vinden, was het de huidige com missie onmogelijk voort te bouwen op de voorstellèn van twee jaar ge leden en heeft ze gemeend slechts in zooverre rekening te moeten houden met de vastgestelde bouw- vakarbeidersvacantie, als deze de mogelijkheid tot spreiding niet te zeer zou beperken. Landelijke en plaatselijke spreiding. Verder zou met een landelijke, regionale spreiding, zooals voorge steld in het rapport 1940, een mas sale uittocht uit de steden niet voor komen kunnen worden, daar het niet zooals vroeger mogelijk zal zijn, in een dezer vier steden op den be paalden dag, waarop volgens de landelijke regionale spreiding de-va canties zouden aanvangen, extra- treinen te cohcentreeren. Daarom is thans in verband met het tekort aan spoorweg- materieel ook nog een plaat selijke spreidin.g drin gend noodzakelijk. Laat het een ieder toch duidelijk zijn, dat dus thans deze vacantie spreiding asoluut noodzakelijk zal zijn, wil men dezen zomer een chaos» voorkomen. Thans wil ik dan de eigenlijke voorstellen der commissie bespreken. Voor het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs stelt de com missie voor het land te verdeelen in drie groepen, waarvan de vacantie met steeds een week verschil aan vangt. Voor 1942 zouden de aan vangsdata dan aldus zijn: a) In de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijssel: 27 Juni. b) In de provincies N o 00 r d- Holland, Zui d-H o 11 a n d, Utrecht en Gelderland: 4 Juli. c) In de provincies Noord-Bra bant, Limburg en Zeeland: 11 Juli. Wanneer dus de vacanties voor hooger en middelbaar onderwijs op zeven weken worden bepaald, dan zal de spreidingsperiode dus n e- gen weken omvatten. (Dit voorstel werd reeds oa. in de pers gepubliceerd). Het tweede voorstel bestemd voor het lager onderwijs vo.orziet in een spreiding van in totaal elf we ken, aanvangende 27 Juni en ein digende 14 September. De commis sie adviseert dan ook dringend in alle plaatsen waar het de moeite loont, doch stellig voor plaatsen met meer dan 25.000 inwoners telkens bij een vierde gedeelte van de la gere scholen de vacantie een week later tc laten beginnen: zoo moge lijk zelfs de scholen in meer dan vier groepen te verdeelen. Rekening houdende met de drie voorgestelde groepen voor het voorbereidend hoo-, ger en middelbaar onderwijs komt de commissie tot het volgende schema: Schema. Noord. Middelbaar onderwijs enz. groep 1 2 lager 3' onderwijs 4 Midden. Middelbaar onderwijs enz. groep 1 2 lager 3 onderwijs 4 Zu»d Middelbaar onderwijs enz. groep 1 2 lager 3 onderwijs 4 Het is te hopen, dat iedereen, die met de vacantiespreiding te maken heeft, zal medewer ken deze op de meest effec tieve wijze te bevorderen, daar er anders in 1942 meer dan ooit, groote moeilijkheden verwacht kunnen worden. Zondag geen bloesemdag. - Berichten, die van verschillende zij den uit de Betuwe en Utrecht bij den A.N.W.B. zijn binnengekomen, melden, dat de koude, schrale wind van de laatste week den bloei van de vruchtbcomen ernstig heeft ver traagd. In verband hiermede is de door den A.N.W.B. voor a.s. Zondag uitgeschreven bloesemtocht uitge steld tot 14 Mei, Hemelvaartdag. 8 keer de dood straf geëischt. 's-Gravenhage, 29 April. In zijn hedenmiddag gehouden re quisitoir heeft de Staatsanwalt van het Obergericht alhier de doodstraf geëischt tegen 8 van de 23 verdachten, die terecht staan in het proces betreffende de inbraak op 13 Juni van het vorige jaar gepleegd in het ge meentelijk distributiekantoor te Amsterdam en den daarop vol genden bonnenhandel. De doodstraf werd geëischt tegen: A. Thuring, boekhouder van het kantoor te Amsterdam, L. Kesseler, A. v. Batum, C. de Vries, A. Pots, P. A. van Dieren, K. de Voogt en J. L. Doornheim. Tegen mr. M. H. Huygens, advo caat en procureur te den Haag, werd wegens begunstiging van een der daders der inbraak een jaar tucht huis geëischt. Voorts trok de Staatsanwalt zijn klacht tegen A. Brilleslijper in en vroeg voor dezen vrijspraak; hij is in vrijheid gesteld. De Staatsanwalt wees in zijn re quisitoir op de mogelijkheid, op grond eener verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, deze zaak, waarbij de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk zoo nauw betrokken is, volgens het Duitsche recht te berechten. Deze zaak is de grootste, ooit door het Obergericht behandeld. De da ders hebben hun handelingen op ge raffineerde wijze voorbereid. Met groote koelbloedigheid zijn ze te werk gegaan, vooral zij die de in braak eigenlijk hebben gepleegd. De meeste verdachten hebben er in kor ten tijd ruime inkomsten door geno ten; met milde hand kochten ze zwijgzaamheid in. kringen der on derwereld. Geld speelde bij hen geen rol. Onbegrijpelijkerwijs heeft een advocaat den hoofdmisdadiger een man toegezonden, die de schuld op zich zou nemeil. Zooiets had spr. in Chicago, niet in Nederland ver wacht. Vervolgens zeide spr., dat aaft de Duitsche politie dank toekomt voor haar doortastend e^i bekwaam op treden. e T.a.v. de straf zeide spreker: In 't Oosten strijdt de Duitsche soldaat viftir de rust en het welzijn van Europa. Achter het front moet er orde zijn. Deze orde is geducht in gevaar gebracht en een afschrik wekkende straf is noodig. De Duitsche overheid ziet in het gebeurde een ernstig gevaar. Spr. waarschuwt met alle klem tegen dit gevaar en legt den nadruk op deze* zijn laatste waarschuwing. Want er wordt nog zeer veel handel in distributiebescheiden gedreven door gewetenlooze lieden, die bonnen hebben ontvreemd, vervalscht, ver en gekocht. Alleen te pen Haag en te Amster dam zijn door eenigen der verdach ten 75.000 kg boter, dat is 300.000 rantsoenen, verhandeld enorme hoeveelheden meeltoewijzingen zijn in omioop gebracht. Inzonderheid het onttrekken van kolenbonnen aan de distributie in den strengen win ter noemde spr. een gemeene mis daad. Spr. eischte, als in den aanhef ge meld, de doodstraf tegen acht ver dachten. Voorts was de eisch tegen P. Dingenouts te Amsterdam 12 jaar tuchthuisstraf, W. G. Meyer 15 jaar, Ch. J. Bakker 15' jaar, J. D. Kesse ler 12 jaar, allen te Amsterdam; S. Brilleslijper 4 jaar, J. Petersen 15 jaar, allen te den Haag, J. Schouten te Oostzaan 9 jaar, W. Kiela 5 jaar, A. J. Bronk 3 jaar, J. D. Doudey 5 jaar, S. Turfreyer 4 jaar, J. de Bie 3 jaar, A. van Es 3 jaar, allen te en Haag. Voor allen met aftrek van de voorloopige hechtenis, ook ten aanzien van mr. Huygens. Hedenmiddag wordt begonnen met de pleidooien. ZANDVERSTUIVINGEN IN DEN N.O.-POLDER. Als gevolg van den harden wind hebben er in den drooggevallen N.O.-polder groote zandverstuivin gen plaats, waarvan velen last heb ben. Vanuit Lemmer zien we de groote zandwolken over den polder jagen en menige huisvrouw klaagt over het zand, dat de woningen binnendringt. Want zelfs hier in de plaats stuift het zand door de stra ten. Natuurlijk hebben vooral de ont ginningsarbeiders in den polder veel last van deze zandverstuivin gen; het is geen pretje, om onder zulke omstandigheden te werken en 't avonds geheel door het zand be stoven thuis te komen. Ook in do dicht bij den polder staande dienst woningen en in het barakkenkamp ondervindt men van de zandverstui vingen vele onaangename gevolgen. In verband hiermede zijn Maan dagmiddag de ontginningswerken bij Lemmer voorloopig gestaakt. 33 door R. ARDEN. „Tegen wien wuif je daar?" vroeg Patricia, die op den bodem lag en dus niet over de reeeling kon zien. „Tegen Gentschow, dien kopra- raan". „Bah, die", zei Patricia. „Ik mag hem niet, hij doet altijd n :t alsof wij allen tuig zijn". ..Hebben jullie het hem niet moei lijk gemaakt, toen hij hier beginnen wilde?" vroeg Duane langs zijn neus Weg. Patricia maakte een onverschillig handgebaar. "Ach, moeilijkheden,nu ja, \ye nebben' hem natuurlijk niet direct omhelsd. Dat kan ook niemand van ons verlangen. Wij hadden net zoo goed zelf copra kunnen winnen, maar Devil, die ouwe, was natuur lijk bang, dat het ons dan te goed zou gaan". Duane moest lachen. Dit was niet meer Patricia, die sprak, maar de oude Moore, de onverzadigbare han delsman. Patricia merkte het niet. ,De autoriteiten geven alleen maar concessies. Mijn vader wilde het heele eiland koopen of ten min ste pachten, maar dat wilde Devil niet. Nu heeft hij ons dien Gent schow op ons dak gestuurd. Vader beweert dat hij voor een deel ook als oppasser dienst doet, en kijkt of wij onze arbeiders wel goed behan delen en genoeg betalen. Wat een brutaliteit! Nu heeft hij ook nog met' Magret Frederick, vader's secretares se, betrekkingen aangeknoopt. Dat zal wel zijn om te kunnen spionnee- ren, maar --ader zegt, dat hij haar over een poosje zal opzeggen, want dat laat hij zich niet lang welgeval len". Duane keerde zich om. „Zoo beval je me toch al heel slecht, meisje. 7 opvatting van jul lie kringen is wijd en zijd bekend. Mijn vader zegt als ik dat alleen maar boor, dan wordt ik al misse lijk. Als ik met jou ga varen, dan zal je vader cok wel het een en an der zeggen en denken! Wie is die man en wat denkt zijn dochter Pa tricia Wel? Jullie hebben allemaal edh afschuwelijke grootheidswaan!" Patricia was opgesprongen. „Zeg eens, ben je gek geworden? Wat heb ik je misdaan?" „Niets", zei Duane boos. Hij ver gat voor het oogenblik wie hij was en waarvoor hij hier was. „Mij heb je niets misdaan, Patricia, maar mij bevalt je opinie niet. Hoe kan men zonder eenig bewijs allerlei beschul digingen uiten? D_.t vind ik een zeer unfaire manier van doen! Zou het niet mogelijk kunnen zijn, dat Gentschow verliefd is geworden op die blonde Magret? Waarom eigen lijk niet?" Patricia bleef nog steeds de doch ter van haar vader die zoo met grootheidswaanzin behelpt was. „Wat mankeert je eigenlijk? Wie heeft"ou eigenlijk om je meening gevraagd? Ik soms? Jij komt hier maar binnen vallen, wordt hartelijk opgenomen en dan oefen je critiek, zoodat men zich voelt als ik weet niet wat. Breng me naar huis en een beetje vlug ook alsjeblieft". Duane gaf gas en suisde met een vaart langs de kust. Over een kwartiertje zouden zij het strand van de Moore's bereikt hebben. In Patricia ging heel wat om in dien tijd. Zij was woedend op Duane, maar eveneens op' zich zel|. Als je er eens goed over nadacht, dan had hij niet eens ongelijk. Hoe had haar vader gisteren - ook weer zijn mee- ning ten beste gegeven? „Patricia, die prins van jou heeft weliswaar 'n titel, maar hij bezit geen sou!" Het leek wel of Duane helderziende was! Of zou vader zich ook tegen over anderen op die manier hebben uitgelaten en zou dit Duane ter oore zijn gekomen? Als Duane rijk was, dan moest hij zich hierover geërgerd hebben; was hü arm, dan moest hij zich zeer beleedigd gevoelen. En misschien was hij arm en nu kon hij deze beleediging niet onder zich houden, het moest eruit. Natuurlijk, zoo zou het wel te verklaren zijn. (Wordt vervolgd.) OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Tclcrspt ijzen aardappelen. De Provinciale Inkoop-Centrale van Akkerbouwproducten voor Noordhol land maakt bekend, dat voor de hier onder vermelde periodes voor aard appelen de volgende bewaarloonver- goedingen zijn vastgesteld: 3-9/5 0,07 24-30/5 0,11 14-20/6 047 10-16/5 0,07 31/5-6/6 0,13 Na-20/6 0,20 17-23/5 0,09 7-13/6 0,15 Hieruit vloeien dus de volgende telers- prijzen voort: Telersprijzen aardappelen. Datum Groep I Groep II Groep III 3-9/5 4.68 4.43 4.23 10-16/5 4.75 4.50 4.30 17-23/5 4.84 4.59 4-39 24-30/5 4.95 4.70 4.50 31/5-6/6 5.08 4.83 4.63 7-13/0 '.23 4.98 4.78 14-20/6 5.40 5.15 4.95 Na 21/6 5.60 5.35 5.15 Handelsverkeer met Finland. De Centrale Dienst voor In- en Uit voer brengt ter kennis van belangheb benden, dat een regeling voor het han delsverkeer met Finland gedurende 1942 is tot stand gekomen. Voor een aantal met name genoemde producten zijn invoercontingenten vast gesteld. Hiernaast bestaat een beperkte invoermogelijkhei'd voor andere produc ten. Aanvragen voor vergunning tot storting bij het Nederlandsch Clearing- Instituut kunnen worden ingediend bij het Deviezeninstituut, Anna-Paulowna- straat 6, 's-Gravenhage'. Wat den uitvoer betreft, dienen aan vragen voor industrieele producten op de gebruikelijke wijze te worden gericht tot den Centralen Dienst voor In- en Uitvoer, Piet Hejnplein 6, 's-Gravenhage, voor agrarische produc ten tot de monopoliehouders. Inzending tabakstoewijzingen. De aandacht van tabakshandelaren wordt er op gevestigd, dat zij de van den plaatselijken distributiedienst ont vangen toewijzingen in hun eigen belang zoo spoedig mogelijk aan dén grossier of fabrikant dienen in te zen den. De grossiers dienen de van hun afnemers ontvangen toewijzingen zoo spoedig mogelijk tegen verzameltoewij- zingen in te wisselen en deze eveneens aan de fabrikanten door te zenden. De fabrikanten zijn verplicht het gedeelte der toewijzingen,' dat zij niet kunnen uitvoeren, doordat anders hun quotum zou worden overschreden, aan de vak groepen toe te zenden. De vakgroepen zorgen vervolgens voor verdeeling van deze toewijzingen over ,de andere fabri kanten, die hun quotum niet hebben bereikt. In verband met den hiermede gemoeiden tijd zal een te late inzen ding van toewijzingen tot gevolg heb ben, dat de betrokken handelaar op 17 Mei de door hem bestelde hoeveel heden nog niet zal hebben ontvangen en dus niet aan de vraag van zijn af- •nemers bij den aanvang der distributie zal kunnen voldoen. Voorloopig geen verzoeken tot aanmelding bij de Bedrijfsgroep Hotel-, Café-, Restaurant-, Pension- en Aanverwante Bedrijven. De Voorzitter van de Bedrijfsgroep Hotel-, Café-, Restaurant-, Pension- en Aanverwante Bedrijven vestigt er, naar aanleiding van verzoeken voor toezen ding van een aanmeldingsformulier voor inschrijving bij deze Bedrijfsgroep, de aandacht op, dat door belanghebbenden tot nadere aankondiging te dezer zake nog geen stappen behoeven te worden gedaan. Te zijner tijd zal door mededeeling in de pers ter kennis van belanghebbenden worden gebracht op welke wijze en waar de aanmelding moet geschieden. 's-Gravenhage, ^29 April. Met na tuurlijke en tegelijk heilige banden zijn zij met elkander verbonden, de moeder en het kind. Hoe sterk deze samenbindende kracht is, bemerkt men eerst goed in tijden van nood en armoede. Tot het uiterste, ja, met ver betenheid zal de moeder blijven strijden, wanneer de gezondheid of het leven van haar kind wordt be dreigd. Zij is bereid haar eigen leven vóór het kind in te zetten en daarmede voldoet zij aan de natuur wet, die het eeuwig wordende tegenover het vergankelijke plaatst en het jonge leven beschermt. Zoo als de moeder en het kind hecht met elkander zijn verbonden, zoo zal ook de band, die beiden bindt, aan het volk sterk zijn. Een gezond gezin is de grondslag voor een gezond- en levenskrachtig volk. Wanneer wij het zoo zien en in werkelijkheid, dus met daden ons volk willen dienen, dan moeten wij gemeenschappelijk met samengebundelde krachten wer ken en niet wachten. Bij den strijd voor het behoud of de versterking van het gezonde ge zin, een strijd, die 'wij niet mo gen, noch kunnen ontloopen gaat het om de toekomst en het bestaans recht van ons volk. Een van de krachten, die worden ingezet in den strijd voor de gezond heid van moeder en kind, vormt de uitzending, uitgaande van den Ne- derlandschen Voiksdienst. Tiendui zenden gezinnen, honderdduizenden moeders en kinderen kunnen zich den tijd niet herinneren, dat zij een onbezorgde vacantie konden door brengen in een omgeving, die ruimer was dan een kamer van drie bij vier meter of een zonlooze straat. De neerdrukkende „steun", de moedeloosheid, het ontbreken van het gevoel geborgen te zijn in eigen volk, hadden het uitzicht op een wijder hemel en een zonniger toe komst ontnomen. Dit geluk zal hun nu weer worden teruggegeven. De Nederlandsche Voiksdienst zal m de komende maanden door daden bewijzen, dat voor de gezondheid van moeder en kind op krachtige wijze wordt gestreden. Zoowel de uitzen ding van kinderen als ook van moe ders zijn of komen aan de orde. Strenge medisch keuring, adviezen voor welke streek een kind in aan merking komt, zorgvuldige voorbe reiding en een uitstekende verzor ging op de plaats van bestemming 'zijn er borg voor, dat ook inderdaad de gezondheid wordt bevorderd en dat daarmede de kracht van ons volk is gediend. Met deze uitzendingen in binnen- en buitenland wordt een gemeen- sehapswerk verricht, waarvan de waarde binnen niet al te langen tijd door alle onbevooroordeelde volks- genooten zal worden erkend. Daar van zijn wij vast overtuigd. Men blijven daarom geen buitenstaander, doch sluite zich aan als lid van dezen voiksdienst. 166. Anneke vond het heerlijk, dat ze nu ook het geheim wist! En ze zou het aan niemand verklappen, dat wist ze héél zeker. Volkstuinen 1942. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noordholland maakt in aansluiting op het officieele persbericht bekend, dat de aanvraagformulieren Volkstuinen 1942 ook tegen betaling van 0.25 ver krijgbaar zijn op alle gemeentehuizen ter plaatse van inwoning. Tuinen, welke een onderdeel uitmaken van de woning, worden beschouwd als particuliere tuinen en vallen buiten de volkstuinregeling. Het Inschrijvingsformulier moet vol ledig ingevuld en onderteekend binnen 2 weken na inwerkingtreding der be schikking worden ingediend, dus .vóór 11 Mei 1942, bij de Landbouw-Crisis- Organisatie voor Noordholland te Alkmaar. Iedere volkstuinhouder is verplicht zich te laten inschrijven. Op bouwland mogen géén volkstuinen worden aangelegd. Verbouwd mogen slechts worden aardappelen, peulvruch ten en groenten en een klein gedeelte mais. Verbouw van granen is verboden. Voor het mogen verhuren of uit geven van gronden voor den aanleg van qen complex van minstens tien of meer volkstuinen, moet vergunning aan de Landbouw-Crisis-Organisatie te Alkmaar worden aangevraagd. Voor verdere bijzonderheden wordt men verwezen naar de achterzijde van het aanvraagformulier. Getrouwd: en die, mede namens wederzijdsche ouders, hun hartelijken -dank be tuigen voor de vele blijken van belangstelling tij hun huwelijk ondervonden. Heiloo, 30 April 1942. Toek. adres: Blaeustraat 23. Voor 't atelier gevraagd. ATELIER MARJOT, Verdrom- kenoord 99. Gevraagd van 912 of voor twee ochtenden een WERKSTER. COMANSTRAAT 47. gevraagd, niet beneden 18 jaar, voor verkoop en sorteerwerk. FOTO FLANDRIA, Langestr. 21. voor tijdelijk in Laren (N.H.) Aanmelden KOGENDIJK 14, Bergen (N.H.) P.G., voor kl. huishouding en winkel, liefst boven 30 jaar. Br. letter V 514 bureau van dit blad. Gevr. een voor de morgenuren. Mevr. VISSER, Corfstraat 33. Aantn. 's avonds na 8 uur. gevraagd voor dag of d. en n. bij J. J. OUDHOFF, St. Anthonius- straat 23, Bergen N.H. GEVRAAGD: LAAT 83. Net Meisje, 17 jaar, zoekt dito VRIENDIN. Brieven, liefst met foto, die wordt teruggez., lett. P 509 b. v. d. blad. gevraagd voor de bediening. Voor loopig alleen Zondagsmiddags. „De Bedriegertjes", Bergen. Schoenmag, BAT'A, Langestr. 19, lil

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 3